دانلود مقاله حضرت مهدی (ع)

Word 57 KB 10184 21
مشخص نشده مشخص نشده مشاهیر و بزرگان
قیمت قدیم:۱۰,۱۵۰ تومان
قیمت: ۷,۵۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • واما توضیح  مطلب اول: خداوند متعال رب العالمین است یعنی تربیت کننده همه موجودات عالم و معنی رب العالمین آن است که مخلوق خود راه راست حرکت داده و از صفر به اوج کمال میرساند انسان هم در این زنجیره تربیتی قرار گرفته و خداوند متعال برای تربیت او انسانی را که از علم و عصمت کامل برخوردار است را به عنوان مربی او قرار می دهد که آن انسان کامل را امام و محبت خدا می نامیم و اگر در هر زمانی از اول خلقت تا قیامت اما و الگوی زنده در حیان نباشد خلقت بیهوده خواهد بود حا ل اگر انسانها برنامه های تربیتی پروردگار را بهم زدند و نگذاشتند اما معصوم آنانرا طبق درسهای وحی تربیت نماید خداوند متعال برای آنکه قدر امام شناخته شود و مردم دنیا به جائی برسند که زندگی بدون هدایت و رهبری معصوم را مانند زندگی یک حیوان و یا یک دیوانه بدانند و از خارها و خونریزیها و بی عقلیهای خود خسته شده این حقیقت را لمس نمایند . امام ( ع ) از دسترسی آنان و اینکه او را بشناسند و با او رفت و آمد داشته باشند دور نگه می دارد یعنی امام در بین آنان هست ولی هیچ کس نمی تواند بدون اذن امام ( ع) آنانرا بشناسد و دیدار نماید که در چنین حالتی می گویند امام غایب است. بشریت به خاطر مهبل و خود خواهی و خواسته های دل که همه در جهت فساد حرکت می کنند نپذیرفت امامی معصوم به نمایندگی از طرف پروردگار عالم بر او حکومت کند و مانند یک پدر مهربان او ار چون طفلی شیرخوار در بر گرفته پرورش دهد و به حد بلوغ عقلی و روحی برساند و یا مانند تخم گل او را مبدل به گلی از گلهای زیبای عالم خلقت به نام ( انسان کامل ) نماید .

  و باید مدرسه را مثال بزنیم و بگوئیم خداوند متعال مدرسه و دانشگاهی بنام کره زمین تاسیس فرموده و همه امکانات یک زندگی آرام و بی دغد غه که دانشجوی او همین انسان با فکر راحت مشغول تحصیل کمالات روحی شود را برایش آماده فرموده است .

  رصول اکرم (ص) و ائمه هدی (ع) را مدیران و اساتید این دانشگاه قرار داد و جحت آنانرا در قلب همه انسانها وارد کرد تا با علاقه و محبت به تعالیم آنان گوش دهند.

  کلاسهایی را بنام درجات ایمان و کمالات روحی و معنوی قرار داد تا دانشجویان با ورود در این کلاسها پله های فهم و معرفت و ایمان را طی کرده و به مقام بندگی ( به مانند دیپلم) و سپس به مقام خلیفته الهدی به مانند دکتر و اجتهاد برساند کتاب حقی بنام قرآنرا کتاب در سی همه کلاسهای این دانشگاه و مدرسه قرار داد که هر کلاس و هرمعلمی درس مورد نظر خود را با راهنمایی معلمین و اساتید کل یعنی ائمه هدی ( ع) از آن فرا گیرند و برای آنکه کسی در آن شک و تردید نکند کتابش را با اعجاز تو ا‍م ساخته که جن و انس در برابر آن زانوی عجز به زمین زنند و تسلیم حکم خدا شوند. گر چه انبیا گذشته هر یک تالشی کردند تا زمینه را برای تاسیس این مدرسه فراهم نمایند و تا حدود زیادی ی هم آنرا به ثمر رساندند ولی گشایش اصلی آن توسط رسول اکرم ( ص)  صورت گرفت . آن حضرت با اطلاع نور هدایت و اعمال ملکوتی اش و با جمله معروف از آن حضرت که فرمود : ( قولو الا اله الا ... تفلحوا) درب مدرسه وحی را با بیست و سه سال تلاش نمود تا دانش آموزان سر گردان د ربیابان جاهلیت را در حیاط مدرسه جمع نماید .

  آن حضرت در همه آن مدت پیوسته جانشین خود علی بن ابیطالب ( ع) را معرفی می فرمود تا کسی دیگری جای آن حضرت را نگیرد و بشر به انحراف کشیده نشود زیرا تنها امام معصوم و تعیین شده از جانب پروردگار که از رموز عالم هستی مطلع است و در عین حال معصوم می باشد می تواند این دانشگاه را اداره کند. آنگاه که رسول اکرم (ص ) می خواست دانش آموزان را سر کلاس اول که استاد آن علی بن ابیطالب ( ع) بود بفرستد حادثه ای مهم پیش آمد که برنامه مقرر مدرسه و کلاسها ار تغییر داد .

  شیطان دید اگر علی بن ابیطالب (ع) و سپس یازده امام معصوم مدیر و استاد این دانشگاه باشند و بشریت را در کلاسهای  آن رشد داده و به مقام بندگی خدا ( مانند دیپلم) برسانند حداکثر تا دو سه قرن آینده باید برنامه شیطنت خود را بر چیند،زیرا اگر چنین پیش برورد دانش آموزان بوسیله درسهای اهل بیت عصمت (ع) رشد و معرفت یافته و تزکیه نفس خواهند کرد  و جزوه بندگان صالح خدا خواهند شد و امام دوازدهم نیز که بشر را آماده در سهای خود می بیند ظهور نموده و لحظه ظهور او پایان کار او ( شیطان ) خواهد بود و سپس شیطان بزرگ چنین نقشه کشید :

  پس تنها راه اینست که با استفاده از دو چیز این دانش آموزان را تا سر کلاس نرفته و دستمان از آنها کوتاه نشده را به خارج از مدرسه فرستاده و این بساط را به هم بزنیم.

  کسی پیمان گرفتن از افراد شیطان سیرت که واقعا خود خواهی و جهالت شعار و عمل آنان است که با وعده ای مختلف دنیایی و شهوانی و به زور شمشیر مردم را متفرق نمایند و حکومت را از دست اهل بیت خارج سازند .

  آنان که همان قاتلین حضرت فاطمه زهرا (ص) بودند قبل از وفات رسول خدا (ص) در مکانی خلوت با حضور ابلیس با هم پیمان بستند که نگذارند نبوت و خلافت در یک خاندان ( یعنی بنی هاشم ) جمع شود که این مطلب نزد آنان بطور سری باقی ماند ولی رسول اکرم (ص) در خطبه غدیر خم با اشاره و کنایه نقشه آنان را سر بسته برملا کرد و به جحت اخلاق کریمانه خود از نام بردن آن

  منافقین خودداری نمود و ائمه هدی (ع) برنامه آنان را بعدها برملا نمودند .

  و دوم سستی و بی حالی و جهالت مردم که به جای علی بن ابیطالب (ع) مجمعه علم و هدایت و عدالت و مهبت و خوبیها است مجسمه های مبهل و شهوت و خود خواهی و... ر ابپذیرند ( بئس للظالمین بدلا)سوره کهف آیه 50

  وقتی مردم با سستی خود راه را برای شیطان سیرتان باز نمودند و آنان دیدند مانعی سر راهشان نیست شمشیر ها را کشیده و مردم را از حیاط مدرسه وحی به بیرون راندند که صد البته چنین مردمی هم لیاقت شرکت در کلاس امیر المومنین (ع) را نداشتند باطن آنان بمانند حیوانی بود که رسول خدا (ص) آنان را شخصیت داد و در مدرسه توحید جمع کرد و می خواست آنان را از این بدن و صفات حیوانی پیاده و سر کلاس توحید بناشاند و تربیتشان نماید تا انسان شوند و بعد انسانهای دیگر و نسلهای بعدی تا روز قیامت در این مدرسه به تحصیل مقام انسانیت بپردازند ولی همان عده منافق و شیطان سیرت که دیدند مردم مست جهاتها و شهوات حیوان زیر پایشان هستند تازیانه را برداشته و به آنان زده و از مدرسه بیرون رانده و به دوران جاهلیت بازگشت دادند تا هر چه می خواهند بکنند روشن است برنامه مدرسه با این حادثه عوض می شود زیرا به جای دهها هزار نفر دانش آموز فقط هفت نفر یا کمتر از آن در حیاط مدرسه باقی نمانده و همه رفتند.

  شیخ مفید قدس سره این حدیث را از امام صادق (ع) آورده است که : وقتی رسول خدا (ص) حلت فرمودند همه مردم از راه حق بازگشتند وگر سه نفر ، سلمان ، و مقداد و ابوذر غفاری ( و یا 4 و یا 5 نفر طبق بعضی روایات) و قضیه این بود که پس از رحلت رسول خدا (ص) چهل مرد نزد علی بی ابیطالب (ع) رفتند و گفتند : به خدا قسم که هرگز از غیر تو اطاعت نخواهیم کرد آن حضرت فرمود :  چرا ؟ گفتند : زیرا از رسول خدا (ص) درباره تو در روز غدیر خم چنین شنیدیم حضرتش فرمود: چنین خواهید کرد: گفتند : بلی فرمود : پس فردا

  صبح به حالت آماده باش با سرهای تراشیده نزد من بیائید .

  حضرت صادق (ع) در اینجافرمود : فردای آنروز هیچیک از آنان مگر همین سه نفر نزد آن حضرت حاضر نشوند و عصار بعد از ظهر خدمت آن حضرت رسید ( در حالیکه قرار بود صبح حاضر شود) که حضرت دست مبارکش را بر سینه او زد و فرمود چرا ( به اصطلاح ما فارسی زبانها ) چرت میزنی ؟ برگردید من به شما ( منظور غیر از سلمان و ابوذر و مقداد و عمار است ) نیازی ندارم که شما که در یک دستور کوچک سر تراشیدن از من اطاعت نکردید چگونه در از جاکندن کوههای آهن مطیع من خواهید بود ؟ برگردید که من به شما نیازی ندارم و شما سه چهار نفر هم کاری از پیش نخواهید برد .

  برنامه مدرسه وحی این بود که یازده امام معصوم در ادامه کار رسول خدا (ص) مردم را از کلاس اول تا یازده بالا برده و با فرا رسیدن دوران امامت حضرت بقیته الله آنان را آماده ورود به دانشگاه ظهور نمایند مثل اینکه مدیر مدرسه یا وزارت آموزش و پرورش برنامه طبیعی مدرسه را چنان تنظیم نموده که بعد از دوازده کلاس دانش آموزان دیپلم گرفته آماده ورود به دانشگاه شوند و چنانچه دانش آموزان مدرسه با سر و صدای چند نفر زورگو مدرسه را خالی و حتی درب و شیشه های آن را شکستند و معلمین را کتک زدند دیگر برای این مدرسه و دانش آموزان آن برنامه ابتدایی تا دیپلم لغو میشود.و متمئنا اگر حکومت و مدیریت کره زمین را ازدست اهل بیت خارج نمی ساختند حداکثر در قرن سوم هجری قمری ظهور امام عصر ( ع) انجام میشد.

   

  حکومت جهانی حضرت مهدی ( ع) :

  ((قال رب اغفر لی وهب لی ملکا لا ینبقی لا حد من بعدی انک انت الوحاب ))

  گفت : پروردگارا مرا ببخش و حکومتی به من عطا کن که بعد از من سزاوار هیچکس نباشد که تو بسیار بخشنده ای طبق عقیده ما مسلمانان حکومت

  مهدی (عج) ادمه دارد و با همه امتیازاتی که آن را از سایر حکومت ها مشخص می کند از نظر ویژگیها و خصوصیات با حکومت سلیمان متفاوت است و این حکومت سلیمان مخصوص خودش بوده است .

  اطاعت از مهدی ( ع ) اطاعت از خداست:

  ((یا ایها الذین امنو طیمو الله و اطیعو الرسول و اولی منکم))

  ا ی کسانیکه ایمان آورده اید از خدا و رسول و صاحبان امر خویش ( امامان معصوم (ع) اطاعت کنید جابربن عبدالله انصاری می گوید هنگامیکه این آیه نازل شد به رسول خدا ( ص) عرض کردم : ما خدا و روشش را شناخته ایم اولی الام کیانند که اطاعت آنها بر ما واجب شده است ؟ فرمود : آنان جانشینان منند و امامان بعد از من که نخستین آنها علی (ع) و سپس به ترتیب : حسن بن علی (ع) ، علی بن الحسین، محمد بن علی که در تورات به باقر معروف است و تو زمان اورا درک خواهی کرد هر وقت دیدی به او سلام ما را برسان.

  جابر ، پس از محمد بن علی ، نام بقیه آنرا بدین ترتیب نقل کرده است : جعفر بن محمد ، موسی بن جعفر ، علی بن موسی  ، محمد بن علی ، علی بن محمد ، حسن بن علی ، و پس از او فرزندش که نام و کنئیه او با نام و کنئیه من یکی است که خداوند اورا بر همه جهان حاکم می سازد و اوست که از نظر مردم پنهان می شود و غیبت او طولانی است تا آنجا که فقط افرادی که ایمان آنان استوار و آزموده و عمیق است بر عقیده خود در مورد امامت او باقی می مانند .در یکی از احادیث ، جا بربن عبدلله انصاری ، از رسول خدا ( ص) نقل کرده است از رسول خدا پرسیدم : آیا شیعیان در دوران غیبت از قائم ( ع) بهره مند می شوند؟ فرمود : سوگند به خدایی که مرا به رسالت مبعوث کرده در حال غیبت از قائم ( ع) بهره می گیرند و از نور ولایت او روشنی می گیرند همان گونه که مردم از آفتاب بهره مند می شوند هر چند ابر سیمای آفتاب را بپوشاند.

  قرآن و قیام مهدی ( ع):

  ((هو الذی ارسل رسوله با لهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و کره الوشر کون))

  و کسی است که رسولش را با هدایت و آیین حق فرستاد تا او را بر همه آینها غالب گرداند هر چند مشرکان کراهت داشته باشند.

  آیه فوق که عینا و با همین الفاظ در سوره ( صف) نیز آمده است و با تفاوت مختصری در سوره فتح تکرار شده خبر از واقعه مهدی می دهد که اهمیتش ای ن تکرار شده است خبر از جهانی شدن اسلام و عالمگیر گشتن این آئین میدهد مفهوم آیه پیروزی حمه جانبی اسلام بر همه ادیان جهان است و معنی این سخن آن است که سر انجام اسلام همه کره زمین را فرا خواهد گرفت و بر همه جهان پیروز خواهد گشت .

  طبق روایات مختلفی که در منابع اسلامی وارد شده  تکامل این برنامه هنگامی خواهد بود که مهدی ( ع) ظهور کند وبه برنامه جهانی شدن اسلام تحقق بخشد .

  مرحوم طبرسی در ( مجمع البیان ) از امام باقر ( ع) در تفسیر این آیه چنین نقل می کنند ( ان ذلک یکون عند خروج ) المهدی ( ع) فلا یبقی احد الا اقر بحمد ( ص) و عده ای که در این آیه است به هنگام ظهور مهدی ( ع) از آل محمد (ص) صورت می پذیرد در آن روز هیچ کس در روی زمین نخواهد بود مگر اینکه اقرار به حقانیت محد ( ص) می کند  ونیز در همان تفسیر از پیامبر اسلام ( ص) چنین نقل شده که فرمود : بر صفحه روی زمین هیچ خانه ای باقی نمی ماند نه خانه هایی که از سنگ وگل ساخته شده و نه خیمه هایی که از کرک و مو بافته اند مگر اینکه خداوند نام اسلام را در آن وارد می کند.

  و نیز در کتاب کمال الدین صدوق از امام صادق ( ع) در تفسیر این آیه چنین نقل شده : به خدا سوگند هنوز محتوای این آیه تحقق نیافته است و تنها زمانی تحقق می پذیرد که قائم ( ع) خروج کند و به هنگامی که او قیام کند کسی که خدا را انکار نماید در تمام جهان باقی نخواهد ماند .

  فرمانروایی زمین:

 • فهرست:

  مطلب اول: چرا امام (ع) غائب میشود؟
  مطلب دوم: اصولا زمان غیبت امام (ع) چگونه زمانی است؟
  مطلب سوم: شیعیان در عصر غیبت چگونه باشند؟


  منبع:

  ندارد.

   

حضرت مهدی ( عج ) به نا م او که ، بی نام او جهان صفا ندارد بی یاد او جان ها بها ندارد بی عشق او دل ها نوا ندارد بیشتر اوقات برایمان راجع به حضرت مهدی (عج) سوالاتی پیش می آید، و با بررسی و جست و جو و کنکاش زیاد به برخی از سوالات خود دست پیدا کرده ، ولی هیچگاه وجود آن را در ادیان مختلف بررسی ننمودم ؛ اساسی ترین سوالاتی که برای من یا هر فرد دیگری ممکن است ، سر آغاز کنکاش پیش آید و ...

سرمقاله چشم به راه مهدی (عج)باید الگوی مولا ومقتدای را نیک بشناسد تا در فراز وفرود ایام ، توانایی موضع گیری مناسب را داشته باشد. امروز ملت های عالم می بینند که ظلم واستکبار ، داعیه قدرت منحصره جهانی را دارد وبه بهانه مبارزه با تروریزم ، کثیف ترین جنایات را انجام می دهد وبی منطق ترین تهدیدات را صریحاً وبطور آشکار اعلام می نماید. این جاست که نیاز به یک مصلح جهانی الهی که مأموریت ...

زندگينامه: نام:همنام پيامبر(محمد) پدرومادر:امام حسن عسکري ونرجس شهرت:مهدي موعود،امام عصر،صاحب الزمان،بقيه الله،قائم،... کفالت پدر:به طورمخفي بسربرد. دوران زندگي:درچهاربخش 1-دروران کودکي درپنج سال تحت سرپرستي پدردرپشت پرده خفاء،تا ازگذنددشمنان کحفوظ

مقدمه براساس اخبار وتعاليم پيشوايان معصوم دين و دلالت و بعضي از آيات قرآن قيامت بوقوع نمي‌پيوندد مگر اينکه دو مرحله پيش از آن طي شود يکي ظهور حضرت مهدي (عج) و ديگري رجعت هر يک از اين دو مرحله شباهت و سنخيتي باقيامت دارند و بعبارت ديگر مراحل نازله آ

زندگينامه: نام:همنام پيامبر(محمد) پدرومادر:امام حسن عسکري ونرجس شهرت:مهدي موعود،امام عصر،صاحب الزمان،بقيه الله،قائم،... کفالت پدر:به طورمخفي بسربرد. دوران زندگي:درچهاربخش 1-دروران کودکي درپنج سال تحت سرپرستي پدردرپشت پرده خفاء،تا ازگذنددشمنان کحفوظ

مقدمه: سخن گفتن درباره حضرت مهدی (عج)، به نفس کشیدن می ماند که گرچه مکرّر است، امّا برای ادامه حیات ضروری است. درباره زندگانی و غیبت و ظهور امام زمان علیه السلام، کتاب های بسیاری نوشته شده که مشتمل بر هزاران مجلّد است. با اینهمه ناگفته های فراوانی باقی مانده است که بیان و تبیین آنها، تحقیقاتی گسترده تر و تألیفاتی افزون تر می طلبد. علاوه بر اینها، تبلیغاتی اساسی و پیگیر بایسته ...

بزرگان و دانشمندان شیعه به ویژه صاحبان قلم که درمورد وجود حضرت مهدی کتاب نوشته اند، با بهره گیری از کلمات نورانی و روایات وارده در این باب ، برای شیعه و دوستان امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) تکالیف ووظایفی را مقرر داشته اند ، تکالیفی که یک فرد شیعه باید درعصر غیبت نسبت به آنها اهتمام ورزد . البته هر کسی در حد وسع خود اموری را به عنوان وظایف تعیین کرده اند . در این مورد ، بهترین ...

پیشگفتار» ای غائب از نظر،ای حجت ثانی عشر،ای شب دیجور را ستاره سحر، از منتظران رنجورت دریغ مفرما یک نظر. ای خورشید پرده نشین ،ای کهف حصین،ای دُرّ ثمین، گوشه چشمی بنما به این دلهای غمین. ای ابر فیض بار،ای روح نوبهار،ای زخوان کرمت ماسوا ریزه خوار،ز عاشقان کویت «یک نگاه»دریغ مدار. ای فرزند عسکری،ای سلیل محمدی،ای غریو حیدری،بر منتظران دلسوخته ات زکرم نما نظری. ای پور پیشوای خیبر ...

مقدمه : سلام علی آل یس درود بر آل یاسین ! درود بر تو ای دعوت کننده خلق به سوی خدا و ای مظهر آیات الهی! درود بر تو ای واسطه خدا و حافظ و نگهبان دینش ! درود بر تو ای جانشین خدا و یاری کننده حق ! درود بر تو ای حجت خدا و راهنمای خدا او ! درود بر تو ای طلاوت کننده و مفسر کتاب خدا ! درود بر تو در همه ساعات شب و روز ! درود بر تو ای وعده ضمانت شده خدا ! درود بر تو ای پرچم افراشته ای ...

ولادت حضرت مهدی صاحب الزمان ( ع ) در شب جمعه، نیمه شعبان سال 255یا 256 هجری بوده است . پس از اینکه دو قرن و اندی از هجرت پیامبر ( ص ) گذشت و امامت به امام دهم حضرت هادی ( ع ) و امام یازدهم حضرت عسکری ( ع ) رسید، کم کم در بین فرمانروایان و دستگاه حکومت جبار، نگرانی هایی پدید آمد . علت آن اخبار و احادیثی بود که در آنها نقل شده بود از امام حسن عسکری ( ع ) فرزندی تولد خواهد یافت که ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول