مقاله مودم

Word 117 KB 34834 63
مشخص نشده مشخص نشده کامپیوتر - IT
قیمت: ۶,۳۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • اطلاعات عمومی

  داده های رایانه ای به صورت رقمی ( دیجیتال ) ( Digital ) بوده که با ارقام 0 تا 1 نشان داده می شوند. این نوع داده ها در خطوط تلفن قابل انتقال نیستند. بنابراین برای انتقال داده های رایانه ای نیاز به یک مبدل میباشد که داده های رقمی را به امواج قیاسی ( آنالوگ ) ( Analog ) تبدیل کند. مبدل داده های رقمی به امواج قیاسی مودم ( Modem ) نام دارد که داده ها را از رایانه دریافت کرده و به امواج صوتی که شبیه صدای انسان است تبدیل می کند. این امواج صوتی در خط های تلفن ، قابل انتقال بوده و می توان به مودم و رایانه دیگری که درذ نقطه ای دورتر قرار دارد ارسال کرد. در رایانه گیرنده ، مودم عمل عکس را انجام داده ،‌و امواج صوتی را که حاوی اطلاعات هستند را به شکل داده های رقمی تبدیل کرده و به راسیانه انتقال می دهد. بنابراین می توان گفت برای رایانه ، مودم مثل دستگاه تلفن برای انسان است. برای همین هم کلمه مودم از ترکیب واژهای زیر ساخته شده است:

  Modulator

  Demodulator

   

   

  یک مودم دارای قسمت های زیر است:

  منبع تغذیه ،‌که ولتاژ متناوب برق شهر را به ولتاژ مستقیم ( دی سی ) (‌DC ) مورد نیاز مدارهای مودم تبدیل می کند.

  تراشه مودم ( Modem chip ) ،‌که تبدیل دو طرفه ، یسگنال های صوتی رقمی و سیگنال های پیوسته قیاسی را به عهده دارد. بدون این تراشه ،‌مودم نیازمند هزاران ترانزیستور و قطعه الکترونیکی دیگر برای انجام این وظیفه پیچیده است.

   

  پردازنده مودم ، که قلب مودم را تشکیل می دهد و تقریباً کلیه قسمت های مودم را کنترل می کند. عملیات تراکم داده ها و آشکار سازی خطا را مطابق پیمان
   ( Protocol ) وضع شده از سوی « کمیته بین المللی مشاوره تلفن و تلگراف »
   ( CCITT [ Consulative Committee for International Telephone and Telegraph] ) اجرا می نماید.

  بخش رقمی مودم از واسط خط مشترک ( Subscriber line interface ) که به شبکه تلفن وصل می شود ،‌شروع می شود. مدار محافظ این بخش مودم را در مقابل جرقه های الکتریکی و اضافه بار محافظت می کند.

  واسط « آراس – 232 سی »  ( RS – 232C ) مودم را به ترمینال یا رایانه میزبان صل می کند.

  به هر حال می توان طرز کار مودم را به صورت زیر خلاصه کرد:

  نرم افزار ارتباطی سیگنالی به نام سگینال « آمادگی ترمینال داده » یا « دی تی آر » ( DTR [ Data Terminal Ready ] ) به مودم ارسال می کند و روشن بودن رایانه و در واقع آمادگی رایانه برای انتقال داده ها را اعلام می کند. در همین موقع نیز رایانه سیگنالی به نام سیگنال « آمادگی داده ها » یا « دی اس آر » ( DSR [Data Set Teady ] ) دریافت می کند که نشان دهنده آمادگی مودم برای دریافت داده ها یا دستورالعمل ها است.

  نرم افزار ارتباطی از طریق خط انتقال ( Transmit Data [TD] )، فرمانی به مدم ارسال میک ند. با این فرمان مودم رایانه دوم را از دریافت داده ها آگاه می کند. مودم دوم نیز با استفاده از خط دریافت داده ها ( Receive Data  [RD] ) ، وصول فرمان را به رایانه اعلام می کند.

  وقتی ارتباط بین دو مودم برقرار شد. مودم ارسال کننده داده ها ،‌سیگنالی به نام سیگنال آشکار ساز حامل ( Carrier Detect [CD] ) به رایانه ارسال کننده داده ها می فرستند. این سیگنال نرم افزار را از دریافت یک سیگنال حام داده ( Carrier ) توسط مودم آگاه می کند.

  دو مودم برای چگونگی انتقال داده ها ،‌اطلاعاتی را رد و بدل می کنند که به آن توافق و تأیید دو مودم از هم ( دست داد یا اعلان موافقت ) ( Handshake ) می گویند. هر مودم دارای یک جفت خط برای « اعلان موافقت » به نام های « آر تی اس » ( RTS [Request To Send] ) و « سی تی اس ( CTS [Clear To Send] ) است. دو مودم باید در موارد زیر با هم توافق داشته باشند:

  تعداد بیت های سازنده هر بسته داده ؛

  تعداد بیت های مشخص کننده ابتدا و انتهای هر بسته داده ؛

  استفاده از بیت توازن ( Parity bit ) برای بررسی بروز خطا؛

  عمل کردن به انتقال داده ها به صورت دو طرفه هم زمان ( دو سویه )‌ ( Full duplex ) یا دو طرفه غیر همزمان ( یک سویه ) ( Half duplex ).

  وقتی نرم افزار ارتباطی می خواهد داده ای را ارسال کند با یک سیگنال به نام سیگنال « درخواست ارسال » ( آر تی اس ) آمادگی مودم را جویا می شود. مودم در پاسخ به این سیگنال ،‌سیگنال دیگری به نام سیگنال « مجوز ارسال » ( سی تی اس ) را باز می گرداند ،‌تا آمادگی خود را اعلام نماید.

  از طرف دیگر ،‌مودم دیگر داده ها را به صورت یک سری صدا با فرکانس های مختلف می شنود و آن ها را به سیگنال های رقمی ( دیجیتالی ) تبدیل کرده ، و در اختیار رایانه گیرنده قرار می دهد.

   

  راهنمای خرید

  برای خرید مودم بهتر است موارد زیر را مورد توجه قرار دهید:

  نوع مودم: وقتی می خواهید مودم خریداری کنید ، انواع مختلفی از مودم ها روبه رو می شوید که برخی از آنها مخصوص رایانه های کیفی و برخی دیگر مخصوص رایانه های شخصی هستند. مودم های رایانه های شخصی در دو نوع کلی عرضه می شوند که عبارتند از:

  مودم های داخلی ( Internal ): کارت هایی هستند که در شکاف توسعه روی مادربرد نصب می شوند. اکثر کاربران رایانه ها در ایران ، در حال حاضر از این نوع مودم استفاده می کنند.

  مودم های خارجی ( External ): این نوع مودم ها درون جعبه هایی مجزا از جعبه رایانه قرار می گیرند. این جعبه ها معمولاً کوچک تر از تلفن هستند و می توان آن ها را با رایانه های شخصی و کیفی به کار برد.

  مودم های خارجی و داخلی دارای تفاوت های زیر هستند:

  موضوع مقایسه

  مودم خارجی

  مودم داخلی

  اشغال شکاف های توسعه

  منفی

  مثبت

  درگاه ها

  درگاه سریال

  درگاه مودم

  منبع تغذیه

  مستقل

  رایاه

  افزایش گرمای داخلی رایانه

  منفی

  مثبت

  نشان گر کار مودم

  در جلو مودم

  به ندرت

  یوآرت( UART )

  جداگانه

  سرخود

  قیمت

  گران

  ارزان

  نصب

  ساده و آسان

  آسان

  راه اندازی مجدد

  از طریق کلید مودم

  از طریق رایانه

  بر روی پانل جلویی جعبه مودم های خارجی چارغ هایی وجود دارد ،‌که کارکردن مودم یا وجود اشکال در آن را به کاربر گزارش می دهند. هر کدام از این چراغ ها برای خود یک کد دو حرفی دارند که دانستن معنی آن ها بعضی مواقع بسیار کارساز است ، مخصوصاً وقتی که در ارسال و دریافت اطلاعات از طریق خط تلفن مشکلی وجود داشته باشد. این چراغ ها عبارتند از:

  چراغ حداکثر سرعت:  ( HS [ High Speed ] )این چراغ زمانی روشن می شود که مودم در بالاترین سرعت ممکن خودکار می کند. اگر فقط این چراغ خاموش باشد ، اطلاعات با سرعت پایین تری ارسال می شود.

  چراغ آمادگی ترمینال: ( TR [Terminal Ready] ) این چراغ نشان می دهد که مودم و رایانه به یکدیگر وصل هستند و آماده تبادل دستورالعملها می باشید. اگر این چراغ سالم باشد و روشن نشود مودم را خاموش کنید و اتصالات را دقیقاً بررسی نمایید.

  چراغ آمادگی: ( MR [ Modem Ready] ) این چراغ روشن بود و در واقع آمادگی مودم را برای کار اعلام می کند. اگر هنگام روشن کردن مودم این لامپ روشن نشد اتصالات برق مودم را خوب بررسی کنید. در اولین ثانیه های بعد از روشن شدن مودم ، یک روال بررسی و کنترل اجرا می شود که در این زمان این چراغ چشمک می زند. پس از انجام این روال این چراغ به طور دائم روشن باقی می ماند. اگر پس از اجرای روال بررسی و کنترل ، این چراغ روشن نشد ، مودم را خاموش و سپس مجدداً روشن کنید.

  چراغ پاسخ کار: ( AA [Auto Answer] ) روشن بودن این چراغ نشانه این است که مودم می تواند به طور خودکار به تماس های غیر منتظره تلفنی پاسخ دهد.

  چراغ تشخیص تماس: ( CD [Carrier Detect] ) با اتصال مودم به یک رایانه دیگر ، این چراغ روشن می شود. خاموش شدن این چراغ ، به معنای قطع ارتباط از طرف یکی از دو مودم می باشد.

  چراغ برداشتن گوشی: ( OH [Off Hook] ) به محض این که مودم که کنترل خط تلفن را در اختیار گرفت ، این لامپ روشن می شود. این کار معادل این است که کاربرگوشی تلفن را برداشته باشد.

 • فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

چکیده در طی ده سال گذشته دنیا دستخوش تحولات فراوانی در عرصه ارتباطات بوده است . اغلب سازمانها و موسسات ارائه دهنده کالا و خدمات که در گذشته بسیار محدود و منطقه ای مسائل را دنبال و در صدد ارائه راهکارهای مربوطه بودند ، امروزه بیش از گذشته نیازمند تفکر در محدوده جهانی برای ارائه خدمات و کالای تولیده شده را دارند. به عبارت دیگر تفکرات منطقه ای و محلی حاکم بر فعالیت های تجاری جای ...

با توجه به گسترش روزافزون کاربرد رايانه در ايران و انجام تعمير و مونتاژ آن توسط کاربران حرفه‌اي و فروشندگان رايانه نياز به وجود مرجعي احساس مي‌شد که با آن بتوان از اطلاعات موجود در بازار خريد و فروش آگاه شد قطعات رايانه‌اي را براساس راهنمايي‌هاي آن

- یا پردازنده: این قطعه به عنوان مغز رایانه نامیده می شود و مسئولیت کنترل تمام محاسبات، عملیات و قسمت های مختلف را بر عهده دارد. -حافظه: حافظه رایانه برای ذخیره اطلاعات به کار می رود. حافظه با ریزپردازنده در ارتباط می باشد، بنابر این از سرعت بالایی برخوردار است. در رایانه از چندین نوع حافظه استفاده می شود. (Virtual- Caching- BIOS- ROM- RAM) - منبع تغذیه یا Power Supply :این قسمت ...

فصل 1 « پردازش سيگنال ديجيتال و سيستم هاي DSP »: سيستم پردازش سيگنال به هر سيستمي گفته مي شود که از اين دانش بهره مي برد . پردازش سيگنال ديجيتال کاربرد اعمال حسابي بر روي سيگنالها مي باشد که بصورت رقمي نمايش داده مي شوند سيگنالها

چکیده استفاده از شبکه های کامپیوتری در چندین سال اخیر رشد فراوانی کرده وسازمانها وموسسات اقدام به برپایی شبکه نموده اند . هر شبکه کامپیوتری باید با توجه به شرایط وسیاست های هر سازمان ، طراحی وپیاده سازی گردد. در واقع شبکه های کامپیوتری زیر ساخت های لازم را برای به اشتراک گذاشتن منابع در سازمان فراهم می آورند؛در صورتیکه این زیر ساختها به درستی طراحی نشوند، در زمان استفاده از شبکه ...

مزایای رایانه: مزایای رایانه را می توان به شرح زیر بیان کرد. سرعت انجام عملیات وقت و صحت انجام کار قابلیت اطمینان توانایی ذخیره سازی تعریف رایانه : رایانه دستگاهی الکترونیکی است که دارای حافظه می باشد و قابل برنامه ریزی است. همچنین امکان انجام عملیات ریاضی و محاسباتی را با دقت و سرعت بالا دارد. تعریف نرم افزار: به مجموعه هماهنگ از برنامه ها که کنترل و هماهنگی فعالیت های سخت ...

پردازشگر مرکزي (CPU) ريزپردازنده بمنزله مغز کامپيوتربوده و مسئوليت انجام تمامي عمليات ( مستفيم يا غير مستقيم ) را برعهده دارد. هر چيزي را که کامپيوتر انجام مي دهد با توجه به وجود ريز پردازنده است . ? حافظه اين نوع از حافظه ها با سرعت بالا، امکان

مقدمه: مقاله ی حاضر برای شرح مسئله و مستند سازی پروژه دانشجویی طراحی شبکه های محلی مجازی ( اختصارا در این مقاله، شبکه های مجازی یا VLAN ) تهیه شده است. شبکه ی مورد مطالعه case study ارائه شده توسط شرکت تجاری "ایپک یول" ، طرف کارفرما در مناقصه درخواست پیشنهاد همکاری طراحی، اجرا، نظارت و پشتیبانی شبکه ارتباطی آن شرکت می باشد. از آنجایی که مطالب تئوریک و عملی در این زمینه ارتباط ...

بحث Remote Access Service به نسخه های قدیمی سرویس دهنده ویندوز NT بر می گردد که اسم آن سرویس دهنده پیشرفته ویندوز NT نسخه (NTAS) 3.1 بود . RAS اصولاً برای دادن قابلیت Dial – up تلفنی به کاربران برای برقراری ارتباط با یک سیستم NTAS و دسترسی به منابع اشتراکی شبکه از طریق مودم طراحی شده بود . دامنه سرویسهای RAS به موارد زیر گسترش یافته است : دسترسی به شبکه از راه دور دسترسی به ...

واژه مودم از ترکيب کلمات modulator-demodulator اقتباس شده است .از مودم براي ارسال داده هاي ديجيتال از طريق خطوط تلفن استفاده بعمل مي آيد. مودم ارسال کننده اطلاعات، عمليات مدوله نمودن داده را به سيگنال هائي که با خطوط تلفن سازگار مي باشند، انجام خواه

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول