تحقیق عملیات در عراق

Word 389 KB 34051 112
مشخص نشده مشخص نشده تاریخ
قیمت قدیم:۲۴,۲۰۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۱۹,۸۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • فصل اول- مقدمه

  در اوایل سال 2003، حدود 46 هزار نیروی نظامی بریتانیایی در عملیات نظامی علیه رژیم صدام حسین در عراق به ائتلاف تحت رهبری آمریکا پیوست. عملیات نظامی در تاریخ 20 مارس 2003 آغاز شد و در اول ماه مارس همان سال، پرزیدنت جورج بوش، پایان عملیات اصلی نظامی را اعلام کرد، اما با این حال، رژیم بعثی عراق ظرف 4 هفته سرنگون شد و بخش زیادی از خاک عراق تحت کنترل نیر وهای ائتلاف درآمد. پیش زمینه جنگ، طرح ریزط اعزام نیروها و مراحل رزمی عملیات در عراق، اولین بازتابها[1] تشریح شدند. این کتاب تحلیل عمیق تری از دروسی که ما در عملیات فرا گرفته ایم و شرح مفصل تری از مأموریت های خاص نظامی را ارائه کرده و تداوم فعالیت های نیروهای ائتلاف جهت استقرار ثبات و آرامش در عراق را پس از پایان مرحله ای رزمی عملیات شرح می دهد.

  فرآیند دروس وزارت دفاع انگلستان[2]

  2-1- وزارت دفاع انگلستان فرآیند جامع و تثبیت شده مناسبی را برای شناسایی و پیاده سازی دروس فرا گرفته شده از عملیات دارد. این فر ایند به تمام یگان های ارتش، هیئت های وزارت دفاع و آژانس هایی که به طور مستقیم در یک عملیات شرکت داشته اند، خواه در جبهه جنگ یا جای دیگر، نیاز دارد تا گزارش های آزادانه‌ای را در قالب زنجیره فرماندهی از تجارب آنها ارائه نماید. چنین گزارش هایی حیطه هایی را روشن می کنند که کارها به خوبی انجام شده اند، اما تمرکزعمدی بر شناسایی درس هایی در حیطه هایی دارند که در آینده به تداوم بهبود آنها نیاز داریم. این فرایند منجر به نگارش و تدوین گزارش داخلی در مورد عملیات می شود و پیاده سازی دروس شناسایی شده ای که الزامی و امکان پذیر هستند به طور نزدیکی مورد نظارت قرار می گیرد. این کتاب به همراه کتاب «اولین بازتابها»، گزارش ارائه شده توسط وزارت دفاع به پارلمان انگلستان (مجلس عوام) و افکار عمومی را در خصوص نتایج این فرآیند در عملیات عراق را ارائه می نماید.

  3-1- شناسایی و ارزیابی دروس فرا گرفته شده از عملیات، کار وقتگیری است و از این رو عدم انجام قضاوت های لحظه‌ای[3] و اتخاذ تدابی رسنجیده در جهت پاسخگویی به دروسی که ممکن است با توجه به شرایط یک عملیات خاص، منحصر به فرد باشند، اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این، گرداوری شواهد تحلیلی برای حمایت از دروس فردی، با اهمیت است و پس از آن می توان قضاوت دقیقی در مورد اقداماتی که جهت پاسخگویی به دروس شناسایی شده انجام می شدند را انجام داد. بودجه دفاعی محدود است و از این رو، اتخاذ تصمیمات دشواری برای اولویت بدنی تقاضا برای مناهج نیز مورد نیاز هستند و باید عواملی مانند شرایط  اقتصادی و ریسک عملیاتی را نیز به حساب آورد. تمام دروسی که به اقدام نیاز دارند، در قالب اقداماتی دسته بندی شده اند که موجب حصول اطمینان از هرچه عملی تر انجام شدن آنها یا انجام آنها براساس مقتضیات منابع می شوند.

  4-1- ورترسیم دروس فرا گرفته شده از عملیات نیروهای ائتلاف در عراق، در وحله اول باید زمینه عملیات را تدوین و تبیین کرد. این عملیات، اصولاً یک عملیات آمریکایی و تحت رهبری آمریکا بود که نیروهای بریتانیا با مشارکت در طرح های آمریکا موجب تکمیل و تقویت توانایی های نیروهای ایالات متحده شدند. توانایی ها و امکانات نظامی نیروهای ائتلاف به نحوی به طور موثر در صحنه جنگ غالبشدند که مقاومت نیروهای عراقی به سرعت در هم شکسته شد. عملیات در زمان مورد نظر نیرو های ائتلاف آغاز و انجام شد. برای مثال نیروهای ائتلاف توانستند در شرایط مختلف جوی و در ساعات مختلف روز و شب عملیات خود را انجام دهند. علاوه بر این، نیروهای مسلح عراق در جریان جنگ اول خلیج به شدت تضعیف شده بودند و با وجود یک دهه تحریم و اعمال محدودیت های نظامی بر علیه رژیم عراق نتوانستند در شرایط مختلف جوی و در ساعات مسلح عراق در جریان جنگ اول خلیج به شدت تضعیف شده بودند و با وجود یکدهه تحریک و اعمال محدودیت های نظامی بر علیه رژیم عراق، نتوانستند  یک جبهه دفاعی هماهنگ را جهت مقابله با حمله نیروهای ائتلاف ایجاد کنند.

  5-1- اکنون شناسایی بهترین و مقورن به صرفه ترین راه حل ها جهت تدوین هر یک از دروس فرا گرفته شده ادامه دارد. با شناسایی و تعیین صحت و ثقم راه حل ها، راه حل های مذکور هرچه سریعتر پیاده سازی و اجرا می شوند، بازبینی زیادی در دست انجام هستند که موجب شکل گیری خط مشی جدیدی می شوند که در این گزارش به آن اشاره شده است. مساعدت تغییرات، حتی اکنون نیز موجب بهبودی عملیات در حال اجرا در عراق می شوند که از جمله آنها می توان به ابلاغیه بسیج نیروهای ذخیره اشاره کرد. در صورتی که راه حل مفاهیم هزینه ای قابل ملاحظه ای داشته باشند، جهت پیش برد طرح ریزی وزارت دفاع مد نظر قرار می گیرند فرآیند دروس حیطه های زیادی از موفقیت را نیز شناسایی کرده است و در این راستا، این فرآیند جهت پشتیبانی و بهبود شیوه های فعلی استفاده خواهد شد. از آنجایی که این دورس موجب تسهیل کارهای وزارت دفاع در تبیین تمام جنبه های عملیات می شوند، تجارب ما در طول جنگ عراق موجب بهبود علمیات نظامی آتی انگلستان خواهند شد و در توسعه استراتژی عملیات نظامی برون مرزی نیروهای مسلح بریتانیا مثمر ثمر خواهند بود.

   

  فصل دوم- طرح ریزی و تشکیل قوا

  دروس کلیدی

  تشکیل و اعزام موفق و سریع نیروهای متعادل مشترک 46 هزار نفری، یکدستاورد استثنایی بود و توانایی وزارت دفاع بریتانیا در تحقق استراتژی عملیات نظامی برون مرزی بریتانیا را تصدیق می کند.

  با وجود ویژگی غیر قابل پیش بینی عملیات اضطراری و ضربتی، وزارت دفاع باری تشکیل موثر نیروهای به خوبی آموزش دیده و تجیزه شده و با آمادگی ضروری جهت برآوردن نیازهای دفاعی بریتانیا و استراتژی عملیات نظامی برون مرزی، باید روش شناسای[4] خود را مورد بازبینی قرار دهد.

  نیازمندی های مبرم عملیاتی (UORs)[5]، بخش کلیدی از فرآیند طرح ریزی عملیات بودن و نقش قابل ملاحظه ای را در تداوم موفقیت آن ایفا کردند.

  تمام شکاف های موجود در زمینه‌ی امکانات را نمی توان به سرعت تحت اقدامات و نیازمنددی های مبرم عملیاتی برطرف کرد. از این رو باید توانایی های کلیدی رزمندگان را مد نظر قرار داده و برای حصول اطمینان از تحویل آنها در چهارچوب های زمانی طرح ریزی، باید برنامه تجهیزاتی خود را مورد بازبینی قرار دهیم.

  توسعه و تکامل فرآیند های مورد نیاز برای تجهیزات ویژه وظیفه‌ای[6] در حوزه های پیچیده تر را باید از قبل پیش بینی کرد تا به این ترتیب بتوان دستیابی به توانایی عملیاتی در چهارچوب محدوده زمانی را تسهیل کرد.

  درس های کلیدی

  فرآیند «نیازمندی های مبرم عملیاتی» برای آنکه بتواند موثر باشد، تنها نباید به تحویل تجهیزات اکتلفا کند، بلکه باید توانایی عملیاتی را نیز فراهم نماید. تامین «نیازمندی های مبرم عملیاتی» باید زمان لازم برای یکپارچه سازی و آموزش نیروها را به وجود آورد.

  تشکیل قوا

  1-2- همانگونه که اشاره شد ایجاد و اعزام موفقیت آمیز یک قوای متعادل مشترک 46 هزار نفری، توانایی وزارت دفاع بریتانیا در تطبیق با استراتژی عملیات نظامی برون مرزی بریتانیا را تصدیق کرد و در عین حال، توسعه نیروها در مقیاس زمانی کوتاهتری نسبت به مقیاس زمانی مجاز برای ساختار دهی و منبع یابی نیروهای مسلح انجام گرفت. این دستاورد علی رغم کارشکنی های نامعلوم سیاسی و دیپلماتیک جهت به تاخیر انداختن زمان شروع عملیات نیروهای نظامی بریتانیا در جنوب عراق و عدم شرکت آنها در عملیات نظامی شمال غرق گردید، حاصل شد. این دو عامل تاثیر قابل ملاحظه ای بر تدارک تسهیل شده نیروهای اعزامی آماده انجام عملیات داشتند. نیروها با استفاده از ساز و کارها (مکانیزم ها) و راه حل های عملی که موجب کنار گذاشتن، آمادگی و منبع یابی فرضیات شدند، سازماندهی گردیدند و این خود گویای تعهد نیروهای نظامی و پرسنل غیر نظامی ارتش بریتانیا است.

  2-2- آماده سازی مقدمات تشکیل قوا برای تمام ؟ سرویس نظامی ارتش بریتانیا، متاثیر از نیاز به فراهم کردن 19 هزار نفر برای ایجاد توانایی رزمی اضطراری در طول محله تیپ آفندی بود. در عین حال، این امر اولویت اصلی وزارت دفاع انگلستان در طول زمان اتخاذ تصمیم نهایی جهت شروع عملیات عراق بود که اتخاذ گردید. گروه گردان نوک حمله[7] نیز باید به عنوان ذخیره استراتژیک بریتانیا حفظ می شد. از سوی دیگر، تشکیل قوا با بروز بلاتکلیفی در مورد مواضع شمال عراق پیچیده تر نیز شد زیرا تحت این شرایط نیروهای انگلیسی باید از طریق مرزهای ترکیه وارد خاک عراق می شدند و این بلاتکلیفی تا اوایل ژانویه 2003 کماکان لاینحل باقی مانده بود. جبهه جنوبی عراق به ساختار متفاوتی از نیروهای انگلیسی و یک تیپ افغانی از نیروها نیاز داشت. از این رو ترکیب نیروهای ارتش انگلستان در جنگ به چند یگان مانند تیپ شانزدهم حمله هوایی[8] محدود شد و این یگان ها نیز وقت کمی برای آماده سازی خود جهت اعزام به منطقه داشتند. بالطلبع، این تیپ نیروهای کمتری را نسبت به چهارچوب زمانی دستور اعزام (نیروهایی که دراین بازده زمانی قابل آماده سازی هستند» مهیا کرد.

  3-2- رهنمودهای جاری آمادگی نیرو های بریتانیا شامل زمان لازم برای اعزام نیروها یا انجام آموزش درون جبهه ای (منطقه‌ای) نمی شود. علاوه بر این، هر یک از سرویس های نواحی روش ونگرش متفاوتی را برای آماده سازی جهت اجرای عملیات دارند. با آنکه نیرو های هوایی و دریایی باید توانایی آن را داشته باشند که پس از مدت کوتاهی از ورود به منطقه عملیات جنگ را آغاز کنند اما انجام تمرینات نظامی خاص منطقه عملیات و آماده سازی لجیستکی نیروها که در خشک به اجرای عملیات می پردازند، وقتیگر است. این امر به دلیل آن است که مکان عملیاتی و محیط محلی عوامل بسیار تاثیر گذاری در فعالیت این قبیل نیروها به شمار می آیند.

 • فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

فصل اول- مقدمه 1-1. در اوايل سال 2003، حدود 46 هزار نيروي نظامي بريتانيايي در عمليات نظامي عليه رژيم صدام حسين در عراق به ائتلاف تحت رهبري آمريکا پيوست. عمليات نظامي در تاريخ 20 مارس 2003 آغاز شد و در اول ماه مارس همان سال، پرزيدنت جورج بوش، پايان ع

نقش نيروهاي بريتانيايي 7-2- همکاري دريايي نيروهاي آمريکايي و انگليسي در هفته ژانويه 2003 شروع شد و خطور نيروهاي سلطنتي انگلستان در خليج فارس را تحکيم بخشيد. گروه عملياتي دريايي به رهبري و ناو HMS ARK ROYAL که يک ماه قبل از آغاز عمليات از منطقه آسيا

به نام خدا خلاصه تاريخ ايران زمان ميلادي زمان هجري سلسله پادشاه رويدادها پايتخت حدود 720 تا 550 پيش از ميلاد مادها ديا اکو ديااکو هفت قبيله آريايي را در

دونالد رامسفلد در نوزدهم و بیستم دسامبر سال ۱۹۸۳ با صدام دیدار داشت. رامسفلد در تاریخ ۲۴ مارس ،۱۹۸۴ درست روزی که سازمان ملل متحد گزارشی مبنی بر استفاده عراق از گاز خردل، تابون و گاز اعصاب علیه ارتش ایران منتشر کرد باز هم به عراق سفر کرد.در تاریخ ۲۹ مارس ۱۹۸۴ نیویورک تایمز از بغداد گزارش داد که دیپلمات های آمریکایی از این نشست بین عراق و آمریکا اعلام رضایت کردند و پیشنهاد کردند ...

دلايل آغاز جنگ جنگ جهاني دوم به دلايل بسياري آغاز شد. بعضي از اصلي تربن آن ها، بحران اقتصادي و تورم، درخواست غرامت جنگي از جمهوري وايمار آلمان پس از جنگ جهاني اول. رکود اقتصادي و نياز ژاپن به مواد اوليه بود که باعث ظهور و رواج انديشه فاشيسم و ملي گر

جنگ جهانی دوم یکی از بزرگ‌ترین و پرهزینه‌ترین جنگ‌ها در تاریخ جهان است. آلمان در ۱ سپتامبر، ۱۹۳۹ به لهستان حمله کرد، این تاریخ متداول آغاز جنگ جهانی دوم در غرب است. منابع دیگر حمله ژاپن به چین را در ۷ ژوئیه، ۱۹۳۷، آغاز جنگ می‌دانند، و همچنین حمله ژاپن به منچوری را در ۱۹۳۱ را نیز در این میان ذکر کرده‌اند. [ویرایش] دلایل آغاز جنگ جنگ جهانی دوم به دلایل بسیاری آغاز شد. بعضی از اصلی ...

جنگ جهانی دوم به دلایل بسیاری آغاز شد. بعضی از اصلی تربن آن ها، بحران اقتصادی و تورم، درخواست غرامت جنگی از جمهوری وایمار آلمان پس از جنگ جهانی اول. رکود اقتصادی و نیاز ژاپن به مواد اولیه بود که باعث ظهور و رواج اندیشه فاشیسم و ملی گرایی، ظهور اندیشه دیکتاتوری و محدود کردن فکر و اندیشه شد. جنگ جهانی اول به پایان رسید، اما نظام سرمایه‎داری اروپا جنگ دیگری را آبستن بود. ...

اگر جنگها مهمتر از آنند که صرفاً به دست ژنرالها سپرده شوند پس مطالعه جنگها هم با اهمیت تر از آنست که صرفاً به دست تاریخ نویسان سپرده شود. تاریخ نویسان نظامی با تمرکز روی جنبه‌های تکنیکی جنگ لشکرکشیها نبردها و تکنولوژی تمایل کمتری به بررسی جنبه‌های سیاسی اقتصادی و اجتماعی جنگ نشان داده‌اند. فقط اخیراً و به شکلی آزمایش تغییراتی در اینگونه بررسیها صورت گرفته است این موضوع اهمیت ...

بمب افکن سنگين ميان قاره اي بلاک جک هواپيماي بلک جک، که اغلب با کد Tu-160 شناخته مي شود، بمب افکن سنگين وزن مافوق صوتي است که در طي دوران جنگ سرد به منظور شليک موشک هاي ALCM يا موشک کروز شليکي از هوا به مرحله طراحي و توليد رسيد. اين هواپيما سا

هواپیمای بلک جک، که اغلب با کد Tu-160 شناخته می شود، بمب افکن سنگین وزن مافوق صوتی است که در طی دوران جنگ سرد به منظور شلیک موشک های ALCM یا موشک کروز شلیکی از هوا به مرحله طراحی و تولید رسید. این هواپیما ساخت شرکت توپولف بوده و با لقب بلک جک یا شلاق چرمی شناخته می شود. بلک جک امروزه سنگین وزن ترین و می توان گفت تا حدودی قدرتمند ترین بمب افکن حال حاضر دنیاست. این هواپیما قادر ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول