دانلود تحقیق رایگان شغل و محل کار

Word 36 KB 23730 3
مشخص نشده مشخص نشده دانلود مقاله های رایگان
قیمت با تخفیف: ۰ تومان
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • تعریف و شناسایی شغل: قالیبافی عبارت است از بافتن فرش (قالی) برای مصارف داخلی و خارجی از مواد مورد نیاز. در این شغل نخ ابریشم یا پشم را با دست و بر حسب طرح های نقاشی شده به نام نقشه فرش بر تارهای تنیده شده نخی به نام چله قالی از جنس پنبه یا ابریشم به صورت فرش در می آورند. شاغلان این شغل با توجه به مهارت و تخصص در اجرای طرح ها و ظرافت و دقت عمل در ایجاد کار و نیز با در نظر گرفتن ضخامت تارهای فرش به درجات مختلف تقسیم می شوند. البته تقسیم بندی دیگری نیز بر اساس سنت ایرانی و نمونه کار وجود دارد.
  نمونه وظایف و مسئولیت های شغل: نمونه وظایف عبارت است از بافتن از روی الگو و نقشه خاص و پیروی کردن از دستورات استاد کار و فرد خبره. انواع فرشبافی شامل فرش مصرف داخلی (اردکانی، چالشتر، نجف آبادی، ترکمن و غیره) فرش صادراتی پشمی (کاشان، نایین، قم و غیره) و فرش صادراتی ابریشمی (کاشان، نایین، تبریز ، اصفهان و غیره) در قالیبافی که خیلی ظریف و حساس می باشد مسئولیت اصلی کار بر عهده بافنده است. چنانچه ایرادی در کار و طرح نقشه پیش اید قالی معیوب بوده و قابل فروش و عرضه به بازار نیست بافنده باید با نقشه قالی و روش گره زدن و رنگ آمیزی و به کار گیری نقشه های متناوب و مناسب فرش اشنایی داشته باشد.
  قالیباف بر اساس اندازه و نقش قالی، داربست را از بازار تهیه می کند یا خودش می سازد و سپس به ادامه کار برای بافت قالی می پردازد.
  خصوصیات جسمی و توانایی های لازم برای احراز شغل: قالیباف باید از بینایی کالمل و نیروی جسمانی سالم و قوی برخوردار باشد و مخصوصا دستهای توانایی داشته باشد. داشتن توان ذهنی، صبر و جدیت و پشتکار و علاقه و اشتیاق به کار لازمه ادامه اشتغال به قالیبافی است. مدارک تحصیلی و دوره های آموزشی ضروری برای احراز شغل. بافتن قالی در گذشته به سوادخواندن و نوشتن نیاز نداشت و داشتن تجربه مهم بود ولی هم اکنون چون قالی را از روی نقشه می بافند شخص دست کم باید سواد خواندن و نوشتن داشته باشد البته اشخاصی که از سواد بالاتری برخوردار باشند و بتوانند چهار عمل صالی را انجام دهند در کارشان موفقتر خواهند بود . دوره های آموزش قالیبافی از طریق نظام استاد – شاگردی انجام می گیرد و به علاقه فرد بستگی دارد و چند ماه یا چند سال طول می کشد تا فرد بتواند به تنهایی و مستقل قالی را تهیه و تولید کند. اخیرا برای بهتر بافتن فرش، سازمان صنایع دستی، مراکز فنی و حرفه ای و جهادسازندگی به تشکیل کلاس هایی اقدام کرده اند که در پایان دوره به اشخاص شرکت کننده دیپلم قالیبافی داده می شود.
  مدت دوره آموزش، محل آن و هزینه های احتمالی: مدت دوره آموزش با توجه به علاقه و تلاش و استعداد کار آموز متفاوت است. ولی معمولا فردی که هوش متوسطی دارد می تواند در چهار ماه مهارت لازم را کسب کند مدت، آموزش گره زدن بسیار کوتاه است و در یک یا دو روز آموخته می شود ولی برای استاد کار شدن در این شغل دست کم یک تا دو سال وقت لازم است. در شهر ها صنایع دستی و مراکز فنی و حرفه ای کلاس های آموزش قالیبافی را برای علاقه مندان برگزار می کننند و فرد با گذراندن دست کم 45 روز جواز قالیبافی دریافت می کند. در روستاها نیز جهادسازندگی برای بهتر بافتن فرش کلاسهایی به نام بهبافی فرش دایر کرده است که دوره آن یک ما بوده و در پایان دوره به افراد مدرک قالیبافی داده می شود. هر دو دوره بدون هیچ گونه هزینه ای برای کارآموز برگزار می شود در مراکزی مثل دبیرستان ها و هنرستان های فنی و حرفه ای نیز هزینه ای از طرف کار آموز پرداخت نمی شود اما پرداخت هزینه دوره هایی که تعاونی فرش دستباف برگزار کرده به عهده کار آموز است.
  وضعیت محیط کار، محل احتمالی استخدام و وسایل کار: محل قالیبافی باید نورکافی و وسعت داشته و بهداشتی، امن، آرام و دور از هیاهو باشد. محل استخدام می تواند به دو شکل متمرکز و خانگی باشد در متمرکز که به صورت کارگاه ها ست زنان و دختران در آن به کار اشتغال دارند وسایل کار شامل داربست، نخ، ارتاج، اریش، خامه یا ابریشم، نخ رنگ، قیچی، قلاب، چاقو، شانه، نقشه، پود کلفت و چله است. عده ای که توانایی مالی برای تهیه وسایل ندارند با دیگران شریک می شوند و برای آنان در منزل خودشان کار می کنند و در منافع آ»ها سهیم می شوند.
  حقوق و مزایا و شرایط ارتقا در شغل: افرادی که در کارگاه ها مشغول به کارند روزانه بر اساس توافق کارگر و کارفرما مزد می گیرند چون مزد قالیبهاف ها بسیار سنگین است کارفرمایان کمتر با این افراد قرار داد می بندند و بیشتر از قالیبافهای خانگی یا کودکان دوازده ساله اتسافده می کنند حقوق و مزایا در این شغل به میزان کار و مهارت و سلیقه بستگی دارد اشخاصی که خلاقیت و نوآوری دارند در کارشان موفقترند و در آمد بیشتری نصیبشان می شود برای ارتقا در این شغل، فرد باید قالی بیشتری در اندازه ها و ابعاد بزرگتری تولید کند تا سود زیادتری ببرد.
  روابط انسانی حاکم بر محیط کار: چون قالی بافی به صورت گروهی انجام می گیرد نیازمند محیط گرم و حسنه است تا باعث انبساط خاطر و بالا رفتن کیفیت و کمیت کار شود و مشتریان بیشتری را به خود جلب کند.
  آینده نگری درباره شغل با توجه به اوضاع اجتماعی: قالیبافی هنر بومی و سنتی ایران است و با مشاغلی از قبیل طراحی و نقشه کشی، رنگزنی، ریسندگی و بافندگی، خامه فروشی، دامپروری و غیره ارتباط دارد و یکی از مهمترین اقلام صادراتی است که می تواند ارز زیادی را جذب اقتصاد کشور کند با توجه به سرمایه گزاری که سازمان های دولتی و خصوصی در این زمینه می کنند آینده درخشانی برای این شغل پیش بینی می شود احتمال از بین رفتن این شغل سنتی وجود ندارد ولی با توجه به گران شدن وسایل و در بعضی مواقع احتمال عدم صدور فرش به کاشورهای خارجی، رکود مقطعی در بازار فرش به وجود می آید اگر نخ ریسها نخ هایی با کیفیت بالا تولید کنند و با قیمت تعاونی در اختیار فرشبافها قرار دهند و دولت فرشبافها را بیمه کند و زمینه صادرات فرش مساعد تر می شود به پیشرفت این شغل کمک بسیاری خواهد شد.
  محل کسب اطلاعات بیشتر در مورد شغل: مراکز سازمان فنی و حرفه ای، صنایع دستی، جهاد سازندگی و کارگاه های متمرکز فرشبافی شهری و خانگی، شرکت های تعاونی فرش دستباف و کارگران و استادکاران شاغل در فرشبافی منابع مناسبی برای کسب اطلاعات هستند.
  تعریف و شناسایی شغل: نقشه کش فرش به کسی گفته می شود که نقشه های فرش دستباف را تهیه می کند. این شغل هنری است ظریف، حساس و دقیق که در آن می توان طرح های لچک و ترنج منقوش در آثار باستانی یا مناظری از طبیعت را به طرح و نقشه تبدیل کرد و با ابتکار و خلاقیت و پرورش زوایا، اثر را روی قالی پیاده کرد.
  نمونه وظایف و مسئولیت های شغل: نقشه کش فرش تا حد امکان باید کار را به نحو زیبایی انجام دهد و با پروراندن طرح های ارائه شده آن ها را نقطه گذاری و رنگ آمیزی کند به طوری که بتواند توجه فرباف ها و مصرف کنندگان فرش را جلب کند و نمونه هایی از هنر اصیل ایرانی را به تصویر بکشد.
  خصوصیات جسمی و توانایی های لامز برای احراز شغل: خصوصیات جسمی، توانایی های ذهنی، سلیقه و خلاقیت در این شغل نقش اصلی را بر عهده دارد و مهمترین عامل پیشبرد هدفهای این شغل خلاقیت و زاویه پردازی مناسب و انتخاب طرح اصیل و رنگ آمیزی هماهنگ است نقشه کش فرش باید فردی خشو فکر و با سلیقه و دارای روحیه ای شاد باشد.
  مدارک تحصیلی و دوره ها‌ آموزشی ضروری برای احراز شغل: نقشه کش به مدرک خاصی احتیاج ندارد ولی باید دست کم تحصیلات ابتدایی داشته باشد تا بتواند محاسبات هندسی و رنگ ها را درست انجام دهد یک نقشه کش ماهر باید دست کم با کمی روانشناسی، برنگ شناسی و نقوش آشنایی داشتهه باشد در حال حاضر دانشکده ننر اصلهان و نیز موسسه های خصوصی تعلیم و تربیت برای این شغل هنرجو می پذیرند پیشرفت در این شغل کاملا به اسعداد، ذوق و سلیقه کارآموز بستگی دارد.
  مدت دوره آموزش، محل آن و هزینه های احتمالی: اتسعداد و علاقه هنر آموز شرط اصلی یادگیری سریع هنر نقشه کشی فرش است و با توجه به این عوامل طول مدت دوره آموزش تغییر می کند و متفاوت می شود آموزش نقشه کشی فرش در دانشگاه ها بر اساس نوع مدرکی که فرد می خواهد دوالی چهار سال و در موسسات خصوصی دست کم هشت ماه تا یک سال است محل آموزش ، کارگاه های نقشه کشی و منازل استاد کاران است و کارآموزش با انعقاد قرار داد به کار و یادگیری نقشه کشی فرش می پردازد.
  وضعیت محیط کار محل احتمالی استخدام و وسایل کار: محیط کار باید آرام و از وسعت کافی برخوردار باشد و سیل کار شامل میز کار، انواع طرح ها کاغذهای مختلف، کاربن و انواع آب رنگ های مخصوص است.
  یسحقوق و مزایا و شرایط ارتقا در شغل: حقوق و مزایای این شغل به تجربه فرد و کار عرضه شده به بازار بستگی دارد یعنی هر قدر کار انجام شده روی فرش بهتر و جذاب تر باشد از طرح های نقشه کش استقبال بیشتری می شود در اصل هر بافنده خوب به دنبال طرح و نقشه خوب و جذاب می رود تا کرش مشتری بیشتری داشته باشد.
  روابط انسانی حاکم بر محیط کار: چون نقشه کشی فرش یک هنر است و هر هنری با ظرافت و حساسیتی خاص همراه است محیط کار نقش کش باید آکنده از آرامش و حسن برخورد و تفاهم بین نقشه کش و همکارانش باشد. او باید تجربیاتش را با نهایت صداقت و اخلاص برای اجرای نقشه اش در اختیار همکارانش قرار دهد.
  آینده نگری درباره شغل با توجه به اوضاع اجتماعی: صنعت فرش دستباف ایران شهرت جهانی دارد و بخشی از این شهرت به طرح و نقشه مربوط است به رغم کپی برداری از نقش های مرغوب هنوز ابتکار و نوآوری در طرح ها و رنگ آمیزی فرشهای ایرانی بر صنایع ماشین تقدم دارد و بازاریاابها به دنبال طرح های جدید هستند نقشه کش موقف می تواند نظر مساعد مشتری های زیاد و حتی بازرگانان بین المللی را به خود جلب کند.
  محل کسب اطلاعات بیشتر رد مورد شغل: برای کسب اطلاعات بیشتر می توان به نقشه کشهای فرش و نیز کارگاه های فرشبافی مراجعه کرد.

کلمات کلیدی: شغل - محل کار

خشونت در محل کار مسئله اي جدي در ارتباط با سلامت و ايمني محسوب مي شود. در شديدترين شکل ممکن، قتل يا آدم کشي جزء سومين دليل عمده جراحات يا صدمات شغلي کشنده (مرگبار) در ايالات متحده محسوب مي شود. مطابق با گزارش ((اداره آمار جراحات وصدمات شغلي مرگبار))

استرس براي روان انسان مانند سم است. اما در عين حال نداشتن مسئوليت به اندازه کافي و احساس بيهودگي نيز مضر است. به گزارش دويچه وله، افرادي که تحت استرس کار مي‌کنند، گرايش عجيبي به اين دارند که چندين کار را همزمان انجام دهند. به طور مثال آنها در

اين مقاله به بررسي يکي از عوامل مهم نگهداري کارکنان يعني ايمني و سلامت حرفه‌اي مي‌پردازد. در ابتدا تعريف و مفاهيم مربوط ارائه مي‌شود و سپس روش‌هاي متداول بررسي و اقدام در زمينه بهداشت و ايمني محيط کار نام برده شده و به قوانين ايمني و سلامت حرفه‌اي د

چکيده : اين مقاله به بررسي يکي از عوامل مهم نگهداري کارکنان يعني ايمني و سلامت حرفه‌اي مي‌پردازد. در ابتدا تعريف و مفاهيم مربوط ارائه مي‌شود و سپس روش‌هاي متداول بررسي و اقدام در زمينه بهداشت و ايمني محيط کار نام برده شده و به قوانين ايمني و سل

چکيده : اين مقاله به بررسي يکي از عوامل مهم نگهداري کارکنان يعني ايمني و سلامت حرفه‌اي مي‌پردازد. در ابتدا تعريف و مفاهيم مربوط ارائه مي‌شود و سپس روش‌هاي متداول بررسي و اقدام در زمينه بهداشت و ايمني محيط کار نام برده شده و به قوانين ايمني

مقدمه از آنجا که بیشتر عمر ما در محیط کار سپری می شود و بسیاری از روابط و مناسبات ما در طول ساعات کار شکل می گیرد، می توان از کار به عنوان بخش بسیار مهمی از زندگی یاد کرد. با توجه به اهمیت ابعاد مختلف کار در زندگی انسانها ، می توان گفت که رضایت شغلی و تمایل به انجام کار نیز تأثیر بسزایی در نحوه خشنودی انسانها از وضعیت زندگیشان دارد. از سوی دیگر، سلامت روانی انسانها نیز دز گرو ...

این مقاله به بررسی یکی از عوامل مهم نگهداری کارکنان یعنی ایمنی و سلامت حرفه‌ ای می‌پردازد. در ابتدا تعریف و مفاهیم مربوط ارائه می‌شود و سپس روش‌های متداول بررسی و اقدام در زمینه بهداشت و ایمنی محیط کار نام برده شده و به قوانین ایمنی و سلامت حرفه‌ای در ایران اشاره می‌گردد. همچنین فرهنگ، سخت افزار و سیستم‌ها که عوامل کلیدی در ایمنی و سلامت حرفه‌ای هستند مورد بررسی قرار می‌گیرند. ...

امنیت شغلی با رویکرد ایمنی و سلامت و نقش آن در نگهداری کارکنان سازمان این مقاله به بررسی یکی از عوامل مهم نگهداری کارکنان یعنی ایمنی و سلامت حرفه‌ای می‌پردازد. در ابتدا تعریف و مفاهیم مربوط ارائه می‌شود و سپس روش‌های متداول بررسی و اقدام در زمینه بهداشت و ایمنی محیط کار نام برده شده و به قوانین ایمنی و سلامت حرفه‌ای در ایران اشاره می‌گردد. همچنین فرهنگ، سخت افزار و سیستم‌ها که ...

بخش اول : مقدمه به اعتقاد بسیاری از دانشمندان علوم رفتاری،‌ سازمانها وجه انکارناپذیر دنیای نوین امروز را تشکیل می‌دهند، ماهیت جوامع توسط سازمانها شکل گرفته و آنها نیز به نوبه خود به وسیله دنیای پیرامون و روابط موجود در آن شکل می‌گیرد. گر چه سازمانها به شکلهای مختلف و بر پایه هدفهای گوناگون تأسیس و سازماندهی می‌شود، اما بدون تردید تمامی آنها بر پایه تلاشهای روانی و جسمانی نیروی ...

چکیده این مقاله به بررسی یکی از عوامل مهم نگهداری کارکنان یعنی ایمنی و سلامت حرفه‌ای می‌پردازد. در ابتدا تعریف و مفاهیم مربوط ارائه می‌شود و سپس روش‌های متداول بررسی و اقدام در زمینه بهداشت و ایمنی محیط کار نام برده شده و به قوانین ایمنی و سلامت حرفه‌ای در ایران اشاره می‌گردد. همچنین فرهنگ، سخت افزار و سیستم‌ها که عوامل کلیدی در ایمنی و سلامت حرفه‌ای هستند مورد بررسی قرار ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول