دانلود مقاله انواع سونا

Word 93 KB 26916 27
مشخص نشده مشخص نشده عمومی - متفرقه
قیمت: ۲,۷۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • 1 سونا خشک

  2 سونا بخار

  سونا خشک:

  برای ساخت سونا خشک ابتدا باید مکان مورد نظر زیرسازی شود که زیرسازی کف دیوارها و سقف باید از سیمان باشد بعد از سیمان کاری، کلیه قسمتها عایق کاری می شود که قدیم برای عایق کاری از پشم شیشه استفاده می شد. اما به دلیل ضررهایی که داشت (مثل آلرژی که در اثر گرما داشت) امروزه استفاده چندانی از پشم شیشه نمی شود، برای عایق کاری از یونولیت استفاده می شود.

  بعد از عایق کاری، کل اتاق با استفاده از چوب راش پوشیده می شود (این پوشش زیر لایه آخر می باشد) روی این پوشش چوبی از چوبهایی به عنوان کلاف استفاده می شود که لایه آخر روی این کلافها نسب می شود.

  کلاف به صورت افقی به دور دیوارهای اتاق سونا نصب می گردد فاصله کلافها از یکدگیر 50 سانتی متر می باشد، جنس کلاف معمولا از جنس راش است.

  همانطور که گفته شد روی کلاف پوشش آخر می آید که معمولا از جنس چوب روسی می باشد که به صورت نر و ماده، به صورت عمودی داخل همدیگر نصب می شود که به این کار «لمبه» می گویند. (عکس شماره 22232425)

  قطر لمبه بین 16 میلیمتر تا 18 میلیمتر می باشد.

  بعضی مواقع روی چوب اصلی (لمبه)، سیلر و کیلر می زنند که نوعی رنگ روغن می باشد (بستگی به سلیفه دارد) چون در اثر گرما بوی خاصی از خود به وجود می آورد اما برخی بوی چوب طبیعی را ترجیح می دهند.

  داخل سونا خشک سکو زده می شود، سکو در کنار دیوار معمولاً به صورت دو پله 50 سانتی متر تعبیه می شود. روی سکوها مانند دیگر قسمتهای سونا چوب کاری می شود. چوب کاری روی سکوها 2 سانتیمتر قطر دارد و به حالت نیمکتی انجام می شود. برای اینکه تحمل وزن افراد را داشته باشد. زیرسازی سکوها دقیقا مانند دیوارها می باشند یعنی کلاف باید ساخته شود.

  اندازه محل نشستن بر روی سکوها معمولا 50 سانتیمتر است و فاصله تا پله ای پایینی 50 سانتیمتر می باشد و تا سقف باید حداقل 2 متر فاصله داشته باشد.

  بعد از آماده ساختن فضای استاندارد به چگونگی تولید گرمای مورد نظر می رسیم:

  به دو طریق می توان تولید گرما کرد:

  1 سوخت برقی        (منقل برقی، هیتر برقی)

  2 سوخ گازی                    (کوره گازی)

  سونا خشک (سوخت برقی)

  در این روش با استفاده از انرژی برق تولید گرما می کنیم.

  در این روش به یک هیتر برقی، کنتاکتور، تابلو برق، ترموستات و تجهیزات جانبی احتیاج داریم.

  یک کابل 6×4 از برق سه فاز شهری به داخل تابلو برق وصل می شود.  و از تابلو به کنتاکتور و از کنتاکتور به ترموستات متصل و از آنجا وارد منقل و هیتر می شود.

  ترموستات:

  وسیله ای است که درجه گرما به وسیله آن تنظیم می شود یعنی وقتی دمای داخل سونا بالاتر از دمای محصول باشد ترموستات اعلام قطع برق را می کند وقتی پایین تر باشد دستگاه را راه اندازی کرده تا تولید گرما شود و دما به حد مورد نظر برسد.

  داخل ترموستات یک مگنت که به صورت فنری است وجود دارد جنس مگنت از مس می باشد و داخل آن جیوه می باشد و ترموستات داخل سونا به ارتفاع 20/1 تا 40/1 سانتیمتر نصب می گردد.

  درجه ترموستات به صورت دلخواه تنظیم می شود که معمولا بین 70 الی 90 درجه می باشد. (عکس شماره 6)

  کنتاکتور:

  دستگاهی است که کار قطع و وصل کردن برق را بعهده دارد، وقتی ترموستات دستور قطع برق را می دهد دستگاه کنتاکتور برق را از تابلو قطع می کند.

  تابلو برق:

  وسیله ای است که برق سه فاز شهری مستقیماً به داخل تابلو می آید.

  (عکس شماره 5 و 8)

  هتیر:

  برای ایجاد گرما در سونای خشک از هیتر استفاده می کنیم.

  هیتر یک جعبه مکعب شکل است که داخل آن المنت وجود دارد وقتی جریان برق به هیتر متصل می شود با استفاده از مقاومت المنتها گرما تولید می شود.

  هتیر از 5/4 کیلووات تا 6، 10 کیلووات موجود است اگر در فضای سونا هیتری با نیروی بالای 10 کیلو وات لازم باشد از دو هیتر استفاده می شود چون سیم تحمل کشش برق را ندارد.

  معمولا برای سونایی که حدوداً 8 متر مربع محوطه دارد از یک هیتر 6 کیلو وات استفاده می شود که به نسبت با بالارفتن مساحت حجم هیتر بزرگ می شود.

  دستگاه هیتر را گوشه اتاق سونا و کنار درب ورودی نصب می کنند به خاطر اینکه دما در اثر باز و بستن شدن در یک منطقه جمع نشود و همه جا یکسان باشد. روی المنت های هیتر سنگ می ریزند که المنت ها(به علت گرمای بیش از حد) در دسترس نباشد و گرما از طریق سنگ منتقل می شود. (عکس شماره 101112)

  داخل سونا از اوازم تزئینی استفاده می شود.

سونا در لغت به معناي حمام و حمام عمومي است. سونا براي اولين بار در حدود 200 سال پيش در فنلاند ابداع شده است. اولين سوناها به وسيله حفر گودال هايي در زمين ايجاد مي شدند که آن را بر روي زمين به وسيله الوارهاي چوبي ساختند. سونا در سال 1638 توسط يک فرد

انواع روشهای گرمایش و سرمایش در ساختمانهای مسکونی و تجاری مقدمه: تهیه محیط مناسب برای زندگی در فصول مختلف سال یک مسئله مهم است. انسان اولیه با شناختن آتش در کلبه ها و غارها ،ایجاد گرمای غیر سالم توام با دود ، تااندازه ای خود را در زمستان سرد حفظ میداشت و بعدها با گذاشتن دود کش ،هدایت دود بخاری با ساخت اولین بخاری دیواری انجام گرفت.رومیها به طریق بسیار جالبی ،یعنی گرم کردن کف ...

سونامي ( به صورت سو-نا-مي-يا تسو-نا-مي تلفظ مي شود ) پديده اي طبيعي است و شامل يک سري از امواج مي باشد و زماني ايجاد مي شوند که آب درياچه يا دريا ، به سرعت در مقياس توده اي جا به جا شود. زمين لرزه ، زمين لغزش ، فورانهاي آتشفشاني و برخورد شهابسنگ هاي

آثار زلزله: هنگامی که زلزله اتفاق می افتد از خود آثاری به جا می گذارد ،این آثار به شرح زیر است : لرزش زمین وتخریب ساختمانها : در اثر زلزله زمین به ارتعاش در می آید وهنگامی که ارتعاشات شدید باشد ،باعث تخریب ساختمانها می گردد. میزان تخریب ساختمانها تابع کیفیت کارهای ساختمانی ، ترکیب خاک ،خصوصیات تکانهای زمین لرزه ، نیرو وجهت تکان می باشد. تکانهای قائمی که درمرکز بیرونی در ...

فصل اول : تاريخچه شرکت ماشين سازي اراک با اهداف پشتيباني از صنايع بنيادين،انجام پروژه هاي گوناگون و توليد فرآورده هاي متنوع صنعتي در سال1347 در زميني به مساحت 36 هکتار در جوار شهر اراک تأسيس و در سال 1351 به عنوان اولين هسته صنعت سن

طرح اجرائی و پیشنهادی پروژه مجتمع ورزشی و تفریحی با توجه به فقر فرهنگی موجود در جامعه و افزایش بی رویه گرایش نوجوانان به مواد مخدر و افیونی، و بر اساس آمارهای موجود در خصوص پایین بودن سرانه ورزشی مردم در شهرهای بزرگ کشور از جمله شهر تهران و بدلیل نبودن و یا کم بودن امکانات ورزشی دولتی و غیر دولتی، سرمایه گذاری خصوصی برای افزایش سرانه ورزشی مردم و ایجاد انگیزه و ارتقاء سرانه ...

نيروگاه مقدمه کلي: در اين مقاله به برسي کلي نيروگاه هاي حرارتي و نيروگاه هاي اتمي ميپردازيم و اشارهاي به نيروگاس سيکل ترکيبي شده است نيروگاه حرارتي مقدمه نيروگاه حرارتي جهت توليد انرژي الکتريکي بکار مي‌رود که در عمل پره‌هاي توربين بخار ت

دوره نوجوانی دوره انتقال از کودکی به جوانی است که با جهش رشد جسمی و بلوغ توام است. بنابراین تغذیه این دوران از نظر رشد اهمیت زیادی دارد. از آنجایی که یکی از مشکلات عمده تغذیه‌ای در این دوران وجود باورهای غلط غذایی است، لذا اصلاح باورهای غذایی آنها از طریق رسانه‌های گروهی از اهمیت بسزایی برخوردار است. برای دستیابی به جامعه‌ای سالم و خلاق و پویا باید آموزش تغذیه‌ای در همه ابعاد آن ...

فن آوری نوین خشک کردن : دربسیاری از فرایند ها خشک کردن یک کار سخت و مهم است . یک بررسی پژوهشی نشان داد که در سال 1985 در آمریکا 4/2 کواد , افزون بر 20 کواد نیرو برای خشک کردن مصرف شده است . پس حتی درصد کوچکی صرفه جویی در مصرف انرژی بهبود قابل توجهی را در کارایی انرژی ایجاد می کند . افزون بر این دیگر کیفیت نهایی محصول غذایی به شدت تحت تأثیر روش و راهکار خشک کردن قرار دارد. در ...

سونامي، واژه‌اي ژاپني به معناي موج در بندر مي‌باشد. اغلب چنين واژه‌اي توصيفي است براي پديده‌هاي مشاهده شده‌که در ارتباط با امواج ساحلي يا امواج لرزه‌اي دريا هستند. به کاربردن هر دوي اين واژه‌ها دلايل گمراه‌کننده‌اي از لحاظ مکانيسم تشکيل آنها را به ه

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول