روش تحقیق بررسی میزان شیوع کمرویی در دختران دبیرستانی شهرستان شازند

Word 91 KB 34622 57
مشخص نشده مشخص نشده روانپزشکی - روانشناسی - علوم تربیتی
قیمت قدیم:۱۴,۸۵۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۱۰,۰۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 •  

  چکیده

  بحث درباره شیوع کمرویی و درصد فراوانی افراد کمرو کار ساده‌ای نمی‌تواند باشد، می‌توان گفت که پدیده کمرویی فوق‌العاده فراگیرست. درصد قابل توجهی از کودکان ونوجوانان، جوانان و بزرگسالان هر جامعه دچار کمرویی و چنین ناتوانها و معلولیتهایی اجتماعی هستند. بررسی‌های انجام شده حاکی از آن است که تمامی افراد کمرو در همه موقعیتها و شرایط اجتماعی یکسان واکنش و رفتار مشابهی از خود نشان نمی‌دهند و میزان و درجات احساس کمرویی ایشان کاملاً متفاوت است. هدف از پژوهش حاضر بررسی کمرویی در دبیرستان دخترانه شهرستان شازند می‌باشد که برای این منظور از بین دانش‌آموزان یکی از دبیرستانهای شهرستان شازند 200 دانش‌آموز دختر به تصادف انتخاب کرده و نتایج نشان می‌دهد که 47% خود را فردی کمرو قلمداد کردند . و 52% گفته‌اند که کمرو نیستند در مورد میزان کمرویی 46% درصد به کمرویی متوسط پاسخ مثبت داده‌اند و همچنین در مورد اوقات کمرویی که چند وقت یکبار احساس کمرویی می‌کنند. 5/38% درصد به گزینه به ندرت یکبار در ماه یا کمتر جواب مثبت داده‌اند و در مورد اینکه کمرویی آیا برایشان یک مشکل شخصی ایجاد کرده است یا نه 5/28% به گزینه بله گاه گاهی پاسخ داده‌اند. در مورد تظاهر نکردن به کمرویی گفته‌اند بعضی اوقات می‌توانم بعضی اوقات نمی‌توانم بیشترین درصد 68% به این گزینه جواب داده‌اند.

  37% درصد از دانش‌آموزان کمرو در گروههای کوچک اجتماعی مانند مهمانی ها بیشتر احساس کمرویی می‌کنند و بعد از آن 31% درکنش متقابل یک به یک با فردی از جنس مخالف احساس کمرویی می‌کند بیشترین واکنش جسمانی در مورد تپش قلب و سرخ شدن است در مورد پی‌آمدهای منفی کمرویی 47% اشاره کرده اند که مشکلات اجتماعی ایجاد می‌کند ، در مورد پی‌آمد مثبت کمرویی 52% اعتقاد دارند فردی کاملاً متواضع و قابل اتکاء را پدید می‌آورد و در آخر 49% حاضر بودند بر کمرویی خویش غلبه کنند.

  فصل اول

  موضوع پژوهش

  در مشکلات و مسائل مهمی که نوجوانان و کودکان امروزه آن روبه‌رو هستند مشکل خجالت و کمرویی است این مشکل را عامل عقب‌ماندگی، شکست و ناکامی انسان در مراحل مختلف زندگی به شمار آورده‌اند.

  به تجربه ثابت شده است که تعداد زیادی از دانش‌آموزان مقاطع مختلف تحصیلی به کمرویی و خجالت مبتلا هستند و از این مشکل رفتار رنج می‌برند چون نمی‌توانند عواطف و احساسات واقعی خود را در برخورد با مسائل و شرایط گوناگون ابراز نمایند. هر کسی ممکن است با عدم موفقیتهای ناخواسته و ناخوشایندی روبرو شود و بگونه‌ای شایسته با آن مقابله نکند و در نتیجه از نشان داد واکنش مناسب باز بماند یا بدلیل گرفتار شدن در هراس بی‌دلیلی قادر به دفاع از حقوق فردی و اجتماعی خویش تشود و در دیگر مراحل زندگی مغلوب و سرشکسته مهم بر حق خویش را به دیگران یا رقیبان واگذار کند و قادر به دفاع از آن نباشد این افراد که ما آنها را کمرو و خجالتی می‌نامیم. از ایجاد و ارتباط با دیگران ترس واهمه دارند و بیشتر ترجیح می‌دهند تا دیگران به جای آنها صحبت کنند و افکار و عقاید و نظرانشان همانهایی باشد که دیگران. افرادی بی‌احساس و انزواطلب جلوه می‌کنند و بدلیل این افکار و رفتار ماست. که افراد کمرو به تدریج از سوی دیگران طرد شده و میل به انزوا در آنها شدیدتر می‌شود حال این پرسش مطرح می‌شود که چگونه احساس کمرویی و انزواطلبی در افراد را می‌توان راه زندگی یاری دهد استعدادها و قابلیتهای ذهنی آنان را کشف و درک کنند و شرایط مساعدی را جهت پرورش و شکوفایی این استعدادها را فراهم سازند. مهمترین این افراد والدین و مربیانی هستند که کودک را پروش می‌دهند لذا با شیوه‌های رفتاری مناسب با توجه به منش و ویژگیهای فرد و شخصیتی و کودک با نوجوان انتخاب شده و به کار گرفته شود تا نتایج مطلوبی به بار آورد. به هر حال این حقیقت که عده‌ای از کودکان منزوی به بزرگسالان ناشاد و بی‌لیاقت تبدیل خواهند شد به تنهایی دلیل کافی برای توجه به این مشکل است پس برماست که راههای برای رهایی از اسارت شرمساری را به آنان نشان دهیم. که هدف از پژوهش حاضر بررسی میزان کمرویی در دختران دبیرستان شهرستان شازند می‌باشد.

   

   

  بیان مسأله

  در این تحقیق محقق بر آنست که میزان شیوع کمرویی را در دختران بررسی کند پدیده کمرویی فوق‌العاده فراگیر است در هر جامعه‌ای درصد قابل توجهی از کودکان، نوجوانان و بزرگسالان بدون آن که تمایلی داشته باشند، ناخواسته خودشان را در حصاری از کمرویی محبوس و زندانی می‌کنند و شخصیت واقعی و قابلیت‌های ارزشمند ایشان پشت توده‌ای از ابرهای تیره کمرویی، ناشناخته می‌ماند.

  چه بسیار دانش‌آموزان و دانشجویان هوشمند و خلافی که در مدارس و دانشگاهها به دلیل کمرویی و معلولیت اجتماعی. همواره از نظر پیشرفت تحصیلی و قدرت خلاقیت و نوآوری نمره کمتری از همسالان عادی خود عادیشان می‌شود؛ چرا که کمرویی یک مانع جدی برای رشد قابلیتها و خلاقیتهای فردی است. پدیده کمرویی در بین بزرگسالان و افراد مسن بسیار پیچیده‌تر است، چنین پیچیدگی روانی ممکن است در اغلب موارد. نیازهای درونی، تمایلات، انگیزها، قابلیتها، فرصتها، هدفها و برنامه‌های شغلی حرفه‌ای و اجتماعی جوانان ایشان را به طور جدی متأثر و دگرگون کند. پرداختن به پدیده کمرویی و بررسی مبانی روانی شناختی آن از این رو حائز اهمیت است که تقریباً همه ما به گونه‌ای تجاربی از کمرویی را در موقعیتهای مختلف داشته‌ایم. روند تحولات اجتماعی گویای این حقیقت است که مسأله کمرویی غالباً با گذشت زمان فشردگی و پیچیدگی روابط بین فردی و تردید فشارهای اجتماعی،رقابتها، گوشه‌گیریها، تکرویها، عزت گزینه‌ها و تنهاییها گسترده‌تر بدتر شده درصد بیشتری از جوانان و بزرگسلان را فرا می‌گیرد مگر اینکه بتوانیم با تشخیص سریع و استفاده از روشهای تربیتی و درمانی مناسب و مؤثر از گسترش کمرویی و پیشگیری کنیم.

  باید توجه داشت که کمرویی می‌تواند به تدریج به صورت نوعی بیماری روانی درآیند بنابراین کمرویی باید هر چه زودتر شناسایی و پیشگیری و درمان شود.

   

   

   

   

   

  اهداف تحقیق

  هدف از تحقیق حاضر بررسی میزان شیوع کمرویی در بین دختران دبیرستانی شهرستان شازند می‌باشد که برای این منظور 200 دانش‌آموز از مقطع اول دبیرستان را به طور تصادف انتخاب کرده سپس پرسشنامه کمرویی استانفورد را در اختیار آنان قرار دادیم که سعی ما بر کشف نوع افراد و موقعیتهایی بود که موجب پیدایش حس کمرویی در افراد پاسخ دهنده به پرسشنامه ما می‌شد.

  و در کل هدف آنست که با مشخص نمودن میزان کمرویی در بین دختران دبیرستانی راهکارهایی جهت کاهش میزان کمرویی ارائه نمود.

   

  اهمیت مسئله :

  پدیده کمرویی به عنوان یک معلولیت اجتماعی، چنانچه به موقع تشخیص داده نشود و درمان نگردد می‌تواند آثار جاه‌طلبی به همراه داشته باشد و رشد شناختی، عاطفی، روانی و اجتماعی فرد را به طور جدی متأثر کند. برای اینکه کمرویی مانع فرصتهای خوب زندگی می‌شود باید چهار تغییر اساسی را انجام دهیم.

  تغییر در:

  1- طرز فکر شما درباره خودتان و درباره کمرویی

  2- طرز رفتار شما

  3- جوانب مرتبط طرز فکر و عملکرد افراد دیگر

  4- ارزش های اجتماعی مشخص که افزایش دهنده کمرویی می‌باشند.

  برای اثربخش بودن ایجاد تغییر در خود یا افراد دیگر می‌باید در درجه اول اعتقاد داشته باشید که ایجاد تغییر متحمل است آنگاه می‌باید واقعاً بخواهید واقعاً که از یک نوع الگوی رفتاری به سوی الگویی مطلوبیت حرکت کرده و تغییری پدید آورید.

  بسیاری از نیروهای درونی ما را در جایی که قرار داریم نگاه می‌دارند مانع از حرکت ما در جهت عملی ساختنتوان بالقوه‌مان می‌گردند. غلبه بر چنان مخالفین نیرومندی نیازمند داشتن تعهدی واقعی می‌خواهیم باشید و آنگاه وقت و انرژی در جهت جامعه عمل پوشاندن به اهداف خودتان صرف کنید. بسیاری از فعالیتهای این تحقیق در انجام این کار به شما کمک خواهند کرد. آنها برای کمک به شما در زمینه‌های زیر طراحی شده‌اند.

  1- شناخت بهتر خودتان

  2- شناخت بهتر کمرویی خودتان

  3- ایجاد عزت نفس

  4- رشد مهارت های اجتماعی مشخص و موفقیت‌آمیز

  5-کمک به دیگر افراد کمرو

  هدف ما فقط آن است که به افراد کمرو در کنار زدن موانع برای کسب آزادی بیشتر ما به شرکت فعالانه‌تر آنان در زندگی و به ایجاد و احساس فردی ارزشمند بودن و مسلط بودن در آنان کمک کنیم.

   

   

  پرسش های تحقیقاتی

  چند درصد دختران دبیرستان در کل کمرو هستند؟

  کدام موقعیت های اجتماعی بیشتر موجب کمرویی دانش‌ آموزان می‌شود؟

  بیشترین رفتارهای آشکاری که افراد کرو از خود نشان می‌دهند چه رفتاری است؟

  کدام واکنش جسمانی در افراد کمرو بیشتر ظاهر می‌شود؟

  تعریف مفاهیم پژوهشی

  تعریف نظری

  کمرویی چیست؟ کمرویی یک توجه غیرعادی و مضطربانه به خویشتن در یک موقعیت اجتماعی است که در نتیجه آن فرد دچار نوعی تنش روانی – عضلانی می‌شود و شرایط عاطفی و شناختی‌اش متأثر گردیده زمینه بروز رفتاری خام و ناسنجیده و واکنشهای نامناسب در وی فراهم می‌شود. به دیگر سخن پدیده کمرویی به یک مشکل روانی – اجتماعی و آزاردهنده شخصی مربوط می‌شود که همواره به صورت یک ناتوانی یا معلولیت اجتماعی ظاهر می‌گردد به کلام ساده کمرویی یعنی خود توجهی فوق‌العاده و ترس از مواجهه شدن با دیگران. زیرا کمرویی نوعی ترس یا اضطراب اجتماعی است که در آن فرد از مواجهه شدن با افراد ناآشنا و ارتباطات اجتماعی گریز دارد. (به نقل از غلامعلی افروز، 1373).

 • فهرست:

  چکیده

  فصل اول

  موضوع پژوهش                                                       1                          

  بیان مسأله                                                                      2

  اهداف تحقیق                                                          4   

  اهمیت مسئله                                                       4   

  پرسش‌های تحقیقاتی                                               6    

  تعریف مفاهیم پژوهش                                            6       

  فصل دوم

  پیشینه مطالعاتی

  کمرویی چیست؟                                                      8

  دیدگاههای مختلف در مورد کمرویی                         9

  کمر و متولد شدن                                                           10    

  علل کمرویی                                                          12                        

  شیوع کمرویی                                                        16

  ویژگیهای رفتاری افراد کمرو                                          19

  عواقب کمرویی                                                           20

  جنبه مثبت کمرویی                                                 23

  علایم جسمانی کمرویی                                            25

  خجالتی – اما موفق                                                   26

  خجالتی در محیط کار                                                 29  

  آیا کمرویی همان درون‌گرایی است                                  30         

  آیا می‌شود یک آدم خجالتی موفق بود                   31   

  درمان                                                                          32

  شناخت خود                                                                32       

  پایه‌ریزی عزت نفس خود                                       35        

  پانزده گام در راه مبدل شدن به فردی متکی به نفس       37

  پایه‌ریزی اعتماد به نفس                                           40         

  رشد مهارتهای اجتماعی خود                                       41 

  فصل سوم

  روش پژوهش                                                     49  

  ساخت و چهارچوب پژوهش                                  49   

  مشخصات آزمودنیها                                                  49

  ابزار اندازه‌گیری                                                          50     

  روش تحلیل آماری                                               51

  شیوه اجرای پژوهش                                          51

  فصل چهارم

  نتایج پژوهش                                                        52

  فصل پنجم

  بحث در نتایج                                                             75

  انتقادات و پیشنهادات                                               79

  منابع                                                                    80      

  پیوست

   

  منبع:

  افروز، غلامعلی. (1373) کمرویی و راههای درمان آن. تهران: نشریه‌ی ماهانه آموزشی تربیتی.

  براینه و شارتیه. ترجمه هوشیار و رزم آزما. (1369) کمرویی و راههای درمان آن. تهران: انتشارات سپنج.

  رجبی، محمد‌رضا. (1381). نشریه ی کاشف.

  ریموند دوسن لوران. ترجمه‌ی محمد‌رضا سروری. (1374) چاره کمرویی. تبریز: انتشارات مهر آیین.

  زیمبارد و فیلیپ جی. ترجمه ن. پارسا. (1376) کمرویی چیست و چه باید کرد. تهران:    انتشارات پرنیان.

مقدمه و بیان مسئله کارایی آموزش و پرورش نه تنها در گروی غنای برنامه‌ها و روش‌های آموزشی و آمار فارغ‌التحصیلان با معدل بالا، که از آن مهمتر در گرو شناختن ابعاد گوناگون روان شناختی دانش‌آموزان و شکوفا کردن آنها است. دانش‌آموزانی که در وهله نخست بر خویشتن اعتماد داشته باشند و با پذیرفتن ارزش وجودی خویش، قدرت پذیرش دیگران را بیابند و از ایجاد ارتباط اجتماعی سالم با آنها لذت ببرند ...

پیشگفتار کمرویی یک ناتوانی و معلولیت فراگیر اجتماعی است. در هر جامعه درصد قابل توجهی از کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان با این اختلال رفتاری و عامل بازنده رشد شخصیت اجتماعی مواجه هستند. در بسیار از مواقع کمرویی «اصلی ترین مانع شکوفایی قابلیتها ، خلاقیتها و ایفای مسئولیتهاست.» بنابراین نباید پدیده کمرویی به عنوان یکی از اساسی ترین آفات رشد متعادل در خانواده و جامعه اسلامی ، فراگیر ...

گوشه گیری ، کمرویی و انزواطلبی : نوجوانی دوره ای است که در آن دانش آموز بیش از هر زمان دیگر نیاز به راهنمایی و مشاوره دارد . نوجوان ضمن مشورت با اولیا و مربیان ، دست کم باید بداند که چگونه خود را بهتر بشناسد و از برخوردهای زیان بخش در محیط خانه و مدرسه پرهیز کند . « چهار راه نوجوانی » روایتگر تجربه های اولیا و مربیانی است که به ندرت فرصت می یابند فنونی را که طی سال ها در خویش ...

کم رویی (self - conscioushess) تعریف کمرویی: هیچ تعریف واحدی کفایت نمی‌کند زیرا کم رویی برای افراد مختلف دارای معانی متفاوتی است، با این حال در یک تعریف کلی می‌توان کمرویی را به عنوان «ناراحت بودن در حضور دیگران » تعریف کرد. نگاه اجمالی کمرویی مقوله‌ای نا روشن است. هرچه نزدیکتر بنگریم تنوع بیشتری در آن مشاهده می‌کنیم. کمرو بودن نشانگر صفت فردی است که بخاطر «ترسویی ، احتیاط کاری ...

اول دوره دبيرستان چکيده: هدف اصلي پژوهش حاضر، بررسي تاثير آموزش مهارت هاي زندگي بر عزت نفس، سازگاري اجتماعي، پيشرفت تحصيلي، اضطراب حالت و اضطراب صفت دانش آموزان دختر سال اول دوره دبيرستان است. فرضيات پژوهش عبارتند از: گذراندن درس

کارشناسي مشاوره و راهنمايي فصل اول کليات 1- مقدمه 2- بيان مسأله 3- اهميت و ضرورت مسأله 4- اهداف تحقيق 5- سؤالات و فرضيات تحقيق 6- روش تحقيق 7- تعريف واژه‎ها و اصطلاحات مقدمه مطالعه

مقدمه : نوجواني دوره اي است که در آن دانش آموز بيش از هر زمان ديگر نياز به راهنمايي و مشاوره دارد. نوجوان ضمن مشورت با اوليا و مربيان، دست کم بايد بداند که چگونه خود را بهتر بشناسد و از برخوردهاي زيان بخش در محيط خانه و مدرسه پرهيز کند. "

مقدمه : نوجوانی دوره ای است که در آن دانش آموز بیش از هر زمان دیگر نیاز به راهنمایی و مشاوره دارد. نوجوان ضمن مشورت با اولیا و مربیان، دست کم باید بداند که چگونه خود را بهتر بشناسد و از برخوردهای زیان بخش در محیط خانه و مدرسه پرهیز کند. " چهار راه نوجوانی"، روایتگر تجربه های اولیا و مربیان است که به ندرت فرصت می یابند فنونی را که طی سال ها در خویش درونی ساخته اند، بررسی کرده، به ...

بيان مسئله (تشريح ابعاد، حدود مسئله، معرفي دقيق مسئله، بيان جنبه‌هاي مجهول و مبهم و متغيرهاي مربوط به پرسشهاي تحقيق، منظور تحقيق) يکي از مشکلات و ناهنجاري هاي رفتاري، عاطفي و شناختي که به نظر مي رسد به شدت تحت تأثير روابط انسان با اج

بسم الله الرحمن الرحیم «کمرویی» مقدمه: یکی از مشکلاتی که تعداد زیادی از نوجوانان و جوانان با آن روبرو هستند کمرویی است که اگر این مشکل برطرف نگردد می تواند کارکرد فرد را تثریباص در تمام جنبه هیا زندگی مختل کند لذا شناخت و راههای درمان این مشکل برای کسانی که با نوجوانان و جوانان کار می کنند بسیار مفید و ضروری است. تعریف کمرویی یعنی دستپاچه شدن در مقابل افراد و احساس ناراحتی کردن ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول