تحقیق تکنولوژی آسیابانی از گندم تا آرد

Word 22 MB 32236 404
مشخص نشده مشخص نشده کشاورزی - دامپروری
قیمت: ۴۰,۴۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • فصل اول

  ویژگی ، ساختار

  و ترکیبات دانه ‌ غلات

  1-1-ویژگیهای غلات

   

  غلات مهمترین منبع غذایی انسان می باشد . حدود 70 65 درصد از کربوهیدراتها ، پروتئینها و همچنین قسمت زیادی از ویتامینهای گروه B ، املاح و عناصر کم مقدار رژیم غذایی مردم ایران از طریق غلات و فرآورده های آن تأمین می شود .

  گندم ، چاودار ، جو ، یولاف ( جودوسر ) ، برنج ، ارزن و ذرت در گروه غلات قرار می‌‌گیرند که در این میان چهار غله اول ، جزء غلات اصلی طبقه بندی می گردند .

  تریتیکاله[1]  نیز گیاه نسبتاً جدیدی است که از تلقیح گندم و چاودار به وجود آمده است . گرچه دانه باک ویت[2] با نام علمی FAGOPYRUM از خانواده POLYGONACEAE  می‌باشد‌، لیکن چون پوشینه این گیاه به دانه چسبیده و از نظر ترکیبات ، نحوه آماده سازی ، فرآیندهای تکنولوژی ، مراحل پوست گیری ، سایر خواص و فرآیندهای عمل آوری و نگهداری مشابهت با دانه غلات دارد ، آن را در گروه غلات قرار می دهند .

   

   

  1-2- منشأ غلات

  تمام غلات جزء خانواده Poaceae و زیر خانواده غلات اصلی Pooideae قرار دارند در حالی که زیر خانواده برنج Oryzoideae، ارزن Panicoideae و بالاخره ذرت Andropogonoideae  می باشد .

   

  غلات اصلی به همراه سایر غلات در شکل 1-1 آمده است.

    غلات اصلی به همراه سایر غلات

  براساس آخرین اطلاعات و آمار به دست آمده تولید غلات در سال 93 1992 به مرز 650 /791 /1 میلیون تن رسید . ضمناً جدول شماره 1-1تولید غلات را در جهان به تفکیک در سالهای مختلف نشان می دهد .

  جدول 1 1: تولید غلات در جهان براساس آمار F.A.O در سالهای 93 1992 ، 92 1991 ، 91 1990 به میلیون تن ( بدون در نظر گرفتن برنج )

  (جداول در فایل اصلی موجود است)

  *- با در نظر گرفتن تولید برنج

  1-3 گندم[1]

  گندم مهمترین غله در جهان می باشد . به علت راندمان تولید زیاد و نیز امکان کشت آن در اکثر نقاط جهان و همچنین قابلیت پخت و خواص منحصر به فرد تغذیه ای و صنعتی و کیفیت فوق العاده گلوتن ، هیچ غله ای نمی تواند با آن رقابت نماید .

  براساس آمار F.A.O در سال 93 1992 حدود 08/30 درصد از تولید غلات جهان به گندم ، 02/29 درصد به برنج ، 02/29 درصد به ذرت ، 37/8 درصد به جو ، حدود 98/1 درصد به یولاف ، 52/1 درصد به چاودار و بالاخره 01/0 درصد به ارزن اختصاص داشته است .

  کل تولید گندم در جهان در سال 93 1992 ، 539 میلیون تن برآورد گردید .

  بطور کلی از گندم می توان فرآورده‌های مختلفی نظیرنان ، بیسکویت ، ماکارونی ، شیرینی و انواع کیک و غذاهای کودک و بسیاری دیگر از محصولات صنایع پخت تهیه نمود .

  علاوه بر این گندم در تغذیه دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد و می توان از آن نشاسته ، گلوکز مایع ، گلوتن و الکل نیز تهیه نمود گندم را از نظر گیاه شناسی به شرح زیر طبقه بندی می کنند: 

  1 گندم دیپلوئید با تعداد 14 = N2 کروموزوم و ژنوم AA : گندم دیپلوئید که امروزه از اهمیت کمتری برخوردار است فقط در مناطق کوهستانی کشت می شود .

  مشخصه این نوع گندم چسبیده بودن پوشینه آن به دانه می باشد .

  2 گندم تتراپلوئید با تعداد 28 = N2 کروموزوم و ژنوم AA BB : مهمترین گندمهایی که در این گروه قرار می گیرند و پوشینه آن به دانه نچسبیده عبارتند از :

  گندم دوروم[2]، ( T. turgidum ) و ... بطور کلی گندم دوروم و یا گندم سخت، بهاره بوده و سنبله آن حاوی ریشک می باشد و بیشتر در مناطق خشک و گرم آمریکای شمالی، جنوب استرالیا و برخی از مناطق گرم شوروی سابق کشت می شود . این نوع گندم جهت تهیه سمولینا ، ماکارونی و سایر محصولات خمیری مناسب میباشد .

  عمده کشورهای تولید کننده گندم دوروم آمریکا در ایالت داکوتای شمالی ، شوروی سابق ، کانادا ، فرانسه ، ایتالیا و ترکیه می باشند .

  3 گندم هگزاپلوئید با تعداد 42 = N2 کروموزوم و ژنوم AA BB DD : گندم هگزاپلوئید اهمیت زیادی داشته و مهمترین انواع آن عبارتند از T.spelta و T.aestivum .

  T.spleta در جنوب اروپا کشت شده و هنوز توسعه چندانی پیدا نکرده است ، در حالی که کشت T. aestivum به مقدار بسیار زیادی توسعه یافته و تعداد گونه های لخت آن به بیش از 10000 بالغ می گردد .

  قدمت گندم T. aestivum به حدود 10000 سال پیش می رسد . ژنوم A این گندم از T.monococcum ، ژنوم B ناشناخته بوده و احتمال می رود که از Aegilops و ژنوم D احتمالاً از Aesguarsa مشتق شده باشد . گرچه گندم را از نظر سختی و نرمی به گندم سخت ، نیمه سخت و نرم و از نظر شیشه ای و آردی بودن به گندم شیشه ای ، نیمه شیشه ای و آردی و از نظر رنگ به گندم قرمز ، سفید و کهربایی و از نظر فصل کشت به گندم بهاره و پاییزه و از نظر آبیاری به گندم آبی و دیمی طبقه بندی می‌نمایند ، لکن نظر به اهمیت گندم از نظر موارد مصرف به طبقه بندی آن در این رابطه مختصراً اشاره می گردد .

  طبقه بندی گندم از نظر مصارف

  انواع گندم را از مصارف مختلف به شرح زیر طبقه بندی می نمایند :

  1- گندم مخصوص محصولات خمیری : مانند ماکارونی ، اسپاگتی ، نودل ، ورمیشل و از نوع سخت و یا دوروم با پروتئین بیش از 5/12 درصد و گلوتن مرطوب بیش از 30 درصد بوده و خمیر حاصل از آنها باید واکنش خوبی در هنگام پرس یا اگستروده شدن از خود نشان دهد و در طی فرآیند پخت شکل فیزیکی خود را حفظ کرده ، وا نرفته و در هنگام جویدن به صورت خیلی سفت و لاستیکی و یا خیلی نرم در نیامده و به دندانها نچسبیده و کمتر ماده خشک خود را در آب جوش از دست بدهد .

   2- گندم مخصوص کیک ، شیرینی و بیسکویت:  گندمهایی که بدین منظور اختصاص داده می شوند ، اغلب از نوع گندمهای نرم با پروتئین نسبتاً پایین می باشد. به عبارت دیگر این نوع گندم معمولاً‌ به دلیل ایجاد بافت مناسب در محصول باید پروتئینی بین 9 7 درصد داشته باشد .

  3- گندم مخصوص نان و محصولات تخمیری : کمیت و کیفیت پروتئین یا گلوتن گندم های مخصوص نان حائز اهمیت می باشد . پروتئین گندمهایی که بدین منظور اختصاص داده می شوند ، معمولاً‌ بیش از 11 درصد و گلوتن مرطوب آنها بیش از 26 درصد می باشد .

  4- گندم چند منظوره :گندمی است که برای مصارف مختلف از قبیل نان و محصولات خمیری یا کیک و شیرینی مورد استفاده قرار می گیرد . نمونه بارز آن نوع گندم بهاره Prairie کانادا می باشد که جهت تولید نانهای مسطح ، کراکر و نودل مناسب است .

  5- گندم مخصوص دام و طیور :اغلب گندمهایی که بدین منظور اختصاص داده می شوند ، بنحوی صدمه دیده بوده و دارای نقاط ضعف می باشند ، به عنوان مثال فعالیت آنزیمی چنین گندمهایی می تواند بالا و کیفیت گلوتن آن پایین یا ضعیف یا درصد  دانه های صدمه دیده حرارتی آن در حد بالایی قرار گیرد .

  1-3-1- تاریخچه گندم

  از زمانهای قدیم بشر متوجه بذر علفهای گندمیانی شد که دارای ذخیره غذایی و مواد آردینه ای بودند . در همان زمان بشر با فکر و ایده انتخاب بهترین وسیله امرار معاش اقدام به کشت و زرع نباتاتی نظیر برنج و ارزن وحشی در مناطق گرم و گندم  و جو وحشی برای نواحی با گرمای کمتر و بعد از چندی چاودار و یولاف علوفه ای یا جو دو سر برای مناطق با آب و هوای نسبتاً سرد نمود .

  گذشته از نظریه های مذهبی که شناخت احتیاج آدمی به گندم را به زمان هبوط آدم ابوالبشر می‌رساند ( شاید هبود آدم ابوالبشر از روضه رضوان و حیات آسمانی به خاطر استفاده از گندم را بتوان به اهمیت این محصول در دنیای خاکی نسبت داد ) بررسی های علمی نشان داده است که گندم را بشر از دوره مفرغ می شناخته و مورد استفاده قرار می داده است . برای گندم و جو بطور متوسط حدود 10 هزار سال طول عمر تصور می شود . به نظر می رسد که مبدأ گندم مناطق جنوب غربی آسیا باشد .

  تولید غله به وسیله انسان هزاران سال سابقه دارد . در دوره باستانی به محض اینکه این محصول اهمیتی یافت ، دخالت دولتها با تحول آن همزمان و همراه شد . شاهان سومر (سومرها قومی بودند که از قدیمترین ایام در بین النهرین جنوبی می زیسته اند و در فاصله سالهای 3000 و 2340 قبل از میلاد سلسله هایی تأسیس کردند ) که در سه هزار سال قبل از میلاد مسیح برای بشریت خط اختراع کردند . منظورشان ثبت ذخیره های غلات و سایر فرآورده‌های زراعی بود . کمی پس از آن سواران هیکسوس[3] قومی سامی نژاد که بین سالهای 1730 و 1710 قبل از میلاد وارد مصر شدند ) در مصر سلسله ای تأسیس کردند تا علوفه مورد نیاز مرکبهایشان تأمین شود . در روزگاران قدیم ، عشایر همواره می باید مالیات خود را به صورت جنسی ( غلات ) به دولت بپردازند . تا مجبور شوند در محل بمانند . از مهاجرت های سالانه آنان ، و نیز از هجوم قبایل دیگر جلوگیری به عمل آید .

  از همین دوره است که تأثیر غلات در اقتصادی که در حال پیدایش بود ، محسوس شده و مناطق غله خیز بزرگ اروپا ، مدتها موضوع مناقشه های عمده قرار گرفت .

  در روی تابلوهای برنزی قرن 19 قبل از میلاد که از سوریه به دست آمده طریقه خرد کردن گندم و تبدیل آن را به نان نمایش داده است . هرودوت تاریخ نویس یونانی در گزارشهای مربوط به قرن پنجم قبل از میلاد به تهیه نان در مصر اشاره کرده است . همچنین نقشهای دیواره گورهای قدیمی امتداد رودخانه نیل طرز کشت و برداشت ، آسیاب کردن و بالاخره تهیه نان از گندم را نشان می دهد . چینیهای قدیم کشت گندم را در 2700 سال قبل از میلاد گزارش کرده اند و حتی امروزه در بعضی از نواحی چین گندم را یک نبات مقدس     می دانند . حفاری شهرهای قدیمی ، پیشرفت بشر را در طرز آسیاب نمودن و طریقه پختن نان در یونان و روم تا قرون وسطی نشان می دهد . در تاریخ آمده که سامسون به علت نیرومند بودن آسیابان لقب گرفته و زمانی که در زندان بود وادارش می کردند که گندم را خرد کند و تبدیل به آرد نماید .

  زرتشت در فصل چهارم و ندیداد ، سومین محل شادمانی زمین را جایی که خداپرستان غله کشت کنند نامیده است « تو ای آفریدگار جهان مادی ، بفرما سومین جایی که زمین شادمانی است کجاست ؟‌ »

  « آنجایی که یکی از خداپرستان غله کشت کند و میوه بکارد ، زمین تشنه را آبیاری کند و باتلاقی را بخشکاند » زرتشت ، و ندیداد ، فصل چهارم .

  عقیده سقراط بر این بود که کسی که درباره گندم چیزی نداند لایق حکومت کردن نیست و یکی از نشانه های سیاستمداری دانستن میزان گندم مورد نیاز برای تغذیه اهالی آتن است . در تورات و انجیل سخن از بذر پاشی ، درو ، آسیاب نمودن و مصرف گندم به میان آمده است در قرآن کریم از پیش بینی قحطی هفت ساله توسط حضرت یوسف ( علیه السلام  ) و ضرورت ذخیره سازی گندم سخن به میان آمده است ( سوره یوسف آیه 47 ) . و در آیه های دیگر انفاق مال به کشت گندم و حصول هفت صد دانه از یک دانه تشبیه شده است . ( سوره بقره آیه 260 ) .

  در اسلام ، گندم و جو را در ردیف کالاهای با ارزشی چون طلا ، نقره ، گاو ، گوسفند و شتر و ... که به آن زکات تعلق می گیرد قرار داده اند . و نیز در پایان ماه مبارک رمضان میزان فطریه ای که هر فرد مسلمان باید به نیازمندان بپردازد بر مبنای قیمت 3 کیلو گندم تعیین شده است .

  در جنگ جهانی اول شعار بزرگی به این مضمون وجود داشت «هر کشوری که گندم داشته باشد در جنگ پیروز خواهد شد» در جنگ جهانی دوم اولین کلمه ای که در جنگ از آن سخن به میان آمده اسلحه و آخرین کلمه ای که همیشه از آن سخن رانده شده است نان بوده است .

 • فهرست:

  فصل اول. 1

  ویژگی ، ساختار. 1

  و ترکیبات دانه ‌ غلات... 1

  1-1-ویژگیهای غلات... 2

  1-2- منشأ غلات... 2

  غلات اصلی : 3

  1- گندم. 4

  طبقه بندی گندم از نظر مصارف... 5

  گندم مخصوص محصولات خمیری.. 5

  گندم مخصوص کیک ، شیرینی و بیسکویت... 5

  گندم مخصوص نان و محصولات تخمیری.. 6

  گندم چند منظوره 6

  گندم مخصوص دام و طیور. 6

  2- چاودار 9

  3-جو. 11

  جو را از نظر گیاه شناسی به : 11

  4-یولاف 12

  مشخصات ظاهری : 14

  افت و ناخالصیها : 14

  جدول 1-2: برخی از ویژگیهای یولاف مورد استفاده در صنعت ( آلمان و استرالیا) 14

  5-برنج.. 15

  6-ارزن 17

  7-ذرت 17

  8- گندم. Error! Bookmark not defined.

  1 تاریخچه گندم. 18

  2 خواص بتانیکی گندم : 18

  3 ساختمان دانه گندم و ترکیبات آن : 19

  1- پروتئین های گندم : 23

  2 لیپیدهای گندم و آنزیمهای آنها : 24

  3 کربوهیدراتهای گندم. 26

  1-آمیلوز. 29

  2-آمیلوپکتین.. 29

  4 املاح گندم : 31

  5 ویتامین های گندم : 32

  1-4 انواع گندم و روشهای تشخیص آنها 33

  1- انواع گندم مورد داد و ستد در بازارهای جهانی.. 33

  2 واریته های گندم که در حال حاضر در ایران کشت می شوند : 35

  3 استفاده از الکترو فوررز  در تشخیص واریته های گندم : 36

  1-5 مصرف جهانی گندم : 38

  1-6 کیفیت محصول گندم : 39

  1 7 گندمهای قوی و ضعیف : 41

  1-8 موارد استفاده گندم. 43

  2-1) برداشت گندم. 46

  2-2) تعریف بوجاری : 48

  2-3)ناخالصی‌ها( افت) 50

  2-4)  اصول تکنیکی روشهای الک کردن. 51

  2-5) اصل الک کردن. 52

  2-6) تاثیر عوامل مختلف در نتایج الک کردن : 53

  2-7) نکات مهم در جداسازی والک کردن : 54

  2-8) الک بوجاری : 54

  2-9) الک کردن به وسیله ماشین‌های لرزشی.. 55

  حرکت الک: 55

  فرکانس الک : 55

  شیب الک : 56

  2-10-انواع الک براساس تحرک : 56

  1- الک متحرک : 56

  2- الک ثابت... 56

  2-11-استاندارد گندم : 57

  توضیحات مربوط به جدول (2-2) 58

  فصل سوم. 60

  سیستم‌های.. 60

  انتقال نیرو محرکه. 60

  3-چرخ دنده 63

  شرح و محاسبات کلی انواع چرخ دنده ها Error! Bookmark not defined.

  1- دنده های شانه ای.. 64

  2- چرخ دنده های  ساده 64

  3-چرخ دنده های ساده داخلی.. 65

  4- چرخ دنده های مار پیچی.. 65

  شکل(3-8) چرخ دنده مارپیچ.. 65

  5- چرخ دنده های مخروطی.. 66

  6- چرخ دنده های حلزونی.. 66

  7-چرخ دنده های جناقی.. 67

  جنس چرخ دنده ها 68

  8- فولادهای ریخته گری.. 69

  9- فولادهای آلیاژهای.. 69

  10- فولادهای نیکل و کرم دار. 69

  11- فولادهای نیکل کرم دار هوائی.. 69

  12- دور آلومین.. 70

  13- چدن. 70

  14- چرخ دنده های غیر فلزی.. 71

  15- برنز. 71

  معایب و محاسن چرخ دنده ها 72

  2- محاسن چرخ دنده ها 78

  معایب چرخ زنجیر نسبت  به چرخ دنده : 79

  کنم بودن هزینه تعمیر و نگهداری آن. Error! Bookmark not defined.

  5-یاتاقان ها 80

  ساختمان یاتاقان های لغزشی.. 81

  1 بوش ها : 81

  2 نیم یاتاقان ها : 82

  3 یاتاقان های استوانه ای : 82

  4 یاتاقان های استوانه ای شیار دار : 83

  5 یاتاقان های استوانه ای اورشات : 83

  6 یاتاقان های استوانه ای چند شیاره : 84

  7 یاتاقان های بیضوی : 84

  8 یاتاقان های بیضوی اورشات : 85

  9 یاتاقان های سه قسمتی : 85

  10 یاتاقان های کفشکی مفصلی : 85

  11 یاتاقان های فندق شکن : 86

  12 یاتاقان های فشاری که خود دو نوع هستند : 86

  1- یاتاقان های فشاری ( یاتاقان های پر فشار ) : 86

  2-یاتاقان های با منبع فشار خارجی : 87

  تعریف شلاق روغن.. Error! Bookmark not defined.

  ساختمان یاتاقان های کف گرد محوری.. 87

  1 یاتاقان های کف گرد ساده : 87

  2 یاتاقان های کف گرد شیب دار : 88

  3 یاتاقان های کف گرد محوری کفشکی مفصلی : 88

  4 یاتاقان های کف گرد با صفحه سازش پذیر ( فنردار ) : 89

  5 یاتاقان های کف گرد جیبی : 89

  انواع یاتاقان های غلتشی.. 89

  1 بلبرینگ ها 90

  2 رولبرینگ ها 90

  ساختمان و انواع بال برینگ ها 90

  انواع رولبرینگ... 92

  روش محاسبه میزان اصطکاک در یاتاقان های غلتشی.. 94

  عمر بال برینگ و رولبرینگ... 95

  بار روی بال برینگ... 96

  انواع یاتاقان ها از نظر روغنکاری.. 103

  1 یاتاقان های بدون فشار روغن : 103

  2 یاتاقان های با روغنکاری هیدرودینامیکی : 104

  3 یاتاقان های با روغنکاری هیدرواستاتیکی : 104

  روغنکاری یاتاقان های غلتشی.. 105

  نحوه انتخاب یاتاقان های لغزشی.. 105

  1 خواسته های مکانیکی : 106

  2 خواسته های محیطی : 106

  3 خواسته های اقتصادی : 107

  انتخاب مواد برای یاتاقان ها 107

  اشکالات عمده یاتاقان ها : 110

  فصل چهارم. 112

  سیستم‌های.. 112

  نقل و انتقال مواد 112

  1- دستگاه های برداشت اززیر سیلو. 113

  2- لود سل  : 114

  2- انتقال مواد 115

  1- نقاله مار پیچی (حلزونی ) : 115

  2- بالابر کاسه ای (قاشقی ) : 119

  تجهیزات ایمنی در بالابرها : 121

  مشخصات یک کاسه مناسب برای بالابر. 123

  نحوه اتصال یک کاسه به تسمه بالابر. 123

  نحوه وصل کردن نوارهای تسمه پلاستیکی به هم. 123

  نحوه وصل کردن کاسه ها روی تسمه پلاستیکی.. 124

  محاسبات مربوط به الواتور : 124

  4- نقاله زنجیری : 131

  5-لوله های خودریز. 132

  آئرودینامیک : 133

  7-پنوماتیک‌: 134

  فصل پنجم : 136

  ماشین‌آلات بوجاری.. 136

  ماشین آلات بوجاری.. 137

  دستگاه بوجاری یا تفکیک کننده مدل K523 : 137

  مشخصات فنی : 138

  2- طرز کار دستگاه بوجاری تفکیک کنده مدل K525 : 138

  3- آسپیراتور: 140

  4- سیاراتور. 143

  5- آهنربا یا مغناطیس... 144

  1- آهنربای پایدار ( پرماننت) : 144

  2-آهنربای الکترومغناطیسی : 145

  6-کلاسیفایر 146

  کلاسیفایرهای 2 طبقه. 149

  7-دستگاه شن گیر به طریقه خشک Dry Destoner. 151

  شکل(5-15) دستگاه شن گیر دو طبقه. 154

  دستگاه  کانسنتریتور 154

  9- دستگاه تارا 156

  10- دستگاه گراویتی تیبل.. 157

  11-دستگاه کامبیناتور. 159

  12- دستگاه کامبی کلینر. 159

  13- دستگاه  جدا کننده استوانه‌ای.. 162

  14-دستگاه تریور. 163

  تریور کارتر – ( تریور دیسکی ) 168

  تریور آسپیرال. 170

  مزایای دستگاه ترییور. 171

  معایب : 171

  5-1- دستگاه تفکیک و جداسازی دانه‌های کپک زده ، فاسد و ناخنک براساس چشم الکترونیکی و رنگ   172

  امکان جداسازی مکانیکی ناخنک... Error! Bookmark not defined.

  دستگاه برس (Brush) 175

  17- دستگاه پوستگیر. 176

  شکل(5-37) پوستگیر و کانال‌های هوای متصل به آن. 177

  فصل ششم. 182

  مشروط کردن. 182

  1- مصرف آب زیاد : 190

  3- آلودگی‌های چاه 190

  5- افزایش آلودگی‌های میکروارگانیسمی.. 192

  6- افزایش هزینه‌های نگهداری و سرویس دستگاه شستشو. 193

  حالت دادن با استفاده از خلا.. 196

  4- حالت دادن سریع به روش تاروتین.. 198

  7- روش نم زدن و حالت دادن با استفاده از فرکانس بالا. 199

  8- روش فعال سازی آب با اکسیژن. 200

  فصل هفتم. 202

  آسیاب... 202

  7-1-  انواع آسیاب... 203

  2- آسیاب صفحه ای 204

  1- آسیاب تک صفحه ای.. 204

  2- آسیاب دو صفحه ای.. 204

  3- آسیاب صفحه ای سوزن دار. 204

  3- آسیاب چکشی.. 205

  آسیاب غلتکی.. 206

  7-2 تاریخچه آسیابانی گندم. 206

  7-3 اهداف آسیابانی.. 209

  7-4 فرآیند آسیاب گندم های معمولی : 210

  فرآیند آسیاب کردن خشک... 210

  1 خرد کردن و شکافتن دانه. 211

  2 پاک کردن و تصفیه نمودن. 216

  3- ریز و نرم کردن دانه شکری و سمولینای پاک و تمیز شده 216

  4- نرم و ریز کردن سمولینا و دانه شکری ریز به آرد 217

  7-8 والس : 220

  7-9-انواع والس ها : 221

  7-10- قسمت های اصلی دستگاه والس : 223

  1) بدنه و شاسی دستگاه 223

  2) غلتک ها 224

  3- عناصر موجود در چدن سخت : 224

  4- سختی های مورد نظر غلتک ها : 225

  5- طول غلتک ها 226

  7- انواع غلتک‌ها : 226

  9-تعداد شیار در محیط ( R ) : 229

  10-تعیین پشت به پشت یا تیز به تیز بودن. 229

  12-مقدار تحدب به عوامل زیر بستگی دارد : 231

  13-شیار زنی غلتک ها 232

  14-اصول شیار زنی : 233

  3- تمیز کردن غلتک‌های شیاردار و صاف... 235

  4-مقایسه کاردک با برس... 236

  5-سیستم محرکه والس در درون والس... 237

  6-سیستم دور و نزدیک کردن غلتک متحرک نسبت به غلتک ثابت... 237

  7-اتوماتیک... 237

  1-روش مکانیکی.. 237

  2-روش الکترونیکی.. 238

  8-سیستم تغذیه 238

  9-سیستم هوادهی.. 240

  10-سیستم خنک کردن والس ها به وسیله آب... 240

  7-11-میزان باردهی والس ها ( ضریب باردهی ) 241

  7-12-میزان باردهی والس ها ( ضریب باردهی ) 241

  7-12- ضریب طول مخصوص کل غلتک ها 241

  5-13- معرفی والس‌ها: 242

  والس آلمانی قدیمی با سیستم یاتاقان. 242

  2- والس روسی با سیستم بلبرینگ... 244

  7-13-والس های مدرن : 254

  1 اتوماتیک : 254

  2 فیدر و فاصله غلتک‌ها : 254

  3 تعویض غلتک ها : 255

  4 هشدار و اعلام خطر : 255

  5 قابلیت اتصال به رایانه : 255

  فصل هشتم. 256

  الک‌ کردن. 256

  و دانه بندی.. 256

  8-1- سیستم الک‌ها و الک کردن. 257

  نیروی محرکه الک... 257

  8-3-انواع الک‌ها: 259

  1 الک بادی: 259

  2 الک‌های چوبی: 260

  معایب این نوع الک: 260

  3- الک بارامکاهای کشویی: 260

  معایب الکت بارامکاهای کشویی : 261

  4- الک های مربعی ( چهارگوش) : 261

  فواید الک مربعی: 265

  5 الک‌های کوچک: 265

  6-دستگاه تصفیه کننده: 266

  نحوه توری بندی دستگاه تصفیه کننده: 270

  پاک‌ کن توریها: 271

  7 الک‌های استوانه‌ای (سبوس کوب یا تایفون): 271

  1- سبوس کوب ثابت: 272

  نکات مهم درباره سبوس کوب: 272

  2 الک ویبره‌ای: 273

  8- الک گریز از مرکز: 274

  9 دستگاه‌های متلاشی کننده (دتاشور) 274

  10-جدا سازی ذرات ریز: 276

  فصل نهم. 280

  سیلوها و ذخیره سازی.. 280

  9-1-انواع سیلو و تجهیزات مورد استفاده در سیستم‌های ذخیره‌سازی.. 281

  9-2-انبارهای ساده 282

  9-3-طرز چیدن کیسه‌ها در انبار (صفافی) 283

  9-4-نگهداری غله در انبارهای ساده به صورت فله: 283

  9-5-انبارهای مکانیزه 283

  محاسن.. 285

  معایب... 285

  9-6-انبارهای بتونی کروی مکانیزه 285

  9-7-نگهداری و ذخیره‌سازی غله در کیسه‌های پلی‌اتیلن.. 286

  9-8-نگهداری غله در فضای باز. 286

  9-9-سیلوهای بتونی غلات... 288

  محاسن.. 290

  معایب... 290

  9-10-سیلوهای فلزی.. 290

  محاسن سیلوهای فلزی.. 291

  معایب سیلوهای فلزی.. 291

  9-11-سازه، تأسیسات و تجهیزات سیلو. 291

  9-12 توزین غلات: 292

  9-13-تجهیزات لازم برای تخلیه: 293

  9-14-سیلو‌های آرد: 293

  1 کیسه‌گیری آرد تولیدی: 293

  2 به صورت فله: 295

  فصل دهم. 296

  بررسی خصوصیات شیمیایی و فیزیکی و میکروبی آرد و بررسی خواص رئولوژی خمیر و ارگانولپتیک نان حاصل  296

  10-2-رطوبت... 298

  10-3-اندازه‌گیری پروتئین.. 300

  10-3-1- هضم ماده غذایی.. 300

  10-3-2-تقطیر ماده هضم شده 301

  10-3-3-تیتراسیون. 301

  10-4- اندازه‌گیری فیبر. 302

  روش آزمایش... 302

  10-5-تعیین درصد اختلاف ارقام گندم تست فنل.. 303

  روش کار. 303

  10-6- اندازه‌گیری نمک (سدیم کلراید) در ماده غذایی(روش مور) 304

  مواد شیمیایی مورد نیاز. 304

  روش آزمایش... 304

  10-7- اندازه‌‌‌گیری نمک (سدیم کلراید) در ماده غذایی(روش و لهارد) 304

  مواد شیمیایی مورد نیاز. 304

  روش آزمایش... 305

  10-8- تعیین PH آرد گندم. 305

  شرایط محلول‌های بافر. 306

  10-9- اندازه‌گیری اسیدیته آرد 307

  روش آزمایش... 307

  10-10- اندازه‌گیری چربی آرد 307

  روش آزمایش... 308

  10-11- استخراج چربی به روش سرد (استخراج سرد کلروفرمی) و تعیین پراکسید آن: 308

  10-12-تعیین خاکستر کل.. 309

  روش آزمایش... 310

  10-13- خاکستر نامحلول در اسید. 310

  روش آزمایش... 311

  10-14-تهیه محلول حاوی املاح معدنی از خاکستر. 311

  روش آزمایش... 311

  10-15- اندازه گیری مقدار آهن آرد از طریق رنگ سنجی.. 312

  10-16-اندازه‌گیری مقدار فسفرآرد از طریق رنگ سنجی.. 312

  محلولهای مورد نیاز. 312

  16-8-اندازه‌گیری کلسیم در آرد: 314

  محلولهای مورد نیاز: 314

  روش آزمایش: 314

  10-18-تعین مقدار نشاسته به روش هیدرولیز اسیدی.. 315

  روش آزمون. 316

  10-19- اشکال نشاسته. 316

  10-20- روش اندازه‌گیری کل مواد جامد در آب پخت (لعاب) و وزن پس از پخت ماکارونی.. 317

  10-21-عدد زلنی یا سدیمانتاسیون. 318

  10-22- وزن هکتولیتر. 320

  10-23- وزن هزاردانه. 321

  10-24-آزمایش تعیین کمیت و کیفیت گلوتن.. 322

  طبقه بندی آردها از نظر کمیت و کیفیت گلوتن عبارتند از: 323

  10-25-اندازه گیری ذرات آرد 325

  روش آزمایش... 325

  10-26-تعیین رنگ آرد 326

  10-26- آزمون جسم خارجی در آرد: 327

  10-27- آزمون بو آرد: 327

  روش آزمایش تعیین رنگ آرد با دستگاه kent Jones. 328

  10-27- افت گندم و جداسازی ناحالصیهای گندم. 328

  روش کار. 331

  10-27-عدد فالینگ... 331

  10-28-آزمایش فارنیوگراف... 334

  10-30--دستگاه فرمنتوگراف... 339

  10-31-دستگاه آلوئوگراف... 339

  10-33-دستگاه آمیلوگراف... 340

  10-33-آزمایش تعیین مقدار گاز ایجاد شده در اثر تخمیر. 342

  10-34-آزمایش تعیین قابلیت فشردگی.. 343

  10-35-روش اندازه گیری سیاهک گندم. 345

  محاسبه. 346

  10-36-روش جستجو و شمارش با سیلوس سرئوس در مواد غذایی.. 346

  10-36-1- بررسی نتایج.. 347

  10-36-2- ویژگیهای باکتری با سیلوس سرئوس: 347

  10-36-3-1-محیط پایه. 348

  طرز تهیه: 349

  10-36-3-2--طرز تهیه محلول سولفات پلی میکسین B.. 349

  10-36-3-3-سوسپانسیون زرده‌ تخم مرغ. 349

  طرز تهیه : 350

  10-36-4-طرز تهیه  سرم فیزیولوژی: 350

  10-36-5-محیط کشت نونزنیت آگار (آگار مغذی ) 350

  10-36-6-محیط نیترات... 351

  10-36-7-گلوکز آگار. 351

  10-36-8-محیط متیل رد و ژپرسکوئر (MR - VP) 352

  10-36-9-محیط نشاسته. 352

  10-36-10-طرز تهیه محلول رقیق کننده : 353

  10-36-11-آزمایشهای تائیدی.. 353

  10-36-12-آزمایش نشاسته. 353

  10-36-13-آزمایش احیای نیترات به نیتریت... 354

  10-36-14-آزمایش و ژیرسکوئر( VP ) 354

  10-36-15-طرز تهیه  انواع معرف ها 355

  10-36-16-معرف های لازم برای آزمایش VP.. 355

  10-37--کلستریدیوم پرفرانژانس: کلستریدیوم های احیا کننده سولفیت در مواد غذایی.. 356

  54-8-مایع تیوگلیکولات بدون دکستروز. 357

  10-37-3-طرز تهیه محلول با فرفسفات : 358

  10-37-4-محیط کشت آگار خون دار با نئوماسین.. 358

  10-37-5- محیط گوشت پخته. 359

  10-38- روش جستجو و شمارش قارچها (کپک ها و مخمرها) به روش شمارش پرگنه در 25 درجه سلسیوس   359

  10-39-روش جستجو و شمارش کلی فرم ها در مواد غذایی.. 364

  منبع:

  ندارد.

ارزن نام علمی pancium miliaceum انکلیسی mill فرانسه : millet تاریخچه و کلیات ارزن گیاهی است که دارای دانه های خیلی کوچک بوده و دانه های آن از دانه ذرت خوشه ای به مراتب کوچکتر می باشد و در بین غلات به غله دانه ریز معروف است. این گیاه درایران و دیگر کشورهای گرمسیر که سابقه تاریخی زیادی در امر زراعت دارند و نیز در مناطق گرم به مقدار زیاد کاشته شده و زراعت آن در مصر به زمانهای دور ...

تعریف نان نان به آن دسته از غذاها اطلاق می شود که با پختن، بخارپز کردن و یا سرخ کردن خمیری که متشکل از آرد و آب است، تهیه می شود. در بیشتر خمیرها نمک هم لازم است و معمولاً از یک ماده برای ور آمدن خمیر نان استفاده می کنند. در تهیه نان به غیر از نمک، مخمر، روغن و آب، و گاهی برخی ادویه جات، از انواع غلات استفاده می کنند و انواع بسیار متفاوتی نان را عرضه می نمایند. نان در سراسر ...

گندم از مهم‌ترین غلات است. این گیاه در دو گونه وحشی و اهلی موجود است. گندم یک ساله و از خانواده گرامینه‌ها (گندمیان) است گندم، گل آذین سنبله‌ای دارد. از هر گره آن یک برگ به وجودمی آید سنبلچه گندم متشکل از دو گلوم و سه گلچه بوجود می‌آید. گاهی تعداد گلچه‌ها به ۹ هم می‌رسد. دانه گندم بین دو پوشش قاشق مانند به نامهای پوشک بیرونی (لما) و پوشک درونی (پالئا) قرار گرفته‌است. برگهای گندم ...

غَلات در واقع گونه‌ای از خانواده گندمیان (گرامینه ها) هستند که گیاهان علفی تک لپه‌ای بوده و دانه‌های ریز آنها، مصرف خوراکی دارد. غلات گیاهانی یک ساله هستند، یعنی چرخهٔ زندگی خود را در یک فصل زراعی به پایان می‌‌رسانند. گونه‌های سردسیری غلات (گندم، جو و چاودار) در فصل پاییز و اوایل بهار کشت شده و در اواسط تا اواخر تابستان هم برداشت می‌‌شوند. گونه‌های گرمسیری غلات (برنج، ذرت، ذرت ...

هیبریدها هیدریدها یا نسل اول گیاهان تولید مثل بعد از یک تلاقی اغلب بنیه هیبریدی یا هتروزیس را برای عملکرد نشان می دهند و در این رابطه کیفیت بذر مقاومت به خشکی بنیه یا دیگر صفات مطلوب بهبود می یابد . موفقیت گیاهان زراعی هیبرید مانند ذرت و سورگوم نشان می دهد که در آینده تمام گیاهان زراعی هیبرید خواهند بود این خصوصیات مربوط به چگونگی تکثیر گیاهان می شود . به عنوان مثال غلات به صورت ...

) مقدمه غلات به گروهی از گیاهان زراعی اطلاق می گردد که دانه آنها در درجه اول برای تهیه نان و تغذیه اکثر مردم جهان و در درجه دوم جهت تغذیه حیوانات و پزندگان و کار های صنعتی به مصرف می رسد. غلات از نظر مناطق کشت به دو گروه عمده تقسیم میشوند. غلا نواحی معتدل و سرد مانند گندم، جو، چاودار ویولاف غلات مناطق گرم از قبیل برنج، ذرت، سورگم ( ذرت خوشه ای) و ارزن از گروه، گندم وجو به مقدار ...

غلات ، سبزيهاي خوردني و حبوبات غلات : غلات ارزانترين منبع انرژي غذايي ، و حاوي پروتئين و تشکيل دهنده حجم غذاي مصرف نشده به وسيله انسان ها است . محصولات غله اي شامل برنج ، گندم ، ذرت ، ذرت خوشه اي ، ارزن ها جو - و برنجچاودار ، گندم و تا حدودي بلال م

واژه شلتوک از کلمه هندي چلتو (chalto ) گرفته شده و در زبان انگليسي به شلتوک ( دانه برنج همراه با پوست ان ) Rice Paddy گفته مي شود . نام برنج از زبان هندي گرفته شده که به آن Ariai مي گويند . در زبان انگليسي به برنج Rice گفته مي شود که همان نام عموم

اهميت غلات افزايش جمعيت افزايش توليد گندم 15-10 سال قبل از ميلاد مسيح در خاورميانه و فلات ايران قدمت کشاورزي 4500 سال قبل از ميلاد در نيل جو 6500 سال قبل از ميلاد در جارمو غلات از خانواده Granmineae يا Peaceae شامل: گندم – جو – چ

گندم از مهم‌ترین غلات است. این گیاه در دو گونه وحشی و اهلی موجود است. گندم یک ساله و از خانواده گرامینه‌ ها (گندمیان) است خصوصیات گیاه گندم گندم، گل آذین سنبله‌ای دارد. از هر گره آن یک برگ به وجودمی آید سنبلچه گندم متشکل از دو گلوم و سه گلچه بوجود می‌آید. گاهی تعداد گلچه‌ها به ۹ هم می‌رسد. دانه گندم بین دو پوشش قاشق مانند به نامهای پوشک بیرونی (لما) و پوشک درونی (پالئا) قرار ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول