دانلود تحقیق اهمیت و ضرورت تشکیل بسیج

Word 125 KB 26152 22
مشخص نشده مشخص نشده مهندسی هوافضا - دفاعی و جنگ
قیمت قدیم:۲,۲۰۰ تومان
قیمت: ۱,۴۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • هر کشوری که منابع و دارائی های ارزشمندی داشته باشد که دشمنان چشم طمع به آن داشته باشند و یا حرفهایی داشته باشد که موجب بیداری ملت ها علیه ظالمان و ستمگران شود، یقیناً دشمنانی خواهد داشت که در صددند تا در هر فرصت ممکن چنین کشوری را از پای در آورند.

  انقلاب اسلامی ایران که به رهبری امام خمینی (ره) ابتدا رژیم ظالم شاهنشاهی را در ایران از بین برد و دست طمع مستکبرین را از منابع عظیم ایران اسلامی کوتاه کرد از ابتدا تاکنون همچون خاری در چشم دشمنان ایران باقی مانده است و تبعاً تا زمانی که این انقلاب متکی به اسلام و حضور فعال مردم در صحنه باشد، هیچ آسیبی نخواهد دید. اما این امر به منزله عدم طمع دشمنان نخواهد بود و آنان هر وقت که ک.چکترین ضعفی را در آمادگی و حمایت مردم از نظام اسلامی احساس نمایند بر آن خواهند بود تا ضربه ای به جکهوری اسلامی وارد کنند، بنابراین تا زمانی که دشمنی دشمنان وجود دارد بایستی آحاد مردم از طریق آموزش و تمرین، آمادگی های دفاعی لازم را کسب نموده و در قالب یک سازمان وسیع مردمی (به نام بسیج ) سازماندهی شوند تا در مواقع لزوم همچون صاعقه بر سر دشمنان خارجی و عوامل داخلی آنها فرود آیند تا نه تنها دشمنان امکان تجاوز به ایران اسلامی را نداشته باشند، بلکه فکر آنرا هم نکنند.

   

  بسیج در ایران:

   

  نقطه آغاز روند شکل گیری بسیج در ایران، فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) در چهارم آذر ماه 1358 بود. ایشان در بخشی از شخنانشان فرمودند:

  «مملکت اسلامی باید همه اش نظامی باشد و تعلیماتش نظامی باشد. باید ملت ما جوانهایش مجهز باشند به همین جهاز و علاوه بر جهاز دینی و ایمانی که دارند، مجهز به جهاز های مادی و سلاحی هم باشند و باد گرفته باشند. جوانها را یادشان بدهید، همه جا باید اینطور باشد که یک مملکتی بعد از چند سالی که 20 میلیون جوان دارد، بیست میلیون تفنگدار داشته باشد و یک چنین مملکتی آسیب پذیر نیست و الآن هم الحمدالله آسیب پذیر نیست».

  پس از فرمان، اقدامات اولیه برای آموزشهای عمومی مورد نیاز مردم آغاز شد و آحاد مردم نیز برای شرکت در بسیج عمومی اعلام آمادگی کردند.

  بدنبال فرمان حضرت امام خمینی (ره) و تأکیدات ایشان، شورای انقلاب اسلامی در تاریخ 19/4/1359 تشکیل «سازمان بسیج ملی» را تصویب کرد تا این سازمان ضمن آموزش و سازماندهی همه افراد داوطلب، آنان را برای مقابله با هر گونه تهدید و تجاوز داخلی و خراجی آماده نماید.

  در دی ماه 1359 با تصویب مجلس شورای اسلامی «سازمان بسیج ملی» به

  «واحد بسیج مستضعفین» تغییر نام داد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادغام شده و فرماندهی آن به سپاه واگذار شد. واحد بسیج مستضعفین تا سال 1369 به کارخود ادامه می داد تا اینکه در این سال «نیروی مقاومت بسیج» جایگزین واحد بسیج شد و با ستادی مستقل بعنوان یکی از نیروهای پنجگانه سپاه مسئولیت انجام کلیه امور مربوط به بسیج را به عهده گرفت و هم اکنون نیز به کار خود ادامه می دهد.

   

  ویژگی های بسیجی:

   

  مهمترین ویژگی های یک بسیجی عبارتند از:

  1- ایمان به خدا:

  بسیجی ایمان به خدا دارد، درمقابل اوخاضع و خاشع است، عشق به خدا دارد، کارها را برای رضای خدا انجام می دهد و رفتارهایش رنگ خدایی دارد.

  ایمان به خدا مهمترین ویژگی بسیجی است. ایمان به خدا منشأ سایر ویژگی های بسیجیان است و تبعاً اگراین ویژگی نباشد ایثار و از خود گذشتگی بسیجی مفهومی ندارد.

  حضرت امام خمینی (ره) می فرمایند:

  «باید جوانان ما بدانند تا معنویت و عقیده به توحید و معاد در کسی نباشد، محال است ازخود بگذرد و در فکر امت باشد».

  2- تقوی الهی:

  تقوی در اصطلاح دینی به معنای خویشتن داری از انجام گناه و مبادرت به انجام واجبات است. خداوند متعال در آیه 194 سوره بقره می فرمایند:

  «پرهیزگار باشید و بدانید خداوند با پرهیزکاران است».

  امام صادق (ع) نیز می فرمایند:

  «تقوی آن است که خداوند تو را در جایی که امر کرده است غایب نبیند و در جایی که نهی کرده است مشاهده نکند».

  تقوی یکی از اصلی ترین ویژگی های هر بسیجی است و خداوند متعال و اولیای الهی به رعایت آن دستور تأکید داده اند.

  3- ایثار و از خودگذشتگی:

  بسیجی برآورده ساختن نیازهای جامعه و سایر افراد را بر خواست خود ترجیح می دهد. او با قصد تحصیل رضای خداوند متعال همه چیز خود را در طبق اخلاص نهاده و بدون هر گونه توقعی در عرصه های نیاز جامعه با جدیت و تلاش حاضر می شود.

   

   

  4- شجاعت و دلاوری:

  حضور همه جانبه در صحنه های دشوار و سخت مبارزه با دشمنان و قرار گرفتن در برابر تهدید های همه جانبه آنان ویژگی بارز دیگر بسیجی است. شجاع کسی است که در راه حفظ ارزش ها، جرأت و جسارت برخورد با برخی از عوامل دشمن را دارد. اگر شجاعت به یک فرهنگ عمومی در جامعه ما تبدیل شود و همه آحاد مردم صلابت و شهامت گام نهادن در راه دفاع از اسلام و ارزش دینی را داشته باشند، بدون شک کشور اسلامی از هر خطری مصون خواهد ماند.

  5- پیروی از ولایت فقیه:

  سازمان بسیج تحت امر فرماندهی کل قوا و ولی فقیه است و بسیجی نیز خود را تابع محض ولی فقیه می داند و حرکت خود در عرصه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، نظامی را بر محوریت رهنمودهای ایشان تنظیم می کند. در حقیقت رهنمودهای مقام معظم ولایت فقیه همانند محوری است که بسیجی همه اقدامات و رفتاری های اجتماعی خود را با آن هماهنگ می کند.

  برخی از ویژگی های بسیجی عبارتند از:

  6- صبر و بردباری.

  7- ساده زیستی.

  8- تواضع.

  9- شهادت طلبی.

  10- دشمن ستیزی.

  11- خوش اخلاقی و مهربانی با دیگران.

  12- برخورداری از دانش و تخصص.

  13- پویایی و نوآوری.

  14- غیرت دینی.

  نکته قابل توجه در خصوص ویژگی های بسیجی این است که این ویژگی ها متعلق به یک بسیجی کامل و در اوج قله بسیج است، بنابراین نمیتوان گفت فقط آنانی که همه این ویژگی ها را در حد کمال دارند «بسیجی اند» بلکه بسیجی ها باید تلاش کنند به هر میزانی که این ویژگی ها را دارند، آنرا افزایش دهند.

تشکيل بسيج مستضعفين، ارتش بيست ميليوني به فرمان امام خميني (ره) هوشياري و درايت بي نظير حضرت امام خميني (ره) از جمله اساسي ترين عوامل در جهت خنثي سازي توطئه ها به حساب مي آيد که به برکت اين دورانديشي و هدايت انقلاب در مسير اصلي خود، زمينه انقلاب د

هدف از تشکيل واحد بسيج مستضعفين ايجاد توانايي هاي لازم در کليه افراد معتقد به قانون اساسي و اهداف انقلاب اسلامي به منظور دفاع از کشور، نظام جمهوري اسلامي و همچنين کمک به مردم به هنگام بروز بلايا و حوادث غيرمترقبه يا هماهنگي مراجع ذيربط مي باشد.

يکي از برکات انقلاب ما ضمن اسلامي بودن آن که شاخصه اصلي آن بوده و هست ظهور و پديدار شدن نيروئي به نام بسيج بود که در ميان انقلاب هاي موجود در جهان يک عنصر متمايز محسوب ميشود . تمامي انقلابها و نظام هائي که براي حفظ و ادامه حيات خود تلاش ميکن

مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 1377 ماده واحده: به منظور جذب،آموزش و سازماندهی دانشجویان داوطلب دانشگاه‌ها،موسسات و مراکز آموزش عالی و تقویت روحیه همیاری، مسؤلیت پذیری،بسط فرهنگ و تفکر بسیجی وایجاد آمادگی دفاع همه جانبه از دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه های گوناگون فرهنگی، علمی و دفاعی بسیج دانشجویی درکلیه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی توسط نیروی مقاومت بسیج و با پشتیبانی ...

با صدور فرمان تاريخي حضرت امام خميني «ره» در پنجم آذر ماه سال ???? مبني بر تشکيل بسيج مستضعفين، پايگاه هاي مقاومت در مساجد، حسينيه ها، ادارات ، کارخانجات و مدارس بصورت خود جوش و مردمي شکل گرفت. با واگذاري مسئوليت بسيج به سپاه پاسداران انقلاب اسلام

تشکیل بسیج مستضعفین، ارتش بیست میلیونی به فرمان امام خمینی (ره) هوشیاری و درایت بی نظیر حضرت امام خمینی (ره) از جمله اساسی ترین عوامل در جهت خنثی سازی توطئه ها به حساب می آید که به برکت این دوراندیشی و هدایت انقلاب در مسیر اصلی خود، زمینه انقلاب دوم فراهم آمد و با سقوط لانه جاسوسی امریکا در تهران و برملاشدن ماهیت سلطه جو و تجاوزکارانه امریکا، شیطان بزرگ با ضربه ای سخت و جبران ...

هر کشوری که منابع و دارائی های ارزشمندی داشته باشد که دشمنان چشم طمع به آن داشته باشند و یا حرفهایی داشته باشد که موجب بیداری ملت ها علیه ظالمان و ستمگران شود، یقیناً دشمنانی خواهد داشت که در صددند تا در هر فرصت ممکن چنین کشوری را از پای در آورند. انقلاب اسلامی ایران که به رهبری امام خمینی (ره) ابتدا رژیم ظالم شاهنشاهی را در ایران از بین برد و دست طمع مستکبرین را از منابع عظیم ...

با صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی «ره» در پنجم آذر ماه سال ۱۳۵۸ مبنی بر تشکیل بسیج مستضعفین، پایگاه های مقاومت در مساجد، حسینیه ها، ادارات ، کارخانجات و مدارس بصورت خود جوش و مردمی شکل گرفت. با واگذاری مسئولیت بسیج به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اسلامی، پایگاه های مقاومت بسیج در مدارس نیز همچون دیگر اقشار بسیج برای جذب، آموزش و اعزام دانش ...

يک نهاد آموزشي است که با برنامه هاي مدون و ايجاد پايگاه هاي علمي سعي دارد گام موثري در ارتقاي توان علمي دانش آموزان داشته باشد. بسيج ، عبارت است از مجموعه اي که در آن، پاکترين انسانها، فداکارترين و آماده به کارترين جوانان کشور در راه اهداف عالي

به نام حي جاويد ترديدي نيست که اقدام بسيار حياتي و تعيين‌کننده حضرت امام در تشکيل و تحقق بسيج در مقطعي از حيات انقلاب شکوهمند اسلامي به انجام رسيد که نياز به اين نيروي تأثيرگذار عميقاً احساس مي‌شد و تدبير هوشيارانه حضرت امام، بيش از ديگران لزوم ح

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول