تحقیق ازدواج

Word 128 KB 34237 49
مشخص نشده مشخص نشده الهیات - معارف اسلامی - اندیشه اسلامی
قیمت قدیم:۱۴,۸۵۰ تومان
قیمت: ۱۰,۰۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • مقدمه

  (ازدواج یا انتخاب همسر، پیمان مقدسی است برای زندگی مشترک بین زن و مرد که طبق قوانین الهی تجویز شده و هدف آن آرامش و آسایش بهتر و بیشتر از زندگی، مهر و محبت، و گذشت و فداکاری و همچنین بقای نوع می‌باشد.)

  خداوند در سوره روم می‌فرماید: از نشانه‌های خداوند متعال آن است که برای شما همسرانی از نوع خود آفرید تا توسط آن آرامش بگیرید و میان شما دوستی و مهربانی قرار داد.

  ازدواج وسیله آرامش و آسایش است ولی زمانی که عجولانه و کورکورانه انجام نگرفته باشد. باید قبل از ازدواج به اصل تناسب توجه داشت یعنی دختر و پسری که می‌خواهند با هم ازدواج کنند باید از جهات بسیاری متناسب یکدیگر باشند، مانند تناسب در جهات روحی، اجتماعی، آموزشی، خانوادگی، سنی، اقتصاد و غیره. اگر در ازدواج به این جهات توجه نشود، ممکن است در آینده زندگی آنان از هم بپاشد و به جدایی و طلاق منجر شود که نتیجه سو عدم تفاهم و طلاق و جدایی بیشتر روی فرزندان است.

  بله از ازدواج نیز عامل مهم اصل توافق است. زن و مردی که دارای تناسب باشند می‌توانند خود را به میل یکدیگر وفق دهند و توافق به وجود آورند. اصل دیگر گذشت و بردباری و فداکاری است. اگر زن و مردی در مواردی تفاهم و توافق ندارند باید صبر و گذشت کنند و یا یکدیگر را تحمل کنند و سعی نکنند رأی یکدیگر را بر هم تحمیل کنند و اگر مطمئن باشند که اگر یکدیگر را دوست داشته باشند و به هم عشق بورزند موارد کوچک اختلافها نیز در سایه همان عشق و محبت و گذشت و فداکاری رفع خواهد شد. معمولاً علاقه زن معلول علاقه مرد به زن و وابسته به اوست. این مرد است که اگر زن مرد است که اگر زن را دوست بدارد و نسبت به او وفادار بماند زن نیز او را دوست می‌دارد و به او وفادار می‌ماند. به طور کلی زن طبعاً از مرد وفادارتر است و بی‌وفایی زن عکس‌العمل بی‌وفایی مرد است.

  عشق و ازدواج

  سه زوج را در نظر بگیرید: اولین زوج، دو جوانی هستند که به تازگی شیفته هم شده و عشق و علاقه‌ای عجیب در میانشان به وجود آمده و با این حال که کوچکترین شناختی از هم ندارند لیکن هر کدام دیگری را به عنوان بهترین و زیباترین فرد دنیا خطاب می‌کند. این دو قلباً معتقدند که عشقشان بی‌نظیر است و تا کنون هیچ زوجی تا به این حد به هم علاقه‌مند نبوده‌اند و عشقشان را زوال ناپذیر می‌دانند.

  زوج دوم زن و شوهر مسن هستند که تمام توهمات و خیالاتشان پایان پذیرفته و از دیدن هم خونشان به جوش می‌آید و حالشان به هم می‌خورد! عشق آتشین ایام جوانی جای خود را به تنفر و انزجار شدید داده. دیگر نشانی از حرفهای صمیمانه و عاشقانه درمیان آنها نمی‌توان یافت و تنها به خاطر فرزندانشان است که حفظ ظاهر کرده‌اند.

  روح سوم نیز زن و شوهری مسن در حدود 40 تا 50 ساله‌اند. آنان نیز توهمات ایام جوانی راپشت سر گذاشته‌اند لیکن به مرور زمان یاد گرفته‌اند که به واقع یکدیگر را همانطوری که هستند دوست بدارند و اشتباهات و عیوب هم را ناپدید بگیرند. در حقیقت آنها چنان مجذوب هم شده وجود را در دیگری می‌پندارد که احساس می‌کنند خوشبختی همسرشان سعادت او هم هست. در تحقیقت این زوج شخصیت خصویات اخلاقی هم را دوست دارند حتی اگر به فراق هم سازگار نباشد.

  مشکل همه زوج‌های جوان این است که نمی‌دانند چه بکنند تا به سرنوشت زوج دوم گرفتار نشوند خود را در همان مسیرن هدایت کنند که زوج سوم هدایت کرده‌اند.

  باید در نظر گرفت که اولاً ازداج منحصراً یک رابطه اقتصادی یا روانشناهی یا جنسی نیست. بلکه رابطه عمیقی است که عمری میان زن مرد جریان دارد. پیمانی که فعالیت انسان را در تمام زمینه‌ها به کل تغییر داده او را به سوی تکامل سوق می‌دهد. نکته دیگر این که ازدواج هرگز در تیجه امیال و احساسات شخصی رشد نمی‌کند بلکه لازمه نیکبختی دگرگونی و تغییر به سرعت رو به زوال خواهند بود. ازدواج باید موجب شود تا زن و مرد به تکامل اخلاقی و روحی دست یابند و برای حصول به چنین هدفی هر دو باید حامی یکدیگر و یاری کننده هم باشند.

  دیدگاه مردان و دیدگاه زنان

  مردان و زنان نه تنها از نظر ساختمان بدنی و خصوصیات روانی از هم باز شناخته می‌شوند بلکه اساس اهمیت آنها با یکدیگر متفاوت است زنان ارتباط جز را به کل به خوبی در می‌یابند آنها تمایلات مادرانه، مربیگرانه و محافظه‌کارانه دارند. در حالیکه مردان هر چیزی را به عنوان مجموعه‌ای از اجزایی که قابلیت تقسیم پذیری و شکل گیری دوباره دارد تلقی می‌کند.

  زنان نسبت به مردان از ثبات اخلاقی بیشتری برخوردارند و اعتماد به نفس بیشتری دارند. آنان موضوعاتی را به طور فطری می‌دانند که مرد برای دانستن آنها باید مدتها مطالعه و اندیشه کرده باشد. مردان و زنان هر کدام به شیوه خود خدا را ستایش می‌کنند.

  معمولاً تفاوت‌های فاحشی و اختلافات بی‌حد و حصر در شخصیت و خلق و خوی زن و مرد، یکی از مهمترین عوامل ایجاد ناراحتی و سیه روزی در ازدواج است.

  وقتی زن قویتر، عاقل‌تر، با تجربه‌تر و سرزنده‌تر از مرد باشد و برتری خود را به زخ او بکشد بی‌تردید مشاجره و بدبختی گریبانگیر هر دوی آنان خواهد شد. اما هرگاه مرد مسئولیت‌های خود را بپذیرد و به عنوان سرپرست خانواده به وظایف خود عمل کند و زن هم به عنوان قلب تپنده خانه با وجودی که خانه را کانون مهر و محبت می‌کند و به آن گرمی و صفا می‌بخشد آنگاه استوارترین پایه‌های سعادت و خوشبختی برای آنها و فرزندانشان شکل می‌گیرد.

  همسر یابی

  احساسات عاشقانه و خصوصاً عشق در نگاه نمی‌توان به تنهایی ازدواج موفقی را تضمین کند. چرا که تنها یک بعد از شخصیت طرف مقابل را در نظر می‌گیرد و فرد عاشق علاوه بر نادیده گرفتن صفات منفی معشوق به وسیله فرافکنی و نسبت دادن صفات غیر واقعی به او، از واقعیت به دور می‌افتد.

  ازدواج‌های مطلقاً حساب شده و منطقی که تنها به خاطر دلایل شغلی و رسیدن به پول و ثروت صورت می‌گیرد پذیرفتن نیست و سرانجام خوشی ندارد. البته به دفعات دیده شده که زوجین به هم علاقه‌مند شده و به خوشبختی رسیده‌اند. زن باید قدر و ارزش همسر خود را بالا ببرد و اگر زنی نسبت به همسرش قوی‌تر و با هوشتر با تحصیلات برتر، با تجربه‌تر و یا بیش از حد مسن‌تر باشد این وضعیت چندان برای مرد دلپذیر و خوشایند نیست. بهتر است که زن مهربان‌تر باشد و از احساسات پاکی برخوردار باشد همچنین ذوق و سلیقه زیبایی شناسی بیشتری نسبت به همسرش داشته باشد. با این وصف مرد در جریان همسریابی باید از خود بپرسد که آیا فلان دختر می‌تواند قلب تپنده خانه‌اش باشد و به کانون خانواده‌اش گرما و صفا ببخشد یا نه. و دختر هم باید مرد را مورد بررسی و آزمایش قرار دهد تا به توانایی او در سرپرستی و انجام وظایف مردانه‌اش اطمینان حاصل کند. سعی کنید تا دیگران را آن‌طور که هستند ببینید. برای نشان دادن طرف دیگر سکه بهتر است گاهی هم با سر و وضع نامرتب در برابر همسر آینده‌تان ظاهر شوید و خود را آنچنان که هستید به او نشان دهید. در چنین مواردی نباید در عاداتی نظیر طرز لباس پوشیدن، سرگرمیها، غذاخوردن و دیگر عادات فیزیکی افراط و تفریط کرد چرا لیوان شربتی را روی لباس جدید معشوق‌اش بریزد یا روی کلاه نو او بنشیند خیلی بهتر و راحت‌تر می‌تواند به شخصیت او پی ببرد تا اینکه هفته‌ها با هم به گردش بروند.

 • فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

بيان مسئله: کنترل ميزان رشد جمعيت يکي از مهمترين شاخصهاي توسعه بحساب مي آيد. جمعيت دنيا در سال 1950 دو و نيم ميليارد نفر بوده و اکنون از مرز 6 مليارد نفر گذشته است و پيش بيني مي شود در سال 2025 ميلادي به 5/8 ميليارد نفر برسد طي همين سالها در ايران ر

براي آغاز يک زندگي سالم، مسلماً چيزي جز سلامت و صحت طرفين ملاک نيست.به همين منظور، عروس و داماد با مراجعه به محضر از انجام پاره‌اي آزمايشات مطلع مي‌شوند. محضر، زوجين را با معرفي‌نامه عکس‌دار مهرشده به آزمايشگاه مي‌فرستد. آزمايشات مربوطه شامل : ?

فرق ميان ازدواج دائم و موقت: -من برخلاف بسيارى از افراد، از تشکيکات و ايجاد شبهه هايى که در مسايل اسلامى مى شود با همه علاقه و اعتقادى که به اين دين دارم به هيچ وجه ناراحت نمى شوم . بلکه در ته دلم خوشحال مى شوم . زيرا معتقدم و در عمر خود به

نکاته در لغت به معناي زير به کار مي رود: الف- زن گرفتن ب-زناشويي کردن ج-عقد ازدواج ودر اصطلاح حقوقي ودرکتب حقوقي به شرح زير تعريف شده است. د- (نکاح عبارت(4) از رابطه حقوقي است که بوسيله عقد بين مرد و زن حاصل مي گرددوبه آنهاح

ازدواج و تابعيت زن ايراني چکيده «ازدواج» و «تابعيت» دو دسته ارتباط احوال شخصيه توصيف شده که در قلمرو حقوق خصوصي قرار مي گيرند. هريک از کشورها و کنوانسيونهاي بين المللي بر اساس نظريه هاي وحدت، استقلال تام و استقلال نسبي تابعيت زوجين؛ قوانين

ارتباط زناشويي ماهيتا سرچشمه عمده ناخشنودي است. هيچ ارتباط ديگري مانند آن نمي تواند دوانسان بالغ را که ممکن است شناخت بسيار کمي از يکديگر داشته باشند، براي يک عمر به يکديگر قفل کند، هر چند اين واقعيت نيز وجود دارد که اين دو نفر از دو جنس مخالف هستند

1- مقدمه من بر خلاف بسيارى از افراد،از تشکيکات و ايجاد شبهه‏هايى که در مسايل اسلامى مى‏شود- با همه علاقه و اعتقادى که به اين دين دارم- به هيچ وجه ناراحت نمى‏شوم،بلکه در ته دلم خوشحال مى‏شوم زيرا معتقدم و در عمر خود به تجربه مشاهده کرده‏ام

از آنجايي که بررسي و شناخت ملاکهاي همسرگزيني موجبات تشکيل خانواده سالم را براي جوانان در آستانه ازدواج فراهم مي سازد، بسيار حائز اهميت است. لذا در اين پژوهش سعي شده به مهم ترين ملاکهايي که در همسرگزيني افراد تحصيل کرده نقش دارند اشاره گرديده

يکي از مهمترين حوزه هاي جامعه شناسي مطالعه خانواده و ازدواج است. ازدواج نهادي است که از طريق آن مرد و زن با هم پيمان زناشويي مي بندند. اين پديده اجتماعي شديداً تحت تاثير اوضاع اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جامعه بوده و افزايش و کاهش، ميزان، نوع و عوام

مقدمه: خانواده یک نهاد بسیار مهم در اجتماع است در بحث اهمیت خانواده همین جمله کافی است که بدون خانواده هیچ اجتماعی شکل نمی‌گیرد و بحثی است که خواه و ناخواه در بعد جامعه شناسی، بعد حقوقی و .... مطرح می شود و لذا اهمیت موضوع طرح مباحث و مطالبی را می‌طلبد که در رابطه با این نهاد مهم و مقدس بتوانند راه گشای بعضی مشکل هایی که گریبان گیر این نهاد است بشوند. در تعریف خانواده می توان ...

بناي خانواده يعني جايي که انسان در آن به آرامش و کمال مي رسد . حال اگر اين بناي زيبا مورد لطف و عنايت خداوند از انسان گرفته شود دير يا زود مي ميرد . يکي از بزرگترين خوشبختي انسانها ، داشتن همسري صالح و شايسته است . آن بهره اي که انسان

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول