مقاله بررسی سیستم های ایمنی در خودرو

Word 10 MB 34931 194
مشخص نشده مشخص نشده تاسیسات - مکانیک
قیمت قدیم:۳۲,۴۰۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۱۹,۸۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • مقدمه

  با پیشرفت تکنولوژی و صنعت در زمینه های مختلف ،شاید بتوان گفت صنعت خودرو یکی از مواردی می باشد که پیشرفت های قابل توجهی نموده است، چرا که این صنعت به دلبل ویژگی های خاص و هدف آن که در درجه اول ایجاد آسایش و ایمنی برای سرنشینان خودرو است، همواره سعی نموده از جدیدترین تکنولوژی ها در قسمت های مختلف خودرو بهره مند شود.خصوصا تکنولوژی هایی که ضریب ایمنی و آسایش سرنشینان آن را افزایش دهد.

  علاوه بر این شاید بتوان گفت علاوه بر این به دلیل تاثیر پذیری قابل توجهی که مجوع قطعات مختلف خودرو بر روی هم دارند.یکی از ویژگی های دیگر این صنعت ایجاد هماهنگی بین سیستم های مختلف  این می باشد.به عنوان مثال تاثیرپذیری سیتسم های کم ولتاژ الکتریکی مانند سیستم رادیوی در برابر سیستم جرقه زنی که دارای ولتاژ بالای Ac می باشد. در این پروژه سعی شده است  در مورد سیستم های ایمنی که نقش اساسی در ایمنی خودرو و رفاه سرنشینان ایفا می کند بررسی گردد.

  در پایان بر خوود فرض می داریم که از زحمات ارزشمند و دلسوزانه استاد ارجمندمان جناب آقای مهندس نصیری کمال تقدیر و تشکر به عمل آید.

   

  فصل اول

   

   

   

  سیستم ترمز ABS

  سیستم ترمز کششی TCS

  سیستم پایداری الکترونیکی ESP

  مقدمه

  متوقف ساختن خودرو مهم تر از به حرکت درآوردن آن است. خودروئی که روشن نشود، ممکن است راننده اش را خشمگین سازد ولی وقتی به راه افتاد و در مسیر عبور و مرور قرار گرفت اگر ترمز آن معیوب باشد ویا راننده نتواند به درستی از ترمز آن استفاده کند، چه بسا ممکن است به صورت دام مرگ درآید.

  ترمز ناگهانی و قفل شدن چرخها مهمترین خطریست که خودرو را تهدید می نماید. قفل شدن چرخها از دو جهت برای خودرو خطرناک است، این وضعیت در بسیاری از مواقع فاصله ترمزگیری را افزایش داده و مهمتر از آن کنترل فرمان چرخها نیز از اختیار راننده خارج می شود، خصوصاً در جاده های خیس و برفی یا یخ زده که خطر قفل شدن چرخها بیشتر وجود دارد، نیاز به سیستمی که بتواند ترمز چرخها را کنترل کرده و از لیز خوردن چرخها جلوگیری نماید، بیش از پیش احساس می شود.

  تاریخچه سیستم ABS :

  در ابتدای دهه 1970 کمپانی دایملر بنز، گروهی از مهندسین و کارشناسان فنی خود را مامور بررسی و آزمایش سیستمی نمود که از سال 1959 پیشنهاد گردیده و به طور مقطعی بر روی آن کار شده بود.

  گروه مهندسی دایملر بنز برای پیشبرد کار خود با کمپانی تلدیکس وارد عمل گردید، مدتها روی آن کار شد اما نتیجه مطلوبی نداد و گروه مهندسی مجبور گشتند قرارداد خود را با کمپانی فوق لغو کرده و یک قرارداد جدید با کمپانی بوش ببندند. این گروه پس از ماهها فعالیت موفق شدند سیستم ضدبلوکه ترمز (ABS) را در اواسط دهه 70 عرضه کنند. بدین ترتیب کمپانی دایملر بنز اولین کمپانی بود که توانست این سیستم را به صورت گسترده در خودرو های خود به کار ببرد.

  کمپانی  بی.ام.و و تویوتا در ادامه، فعالیت خود را در این زمینه آغاز کردند. از اواسط دهه 80 تعداد بیشتری از کمپانیهای سازنده شروع به نصب سیستم ضد بلوکه ترمز نمودند، مثل کمپانیهای پژو، رنو، سیتروئن، لانچیا و خصوصاً هوندا که موفق گردیدد سیستم ضد بلوکه پیشرفته تری نسبت به سایر کمپانیها به روی خودروهایش نصب کند.

  سیستم های اولیه ABS فقط چرخهای عقب را کنترل می کردند، با این هدف که پایداری خودرو در هنگام عمل ترمزگیری بر روی سطوح لغزنده حفظ شده و خودرو ثبات بیشتری داشته باشد. به تدریج این سیستم پیشرفته تر شد به شکلی که در دهه 80 سیستمهای ABS که هر چهار چرخ را کنترل می کردند بر روی خودرو ها نصب گردید.

  سیستم ABS امروزه در اکثر تولیدات کمپانی های بزرگ خودروساز به صورت استاندارد بر روی خودروهای شخصی و کامیونهای سبک نصب می شود و یا در برخی از خودروها به صورت انتخاب برای مشتری قرار داده می شود.

  سیستم ABS چیست؟

  ترمز های معمولی با ایجاد دو نوع مقاومت باعث توقف و یا کاهش سرعت خودرو می شوند. یک مقاومت ناشی از اصطکاک بین صفحات لنت و دیسک (و یا لنت های کفشکی و کاسه چرخ) و مقاومت دیگر ناشی از اصطکاک بین تایرهای خودرو و سطح جاده می باشد.

  عمل ترمزگیری در صورتی با ثبات و کنترل شده انجام می شود که رابطه زیر بین مقاومت ایجاد شده توسط سیستم ترمز و مقاومت ایجاد شده توسط تایرها و سطح جاده برقرار باشد:

                               مقاومت بین سطح جاده و تایرها > مقاومت سیستم ترمز

  شکل 1

   

  با این وصف اگر رابطه قبل عکس شود، چرخها قفل شده و خودرو شروع به سرخوردن می کند.

                             مقاومت بین سطح جاده و تایرها <  مقاومت سیستم ترمز

  در نتیجه اگر چرخهای جلوی خودرو قفل شوند، کنترل فرمان خودرو از دست خارج می شود، و اگر چرخهای عقب قفل شوند، باعث می شود که خودرو روی جاده سرخورده و دور خود بچرخد.

  شکل2

   

   

  سیستم ABS فشار هیدرولیکی را که به سیلندر چرخها وارد می شود به گونه ای کنترل می کند که از قفل شدن چرخها روی جاده های لغزنده و یا هنگام ترمزهای شدیدجلوگیری شود.همچنین پایداری کنترل فرمان خودرو هنگام ترمز گرفتن حفظ شود.

  در یک سیستم ترمز معمولی (بدون سیستم ABS ) اگر عمل ترمزگیری در یک جاده لغزنده صورت گیرد، راننده برای جلوگیری از عدم کنترل خودرو، می بایست به صورت تلمبه زدن (فشردن و رها کردن متناوب پدال ترمز) پدال ترمز را فشار داده تا خودرو متوقف شود. در خودرو هائی که مجهز به سیستم ABS هستند این عمل بطور اتوماتیک انجام می شود، با این تفاوت که کنترل ترمز در این حالت بسیار دقیقتر و صحیح تر می باشد.

  اصول کارکرد سیستم ABS :

  وقتی یک خودرو با سرعت ثابت حرکت می کند، سرعت حرکت خودرو با سرعت چرخهای آن متناسب است، به عبارت دیگر لغزش تایرها وجود ندارد. اما وقتی راننده به منظور کم کردن سرعت خودرو، بر روی پدال ترمز فشار می آورد، سرعت چرخها به تدریج کم شده و تناسب چرخها با بدنه خودرو نیز از بین می رود، باید توجه داشت که بدنه خودرو به سبب نیروی اینرسی تمایل به حرکت دارد، در این حالت یک لغزش کوچک بین چرخها و سطح جاده ایجاد می شود.

  اختلاف بین سرعت بدنه خودرو و سرعت چرخها توسط نرخ لغزش شناخته می شود. نرخ لغزش با عبارت زیر محاسبه می گردد:                          

              100%  *   { سرعت خودرو    /  (  سرعت چرخ – سرعت خودرو) } = نرخ لغزش

                                                                                                  

  نرخ لغزش 0% حالتی را نشان می دهد که چرخ بطور آزاد حرکت کرده و با هیچ نوع مقاومتی مواجه نیست. و نرخ 100% نیز مبین حالتی است که چرخ کاملاً قفل شده و تایر بطور کامل بر روی جاده می لغزد.

  وقتی اختلاف بین سرعت چرخ و سرعت خودرو زیاد می شود، لغزش بین تایر و سطح جاده زیاد شده و این خود باعث ایجاد اصطکاک شده که نیروی ترمزی را تولید می کند و نهایتاً سرعت خودرو کم می شود.

  ارتباط بین نیروی ترمزی  و نرخ لغزش در نمودار زیر نشان داده شده است. نیروی ترمزی ضرورتاً با نرخ لغزش همیشه مرتبط نیست، اما بیشترین مقدار نیروی ترمزی وقتی اتفاق می افتد که نرخ لغزش بین 10% تا 30% شود و نیروی ترمزی در نرخ لغزش بیش از 30% به تدریج کاهش می یابد، بنابراین به منظور در اختیار داشتن ماکزیمم نیروی ترمزی در تمام مواقع، همواره لازم است که نرخ لغزش بین 10% تا 30% قرار داشته باشد.

  به علاوه لازم است که پایداری خودرو در بیشترین سطح خود در حالت ترمزگیری حفظ گردد. به این منظور نرخ لغزش در حد 30%- 10% برای ایجاد بیشترین کارآیی ترمز بدون توجه به وضعیت سطح جاده قرار داشته، ضمن اینکه پایداری فرمان پذیری خودرو در این حالت حفظ شده و مشکلی برای آن به وجود نخواهد آمد.

  توجه:

  در جاده هایی با سطح لغزنده که ضریب اصطکاک پایینی دارند، فاصله ترمزگیری در مقایسه با سطوح جاده با ضریب اصطکاک بالا افزایش می یابد حتی در صورت فعال بودن سیستم ترمز ABS، به همین دلیل با وجود سیستم ترمز ضد قفل، اکیداً توصیه می شود که بر روی جاده های لغزنده با سرعت پایین رانندگی شود.

   در جاده های شنی، یخی و یا پوشیده از برف که سطح جاده به شدت لغزنده می باشد، وجود سیستم ABS باعث می شود که فاصله ترمزگیری بیشترگردد.

   

  مزایای ABS

  قفل شدن چرخها از لحاظ ایمنی دارای سه مزیت می باشند، مسافت توقف را کاهش می دهد، به توقف اتومبیل در یک خط مستقیم کمک کرده و در حین توقف، به راننده امکان فرمان دادن و هدایت خودرو را می دهد. همچنین از پنچری لاستیک در هنگامی که فقط یک نقطه از لاستیک کم ضخامت باشد، جلوگیری می کند.

  مسافت های توقف

  در اغلب موارد سیستم ABS مسافت توقف را کاهش می دهد. زیرا ضریب اصطکاک لاستیک با سطح جاده در چرخ به صورت جزئی قفل شده، بیشتر از ضریب اصطکاک لاستیکی است که چرخ آن کاملاً قفل می باشد. بیشترین ضریب اصطکاک معمولاً در قفل کمتر از بیست در صد اتفاق می افتد. دامنه تغییرات قفل شدگی، می تواد از غلتش آزاد ( قفل شدگی صفر درصد) تا قفل کامل(صد در صد) باشد.

  در دوحالت، یکی شن خیلی روان و دیگری برف نرم، قفل کامل چرخ، باعث کوتاه تر شدن مسافت توقف نسبت به قفل جزئی آن می شود.این نوع از مواد، در جلوی چرخ قفل شده یک سطح گوه ای و شیب دار ایجاد کرده و باعث کاهش سرعت وسیله نقلیه می شود.

  توقف در خط مستقیم

  هنگام ترمز بر روی جاده هایی که چسبندگی یا اصطکاک نامناسب دارند(مانند جاده های پوشیده از برف تکه ای یا یخ)، وسیله نقلیه تمایل به انحراف به طرفین و یا چرخش به دور خود را دارد. دلیل بروز این حالت، این است که بر روی یک سطح لغزنده، چرخ ها تمایل بیشتری به قفل شدن زود هنگام، نسبت به یک سطح با اصطکاک زیاد را دارند.از آنجایی که چرخ های قفل شده، اصطکاک کمتری نسبت به چرخهای آزاد دارند ، وسیله نقلیه تمایل به چرخش حول چرخهای قفل شده دارد.در سیستم های ترمز ضد قفل چندکاناله، چرخ ها بطور مجزا کنترل می شوند. به طوری که توازنی بین قفل آنها وجود داشته باشد.

  کنترل فرمان

  در صورتی که راننده سعی خود را در هدایت خودرو به کار گیرد، لاستیکهای قفل شده جلو، در یک خط مستقیم به حرکت خود ادامه می دهند.سیستم ترمز ضد قفل(ABS) با جلوگیری از قفل کامل چرخ ها، به راننده امکان می دهد تا هنگام توقف ناگهانی و شدید، بتواند وسیله نقلیه را هدایت کند. بنابراین حتی اگر زمان کافی برای توقف و جلوگیری از تصادف نباشد، می توان خودرو را هدایت کرده و در اطراف مانع متوقف شد.

   

 • فهرست:

   

   

  فصل اول

                                  ترمز ABS

  مقدمه..........................................................................................................................10

  تاریخچه سیستم ABS :..........................................................................................10

  سیستم ABS چیست؟............................................................................................11

  اصول کارکرد سیستم ABS :................................................................................13

  مزایای ABS..........................................................................................................15

  احتیاط های پیشگیرانه در سیستم ترمز ضد قفل (ABS).............................................. 17

  اصطلاحات مربوط به …………………………………….............ABS 18

  اجزای سیستم ABS ...............................................................................................23

  عملکرد فعال کننده ABS......................................................................................33

  ABS ECU.........................................................................................................39

  سیستم های تویو تا..................................................................................................41

  سیستم ABS چرخ عقب :............................................................................42

   سیستم ABS چهارچرخ تویوتا:................................................................48

   

   

                                  سیستم ترمز کششی TCS

  وظیفه سیستم:.......................................................................................................52

  طراحی سیستم:.....................................................................................................52

  نحوه عملکرد سیستم:............................................................................................55

  انواع سیستم TCS...............................................................................................58

   

                                 

   

  سیستم پایداری الکترونیکی  ESP

  وظیفه سیستم:................................................................................................58

  طراحی سیستم...............................................................................................60

  نحوه عملکرد سیستم......................................................................................62

   

   

   

  فصل دوم

                                  کمربند ایمنی

  مقدمه............................................................................................................66

  تاریخچه کمربند ایمنی.....................................................................................66

  دلیل استفاده کم از کمربند ایمنی.................................................................68

  چگونگی عملکرد کمربند ایمنی .......................................................................69.

  نحوه عملکرد سیستم ......................................................................................70

  ضرورت استفاده از کمربند ایمنی ...............................................................73

  حرکت سرنشین در خودرو............................................................................74

  مکانیزمهای کمربند ایمنی.................................................................................75

   

  فصل سوم

          بررسی ایمنی شیشه های خودرو

  هد ف..........................................................................................................78

  تعاریف و اصطلا حات .................................................................................78

  ویژگیها.........................................................................................................81

  شناسائی رنگها..............................................................................................83

   

   

   

  فصل چهارم

  Airbag

  آشنایی با ایربگ .................................................................................................96 

  انواع ایربگ ........................................................................................................101

  خطرات ایربگ..............................................................................................................109

  راههای کاهش صدمات................................................................................................110

  منبع انرژی سیستم ایربگ.....................................................................................112

  - منبع انرژی گاز تحت فشار.......................................................................................112

  - منبع انرژی تولید کننده گاز.......................................................................................114

  عملکرد انفجاری سیستم تولید کننده گاز .....................................................................115

  سیستم فرمان ایربگ......................................................................................................117

  طراحی بالشتک هوا.......................................................................................................120

  خلاصه زمان بندی عمل ایربگ.....................................................................................131

  بهینه سازی تولید کننده گاز ایربگ................................................................................132

  پیشگیری از عملکرد بی موقع یا عدم عملکرد ایربگ.............................................134

  جلوگیری از عدم عملکرد سیستم ایربگ................................................................135

   

   

  فصل پنجم

                                  سپر ایمنی و ایمنی بدنه

  سپر ایمنی .......................................................................................................137 

  ایمنی بدنه خودرو............................................................................................140

  ایمنی داخلی خودرو..........................................................................................142

   

   

   

   

  فصل ششم

                                  بررسی منایع نویز خودرو

  - مقدمه....................................................................................................................144

  - منابع نویز خودرو..................................................................................................144

   موتور................................................................................................................................145

           نویز مکانیکی................................................................................................................148

           نویز احتراق..................................................................................................................148

      نویز سوخت پاش........................................................................................................149

      نویز سیستم های ورود هوا و خروج دود....................................................................149

  خط انتقال قدرت..............................................................................................................150

  -کنترل نویز...................................................................................................................151

  نویز ارتعاشی...................................................................................................................152

   لایه های ویسکوالاستیک.................................................................................................152

  لایه های ویسکوالاستسک نامقید(آزاد) ............................................................................152

  نویز اکوستیکی.................................................................................................................153

  نتیجه گیری.......................................................................................................................154

  پیشنهادات..........................................................................................................................155

  سیستم وفقی کنترل نویز.....................................................................................................156

  توصیف سیستم..................................................................................................................157

  پیشرفت های نوین...........................................................................................................159

  سیستم ارتباطی و صوتی اتومبیل.....................................................................................160

  مقدمه...............................................................................................................................160

  سیستمهای صوتی اتومبیل..........................................................................................161

  تلفن همراه................................................................................................................165

  کاهش تداخل...........................................................................................................167

   

   

  فصل هفتم

  سایر تجهزات رفاهی و ایمنی خودرو

  سیستم کنترل الکترونیکی انتقال قدرت........................................................................175

  سیستمهای اطلاعاتی...................................................................................................188

  سیستمهای پارک خودرو.............................................................................................191

  سیستم های لامپ های جلو.........................................................................................199

  سیستم های تمیز کننده................................................................................................210

  سیستم های ضد سرقت خودرو..................................................................................220

  سیستمهای تنظیم کننده میل فرمان...............................................................................233

  سیستمهای تنظیم کننده صندلی....................................................................................234

  مبدلهای کاتالیتیکی (Catalytic Converter).........................................................237

  لاستیک در خودروها..................................................................................................246

   

  منابع.......................................................................................................................256

   

                                                  

  منبع:

   

   

  System (bosch) book Safety and comfort stabilty

  ABS TCS and ESP system (bosch) book

  TECHNECAL OF CHASSES book

  اسناندارد های ایمنی خودرو

  مجله علمی خودرو دانشگاه علم و صنعت

  مبانبی سیستم های برقی و الکترونیکی خودرو(انتشارات فنی ایران)

  جزوه مرکز تحقیقات ایران خودرو

موارد ایمنی در کشورهای توسعه‌یافته جهان از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است به طوری که کوچک‌ترین خبری در خصوص ضعف ایمنی خودرویی بر فروش آن تاثیر فراوانی دارد. اما به نظر می‌رسد با وجود اینکه آمار تصادفات، ایران را در رتبه دوم جدول جهانی قرار می‌دهد خودروسازان و خریداران خودرو به این موارد آشنایی یا توجه کمتری دارند. سیستم‌های نوین ترمز مانند Abs، Esp و Ebd با افزایش پایداری و ...

شرایط فنی امروزه، در ورای پیشرفت‌هائی که در زمینه‌ی تزریق سوخت موتور دیزل صورت گرفته، کاهش مصرف سوخت و افزایش در توان و گشتاور، فاکتورهای بسیار مهمی به شمار می‌آیند. در گذشته، اهمیت این فاکتورها موجب استفاده‌ی بیشتر از موتور های دیزل با تزریق مستقیم (DI) بوده است. در مقام مقایسه با موتورهای دیزل با پیش محفظه و یا مجهز به محفظه‌ی گردابی، که به نام موتورهای با تزریق غیر مستقیم ...

ABS به عنوان يک استاندارد يا انتخاب برخوردارند. يک سيستم ABS نمونه شامل قسمت هايي چون سنسور سرعت، چرخ، بخش کنترل هيدروليک و بخش کنترل الکترونيکي مي شود. هنگامي که پدال ترمز را فشار مي دهيد بخش کنترل الکترونيکي سيگنال هاي ارسال شده از سنسور سرعت چرخ

این در حالی است که اکثر خودروهایی که در کشور تولید می‌شوند از وجود سیستم‌های ایمنی مثل ترمز ABS و ایربگ محروم هستند و تنها برخی از آنها با سفارش متقاضی خودرو و با پرداخت هزینه بیشتر نسبت به سایر خودروها مجهز به این سیستم‌ها می‌شوند. سیستم‌های نوین مانند ABS، ESP و EBD با افزایش پایداری و فرمان‌پذیری و... در زمان حادثه تا 40درصد از بروز تصادفات جلوگیری می‌کند. سیستم های ایمنی به ...

در سیستم سیم کشی خودروی پژو۲۰۶ همانند خودروهای پیشرفته از سیستم مالتی پلکس استفاده شده است.ودرواقع می توان از BSI بعنوان قلب این سیستم نام برد. در سیستمهای فاقد BSI ، سیستم از نظر الکتریکی پیچیدگیهای خاص خود را دارد واگر یک قسمت الکتریکیخودرو نیاز به اطلاعات از یک قسمت دیگر داشته باشد باید یک سیم کشی بین این دو قسمت در نظر گرفته شود که باعث افزایش طول سیم کشی خودرو ودرنتیجه ...

در سیستم سیم کشی خودروی پژو۲۰۶ همانند خودروهای پیشرفته از سیستم مالتی پلکس استفاده شده است.ودرواقع می توان از BSI بعنوان قلب این سیستم نام برد. در سیستمهای فاقد BSI ، سیستم از نظر الکتریکی پیچیدگیهای خاص خود را دارد واگر یک قسمت الکتریکیخودرو نیاز به اطلاعات از یک قسمت دیگر داشته باشد باید یک سیم کشی بین این دو قسمت در نظر گرفته شود که باعث افزایش طول سیم کشی خودرو ودرنتیجه ...

مقدمه متوقف ساختن خودرو مهم تر از به حرکت در آوردن آن است . خودرويي که روشن نشود ممکن است راننده اش را خشمگين سازد ولي وقتي براه افتاد و در مسير عبور و مرور قرار گرفت ، اگر ترمز آن معيوب بوده و يا راننده نتواند بدرستي از ترمز آن استفاده نمايد ،

سيستم ترمز ABS ضد قفل اگر شما هنور سيستم ضد قفل ماشيني يا وانتي داريد که به سيستم ترمز ضد قفل ABS مجهز نشده است . پژوهشگران صنعتي تخمين زده اند که نيمي از ماشينهاي جديد و کاميونهاي سبک تا سال 1995 مجهز به اين سيستم

در خودرو های جاده ای VDC و ABS بررسی سیستم های ایمنی چکیده جهت افزایش ایمنی خودرو هنگام ترمزهای شدید و (Anti-lock Braking System, ABS) ترمز ضد بلوکه شدن چرخ ناگهانی بکار گرفته میشود. این سیستم قفل شدن چرخها را تشخیص میدهد و با کاهش و افزایش میزان فشار ترمزگیری از قفل شدن چرخها جلوگیری کرده، در نتیجه خودرو فرمانپذیر و پایدار باقی میماند. مقدمات سیستم به منظور بهبود در کنترل خودرو ...

، سیستم جدید کنترل شاسی است که در آن کلیه اجزای شاسی مانند ترمز، فرمان، تعلیق و موتور به طور الکترونیکی کنترل می شوند. سیستم کنترل با آنالیز اطلاعات حاصل از وضعیت رانندگی شرایط مطلوب را محاسبه کرده و مقادیر مناسب را برای فرمان، ترمز و سایر کمیت های حرکتی خودرو اعمال می کند. در سال های اخیر، تحقیقات گسترده ای در مورد بهبود سیستم ایمنی خودروها انجام شده است تا حدالمقدور جلوی تصادف ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول