‫پروژه چوب آلات ساختمانی

Word 589 KB 34545 90
مشخص نشده مشخص نشده مهندسی صنایع - مهندسی معدن
قیمت قدیم:۲۲,۰۰۰ تومان
قیمت: ۱۹,۸۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • تخته های چوبی ساختمانی

  1. خصوصیات تخته ساختمانی

  1-1 . انواع تخته ساختمانی

  در طول 50 سال گذشته محصولات تخته های چوبی ، بطور موفقیت آمیزی در زمینه ساختمان سازی و دکور سازی مورد استفاده قرار گرفته اند . پیشرفتهای اخیر در تکنولوژی سبب پیشرفت و توسعه انواع محصولات تخته ای شده ، بطوریکه می توان لفظ ساختمانی را به آنها اطلاق نمود . این لغت این امر را می رساند که یکی از عملکرد های در نظر گرفته شده برای محصولات پانلی ، مقاومت و تحمل در برابر نیروهای خارجی وارد بر آن به منظور استفاده در یک کاربرد و استفاده ویژه می باشد .

  تمامی پانلهای چوبی ساختمانی مواد مرکب هستند . بدین معنی که یک ترکیبی از عناصر چوبی از قبیل روکش ، خرده چوبها ، فیبرها ، تراشه ها و مقداری چسب می باشند . تخته لایه ( Plywood ) یکی از پر کاربرد ترین و شناخته شده ترین محصول ساختمانی است که از‌چسباندن لایه های نازکی به نام‌روکش (Veneer) ساخته شده است. تخته خرده چوب ( Particleboard ) یک ترکیبی از ذرات خرده چوب و چسب بوده که بطور بسیار وسیع و قابل قبولی به عنوان زیر کار کف پوشها ، میزهای فرآوری شده منزل و بسیاری از کاربردهای منحصر به فرد دیگر به کار می رود . تخته ویفر ( Waferboard ) نوعی از تخته خرده با تراشه هایی به عنوان عناصر اصلی چوب می باشد . شکلهای دیگری از این محصول دارای لایه هایی از تراشه های چوبی جهت دار شده در جهات مختلف می باشند . این تخته تراشهای جهت دار ( OSB ) بطور بسیار وسیعی در چارچوب های سبک مورد استفاده در ساختمانهای مسکونی و تجارتی در ح ال رقابت با تخته لایه می باشد . یک محصول چند گانه ، تخته لایه مرکب یا پانل مرکب نامیده می شود که در این محصول خصوصیات روکش رویی با تراشه جهت دار یا لایه های مغزی تصادفی خرده چوب – تراشه موجود می باشد .

  Com-ply : یک نام بازرگانی و دارای حقوق انحصاری از APA ، یک مثال از این نوع محصول می باشد . نوعهای دیگر از محصولات پانلی ( اغلب بدون چسب ) وجود دارند که می توانند مقداری قابلیت ساختمانی داشته باشند ، همچون ، تخته سخت ، M.D.F و تخته عایق بطور مثال تخته فیبرهای عایق در دیوارها تأثیر قابل توجهی بر مقاومت در برابر نیروی وارد بر طبقه دارا می باشند . به هر حال این محصولات ساختمانی نبوده به جز زمانیکه به عنوان یک فرآورده جانبی از عملکرد ویژه خود در یک ساختمان یا سیستم به کار روند .

  2-1 کاربردهای خاص

   

  پانلهای چوبی ساختمانی معمولاً به منظور ایجاد یک پوشش سخت و محکم ( تخته پوششی ) بر روی تعدادی از سازه ها و چهارچوبهای ضعیف و تقریباً تغییر پذیر مورد استفاده قرار می گیرند . امروزه در ساختمانهای مسکونی و تجاری ، پانلهای چوبی اغلب به عنوان پوششهای ضد آب بام ها ، صفحات ، صفحات کف، زیر کار کف پوشها ، دیوارهای ضد آب تخته لایه های ساختمانی و نمای بیرونی ساختمانها استفاده می شوند . علاوه بر این، تخته لایه، در تولید و ساخت زیر ساختارهای ساختمانی همچون تخته های از پیش تنش دار شده ، تیرهای ساختمانی تقویت شده یا ستونها و سایر مجموعه های مدولار استفاده می شود . چون تخته لایه بطور سنتی بیشترین پانل ساختمانی مورد استفاده بوده است ، عملکرد و کارایی آن بصورت استاندارد درآمده و سایر محصولات لایه ای دیگر با آن مقایسه
  می شوند .

  بسیاری از محصولاتی که در بخش 1-1 توضیح داده شد می تواند هم از لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ تولید و ساخت با تخته لایه رقابت کنند . به دلیل ورود بسیاری از محصولات جدید به بازار ، طراحان بایستی بطور دقیق از مزایا و معایب پانلهای جانشین آگاه باشند  توجه به 3 بخش بسیار حائز اهمیت می باشد . اول : یکسری مشخصات و جزئیات کامل و دقیق از تمامی مواد های مورد نیاز و اهمیت و چگونگی عملکرد آنها و محلی که باید این مواد را برای ما تأمین کنند . دوم : باید اطلاعات دقیق و قابل اطمینانی از خواص مورد انتظار و یا از عملکرد آنها به عنوان ورودی جهت طراحی مهندسی صوت داشته باشیم . سوم : مواد نه تنها در حس سخت گیرانه مهندسی ، بلکه در موارد صرفه اقتصادی ، کاهش هزینه های نصب ، تعمیر و نگهداری ، کاهش زمان تلف شده در تعمیرات ، در دسترس بودن و همچنین در نتایج منطقی بالقوه از عدم موفقیت و عیب و نقص مورد سنجش و ارزیابی قرار گیرند .

  3-1 استانداردهای محصولات پانلی

  به دلیل تعدد انتخابهایی که یک طراح از محصولات پانلی دارد ، استانداردها جهت تأمین قابل اطمینان بودن و کیفیت محصولات ، توسعه پیدا کرده اند . استانداردهای محصولات پانلی چوبی اختیاری بوده و توسط شرکتها و مؤسسات مشتاق و علاقه مند به پیشرفت ، توسعه پیدا کرده اند . به هر حال نظام نامه های ساختمان سازی ، مؤسسات مالی و اعتباری و یا دولتها اغلب جهت حصول اطمینان از وجود یک سطح قابل قبولی از تعمیر و نگهداری، امنیت و حفاظت همگانی از این استاندارد ها استفاده می کنند . در نتیجه طراحان باید از استفاده بالقوه از این " استانداردهای اجباری " به منظور یک کاربرد ویژه آگاه باشند .

  برای محصولات پانلی چوبی دو نوع استاندارد وجود دارد . اولین آنها مربوط به استانداردهای مواد اولیه بوده و موادی که ممکن است در تولید و ساخت یک محصول پانلی استفاده شوند را توضیح می دهند.

  این استانداردها ممکن است مقداری از خصوصیات حداقلی که یک محصول باید داشته باشد تا مورد قبول واقع شود را بیان کنند . ولی اینها معمولاً بطور دقیق و کامل اجرا نمی شوند . استاندارد اختیاری محصول برای تخته لایه صنعتی و ساختمانی ، PSI-83 و استاندارد آمریکایی ANSI A20801-93 از این نوع استانداردها می باشند .

  استانداردهای نوع دوم : یک سطحی از تولید و ساخت را تعیین کرده ولی معمولاً سعی نمی کنند در یک کاربرد ویژه چگونگی تولید محصول توسط تولید کنندگان را تنظیم کنند .

  برای محصولات پانلی تستهای آزمایشگاهی طوری طراحی شده اند تا با کاربردهای نهایی مورد انتظار مواد ، یک رابطه مستقیمی داشته باشند . بطور مثال یک آزمایشی که توسط APA ( انجمن تخته لایه آمریکا ) برای پانلهای بام و کف مورد استفاده قرار می گیرد ، توانایی شبیه سازی تأثیرات و کنش پاشنه های کفش یک کارگر ساختمان سازی یا بار منتقل شده توسط پایه های اثاثیه منزل بر روی پانلها را دارا باشد . استاندارد محصولات لایه ای PSI-83 شامل هر دو نوع مفهوم کلی استانداردها می باشد . صفحات اگر مطابق با نیازهای کیفی PSI-83  باشند ، مورد تأیید قرار می گیرند . که این الزامات کیفی توسط بازرسی از فرآیند تولید یا آزمونهای هر ساله ای نمونه های تصادفی از محصولات نهایی تعیین می شوند .

  انجمن محصولات لایه ای آمریکا ( APA ) استانداردهای تولید و ساخت تمامی پانلهای چوبی ، تخته لایه های پوششی ، ساختمانی و کف پوشها را تهیه و منتشر ساخته است . این استانداردها توسط کدها و دستورالعمل های سازمان تخمین ملی پذیرفته شده و توسط CABO منتشر شده است .

  این استانداردها بطور مشخص تخته لایه ها را در بر نمی گیرد ولی هر گونه پانلهای چوبی که متناسب معیارها و ضوابط اجرایی باشند را شامل می شوند.  اجرای این استانداردها تا بدست آوردن بیشترین اهمیت و تأکید ادامه یافته و بسیاری از تصمیمات در طراحی را آسانتر کرده و اجازه انتخاب سایر کالاهای جانشین را می دهند . در سال 1992 یک استاندارد اختیاری ، محصول برای تولید و ساخت پانلهای چوبی ساختمانی ایجاد شد ( PS 2-92 ). چندین انجمن تجاری و تولید کنندگان، اطلاعات به روز و بسیار مناسبی را در مورد مشخصات ، ویژگی ها و محصولات پانلی را تهیه می کنند . یک طراح علاقه مند ممکن است بخواهد یکی از منابعی که در تهیه این مطالب استفاده شده است را مطالعه نماید . به ویژه اینکه APA و انجمن مهندسی چوب مقدار زیادی از اطلاعات پر ارزش و کاربردی ، تکنیکها و تمارین را جهت استفاده ساختمانی از پانلهای چوبی را پیشنهاد می کنند .

  2- ویژگی های تخته لایه

  1-2. تشریح تخته لایه

  بر خلاف نفوذ و تأثیر محصولات پانلی جدید ، تخته لایه همچنان به عنوان محصول چوبی ساختمانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت . به علاوه اینکه ، عملکرد و سطح کارایی محصولات پانلی جدید ، اغلب بر ضد تخته لایه مطرح می شوند . در نتیجه این بخش به منظور تشریح خصوصیات متنوع و مصارف تخته لایه نگارش شده است .

  تخته لایه یک پانل یا یک محصول لایه ای مرکب از ورق ها یا لایه های نازکی از روکش می باشد .

  تخته لایه ها همواره دارای لایه هایی فرد بوده که هر لایه متشکل از یک یا تعداد زیادی لایه می باشد . این لایه ها با الیاف عرضی لایه های مجاور خود که زاویه مناسب با یکدیگر تشکیل داده اند  چسبانده می شوند . ( شکل 1 ) سطح لایه ها در طول ابعاد پانل توسط الیافشان جهت دار شده اند .

   

 • فهرست:

  ندارد
   

  منبع:

  ندارد

تبدیل چوب به لایه های نازک و سپس چسب زدن و قرار دادن آنها بر روی یکدیگر نه تنها شش هزار و لحاظ اقتصادی و جلوگیری از اسراف و تبذیر در مصرف چوب اگر چه ساخت هنری چوبهای لایه ای در ایران از زمانهای گذشته معمول است، ولی تهییه صنعتی تخته لایه سابقه خیلی طولانی ندارد و اولین کارخانه تولید روکش و تخته چند لایه در سال 1344(ه. ش ) در رشت آغاز به کار کرد ودر حال حاضر اکثر کارخانجات صنایع ...

صفحات فشرده چوبي يا فراورده هاي کامپوزيت شامل انواع تخته فيبر،تخته خرده چوب ،پانل هاي چوبي با اتصال معدني و فراورده هاي قالبي خرده چوب مي باشند که در مقايسه با محصولاتي مانند کاغذ و تخته لايه قدمت چنداني نداشته ودر رديف فراورده هاي نسبتا جديد چوبي ق

جنگلها در حدود دويست ميليون سال پيش از بشر به وجود آمده اند ، در تاريخ زندگي بشر ، جنگل هميشه نقش مهمي داشته است . انسانهاي اوليه از گياهان،ميوه و حشرات جنگل تغذيه مي کرده اند و در مقابل دشمنان و گرما و سرما به آنجا پناه مي برده اند . بررسي وضعيت ج

مقدمه به موازات پیشرفت صنعت و فن آوری مصالح ساختمانی هر روز متنوع تر می شود و کمتر ممکن است در یک سال چندین نوع مصالح جدید ساختمانی به بازار عرضه نگردد . این مصالح ممکن در اسکلت اصلی ساختمان مورد استفاده قرار گیرد یا به عنوان مواد تکمیلی و تزیینی به کار رود . بعضی از مصالح ساختمانی را می توان مصالح نتی نامید که سالهاست مورد استفاده قرار می گیرند تنها ، فن آوری جدید طرز به ...

چوب پلاستیک کامپوزیتی است که از اختلاط آرد چوب و مواد پلیمری (همچون PP ، PE یا PVC ) بوجود می آید این محصول دارای ظاهری شبیه چوب و خواصی همچون پلاستیک است. کاربرد و مصارف: این محصول به دلیل شباهت خواص فیزیکی و مکانیکی می تواند در بسیاری از موارد جایگزین محصولات ساخته شده از چوب یا پلاستیک قرار گیرد. مهمترین مصارف آن در صنایع زیر می باشد. صنایع ساختمانی (ساخت درب، پنجره، کفپوش، ...

1. مقدمه: چوب از اولین مصالحی بود که انسان برای ساختن پل از آن استفاده کرد. اگرچه در قرن بیستم بتن و فولاد با گرفتن سهم عمده‌ای از مصالح مورد استفاده در پل‌سازی جایگزین چوب شدند اما چوب همچنان کاربرد وسیعی در پل‌های با دهانه کوچک و متوسط دارند. 12 درصد پل‌های با دهانه بزرگتر از 6 متر در امریکا (به عبارت دیگر 71.200 پل) از چوب ساخته شده‌اند. و هر ساله پل‌های بیشتری هم ساخته ...

مقدمه : وجودمسکن و سرپناه مهمترین رکن اساسی هر جامعه بشری می باشد ، امروزه رشد چشمگیری در ساخت و ساز در شهرها می بینیم . آیا این ساخت و سازها همگی اصولی می باشند وا گر ساختمانی اصولی بنا نشود چه در اثر یک حادثه طبیعی و یا غیر طبیعی ، خسارت های جانی ومالی در پی خواهدداشت . درمحیطهای آکادمیک همچون دانشگاه بیشتر به بررسی مسائل تئوریک می پردازند و لی در اجرا وعمل مسائل مختلف و ...

بنام خدا دوره کارآموزی را که زیرنظر شرکت ساختمان «ساربتون» که مجری ساخت یک ساختمان مسکونی واقع در عظیمیه کرج است می گذرانم. درطی این مدت عکسهایی از مراحل پیشرفت و ساخت این ساختمان گرفتم که در فواصل گزارشها و مطالب جایگزین شده است. اما عملاً شرکت ساختمانی ساربتون که خود کارفرمایان و سهامداران این شرکت می باشند دوره کارآموزی من را برعهده گرفته اند. توضیح اینکه جناب آقای مهندس ...

کاجها گروه بزرگي از سوزني برگان هستند که کاشت آنها بعلت امتيازاتيکه دارند،هم از نظر پارک سازي و کاشت درختان درميادين ،خيابانهاي شهرها و هم از نظر جنگلکاري و ايجاد فضاي سبز و توليد چوب حائز اهميت بسيار است. جنس کاجها(pinus) داراي بيش از 900 گونه و وا

فرم های عایق بتنی نظر به پایانی درباره دیواره های صاف طبق بلوک های icf نتایج مربوط به فرم های بتن بر اساس 2 لایه از مواد عایق کاری شده قبل از ساندویچی است که لایه از مواد را در خود دارد. این یک نوع سیستم پر انرژی و کار آمد و قوی است. برنامه های کاربردی مشترک بر اساس روش های ساخت و ساز طبق موارد مسکونی و تجاری و صنعتی دسته بندی می شوند. سپس از تمام نبش های داخلی و خارجی به طور ی ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول