مقاله اتصال اجزاء شبکه ها

Word 43 KB 34781 19
مشخص نشده مشخص نشده الکترونیک - برق - مخابرات
قیمت قدیم:۱۰,۱۵۰ تومان
قیمت: ۷,۵۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 •  

  قسمت اول : کابلی کشی شبکه :

  برای اتصال فیزیکی بین دو یا چند کامپیوتر ، ما به کابل کشی نیاز داریم . برای این کار ناچاریم ابتدا با انواع کابلهای اصلی آشنا شویم :

  انواع کابل های اصلی :

  امروزه تعداد زیادی کابل وجود دارند که نیازها و اندازه های متفاوت شبکه از کوچک تا بزرگ را برآورده می سازند که مهمترین آنها از اینقرارند :

  1 -  کواکسیال

  2 -  زوج مارپیچ

  3 -  فیبر نوری

   

  کواکسیال :

  این کابل نسبتاً ارزان و سبک ، قابل انعطاف و کار باآن ساده می باشد . شکل کابل کواکسیال شامل یک سیم هادی مرکزی (مغزی کابل) از جنس مس که توسط عایق پوشانیده شده است حفاظ فلزی بافته ای روی عایق را پوشانیده و برای حفاظت خارجی نیز پوششی تعبیه شده است

   

   

  حفاظ با جذب سیگنال های الکترونیکی پراکنده بنام نویز (پارازیت) از داده های انتقالی حفاظت می نماید .

  سیم مرکزی (مغزی کابل) می تواند تو پر یا رشته ای باشد . اگر سیم مرکزی تو پر باشد معمولاً مسی است . سیم مرکزی توسط لایه عایق پوشانده شده که آنرا از شبکه سیمی جدا می نماید .

  سیم هادی مرکزی و شبکه سیمی همیشه باید از یکدیگر جدا باشند ، اگر آنها به یکدیگر برخورد نمایند ، کابل متحمل اتصال کوتاه خواهد شد و سیگنال های پراکنده یا نویز در شبکه سیمی جاری می گردند . این مسئله داده ها را خراب می نماید .

  کل کابل به وسیله حفاظ غیر هادی خارجی معمولاً از جنس کائو چو ، تفلون یا پلاستیک پوشانده شده است .

   

   

  انواع کابل های کواکسیال :

   

  دو نوع کابل کواکسیال وجود دارد :

  1 -  نازک (اترنت نازک)

  2 -  ضخیم (اترنت ضخیم)

   

  1 -  اترنت نازک : اترنت نازک دارای 25/. اینچ قطر می باشد این نوع کواکسیال قابل انعطاف است و کار با آن ساده می باشد ، می تواند در تقریباً کلیه انواع نصب های شبکه ای استفاده گردد و سیگنال را تا حدود 185 متر حمل می نماید .

  انواع متفاوت کابلها وجود دارند و اترنت نازک در گروهی بنام فایل RG -  58  قرار دارد که میزان امپدانس ( مقاومت ظاهری ) آن 50 اهم می باشد ، ( امپدانس مقاومتی می باشد که با اهم اندازه گیری می شود و برای تغییر جریان در سیم می باشد .)

  به تصویر شماره 4 -  2 مراجعه شود

   

  اترنت ضخیم : یا اترنت استاندارد :

   اترنت ضخیم یک کابل کواکسیال نسبتاً محکم با 5/. اینچ قطر می باشد و سیم مسی مرکزی آن نسبت به سیم مرکزی اترنت نازک ، ضخیم تر است .

  به تصویر 5 -  2 مراجعه شود

   

  اترنت ضخیم می تواند سیگنال را تا فاصله 500 متری حمل نماید . البته کابل ضخیم براحتی خم نمی شود و در نتیجه برای نصب مشکل تر است .

   

  سخت افزار بست کواکسیال :

  هردو اترنت نازک و ضخیم از اجزاء بستی بنام BNC  ( British Naval onnector ) برای انجام اتصالات بین کابل ها و کامپیوترها استفاده می کنند .

  بست کابل BNC :

  بست کابل BNC یا به انتهای کابل لحیم می گردد یا پرس می شود

  به تصویر 7 -  2 توجه شود

  بست BNC  T  

  این بست کارت میانجی شبکه در کامپیوتر را به کابل شبکه متصل می نماید

  به تصویر 8 -  2 دقت نمائید

  بست بشکه ای BNC :

  این بست برای اتصال دو قطعه کابل اترنت نازک برای ایجاد یک کابل طولانی تر بکار می رود .

  به تصویر 9 -  2 مراجعه شود

  قطعه پایانی BNC :

  قطعه پایانی BNC هر یک از دو انتهای کابل خطی را برای حذف سیگنال های پراکنده می بنددد . شبکه خطی بدون قطعات پایانی BNC کار نخواهد کرد .

  به تصویر 10 -  2 توجه کنید

  درجات کابلهای کواکسیال و کدهای آتش :

  نوع درجه کابل بستگی به محل دارد . کابلهای کواکسیال دو درجه دارند

  1 -  PVC

  2 -  ‍‍Plenum  

  (polyvinyl chloride) PVC نوعی پلاستیک است که برای ساخت عایق و جلیقه اکثر انواع کابل های کواکسیال به کار می رود . کابل کواکسیال PVC قابل انعطاف می باشد و می تواند براحتی در فضاهای بدون حفاظ دفتر قرار گیرد . امّا وقتی مشتعل شود ، گازهای سمی بیرون می دهد .

  کابل Plenum : شامل مواد خاصی در جلیقه کابل و عایق آن می باشد . این مواد تضمین شده اند تا در مقابل آتش مقاوم باشند و حداقل میزان دود را تولید نمایند و از دودهای شیمیایی سمی می کاهد .

  کابل plenum نسبت به کابل PVC گرانتر و قابلیت انعطاف کمتری دارد .

  ( هنگامی که تصمیم به انتخاب نوع کابل مورد استفاده دارید به توانای های کواکسیال توجه داشته باشید )

  کابل زوج مارپیچ :

  کابل زوج مارپیچ در ساده ترین شکل خود  شامل دو رشته عایق از سیم مسی مارپیچی به دور یکدیگر می باشد . دو نوع کابل زوج مارپیچ وجود دارند  1 -  زوج مارپیچ بدون حفاظ (UTP) و 2 -  زوج مارپیچ حفاظ دار (STP)

  به تصویر 2 -  12 مراجعه شود

  تعدادی سیم زوج مارپیچ اغلب با یکدیگر گروه بندی شده و در پوشش محافظ قرار می گیرند تا کابل را تشکیل دهند . تعداد واقعی زوجها در کابل متغیر است . مارپیچ ، نویزهای الکتریکی حاصل از زوجهای همجوار و از سایر منابع از قبیل موتورها ، رله ها و ترانسفورماتورها را خنثی می سازد .

  زوج مارپیچ بدون حفاظ (UTP)  

  متداولترین نوع کابل زوج مارپیچ می باشد و به سرعت متداولترین کابل بندی LAN می شود طول حداکثر کابل 100 متر می باشد . UTP شامل دو سیم مسی عایق می باشد .

  در آمریکا کابلUTP متداولترین کابل برای سیستم های تلفن موجود می باشد

  به تصویر 13 -  2 نگاه کنید

  استانداردهای UTP شامل پنج رسته می باشد :

  رسته 1 : این رسته به کابل تلفن UTP رایج که می تواند صدا و نه داده را حمل نماید گفته می شود اکثر کابلهای تلفنی پیش از 1983 از این رسته بودند .

  رسته 2 : این رسته انتقال داده ها تا 4MbPS (مگابایت در هر ثانیه ) را از طریق کابل UTP تضمین می کند .

  رسته 3 : این رسته انتقال داده ها تا 10MbPS (مگابایت در ثانیه) را از طریق کابل UTP تضمین می کند .    

  رسته 4 : این رسته تا 16 (مگابایت در ثانیه) و

  رسته 5 : تا 100 (مگابایت در ثانیه) را از طریق کابل UTP تضمین می کند .

  در واقع یکی از دلایلی که چرا UTP چنین محبوب گردید آنست که ساختمانهای بسیاری با سیستم های تلفنی زوج مارپیچ از قبل سیم کشی شده اند .

   

  زوج مارپیچ حفاظ دار (STP)

  STP از یک جلیقه بافته ای مسی که جلیقه محافظ تر و با کیفیت بالاتر از جلیقه ای که UTP دارد ، استفاده می نماید . STP از یک پیچش زرورقی بین و دور زوجهای سیمی و مارپیچ داخلی زوجها نیز استفاده می کند این کار به STP عایق عالی برای محافظت داده های انتقالی از تداخل خارجی را می دهد .

  به تصویر 15 -  2 توجه کنید

  اجزاء کابل کشی زوج مارپیچ

  سخت افزار بست :

  زوج مارپیچ از بستهای تلفن RJ -  45 برای اتصال به کامپیوتر استفاده می کند این بست شبیه بست تلفن RJ -  11 می باشد فقط کمی بزرگتر است در RJ -  45 هشت بست کابلی قرار می گیرد در حالیکه در RJ -  11 فقط چهار بست قرار می گیرد .

  در صورتی از کابل زوج مارپیچ استفاده کنید که :

  1 -  LAN شما تحت محدودیتهای بودجه ای باشد .

  2 -  نصب نسبتاً ساده ای بخواهید که در آنجا اتصالات کامپیوتر ساده باشند

  ( در صورت از کابل زوج مارپیچ استفاده نکنید که )

  شما باید از انتقال درست داده ها در فواصل زیاد با سرعتهای بالا اطمینان کامل داشته باشید . کابل کواکسیال نسبت به کابل زوج مارپیچ در تضعیف شدن و تداخل مقاومتر است .

  ضعیف شدن ، کاهش نیروی سیگنال می باشد و زمانی رخ می دهد که سیگنال در طول کابل مسی مسافتی طولانی را طی می نماید .

 • فهرست:

  ندارد
   

  منبع:

  ندارد

همانطوري که گفتيم کامپيوترها به وسيله رسانه هايي به هم متصل مي شوند يکي از اين رساناها کابل است که در انواع مختلف وجود دارد. انواع مختلف کابلها به شرح زير مي باشد: ?-کابل کواکسيال(Coaxial) ?-کابل جفت به هم تابيده(Utp) ?-کابل فيبر نوري(Fibr Optic) کا

کابل و شبکه در شبکه هاي محلي از کابل بعنوان محيط انتقال و بمنظور ارسال اطلاعات استفاده مي گردد.ازچندين نوع کابل در شبکه هاي محلي استفاده مي گردد. در برخي موارد ممکن است در يک شبکه صرفا از يک نوع کابل استفاده و يا با توجه به شرايط موجود از چندين نوع

امروزه از شبکه هاي بدون کابل ( Wireless ) در ابعاد متفاوت و با اهداف مختلف، استفاده مي شود . برقراري يک تماس از طريق دستگاه موبايل ، دريافت يک پيام بر روي دستگاه pager و دريافت نامه هاي الکترونيکي از طريق يک دستگاه PDA ، نمونه هائي از کاربرد اين نوع

چکیده استفاده از شبکه های کامپیوتری در چندین سال اخیر رشد فراوانی کرده وسازمانها وموسسات اقدام به برپایی شبکه نموده اند . هر شبکه کامپیوتری باید با توجه به شرایط وسیاست های هر سازمان ، طراحی وپیاده سازی گردد. در واقع شبکه های کامپیوتری زیر ساخت های لازم را برای به اشتراک گذاشتن منابع در سازمان فراهم می آورند؛در صورتیکه این زیر ساختها به درستی طراحی نشوند، در زمان استفاده از شبکه ...

مقدمه انتخاب یک روش p2p معمولا به دلیل یک یا چند مورد از اهداف زیر صورت می گیرد: تقسیم و کاهش هزینه: راه اندازی یک سیستم متمرکز که بتواند از سرویس گیرنده های زیادی پشتیبانی کند، هزینه زیادی را به سرور تحمیل خواهد کرد. معماری p2p می تواند کمک کند تا این هزیته بین تمام peer ها تقسیم شود. به عنوان مثال در سیستم اشتراک فایل، فضای مورد نیاز توسط تمام peer ها تامین خواهد شد. - افزایش ...

چکیده استفاده از شبکه های کامپیوتری در چندین سال اخیر رشد فراوانی کرده وسازمانها وموسسات اقدام به برپایی شبکه نموده اند . هر شبکه کامپیوتری باید با توجه به شرایط وسیاست های هر سازمان ، طراحی وپیاده سازی گردد. در واقع شبکه های کامپیوتری زیر ساخت های لازم را برای به اشتراک گذاشتن منابع در سازمان فراهم می آورند؛در صورتیکه این زیر ساختها به درستی طراحی نشوند، در زمان استفاده از شبکه ...

از آن‌جا که شبکه‌های بی سیم، در دنیای کنونی هرچه بیشتر در حال گسترش هستند، و با توجه به ماهیت این دسته از شبکه‌ها، که بر اساس سیگنال‌های رادیویی‌اند، مهم‌ترین نکته در راه استفاده از این تکنولوژی، آگاهی از نقاط قوت و ضعف آن‌ست. نظر به لزوم آگاهی از خطرات استفاده از این شبکه‌ها، با وجود امکانات نهفته در آن‌ها که به‌مدد پیکربندی صحیح می‌توان به‌سطح قابل قبولی از بعد امنیتی دست ...

چکیده استفاده از شبکه های کامپیوتری در چندین سال اخیر رشد فراوانی کرده وسازمانها وموسسات اقدام به برپایی شبکه نموده اند . هر شبکه کامپیوتری باید با توجه به شرایط وسیاست های هر سازمان ، طراحی وپیاده سازی گردد. در واقع شبکه های کامپیوتری زیر ساخت های لازم را برای به اشتراک گذاشتن منابع در سازمان فراهم می آورند؛در صورتیکه این زیر ساختها به درستی طراحی نشوند، در زمان استفاده از شبکه ...

چکیده شبکه های کامپیوتری امروزی فصل نویسی در انفورماتیک است . با وجود شبکه های کامپیوتری , محققین می توانند در اقصی نقاط دنیا تنها با فشردن کلیدهایی از صفحه کلید کامپیوتر , در چند ساعت بعد از تازه ترین اطلاعات موضوعات مورد نظر خود باخبر شوند . تکنولوژی شبکه به سرعت در حال رشد است رشد و توسعه شبکه های کامپیوتری بر کسی پوشیده نیست مدت هاست که جمع آوری و پردازش اطلاعات توسط ...

خصوصيات کابل پروتکل هاي لايه پيوند داده متناطر باانواع خاص کابل هستند وشامل دستور العمل هايي براي نصب کابل ، از جمله حداکثر طول قطعات ، مي باشند . در برخي موارد ، مثلاَ در اترنت ، امکان انتخاب نوع کابل که با پروتکل به کار مي رود وجود دارد ، در حالي

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول