تحقیق ریسک ها (خطرات) خشونت در محل کار، (مراکز درمانی)

Word 55 KB 32796 36
مشخص نشده مشخص نشده حقوق - فقه
قیمت: ۳,۶۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • خشونت در محل کار مسئله ای جدی در ارتباط با سلامت و ایمنی محسوب می شود. در شدیدترین شکل ممکن، قتل یا آدم کشی جزء سومین دلیل عمده جراحات یا صدمات شغلی کشنده (مرگبار) در ایالات متحده محسوب می شود. مطابق با گزارش ((اداره آمار جراحات وصدمات شغلی مرگبار)) (CFOI)، در ایالات متحده در سال 2001، 639 مورد قتل در محل کار اتفاق افتاده است، که این رقم از 8786 مورد جراحات و صدمات مرگبار کاری است که صورت پذیرفته اند. کلاً 2886 مورد مرگ مرتبط با کار با وقایع 11 سپتامبر در ارتباط بوده اند. صرف نظر از این مرگ و میرها، رقم کلی مرگ و میر در محل کار برای سال 2001 معادل با 59000 مرگ بوده است.

  خشونت در محل کار مراکز درمانی در بسیاری از کشورها در جهان صنعتی به عنوان یک مشکل جدی مطرح می باشد، و تحقیقات سازمان بهداشت جهانی (WHO) نشان می دهند که خشونت در محل کار مراکز مراقبتی درمانی در واقع یک پدیده جهانی محسوب می شود. تضاد و روبروی هم قرار گرفتن مرزها، فرهنگ ها، محیط های کاری، و گروههای شغلی مسبب خشونتی می باشند که در محل کار مرکز درمانی در یک سطح بسیار بالایی مشاهده می شود. تحقیقات جدید نشان می دهند که بالغ بر نیمی از پرسنل بخش درمانی که جان سالم به در کرده اند حدقل یک بار در سال قبل از این مطالعه، خشونت فیزیکی یا روانی را تجربه کرده اند.

  مقدمه ای بر خشونت در محل کار مرکز پزشکی یا درمانی:

  تحقیقی روی پزشکان در اکتبر سال 2003 که از سوی ((مجمع تحقیقات اقتصادی و سیاست های بهداشتی درمانی انجمن پزشکی بریتانیا)) (BMA) صورت گرفت نیز نشان داد که نیمی از پزشکان عقیده دارند که خشونت درمحل کار به عنوان یک مشکل محسوب می شود. از تقریباً 1000 پزشکی که به این تحقیق پاسخ دادند یافته های کلیدی موارد زیر را در بر می گرفت:

  برای تقریباً نیمی از پزشکان، خشونت در محل کار یک مشکل محسوب می شود.

  از هر سه فرد پاسخ دهنده، یک نفر شکلی از خشونت را در محل کار در سال گذشته تجربه کرده بود. این شامل حال هم پزشکان بیمارستان و هم پزشکان عمومی می شد.

  اکثر وقایع خشونت آمیز در مطب پزشکان یا بخش بیمارستان ها اتفاق می افتادند. در میان پزشکان عمومی اکثریت این وقایع در مطلب یا اتاق انتظار، و برای پزشکان بیمارستان ها، بیشتر در بخش های بیمارستان صورت می پذیرفتند.

  در بین پزشکان بیمارستان ها، آنانی که در بخش های حوادث، اورژانس و روان سنجی کار می کردند بیشتر از بقیه خشونت بیمار را تجربه می نمودند.

  از بین پزشکان که خشونت را تجربه کرده بودند تقریباً همگی (95 درصد) در سال گذشته قربانی سوء استفاده ها یا بدرفتاری های شفاهی (لفظی) بودند.

  دلیل اصلی خشونت به عنوان مشکلات مرتبط با سلامت یا مسائل و مشکلات شخصی، نارضایتی از خدمات ارائه شده، یا مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی، مشاهده گردید.

  دکتر برایان پاترسون که جدیداً به عنوان رئیس شورای ایرلند شمالی BMA انتخاب شده بود با ذکر این جمله، یافته های تحقیقاتی را جمع بندی نمود: ((یافته های این تحقیقات در مورد آن چیزی که ما از آن به خشونت یاد می کنیم شواهد حقیقی بسیار محکمی را ارائه می دهند یعنی اینکه خشونت در محل کار مراکز درمانی پزشکی در غالب اوقات و بطور فزاینده ای، شیوع دارد یا متداول است)).

  مثال موردی:

  در حالیکه تحقیقات غالب پیشین، تأثیر خشونت بیمار را گزارش می کنند، تحقیق دیگری از سوی ((مرکز برنامه ریزی و بنیاد جرم شناسی، جراحات، خشونت و جرم استرالیا))، درباره کارکنان مراکز درمانی به عنوان عاملان خشونت موارد زیر را نشان می داد: ((در 59% از واکنش ها و پاسخ ها، پزشکان و پرستاران ذکر نمودند که کارکنان مراکز درمانی خودشان مقصرین واکنش تجاوزکارانه در قبال بیماران بوده اند)). علاوه بر این، مثال نمونه زیر یک واقعه هراس انگیز را نشان می دهد که در آن یک کارمند مرکز درمانی یک پزشک را به قتل رسانده است.

  در مرکز درمانی مشکل عبارت از عملکرد کاری بود. Chen (42 ساله) بعد از 2 سال گذراندن برنامه و طرح رزیدنسی در دانشگاه می سی سی پی، به دانشگاه واشنگتن رفت. قبل از ورودش، او یک دانشمند متعهدی بود ولی او شروع به تلاش در یکی از معروف ترین برنامه ها و طرح های آسیب شناسی نمود. او عصبانی شد و طبق گفته اش کار او زیر سطح متوسط محسوب می گردید و زمانی شد که با سوپر وایزرش درگیر شد. وقتی سر پرستارش به او توصیه کرد که برنامه دیگری را دنبال کند و یا اینکه مشاوره روانشناسی را پیگیری نماید، او بیشتر ناراحت شد. بعضی از همکاران آسیب شناسی آنقدر از Chen ترسیده بودند که در هنگام بودن او در محیط آنجا، شروع به قفل کردن درها می کردند. ((جان کومبز)) نایب رئیس انجمن امور درمانی و پزشکی و نیز نایب رئیس دانشکده پزشکی گفت که ((نگرانی های زیادی از سوی دانشکده بخش وجود داشت و همچنین ترس و هراس را هم می شد به وضوح دید)).

  این ترس و نگرانی ها وقتی زیادتر شد که مقامات مرکز فهمیدند که Chen می خواهد یک تفنگ خردیداری کند. رزدنت های پزشکی دیدند که صفحات زردرنگی به سوی مغازه اسلحه فروشی باز می گشتند و حتی نقشه ای در آن فروشگاه که روی صفحه کامپیوتر او محل گذاری می شد. در یک جلسه ای در اواخر ماه می، از او از سوی مقامات مسئول و پلیس در خصوص رفتنش به آن فروشگاه اسلحه فروشی پرسیده شد و او گفت که می خواسته ا زیک نفر مراقبت کند. مقامات به Chen هشدار دادند که حمل یک اسلحه در محوطه دانشکده VW غایر قانونی می باشد. از آنجا که Chen هیچ سابقه کیفری نداشت و یا حتی هیچ فرد خاصی را هم تهدیدی نکرده بود، قانون یا مقامات دانشگاه کار بیشتری نمی خواستند بکنند. یک پلیس VW حتی Chen را در آن فروشگاه اسلحه فروشی Bellevue دیده بود ولی تا بعد از تیراندازی، چیزی را گزارش نکرده بود. دو هفته قبل از روز کار نهایی اش، کنترل سوابق Chen تکمیل و انجام شد و او توانست یک هفت تیر نیمه خودکار 357 را انتخاب کند بطوریکه آنرا 479 دلار خریده بود. Chen طرح خودکشی اش را کشیده بود و نامه هایش که می خواست بعد از مرگش ارسال شوند را آماده کرد (مثلاً نامه ای به Haggit یعنی کسی که Chen قصد کشتنش را نداشت) این امکان وجود دارد که Chen تصمیمش را تغییر داده باشد و خواسته که Haggit را بکشد یا اینکه شاید Haggit کوشیده که به عنوان میانجی مانع خودکشی Chen شود. گزارش پزشک معاینه کننده کامل نبود و ما هرگز نخواهیم دانست که در پشت آن درهای قفل شده چه اتفاق افتاد.

  خشونت در محل کار مرکز درمانی به آن صورتی که تعریف شده است:

  با مقرر شدن واقعیت خشونت به عنوان یک مسئله ای مرتبط با رشته پزشکی و درمانی، ما باید معنای خشونت در محل کار را تعریف کنیم. ((اعمال خشونت آمیز مثل حملات و تهدیداتی که در محل کار روی می دهند و یک ریسک یا خطر اساسی مرتبط با آسیب های فیزیکی یا عاطفی را برای افراد بدنبال دارند و یا اینکه به منابع یک سازمان یا قابلیت های آن آسیب وارد می سازند)). بطور خاص تر آن موارد زیر را در بر می گیرد:

  خشونت حقیقی که موجب وارد کردن جراحت و صدمه یا ضرر و زیانی به دارایی (اموال) یک فرد می شود.

  اظهارات یا رفتار تهدید آمیزی که به قصد وارد نمودن زیان و آسیب صورت می گیرند نشان دهنده عدم احترام به شأن و منزلت و ارزش یک فرد می باشند.

  سوء رفتارهای لفظی

  تمسخر کردن، سوء رفتارهای عاطفی

  اختیار کردن یک اسلحه در هنگام کار یا در کنار اموال کمپانی

  خشونت کاری در آمریکا از سوی ((مرکز سلامت و ایمنی شغلی OSHA)) کنترل می شود که همان بخشی از وزارت کار آمریکا به حساب می آید. مطابق با قیود و قوانین عمومی ((OSHA)) کارفرماها ملزم هستند که یک محیط امن کاری را برای کارمندان فراهم آورند که بدون خطرات احتمالی می باشد. برای اینکه خشونت کاری بعنوان یک ((خطر شناخته شده)) مشاهده شده است، دادگاه ها ذکر کرده اند که ((شرایط ها)) شامل یک خطر مشخصی می شوند زمانی که آنها:

  یک ((خطر یا ریسک عمده ای)) را برای کارمندان (در محیط هایی به غیر از مواقع عجیب و غیر عادی و یا نامطلوب محیط ها) خلق می کنند.

  برای کارمند شناخته شده می باشند و در کار یا مرکز کار کارفرما، به عنوان ((خطر)) محسوب می شوند.

 • فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

خشونت در محل کار مسئله اي جدي در ارتباط با سلامت و ايمني محسوب مي شود. در شديدترين شکل ممکن، قتل يا آدم کشي جزء سومين دليل عمده جراحات يا صدمات شغلي کشنده (مرگبار) در ايالات متحده محسوب مي شود. مطابق با گزارش ((اداره آمار جراحات وصدمات شغلي مرگبار))

در دنیای امروز، بیماری ایدز، مصرف دخانیات، نبود تحرک و ورزش، خشونت و سوء تغذیه، سلامتی بشر را تهدید می کند.بدون شک می توان گفت اگر ورزش در زندگی ما نقش و اهمیت خودش را پیدا کند و برای آن برنامه داشته باشیم، این عارضه‌های ناخوشایند شاید از بین بروند یا کم رنگ تر شوند. زیرا شخص ورزشکار معمولاً سیگاری نمی‌باشد، به تغذیه سالم اهمیت می دهد، از اعصاب آرام تری برخوردار است، انرژی خود ...

از مجموعه نظامهای طبقه بندی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند ، طبقه‌بندی چندمحوری به دلیل تکمیل محورهای تکمیلی و کمک و تشخیصی متعدد ، نظام مناسبی برای تشخیص و طبقه بندی فراهم می سازد . دو طبقه بندی چند محوری هر محور نشانگر آگاهیهای تکمیلی در مورد علایم ، سبب شناسی ، سطح سازگاری ، میزان استرس و ... است . تجدیدنظر چهارم راهنمای تشخیصی آماری اختلالهای روانی (DSM IV) یکی از ...

در دنیای امروز، بیماری ایدز، مصرف دخانیات، نبود تحرک و ورزش، خشونت و سوء تغذیه، سلامتی بشر را تهدید می کند.بدون شک می توان گفت اگر ورزش در زندگی ما نقش و اهمیت خودش را پیدا کند و برای آن برنامه داشته باشیم، این عارضه‌های ناخوشایند شاید از بین بروند یا کم رنگ تر شوند. زیرا شخص ورزشکار معمولاً سیگاری نمی‌باشد، به تغذیه سالم اهمیت می دهد، از اعصاب آرام تری برخوردار است، انرژی خود ...

چکيده : اين مقاله به بررسي يکي از عوامل مهم نگهداري کارکنان يعني ايمني و سلامت حرفه‌اي مي‌پردازد. در ابتدا تعريف و مفاهيم مربوط ارائه مي‌شود و سپس روش‌هاي متداول بررسي و اقدام در زمينه بهداشت و ايمني محيط کار نام برده شده و به قوانين ايمني

امنیت شغلی با رویکرد ایمنی و سلامت و نقش آن در نگهداری کارکنان سازمان این مقاله به بررسی یکی از عوامل مهم نگهداری کارکنان یعنی ایمنی و سلامت حرفه‌ای می‌پردازد. در ابتدا تعریف و مفاهیم مربوط ارائه می‌شود و سپس روش‌های متداول بررسی و اقدام در زمینه بهداشت و ایمنی محیط کار نام برده شده و به قوانین ایمنی و سلامت حرفه‌ای در ایران اشاره می‌گردد. همچنین فرهنگ، سخت افزار و سیستم‌ها که ...

سرطان یعنی رشد ، تکثیر و گاهی انتشار غیر طبیعی سلولهای بدن. تمامی سرطانها دارای الگوی رشد مهارگسیخته و تمایل به جدا شدن از منشا اصلی و متاستاز هستند. دید کلی جسم انسان از میلیونها میلیون سلول تشکیل شده است که در کنار هم ، بافتهایی مانند ماهیچه‌ها ، استخوان و پوست را می‌سازند. اغلب سلولهای طبیعی بدن در پاسخ به تحریکاتی که از داخل و خارج بدن به آنها وارد می‌شود، رشد و تولیدمثل ...

توسعه اقتصادی و نابرابری درآمد سیمپسون[1] (1990) در خصوص رابطه بین نابرابری درآمد و توسعه اقتصادی می‌نویسد: سه دیدگاه کلی در خصوص نابرابری بر ادبیات موجود حاکم است. در مدل اقتصادی نابرابری در مرحله اول رشد اقتصادی افزایش پیدا می‌کند، سپس به اوج می‌رسد و نهایتاً در مرحله آخر کاهش پیدا می‌کند. (کوزنتز[2] 1963). در طول مرحله اول رشد اقتصادی (1) طبقات ثروتمند با سرعت بیشتری نسبت به ...

با گذشت نزدیک به یک و نیم قرن از ظهور طبقه‌ی کارگر به عنوان طبقه‌ای که توانست اولین حکومت خود را در پاریس در سال 1871 تشکیل دهد، در شرایطی هستیم که نه تنها وضعیت کارگران بهتر نشده است، بلکه با پیشرفت تکنولوژی و گسترش آن، بار سنگین جامعه‌ی طبقاتی بر دوش کارگران و مزدبگیران روز به روز بیشتر می‌شود. امروزه شاهد آن هستیم که هر روز عرصه بر نیروی کار تنگ‌تر شده و فشار بر آن افزایش ...

مقدمه سوء مصرف و اعتیاد به مواد مخدر یکی از بلایای بزرگی است که بشر امروزه در همه جای جهان با آن دست به گریبان است. کارتل های بین المللی و باندهای عظیم قاچاق مواد مخدر در همه جای جهان از جمله در نزدیک کشور عزیزمان پایگاه هایی دارند و به تجارت اهریمنی خود که دومین تجارت پر سود دنیاست مشغول هستند . اگر چه مقابله با تجارت غیر قانونی مواد مخدر و اثرات آن چالشی بزرگ برای جامعه جهانی ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول