دانلود مقاله موزه دفاع مقدس

Word 31 KB 25994 10
مشخص نشده مشخص نشده مهندسی هوافضا - دفاعی و جنگ
قیمت قدیم:۲,۰۰۰ تومان
قیمت: ۱,۴۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • «مجموعه موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت رسالت تذکار دائمی فرهنگ سلحشوران عاشق در روزگار پس از جنگ را چون رسالت زینب کبری (س) از پس واقعه عاشورا بر عهده می گیرد.»

  موضوع عرضه دراین موزه هر آن چیزی است که  باز تاب دهنده  ی تاریخ  دفاع در ادوار مختلفِ گذشته ی سرزمین ما است؛ از آلات و ادوات حرب در دوران های باستان تا به امروز، تا اسناد و فرامین و نشانه ها ی جنگی در دوران های مختلف، از تصویر و تندیس بزرگان تاریخ دلاوری-شهیدان نام اور تاریخ- تا آثار هنری مختلفی(همچون آثار تجسمی ، سینمایی ، نمایشی ،و موسیقیایی) که در دوران های مختلف ِتاریخ در حاشیه جنگ یا درباره ی آن تولید و عرضه شده اند؛و نیز تجسم عینی برخی فضاها و نمونک های میادین جنگ در ابعاد واقعی یا نمادین با جنگ افزارهای واقعی شبیه سازی شده  است.

  عملکرد مجموعه در بخشهای سه گانه ای سامان می گیرد که می باید انتقال آگاهی و حس حضور را در کالبد فضای مادی مجموعه رنگی از تعالی ببخشد،در مسیری که اصطلاحا راه تعالی نامیده می شود.این مسیر بعد حماسی هفت خوان را با مکاشفه ی هفت مرحله عرفان در هم خواهد آمیخت و در هفت منزل ،جرعه ای از دریای حضور در دفاع مقدس را به ناظران پیشکش خواهد کرد.     

     آب دریا را اگر نتوان کشید      هم به قدر تشنگی باید چشید

   

   

  تاریخچه موزه

  مطالعات اولیه پروژه موزه دفاع مقدس در آذر ماه1383 آغاز شد و طرح اولیه طی جلسات متعدد با مدیریت شهری ارزشهای دفاع مقدس و ستاد کل نیروهای مسلح در فروردین84 به تایید رسید ، شورای اسلامی شهر تهران ،بنیاد آثار و حفظ و ساختار مدریریت، طرح و اجرا مشخص گردید .

  سپس طراحی موزه دفاع مقدس به مسابقه گذاشته شد و250 گروه در مسابقه شرکت کردند که از آن بین 42 اثر به دبیر خانه تحویل و جوایز برگزیدگان درتاریخ 23/8/84 طی مراسم ویژه ای با حضور شهردار محترم تهران ، ریاست محترم شورای اسلامی شهر تهران و ریاست محترم بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس اهدا شد.

  محوطه بیرونی موزه

  باغ موزه مجموعه موزه دفاع مقدس در فضایی به مساحت 100هزار متر مربع  با طراحی پلکانی از شمالی ترین نقطه مجموعه آغاز گشته و تا پایین ترین نقطه آن ادامه می یابد و مسیر پیوسته آب در آن به دریاچه مجموعه ختم می شود.

  معماری محوطه بیرونی موزه برگرفته از معماری باغ های ایرانی است و به همین خاطر در دو سویه آن درختان بلند قرار داشته و در میانه آبنمایی روان است. ساختار آن بر پایه رمپ بوده و به همین دلیل تردد و رفت و آمد با ویلچر در این باغ دره بسیارآسان است. ورودی محوطه بیرونی موزه از شمال آغاز گشته و درابتدا با سمبلهای هفت منازل موزه مواجه می شویم و از آنجا می توانیم تا دل دریاچه پیش رویم. علاوه بر پوشش سبز متنوع و دریاچه ،باغ موزه شامل ساختمانهای رستوران، گالری و فروشگاه نیز می گردد.دریاچه مجموعه موزه دفاع مقدس به وسعت 6000 هزار متر مربع در بخش میانی باغ موزه واقع شده است. این دریاچه زیبا یاد آور عملیات های آبی دریاددلان روزهای نبرد بوده و به پیشرفته ترین تجهیزات نمایش های لیزری ،آب و آتش مجهز است .در این  قسمت از موزه -که از جمله بخشهای جذاب مجموعه به شمار می آید - انواع نمایش های لیزری، نمایش های آب و آتش و نمایش فیلم بروی پرده آبی(برای اولین بار در ایران ) اجرا می شود.

  امکانات موزه

  سالن چند منظوره

  مجموعه موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت دارای چندین سالن چند منظوره آمفی تئاتر ا ست. سالن های فوق به پیشرفته ترین تجهیزات صوتی _تصویری روز مجهز بوده و امکان نمایش انواع فیلم ، برگزاری سمینار های مختلف ، تئاتر و کنسرت  در آن وجود دارد.

  ظرفیت سالن شماره یک 500 نفر و به مساحت 800 متر مربع ، ظرفیت سالن شماره دو 100 نفرو به مساحت 200 متر مربع در قلب ساختمان موزه واقع شده اند  . دربخش فوقانی سالن شماره یک سالن آمفی تئاتر روباز با پرده پرتابل و به همان مساحت 800 متر مربع  قرار دارد.

  کتابخانه

  کتابخانه تخصصی موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت در حال حاضر دارای مجموعه‌ای از کتاب های قابل توجه در زمینه انقلاب اسلامی ایران و 8 سال دفاع مقدس است از این رو که مجموعه کتاب‌های این کتابخانه در رده کتاب‌های مرجع و تخصصی انقلاب اسلامی ایران و 8 سال دفاع مقدس قرار می‌گیرد، آماده ارائه خدمات به پژوهشگران، دانشجویان و عموم علاقه مندان به تحقیق در زمینه های مذکور می باشد. لذا این کتابخانه در حال مجموعه سازی و راه اندازی می باشد و امید است با افتتاح موزه و کتابخانه موزه دفاع مقدس بتوانیم خدماتی در شأن و منزلت اقشار مختلف مردم کشور عزیزمان ایران ارائه نماییم.....

  رستوران - کافی شاپ

  مجموعه موزه دفاع مقدس دارای سه رستوران در ضلع غربی باغ موزه (محوطه بیرونی موزه ) است.

  رستوران ها بصورت متوالی در بخشهای جنوب غربی باغ موزه (جنوب پل) و بخش میانی غربی باغ  (بالای دریاچه ) مجموعا به مساحت 2000 متر مربع و در بخش میانی شرقی باغ موزه به  مساحت  1000 متر مربع واقع شده اند.

  امکانات رفاهی

  • نمازخانه: در طبقه زیرین ساختمان موزه در دو جایگاه مختلف واقع شده اند

  • سالن نگهداری از کودکان(مهد کودک موزه): در طبقه زیرین ساختمان موزه دربخش میانی واقع شده است.بازدید کنندگان محترم می توانند کودکان خود را به ما سپرده و با خیالی آسوده از مجموعه بازدید نمایند.

  • اتاق کمک های اولیه: در جنوب غربی باغ موزه در ساختمان رستوران شماره یک واقع شده است.

  این واحد آمادگی  رسیدگی به مورد های اورژانسی را دارا بوده و با پیشرفته ترین تجهیزات در خدمات بازدیدکنندگان گرامی است.

   

   

  دریاچه

  دریاچه مجموعه  موزه دفاع مقدس به وسعت 6000 هزار متر مربع در بخش میانی باغ موزه واقع شده است.

  این دریاچه زیبا یاد آور عملیات های آبی دریاددلان روزهای نبرد بوده و به پیشرفته ترین تجهیزات نمایش های لیزری ،آب و آتش مجهز است . در این  قسمت از موزه - که از جمله بخشهای جذاب مجموعه به شمار می آید - انواع نمایش های لیزری، نمایش های آب و آتش و نمایش فیلم بروی پرده آبی(برای اولین بار در ایران ) اجرا می شود.

  آشنایی با باغ موزه دفاع مقدس - تهران

  طرح و احداث باغ موزه دفاع مقدس با هدف ساماندهی به مجموعه تلاش‌های دلسوزان و یادآوران مخلص آن روزها در طول نزدیک به 2دهه که از دوران دفاع مقدس سپری می‌شود، شکل گرفت.

  رسالت ثبت و یادآوری ارزش‌ها، احساسات و عواطف عمیق و فرهنگ گرانقدر دفاع مقدس، در این مجموعه به انجام رسیده است.

  باغ موزه دفاع مقدس از7 تالار و یک قسمت انتهایی که یادمان دفاع مقدس است تشکیل شده که در آن اعداد 7 و 8 به‌کار رفته است؛ عدد 8 به عنوان نمادی از 8سال دفاع مقدس و عدد 7 به خاطر تقدسی که دارد.

  این دو در کنار هم مفاهیم خاصی را دربرمی‌گیرند. بخش‌های مختلف باغ موزه امکان تجسم عینی برخی فضاها و میدان جنگ در ابعاد واقعی یا نمادین، با جنگ افزارهای واقعی یا شبیه‌سازی‌ شده را به بازدید‌کنندگان می‌دهد. تکنولوژی به‌کار رفته در هر بازدید به‌گونه‌ای است که در هر تالار همه چیز از نو آغاز می‌شود.

  باغ موزه دفاع مقدس، یک موزه رویدادی است و متفاوت از موزه‌هایی است که صرفا بناها و اشیای تاریخی را به نمایش می‌گذارند. در میان تالارهای مختلف این باغ موزه فقط یک تالار با نام «تالار پروانه‌ها» جنبه موزه‌ای دارد که برای معرفی سرداران دوران دفاع مقدس درنظر گرفته شده است. اما بقیه تالارها جنبه رویدادی دارد و می‌توان تمام اتفاقات دوران دفاع مقدس را در آن به شکل زنده در همان حال و هوا دید.

  تالار اول، تالار آستانه یا همان سرآغاز است، بخش دائمی موزه و نمایش‌دهنده مجموعه وقایعی که در فاصله سال 57 تا آغاز جنگ، منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد.

  در این تالار تمامی وقایعی که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی شد به نمایش در می‌آید و روزهای آغازین جنگ تحمیلی به تصویر کشیده می‌شود.

  تالار دوم، تالار حیرت و واقعیت است، در اینجا حیرت مردم ایران از شوک جنگ تحمیلی به نمایش در می‌آید. در روزهایی که مردم از پیروزی انقلاب شادمان بودند و نظام اسلامی ایران در حال شکل‌گیری بود، حمله رژیم بعثی به ایران با حمایت همه جانبه آمریکا مردم را حیرت‌زده و شوکه کرد.

«مجموعه موزه دفاع مقدس و ترويج فرهنگ مقاومت رسالت تذکار دائمي فرهنگ سلحشوران عاشق در روزگار پس از جنگ را چون رسالت زينب کبري (س) از پس واقعه عاشورا بر عهده مي گيرد.» موضوع عرضه دراين موزه هر آن چيزي است که باز تاب دهنده ي تاريخ دفاع در اد

1. تثبيت اقتدار جمهوري اسلامي ايران جمهوري اسلامي ايران ناخود آگاه به جنگي تمام عيار فراخوانده شد که بر اساس پيش بيني کارشناسان نظامي و سياسي، توان مقابله‌ي ايران سه روزه بود. اما پس از هشت سال دفاع دليرانه‌ي رزمندگان،‌ نه‌تنها دشمن نتوانست يک وجب

1. تثبیت اقتدار جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی ایران ناخود آگاه به جنگی تمام عیار فراخوانده شد که بر اساس پیش بینی کارشناسان نظامی و سیاسی، توان مقابله‌ی ایران سه روزه بود. اما پس از هشت سال دفاع دلیرانه‌ی رزمندگان،‌ نه‌تنها دشمن نتوانست یک وجب از خاک کشورمان را اشغال کند، بلکه در اوج درماندگی و عجز قرار گرفت، و همگان به عظمت، پایداری و اقتدار جمهوری اسلامی ایران اعتراف ...

«موزه داری» فصل اول: شناخت کلی تاریخچه موزه در جهان و ایران وانواع موزه ها تعریف و تاریخچه پیدایش موزه الف) تعریف موزه ریشه واژه موزه از لغت یونانی «موزین» (Mousein) به معنای مقر زندگی موزه (Mouse) الهه هنر و صنایع در اساطیر یونان باستان اقتباس شده است. و در زبان انگلیسی تلفظ میوزه یم (Museum) و در زبان فرانسه موزه (MUSEE) را به خود گرفته است. در حوالی دهه 1290 ه.ق. تلفظ فرانسه ...

در سال 1382 مجلس محترم شوراى اسلامى، دوره ششم لايحه‏اى را تصويب کرد که به موجب آن دولت جمهورى اسلامى ايران به دولت‏هاى پذيرنده «کنوانسيون منع کليه اَشکال تبعيض عليه زنان» مى‏پيوست. در آن زمان مخالفت‏هاى شديد و فراوانى با اين مصوبه ابراز شد، حتى تصوي

بي شک بخش عمده اي از فرهنگ و تمدن امروز ما ، به روزگاران و هزاره هاي دور باز مي گردد . قروني که بوميان فلات ايران و سپس مهاجرين به ويژه آرياي ها ، با تلاش و کوششي در خور ستايش ، فرهنگ و تمدني را آفريدند که در خدمت بشريت بوده و تمدنهاي بسياري را تا

در روابط بين الملل قبلاً دولتها مرجع تهديد امنيت و مخاطب آن بودند بدين معني که تنها يک دولت و يا مجموعه اي از دولتها قادر بودند که امنيت دولت و يا دولت هاي ديگر راتهديد کنند. از طرفي، آنچه که مخاطب اين تهديد بود باز هم دولتها بودند يعني اينکه تنها د

اشاره در اين نوشتار، ابتدا به تفاوت «فلسفه‏ى دين» و «کلام جديد» اشاره مى‏شود، سپس «تعريف دين از منظر دين پژوهى جديد» صورت مى‏گيرد، پس از آن، تقسيم «دين» به «اديان سنّتى» و «اديان دنيوى»، و تقسيم «اديان سنّتى» به «وحيانى» و «غير وحيانى» مطرح مى‏شود.

اين مقاله، منعکس کننده ديدگاهى خاص درباره نهضت مشروطيت ايران است. از نظر نويسنده، مشروطه از اساس، نهضتى با مبانى غربى و غير بومى بوده که مانند زلزله اى ويران گر، بنيان هاى سياسى، فرهنگى و اجتماعى ايرانِ آن عصر را هدف قرار داد. در نتيجه به هيچ وجه

مقدمه بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله رب العالمین، و الصلاه و السلام على خیر خلقه محمد و آله الطاهرین، و لعنه الله على اعدائهم اجمعین الى یوم الدین. ان الله تبارک و تعالى لم یدع شیئاً تحتاج الیه الاُمّه الى یوم القیام الا أنزله فى کتابه و بیّنه لرسوله(صلى الله علیه وآله) و جعل لکل شىء حدّاً و جعل علیه دلیلا یدلّ علیه و جعل على من تعدّى الحدّ حدّاً.[1] خداى تبارک و تعالى هیچ یک ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول