دانلود مقاله فهم منحنی بازده

Word 76 KB 219 21
مشخص نشده مشخص نشده اقتصاد - حسابداری - مدیریت
قیمت: ۲,۱۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 •  

  اگر مایل به داشتن یک تجارت هوشمندانه  یا یک  بازار مالی خوب هستید، وقت خود را به مطالعه ی منحنی بازده صرف کنید.

  دربازار های ماالی،بازده به نرخ سالیانه برگشت از سپرده گزاری بر میگردد.

  این بوسیله گزارش نرخ بهره، پول  پرداخت شده،و مدت زمان   باقی مانده از عمر سپرده گزاری تعیین میشود.

  به عنوان مثال،اکر شما 100 دلار را با 7 درصذ برای 1 سال وام داده اید،بازده سپرده گزاری 7 درصد است.اگر شما 95 دلار با ذکر این نکته که تا پایان سال به سر رسید خود برسد سپرده گزترده باشید و ارزش 100 دلار داشته باشد،شما بازده 5.26 درصد دارید(95/5=5.26 درصد).

  بازده ها از این جهت مهم می شوند که  نرخ بهره را درسرمایه گذاری های بازار های پولی متفاوت نشان میدهند.این نرخ های بهره اتصال نیرو مند که بازار پولی،بازار اوراق قرضه،بازار سهام،بازار گرونامه،وبازارهای کالا  را به هم متصل میکند را نشان می دهد.

  پول با سرعت از یک بازار به بازار دیگر منتقل می شود،در جستجوی بهترین رجعت باشید.این رجعت روی بهره تاثیر گزار است.

  یک منحنی بازده به شکل خط هایی که شما  در زمانیکه بازده های اسناد خزانه متفا وت _یا هر سند مشابه دیگری _ را در مقابل

   سر رسید های مختلفشان رسم می کنید بر میگردد. معمولا شما روزها وزمان های سر رسید ها در خط های افقی و بازده ها را در

   خط های عمودی نمودار می کشید.(مانند تصویر22.1)

  وقتی یک گروهی از انتشارات  در نممودار کشیده می شود،شما خواهید دید که نوعی از طرح از مکان نقطه ها پدیدار می شود.یک خط را در میان نقطه ها بکشید تا اکثر نقطه ها را در بر بگیرد.و آنهایی که در میان خط قرار نمی گیرد باید تقریبا در اطراف این خط باشند.  حالا شما یک شکل منحنی بازده را در دسترس دارید.تصویر 22.1 بازده برای معاهده های دولتی ونکته های سر رسید های مختلف را نشان می دهد.

  چرا مطالعه منحنی های بازده؟

  شما باید منحنی های بازده را به دلایل مختلف مطالعه کنید.اول اینکه،باعث می شود  شما توجهتان را به بازار های پول نقد متمرکز کنید،چیزی که تعداد خیلی کمی از بازرگانان انجام می دهند.فعالیت های بازار پول نقد سر نخ هایی ر در مورد وابستگی های قیمت در بازار معاملات آتی را میسر می کند.دوم اینکه مطالعه منحنی بازده باعث ایجاد تمرکز بر روی مفهوم قیمت،زیر قیمت،وبالای قیمت می شود.منحنی بازده یک راهنمای کلی برای اندازه گیری بها های فردی می شود.

  همان طور که در شکل 22.1 می بینید،تمام نقطه ها روی منحنی قرار نمی گیرند.آنهایی که روی منحنی قرار نمی گیرند کاندیدای رسیدگی برای فرصت های ممکن خرید یا فروش   است.آنهایی که در زیر خط قرار می گیرند به آنهایی که زیر قیمت هستند مربوط می شود و آنهایی که در بالای این خط  قرار می گیرند مر بوط به بالای قیمت  میشود.

  علت تفاوت ها

  تفاوت های این نوع معمولا می تواند با چیزهای مختلفی توضیح داده شود:

  1.تفاوت ها در نرخ های کوپن.گاهی اوقات ضما نت هایی که  چندین سال قبل برای هدف های خاص انتشار داده شده است نرخشان نسبت به نرخ اخیر شان خیلی پایین تر می آید(ارزش آنها پایین می آید)

  2. تفاوت در عرضه یا تقاضا برای نشریه خاص.برای مثال،گاهی اوقات اوراق قرضه خاص کوتاه مدت عرضه می شوند

  برای اینکه آنها برای تولید سند بهادار دیگری استفاده می شوند.یا شاید آنها استفاده های خاصی دارند،مثل اوراق قرضه خزانه قدیمی که برای استفاده برای معین کردن مالیات دولت در ارزش افزوده واجد شرایط است. در این شرایط،در جایی که فقط مقدار کمی از نشریه هادر اطراف هست،تقاضا برای آن همواره بالا می ماند،قیمت پیشنهاد شده بالا می رود و بازده کاهش می یابد.    

  3.تفاوت ها در قابلیت عرضه در بازاردر یک موضوع خاص.خرید و فروش در بعضی از کالا ها معمولا قابلیت تبدیل به پول شدن بیشتری نسبت به بقیه دارد.عموما  کالاهای مختصر بیشتر لز کالاهای غیر مختصر قابلیت تبدیل به پول شدن دارند.

  4.ریسک هایی سطح معمولی نرخ های بهره در یک مسیر مغایر تغییر خواهد کرد.

  تغییرات شکل منحنی بازده

  اینکه بدانیم منحنی بازده چیست و از چه چیزهایی ناشی شده است کافی نیست. علاوه بر آن شما دلیل ایجاد منحنی های  آنها را هم بدانید.

  همان طورکه قبلا هم اشاره شد،اصطلاح "نرمال"منحنی بازده شیب صعودی منحنی به سمت راست است(عکس 22.2).

  نرخ های دوره های کوتاه مدت کمتر از نرخ دورهه های بلند مدت است.اقتصاد دانان بازار پول این را به عنوان بازار" حرکت مثبت" یا شکل مثبت منحنی بازده منتسب می کنند.شما می توانید در دوره کوتاه مدت  با یک نرخ وام بدهید  ودر دوره بلند مدت با نرخ های بالاتر قرض بگیرید.این مبنای بانکداری است.

  گاهی اوقات منحنی بازده شکل صاف ومسطح به خود میگیرد (شکل22.3).نرخ ها منصفانه در مقابل طیف زمان است.

  گاهی اوقات بازده های کوتاه مدت بالای بازده های بلند مدت قرار می گیرد(شکل 22.4)ین به بازار "رقم نقلی منفی"یا شکل منفی بازده منسوب شده است.

  و کاهی اوقات،منحنی بازده بالا می آید(شکل 22.5)زمانیکه نرخ های کوتاه مدت به طور ناگها نی در ابتدا  بالا می آید،سپس به طور ناگهانی پایین می آید تا جایی که منحنی برای نرخ های بلند مدت صاف می شود.

  همه اینها به چه معنی است؟حقیقتا دانستن وفهمیدن منحنی بازده شکل های آن ، ومعنای این شکل ها می تواند ایده های تجاری ای را میسر کند.برای مثال شما باید از  یک منحنی بازده با شیب نزولی انتظار بازگشت به یک منحنی بازده نرمال را داشته باشید.

  با مطالعه بنیاد های اقتصادی،شما می توانید تشخیص نشانه های اقتصادی که افت در نرخ های کوتاه مدت  یا تغییر در تمایلات را نشان می دهد را آغا ز کنید.

  یک استراتژی تجاری منطقی برای گرفتن سود از این تغییر باید  یک ثبت مشروخ بین نرخ های بلند مدت وکوتاه مدت باشد_ابزار کوتاه مدت را بخرید و بلند مدت را بفروشید.

  اگر منحنی بازده به نرمال برنگشت،این استراتژی باز هم مفید است.به هر حال ریسک در این استراتژی این است که منحنی بازده خیلی معکوس شود.اگر این اتفاق بیافتد،ضرر ها می تواند خیلی زیاد باشد.یک استراتژی محتاط تر خرید میان مدت،مثلا5،و فروش طولانی مدت ،مثلا10ساله یا 30 ساله  را ایجاد می کند.

  نه تنها اعمال منحنی های بازده شکل را تغییر می دهد بلکه حتی از یک سطح به سطح دیگر هم می برد(مثلا از a به b در شکل 22.6)

   

   

  منحنی های بازده معاملات آتی

  اکر شما فقط توانایی  ارتقای منحنی بازده برای نشریه های تجاری در بازار نقدی را دارید، همچنین می توانید منحنی بازده برای بازار های معاملات آتی را ارتقا دهید(شکل 22.7 ) . روند ساختن منحنی بازده معاملات آتی شبیه به ساختن منحنی بازده در بازار نقدی است .مهمترین تفاوت در این جاست که شما از داده های قرار دادهای معاملات آتی متفاوت در منحنی بازده معاملات آتی استفاده می شود.برای مثال،وجوه بانک مرکزی  30 روزه ،صورت حساب های تی 90 روزه،سند های تی 2و5و10 ساله،واسناد خزانه داری 15 تا 30 سا له.فقط در ساختن منحنی بازده نقدی،شما نیاز به قرار دادن  تمام آنها در پایه ی معادل پیوستگی هستید وشما همچنین نیاز به انتخاب نشریه های قابل مقایسه در ارزش واعتبار مندی دارید.به عنوان مثال اکر شما از معاملات آتی دلار اروپایی به جای صورت حساب های تی استفاده کنید تشخیص می دهید که دلار های اروپایی اعتبار شخصی را نشان می دهد.

  تغییرات و انتقال های این منحنی دقیقا شبیه منحنی بازار نقدی است .گاهی اوقات این تغییرات قبل از اینکه با بازار نقدی تنظیم شود پیش بینی می شود.در  بقیه اوقات ،روی یک پیوستگی بی قاعده با تغییرات بازار نقدی جابجا میشود . استفاده از قرارداد ماه های یکسان برای ابزار معاملات آتی بنا بر یکسری دلایل خاص خیلی مهم است.هر ماه معاملات آتی متفاوت یک دوره زمانی متفاوت را نشان می دهد، از این رو ،یک منحنی ارزش مورد انتظار متفاوت.اگر شما ماههای تحویل را ترکیب کنید_مثل جون ودسامبر_در یک منحنی بازده یکسان ،  یک منحنی بازده که یک ساختار مورد انتظار از نرخ های بهره در جون به همراه ساختار مورد انتظار از نرخ های بهره در ذسامبر را مقایسه کرده اید.

   منحنی جدا سازی جریانات نقدی ناشی از بازپرداخت ارزش اسمی اوراق قرضه از جریانات نقدی مربوط به بهره آن(strip curve)

  وجود بازار های معاملات آتی یک مجموعه ای از منحنی های بازده ی جدید را میسر می سازد، که نشان دهنده ی نرخ های مورد انتظار است.اما این همچنین امکان ظهور یک منحنی سومی را به اسم "strip curve"که معیار دیگری از ارزش را فراهم میکند.

  در تعریف،"srtip" در واقع یک سری متوالی از دلار های اروپایی یا صورت حسابهای تی قراردادهای معاملات  آتی است. برای مثال،اگر شما بخواهید قرار دادهای معاملات آتی دلار های اروپایی در دسامبر و مارس و وجون و سپتامبر را بخرید،باید یک stripیک ساله داشته باشید.(به جدول 22.1 نگاه کنید)

  مالکیت strip صورت حساب تی یک ساله در واقع مثل داشتن صورت حساب تی 12 ماهه است زیرا سری های معاملات آتی شما را به همراه حق تقدم خرید یک صورت حساب تی 90 روزه را در هر 3 ماه  میسر می سازد.این4 صورت حساب جدا گانه تمام محدوده ی سر رسیدهای 12 ماه را در بر می گیرد.برای ایجاد این شمول،شما تحویلی معاملات آتی دسامبر را دریافت می کنید،بدین گونه رسید یک صورت حساب در دسامبر که در مارس سر رسید می شود.سپس پول مربوط به سررسید صورت حساب مارس برای دریافت تحویلی مربوط به معاملات آتی مارس استفاده می شود و در یافت صورت حساب 90 روزه دیگر سر رسید در جون و...

  مهمترین حسن strip این است که شما در پیش پرداخت های strip انعطاف پذیر هستید.چون شما همواره در یک موقعیت حقیقی هستید برای پیش پرداخت های strip،شما  میتوانید صورت حساب های تی را به اسناد سپرده گذاری به اسناد بانکداری به صندوق های fed یا هر ایزار دیگری که بهترین بازده کوتاه مدت را میسر می سازد تا زمانیکه قسمت قبلی strip به صورت درست نخورده با بازده ثابت نگه داشته شود منتقل کنید.این انعطاف پذیری شانس افزایش در بازده را در طول دوره میسر می سازد.

   

  مرکب کردن فاکتور

  ارزش strip از میانگین قرارداد های معاملات آتی موفق بیشتراست به خاطر تاثیر مرکب کردن فاکتور.هر زمانیکه که صورت حساب تی به سر رسید  خود می رسد،بهره به دست آمده در طول سه ماهه دورا ن آن صورت حساب  برای یک سپرده گزاری مجدد در طول سه ماهه بعدی در دسترس است.بدین گونه "بهره رو بهره"بازگشت کل strip صورت حساب تی را افزایش می دهد.منحنی های بازده برای صورت حساب های نقدی و معاملات آتی بهتر مقایسه می شوند اگر اول به اوراق قرضه هم ارز تبدیل شود.

  در حقیقت خطرهایی در این نوع استراتژی وجود دارد.اگر نرخ ها به طور ناگهانی تغییر کند،شما می توانید دعوت هایی در جایگاه معاملات آتی آزاد دریافت کنید.قیمت های این دعوت ها نیز باید در نظر گرفته شود.

  به علاوه ،اگر شما از یک ابزار نقدی به دیگری منتقل کنید ،قیمت های معاملات  میتواند گران شود.در آخر اگر نرخ های کوتاه مدت ابزار نقدی در حالیکه معاملات آتی بلند مدت تغییر نکند یا پایین بیابد افزایش پیدا کند،شما می توانید  ابزار با نرخ های بیشتر را با ابزار با نرخ های کمتر جابجا کنید.برای استفاده از این استراتژی شما به کنترل مداوم با زار ها دارید و توانایی محاسبات ضروری دارید.

  به صورت خلاصه، پیام کاملا ساده است: فهم منحنی بازده برای معاملات آتی را  به اندازه فهم منحنی بازده برای معاملات واقعی یاد بگیرید.زمانیکه آنرا یاد گرفتید،شما ابتدای ارزش استاندارد را خواهید داشت. سپس ارزش استاندارد راهی برای تشخیص موقعیت های سود می شود.      

   

 • فهرست:

  ندارد.


  منبع:

  ندارد.

«نرخ بهره» با عنایت به اینکه نرخ بهره از اصلی ترین اصول نظام بانکداری لیبراستی حاکم بر مغرب زمین و پیروان مکتب آنهاست و شاید منحنی به خراف و ادعایی آمیخته با انحراف نباشد اگر چنین بگوییم که نرخ بهره اس اساس سیستم بانکداری اقتصاد آزاد سرمایه داری است؛ تا آنجا که بنا به اعتماد شد- اقتصاددانان به نام آلمانی- هیچ فرضی در کل نظام بانکی- اثر گذار تر از نرخ بهره است. لذا در این قسمت از ...

هنگامی که حسابرس مستقل نیست به اطلاعات مندرج در صورتهای مالی اظهار نظر مقبول بیان کند اظهار نظر وی به صورتهای مالی اعتبار می دهد و اطلاعات مندرج در صورتهای مالی ،‌ بدون تغییر باقی می ماند یا به عبارت دقیقتر اطلاعات مندرج مورد تأیید قرارا می گیرد . در صورت اظهار نظر مشروط ، مردود یا عدم اظهار نظر حسابرس مستقل بدون یک متخصص مالی بی طرف تمام یا بخشی از اطلاعات مندرج در صورتهای مالی ...

روش‌هایی وجود دارد که می‌توان با کمک آنها و انتخاب ترکیب مناسب سرمایه‌گذاری احتمال عدم تحقق بازده مورد انتظار را کاهش داد. از جمله این تکنیک‌های جدید و کمی که در ارزیابی ریسک غیرسیستماتیک موثر است، تکنیک دیرشن duration و تحدب convexity در ارزیابی ریسک اوراق بهادار است. ریسک سرمایه‌گذاری عبارت است از احتمال انحراف (عدم تحقق) بازدهی واقعی با بازدهی مورد انتظار و ارتباطی مستقیم و ...

یک بانک سرمایه گذاری چیست؟آن سرمایه گذاری است؟آن بانک است؟واقعا,هیچ یک از آنها نیست.بانک سرمایه گذاری, i-bank ,که معمولا این گونه نامیده میشودبرای تجارت بالا بردن سرمایه شرکتها است.سرمایه در اصل به معنای بول است.شرکتها به وجه نقد برای بالا اوردن سرمایه شرکت احتیاج دارند.بانک سرمایه گذاری اوراق بهادار را به سرمایه گذاران عمومی برای افزایش وجه نقد می فروشد.این اوراق بهادار می ...

مقدمه سود خالص یا سطر آخر (Bottom line)، توجه عده کثیری از محققین و پژوهشگران حسابداری و علوم مالی را به خود معطوف کرده است . مقالات و بحث های بسیار زیادی پیرامون سود و سود هر سهم (EPS)[i] وجود دارد . عده ای ارتباط سود هر سهم (EPS) و سود پرداختی هر سهم(DPS)[ii] را با قیمت سهام بررسی می کنند. عده ای دیگر محتوای اطلاعاتی سود پیش بینی شده هر سهم شرکتها را مورد مطالعه قرار می دهند. ...

نام درس : حسابداري مديريت رشته تحصيلي : کارشناسي ارشد مديريت بازرگاني مقدمه : تشکيل سرمايه يکي از مهم ترين عوامل ورود کشورهاي در حال توسعه به فرآيند توسعه اقتصادي مي باشد . سرمايه گذاران ايراني تا کنون بيشتر به سرمايه گذاري بر د

برای مبارزه با فقر و فساد، یعنی دو آفت بزرگ زندگی اجتماعی و اقتصادی، باید ابتدا به علل آنها توجه کرد. تا وقتی که این علت‌ها از میان نرود، فقر و فساد ناگزیر به اشکال مختلف باز تولید خواهد شد. فقر از لحاظ اقتصادی عمدتا دو چهره دارد: بیکاری و درآمد ناکافی. فساد الزاما وابسته به فقر نیست، اما فقر ممکن است زمینه ساز گرایش به فساد باشد. فساد اقتصادی اساسا عبارت است از: سوء استفاده از ...

یک سنت طولانی در نوشته های حسابداری وجود دارد که قواین گسترش یافته حسابداری را مانند متغییرهای طراح نشان می دهد. رشته های مختلف نشریات پژوهشی یک نوع معیار برای مقایسه غیر متعارف قوانین حسابداری مشخص می کنند. برای مثال، رادوارد و بل در سال 1961 محیط هایی را که در قوانی حسابداری آنقدر که یک دفتر ارزش بازرگانی برابر است با ارزش قیمت بازار در هر نقطه از زمان را انتخاب کردند. بیور و ...

تجارت های مالی و ساختارهای مالی موارد این دوره دانشجویان را برای دیدگاه بالاتری نسبت به ساختارهای مالی آماده می نماید. شامل نقشی که سیستم در اقتصاد بازی می نماید. گفتگو در مورد موارد مهمی که نقش عمده ای در سیستم دارند، دستگاههای تجارتی، قیمتی که آنها باید پرداخت بنمایند. در سومین میانه از ترم توجه به تجارت های مالی بزرگ و نجات ساختارهای مالی می پردازد. در مورد تفاوت نرخ ها و ...

نقشی که سیستم در اقتصاد بازی می نماید. گفتگو در مورد موارد مهمی که نقش عمده ای در سیستم دارند، دستگاههای تجارتی، قیمتی که آنها باید پرداخت بنمایند. در سومین میانه از ترم توجه به تجارت های مالی بزرگ و نجات ساختارهای مالی می پردازد. در مورد تفاوت نرخ ها و دلایل تفاوت نرخها در میان کشورهای جهان می پردازد باقی مانده ترم ها به ارزش پول، خطرات ریسک، و چگونگی بازگشت و ارزش گذاری ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول