دانلود مقاله ترانسفورماتور

Word 719 KB 30001 98
مشخص نشده مشخص نشده الکترونیک - برق - مخابرات
قیمت: ۹,۸۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • ترانسفورماتور

  مقدمه

  امروزه با توسعه روز افزونی که در طی چند دهه اخیر در سطح زندگی مردم کشورمان مشاهده می شود استفاده از برق وسایل برقی شتاب و گسترش رو افزونی یافته به گونه ای که بیش از 60% مردم کشورمان حداقل از یکی وسایل برقی خانگی استفاده می کنند، که پیش بینی می شود با گسترش هر چه بیشتر شبکه برق رسانی کشور طی سالهای آینده میزان استفاده از وسایل برقی نیز افزایش بیشتری پیدا کند.

  ترانس تقویت که در این طرح به بررسی آن می پردازیم امروز به عنوان یکی از دستگاههای مکمل دیگر محصولات برقی خانگی مانند یخچال و تلویزیون و ... بازار مصرف خود را در میان  مصرف کنندگان علی الخصوص طی سالهای اخیر شبکه برق کشور توام با قطع و وصل و نوسانات بیشتری بوده ، به سرعت ایجاد نموده ، به گونه ای که محصول فوق به خصوص طی سالهای اخیر جزو کالاهای کمیاب درآمده و دارای نرخهای متفاوتی در بازار رسمی و آزاد بوده است .

  کالاهای فوق به غیر از مصارف خانگی که فوقاء بدان اشاره شد در قالب واحدهای خدماتی و صنعتی نیز که از وسایل برقی استفاده می کند مورد مصرف دارد .

  این کالا در حال حاضر در داخل کشور تولید می گردد و تولید کنندگان عمده این محصول کارخانجات فاراتل ، با خزر ترانس ، راسیکو، کالای گنجینه ایرانفرد و تعاونی صنعتی 12 بهمن می باشد که مجموعا بیش از 60% تولیدات کشور را در دست دارند .

  بجز واحدهای فوق در واحد دیگر در داخل کشور محصول فوق را تولید می نمایند که در حدود 15 واحد آن بدون هیچ گونه پروانه ای مشغول ساخت این محصول می باشد .

  علاوه بر تولید محصول فوق در داخل کشور آمار اداره کل گمرکات کشور حاکی از آن است که طی سالها ی 63 ، 67 مقادیر زیادی ترانس تقویت وارد بازار ایران گردیده است.

  جدول زیر آمار واردات محصول فوق را جهت ترانسهای تقویت تا 2 کیلو وات و 2 کیلو وات به بالا حاوی ارزش ریالی واردات سالهای فوق را نشان می دهد .

  این کالا عمدتا توسط کشورهای شوروی ، لهستان ، تایوان ، آلمان غربی ، انگلستان ، فنلاند ، فرانسه ، بلژیک ، سوئیس ، اسپانیا ساخته و وارد بازار ایران گردیده است .

  2- ویژگی ها و مشخصات فنی محصول

  در حال حاضر انواع ترانس های تقویت خانگی و خدماتی در رنج 500 الی 7000 وات تولید می شود که همگی دارای پروسه تولید یکسانی می باشد ، اما بر طبق بررسی های انجام شده ، عمده مصرف بازار ترانس تقویت 2 کیلو وات می باشد که بر مبنای همین مدل بررسی های بعدی صورت پذیرفته که می تواند به عنوان مبنا ی محاسبه قیمت تمام شده و فروش انواع ترانس تقویت مورد نظر قرار گیرد . همچنین باید یادآور شد که ترانس هایی که عمدتا در بازار مورد مصرف قرار می گیرد ترانس های  اتوماتیک می باشد . و ترانس های دستی ( سلکتوری ) بازار مصرف کمی دارد ، قیمت تمام شده آنها نیز بیشتر می باشد و در حال حاضر عمدتا واحدهای تولیدی به تولید ترانس اتوماتیک می پردازند و ترانس های سلکتوری در واحدهای بدون پروانه تولید می گردد.

  لذا در اینجا ما به بررسی فنی و اقتصادی و مالی در زمینه ترانس تقویت اتوماتیک 2 کیلو وات       (سه مرحله تقویت ) پرداخته و جهت ترانس سلکتوری و ترانس 6 کیلو وات فقط به ذکر مواد اولیه مورد نیاز اکتفا می کنیم .

  همچنین از آنجا که در ترانس های تقویت ، ترانسفورماتور مربوطه رکن اساسی و با اهمیت آنرا تشکیل می دهد و باید مطابق استانداردهای بین المللی تولید گردد، لذا در ابتدا به بررسی ترانسفورماتور می پردازیم .

  1-2- کلیات

  -تعریف ترانسفورماتور

  ترانسفورماتور یکی از وسایل بسیار مهم تبدیل کمیاب جریان و ولتاژ الکتریکی متناوب است ، که بر خلاف ماشین های الکتریکی که انرژی الکتریکی و مکانیکی را بهم تبدیل می کند ، ترانسفورماتور در نوع انرژی تغییری نمی دهد بلکه ولتاژ و جریان را با همان فرکانس جریان متناوب انتقال دهد ، بطوریکه انرژی ولتاژ پائین را تبدیل به همان انرژی بالاتر می نماید و همچنین جریان را از مقدار داده شده در یک مدار به جریانی با اندازه های متفاوت در مدار دیگر تبدیل کند .

  امروزه ترانسفورماتور وسیله ای لازم و ضروری در دستگاههای انتقال انرژی الکتریکی و بخش و توزیع انرژی الکتریکی متناوب است .

  ترانسفورماتورها بطور بسیار وسیعی در مدارهای وسایل الکترونیکی و مدارهاو دستگاههای خودکار یا اتوماتیک و راه اندازی موتورهای الکتریکی و تطبیق ولتاژ مورد نیاز جهت تغذیه مصرف کننده هایی از قبیل یکسو سازها و مبدل های جریان دائم به جریان متناوب ، شارژ کننده های باطری و ایجاد دستگاههای چندین فازه از دستگاههای دو فازه و سه فازه و در ارتباطات به منظور تطبیق امپدانس و همچنین در سیستم های قدرت به منظور بالا بردن ولتاژ برای انتقال اقتصادی قدرت یعنی پایین آوردن ولتاژ به مقادیر مورد نیاز بکار می رود.

  همچنین ترانسفورماتور یک وسیله بسیار ضروری در مدارهای اندازه گیری الکتریکی و در مدار های جوشکاری و کوره های الکتریکی است . بعنوان یک مجزا کننده مدار با ولتاژ زیاد از مدارهای با ولتاژ پایین و حذف کننده مولدهای مستقیم جریان در یک مدار دستگاه انرژی نیز بکار می رود .

   1-1-2-اساس کار  ترانسفورماتور  

  اساس کار ترانسفورماتورها بر القا الکترو مغناطیسی متقابل بین دو سیم پیچ که بر روی هسته آهنی قرار دارد . مبنا نهاده شده است ،  ترانسفورماتورها انواع مختلفی دارند .

  ترانسفورماتورهای جدا کننده ، ترانسفورماتورها یی هستند که سیم پیچ های آنها از نظر الکتریکی از هم جدا می باشند و برای تحقق تدابیر حفاظتی «جداسازی حفاظتی» برای اتصال به مصرف کننده جریان بکار می رود .

  ترانسفورماتورهای عایق، ترانسفورماتورهایی هستند که سیم پیچ های آنها از نظر الکتریکی از هم جدا می باشند و برای انتقال انرژی ها بین سیستم های با پتانسیل های بسیار مختلف که در آنها ولتاژ عایق نسبت به ولتاژ اسمی ترانسفورماتور معین نشده است. به کار میروند.

  ترانسفورماتور های کنترل، ترانسفورماتورهایی هستند که سیم پیچ های آنها از نظر الکتریکی از یکدیگر جدا می باشند. و برای تهیه مواد کنترل به کار می روند.

  ترانسفورماتورهای منبع تغذیه، ترانسفورماتورهایی هستند با یک یا چند سیم پیچ ثانویه که از سیم پیچ اولیه از نظر الکتریکی جدا می باشد.

  اتو ترانسفورماتورها، ترانسفورماتورهایی هستند که سیم پیچ اولیه و ثانویه آنها با هم مشترک می باشند.

  ترانسفورماتورهای جرقه زن، ترانسفورماتورهایی هستند که سیم پیچ های آنها از نظر الکتریکی از یکدیگر جدا می باشند و برای مشتمل کردن مخلوط هوا و گاز یا هوا و روغن به وسیله جرقه یا قوس الکتریکی به کار می روند.

  2-1-2 مشخصات فنی

  مشخصات ابعادی ترانس تقویت kw 2 عبارتند از :

  طول 5/31 سانتی متر

  عرض 23 سانتی متر

  ارتفاع 5/15 سانتی متر

  وزن 10 کیلوگرم

  3-1-2 قطعات و اجزاء تشکیل دهنده محصول

  هر دستگاه ترانس تقویت از قسمتهای زیر تشکیل گردیده است.

  بدنه شامل کنه – درب – سینی – شاسی

  فیبر مدار چاپی

  هسته پلاستیکی

  صفحه پلیت

  پلاک راهنما

  لامپ سینال

  فیوز

  پیچ و مهره و پرچ

  سیم و دو شاخه

  سیم لاکی

  رله

  مقاومت – دیود – آی سی – خازن – ترانزیستور

  نوار چسب

  پتانسیوتر

  مقوا

  سیم لحیم

  رنگ و تینر

  از آنجا که در ترانسهای تقویت، ترانسفورماتور نقش اساسی را به عهده دارد. لذا در اینجا به بررسی جا معتبری در زمینه ترانسفورماتور می پردازیم. این بررسی بر اساس استاندارد DIN انجام گرفته است.

  در ترانسفورماتورها اجزاء زیر بکار می روند و باید مورد نظر قرار بگیرند.

  هسته ترانسفورماتور

  قرقره بوبین

  سیم پیچ

  مواد عایق

  4-1-2- هسته ترانسفورماتور

  هسته ها را از ورق هایی که به صورت لایه لایه روی هم قرار داده می شوند، می سازند، به علت افت جریان فوکه، هسته را ورقه ورقه ساخته و بین آنها به وسیله اکسیداسیون یا کاغذ می پوشانند و یا اینکه از ورق های عایق شده استفاده می کنند.

  با توجه به پیشرفت در ساخت مواد برای ورق های هسته و هسته های نواری برش دار اکنون انواع مختلف این ورق ها و نوارها بسیار زیاد شده است. مهمترین آنها اکنون ورق ها و نوارهای دینامو که سرد نورد شده اند می باشند که با کرمتالهای نا منظم بر طبق DIN 45400 و با کریستالهای منظم بر طبق DIN 45400 در حال حاضر هنوز وجود دارند.

  از میان انواع گوناگون ورق ها، ورق M بیشتر به کار برده می شود زیرا دارای کمترین پراکندگی شار می باشند. در هسته های M، فاصله هوایی عملا وجود ندارد. با قرار دادن ورق ها به صورت متناوب در خلاف یکدیگر، زمان ساخت ترانسفورماتور بیشتر خواهد شد، ولی فاصله هوایی عملا از بین خواهد رفت. امروزه از سایر انواع هسته ها، از قبیل هسته های نواری برش دار نیز بسیار استفاده می شود ولی در این موارد قیمت مواد افزایش پیدا می کند.

  ضخامت ورق در ترانسفورماتورهای کوچک اغلب 35/0 میلی متر می باشد.

  5-1-2- قرقره بوبین

  شکلهای مختلف برای قرقره بوبین ها وجود دارد. اندازه های قرقره بوبین باید بر حسب استاندارد DIN 41304 باشد.

  در زیر مشخصات قرقره بوبین ها برای هسته های M داده شده است.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  قرقره بوبین برای هسته های M

  I

  H

  D

  B

  A

  Vp

  12

  14

  19

  19

  28

  5/35

  42

  46

  52

  52

  64

  64

  5/5

  2/5

  5/7

  3/11

  7/15

  7/21

  8/27

  5/33

  5/33

  5/46

  5/36

  54

  5/3

  8/3

  75/5

  75/5

  1/8

  6/9

  6/11

  1/13

  4/12

  4/12

  1/15

  1/15

  5/5

  2/5

  5/7

  5/7

        6/12

  6/17

  6/20

  6/28

  6/29

  6/29

  6/34

  6/34

  5/12

  7/12

  19

  19

  29

  37

  44

  50

  6/54

  6/54

  65

  65

  29 M

  22 M

  A 10 M

  B

  12M

  55 M

  65 M

  74 M

    A 85 M

  B

  A 102 M

  B

   

   

  6-1-2- سیم پیچ ها

  ترانسفورماتورهای منبع تغذیه عامل سیم پیچ اولیه و ثانویه می باشند ، بر طبق قاعده ابتدا سیم پیچ اولیه و بعد از عایق بندی کافی ، سیم پیچ ثانویه می شود .

  اغلب تمام سیم پیچ ها با ولتاژ کم در آخر پیچیده می شوند . معمولا لازم است که ما بین سیم پیچ اولیه و ثانویه یا حتی برای هر لایه از سیم پیچ ثانویه حفاظ قرار داده شود . این  حفاظ می تواند از جنس ورقه نازک مسی یا از سیم می باشد.

  برای سیم پیچ ها از سیم لاک دار مسی (CVL) استفاده می شود.

  در جدول زیر مشخصات سیم های مسی که مورد استعمال زیادی دارند آورده شده است. در این جدول این مقادیر داده شده اند، قطر سیم معمولی، قطر سیم (قطر نامی) dcu، قطر سیم با عایق لاک dcul برای سیم های لاکی مس معمولی، سطح مقطع سیم qcv، ون به ازاء هر متر طول gcv مقاومت به ازاء هر متر طول rcu ، تعداد حلقه هائیکه می توان در یک سانتی متر مربع جای داد nf ، همچنین حداکثر شدن جریان مجاز55/2 I ، 1و0 I برای چگالی جریان های 55/2 و 1 آمپر بر میلی متر مربع از روی این مقادیر می توان تعداد حلقه هائیکه در یک سانتی متر مربع جای می گیرند، برای سیم های مسی با عایق های متفاوت از قبیل ابریشم لاک، ابریشم دوبل بدست آورد.

   

   

  ابعاد و مشخصات سیم های مسی

  حداکثر جریان در

  تعداد حلقه در هر cm

  Mf

  Cm

  مقاومت به ازاء

  هر متر طول

  Rcu

  q/m

  وزن به ازاء هر متر مربع

  Gcu

  p/in

  سطح مقطع سیم

  Qcu

  nm

  قشر سیم

  لاک دار

  Cul

  mm

  قطر سیم

  Cu

  mm

  S=1/00

  A/mm

  1/00

  mA

  S=2/55

  A/mm

  2/55

  Ma

  2

  3

  4

  5

  6

  8

  5

  7

  10

  13

  16

  20

  20000

  15000

  11000

  9000

  7000

  6000

  9/1

  6/35

  4/64

  3/55

  2/76

  2/22

  0/019

  0/027

  0/037

  0/048

  0/060

  0/074

  20.10

  28

  39

  50

  64

  79

  0/962

  0/075

  0/085

  0/095

  0/108

  0/115

  0/05

  0/06

  0/07

  0/08

  0/09

  0/10

  9

  11

  13

  14

  17

  20

  22

  25

  28

  31

  24

  29

  34

  39

  45

  51

  58

  65

  72

  80

  5000

  4400

  3600

  3200

  2800

  2500

  2250

  2000

  1800

  1650

  1/84

  1/55

  1/32

  1/14

  0/99

  0/87

  0/772

  0/680

  0/627

  0/557

  0/085

  0/105

  0/120

  0/143

  0/146

  0/186

  0/210

  0/235

  0/260

  0/289

  95

  113

  133

  154

  177

  211

  227

  254

  284

  314

   

  0/13

  0/14

  0/15

  0/16

  0/17

  0/18

  0/19

  0/20

  0/21

  0/22

   

  0/11

  0/12

  0/13

  0/14

  0/15

  0/16

  0/17

  018

  0/19

  0/20

  34

  38

  41

  45

  49

  53

  57

  61

  66

  70

  88

  97

  106

  113

  125

  135

  145

  157

  168

  180

  1500

  1400

  1300

  1200

  1100

  1000

  950

  870

  800

  770

  0/507

  0/460

  0/422

  0/388

  0/357

  0/330

  0/306

  0/285

  0/266

  0/248

  0/330

  0/350

  0/390

  0/425

  0/460

  0/495

  0/533

  0/571

  0/612

  0/645

  346

  38.10

  42

  45

  49

  53

  57

  62

  66

  71

  0/23

  0/24

  0/25

  0/26

  0/27

  0/285

  0/296

  0/205

  0/319

  0/33

  0/21

  0/22

  0/23

  0/24

  0/25

  0/26

  0/27

  0/28

  029

  0/30

  75

  80

  85

  90

  96

  100

  107

  113

  120

  125

  192

  205

  218

  231

  245

  259

  274

  289

  304

  320

  720

  690

  650

  600

  580

  540

  250

  500

  475

  450

  0/232

  0/218

  0/2051

  0/1932

  0/1824

  0/1724

  0/1632

  0/1547

  0/1469

  0/1396

  0/696

  0/740

  0/786

  0/835

  0/890

  0/940

  0/994

  1/046

  1/102

  1/160

  75

  80

  89

  91

  96

  102

  108

  113

  120

  126

  0/34

  0/35

  0/36

  0/37

  0/38

  0/39

  0/40

  0/41

  0/42

  0/43

  0/31

  0/32

  0/33

  0/34

  0/35

  0/36

  0/37

  038

  0/39

  0/40

  132

  139

  336

  353

  430

  420

  0/1329

  0/1266

  1/220

  1/278

  132

  139

  0/44

  0/45

  0/41

  0/42

   

  حداکثر جریان در

  تعداد حلقه در هر cm

  Mf

  Cm

  مقاومت به ازاء

  هر متر طول

  Rcu

  q/m

  وزن به ازاء هر متر مربع

  Gcu

  p/in

  سطح مقطع سیم

  Qcu

  nm

  قشر سیم

  لاک دار

  Cul

  mm

  قطر سیم

  dCu

  mm

  S=1/00

  A/mm

  1/00

  mA

  S=2/55

  A/mm

  2/55

  Ma

  145

  152

  159

  166

  174

  181

  188

  196

  370

  187

  405

  123

  442

  461

  480

  500

  390

  380

  370

  359

  330

  320

  310

  300

  0/1209

  0/1151

  0/1130

  0/1054

  0/1012

  0/0979

  0/0931

  0/0894

  1/342

  1/405

  1/480

  1/540

  1/610

  1/680

  1/750

  1/830

  145.10

  152

  1599

  166

  173

  181

  189

  196

  0/46

  0/47

  0/48

  0/49

  0/50

  0/51

  0/52

  0/532

  0/43

  0/44

  0/45

  0/46

  047

  0/48

  0/49

  0/50

  204

  212

  221

  228

  237

  246

  255

  264

  274

  283

  520

  241

  562

  583

  605

  627

  650

  673

  696

  720

  290

  280

  265

  255

  250

  240

  230

  225

  220

  210

  0/0859

  0/0826

  0/00796

  0/0766

  0/0738

  0/0713

  0/0688

  0/0661

  0/0642

  0/0621

  1/960

  1/970

  2/043

  2/118

  2/200

  2/275

  2/355

  2/455

  2/53

  2/62

  204

  212

  221

  229

  238

  246

  255

  264

  273

  283

  0/545

  0/555

  0/565

  0/575

  0/59

  0/60

  0/61

  0/62

  0/63

  0/64

   

  0/51

  0/52

  0/53

  0/54

  0/55

  0/56

  0/57

  0/58

  0/59

  0/60

  332

  384

  442

  502

  566

  636

  709

  785

  845

  980

  1125

  1280

  1445

  1629

  1805

  2600

  180

  160

  140

  120

  110

  100

  90

  83

  0/0526

  0/0455

  0/0395

  0/0348

  0/0308

  0/0275

  0/0246

  0/0223

  2/97

  3/43

  3/95

  4/48

  5/07

  5/66

  6/34

  7/00

  334

  385

  444

  504

  570

  636

  711

  786

  0/69

  0/74

  0/79

  0/84

  0/90

  0/95

  1/00

  1/05

  0/65

  0/70

  0/75

  0/80

  0/85

  0/90

  0/95

  1/00

  950

  1130

  1330

  1540

  1760

  2010

  2270

  2400

  2540

  2840

  3140

  6420

  2880

  3380

  3920

  4500

  5120

  5780

  6125

  6480

  7220

  8000

  67

  55

  45

  40

  33

  28

  24

  20

  17

  14

  12

  0/0184

  0/0155

  0/0132

  0/0114

  0/0099

  0/0087

  0/0077

  0/0073

  0/0069

  0/0062

  0/0056

  8/49

  10/09

  11/81

  13/07

  15/75

  17/91

  20/20

  21/50

  22/65

  25/15

  28/00

  951

  1131

  1329

  1540

  1770

  2015

  2275

  2365

  2545

  2840

  3142

  1/16

  1/26

  1/36

  1/46

  1/56

  1/66

  1/76

  1/81

  1/86

  1/96

  2/07

  1/10

  1/20

  1/30

  1/40

  1/50

  1/60

  1/70

  1/75

  1/80

  1/90

  2/00

  باید توجه داشت که واحد شدت جریان در فرمول بر حسب آمپر می باشد. مقادیر جدول بر حسب میلی آمپر محاسبه شده اند و باید آنها را در 10 ضرب نمود.

  a) نبشی محکم کننده فرم F محور مغناطیسی افقی

  b) نبشی محکم کننده فرم F محور مغناطیسی عمودی

  c) نبشی محکم کننده فرم w1 و w2  محور مغناطیسی افقی

  d) نبشی محکم کننده فرم w1 و w2  محور مغناطیسی افقی

  7-1-2- مواد عایق

  با وجودیکه سیم های که برای سیم پیچی بکار می روند، دارای عایق می باشند، با این حال عایق کردن لایه ها یا سیم پیچ ها لازم است که از عایق های نواری شکل نیز استفاده شود. در ترانسفورماتورهای معمولی از کاغذ لاک دار یا از پارچه لاک دار بر طبق DIN 40622 و DIN 40623 استفاده می شود،  و به تازگی به مسئله صرفه جویی در جا و افزایش ایمنی برای ورقه های عایق توجه زیادی می شود. برای سازندگان ترانسفورماتور، مسئله ضایعات مواد عایق، مهم است. هنگامی که کاغذ یا ورق عایق بر روی سیم پیچ قرار داده می شود، در این صورت ما بین قرقره بوبین و کناره سیم پیچ، آنقدر حل خالی وجود دارد که حلقه سیم های تکی با آنها در تماس می باشد. به این ترتیب اثر عایقی کاغذ از بین می رود. برای جلوگیری از این امر، نوار عایق را کمی پهن تر از قرقره بوبین و سیم پیچ انتخاب می کنند و کناره های آنرا طوری برش می دهند که یک لبه اضافی بوجود می اید.

  به این ترتیب به اضافه طوری بر روی دیواره قرقره بوبین قرار می گیرد که سیم نمی تواند با قرقره بوبین تماس پیدا کند.

  در حال حاضر بوسیله شرکتهای مختلف، کاغذ های لاک دار عایق، کتان های عایق ابریشم های عایق و ورقه ای عایق برای برق ساخته می شود.

  8-1-2- مقدار فضای لازم

  در جدول 20 استانداردهای لازم برای مقدار فضای مورد نیاز بر طبق استاندارد DIN 41308

   

   

   

   

  مقدار فضای لازم برای ترانسفورماتورهای با هسته M

  نبشی

  N2

  N1

  I

  H

  B

  TYP

  W

  W 1

  W 4

  W 11

  W 13

  W 13

  W 16

  W 16

   

  L 5

  L 7

  L 10

  L 12

  L 12

  L 14

  L 14

  32

  44

  50

  56

  64

  64

  84

  84

   

  47

  56

  64

  75

  75

  91

  91

   

  38

  47

  52

  52

  64

  62

  79

   

  42

  53

  62

  61

  74

  70

  87

  43

  56

  66

  75

  80

  80

  105

  105

   

  55

  66

  74

  85

  85

  102

  102

  47

  61

  72

  81

  92

  92

  112

  112

   

  59

  69

  82

  90

  90

  108

  108

  35

  49

  59

  68

  60

  80

  78

  95

   

  51

  68

  74

  74

  87

  85

  103

  M 42

  M 55

  M 65

  M 74

  M 85a

  M 85h

  M 102a

  M 102h

   

  M 55

  M 65

  M 74

  M 85a

  M 85h

  M 102a

  M 102h

  تمام مقادیر به میلی متر

   

  مقدر فضای لازم برای ترانسفورماتور های با هسته EL

  N1

  I2

  I1

  H

  B

  TYP

  42

  51

  55

  62

  68

  75

  80

  80

   

  33

  41

  45

  51

  57

  63

  70

  70

  51

  60

  64

  74

  81

  87

  93

  93

  26

  33

  36

  41

  46

  51

  57

  57

  24

  29

  53

  38

  42

  47

  51

  62

  H30

  H38

  H42

  H48

  H54

  H60

  H66a

  H66b

   

  قسمت 1 تا 14 داده شده است. این مقادیر برای طراحی یک دستگاه با ترانسفورماتور لازم میباشد، در ذیل مقدار فضای لازم برای ترانسفورماتوهای با هسته M و EI آورده شده است.

  9-1-2- استانداردهای جهانی محصول

  جهت ترانسفورماتورهای کوچک استانداردهای VDE 0550 قسمتهای 1و2 تا 6 و VDE 0551 در نظر گرفته شده است.

  جهت قطعات اساسی تشکیل دهنده آن نیز استاندارد ها ی ذیل مشخص شده است.

  ورق هسته DIN 48400

  مواد فرو مغناطیسی DIN 4130

  انواع فوم هسته DIN 41302

  قرقره بوبین DIN 41303-41304-41305

  جنس سیم پیچ DIN 46435

  10-1-2- شماره تعرفه گمرکی

  ترانسهای تقویت تا 2 کیلو وات دارای تعرفه گمرکی 01/85 ح 3 اول  ترانس های تقویت با توان بیش از 2 کیلو وات دارای گمرکی 01/85 ح 3 دوم می باشند.

  2-2- چگونگی بکار گیری محصول

  کالای فوق، کالای مستقلی می باشد و نقص واسطه ای در صنایع دیگر را ندارد و از آن می توان به عنوان مکمل محصولات خانگی نام برد، همچنین در واحدهای تجاری و خدماتی و صنعتی نیز که از وسایل برقی استفاده می کنند مورد مصرف دارد.

  3-2- کالای قابل جانشین

  کالای فوق در حال حاضر جانشینی ندارد.

  4-2- بازار فروش

  در حال حاضر ترانس تقویت دو کیلو وات و چهار کیلو وات و شش کیلو وات با دو مرحله تقویت به طور عمده فروشی به ترتیب 43000 ریال و 55000 و 87000 ریال به فروش می رسد. ترانس تقویت مورد نظر سه مرحله تقویت می باشد که به طور عمده فروشی به ترتیب 49000 ریال و 61000 و 93000 ریال به فروش می رسد.

  3- بررسی و برآوردهای فنی

  تولید محصولات مرغوب و قابل رقابت با کالاهای مشابه مستلزم برخورداری واحد تولیدی از تکنولوژی و سیستمهای تولید پیشرفته و متناسب به محدوده عمل و ظرفیت واحد به منظور تأمین اهداف اقتصادی آن میباشد.

  از این رو در این فصل روشهای مختلف تولید مصرفی و روش تولید متناسب با ظرفیت مورد نظر انتخاب گردیده است. و سپس مسیر تولید مشخص شده و با توجه به مسیر تولید مسیر عملیات مونتاژ مشخص گردیده است.

  1-3- نکات علمی و اصول فرآیند تولیدی

  روشهای مختلف تولید قطعات را فرم مواد تولید برای ساخت هر قطعه، عوامل اقتصادی و همچنین دانش فنی موجود در کشور و غیره مشخص می نمایند.

  از این رو هر یک از قطعات ممکن است با یک یا چند روش مختلف قابل تولید باشند که انتخاب مناسبترین روش تولید هر قطعه به منظور افزایش سرعت تولید، محصول دقت و کیفیت مطلوب و نیل به مقاصد اقتصادی طرح از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

  در کشورهای مختلف بر حسب شرایط کشور از نظر وجود نیروی کار ارزان و یا دارا بودن تکنولوژی بالا از ابزارهای بسیار ساده و دستی (مانند چین و هند) تا خطوط تمام اتوماتیک (کشورهای اروپا و ژاپن) برای ساخت ترانس ها استفاده می شود. در کنار این موضوع دانش فنی و عملی، قدرت طراحی و امکانات قابل سازی نیز تأثیر بسزایی در ساخت ترانس دارد.

  3-3- ارزیابی روشهای مختلف تولید

  جهت تولید ترانس تقویت پنج مجموعه می توان در نظر گرفت :

  -بخش ساخت بدنه شامل کنه – درب – سینی – و شاسی مخصوص مدار

  - بخش ساخت فیبر چاپی

  - بخش ساخت ترانس

  - بخش مونتاژ

  - بخش کنترل کیفیت

  جهت ساخت بدنه عمدتا از روش پرسکاری (فرم دهی و برش) استفاده می شود.

  جهت ساخت ترانس نیز از دو روش پرسکاری و بوبین پیچی استفاده می شود که بوبین پیچی می تواند به شکل دستی و با اتوماتیک انجام گیرد.

  3-3- تعیین مبانی روشهای مختلف تولید :

  در طراحی و ساخت، انتخاب روش و به کار گیری دستگاهها و تکنولوژی مناسب، به منظور تولید محصول  با خصوصیات برجسته زیر، حائز اهمیت است.

کلمات کلیدی: برق - ترانسفورماتور

منابع تغذيه : از بدو اختراع الکتريسته و توليد وسائل برقي اولين نياز منبع تغذيه وسائل برقي بود که اين وظيفه را ژنراتورها يا پيل هاي الکتريکي انجام مي دادند .با شروع عمر الکترونيک نياز به منابع تغذيه تفاوتهاي بسياري را به وجود آورد اولا جريان مصرفي

توان الکتریکی که اغلب به عنوان برق یا الکتریسیته شناخته می شود، شامل تولید و ارایه انرژی الکتریکی به میزان کافی برای راه اندازی لوازم خانگی، تجهیزات اداری، دستگاه های صنعتی و فراهم آوردن انرژی کافی برای روشنایی، پخت و پز، گرمای خانگی و صنعتی و فرایندهای صنعتی بکار می رود. تاریخچه اگرچه که الکتریسته به عنوان نتیجه واکنش شیمیایی ای که در یک پیل الکترولیک از زمانی که الساندرو ولتا ...

مهندسی برق : یکی از بهترین تعریف هایی که از مهندسی برق شده است، این است که محور اصلی فعالیت های مهندسی برق، تبدیل یک سیگنال به سیگنال دیگر است. که البته این سیگنال ممکن است شکل موج ولتاژ یا شکل موج جریان و یا ترکیب دیجیتالی یک بخش از اطلاعات باشد. مهندسی برق دارای چهار گرایش است که در زیر بطور اجمالی به بررسی آنها می پردازیم و در قسمت معرفی گرایشها به تفصیل در مورد هر کدام صحبت ...

مقدمه ازآنجایی که برای تاسیس پستهای انتقال انرژى بودجه عظیمی مصرف و ماهها وقت لازم است تجهیزات و وسایل آن خریداری و تهیه و نصب و راه اندازی گردد لازم است از نگهداری آن نهایت دقت و تلاش به عمل آید در جهان امروز خصوصاً در کشورهای پیش رفته صدمه دیدن تجهیزات و دستگاههای موجود در پستهای برق تحت هر عنوانی تقریبا موضوعی منسوخ و فراموش شده است .زیرا که صدمه دیدن تجهیزات و دستگاههای ...

تاريخچه ارداه برق دهاقان در سال 1338 به صورت ديزلي شروع به کار کرده است که کارکنان آن سه نفر بوده اند يک حسابدار به نام مهدي اسماعيليان و مامور نصب کنتور و امور مالي اداره هم بوده است دو نفر هم مسئول ديزل و شبکه هوايي به نام حسين سهرابي و دستيار آن

برق کارخانه از طريق پست 230 KV شهرستان ميانه تامين شده و به 63 KV تبديل مي گردد و از طريق خط انتقال 63 KV دو مداره به پست 63 KV کارخانه انتقال مي يابد در پست 63 KV ولتاژ از طريق دو دستگاه ترانسفورماتور به ولتاژ 6.6 KV تبديل مي گردد و به ترانسهاي توز

قوانين اساسي در برق: 1- قانون اُهم: با توجه به اين که ولتاژ باعث جاري شدن جريان الکتريکي در مدار بسته مي شود و مقاومت با عبور جريان مخالفت مي کند رابطه بين ولتاژ جريان و مقاومت وجود دارد که اولين بار توسط جرج سيمون اهم فيزيک دان آلماني کشف شد و

پیشگفتار : پیدایش ترانسفورماتور در صنعت برق دو تحول عمده در این صنعت بوجود آورده است : ارتباط سراسری میان شبکه های مصرف و تولید در سطح یک یا چند کشور امکان طراحی وسایل الکتریکی با منابع تغذیه دلخواه. گستردگی منابع انرژی در سطح هر کشور و مقرون به صرف بودن تاسیس نیروگاههای برق در نزدیکی منابع انرژی ، همچنین ضرورت تعیین محلی خاص برای احداث سدها سبب می شود که هنگام انتقال انرژی ...

اهداف پروژه مخابره و انتقال اطلاعات با بهر گیری از خطوط برق اعم از خطوط انتقال یا توزیع و نیز سیم کشی برق داخلی منازل را تحت عنوان مخابرات با حامل خط برق[1] قدرت الکتریکی می شناسیم. امروزه با گسترش و تنوع محصولات الکتریکی و الکترونیکی و استفاده از شبکه های مخابراتی در ادارات همچنین در منازل، نیاز روز افزونی به ایجاد شبکه های مبتنی بر تکنیک های قابل اطمینان و همراه با پیاده‌سازی ...

مجموعه شماره 1 «الکترونيک پايه مدل MK7501» هدف از ارائه اين مجموعه آشنايي علاقمندان نوآموز با اصطلاحات متداول در رشته برق و الکترونيک، نظير ولتاژ الکتريکي، جريان الکتريکي، توان مصرفي، قانون اهم و … و همچنين آ شنايي با روش شناسايي، کدخواني، طريق

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول