تحقیق تحریم اقتصادی یک جانبه ایالات متحده امریکا علیه ایران از منظر حقوق بین الملل

Word 58 KB 32715 24
مشخص نشده مشخص نشده حقوق - فقه
قیمت: ۲,۴۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • از بعد از جنگ جهانی اول تعداد ۱۸۳ تحریم اقتصادی اعمال شده است که ۱۴۰ مورد آن توسط امریکا صورت گرفته است[۳]. تحریم اقتصادی به عنوان یکی از روش‌های غیر دوستانه و بدون اعمال زور است که اصولا علیه کشورهای متخلف از تعهدات بین‌المللی مطرح می شود که به طور یکجانبه، چندجانبه یا دسته جمعی اعمال می شود. تحریم اقتصادی در حقوق بین الملل وسیله‌ای برای فشار به کشور متخلف است تا به رعایت تعهدات خود بازگشت نماید؛ لیکن این وسیله گاه به علت منافع سیاسی یک کشور مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد. اهمیت پی بردن به قانونی بودن یا نبودن تحریم و همچنین استفاده روزافزون کشورهای قدرتمند از این روش علیه کشورهای در حال توسعه ضرورت بررسی و کنکاش در این مسئله را نشان می دهد.

  در این تحقیق سعی شده است که برخلاف اکثر تحقیقات که حق را به جانب کشور تحریم شونده می دهند و از ابتدا جهد را بر اثبات غیرقانونی بودن تحریم از منظر حقوق بین الملل می گذراند ؛ تحقیقی جامع شامل دلایل موافقین و مخالفین از قاطبه حقوقدانان بین المللی و همچنین دلائل قابل طرح از نظر نگارنده صورت گیرد. اهمیت دانستن موقعیت تحریم و نوع نگرش به آن در روابط کشور ها تا بدانجاست که میتواند حتی در تصمیم گیری های قضایی در اختلافات میان آنها تاثیر گذار باشد . چنانچه در دعوای ایران علیه امریکا در قضیه سکوهای نفتی شاهد آن بودیم که استنادات نادرست ایران در مورد تحریم چگونه روند را به نفع امریکا دگرگون ساخت[۴] . بنابراین امید است که در پایان نگارنده توانسته باشد که جوانب این مسئله بین المللی را از منظر حقوق بین الملل هرچه بیشتر روشن نموده باشد . لازم به ذکر است برای نتیجه گیری در این پژوهش “تحریم اقتصادی یکجانبه امریکا علیه ایران” محوریت خواهد داشت .

  کلمات کلیدی :

  حقوق بین الملل، تحریم اقتصادی، قانون داماتو کندی ،‌ فرا سرزمینی بودن قانون، تحریم اولیه و ثانویه.

   

   

   

   

  مقدمه

  چند هفته پیش (اکتبر ۲۰۰۷) امریکا لیست جدید تحریم های یکجانبه خود علیه ایران را منتشر نمود[۵] تا بار دیگر رفتار سیاسی امریکا در قبال ایران در معرض قضاوت ها و ارائه نظر های سیاسی و حقوقی قرار گیرد. ارائه این لیست پس از صدور قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنیت علیه ایران[۶] سؤالات بیشتری برای محققین حقوق بین الملل به ارمغان آورده است . سؤالاتی نظیر: آیا با وجود دستگاه منسجم شورای امنیت برای اعمال تحریم های اقتصادی یکجانبه ضرورتی وجود دارد[۷] ؟ اعمال تحریم های اقتصادی یکجانبه یک کشور علیه کشوری دیگر با دلایل خاص از مشروعیت کامل حقوقی برخوردار است ؟ و اینکه استدلالات موافقین و مخالفین مشروعیت تحریم های یکجانبه کدام است ؟

  در این پژوهش این مهم در سه سطح بررسی خواهد شد. در سطح اول مشروعیت یا عدم مشروعیت تحریم های اقتصادی یکجانبه بطور کلی ، در سطح دوم تحریم های اقتصادی یکجانبه امریکا علیه ایران به طور خاص و در سطح سوم تحریم های جدید امریکا علیه ایران بطور اخص . برای این منظور این تحقیق شامل سه بخش خواهد بود. در بخش اول کلیاتی شامل تاریخچه و تعاریف بررسی می گردد. در بخش بعدی دلایل موافقین و مخالفین مشروعیت تحریم اقتصادی یکجانبه از منظر حقوق بین الملل پرداخته خواهد شد و در انتها با محوریت تحریم های جدید امریکا علیه ایران نتیجه گیری جامعی ارائه خواهد شد.

   

   

   

  بخش اول . ملاحظات کلی

  تحریم اقتصادی هیچگاه بهترین روش حل و فصل مخاصمات بین المللی نبوده است اما همیشه آخرین روش قبل از توسل به زور بوده است. از سال ۱۹۹۰ تاکنون عراق، یوگسلاوی، یونان، لیبی، لیبریا، هائیتی، جبهه یونیتا در آنگولا، جبهه متحد انقلابی RUF، سومالی، رواندا، سیرالئون، افغانستان، گروه طالبان و القاعده، کنگو، سودان، بعضی اتباع لبنان، کره شمالی و ایران از طرف شورای امنیت سازمان ملل تحریم شده اند[۸]. اما از تحریمهای یکجانبه باید از گفته “ریچارد چنی” وزیر دفاع سابق آمریکا نقل قول کنیم که “بیش از ۷۰ کشور با دو سوم جمعیت جهان تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا قرار دارند” .

  تحول در مفهوم حاکمیت و نتایج گوناگون تحریم در گذر تاریخ موجب شده است تا موضع گیری های کارشناسنانه در مورد تحریم اشکال مختلفی به خود بگیرد. نظریات ابراز شده در مورد تحریم به طور زیادی وامدار نتایج تحریمهای اعمال شده در گذشته و مشاهده آثار و عواقب آنها بوده است. بنابراین نمی توان نگرشی جامع و کامل به تحریم از منظر حقوق بین الملل داشت مگر آنکه قبل از آن به تاریخچه و تعاریف ارائه شده چه سیاسی چه حقوقی نظری بیفکنیم.

  ۱٫ تحریم اقتصادی یکجانبه آمریکا علیه ایران در گذر تاریخ

  ایران تا قبل از سال ۱۹۷۹ روابط اقتصادی و نظامی خوبی با آمریکا داشت. به نحوی که اوج قراردادهای فروش اسلحه از طرف آمریکا به ایران را در سال ۱۹۷۳ می بینیم. در همین دوران ایران توانست مساعدت های فراوانی از بانک جهانی ترمیم و توسعه (  IBRD) و دیگر موسسات مالی مطرح جهانی دریافت دارد.

  یکی از بزرگترین قرادادهای نفتی ایران در سال ۱۳۵۲ با کنسرسیومی بود که شامل کمپانیهای عظیم نفتی خارجی متشکل از ۲۸ شرکت نفتی از جمله آمریکائی و انگلیسی بود. فعالیت این شرکت در سال ۱۳۵۶ به اوج رسید و ۷/۲۰ میلیارد دلار درآمد برای ایران به ارمغان می آورد[۹].

  جدول سرمایه گذاری خصوصی خارجی در ایران در طی سالهای ۷۸-۱۹۷۰ در وزارت اقتصاد و دارائی بیانگر این است که امریکا، کشورهای صنعتی اروپا و ژاپن سهم عمده و قابل توجهی در سرمایه گذاری خصوصی در ایران داشته اند و تا سال ۱۹۷۳ امریکا پیشتاز کشورهای یاد شده می‌باشد. یکی از قراردادهای بزرگ در زمان ریاست جمهوری فورد در ژوئن ۱۹۷۴ با سفارش خرید تسلیحات نظامی از امریکا بود. در اواخر سال ۱۹۷۴ پنتاگون تقریباً نیمی از صادرات اسلحه جهانی خود را به ایران فروخته بود[۱۰].

  روز چهارم نوامبر سال ۱۹۷۹ کمتر از دو هفته از ورود شاه به آمریکا و سه روز بعد از دیدار الجزایر، چهارصد دانشجوی مسلمان که خود را “دانشجویان پیرو خط امام” می نامیدند از جمع تظاهرکنندگان جدا شده و وارد سفارت امریکا شدند و ۵۳ نفر از آمریکائی های حاضر در سفارت را به گروگان گرفتند و خواستار استرداد شاه شدند. آیت الله خمینی رهبر انقلاب بعد از آگاهی از تسخیر سفارت آن را “انقلاب دوم” خواند که “از انقلاب اول مهمتر بود “[۱۱].

  بحران گروگان گیری ۴۴۴ روز ادامه یافت. تصرف سفارت بلافاصله بر روابط ایران و امریکا اثر گذاشت. روابط رسمی بین دو کشور قطع و آمریکا برای حل این بحران مجبور شد که تمهیدات سیاسی، اقتصادی، حقوقی و نظامی علیه ایران بگیرد و مجازاتها از طرف امریکا علیه ایران آغاز شد. گرچه گروگانها در ۲۹ دی ماه سال ۱۳۵۹ (۱۹ ژانویه سال ۱۹۸۱) آزاد شدند اما مجازات ایران هنوز ادامه دارد.

   

 • فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  - کتابها

  ۱٫ تحریم اقتصادی ایران، شکست یک سیاست،‌ دکتر حسین علیخانی، ترجمه محمدمتقی نژاد، انتشارات وزارت خارجه.

  ۲٫ نظریه‌های تحریم اقتصادی زیر نظر مصطفی زهرائی، انتشارات

  ۳٫ تحریم‌های امریکا علیه ایران، کلاوسون پاتریک، ترجمه حسین محمدی نجم، انتشارات سپاه پاسداران

  ۴٫ بررسی روابط اقتصادی، نظامی ایران و امریکا، یوسف ترابی، نشر عروج

  ۵٫ حقوق بین الملل عمومی، محمدرضا ضیائی بیگدلی، نشر گنج دانش

  ۶٫ حقوق بین الملل عمومی، هوشنگ مقتدر، نشر وزارت امور خارجه

  ۷٫ نظام بین الملی حقوق بشر ، دکتر حسین مهرپور، نشر اطلاعات

  ۸٫ مجموعه مقالات رأی دیوان بین المللی دادگستری در قضیه سکوهای نفتی ایران، زیر نظر جمشید ممتاز، نشر مجلس شورای اسلامی

  - مقالات

  ۹٫ تحریم اقتصادی از نظر تا عمل، مجله سیاست خارجی، سال یازدهم، شماره ۱، مصطفی زهرائی

  ۱۰٫ ارزیابی مهار دوگانه : چهارنگاه متفاوت، مجله سیاست خارجی، سال یازدهم، شماره ۱، سید محمدکاظم سجادپور

  ۱۱٫ تحریم امریکا علیه ایران ارزیابی مقدماتی، مجله سیاست خارجی، سال یازدهم، شماره ۱، عباس ملکی

  ۱۲٫ قانون داماتو : ایران یا اروپا؟ مجله سیاست خارجی، سال یازدهم، شماره ۱، سعید تائب

  ۱۳٫ تحریمهای یکجانبه امریکا علیهایران، مجله سیاست خارجی، سال یازدهم، شماره ۱، محمدجواد ظریف و سعید میرزائی

  ۱۴٫ اثرات مستقیم وغیر مستقیم تحریم، مجله سیاست خارجی، سال یازدهم، شماره ۱، سهراب شهابی

  ۱۵٫ تحریم اقتصادی و حقوق بین الملل، مجله          ، جمشید ممتاز

  ۱۶٫ مداخله امریکا در امور ایران و اقامه دعواتی ایران در دیوان داوری ایران و امریکا، مجله       ، جمشید ممتاز و امرحسین رنجبریان

  ۱۷٫ نظات جهانی بر اجرای حقوق بشر، مجله پژوهش های حقوقی، شماره ۹، سید قاسم زمانی

  - پایان نامه

  ۱۸٫ تحریم اقتصادی ایران در پرتو بیانیه الجزایر

   

   

  - دیگر منابع

  ۱۹٫ جزوه درسی حقوق بین الملل بشر دکتر سید قاسم زمانی درس حقوق بین الملل بشر سال تحصیلی ۸-۱۳۸۵

  ۲۰٫ کنفرانس های علمی در کلاسهای آزاد حقوق بین الملل دکتر ضیائی بیگدلی در دانشگاه علامه طباطبائی

  ۲۱٫ نشست خبری شبکه ماهواره‌ای صدای امریکا (VOA) با موضوع تحریم مورخ ۲۳/۲/۸۶

  ۲۲ .روزنامه کیهان و ایران و شرق

  ۱٫ لازم به ذکر است که امریکا سپاه پاسداران را با اتهام حامی تروریست تحریم کرده است. باید به تفاوت میان آثار تروریست دانستن یک نهاد و صرفا تحریم کردن آن توجه داشت. در این مقاله فقط از بعد تحریم به این مسئله نگاه شده است.

  ۲٫ دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی

  ۳٫ روزنامه ایران، مورخ ۱۷/۶/۱۳۸۶

  ۴٫ برای مطالعه بیشتر نک: جمشید ممتاز، مجموعه مقالات پیرامون رای دیوان بین المللی دادگستری در قضیه سکوهای نفتی، تهران: نشر مجلس شورای اسلامی، چاپ اول، ۱۳۸۴، ص ۱۵۹

  ۵٫See in: http://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2007/oct/94193.htm

  6.UN doc SC Res. 1747(2007), 24 march 2007 or See in http://www.un.org/News/Press/docs/2007/sc8980.doc.htm

  7. رک: علی اکبر دارانی، تحریم اقتصادی در چارچوب منشور سازمان ملل متحد، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علامه طباطبایی، ۴-۱۳۷۳ و   Macdonald. R. st. J. ‘ Economic Sanctions in International System ‘ ( the Canadian Year Book of  International Law: 1987). P. 751 and Reisman Michael and douglas L. Stevich; ‘the Applicability of Intarnational Law Standards to United Nations Economic Sanctions Programmes’, Euopean J. of  Int. Law 9 (1998)

  8. See: http://www.un.org/sc/committees/dfp.shtml

  9. مطالعه بیشتر نک: یوسف ترابی، بررسی روابط اقتصادی، نظامی ایران و آمریکا، تهران: نشر عروج، چاپ اول، ۱۳۸۲، صفحه ۱۲۱

  ۱۰٫ همان، صفحه ۱۲۲

  ۱۱٫ کلاوسون پاتریک، تحریمهای امریکا علیه ایران، تهران: انتشارات سپاه پاسداران، چاپ اول، ۱۳۸۰، صفحه ۵۰-۳۰٫

  ۱۲٫ Executive Order 12170, 14 November, 1979

  31. Carter and Barrely “International Economic Sanctions” (Cambridge University press: New York V.1 1989). P. 5.

  38. استفن نف، “جنگ اقتصادی در حقوق بین الملل”، زیر نظر مصطفی زهرانی، نظریه‌های تحریم، تهران: انتشارات ، چاپ اول، ۱۳، صفحه ۲۵۸٫

  ۳۹٫ همان، صفحه۲۶۰

  ۴۰٫ همان، صفحه ۲۶۱

  ۴۱٫ چنانچه امریکا در لیست معرفی اخیر خود ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به توانایی های هسته ای و کمک به سازمان های تروریستی از جمله طالبان و نقض قواعد بین المللی می نماید:

  Iran’s bid for nuclear capabilities and …providing material support to the Taliban and other terrorist organizations … and … failure to comply with international standards.

  42. Reprisal

  43. برای مطالعه بیشتر نک: حسین ایزدی، تحریم های یکجانبه ایلات متحده امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران از دیدگاه حقوق بین الملل با تاکید بر قانون داماتو- کندی، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانسگاه علامه طباطبایی، تابستان ۱۳۷۹، ص ۹۲

  ۴۴ و ۴۵٫ هوشنگ مقتدر، حقوق بین الملل عمومی، تهران: انتشارات وزارت خارجه، چاپ اول، سال۱۳۷۳، ص ۱۳۶

  ۴۶٫ PCIJ report, Noulilaa, 2 RIAA1011(1928)

  47. Secondary Boycott

  48. چنانچه در این رابطه دادگاه استیناف ایلات متحده در پرونده تیمبرلین (Timberlane) در سال ۱۹۷۶ معیار “توازن و تعادل منافع ایلات متحده در مقابل کشورهای دیگر” را مطرح نمود و یا در پرونده هارت فورد فایر (Hartford Fire) در سال ۱۹۹۳ قانون برون مرزی در هنگام تضاد با قوانین کشورهای دیگر را نامعقول دانست. برای مطالعه بیشتر نک: همایون مافی، “تاملی بر تحریم اقتصادی امریکا علیه ایران از منظر حقوق بین الملل”، پژوهشنامه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه مازندران، ش اول، سال اول، تابستان ۱۳۸۵، ص ۶۸

  ۴۹٫ آیگناتس زایدل هوهن فلدرن، همان، ص ۲۴۵

  ۵۴٫ البته باید توجه داشت این استدلال تا قبل از لازم الاجرا شدن موافقتنامه راجع به اقدامات سرمایه گذاری مرتبط با تجارت (TRIMS) در سال ۱۹۹۵ قابل بررسی است. چرا که بر اساس این موافقتنامه کشور ها از اعمال تبعیض در ورود و خروج سرمایه منع شده اند:

  Agreement on Trade Related Investment Measures (TRIMS), 1994. Article 2.

  57. Case concerning Military and Paramilitary Activities in and against Nicaragua (Nicaragua v. United Satetes of America), ICJ reports, 1986, para 205.

  58. محمد جواد ظریف و سعید میرزائی، همان، ص ۹۵٫

  ۵۹٫ تحت عنوان “اعلامیه راجع به قابل قبول نبودن مداخله در امور ملی کشورها و حمایت از استقلال حاکمیت آنها” مصوب۲۱ دسامبر ۱۹۶۵:

  G.A. Resolution 2131. December 1965

  60. تحت عنوان “اعلامیه اصول حقوق بین الملل راجه به روابط دوستانه و همکاری بین کشورها بر طبق منشور ملل متحده” مصوب ۲۴ اکتبر ۱۹۷۰:

  G.A. Resolution 2625. October 1970

  61. تحت عنوان “منشور حقوق و وظایف اقتصادی کشورها” مصوب ۱۲ دسامبر ۱۹۷۴:

  G.A. Resolution 3281. December 1974

  62. علاوه بر موارد مذکور بند ۷ ماده۲ منشور ملل متحد، ماده ۸ کنوانسیون مونته ویدئو (۱۹۳۳)، قطعنامه های ۹، ۴۷، ۱۰، ۵۰ مجمع عمومی، ماده ۳ طرح اعلامیه در رابطه با حقوق و وظایف کشورها مصوب کمیسیون حقوق بین الملل(۱۹۴۹) و قطعنامه های کمیته حقوق بشر و همینطور در رای دیوان در قضیه تنگه کورفو به این اصل مسم اشاره و استناد شد است.

  ۶۳٫ همچنین در این رابطه مجمع عمومی قطعنامه ای صادره است: G.A. resolution 1803, December 1962

  64. UNCTAD Resolution 152 (IV). 2 July 1983.

  65. همچنین در این رابطه مجمع عمومی قطعنامه ای صادر کرده است: G.A. Resolution 1803, December 1962

  66. Opinio Juris

  67. جمشید ممتاز و امیرحسین رنجبریان، “مداخله امریکا در امور ایران و اقامه دعوای ایران در دیوان دادرسی ایران و امریکا”، مجله دانشکده حقوق و علوم سیاسی، ش   ، ص۴۹

  ۶۸٫ استفن نف، ” جنگ اقتصادی در حقوق بین الملل”،مصطفی زهرانی، نظریه‌های تحریم اقتصادی، ص۲۵۶٫

  ۶۹٫ از جمله بند ۳ ماده ۲ و ماده ۳۳ منشور.

  ۷۰٫ از جمله قطعنامه ای تحت عنوان “اقدامات اقتصادی به عنوان وسیله اجبار سیاسی و اقتصادی علیه کشورهای در حال توسعه”:

  G.A. Resolution 210. December 1991

  71. برای مطالعه بیشتر: محمدرضا ضیائی بیگدلی، “متدولوژی حقوق بین الملل”، مجله حقوقی حقوق و سیاست، ۱۳۸۳، ش ۱۵ و ۱۶، ص

  ۷۲٫ این تحریم تحت فرمان شماره ۱۳۲۲۴ رئیس جمهور امریکا اعمال گردید:E.O. 13224, 24 september 2001

  73. D.W.Bowett. “Economic Coercion and Reprisals by States”. 13 Virginia Journal of International Law. No. 1. (Fall 1972). P. 45.

  74. برای مطالعه بیشتر: جمشید ممتاز، رای دیوان بین المللی دادگستری در قضیه سکوی نفتی ایران، تهران:انتشارات مجلس شورای اسلامی، ۱۳۸۴، ص ۲۳

  ۷۵ . برای مطالعه بیشتر: زینب فرهمند، تحریم اقتصادی امریکا علیه ایران در پرتو بیانیه الجزایر، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علامه طباطبایی،سال ۱۳۸۵

  ۷۶٫ Stewart, David P. , The Iran-United States Claims Tribunal: Accomplishments and prospects in private investors Abroad-Problems andSolution in International (Business, Mattew Bender, New York, 1984)

  78. امریکا همچنین استناد می کند که”اقدامات اقتصادی گوناگون علیه ایران به علل و جهات سیاسی خارجی غیر مربوط به حوادث مورد اختلاف در بیانیه های الجزایر بوده است”.زینب فرهمند، همان، ص ۱۱۵

  ۱۱۵٫ در طبقه بندی ریسک کشورهای عضو OECD در سال ۱۹۹۲ ایران در گروه پنجم قرار گرفته است.

  ۱۱۶٫کلاوسون پاتریک، ص ۵۸

  ۱۱۷٫ G.A. Resolution 41/128, XII of December 4. 1984.

  118. HRC resolution, 4 march 1994.

  119. برای استدلال مخالف نک: Timniblock, “Pariah States: Sanctions in the middle east, 2001, (United States: Lynne Reinner), P218.

  120. ایدئولوژیک بودن اهداف سپاه نشات گرفته از مردمی و انقلابی بودن ریشه های شکل گیری سپاه است.

  ۱۲۱٫ هانس کوشلر ، “جنبه های اخلاقی تحریم در حقوق بین الملل”، مصطفی زهرانی: نظریه‌های تحریم اقتصادی ، ص ۲۹۸

  ۱۲۲٫ روزنامه کیهان، مورخ ۳۰/۴/۸۶

  ۱۲۳٫ حسین مهرپور، نظام بین المللی حقوق بشر، تهران: نشر اطلاعات، چاپ اول، سال ۱۳۸۰ ص ۸۵

  ۱۲۷٫ مصطفی زهرانی، همان، ص ۲۶۱

  ۱۲۸٫ حتی در صورت ادعای اقدام متقابل فقط در مورد تحریم های پیش از سال ۱۹۸۱ (امضای بیانیه الجزایر) قابل طرح است (فرمانهای ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ و ۷ و ۱۷ آوریل ۱۹۸۰) لیکن تحریمهای پس از این تاریخ بموجب تعهد امریکا مندرج در بند ۱۰ بیانیه قابلیت استناد این اقدامات را از بین میبرد.

از بعد از جنگ جهاني اول تعداد ??? تحريم اقتصادي اعمال شده است که ??? مورد آن توسط امريکا صورت گرفته است[?]. تحريم اقتصادي به عنوان يکي از روش‌هاي غير دوستانه و بدون اعمال زور است که اصولا عليه کشورهاي متخلف از تعهدات بين‌المللي مطرح مي شود که به طور

چکيده: اين‌ مقاله‌ به‌ بررسي موضوع تحريم‌هاي اقتصادي و بويژه تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران مي‌پردازد.سوالي که مطرح مي‌شود اين‌است‌که‌ آيا تحريم‌هاي اقتصادي آمريکا عليه ايران از منظر حقوق بين الملل معتبر و مشروع هستند؟هدف،تحقيق و مداقه‌ درمورد‌ جنبه‌

فصل اول قواعد حقوق بین الملل اسلامی مبنای قواعد این رشته از حقوق مانند سایر رشته های حقوق اسلامی عبارتست از نص ، سنت ، عقل و اجماع 1 . نصوص متضمن احکم در خصوص حقوق بین الملل بر اثر اتفاقات اجتماعی و سیاسی در زمان رسول اکرم (ص) تدریجاً پدید آمد و سنت نبوی (ص) آنرا توضیح و تکمیل نمود . نقش دو عامل اخیر یعنی عقل و اجماع نقش متمم و مکمل آندو در قرون بعد بوده است . پیامبر گرامی ...

به نام خدا خلاصه تاريخ ايران زمان ميلادي زمان هجري سلسله پادشاه رويدادها پايتخت حدود 720 تا 550 پيش از ميلاد مادها ديا اکو ديااکو هفت قبيله آريايي را در

چکیده : منظور از مداخله بشر دوستانه[1] صرفاً دخالت هایی است که درآنها از نیروی نظامی استفاده شده است ، یعنی مداخله باتوسل به زور. بر این اساس مداخله بشر دوستانه عبارت است از : دخالتی که با استفاده از زور در جهت جلوگیری از نقض گسترده حقوق بشر انجام می شود که با تجاوز که کاربرد نیروی مسلح بوسیله یک کشور علیه حاکمیت ،تمامیت ارضی یا اسقلال سیاسی کشوری دیگر یا کاربرد آن از دیگرراه ...

الف)- تاریخچه شرکت پاکسان از سال 1341 رسماً فعالیت خود را در زمینه تولید مواد شوینده آغاز نمود. این شرکت تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بعنوان واحدی از گروه صنعتی بهشهر مشغول فعالیت بود. پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ، شرکت پاکسان مشمول قانون حفاظت و توسعه صنایع گردید واز آن پس تحت پوشش سازمان صنایع ملی فولاد ایران و زیر نظر مدیریت منتخب دولت جمهوری اسلامی ایران مساعی خود ...

تروريسم و قتل بيگناهان امروزه به صورت چالشي بزرگ براي جامعه بين المللي درآمده است. آمار گروگان گيرها کشتار انسانهاي بيگناه دربمب گذاريها و سوء قصدهاي کور, مشکل جدي را براي جامعه بزرگ بين المللي مطرح کرده است. در اين ميان اين سوال اساسي مطرح است که ح

نگاهى گذرا به پيشينه نام خليج فارس از روزگار يونانيان کهن که پيش از ميلاد مسيح آغازگر مطالعه نوين جغرافيا بودند و با استناد به مکتوبات «استرابو» که پدر جغرافى لقب يافته تا پس از اسلام و آثار ابوريحان بيرونى و ابن فقيه هيچگونه تشکيکى در نام خليج فارس

تعریف تاریخ : برای تاریخ معانی و تعاریف گوناگونی گفته اند و از جمله «تعیین کردن مدتی از ابتدای امری عظیم و قدیم و مشهور تا ظهور امر ثانی که دنبال اوست». این تعریف و معنی بیشتر به خود تاریخ اتکاء دارد تا به موضوعات تاریخ که نظر ما متوجه آنهاست؛ بنابراین از تعریف دیگری استفاده می کنیم: «سرگذشت یا سلسله اعمال و وقایع و حوادث قابل ذکر که به ترتیب از منه تنظیم شده باشد». چنانچه ...

امام خمينى که طى 60 سال در محيط جامعه و حوزه علميه مشغول نشو و نما بود و در هر دو صحنه نظر و عمل به درجات عالى رسيده بود، در سال 41 طى برخورد با لايحه انجمنهاى ايالتى و ولايتى،در کنار مرجعيت‏بعنوان رهبر سياسى جامعه در بين اقشار وسيع مردم و روحانيون

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول