مقاله طراحی بسته بندی محصولات کامپیوتری

Word 2 MB 34864 51
مشخص نشده مشخص نشده اقتصاد - حسابداری - مدیریت
قیمت: ۵,۱۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • مقدمه :

  امروزه صنعت بسته بندی به عنوان یکی از ابزار های تبلیغی مورد توجه  کارشناسان ارتباطات و تبلیغات قرار گرفته است . « بسته بندی » به عنوان یک رسانه می تواند مفاهیم ، اطلاعات و پیام های مختلف را منتقل نماید . نوع ، جنس ، رنگ ، حروف بکار رفته ، طرح و در نهایت شکل یک بسته بندی می تواند ابزاری بسیار مهم در تبلیغ باشد . از آنجایی که این موضوع کمتر در محافل علمی و صنفی داخلی مورد توجه قرار می گیرد .

  بسته‌های فرآورده‌های مختلف در طی روز، در محیط به چشم ما می‌خورند، بسته‌ های بهداشتی مواد غذایی و دارویی و نوشیدنی‌ها و هر چه فرآورده‌های طبیعی و صنعتی که بسته‌بندی می‌شوند ما را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند.

  بسته‌بندی‌ها دارای خصوصیات متفاوتی هستند به همین دلیل صنعت بسته‌بندی را شاخه‌ای از علم اقتصاد و هنر می‌دانیم.

  هماهنگی طرح بسته‌بندی با محتویات، نحوه نگهداری، نحوه حمل و نقل امری ضروریست. بسته نه تنها باید فرآورده را محفوظ نگه دارد، بلکه مصرف‌کننده را جلب می‌کند و اطلاعات لازم را باید به بیننده بدهد، در ضمن فرآورده داخل آن را باید به راحتی از درون آن خارج کرد و موقعی که خالی شد بتوان پوشش هر بسته را از بین برد.

  علاوه بر مسایل ذکر شده زیبایی بسته باعث زیبایی و خوش‌آیندی محیط اطراف هم می‌شود. بسته‌ها سوای جلب خریدار، اطلاعات لازمی، هم بوسیله رنگ و عبارت و نشانه‌ها در اختیار مردم می‌گذارند.

  بسته‌بندی یکی از حساس‌ترین طراحی‌های گرافیکی و کارهای چاپی است. زیرا برخلاف کارهای فرهنگی در تیراژ وسیع منتشر شده و با مخاطبان بسیار متنوع در ارتباط قرار می‌گیرد و سرنوشت محصول را دربازار رقم می‌زند. بنابراین سفارش‌دهنده، طراح و چاپکار سه طرف اصلی در تولید یک بسته هستند، طرفهای فرعی بسیاری نیز وجود دارد. بسته موفق علاوه بر سه پایه اصلی پایه چهارم هم دارد که سلیقه بازار و روان‌شناسی مخاطب از نظر رنگ، طرح، نام پیام ارزیابی می‌کند و سمت و سوی طراحی را تعیین می‌کند.

  بسته‌بندی خوب یکی از عوامل فروش کالا است، بسته‌بندی رمز سلامت و ماندگاری کیفیت یک کالا از زمان تولید تا زمان رسیدن کالا به دست مشتریان است و در این سفر پرمخاطره‌ای که کالا در پیش دارد این بسته‌بندی است که سپر بلای محصول تولیدشده‌ای که با زحمت و مشقت بسیار بدست می‌آید می‌باشد.

   

  تاریخچه :

  در روزگاران نخستین ، غذا به محض پیدا شدن مصرف می شد . خانواده ها و روستاها خودکفا بودند . آن ها هر چه را احتیاج داشتند می ساختند یا به دست میآوردند . مانند وسایلی که از تراشیدن چوب ، علف های بافته شده و اندام حیوانات بدست می آمدند . پارچه های بدست آمده از پوست حیوانات به عنوان لباس و پوشاک انسان های نخستین استفاده می شدند . الیاف با تاب دادن یا بافتن تبدیل به نمو شدند . این پارچه ها به صورت پوشش هایی برای محصولات یا به صورت کیف در آمدند . از طریق بافتن ، علف ها و گیاهان به صورت سبدهایی برای ذخیره مازاد غذا ساخته شدند . به شیوه مقداری از غذا را می شد برای بعد ذخیره کرد و زمان کمتری را برای جستجو و جمع آوری غذا صرف کرد . با کشف سنگ های معدن ، مواد مرکب ، آهن و سفالینه ها ساخته شدند و اشکال دیگری از بسته بندی را بوجود آوردند : در ادامه مروری مختصر از مهمترین پیشرفت ها در زمینه بندی ارایه می شود .

  کاغذ و محصولات کاغذی : کاغذ احتمالاً قدیمی ترین شکل آنچه که امروز « بسته بندی قابل انعطاف » نامیده میشود ، است . چینی ها در نخستین یا دومین قرن پیش از میلاد ، صفحات ورقه شده چوب تنه درخت را تبدیل به محصولی برای بسته بندی غذا می کردند . در طول 1500 سال بعد از آن تکنیک کاغذ سازی پیشرفت کرد و تا خاور میانه ، اروپا و سرانجام به سال 1310 میلادی در انگلستان گسترش یافت . دست آخر ، این تکنیک در سال 1690 به Germantown در ایلات پنسیلوانیای امریکا رسید . اما کاغذهای اولیه قدری با کاغذهای امروزی تفاوت داشتند . کاغذهای نخستین از فیبرهای بزرگ و سپس از کتان ساخته می شدند تا اینکه در سال 1867 کاغذ با خمیر کاغذ سازی ساخته شد . با اینکه بسته بندی های تجاری کاغذ ، نخست در بیستول انگلستان در سال 1844 ساخته شدند . فرانسیس ول Francis Wolle ماشین پاکت سازی را در سال 1852 در ایالات متحده اختراع کرد . پیشرفت های دیگر از سال 1870 تا 1880 شاملتولید بسته های کاغذی چسبیده و نمونه های جادارتر و محکم تر بود . در سال 1905 ماشینی برای تولید انبوه بسته های کاغذی اختراع شد . با پیشرفت های بسته کاغذی چسبیده ، بسته های گرانتر کتانی نیز وارد بازار شدند و در سال 1925 یک بسته کاغذی چند جداره برای تامین فضای بیشتر بوجود آمد . اولین مقوای تجاری در انگلستان به سال 1817 تولید شد . بیشتر از دویست سال بعد از اختراع مقوا توسط چینی ها ، کاغذ چین دار در سال 1850 تا 1860 ظاهر شد . کار تنهای روکش شده با کاغذ چین دار در حدود سال 1900 جایگزین صندوقچه ها و بسته های چوبی ، دست ساز در تجارت و حمل و نقل شدند . مانند بسیاری اختراعات دیگر ، تولید کارتن نیز یک حادثه بود . روبرت گایر (Robert Gair) یک پاکت ساز در بروکلین بود . وقتی که او در حال تولید نوعی بسته تجاری بود ، خط کش فلزی که وظیفه تاکردن پاکت ها را به عهده داشت ،جابجا شد و پاکت را برید . «گایر » نتیجه گرفت که بریدن و تاکردن کاغذ دارای فوایدی است . این حادثه در دهه 1870 اتفاق افتاد و اولین کارتن دست ساز که امروزه به آن « بسته بندی نیمه انعطاف پذیر » می گویند ، بوجود آمد . توسعه استفاده از غلات خرد شده ، تولید و استفاده از کارتن ها را افزایش داد . برادران Kellogg اولین کسانی بودند که از کارتن های غله استفاده کردند . بعدها این طرح به تولید انبوه رسید و وارد بازار شد . امروزه برای حفاظت از غلات و دیگر محصولات داخل کارتن ها اسم  کارخانه و دیگر مشخصات حک شده و از پوشش های پلاستیکی استفاده می شود . کاغذ و بسته بندی با آن تا قرن بیستم محبوبیت خود را حفظ کرد . سپس با آمدن پلاستیک به عنوان فاکتور مهم در بسته بندی (اواخر دهه 1970 تا اوایل دهه 1980) استفاده از کاغذ و مشتقات آن محو و کم رنگ شد . اخیرا این رویه به خاطر مسوولیت طراحان در قبال محیط زیست متوقف شده است .

  تقریبا هر چه امروزه خریداری می‌کنیم در انواع بسته‌بندی‌ها به ما فروخته می‌شود . بسته‌های کاغذی، مقوایی، پلاستیکی و شیشه‌ای و ... برای نخستین بار کاغذ‌سازان آلمانی بودند که در سال 1550 از کاغذهای نامرغوب برای بسته‌بندی کاغذهای مرغوبی که تولید می‌کردند استفاده می‌شد. آنها بر روی این کاغذهای نامرغوب که دور کاغذهای مرغوب می‌پیچیدند  نوعی آرم هم به چاپ می‌رساندند و در همین دوران بود که برچسب منقوش هم روانه بازار شد.

  بسته‌بندی قدمتی به بلندی طول تاریخ بشریت دارد اما امروزه اکثر محققان که پایه‌گذاری صنعت بسته‌بندی را به سال 1804 میلادی باز می‌گردانند زمانی که «آپرت فرانسوی» توانست هنر نگهداری موادغذایی در شیشه را ابداع کند و از آن زمان ما شاهد شکوفایی روزافزون این صنعت هستیم.

   

  چند تعریف واژه بسته‌بندی:

  «بسته بندی شناسنامه کالاست» . بسته‌بندی در لغت بمعنای عمل بستن چیزی، بستن چیزهایی در جعبه یا قوطی یا لفافه به کار می‌رود[1].

  در استاندارد بریتانیا واژه بسته‌بندی به عنوان هنر یا عملیات مورد استفاده در آماده‌سازی کالا، حمل و نگهداری و یا تحویل به مشتری تعریف شده است.

  بسته‌بندی عاملی است که مقدار شخصی از یک کالا را در بر می‌گیرد. یک بسته نشان‌دهنده خصوصیات و ویژگیهای کالای درون خود می‌باشد که عبارتند از معرفی نام، خواص فیزیکی، شیمیایی و ذکر تاریخ، قیمت و طریقه و نگهداری و محافظت آن کالا تا زمانی که به دست مصرف‌کننده برسد[2].

  یک بسته‌بندی مطلوب می‌تواند موجب محافظت از کالا در مقابل فشار ضربه و لرزشهای احتمالی و نیز کمک در حمل و نقل و انبارداری و توزیع کالا تا رسیدن به دست مصرف‌کننده شود.

  فن‌آوری و هنر ساخت لفاف و جعبه و ... به منظور حمل و نقل و نگهداری و یا فروش محصولات را می‌توان به گونه‌ای تعریف بسته‌بندی دانست.

   

  انواع بسته‌بندی:

  در سال‌های گذشته طرح هر بسته طوری می‌آمد که سالهای سال فرآورده‌هایی را معرفی‌ می‌کرد زیرا بیم آن می‌رفت که شکل و فرم بسته جدید باعث کم‌شدن خریدار بشود ولی با تجربه دریافته‌اند که مردمان فعلی آمادگی پذیرفتن هرگونه شکل بسته‌بندی را دارند و بسته‌هایی با شکل و نقش ساده عرضه می‌شود و طرفداران بیشتری پیدا می‌کنند.

  بسته‌بندی مقوایی:

  (قوطی‌های تاشده) مرتباً رو به افزایش است برای اینکه این بسته‌ها سطوح قابلیت تاخوردن را دارند و سبک و ارزان قیمت هم بدست می‌آورند.

  بسته‌های مقوایی و کاغذهایی با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف یکی از عوامل جلب مشتری و بالارفتن فروش و تولید بیشتر کارخانجات هستند.

  کاغذ مقوایی مورد مصرف در جعبه‌ها (کارتن) بر حسب سایز  جعبه و یا اغلب وزن شیء که در آن جا می‌شود مشخص می‌کنند.

   

  کاغذهای مورد مصرف در بسته‌بندی:

  به طور کلی برای تهیه کاغذ و مقوا از منابع سه‌گانه زیر استفاده می‌شود:

  1 چوب و ساقه گیاهان

  2  کاغذهای باطله

  3  انواع الیاف مصنوعی و طبیعی

  چند نوع کاغذ اصلی مورد مصرف در بسته‌بندی:

  کرافت (سفید نشده یا کاغذ محکم قهوه‌ای رنگ)، گلاسین (کاغذهای ضدچربی)

  کاغذ پوستی – کاغذهای اندودشده- کاغذهای مخصوص و متفرقه

  مقواهای موردمصرف در بسته‌بندی:

  مقواها حدود 60 درصد مواد بسته‌بندی را تشکیل می‌دهند که شامل جعبه‌های تاشدنی و جعبه‌های سوارشدنی می‌باشد.

  انواع مقواهای موردمصرف در بسته‌بندی:

  1 مقوای بلیچ (سفیدشده)     

  2 مقوای کرافت

  3 مقوای کارتن یا فلوت‌دار

   

  خصوصیات مواد بسته‌بندی:

  انتخاب مصالح مختلف پوشش‌ها باید شامل منظورهایی از قبیل تبلیغ، حفاظت کالا، انبارکردن مطمئن، حمل و نقل و رنگ‌آمیزی باشد. برای بسته‌بندی از مصالح متعددی استفاده می‌کنند و ممکن است بعضی از پوشش‌ها ترکیبی از چند نوع مصالح مختلف باشد ولی پیوسته باید نوع فرآورده، دقت، قیمت، طرز حمل و نقل و ذخیره کردن مصالح را مورد توجه قرار بدهند.

  مواد بسته‌بندی باید خصوصیات زیر را داشته باشد :

  1  برای موادغذایی سمی نباشند.

  2 از نظر شکل ظاهری قابل توجه مصرف‌کننده باشد که بتواند کمک به فروش محصول نماید.

  3 در مقابل نور، رطوبت و چربی، گاز و بو مقاوم باشد.

  4 از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد به طوری که کارخانجات تولید‌کننده بتوانند محصول بسته‌بندی کرده را در بازار رقابت نگه دارد.

  5 در مقابل عوامل خارجی مانند ضربات مکانیکی مقاوم باشد.

  6 آسان بودن تولید

  7 انگیزه خرید و قیمت

  8  مصرف‌کننده

  9 دولت

   

  وظیفه بسته‌بندی:

  وظیفه یک بسته‌بندی حفظ محصول درون آن است اما بعنوان یک عامل بازاریابی هر روز از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود و می‌تواند به جرأت گفت که از میان پنج عامل بازاریابی محصول (Product) ، قیمت (Price) ، توسعه فروش (Promation)،مکان و موقعیت‌یابی  (Place to ting)، بسته‌بندی (Pak Kina) هر روز جای بیشتری را باز می‌کند و باید دانست که هر نوع تصمیم‌گیری درباره نوع و فرم بسته‌بندی تأثیرات زیادی را به جای خواهد گذاشت.

  اهمیت بسته‌بندی:

  بسته‌بندی کالاها نگهدارنده اجناس و محتویات درون آنهاست. در حقیقت چهره ظاهری کالاست، زیرا بسته‌بندی هر کالا معرف آن جنس و چراغ قرمزی برای توقف مشتریان در برابر آن است.

  بسته‌بندی پیام تولیدکننده را به خریدار می‌رساند و بین آنها ارتباط برقرار کرده و اطلاع‌رسانی می‌کند و به محصول شخصیت‌ می‌دهد.

  بسته‌بندی در حمل و ذخیره‌سازی کالا مؤثر است.

  بسته‌بندی باید برخی خصوصیات پایه را دارا باشد از جمله :

  1 محافظت محصول از آسیبهای احتمالی

  2 شناخت محصول و یا نام و مارک آن توسط مصرف‌کننده

  3 سهولت ساخت و پرکردن محصول درون بسته‌بندی

   

  طراحی بسته‌بندی:

  از دو جهت طراحی بسته‌بندی باید مورد ارزیابی قرار گیرد :

  گیرایی بصری (Lwpactiviual) و 2- تصور و استنباط (Image)

  گیرایی بصری مربوط به مسایلی است که چگونه طراحی بسته‌بندی چشم‌ها و نگاهها را به سوی خود جلب می‌کنند. طراحی بسته‌بندی ابزاری برای انتقال اطلاعات پیرامون کالا می‌باشد.

  1 گیرایی بصری در خرده‌فروشی کالاهایی که در مراکز فروش ارائه می‌شود نقش بسیار مهمی دارد. بسته‌بندی باید قادر باشد توجه خریدار را به سوی خود معطوف کند و این در حالی است که کالاهای دیگر که به عنوان رقیب محسوب می‌شوند آن را احاطه کرده‌اند.

  طراحی روی بسته‌ ها به سبب اینکه سطوح مختلف را می‌پوشانند الزاماً باید متناسب با حجم باشد زیرا بعضی اوقات لازم می‌شود قسمتی از طرح به روی دو یا چند سطح یک مکعب مستطیل ادامه یابد و بسته‌های مشابه طرح و رنگ باعث امتیاز هر یک از سایز بسته‌ها می‌شود پس باید به وضوح معرف آن بسته باشد.

   

 • فهرست:

  ندارد
   

  منبع:

   

  1 فرهنگ فارسی عمید، تألیف حسین عمید، جلد اول

  2  مجله چاپ و بسته‌بندی، شماره‌های 3 و 4 و 6 و 35

  3  ویژه‌نامه‌ی داخلی سومین نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی (نوید نوین)

  4 رنگ در بسته‌بندی – ترجمه شبنم فرآیی

  5  عناصر رنگ اتین – انتشارات پارت – چاپ دوم – سال 1373

  6  مجله صنعت چاپ، شماره‌های 121 و 231

  7  تحقیقات میدانی

  8 پایان‌نامه‌های (خانم آذر انصاری، مریم حسینی و سمانه نوربخش) دانشجویان دانشگاه سوره و الزهرا

  9 کتاب بسته‌بندی و تبلیغات در مراکز فروش، مؤلف : مژگان اصلانی با همکاری مهدی رضایی

  10 کتابچه تبلیغات

طراحی بسته بندی را از چهار منظر مختلف می توان بررسی کرد: روشی برای حفاظت محتویات بسته عامل موثری بر قیمت گذاری محصول بازاریابی که ویژگیها, و مزایای محصول را تبلیغ می کند. بخشی از خود محصول این مبحث به دو ویژگی آخر می پردازد , در حقیقت جایی که طراحی در راستای افزودن ارزش واقعی مطرح است . البته این به این معنی نیست که طراحی نقشی در بهبود نگهداری کالا یا کمک به بهبود راندمان قیمت ...

مقدمه طراحی بسته بندی در دنیای امروز یکی از هیجان انگیزترین عرصه ها در بازار تولید و مصرف است که با مددگیری از صنایع و فنون مختلف مرزهای متعددی را گذرانده است. تمامی کوششهایی که صرف طراحی یک بسته می گردد و هنگامی به هدف خود دست می یابد که خریدار و مصرف کننده با رؤیت بسته مورد نظر ضمن کسب اطمینان از سلامت محتوی بسته، بدلیل قدرت و گیرایی طراحی بسته مورد نظر، مجذوب شده و آن را ...

مقدمه : آن چه در این جا می خوانید فکری نیست که تازه در ذهن ما شکل گرفته باشد . حتی حرف تازه ای هم نیست و پیش از این بارها درباره آن نوشته ایم و گفته ایم . با این حال امید داریم که با تکرار این نوشته ها و گفته ها بستر مناسب برای حرکت های سازنده ای چون سازمان نظام بسته بندی فراهم شود . امروز روزی دیگر است . همان طور که دیگر کسی گرافیک را با ترافیک اشتباه نمی گیرد می توان گفت بسته ...

مقدمه در سال 1035 بعد از میلاد فردی ایرانی (انصاری خراسانی) سفری به مصر کرد و اولین بار دید که سبزیجات جهت فروش در کاغذ پیچیده می شوند و این اولین سند برای بسته بندی محسوب می شود. مرکز تجارت بین المللی سازمان ملل متحد در سال 1993 در چهاردهمین گزارش ارسالی خود به کشورهای عضو می نویسد در چند ماه اخیر گزارشهای ناخوشایندی در مورد آلوده کردن محیط زیست ناشی از ضایعات بسته بندی های ...

چکیده با توجه به اهمیت بسته بندی در کاهش فساد مواد غذائی و تاثیر آن بر روی فروش محصول ، توجه به جنبه های مختلف آن بسیار ضروری است پلاستیکها طیف گسترده ای از موادی هستند که در سالهای اخیر استفاده روز افزونی از آنها جهت بسته بندی مواد غذائی صورت می گیرد . یکی از مسائلی که در استفاده از مواد بسته بندی باید مورد توجه واقع شود امکان هر گونه واکنش بین ماده بسته بندی و ماده محتوی آن و ...

بسته بندی کالا به عنوان یک رسانه چکیده مقاله در تعریف بسته‌بندی آمده است که بسته‌بندی به معنای تهیه «ظرف محافظ یا سیستمی که سلامت کالای «مظروف» را در فاصله تولید تا مصرف حفظ کند و آن را از ضربات، صدمات، لرزش، فشار و ارتعاش، مصون نگه دارد». از سوی دیگر بسته‌بندی به مثابه یک فرهنگ بومی، یاملی و اقلیمی سیستمی است که از سویی موجبات ایجاد ارتباط بین تولید کننده و توزیع کننده را فراهم ...

مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به موجب قانون، تنها مرجع رسمی کشور است که عهده دار وظیفه تعیین، تدوین و نشر استانداردهای ملی (رسمی) میباشد. تدوین استاندارد در رشته های مختلف توسط کمیسیون های فنی مرکب از کارشناسان مؤسسه، صاحبنظران مراکز و مؤسسات علمی، پژوهشی، تولیدی واقتصادی آگاه ومرتبط با موضوع صورت میگیرد. سعی بر این است که استانداردهای ملی، در جهت مطلوبیت ها و مصالح ملی ...

مقدمه در دوران های اولیه تاریخ وقتی بشر غذایی را به دست می‌آورد بلافاصله آن را به مصرف می‌رساند. خانواده‌ها و روستاییان آنچه را که تولید می‌کردند یا به دست می‌آوردند خود مورد استفاده قرار می‌دادند. آنها چون خودکفا بودند لذا نیاز کمتری به بسته بندی غذا یا نگهداری و نقل و انتقال آن وجود داشت. زمانی که نیاز به ظروف احساس شد، طبیعت پاره ای مواد نظیر لفاف و پوسته در اختیار بشر می ...

مقدمه کالای تولیدی مورد نظر دستگاه بسته بندی میباشد که کار آن بسته بندی مواد غذایی از قبیل کیک وکلوچه ونیزقطعات صنعتی مثل جک وغیره وهمچنین بسته بندی بیشترین قطعات ولوازم کوچک وبزرگ میباشد. کارکرد این دستگاه به این صورت است که ابتدا قطعهای که باید بسته بندی شود را روی رول قرار می دهند.این قطعه به وسیله یک جک به درون پلاستیک شیرینگ هدایت می شود پس از آن به وسیله قیچی پلاستیک بریده ...

مقدمه شهر یک اثر هنری بزرگ است که آفرینندگانی به وسعت خود و به تعداد جمعیتش دارد «هدف غایی یک شهر ایجاد محیطی خلاق و پرورنده برای مردمی است که در آن زندگی می کنند» چنین محیطی با گوناگونی بسیار، آزادی انتخاب به افراد می دهد و زمینه خلاقیت را فراهم می آورد، فضای شهر حداکثر ارتباط را با مردم و زیستگاه پیرامونشان برقرار می سازد و تنها یک وسیله برای در اختیار گذاردن تمام این ها دردست ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول