تحقیق استان فارس

Word 113 KB 33971 15
مشخص نشده مشخص نشده جغرافیا - زمین شناسی - شهرشناسی - جهانگردی
قیمت قدیم:۵,۸۵۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۳,۸۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • موقعیت جغرافیایی

  استان فارس در جنوب ایران بین مدارهای 27 درجه و 2 دقیقه تا 31 درجه و 42 دقیقه و 50 درجه و 42 دقیقه تا 55 درجه و 36 دقیقه طول شرقی نصف النهار مبدأ واقع شده است.

  این استان از شمال به اصفهان و یزد ، از غرب به استانهای بوشهر و کهکیلویه و بویر احمد ، از جنوب به استان هرمزگان و از شرق به استان کرمان محدود است ، وسعت آن در حدود 8/121120 کیلومتر مربع و تقریبا" رقمی معادل 5/7 درصد از مساحت کل کشور را در بر می گیرد .

  بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1379 استان فارس دارای 19 شهرستان ، 57 شهر ، 62 بخش 184 دهستان و 4378 روستای مسکونی می باشد .

  میزان بارندگی متوسط سالانه در استان فارس از 100 میلی متر تا 400 میلی متر متغیر است و از نظر آب و هوائی جزء نادرترین مناطق کشور است که در هر زمان می توان به نسبت آب و هوای چهار فصل را در آن مشاهده کرد . بیشترین دما در شهرستانهای لار و لامرد با 45 درجه سانتی گراد و کم ترین دما در شهرستانهای آباده و اقلید با 10 درجه سانتی گراد زیر صفر و دمای هوا در مرکز استان ( شیراز ) بطور میانگین 18 درجه سانتی گراد می باشد .

  از رودخانه ها و دریاچه های مهم استان می توان رودخانه کر ، فهلیان ، شاپور ، جره ، قره آغاج ، رودبال و مزایجان و دریاچه های بختگان ، پریشان ( فامور ) طشک ( نرگس ) مهارلو ، کافتر و برم شور رانام برد .

  استان فارس بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1375 در حدود 3/6 درصد از جمعیت کشور را در خود جای داده است که این میزان برابر با 3817036 نفر می باشند .

  جمعیت فعال استان در سال 1375 برابر 993 هزار نفر و نرخ رشد استان 7/89 درصد بوده که در مقایسه با نرخ اشتغال 9/90 درصدی کشور کمتر می باشد . به عبارت دیگر نرخ بیکاری در استان فارس 8 % درصد بیشتر از نرخ بیکاری در کشور در سال 1375 بوده است ولی با توجه به نتایچ آمارگیری در سال 1378 نرخ بیکاری در استان به رقم 67/12 درصد رسیده است که در مقایسه با نرخ 5/13 درصدی بیکاری در کشور کمتر بوده است .

  از کل 891 هزار نفر شاغلین استان در سال 1375 حدود 5/56 درصد ( 778 هزار نفر ) در نقاط شهری و 5/43 درصد ( 388 هزار نفر ) در مناطق روستائی مشغول بکار بوده اند .

  شاغلین در بخش خدمات به کل شاغلین استان در سال 1375 برابر با 5/47 درصد بوده است و این نسبت برای نقاط شهری استان 2/64 درصد بوده است . بنابراین سهم بخش خدمات در اشتغال جمعیت فعال استان بیش از سایر بخشها بوده است .

   وضعیت اقتصادی

  از سابقه تاریخی مبادلات اقتصادی ایران با سایر کشورهای جهان به ویژه شرق دور بیش از سه هزار سال میگردد.

  فارس یا سرزمین پارس که متصل به خلیج فارس می باشد مبداء حرکت کشتی ها به مناطق جنوب شرق آسیا و سواحل آفریقا بوده است .

  در فرون 12 و 13 هجری در دوره سلاطین صفویه ، زندیه و قاجاریه ، فارس مرکز مبادلات جنوب بوده است و تأثیرات عمیق فرهنگ ایرانی و اسلامی در مناطقی از هند ، مالزی ، اندونزی در آسیا و زنگبار در آفریقا از طریق ارتباطات تجاری و اقتصادی انجام میگرفت .

  اتاق تجارت و بازرگانی فارس با سابقه هشتاد ساله یکی از قدیمی ترین سازمانهای تجاری کشور می باشد و بازرگانان فارس همواره روابط بسیار نزدیکی با تجار کشورهای دیگر داشته اند .

  مجموعه عواملی چون اوضاع جغرافیائی منطقه و فراوانی تولید در زمینه های کشاورزی ، دامداری ، پتروشیمی و منابع عظیم گاز ، فرش و صنایع دستی و نزدیکی این منطقه به آبهای گرم خلیج فارس سبب گردیده تا از دیر باز تجارت و دادو ستد در این منطقه رشدی فراوان یافته بطوری که هم اکنون 60 درصد فعالیت استان به فعالتیهای تجاری و خدماتی اختصاص دارد و تجارت و بازرگانی بخش تعیین کننده اقتصاد استان می باشد .

  وجود 95 هزار واحد صنفی و چهار هزار بازرگان در حال فعالیت و حجم صادرات سالانه به میزان دویست  میلیون دلار گویای مطلب فوق و گردش چرخه بزرگ اقتصادی در استان می باشد.

    ترکیب کالاهای صادراتی استان را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد :

  v     فرش و صنایع دستی حدود 80 درصد

  v     کالاهای کشاورزی حدود 15 درصد

  v     کالاهای صنعتی و معدنی و دیگر کالا ها 5 درصد

  این اعداد بیانگر نقش و اهمیت هر یک از فعالیتها در صادرات غیر نفتی استان است .

  عمده ترین اقلام صادرات استان در حال حاضر عبارتند از صمغ ها و رزین ها ، خشکبار ، میوه جات ، تره بار و سبزی ها ، گیاهان و فرآورده های داروئی ، البسه ، ترشی ها ، فرش دستباف ، کاشی ، سنگ ساختمانی ، کیف و کفش چرمی ، تولیدات واحدهای صنعتی ، صنایع دستی ظریف ، مواد غذائی و ....

  در زمینه واردات نیز کالاهایی نظیر آهن الات ، لامپ ، الکترود ، لوازم صنعتی ، پارچه ، چتائی ، موادشیمیائی ، چوب ، کاغذ ، و برخی مواد اولیه کارخانجات تولیدی استان وارد میگردند .

  جداول زیر تعداد و میزان کالاهای وارداتی ثبت سفارش شده در استان و همچنین میزان صادرات استان را در سال1380 و 6 ماهه اول سال 81 نشان می دهند .

  مقصد کالاهای صادراتی استان بیشتر کشورهای حوزه خلیج فارس ، قطر ، دوبی ، ابوظبی ، شارجه ، عمان ، عربستان و برخی کشورهای اروپائی از جمله ایتالیا ، ترکیه ، آلمان ، کانادا و اسپانیا می باشد .

  توضیح اینکه ارزش واقعی صادرات غیر نفتی استان به مراتب بالاتر از عملکرد گمرک شیراز می باشد و مقدار وارزش مبادلاتی که از طریق سایر گمرکات کشور مربوط به استان فارس انجام می شود و همچنین کالاهایی که بصورت قاچاق و یا همراه مسافر از مبادی گمرکی خارج می شود در ارقام فوق منظور نگردیده است .

  در استان فارس فعالیتهای بازرگانی داخلی نیز به تبع بازرگانی خارجی از رونق بسیاری برخوردار است و در سه بخش دولتی ، تعاونی وخصوصی انجام می گیرد .

  بخش دولتی در زمینه قیمت گذاری کالاها و خدمات ونظارت بر اجرای آن و حمایت از مصرف کنندگان از طریق پرداخت یارانه به برخی کالاهای اساسی عمل می کند.

  بخش تعاونی از طریق شرکتهای تعاونی مصرف کارمندی و کارگری و تعاونیهای مصرف محلی و شرکتهای تعاونی تهیه و توزیع صنفی و غیره ... فعالیت می نمایند که تعداد 3515 شرکت تعاونی با 1221429 عضو را در بر می گیرد .

  بخش خصوصی که بیشترین نقش را در بازرگانی داخلی استان دارد در قالب 95 هزار واحد صنفی مختلف و بیش از یکهزار و دویست شرکت بازرگانی و خدماتی در سطح استان فعالیت می نمایند .

   

  کشاورزی

  کشاورزی به عنوان یکی از محورهای اصلی توسعه استان می باشد و استان فارس یکی از حاصل خیزترین مناطق کشاورزی ایران  و از سرزمینهای بسیار مناسب برای کشاورزی به شمار می رود و با دارا بودن 1589100 هکتار اراضی کشاورزی ( 5/12 درصدکل مساحت استان ) از استانهای محوری در بخش کشاورزی است .

  محصولاتی مانند گندم ، پنبه ، جو ، برنج ، ذرت ، دانه های روغنی ، انگور ، خرما ، چغندر قند ، بادام ، انجیر ، پسته ،مرکبات ، حبوبات ، گیاهان داروئی ، زیتون ، زعفران و فرآورده های جالیزی از شاخص های عمده تولید کشاورزی استان هستند که بعضا" جزء تولیدات صادراتی استان نیز محسوب می شوند .

  دامداری و دامپروری

  استان فارس به دلیل وضعیت اقلیمی و پوشش گیاهی و مرتعی مناسب یکی از استانهای مسعد دامپروری به شمار می اید ، به گونه ای که 3/8 درصد از واحدهای دامی کشور را در خود جای داده است . به طور کلی ، میزان دام و طیور استان در سال 1379 بالغ بر 1540000 است .

 • فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

استان فارس در جنوب ايران بين مدارهاي 27 درجه و 2 دقيقه تا 31 درجه و 42 دقيقه و 50 درجه و 42 دقيقه تا 55 درجه و 36 دقيقه طول شرقي نصف النهار مبدأ واقع شده است. اين استان از شمال به اصفهان و يزد ، از غرب به استانهاي بوشهر و کهکيلويه و بوير احمد ،

1- طبیعی 2- اقتصادی 3- اجتماعی 4- سیاسی چکیده : شهر ها در همه زمانها و در تمامی نقش‌ها و اشکالی که در طی زمان پذیرفته اند ، وجوه مشترکی کلی را به نمایش گذاشته‌اند. بدین ترتیب در بیانی کلی می توان گفت که شهر موجودی است زنده و پویا و متحول ، در بستر زمان و در پهنه مکان و متأثر از عوامل و شرایط اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، تاریخی ، سیاسی و .... در این میان پیدایش و شکل گیری شهر ...

جزيره کيش با 90 کيلومتر مربع مساحت يکي از زيبا ترين جزاير خليج فارس است که در 18 کيلومتري کرانه جنوبي ايران بين مختصات جغرافيايي 53 درجه و 53 دقيقه تا54 درجه و 4 دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ و 26 درجه و 29دقيقه تا 26 درجه و 35 دقيقه عرض

موقعيت ايران در نيمکره شمالي بين 25 تا 40 درجه عرض شمالي از خط استوا و بين 44 و 5/63 درجه طول شرقي از نيمروز گرينويچ واقع شده است که اين موقعيت بيانگر آن است که ايران در منطقه معتدله قرار دارد. از اين رو ايران در اين عرض جغرافيايي، فاقد آب و هواي سر

جزیره کیش با 90 کیلومتر مربع مساحت یکی از زیبا ترین جزایر خلیج فارس است که در 18 کیلومتری کرانه جنوبی ایران بین مختصات جغرافیایی 53 درجه و 53 دقیقه تا54 درجه و 4 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و 26 درجه و 29دقیقه تا 26 درجه و 35 دقیقه عرض شمالی واقع شده است. طول جزیره کیش 15 کیلومتر در محور شرقی-غربی و پهنای آن 7 کیلومتر در محور شمالی جنوبی و تقریبابیضی شکل است. فاصله کیش ...

مقدمه اين شهر داراي قدمت تاريخي زيادي است و به گفته بعضي از مورخان و پژوهشگران سابقه سکونت و استقرار انسان در آن به هزاره چهارم قبل از ميلاد مي‌رسد و به شهادت اوراق ترايخ در طي قرون متمادي،‌دوران پر نشيب و فرازي را طي نموده و شاهد دگرگوني‌هاي

پیشگفتار در این پژوهش که توسط یک گروه دانشجویی در رابطه با موضوع شناخت گبه فارس اطلاعاتی گردآوری شده است لازم می دانیم از کلیه افرادی که در این تحقیق ما را یاری کرده اند، خصوصا استاد گرامی آقای عبدالله احراری تقدیر و تشکر به عمل بیاوریم. و نیز از هنرمند گرامی خانم صدیقه گلستانی بابت راهنمایی های مستمر ایشان سپاسگزاریم. چکیده تحقیق: برای شناسایی هر شخصی ،شناسنامه ای وجود دارد، که ...

الف: جمعیت و پراکندی آن جمعیت استان بوشهر که در مساحتی حدود 23167 کیلومتر مربع زندگی می کنند در سرشماری 1375 خورشیدی 743675 نفر بوده که از این تعداد 9/50 درصد در نقاط شهری و 1/49 درصد در نقاط روستایی سکونت داشته و کمتر از یک دهم درصد آنان غیر ساکن بوده اند. ب: ساخت جنسی و سنی در این استان در مقابل هر 100 زن 104 نفر مرد وجود داشته است. این نسبت در بین اطفال کمتر از یک ساله برابر ...

شرکت صنعتي پارس مينو ( سهامي عام ) در سال 1338 بصورت سهامي عام تاسيس وتحت شماره 6980 در اداره ثبت شرکت ها و مالکيت صنعتي به ثبت رسيد و در مهر ماه سال 1360 مشمول بند « ب » قانون توسعه و حفاظت صنايع ايران و تحت پوشش سازمان صنايع ملي قرار گرفت.

معرفی استان چهار محال و بختیاری یکی از شعرای محلی درباره استان می گوید: خواهی اردانی محال اربعه باشد کجا هست آن لار و کیار و میزدج با گندمان سرزمین بختیاری و محال اربعه پیش از این گویندگانی داشت و دارد این زمان مرکز شعر و سخندانی و دانش بوده است قهفرخ، سامان، شهرکرد و جونقان بختیاری ها بر بام ایرانبختیاری ها بر بام ایران اگر کوله بار سفر بربندیم و از دامنه کوه های مرتفع و از ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول