تحقیق روش های صرفه جویی ازدر و پنجره دو جداره

Word 71 KB 34403 8
مشخص نشده مشخص نشده عمران - معماری - شهرسازی
قیمت قدیم:۷,۱۵۰ تومان
قیمت: ۵,۰۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • اعمال اصلاحاتی در پوسته ساختمان، تجهیزات HVAC و سیستم‌‌های روشنایی و همچنین روش‌های راهبردی و نگهداری در این فهرست پیشنهاد شده بودند.در این فهرست، تکیه بسیاری بر روی ساختمان‌های صنعتی و همچنین ملاحظات عمومی HVAC شده بود.این فهرست در زمان خود به دلیل ملاحظات انرژی آن دوران، با استقبال بسیار مناسبی روبه‌رو شد. تکیه بسیار بر روی ساختمان‌های صنعتی و همچنین ملاحظات عمومی موجود در آن زمان بود.امروزه نیز حفاظت از منابع انرژی و صرفه‌جویی در مصرف آن، یک اولویت اصلی برای مالکان ساختمان به شمار می‌آید، روندی که به نظر می‌رسد فراتر از موج به وجود آمده در مورد قیمت نفت، گاز و برق و همچنین عدم قطعیت تامین این مواد، همچنان ادامه داشته باشد.هرچند فهرست سال 1975 دارای موارد صرفه‌جویی در انرژی بوده که امروزه نیز همچنان دارای اعتبار است، اما اصلاحات بسیاری نیز در هنر صرفه‌جویی در انرژی صورت گرفت.بدیهی است که اشاره به تمام موارد مرتبط با این زمینه امکان‌پذیر نیست و هدف از این فهرست، تنها ارائه ایده‌ای از پیشرفت‌های در حال انجام در زمینه سیستم‌های دارای بازدهی انرژی بالا است، نه مستند ساختن تمام راه‌های صرفه‌جویی در انرژی.   برخی از روش‌های قدیمی مانند «تعمیر پنجره‌های شکسته» از این لیست حذف شده و در عوض یک بخش جدید با نام «شیوه‌های موثر» به این فهرست اضافه شده‌اند.همچنین، فهرست مذکور جهت سهولت استفاده به بخش‌های فرعی تقسیم شده است. مهندسان بایستی موارد ذکر شده در این فهرست را مورد ارزیابی قرار دهند تا اطمینان حاصل کنند که این روش‌ها، برای ساختمان‌های موردنظرشان مناسب و ایمن هستند.

   

  شیوه‌های موثر 
  1 - در برنامه‌های عملکردی فراتر از دستورالعمل‌های اجباری، به شکل داوطلبانه شرکت کنید.به عنوان نمونه‌ای از این برنامه‌ها، می‌توان برنامه «راهبری در طراحی انرژی و محیط‌زیست LEED» اشاره کرد.
  2 - اطمینان حاصل کنید که طراحی موجود با دستورالعمل‌های صرفه‌جویی در انرژی «در صورت قابل اعمال بودن» و یا استانداردهای ASHRAE تطابق داشته باشد.  
  3 - مدارک بهره‌برداری و نگهداری سیستم را به روز نگاه داشته و مطمئن شوید که کارکنان این بخش دارای دانش فنی لازم بوده، آموزش‌های لازم را دریافت کرده، اطلاعات لازم را در اختیار داشته و در وظایف خود به صورت فعال عمل می‌کنند.   
  4 - اهدافی که مورد مصرف و نیاز به انرژی تدوین کرده و آنها را با پرسنل عملیاتی در فواصل زمانی مناسب مورد ردیابی و بحث قرار دهید.       
  5 - برای اینکه چرخه عمر ساختمان را در طول مراحل طراحی، ساخت و بهره‌برداری در ذهن داشته باشید، به صورت گروهی عمل کنید.     
  6 - به ساکنان ساختمان مورد درک و گزارش دادن کیفیت هوای داخل و مشکلات انرژی آموزش داده و روش‌هایی برای تشویق آنان در این زمینه در نظر بگیرید.      
  7 - در بازنگری‌های عمومی و هم‌ارز طراحی برای آشنایی با دستورالعمل‌ها و استانداردها شرکت کنید.
  8 - شرکت در سازمان حرفه‌ای را تشویق کرده، آموزش‌هایی در مورد شیوه‌های تداوم‌پذیر تدارک ببینید، در نشریه‌های کیفیتی مشترک شوید و پایگاه‌های اینترنتی مفید را نشانه‌گذاری کنید.
  ساختمان
  پوسته ساختمان:به‌کارگیری پوسته‌های دارای کیفیت بالا و فضاهای ارتقادهنده عایق‌کاری و همچنین مناطق تهویه‌ای دیگر، نفوذ هوا در ساختمان را به حداقل برسانید آزمایش‌هایی را برای اطمینان از برآورده شدن معیارهای طراحی مشخص کنید. 
  از بیشترین مقادیر عملی عایق‌کاری برای بام، دیوارها و شیشه‌های ساختمان بهره بگیرید.
  تامین آسایش ساکنان و در عین حال حداکثر کاهش ممکن در اندازه سیستم‌های مکانیکی را لحاظ کنید.
  در ورودی ساختمان از درهای خودکار یا گردان استفاده کنید. مطابق توصیه ASHRAE، استفاده از این درهای می‌تواند در مقایسه با درهای یک لنگه یا دو لنگه معمولی، تا 75درصد از نفوذ هوا در ساختمان بکاهد.        
  از شیشه‌های دو سایه جداره پر شده با آرگون با پوشش مخصوص اعمال شده توسط کارخانه «ضریب سایه پایین» استفاده کنید. از نورگیرها و یا سایبان‌ها جهت کمک به کاهش باز سرمایشی در طول ساعات اوج بار استفاده کنید.       
  سعی کنید تا حد امکان از سایه درختان و گیاهان در اطراف ساختمان بهره بگیرید.
  با استفاده از برنامه‌های نگهداری، ارتقای جدی برای ورودی و پوسته ساختمان، مقاومت بدنه ساختمان را در مقابل نفوذ هوا حفظ کرده و بهبود بخشید.     
  سیستم‌های مکانیکی/ الکتریکی       
  کلیات: تحقیق انرژی انجام دهید و یا از یک محل دیگر با کاربرد مشابه کاربرد مورد نظرتان دیدن کنید.
  به طور دوره‌ای، بارهای موجود در ساختمان را دوباره ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که سیستم HVAC و اجزای مختلف آن دارای ظرفیت مناسبی بوده و از نظر عملکردی دارای توازن هستند.
  از برنامه‌های توزیع استفاده کنید به قسمتی که تامین آسایش و روشنایی برای ساکنین، تنها در هنگام حضور افراد انجام گیرد. همیشه کنترل مناسبی بر روی هوای خارجی داشته باشید تا از جریان اضافی هوای خارج در شرایط حاد دمایی جلوگیری کرده و در عین حال کیفیت هوای مناسب را در تمام اوقات حضور افراد حفظ کنید. برای اکونومایزرهای هوا از کنترل آفتابی استفاده کنید.
  کنترل‌ها
  کنترل‌هایی برای کاربرد و نگهداری راحت با امکانات عیب‌یابی خودکار و دیگر قابلیت‌های ردیابی خطا طراحی کنید.محل حس‌گرها و حلقه‌های کنترل را بررسی کرده و آنها را در صورت لزوم دوباره کالیبره کنید تا شرایط طراحی برای تامین رفاه ساکنین و همچنین صرفه‌جویی در مصرف انرژی حفظ شود.
  رفع مشکلاتی که نیاز به مدخلات دستی و یا تعمیرات محدودکنندگی عملکردی دارند، سیستم کنترل را در وضعیت کارکرد در حالت طراحی حفظ کنیدهر زمان که امکان آن وجود داشت، سیستم‌های کنترل خود را به انواع جدیدتر کنترل اتاق یا فضای کاری ارتقا دهید. کارکرد صحیح نرم‌افزار کنترلی را بررسی نمایید تا از عدم وجود خطا در برنامه‌ها اطمینان حاصل کنید. در صورت لزوم برای اضافه کردن خصوصیات جدید مانند برنامه‌ریزی‌های بهبود یافته و یا ظرفیت بیشتر تنظیمات اپراتور، سیستم را ارتقا دهید. در هنگام لزوم، کنترل‌ها و سیستم کنترلی را ارتقا دهید. جایگزین کردن سیستم‌های پنوماتیکی با کنترل مستقیم دیجیتال، می‌تواند بسیار موثر باشد. سعی کنید خصوصیات شبکه را برای بهبود اخطاردهی و پاسخگویی نگهداری سیستم و همچنین عکس‌العمل نشان دادن به علامت‌های انرژی بدون وقفه، به سیستم اضافه کنید. یک برنامه نگهداری مناسب را که شامل بررسی‌های دوره‌ای برای کنترل دمپرها، اتصالات، شیرهای کنترلی و دیگر ابزارهای مکانیکی کنترل است، به کار بگیرید.
  از ایستگاه‌های کاری ارتقا یافته برای ارائه اطلاعات بیشتر به اپراتورها استفاده کنید.
  از کنتورهای فرعی برق استفاده کنید. همچنین، ثبت‌کننده‌های موقت در سیستم نصب کرده و یا سیستم کنترل را برای ردیابی ناهنجاری‌های بار و برنامه‌ریزی‌های انجام شده توسعه دهید.
   

   

  سیستم‌ های هوا        
   

   

  سیستم‌های فن از نوع حجم ثابت را به سیستم‌های حجم هوای متغیر VAV تغییر دهید تا حجم هوای سیستم و مصرف انرژی در شرایط اوج باز کاهش یابد.       
  سیستم‌های مکانیکی کنترل حجم هوای سیستم‌های VAV را با کنترل حجم هوای فرکانس متغیر VFD جایگزین کنید.کنترل تنظیم استاتیک کانال ثابت فن‌ها را با تنظیم مجدد استاتیک کانال شبکه‌ای با کنترل ناحیه‌ای مستقیم حجم فن برای کاهش مصرف انرژی در بارهای جزیی جایگزین کنید.استانداردهای طراحی نصب و نگهداری را برای کاهش نفوذ دمپرها، کانال‌‌های هوا و سقف‌ های کاذب بهبود دهید. همچنین، طراحی و نگهداری کانال‌ها و عایق‌بندی آنها را برای تامین جریان هوای موثر و یکنواخت بهبود دهید. سیستمی طراحی و نگهداری کنید که بتواند هوای خارج را تا الزامات واقعی موجود در تمام اوقات کنترل کند. از بکارگیری کویل‌های پیش گرمایش مجدد و همچنین عملکرد بازدارنده‌ چنین کویل‌هایی در صورت امکان اجتناب کنید. سیستم‌هایی را برای ارتقای دمای هوای مخلوط و همچنین برای تنظیم مجدد دماهای سطوح سرد و گرم در شرایط بار جزیی طراحی و راه‌اندازی کنید. اندازه‌ فیلترها را درست انتخاب کنید و از بکارگیری فیلترهای بیش از حد لزوم اجتناب کنید. همچنین، فیلتری با اثربخشی مناسب برای محل مورد نظر در نظر بگیرید. مطمئن شوید که فیلترها در اطراف لبه‌های دارای نشتی نباشند. اخطاردهنده‌هایی را مشخص و نصب نمایید تا اختلاف فشار را در هر مجموعه فیلتر اندازه‌گیری کرده و اخطارهایی در صورت لزوم به سیستم مدیریت مشعل ارسال کند. از یک برنامه نگهداری فیلترها بهره بگیرید تا مطمئن شوید که تغییرات برای به حداکثر رساندن بازدهی و به حداقل رساندن هزینه‌های فیلتر انجام گرفته‌اند. در مورد VFD و فن‌های دارای شروع ملایم، از زنجیر برای حصول بازدهی بالاتر استفاده کنید. تمام تسمه‌های فن‌ها را به صورت دوره‌ای بازدید کرده و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید. مسیرهای مکش هوای خارج را در صورت لزوم جابه‌جا کرده یا تغییر جهت دهید تا مکش‌ های تخلیه به داخل ساختمان به حداقل برسد.
  خروجی‌ها و مسیرهای برگشت هوا را طوری طراحی و نگهداری کنید که مانعی بر سر راه آنها وجود نداشته باشد.
 • فهرست:

  ندارد
   

  منبع:

  ندارد

اعمال اصلاحاتی در پوسته ساختمان، تجهیزات HVAC و سیستم‌‌های روشنایی و همچنین روش‌های راهبردی و نگهداری در این فهرست پیشنهاد شده بودند.در این فهرست، تکیه بسیاری بر روی ساختمان‌های صنعتی و همچنین ملاحظات عمومی HVAC شده بود.این فهرست در زمان خود به دلیل ملاحظات انرژی آن دوران، با استقبال بسیار مناسبی روبه‌رو شد. تکیه بسیار بر روی ساختمان‌های صنعتی و همچنین ملاحظات عمومی موجود در آن ...

عدم اجرای عایق کاری حرارتی در ساختمان باعث اتلاف انرژی و کاهش دما در زمستان می شود . این تلفات را می توان با اضافه کردن لایه عایق حرارتی مناسب درپوسته خارجی ساختمان کاهش داد . سمت قرار گرفتن پنجره ها سمت قرار گرفتن پنجره ها از نظر استفاده بهینه از روشنایی خورشید بسیار حائز اهمیت است . این راهکار در استفاده ار گرمای خورشید درزمستان نیز قابل توجه است به طوری که با به کار گیری سطح ...

دستورالعمل و ضوابط کلی تاسیسات عایق بندی ساختمان مقدمه : تلاش برای بهینه سازی و مصرف سوخت در ساختمانها از اهداف عمده بخش ساختمان و مسکن می‌باشد تمامی فعالیتهائیکه می توانند به نوعی در بهینه سازی مصرف سوخت موثر باشند از قبیل : عایقکاری حرارتی ساختمان ، عایقکاری تاسیسات مکانیکی ، استفاده از تجهیزات با راندمان بالا ، مصالح مرغوب (مانند پنجره‌های دوجداره) و طراحی مناسب در راستای ...

مقدمه : تلاش برای بهینه سازی و مصرف سوخت در ساختمانها از اهداف عمده بخش ساختمان و مسکن می‌باشد تمامی فعالیتهائیکه می توانند به نوعی در بهینه سازی مصرف سوخت موثر باشند از قبیل : عایقکاری حرارتی ساختمان ، عایقکاری تاسیسات مکانیکی ، استفاده از تجهیزات با راندمان بالا ، مصالح مرغوب (مانند پنجره‌های دوجداره) و طراحی مناسب در راستای جلوگیری از اتلاف انرژی‌ از اهم فعالیتهای مدیریت ...

در و پنجره : یکی از مهمترین بخشهایی که آلومینیوم در آن بکار می‌رود ساخت پنجره و قاب می‌باشد . با توجه به انعطاف‌پذیری و نمای زیبای آلومینیوم ،در و پنجره‌های آلومینیومی در جهان طی دهه‌های اخیر پیشرفت چشمگیری کرده است . از آنجا که بیشترین اتلاف انرژی در ساختمان از طریق در و پنجره‌ها اتفاق می‌افتد (حدود 40% از اتلاف انرژی ساختمان از طریق پنجره‌ها صورت می‌گیرد) همچنین در راستای نیل ...

مقدمه: مطالعات امکان سنجی، مطالعات کارشناسی است که قبل از اجرای طرح های سرمایه گذاری اقتصادی انجام می گیرد. در این مطالعات از نگاه بازار، فنی و مالی و اقتصادی طرح مورد بررسی و آنالیز قرار گرفته و نتایج حاصل از آن بعنوان مینایی برای تصمیم گیری سرمایه گذاران مورد استفاده قرار می گیرد. گزارش حاضر مطالعات طرح امکان سنجی مقدماتی تولید شیشه های دو جداره می باشد. این نوع شیشه از دو ...

فناوری سقف‌های عرشه فولادی یا متال دک سیستم سقفهای مرکب عرشه فولادی یکی از فناوریهای نوین در اجرای سقف در اسکلت های فولادی و بتنی می باشد که ابتدا در سال 1820 توسط مهندس و معماری به نام هنری پالمر در ساختمان بوسیله کنگره ای کردن ورق گالوانیزه مورد استفاده قرار گرفت. به مرور زمان و با تغییرات متعدد و پیشرفتهای چشمگیری که در روش سقف های عرشه فولادی ایجاد شد سرانجام در دهه 1980 این ...

مقدمه بهینه سازی مصرف سوخت در کشور به منظور اجرای برنامه های بهینه سازی و در جهت تحقق و دستیابی بر اهداف مورد نظر برنامه پنج ساله سوم توسعه ، سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور (I.F.C.O) وابسته به شرکت ملی نفت ایران (N.I.O.C) تشکیل گردید . این سازمان در مراستای اجرای سیاست های استراتژیک بخش انرژی کشور و نیز طبق ماده ۱۲۱ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشور در بخش ...

مقدمه: در حال حاضرتوليد انرژي الکتريکي در دنيا به مقدار زيادي بر ذغال سنگ، نفت و گاز طبيعي تکيه دارد. سوخت هاي فسيلي تجديد ناپذيرند، آنها بر منابع محدودي که رفته رفته به پايان مي رسند ، بنا شده اند. در مقابل انرژيهاي تجديد پذير مانند باد

فرم های عایق بتنی نظر به پایانی درباره دیواره های صاف طبق بلوک های icf نتایج مربوط به فرم های بتن بر اساس 2 لایه از مواد عایق کاری شده قبل از ساندویچی است که لایه از مواد را در خود دارد. این یک نوع سیستم پر انرژی و کار آمد و قوی است. برنامه های کاربردی مشترک بر اساس روش های ساخت و ساز طبق موارد مسکونی و تجاری و صنعتی دسته بندی می شوند. سپس از تمام نبش های داخلی و خارجی به طور ی ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول