گزارش کارآموزی شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران

Word 184 KB 32467 45
مشخص نشده مشخص نشده مهندسی صنایع - مهندسی معدن
قیمت قدیم:۹,۸۵۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۸,۶۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • در مورد ارائه گزارش کارآموزی بنده در شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران باید ذکر کنم که این شرکت بسیار بزرگ و وسیع بود و در مورد برخی از عملیات های صنعتی از جمله اووراسپید- ساخت شینه-تعمیر ترانسفورماتور صنعت تکا در ایران و حتی خاورمیانه به شمار می آمد به همین دلیل به راحتی کارآموز پذیرفته نمی شد و رفت و آمد در کارگاهها با نظم و مقررات خاصی انجام می پذیرد.

  برای پذیرش بنده در این کارخانه نیز شرط گذاشته شد که اینجانب فقط در کارگاه 1-9 که واحد تعمیر تجهیزات سنگین بود رفت و آمد داشته باشم و گزارشات خود و عکس ها را فقط از این کارگاه تهیه کنم و اجازه ورود به کارگاههای دیگر را نداشته باشم البته با توجه به وسعت کارخانه و زمان کارآموزی بنده بیشتر از یک کارگاه را هم نمی شد در اسن مدت مورد بررسی کامل قرار داد که به همین دلیل بود گزارشات بنده فقط در مورد یکی از کارگاههای کارخانه ارائه شده است که امیدوارم مورد توجه و استفاده خوانندگان قرار گیرد.

  در آخر هم باید از زحمات تمام عزیزانی که مرا در کلیه مراحل تحصیلی یاری کردند که بنده تشکر و قدردانی نمایم مخصوصاً از اساتید دانشگاه جناب آقایان طاهری- کیانیان- احمدی و همچنین از راهنمای و همکاری آقایان آذرآسا- اکبرنژاد در شرکت تعمیرات نیروگاهی کمال تشکر و قدردانی را دارم.    

   

   

  فصل اول:

  مقدمه و اطلاعات عمومی

   

  شناسنامه کارخانه

   

  شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران با فضای کارگاهی بالغ بر 26400 متر مربع در زمینی به وسعت 73500 متر مربع ، در کیلو نتر 7 جاده ملارد در شهرستان کرج قرار دارد .

  این شرکت یکی از شرکتهای وابسته به وزارت نیرو است که در سال 1360 تحت عنوان مدیریت تعمیرات اساسی توانیر و در سال 1370 به نام شرکت تعمیرات نیرو در خدمت صنعت برق قرار گرفت .

  روند رشد عظیم این شرکت از سال 1374 شروع شد به طوری که در سال 1377 تحت عنوان شرکت توسعه صنایع نیروگاهی ایران با بهره گیری از خدمات پرسنل متخصص و با تجربه و با برخورداری از مدرنترین ماشین الات ساخت تجهیزات نیروگاهی و امکانات ازمایشگاهی در خدمت صنایع کشور قرار گرفت .

   

  هم اکنون شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران پویاتر از همیشه فعالیتهای خود را جهت نیل به خودکفای در صنعت برق کشور و به منظور بهره گیری از توانای های بالقوه داخلی برای نصب و تعمیرات اساسی ، پست های انتقال نیرو و تعمیر و ساخت ساخت انها ادامه میدهد .

   

  ساختار شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران متشکل از پنج معاونت به شرح زیر میباشد:

   

  معاونت تعمیر تجهیزات سنگین

  معاونت تعمیرات الکتریک

  معاونت تعمیرات نیروگاهی

  معاونت مالی و اداری

  معاونت پشتیبانی فنی

   

  این پنج معاونت زبر نظر مستقیم مدیریت اداره میشوند . شرح کارهای معاونتهای فنی به طور خلاصه در زیر امده است:

   

  معاونت تعمیر تجهیزات سنگین:

   

  تعمیر و بازسازی انواع روتورهای ژنراتور و روتورهای توربین بخار و گاز بر اساس دستورالمل شرکت سازنده .

  باز سازی و تعویض پره های ثابت و متحرک انواع توربینهای بخار و گاز

  عملیات ماشین کاری قطعات سنگین نیرو گاهی و سایر قطعات صنعتی

  ارائه خدمات بالانس دینامیکی دور پائین (low- speed) انواع روتور های توربین و ژنراتور و سایر محورها

  ارائه خدمات بالانس دینامیکی دور بالا (over- speed) انواع روتور های توربین و ژنراتور در محفظه خلا

  بالانس  با دستگاه ویبر پورت

  برنامه ریزی جهت بازسازی و یا ساخت بعضی از قطعات یدکی ویژه و تجهیزات خاص

  طراحی و ساخت ابزار الات و تجهیزات خاص جهت انجام خدمات تعمیراتی خاص

  عملیات حرارتی قطعات صنعتی در  کارگاه

  عملیات جوشکاری قطعات حساس در کارگاه

  تستهای غیر مخرب (N.D.T  ) از جمله اولتراسونیک ، سختی سنجی ، ضخامت سنجی ، ادی کارنت ، ذرات مغناطیسی، مایعات نافذ و اندوسکوپی بر روی قطعات مختلف

  ارزیابی و تخمین عمر باقیمانده قطعات نیروگاهی و صنعتی و تجزیه و تحلیل علت تخریب انها

   

   

  معاونت تعمیرات الکتریک :

   

  - تعمیر اساسی و بازسازی انواع ترانسفورماتورهای قدرت و صنعتی

  - نصب و راه اندازی انواع ترانسفورماتورهای قدرت و صنعتی

  - تعمیرات و بازسازی انواع اورهال و انواع ژنراتورهای نیروگاهی و صنعتی

  - تعمیر و بازسازی انواع موتورهای فشار قوی تا ولتاژ 11 کیلو وات

  - ارائه خدمات مهندسی در انجام کلیه ازمایشهای الکتریکی در ارتباط با تعمیرات ترانسفورماتورها و ژنراتورها

  - ساخت کویل های انواع ترانسفورماتورهای روغنی

  - ساخت شینه های انواع الکتروموتورها و ژنراتورها

  - انجام انواع تستهای فشار قوی

   

   

  معاونت تعمیرات نیرو گاهی:

   

  - نصب و راه اندازی نیرو گاههای بخار ، گازی و ابی

  - تعمیرات واورهال نیروگاههای بخاری ، گازی و سیکل ترکیبی

  - نصب و راه اندازی انواع تجهیزات صنعتی

  - ارائه خدمات مهندسی نیروگاهی

  - ارائه خدمات مربوط به پیش راه اندازی و راه اندازی ماشین الات صنعتی

   

   

  دو معاونت دیگر مربوط به امور اداری میباشند که شرح کارهای انها در این مقول نمیگنجد .

  در ادامه باید بیان کنم که شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران قبل از سال 1380 مجموعه عظیمی را در کلیه امور نیروگاهی را در بر می گرفت ولی از این سال به بعد شرکت دچار تقسیم بندی شد به طوری که هم اکنون حدود 6 شرکت مجزا حاصل این تقسیمات است که از مهمترین انها میتوان به شرکتهای بزرگ پارس ژنراتور – توگا – توربین شهریار و انبار توانیر اشاره کرد .

  مجموعه های دیگر شرکتهای تولیدی قطعات نیروگاهی می باشند و تنها واحد تعمیراتی این مجموعه شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران می باشد.

  این شرکت در ضمن تنها واحد دولتی این مجموعه است و بقیه واحدها به بخش خصوصی و شرکت مپنا واگذار گردیده است.

  مدیریت شرکت که به صورت سهامی خاص اداره میشود بر عهده جناب اقای کلوتی می باشد .

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  فصل دوم :

  بررسی پروسه تولید کارخانه

  معرفی دستگاههای موجود و ارزیابی نکات ایمنی ( کارگاه 1/9 )

   

   

  الف) دستگاه های تراش DP2 / DP5 / DPX

   

  این دستگاهها قابلیت انجام عملیاتهای متفاوتی را دارا می باشند .

  از مهمترین کارهای این دستگاه تنظیم ارتفاع پره های بخار و گازی است .

  این دستگاه دارای 4 قسمت اصلی میباشند. که 2 تکه ان با قابلیت تنظیم فاصله روبروی هم قرار دارند که یک طرف مرغک است که متحرک می باشد و طرف دیگر سه نظام قرار دارد که دارای یک محور دایره ای بزرگ می باشد که اندازه ان با توجه به نوع دستگاه متفاوت است.

  بزرگترین محور دایره ای سه نظام در دستگاه DP5   مشاهده می شود.

  قسمت های دیگر دستگاه شامل دو پایه نگه دارنده قطعه کار به نام لینت است که بین مرغک و سه نظام قرار دارند و فاصله انها نیز توسط چرخ قابل تنظیم است.

  قسمت اصلی دیگر دستگاه تیغه برش است که در سمت راست دستگاه قرار می گیرد .

  روش کار به این ترتیب می باشد که توربین ابتدا توسط جرثقیل روی لینت ها قرار داده میشود . البته فاصله بین لینت ها قبلا با توجه به طول توربین تنظیم میشود.

  در مرحله بعد یک طرف توربین به سه نظام بسته شده و طرف دیگر ان به مرغک قفل می گردد.

  ارتفاع و فاصله تیغه نیز با توجه به پره های توربین تنظیم شده و موتور دستگاه که در طرف سه نظام قرار دارد روشن شده و باعث چرخیدن محور دایره ای شدده و قطعه کار نیز شروع به چرخش خواهد کرد.

  در هنگام چرخش پره های توربین با با برخورد به تیغه کم کم در دورهای متوالی و مدت دار( حدود 24 ساعت برای هر ردیف پره ) کوتاه شده و به اندازه مورد نظر خواهند رسید.

  قطعه کارهای مربوط به این دستگاه توربین های گازی و یا روتور های با وزن تقریبی 15 تا 60 تن می باشند.

  دستگاه ها ساخت کشور ایتالیا و المان شرقی بوده و در سال 1986 تولید شده بودند.

  کلید کنترل دستگاه شامل دکمه های روشن و خاموش ، تنظیم سرعت چرخش و تنظیم فاصله تیغه و لینت ها است که با توجه به نوع قطعه کار تنظیم می شوند.

  سیستم خنک کننده دستگاه شامل پمپ اتوماتیک روغن است که با تزریق روغن مخصوص به قسمت های متحرک یعنی لینت ها و و یاتاقان های توربین حرارت انها را کنترل می کند . اما تیغه دستگاه به صورت دستی و توسط کارگر مربوطه با ریختن روغن خنک می گردید .

   

   

  خطرات مشاهده شده در دستگاه تراش DPX :

  - افتادن قطعه کار هنگام جابه جای توسط جرثقیل و سوار کردن ان روی دستگاه .

  - افتادن وحرکت ناگهانی توربین هنگام روشن کردن دستگاه درصورت سوارنشدن خوب قطعه کارروی لینتها .

  - برخورد کارگران و گیر کردن انها هنگام عبور از نزدیک و زیر توربین متحرک .

  - لیز خوردن افراد به هنگام عبور از زیر دستگاه به علت سر بودن زمین ناشی از ریزش روغن .

  - شکسته شدن تیغه برش دستگاه در صورت عدم تستفاده از تیغه مناسب .

 • فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

موتور ولتاژ بالا امروزه ساخت ماشين‌ هاي الکتريکي ولتاژ بالا با استفاده از بکارگيري کابل هاي ولتاژ بالا در سيم‌پيچي استاتور امکان پذير شده است. پس از ساخت ژنراتور ولتاژ بالا اکنون شرکت ABB اکنون براي سطح ولتاژهاي 20 کيلوولت تا 66 کيلو ولت با توا

مقدمه: با گذشت بيش از يک قرن از طراحي و راه‌اندازي اولين شبکه انرژي الکتريکي با يک نيروگاه متمرکز و بار توزيع‌ شده در سال 1882 توسط توماس اديسون، که تعداد 59 مشترک را با ولتاژ 110 ولت مستقيم تغذيه مي‌کرد و مقايسه آن با وضعيت کنوني شبکه‌هاي عظيم

پيش گفتار امروزه کسي نمي تواند حضور حياتي و تعيين کننده ، صنعت استراتژيک برق را در متن و حاشيه زندگي فردي و اجتماعي انکار کند و همگان بر ضرورت گسترش روز افزون اين صنعت به عنوان يکي از اساسي ترين پايه هاي توسعه ملي واقفند . در عين حال انرژ

مقدمه دستگاه هاي الکتريکي امروزه بخش وسيعي از صنعت را بخود اختصاص داده‌اند و هر روز بر تعداد آنها افزوده مي‌گردد. هر روزه علاوه بر افزايش کمي، تعداد دستگاه هاي، از لحاظ کيفيت کاري و حساسيت ودقت در انجام کار روزبه‌روز بهتر شده و قابليت‌هاي انجام

(Stepper motor) · استپ موتور نوعی موتور مثل موتورهای DC است که حرکت دورانی تولید می کند. با این تفاوت که استپ موتورها دارای حرکت دقیق و حساب شده تری هستند. · این موتورها به صورت درجه ای دوران می کنند و با درجه های مختلف در بازار موجود هستند. · موتورهای پله ای موجود در بازار معمولا در دو نوع ۵ یا ۶ سیم یافت می شود. · موتور دیسک سخت یک نمونه موتور پله‌ای است. · کاربرد اصلی این ...

چکيده : با توجه به پيشرفت بسيار سريع تکنولوژي و وجود رقابت‌هاي شديد در بين صنعتگران دو مقوله دقت و زمان در انجام کارهاي توليدي و خدماتي بسيار مهم و سرنوشت ساز شده است. ديگر سيستم‌هاي قديمي جوابگوي نيازهاي صنعت توسعه يافته امروز نبود

پروژه دوره کارشناسي رشته برق- قدرت مقدمه بشر همواره به فکر استفاده از ابزارها و روشهايي است که نقايص فيزيکي و ذهني خود را مرتفع ساخته و به يک تکامل نسبي در اين خصوص نايل گردد و حداکثر بهره جويي را در مقاطع زماني مشخ

تاريخچه ي جوشکاري آثار باقيمانده از گذشته هاي بسيار دور نشانگر اين واقعيت است که انسان هاي اوليه با استفاده از اصول فيزيکي که امروزه اساس جوشکاري مدرن را تشکيل مي دهد قطعات فلزي را به يکديگر متصل مي کردند. تجزيه و

در سال 1350 مشانیر با عنوان شرکت سهامی خدمات مهندسی آب و برق شروع به کار کرد و در سال 1359 به ثبت رسید و متناسب با افزایش نیاز صنعت آب و برق گسترش یافته و با داشتن شرایط مناسب در زمینه نیروی متخصص در زمینه های مختلف علمی و صنعتی بعنوان یکی از بزرگترین شرکتهای مهندسی مشاور قادر می‌باشد در طرحهای زیر بنایی و پروژه های صنعتی در حد استانداردهای معتبر خدمات فنی مهندسی و مشاوره ای ...

تاريخچه سازمان اين سازمان يا بعنوان ديگر شرکت از سال 1376 آغاز بکار کرده است. با نام شرکت نيرو ترانس سپاهان و هدف از تشکيل اين شرکت توليد و تعميرات انواع ترانسفورماتورها است. اين شرکت داراي گواهي نامه فعاليت صنعتي از سازمان صنايع در زمينه ترانسفور

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول