دانلود مقاله ورزش- سلامتی - کوهستان

Word 78 KB 23079 21
مشخص نشده مشخص نشده ورزش و تربیت بدنی
قیمت قدیم:۶,۸۵۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۵,۰۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • دکتر لنور-آر- زومان پزشک و فیزیولوژیست معروف و سازمان دهنده مهندسی زیست می باشد . ایشان می گوید اگر بدن را به یک ماشین تشبیه نمائیم، نیاز به یک دانشگاه پلی تکنیک خواهیم داشت تا آن را بشناسیم.
  هم اکنون در دانشگاهی که تقریبا بنیان گذار آن دکتر زومان می باشد، برای مهندسی زیست واحدهای درسی گذاشته شده است. نامبرده عضو کمیته ورزشی قلب امریکا و مشاور انجمن قلب امریکا و مشاور آمادگی جسمانی است. ایشان می گوید ورزش را جدی بگیریم.
  در کشور خود ما ایران نیز دانشکده تربیت بدنی چنین جایگاهی دارد ولی ما باید به ورزش از دیدگاه پزشکی توجه نمائیم.
  ماشینی شدن زندگی تحرک را کم کرده، اتومبیل و آسانسور فعالیت جسمی را از مردم سلب کرده است. بی حرکتی، غذاهای کم حجم و پرچرب ، کشیدن سیگار، مصرف شیرینی و شکلات و عدم آمادگی جسمانی انسان ها را از فرم خارج می کند. مشکل اصلی این شیوه زندگی افزایش میزان رسوب مواد در رگهای شریانی است که به مرور زمان به مسدود شدن آنها منجر می شود. این عروق بخصوص در قلب، مغز و کلیه اهمیت بیشتری دارد.
  دکتر زومان عضو بین المللی فیزیولوژی ورزشی می کوشد نشان دهدکه عضلات بدن لازم است با روشی منظم و عمل یو نسبتا بی خطر از سستی و تنبل دور شوند و کاری که وظیفه آنها است انجام دهند.
  ورزش، رژیم غذایی حساب شده و معقول و نکشیدن سیگار می تواند شادی و نشاط جامعه را تضمین نماید و از خطر گسترش رسوب مواد در شریان ها بکاهد. دکتر زومان می گوید انگیزه، چیزی است که انسان را به هرکاری ولو سخت وادار می کند.
  دکتر آلبر آکاتوس رئیس کمیته ورزش انجمن قلب امریکا و استاد بخش قلب شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیای لوس انجلس در مورد زندگی ماشینی مطالبی را بیان میکند. او می گوید انسان ها امروزه همه چیز را درک می کنند و می شناسند ولی تنها شناخت خوبی ها و بدیها کافی نیست بلکه اجرای کارخوب اهمیت دارد و این اجرا عملی نیست مگر به عشق و اراده محکم.
  انگیزه ورزش:
  ورزش در افراد بالغ یعنی انسان های بالای 16 سال سه دلیل عمده دارد:
  1-حفظ آمادگی جسمانی و سرحال بدون
  2-لاغری و تناسب اندام
  3- کاهش خطر حملات قلبی.
  هرچه زمان می گذرد و سطح فرهنگ مردم بالا می رود، علاقه به ورزش نیز افزایش می یابد.
  عدم تحرک و توارث و کهولت از عوامل مساعد کننده خطر سکته است و تقریبا همه این عوامل با ورزش کنترل و تعدیل می شود. کاستن هیجان و اضطراب و کم کردن وزن اضافی از خطراتی مثل فشار خون، دیابت و چاقی و فشارهای روحی می کاهد.
  بالا بودن چربی خون حتی با ورزش قابل کنترل است و چربی بالا و عدم تحرک خطر بزرگی برای بروز عوارض قلبی عروقی است.
  عادت کردن به ورزش مرتب زیباترین و مفیدترین عادات است. سرزندگی و شادابی و تناسب اندام و آمادگی جسمانی و نشاط روحی کافی نیست که از همین الان شروع کنیم؟!
  یک تجربه بیولوژیکی و پژوهش علمی در جنگ کره و امریکا انجام شد. به این ترتیب که سربازان کشته شده را کالبد شکافی کردند و ملاحظه نمودند که رسوب در عروق سربازان امریکائی وجود دارد درحالی که در عروق سربازان کره ای وجود ندارد. زیرا امریکائی ها توان خرید غذاهای چرب و گران قیمت را داشتند ولی کره ای ها نداشتند و از فرآورده های حیوانی مانند گوشت، لبنیات، تخم مرغ که حاوی چربی های اشباع شده است محروم بودند و همه می دانیم که چربی های اشباع شده خطرات زیادتری برای ایجاد رسوب در عروق دارند.
  چربی های اشباع شده: چربی های اشباع نشده:
  1- روغن های جامد 1- روغن های مایع
  2- گوشت پرچربی گاو، گوسفند، خوک 2- گوشت های سفید، مرغ و ماهی
  3- شیر و لبنیات خالص 3-شیر و لبنیات پاستوریزه کم چربی
  4- کره، پنیر، خامه 4- سویا و ذرت
  آمادگی جسمانی چیست؟
  آمادگی جسمانی یا آمادگی قلبی عروقی حالتی است که فرد بتواند کاری را با شدت و در زمان بیشتر و بدون خستگی انجام دهد. چنین فردی تحمل و مقاومت بیشتری دارد، ارگان های داخلی بدن فعالتر و کارآئی بیشتری دارند، فشار کمتری به قلب و عروقشان وارد می آید، کمتر احساس اضطراب و نگرانی می کنند، تغذیه و خواب بهتری دارند، هضم و جذب تغذیه ای شان کاملتر است.
  این نکته را بدانیم که هر ورزشی به ورزشکار آمادگی جسمانی ذکر شده را نمی دهد.
  در مورد سن یک نکته را در نظر داشته باشیم. آمار نشان داده است که آمار بیماری قلبی زیر 35 سال یک درصد و بالای 35 سال ده درصد است. در حالیکه فرد ظاهرا سالم بنظر می رسد (آمار کشور صنعتی امریکا).
  شروع فعالیت ورزشی:
  شروع به هرگونه فعالیت ورزشی باید با نظر پزشک باشد و بهتر است استرس تست یا تست فعالیت قلب انجام شود و در صورتی که این عمل امکان پذیر نمی باشد به سئوالات زیر توجه نمائیم:
  - الف – خیر بلی
  1- سابقه بیماری قلبی داشته اید؟ □ □
  2- تب و لرز و درد روماتیسمی داشته اید؟ □ □
  3- صدای غیر طبیعی در سمع قلب داشته اید؟ □ □
  4- انسداد عروق شریانی در قلب و انفارکتوس داشته اید؟ □ □
  5- احساس درد در قفسه صدری داشته اید؟ □ □
  6- نوار قلبی گرفته اید و کار قلب شما غیر عادی بوده است؟ □ □
  7- احساس درد سینه در موقع فعالیت داشته اید؟ □ □
  8- حین فعالیت نوار قلبی غیر عادی داشته اید؟ □ □
  9- اگر پله ها را با سرعت طی کنید احساس فشاردرسینه می کنید؟□ □
  10- در برابر هوای سرد احساس فشار و گرفتگی می کنید؟ □ □
  11- آیا داروی تنظیم کننده قلب مثل دیژیتالین مصرف کرده اید؟ □ □
  12- آیا جلسات متعددی وجود داشته که قلبتان ضربان شدید، کار
  نامنظم یا تند غیر طبیعی داشته باشد؟ □ □
  13- آیا قرص زیرزبانی «نیتروگلیسرین» استفاده کرده اید؟ □ □
  - ب –
  عوامل خطرناک دیگری که موجب بروز حمله قلبی می شوند:
  1- بیماری قند یا دیابت قندی
  2- فشار خون بالا
  3- کلسترول بالا و تری گلیسرید بالا
  4- اضافه وزن بیش از 10 کیلوگرم
  5- کشیدن سیگار بیش از یک پاکت و نیم
  6- افراد زیر 60 سال که دچار حمله قلبی شده اند در خانواده شما بیش از یک نفربوده است.
  - ج –
  سایر عوامل بازدارنده از ورزش سنگین:
  1- آیا بیماری مزمن دارید؟
  2- تنگ نفس، آسم یا بیماری ریوی دارید؟
  3- نفس های شما از دیگران کوتاهتر و سریع تر است؟
  4- پس از دو کیلومتر پیاده روی در عضلات پای خود گرفتگی و درد احساس می کنید؟
  5- تورم مفاصل، روماتیسم و نقرس دارید؟
  6- اسید اوریک خونتان بالا است؟
  7- ناراحتی که باعث شود فعالیت حرکتی شما متوقف شود در سابقه شما وجود دارد؟

  ورزش کوهنوردی
  کوهنوردی ورزشی است که باید با آگاهی کامل به آن مبادرت کرد.
  بدون دانستن مسائل کوه وعدم آشنایی باطبیعت کوه اگربه کوه برویم به استقبال خطر رفته ایم
  کوه نوردی و کوه پیمائی باید کلاس بندی شود. ابتدائی، متوسطه و پیشرفته. نوآموز کوهنوردی باید با گل گشت های دسته جمعی شروع کند و در فصل کم خطر مثل تابستان شروع نماید و به مرور در فصل های بهار، پائیز ... و سپس زمستان تجربیات خود را بالا ببرد و همان پائیز و زمستان باز منطقه به منطقه درجه خطر آن متفاوت است. در کلاس های کوهنوردی شهید بهشتی مشهد با همین منوال کارها پیش می رود.
  مرحله دوم ارتفاعات 2-3 هزار متری است که باید با یک گروه باتجربه همسفر شد. باید کارها را فنی شروع کرد. گام برداشتن، بالارفتن، پائین آمدن، شیب تند، سربالائی تند، هرکدام مراحلی است ک با تجربه به دست می آید و نیاز به آموزش فنی و صحیح دارد.
  تجربه و علم در کنار هم ارزش دارد. مسائل تدارکاتی کوهنوردی از بحث من خارج است ولی قبل از اقدام به این ورزش مفرح و انسان ساز مشورت کنید، هدف خود را تعیین نمائید، افرادی که با آنها خواهید بود شناسائی کنید، منطقه ای که به آنجا خواهید رفت را نیز مورد شناسائی قرار دهید. بقول معروف هرگز به گدار به آب نزنیم. هرمنطقه جغرافیائی بر حسب شرایط فرهنگی، اقلیمی، آب و هوا و درجه خشونت کار، برنامه ریزی جداگانه لازم دارد. طول راه، طول مدت سفر، بودن و نبودن آب در منطقه، بودن و نبودن جان پناه در منطقه اهمیت دارد. قبل از حرکت کلیه اطلاعات منطقه مورد نظر را در اختیار خانواده خود بگذارید. با یک نوشته واضح و قابل خواندن و دقیق.
  نحوه صحیح راهپیمائی: به انرژی لازم برای کوهنوردی باید توجه شود. انرژی خود را هدر ندهید. دویدن، عجله و حرکت تند بی دلیل و بی موقع انرژی شمار ا هدر می دهد. حرکت ثابت و یکنواخت، ساعت ها می تواند ادامه یابد. توقف بی دلیل و بی موقع نیز باعث می شود که مکانیسم مصرف چربی های اضافی بدن متوقف شود. هنگام گرم شدن که به عرق کردن می انجامد، و عرق کردن علامت سوختن و مصرف شدن چربی ها است، نباید توقف کرد.
کلمات کلیدی: سلامتی - ورزش - کوهستان

جام جم آنلاين: حرکات ورزشي دست به کاهش درد ناشي از بيماري عروق محيطي (PVD) در پا کمک مي کند. PVD به عروقي که به دست و پا خون رساني مي کنند صدمه مي زند و اين معمولا بدليل انسداد ايجاد شده توسط يک پلاک است. کاهش جريان خون مي تواند باعث درد شديد پا

بهترین ورزش برای کاهش و افزایش وزن یکی از تصورات متداول اما کاملاً اشتباه این است که ورزش ایروبیک باعث سفت و منسجم شدن عضلات می شود. حقیقت مطلب این است که این تمرینات تا حدود بسیار کمی بر سفت کردن عضلات تاثیر می گذارد. ورزشی که خیلی در این زمینه مؤثر است، تمرینات استقامتی (تمرینات وزنه) است. انجام این دو نوع تمرینات به اتفاق هم، بیشترین تاثیر را هم در کاهش چربی بدن، و هم افزیش ...

ورزش کردن عکس عمل خوردن است ، با ورزش کردن کالری های خود را می سوزانید . در حقیقت بدن شما با سوزاندن کالری می تواند کار کند . این کالریها بدن را گرم ، قلب را درحال پمپاژ و خون را در حال گردش نگه می دارد . کالری های مصرف شده شما را در حال تحریک و تحرک نگه می دارد ، مثل پیاده روی ، کارکردن ، از پله بالارفتن و یا هر فعالیتی که انتخاب می کنید . هر چه بیشتر حرکت کنید بیشتر کالری می ...

ریتمیک و موزون. در شرایطی که سرعت و شدت تمرین قابل تحمل است و نیاز بدن به استفاده از اکسیژن برای مدتی افزایش می‌یابد، این فعالیت انجام می‌گردد. «ایروبیک» جزو فعالیت هوازی ( شدت تمرین بالاست و مدت تمرین پایین است.) از نظر پزشکی، این ورزش سیستم قلب، عروق، تنفس را تعلیم می‌دهد و با سرعت و بازدهی بالا اکسیژن را می‌گیرد و به قسمتهای مختلف بدن می‌دهد، تنفس یکنواخت از دهان و بینی توأم ...

کلمات توريست و توريسم اولين بار به صورت رسمي در سال 1937 توسط اتحاديه ملل استفاده شدند ولي صنعت توريسم بسيار قديمي تر ازآن است. اين کلمه زماني استفاده مي شد که فردي به مدت 24 ساعت از شهر خود به خارج از کشور مسافرت مي نمود اين کلمه همچنين شامل مسافرت

تاریخچه کونگ فو ( بوکس چینی ) تاریخچه کونگ فو با ورود بودیهارما و یا به گفته چینی ها تامو از هند به معبد شائولین چین آغاز می گردد . در ضمن معبد شائولین در ایالت هوتان قرار دارد و هنرهای رزمی موجود دنیا از این مکان سر چشمه گرفته است . راهب تامو که مشغول تعلیمات مذهبی به جوانان ( راهبان ) معبد بود . با توجه به حالات جسمی و روحی آنها شروع به ابداع 18 حرکت فیزیکی کرد . که بعدها همین ...

دوچرخه سواري يکي از بهترين ورزشهاست که متاسفانه اين روزها در کشور ما کمتر مورد توجه قرار مي گيرد. اين ورزش به غير از تاثيرات مستقيم برروي سلامتي انسان همچنين فوايد زيست محيطي را همراه است که باعث سلامتي بيشتر جامعه طي دراز مدت مي شود. به نظر مي

چکيده در ابتدا نظري به محيط زيست انداخته ايم و اينکه منابع آلودگي چيست؟ سپس درباره ي کاهش زباله هاي خانگي پيشنهاداتي دارد در ادامه طرز صحيح استفاده از آب و مثال هايي جهت راهنمايي جلوگيري از اسراف آب. در دنباله ي بحث راه هاي صرفه جويي انرژي در خانه

کلمات توريست و توريسم اولين بار به صورت رسمي در سال 1937 توسط اتحاديه ملل استفاده شدند ولي صنعت توريسم بسيار قديمي تر ازآن است. اين کلمه زماني استفاده مي شد که فردي به مدت 24 ساعت از شهر خود به خارج از کشور مسافرت مي نمود اين کلمه همچنين شامل مسافرت

توريسم يک محصول محلي است که به يک کشور خاص يا مرزهاي محلي محدود نمي شودديده شده که توريست هاي خارجي معمول که از هند ديدن مي کنند حداقل از دو يا سه ايالت و گاهي بيشتر ديدن مي کنند . احتمالا قرار دادن توريسم تحت ليست همزمان قانون هندي مناسب خواهد بود.

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول