مقاله روستای کنگ

Word 28 MB 34960 24
مشخص نشده مشخص نشده جغرافیا - زمین شناسی - شهرشناسی - جهانگردی
قیمت: ۲,۴۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • موقعیت و تاریخچه

  روستای کنگ از توابع بخش شهرستان مشهد با مختصات جغرافیایی 59 درجه و 13 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 19 دقیقه شمالی در 19 کیلومتری غرب طرقبه و 29 کیلومتری مشهد قرار گرفته است. روستای کوهستانی کنگ در دامنه جنوبی رشته کوههای بینالود قرار دارد. کوه روخی در شمال و کوه تیغ میان در جنوب غربی روستا واقع شده اند و رود خانه های نروی و دیوار از جنوب شرقی روستا عبور می کنند . روستای کنگ از سطح دریا 1700 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن معتدل کوهستانی است . کنگ یکی از روستاهای زیبا و ییلاقی شاندیز است که به شکل پلکانی د ر دامنه کوه بینالود استقرار یافته است .  قدمت این روستا به پیش ا ز اسلام مربوط است گورستان قدیمی روستا ، مسجد ، تکیه ها و رباط شاه عباسی از تاریخ کهن ان حکایت دارد .

  در سفر نامه چالز ادوارد در مرد این روستا آمده است :

   از جا غرق از تپه ها عبور کردیم به کنگ رسیدیم این دهکده نزدیک 9 میل د ر شمال غرب جا غرق واقع شده است 200 خانوار د ران زندگی می کنند. ارتفاع دهکده 1605 متر بود در باغ سیب اردو زدیم این ناحیه تقریبا خشک ترین قطعه ا ز مسیرمان را تشکیل می داد . جا غرق هوای بسیار مرطوب یداشت دست به هر چیزی می زدیم خیس بود.

  مردم روستای کنگ به زبان فارسی و با لهجه محلی سخن می گویند مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند .

   

   

   

   

  خصوصیات اقلیمی

  کنگ به دلیل وجود کوه های مرتفع درختان فراوان و نوزیدن باد های خشک از اب و هوای معتدل بر خو ر دار است.

  میانگین هوای منطقه روزانه 4-3 درجه سانتی گراد خنک تر از هوای مشهد است . نحوه استقرار خانه ها با توجه به اقلیم و جهت باد و جهت تابش خورشید در راستای شمال شرقی جنوب غربی تعیین شده که بیشترین بهره گیری از انرژی و صرفه جویی در مصرف آن را در پی خواهد داشت .

  شیب عمومی جنوب غربی و شمال شرقی و میانگین شیب آن حدود 7% است . کوه ها و ارتفاعات و چشم انداز های زیبا کنگ یکی از جاذبه های طبیعی و دیدنی حومه مشهد به شمار رفته و برای فعالیت های تفریحی و ورزشی بسیار مناسب است .

   

   

   

  سباط در ساختمان های روستای کنگ

  برای اتصال بین دو خانه

  مقاومت بیشتر

  عدم نفوذ گرما و سرما در تابستان و زمستان

  کاهش خطر سیل

  جنس مصالح از خشت خام و گل

  جنس سقف از آجر پخته شده کوره

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  جاذبه های گردشگری

  روستای زیبای کنگ از ییلاق مشهد و طرقبه است که به دلیل بافت مسکونی پلکانی جذاب ، آب و هوا ی معتدل و طبیعت سر سبز و خرم در میان مردم مشهد و زائران این شهر مشهور شده است .

  چشم انداز ارتفاعات باغهای سر سبز و حاشیه رودخانه به ویژه در فصول بهار تابستان و پاییز بسیار جالب توجه و تماشایی است .

  علاقه مندان به طبیعت ، کوهنوردان و صخره نوردان بسیاری جهت صعود به ارتفاعات منطقه هر ساله به روستای کنگ مراجعه می کنند .

  قسمتی از این ارتفاعات صخره ای و فاقد پوشش گیاهی است و قسمتی دیگر پوشش مرتعی دارد که انواع گیاهان دارویی و مرتعی از قبیل پر سیاوشان گل گاو زبان گیاهان بالشتی گل سفید و صورتی (که در زبان محلی به آ ن خار کوله می گویند ) و همچنین نوعی گیاه شبیه به گل گلایل (که درزبان محلی به آن سرشک می­گویند و مصرف صنعتی دارد ) در آن می روید.

  درختچه های طبیعی این ارتفاعات را نلک گویند و میوه ترشی شبیه به گیلاس دارد . از دیگر جاذبه های طبیعی روستای کنگ باغهای انبوه و سرسبز میوه آن است.

   چشم انداز این باغها در فصول بهار تابستان و پاییز بسیار تماشایی است و گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می کند .

   

   

   

  رودخانه های نروی و دیوار از ارتفاعات اطراف روستا سر چشمه می گیرند و در میان دره ای سرسبز جریان می یابد . حواشی این رود خانه ها محل گذران اوقات فراغت گردشگران به خصوص در فصل تابستان است از جاذبه های تاریخی روستای کنگ می توان به اثار زیر اشاره کرد:

  مسجد  و تکیه روستا که مسجد آن قدمتی 150 ساله دارد و از بناهای قدیمی روستا است. این روستا 2 تکیه داشته که یکی از آنها در آتش سوزی سال های اخیر از بین رفته و تکیه باقی مانده از جمله دیگر بنا های قدیمی روستاست .

   قبر خانمی به نام آمنه در داخل تکیه دیده می شود .

  قلعه تیغ نیان نیز که در میان روستای کنگ قرار دارد از بناهای کهن روستاست .

  رباط پای کوه کنگ یا رباط شاه عباسی در انتهای دره کنگ و بر روی دامنه ای مشرف به رودخانه کنگ واقع شده است. این رباط دو مسیر دسترسی دارد؛ یکی از سمت دره و دیگری از سمت کوهستان . فاصله این رباط تا روستای کنگ با پای پیاده حدود یک ساعت و نیم است .

  رباط شاه عباسی از رباطهای کوهستانی و فاقد حیاط است. رباط در زیر زمین کنده شده است وسقف آن تقریباً هم تراز با شیب دامنه کوه است .

  بنا به گفته مردم روستا راه قدیم نیشابور به مشهد از طریق همین رباط و رباط جاغرق عبور می کرده است .

  الگوی معیشت و سکونت

  بر اساس نتایج سر شماری سال 1375 روستای کنگ در حدو د هزار نفر جمعیت داشته است که در سال 1385 به بیش از 1500 نفر افزایش یافته است. جمعیت روستا در فصل بهار و تابستان افزایش چشمگیری می یابد.

  بیشتر در آمد مردم روستای کنگ از باغداری تامین می شود . گروهی از مردم د ر امور خدماتی ، تولید صنایع دستی  ، فعالیتهای زراعی و دامداری اشتغال دارند .

  انواع میوه ها مانند گردو ، بادام ، توت خشک ، گیلاس ، البالو و سیب از محصولات باغی روستای کنگ است  و برخی از انها اشتهار منطقه ای دارند. .

  دامداری و پرورش گوسفند در روستا رواج دارد .

  روستای کنگ بافت متراکمی  دارد . این روستا در دامنه کوه و به شکل پلکانی استقرار یافته و کوچه های پیچ در پیچ و باریک و پر شیب هستند . برخی کوچه ها سنگ فرش شده اند .

  جمعیت  روستای کنگ در سر شماری سال 1380 حدود 1800 نفر است که از این تعداد 1468 نفر که به 772 نفر ان مرد و 696 نفر زن هستند در روستا سکونت دارند و سایرین به شهر های اطراف مهاجرت کرده اند معمولا  تعداد جمعیت ساکن در روستا در اواسط تابستان به اوج خود می رسد.

  سقف خانه ها ، معمولا مسطح و دیوار ها گلی ا ست . مصالح به کار رفته در ساخت خانه ها غالبا از گل ، سنگ ، خشت و چوب است .

   

  این روستا که به شکل پلکانی ساخته شده است به " ماسوله خراسان " شهرت یافته است . د ر ساخت خانه ها ی جدید از مصالحی مانند سیمان ، گچ ، آجر و تیر آهن استفاده شده است .

  کار و پیشه مردم روستا باغداری دامداری کارگری و فرشبافی است . همچنین مشاغلی نظیر نجاری و تراشکاری نیز موجود می باشد .

  به دلیل نبود زمین مسطح بر ای کشاورزی و وجود زمین های شیبدار اکثرا باغداری و مشاغل وابسته به ان جز فعالیتهای زراعی روستا محسوب می شوند.

   

  این روستا 2 مدرسه راهنمایی 1 دبستان 1  انجمن ده 2 حمام و 8 مسجد دارد . از جمله مسائل اجتماعی فرهنگی روستای کنگ نحوه ارائه اجتماع روستایی ان است .

  قبرستان کنگ که بر روی تپه مشرف به روستا واقع شده است سنگ قبر های با ارزشی دارد . اکثر سنگ قبرها از  جنس شیت است و بر روی هر قبر دو سنگ قبر قلوه ای شکل قرار داده شده است . تاریخ قبر ها عموما به هجری و قمری می باشد و علامت مخصوص هر متوفی به شکل های گوناگون از جمله شانه و صورت بر روی ان حک شده است .

 • فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

چکیده: مطالعه حاضر تحت عنوان «روند توسعه روستایی در دهستان کبودگنبد شهرستان کلات نادر» به بررسی و تجزیه و تحلیل عوامل مؤثر در روند توسعه اقتصادی در این دهستان می‌پردازد. توسعه روستائی یک امر چند بعدی است که از مؤلفه‌های مختلفی تشکیل می‌شود. در این راستا، مؤلفه‌های مزبور در دهستان کبودگنبد به صورت زیرساختهای طبیعی، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی در نظر گرفته شده‌اند که هریک از این ...

در کشورهاي جهان سوم برنامه ريزي يعني توسعه شهرها وتوسعه شهرها يعني برنامه ريزي. تا اين اواخرمنظورنهايي وهدف نهايي برنامه ريزي در کشور ما مثل همه کشورهاي جهان سوم يعني توسعه شهرها.اگر چه اين برنامه ريزي به بهاي از بين رفتن روستاها ونيمي از جمعي

چکیده: در کشورهای جهان سوم برنامه ریزی یعنی توسعه شهرها وتوسعه شهرها یعنی برنامه ریزی. تا این اواخرمنظورنهایی وهدف نهایی برنامه ریزی در کشور ما مثل همه کشورهای جهان سوم یعنی توسعه شهرها.اگر چه این برنامه ریزی به بهای از بین رفتن روستاها ونیمی از جمعیت کشور ما تمام شد غافل ازاینکه توجه به پدیده روستا در غالب هر برنامه ریزی منطقه ای از اولویت و اهمیت خاصی برخورداراست.تهیه طرح هادی ...

مقدمه به طور کلی شاید یکی از مهمترین فعالیتها در زندگی اجتماعی بشر امروز را بتوان در جهت بهبود وضع زندگی او دانست. در عصر حاضر به مدد فعالیت است که توسعه و توسعه نیافتگی بوجود می آید. از منابع و امکانات موجود استفاده می شود و توانایی و استعداد انسانها از قوه به فعل در می آید و در جهت پیشبرد اهداف و رفاه نسبی جامعه گام برداشته می شود. لذا با توجه به مهم بودن شناخت روستا ها در جهت ...

در مورد روستا و ده تعاريف متعدد و زيادي گفته شده ، ده يا قريه که در کتاب‌هاي نشر قديم به صورت دير هم ديده مي‌شود، در زبان پهلوي ده (Deh) در پارسي باستان (Dahya) به معني سرزمين و در اوستا به شکل دفيو (Daxya) آمده است. تعاريف ده: در ايران ده از قديمي‌

مقدمه : بطور کلی معدنکاری در ایران زمین قدمتی چند هزار ساله دارد آثار و بقایای معدنی باستانی که در سرزمین پهناور ایران به چشم می خورد ، و تلاش عظیم نیاکان ما برای استفاده از موهبت الهی معادن کشور در جهت رفاه و آسایش مردم ما را نشان می دهد. امروزه نیز معدنکاری می تواند در نیل به خودکفائی و استقلال اقتصادی نقشی مؤثر ایفا نماید. در آینده ای نه چندان دور ذخایر نفت ایران شاید فقط ...

موقعیت جغرافیایی و تقسیمات سیاسی استان استان اصفهان با مساحتی حدود 105937 کیلومتر مربع بین 30 درجه و 43 دقیقه تا 34 درجه و 27 دقیقه عرض شمالی خط استوا و 49 درجه و 36 دقیقه تا 55 درجه و31 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد . این استان که در مرکز ایران واقع شده است از شمال به استانهای مرکزی , قم و سمنان ؛ ازجنوب به استانهای فارس و کهگیلویه و بویراحمد ؛ از شرق به ...

مرحله اول : مطالعات پایه و تشخیص وضعیت موجود 1- پیشینه و زمینه 1-1- بررسی اجمالی موقعیت سیاسی و جغرافیایی روستا و پیشینه تاریخی آن روستای مزرعه کلانتر از توابع بخش مرکزی شهرستان میبد با مختصات جغرافیایی 54 درجه و 6 دقیقه طول شرقی و 32 درجه و 11 دقیقه عرض شمالی، ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 1102 متر است (پاپلی یزدی ، 1367). در 11 کیلومتری جنوب شرقی میبد در نزدیکی محور ترانزیتی ...

روستا و آبشار خور: واژه خور مخفف خورشيد است ، روستاي خور با داشتن ارتفاع 2800 متري در دامنه‌غربي قله گندم چال که داراي 3600 متر ارتفاع از سطح دريا در شمال غرب تهران ويکي از مناطق مرتفع البرز مرکزي مي‌باشد و داراي طبيعت منحصر به فرد از نظر منطقه‌

مقدمه: مردم شناسی یا انسان شناسی فرهنگی، خطوط تمدن و فرهنگ یا خصیصه های فرهنگی گروههای انسانی را بررسی می کند. زیر بنای واقعی مردم شناسی یا انسان شناسی اجتماعی - فرهنگی، مردم نگاری است. در حقیقت مردم نگاری ثبت و ضبط اطلاعات و جمع آوری مصالح و لوازم مادی تحقیق در محل یا در موضوع مورد مطالعه است. و منظور از آن تدوین کاملترین تابلوی ممکن از یک محل می باشد، و موضوع مورد مطالعه می ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول