تحقیق Djammer یک وسیله موسیقیایی، دیجیتالی، متحرک، مجازی و شخصی

Word 728 KB 33079 33
مشخص نشده مشخص نشده هنر - گرافیک
قیمت قدیم:۹,۸۵۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۸,۶۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • چکیده:

  در دنیای قطعات دیجیتال هر روزه وسیله تازه ای به بازار می آید که به دلیل کوچک بودن، استفاده آسان، پردازش های سریع و بسیاری قابلیت های دیگر جایگزین وسایل کلاسیک می شود. دنیای موسیقی نیز از این دایره مستثنا نیست. وسیله مورد بحث در این گزارش یک وسیله موسیقیایی، دیجیتال و بی سیم جدید به نام Djammer است. Djammer از 2 کلمه DJ[1] و Jamming تشکیل شده است. این وسیله به کاربران خود اجازه دستکاری موزیکشان را در چهارچوب فنون استاندارد DJها می دهد. بازخوردی که کاربران با استفاده از این وسیله برای دستکاری موزیکشان دریافت می کنند، درست مانند بازخوردی است که یک موزیسین در یک جلسه بداهه نوازی جمعی[2] دریافت می کند یعنی هر تغییر برروی موزیک همه لایه های موزیک را دچار تغییر   می کند، (ملودی هال و همه لایه های آکوردی [9] ) این گزارش تکامل ندریجی Djammer را که به آخرین مدل آن منتهی شد بررسی می کند. آخرین مدل Djammer با تبدیل سیگنالهای آنالوگ به دیجیتال و پردازش آنها به کاربرانش اجازه می دهد تا موزیکشان را با استفاده از یک دست مورد تغییر قرار دهند. با پذیرفتن این نکته که این وسیله گامی جدید برای ارتبط با موزیک دیجیتالی که خلاقیت کاربر را نیز دربر می گیرد. در حقیقت این وسیله مرحله ای جدید در تکلامل تدریجی ضبط و پخش های صوتی قابل حمل است.مقدمه

  رشد روزافزون محبوبیت Player های صوتی دیجیتال قابل حمل باعث رقابت شرکت های تولیدکننده قطعات دیجیتالی برای ارائه محصولی جدید به دنیای MP3playerها شده است. در حال حاضر MP3playerهای موجود در بازار به کاربران خود این امکان را داده اند که صدها ساعت موسیقی را در جیب های خود حمل کنند. این وسایل امکان شخصی کردن موزیک را از کاربران خود گرفته اند و فقط وسایلی هستند که موزیک از پیش ضبط شده ای را پخش می کنند.

  MP3player ها کارکردهای خاصی دارند که از جمله آنها می توان تکرار[3]، ضبط[4]، جلو[5]، عقب[6]، پرش [7]، پخش های تصادفی[8] را نام برد. ما معتقدیم که مراحل بعدی در تکامل تدریجی موزیک دیجیتالی در بخشهای خلاقیت و ارتباط با لایه های درونی موزیک می باشد.

  MP3playerهای کنونی توانایی ایجاد یکسری تغییرات برروی لایه های درونی موزیک از جمله Mixing، Scraching، Fading، Revers play (اجرای معکوس) و ... را ندارند. این کارکردها توسط وسیله ویژِه ای یا به نام turntable که خاص DJها می باشد فراهم می شود که استفاده از آن برای کاربران غیرحرفه یا مقدور نمی باشد. این وسیله((turn table معمولاً برای پخش های زنده به کار می رود.

  Turn table ها وسایلی هستند که استفاده از آنها در یک زمان فقط توسط یک یا نهایتاً دو کاربرکه در یک مکان فیزیکی قرار دارند مقدور می باشد. در صورتی که اگر این کارکردها به دنیای دیجیتال وارد شوند امکان استفاده از قابلیت های شبکه شدن وسایل دیجیتال نیز فراهم می آید که حتی چند کاربر می توانند در مکان های فیزیکی متفاوت تغییرات خود را بر یک جریان موسیقی اعمال کنند. [8]

  در تابستان 2002 پس از گوش دادن به راائه DJ Gerald یک کاربر حرفه ای turn table ها در دپارتمان موسیقی دانشگاه نیویورک (NYU) با درنظر گرفتن این موضوع که turn table از نظر نوع کارکرد و پردازش موسیقی و ایجاد تغییرات خاص به گیتارهای الکتریک[9] تبدیل شده اند تیم آزمایشگاهی HP شروع به تحقیق برای ایجاد یک نمونه جدید در دنیای MP3 Playerها کرد.

  این گزارش روند تکاملی Djammer که در شکل 1 مشاهده می کنید را بررسی می کند.

   

   

   

   

   

   

   

   

  شکل 1: تصویر DJammer

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  شکل 2: تصویر دو نمونه turn table

  تکنیکهای استاندارد DJها:

  همانطوریکه پیشتر گفته شد فعالیت های خاص DJها توسط وسیله ای به نام turn table انجام می شود که تصویر دو نوع turn table را در شکل 2 مشاهده می کنید. [2]

  Turn table در حقیقت وسیله ای است که بسیار شبیه گرامافون قدیمی عمل می کند دارای یک صفحه disk که اطلاعات آن توسط یک سوزن که برروی صفحه حرکت می کند خوانده می شود. اکنون به بررسی 3 فن اصلی DJها در استفاده از turn table می پردازیم.  [3]

  1-Scrachin: این روش به Dj امکان می دهد که با حرکت دادن صفحه مغناطیسی truntable به جلو با عقب به طور مستقیم تغییراتی را برروی موزیک اعمال کند. سرعت حرکت صفحه به جلو یا عقب و یا حتی ثابت نگه داشتن صفحه، برروی مسیر آوازی در حال اجرا تاثیر می گذارد به این صورت که تمپو و زیر و بمی[10] صدا تغییر می کند و یا آهنگ به صو.رت معکوس اجرا می شود.

  2-Cross fading: این عمل معمولاً توسط یک لغزنده به نام وینیل که برروی turn table ها قرار دارد انجام می شود. هرگاه از نقطه ی از آهنگ که می تواند وسط یا انتهای موزیک باشد. بخواهیم مسیر آوازی را به آهنگ دیگری به صورت ناگهانی یا تدریجی تغییر دهیم از این روش استفاده می کنیم به این صورت که نقطه ای را به عنوان شروع تغییرات[11] تعیین می کنیم سپس توسط وینیل مسیر آوازی را تغییر می دهیم. [5] اگر وینیل را به سرعت حرکت دهیم مانند یک دکمه On/off عمل می کند یعنی موزیک قبلی قطع و بلافاصله موزیک بعد شروع به اجرا می کند. و اگر وینیل را به آهستگی حرکت دهیم موزیک اول بر اساس سرعت حرکت دسته وینیل محو شده و موزیک بعدی به تدریح شروع به اجرا می کرد.

  3-Cueing: قبل از هر کاری Dj باید شناخت کافی نسبت موزیک و یا قطعه موسیقی که می خواهید تغییرات را بروی آن اعمال کنید پیدا کند. یعنی نقاط شکست و نقاط اعمال تغییرات را شناسایی کنید. تقطه شکست می تواند به دو صورت بصری و یا شنیداری تعیین شود. بصری یعنی اینکه به صورت مستقیم برروی نقاط شکست برچسب هایی را قرار دهند و شنیداری یعنی اینکه با شناختی که DJ از موسیقی در حال اجرا دارد،به موسیقی تغییر نیافته از طریق گوشی گوش کرده و با رسیدن به نقطه شروع تغییرات، تغییرات را اعمال کند.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

       شکل 3: نمونه اولیه DJammer

  نمونه اولیه:

  با درنظرداشتن فنون توضیح داده شده تیم آزمایشگاهی HP مدل اولیه Djammer را اختراع کرد. این وسیله سرگرمی جدید کارکردهای خلاق turn table ها را به دنیای دیجیتالی، MP3 playerها می آورد و با استفاده از قابلیت های وسایل دیجیتالی امکان ایجاد یک شبکه مجازی را فراهم می آورد.

  Djammer در حقیقت یک turn table مجازی با استفاده از پردازش سیگنالهای ورودی توسط سنسورهای خاص را پیاده سازی می کند. این وسیله برای کاربر کارهایی مثل ایجاد ترکیب موزیک ها تغییر و .... را به صورت بدون تاخیر انجام می دهد.

  و از انجایی که DJammer یک وسیله دیجیتالی است توانایی پخش چند موزیک (مسیر آوازی) را در یک زمان دارد، قابلیتی که در turn tableها وجود ندارد.

  یک interface (واسط ارتباط کاربر) مناسب این وسیله را قادر به دریافت هم سیگنالهای دیجیتال و هم سیگنال های آنالوگ کرده است که به کاربر این امکان را می دهد که از سنسورهای متنوعی به عنوان محرک های ورودی استفاده کند. یک مدل اولیه از Djammer که در شکل 3 نشان داده شده است.[12] این نمونه توسط یک شتاب سنج[13]حساس به ضربه و سنسورهای نوری[14] برای آشکار کردن نقطه لمس شده استفاده شده است.

  به این صورت که کاربر عمل Sctaching را با حرکت انگشت شصت برروی سنسور نوری انجام می دهد. و سرعت Scraching توسط شتاب سنجی که به سنسور نوری وصل است تعیین می شود.[6]

   

   

   

   

   

  یک وسیله موسیقیایی جدید:

  در تابستان 2004 تیم آزمایشگاهی HP با شرکت صنعتی IDEO [15]تیمی درست کرد تا اولین مدل Djammer را که می توانست جایگزین وسایل DJها شود را ارائه دهد.

  به علت ایمکه Djammer یک نمونه جدید در دنیای تجهیزات DJ ها بود تیم تحقیقاتی صدها دستور اولیه را طراحی کرد که در مدل های بعدی می توانست به صورت پیش فرض درنظر گرفته شود.

  به منظور طراحی یک interface فیزیکی مناسب و انتخاب سنسورهای مناسب تیم تحقیقاتی نمونه اولیه را با چند DJ حرفه ای تست کرد.

  DJ cut chemist و DJGawk دو DJ معروف و حرفه ای این نمونه اولیه را تست کردند. به این نمونه یک سنسور که دوری یا نزدیکی حساس بود[16] متصل کردند. تا عمل Scraching را انجام دهد. و همچنین یکسری کلیدهای بدون تاخیر برای فعالیت های دیگر، Djammer طراحی کردند. این دو DJ پس از تست نمونه اولیه فیدبکهای مهمی به تیم تحقیاتی ارائه دادند که برای ساخت نمونه های بسیار مفید بودند.

  اولین فیدبکشان به این نکته اشاره می کرد که سرعت پردازش ورودی ها در Djammer باید کاملاً با تاخیر وسایل قدیمی DJ ها هماهنگ باشد یعنی تاخیر بسیار پایین پردازش ورودی ها را انجام دهد تا فرد بتواند حس خوبی را نسبت به این وسیله دریافت کند مانند هر وسیله موسقیایی دیگر.

  نکته دیگری که این دو DJ به آن اشاره کردند این بود که برای انجام عمل Scraching باید بتوان چند سنسور متفاوت را در یک زمان فعال نمود. و نهایتاً اینکه سیستم باید شدت ضربات و سرعت انجام عملیات را تشخیص داده و بازخوردهای متفاوتی را ارائه دهد.

  یافته های حاصل از این تست باعث شد که تیم تحقیقاتی شروع به طراحی نمونه ای از Djammer کند که در یک دست جا می شود. و همچنین از یک Proxmitysenso برای Scraching و یک شتاب سنج که در یک دست جا می شوند استفاده کردند.

  چند مدل ناکامل Djammer در دستهای کاربران مختلف تست شد. تا اندازه شکل و وزن آن متناسب با انواع دستها به دست آید. تا وسیله حاصل شده چه از نظر وزن ظاهر چه از نظر راحتی و سرعت کار به درستی طراحی شود.

  تبدیل وسیله قدیمی DJ ها به یک وسیله دیجیتالی کوچک که در دست جای می یگرد نیاز به توجه و دقت فراوان داشت. مدل نهایی را که برای Djammer طراحی شد در شکل 4 مشاهده می کنید. قسمتهای مختلف این نمونه برروی شکل شماره گذاری شده است که آنها را بررسی می کنیم. [4] [6]

   

  1) DJ: این کلمه مخفف Disk Joker است. DJها افرادی هستند که با داشتن علم بالایی در زمینه موسیقی که منجر به شناخت مناسب از موزیک می شود. تغییراتی را با درنظر گرفتن استانداردهای خاص DJها برروی قطعات موسیقی ایجاد می کنند.

   

  2) Improvisation: بداهه پردازی خلق موسیقی در لحظه اجراست. بداهه نواز با افزودن نت های تزیینی و تغییر زیر و بم در ریتم، ملودی اصلی را دگرگون می کند.

 • فهرست:

  چکیده

  4

  مقدمه

  5

  تکنیکهای استاندارد Djها

  6

  نمونه اولیه

  7

  یک وسیله موسقیایی جدید

  8

  نتیجه گیری

  10

  خلاصه

  11

  تشکر و قدردانی

  11

  لغت نامه

  12

  پیوست ها

   

         پیوست 1

  14

         پیوست 2

  18

         پیوست 3

  22

         پیوست 4

  24

  فهرست منابع و مراجع

  26

   

   

  منبع:

   

  [1] miller , M “Fiorino charts Hp.’s   new course”. Pc Magazin september9.2004

  [2] Webber, s, Turntable Technique. The Art of DJ. Berklee press, boston, MA, USA, 2003

  [3] Digital Dictionary “Enc Art A”

  [4] www. Discoverychannel.com

  [5] www. Playlist.com

  [6] www. Hplabs.com

  [7] www. Ideo.com

  [8] www. Futaba.com

  [9] منصوری، پ. «تئوری بنیادی موسیقی» انتشارات کارنامه. 1379

  [10] کیمی ین، ر. «درک و دریافت موسیقی» ، ترجمه یاسینی، ح. نشر جسمه 1380

شرح و بسط کامل مدار ضبط و پخش دیجیتالی مقدمه روشهای مختلفی برای ضبط اطلاعات صوتی وجود دارند که مهمترین آنها عبارتند از (ضبط مکانیکی اطلاعات صوتی) و (ضبط دیجیتالی صدا بروش الکترونیکی) روش اول قدیمی بوده و در این شیوه از ضبط صدا بصورت مغناطیسی روی نوار و یا بصورت شیارهای مکانیکی روی صفحه و یا بصورت علایم نواری روی سلونوئید فیلم بهره می‌جویند. اما روش دوم، یعنی ضبط الکترونیکی صدا، ...

امروزه بسياري از فيلمها پيش از آنکه بر روي نوارهاي ويديويي قرار گيرند بصورت DVD عرضه مي شوند زيرا علاوه بر دارا بودن حجم کافي ، هزينه نهايي استفاده از آنها پايين تر است. امروزه بسياري از فيلمها پيش از آنکه بر روي نوارهاي ويديويي قرار گيرند بصورت DV

با دو فرمت رقابتی سوپر دیسک(SD ) و CD چند رسانه ایی (MMCD ) در سال 1994 پا به عرصه وجود گذاشت.DVD های حالایی نتیجه تلفیق هر 2 تای اینا اما با یک استاندارد واحد هستن. ویدیو DVD در سال 1997 پا به عرصه گذاشت و تقریبا میشه گفت نسبت به دیگر فن آوری ها مصرف کننده رشدش خیلی خوب بوده. DVD صوتی،در سال 2000 تولید شد و از تکمیل DVD تصویری با فرمت بالا در ارتباط با صدای 2 بعدی همراه با ...

کارت صدا(۱) Sound Card کارت صدا یکی از عناصر سخت افزاری رایانه است که باعث پخش و ضبط صدا می گردد. قبل از گسترش کارت های صدا، صدا در رایانه توسط بلند گوهای داخلی ایجاد می شد. این بلند گوها توان خود را از برد اصلی می گرفتند. استفاده از کارت صدا از اواخر سال ۱۹۸۰ شروع شد. در حال حاضر شرکت های متعددی تولیدات خود را در این زمینه به بازار عرضه می کنند. کارت صوتی همانند کارت گرافیکی بر ...

MP3 يک سيستم فشرده سازى براى فايل هاى صوتى است که با استفاده از آن حجم فايل ها بدون تاثير منفى در کيفيت صدا ، کاهش پيدا مى نمايد . هدف اصلى سيستم فوق ، فشرده سازى يک فايل صوتى بگونه اى است که اولا کيفيت آن افت نکرده و ثانيا حجم آن به ميزان قابل توجه

تکنولوژي ذخيره و بازيابي اطلاعات توسط اشعه ليزر: تکنولژي ذخيره وبازيابي اطلاعات توسط تابش اشعه ليزر يکي از جديد ترين روشهاي ذخيره وبازيابي داده هاست.دراين روش باتابش اشعه روي سطح ديسک حفره هاي ميکروسکپي به وجود مي آيد که وجود يا عدم وجود حفره در يک

چند رسانه اي ترکيبي از متن، گرافيک، صوت، انيميشن و ويدئو است. چند رسانه اي در تجارت، در مدرسه، در خانه و در مکانهاي عمومي مورد استفاده قرار مي گيرد. تمام سيستم هاي فشرده سازي به دو الگوريتم نياز دارد: يکي براي فشرده ساز ي داده ها در منبع و يکي براي

کامپيوترهاي شخصي: اغلب مردم زمانيکه با واژه تکنولوژي برخورد مي نمايند ، بي اختيار کامپيوتر براي آنها تداعي مي گردد. امروزه کامپيوتر در موارد متعددي بخدمت گرفته مي شود. برخي از تجهيزات موجود در منازل ، داراي نوع خاصي از ريزپردازنده مي باشند. حتي اتوم

عمليات کارت صدا کارت صدا چهار عمليات خاص در ارتباط با صدا انجام مي دهد: - ضبط صدا با حالات متفاوت - پخش موزيک هاي از قبل ضبط شده مانند: MP3، Wav و يا DVD - ترکيب نمودن صداها - پردازش صوت هاي موجود توليد کنندگان کارت صدا شرکت هاي مختلفي کارت

کارت صدا يکي از عناصر سخت افزاري استفاده شده در کامپيوتر است که باعث پخش و ضبط صدا( صوت) مي گردد. قبل از مطرح شدن کارت هاي صدا ، کامپيوترهاي شخصي براي پخش صدا ، صرفا قادر به استفاده از يک بلندگوي داخلي بودند که از برد اصلي توان خود را مي گرفت . در ا

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول