مقاله سلول های بنیادی

Word 25 KB 34974 6
مشخص نشده مشخص نشده شیمی - زیست شناسی
قیمت: ۲,۰۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • موجود زنده ، دستگاه پیچیده ای است متشکل از واحدهای دقیقی که با نظمی عجیب در کنار هم کار می کنند. همه نظم و پیچیدگی و عملکرد دقیق این ماشین زیستی تحت کنترل دستگاه های بسیار کوچکتری است که ژن نام دارند.
  ژن ها را می توان ماشین هایی نانومتری به حساب آورد که در هسته سلول های موجود زنده به سر می برند و همچون معلمی دقیق دستورات لازم را به سلول های بدن دیکته می کنند.
  دکتر محمدمهدی یعقوبی اولین فارغ التحصیل دکترای ژنتیک در ایران عملکرد 27ژن را در زمان تمایز سلول های بنیادی بررسی کرده و به نتایج قابل توجهی دست یافته است.
  سلولهای بنیادی ، سلولهایی اند که در بدن جنین ، در نهایت به سلولهای بافت و اندامهای مختلف تبدیل می شوند. این سلولها، برخلاف سلولهای معمولی که با تقسیم شدن ، سلولهای مشابه خود را به وجود می آورند، می توانند به هریک از انواع سلول در بدن موجود زنده تبدیل می شوند و همین موضوع موجب پیدایش بافتها و اندامهای مختلف جنین می شود. سلولهای بنیادی به 2نوع سلولهای بنیادی جنینی و سلولهای بنیادی بالغ تقسیم می شوند.
  نوع اول سلولهای بنیادی از جنین به دست می آیند. یک جنین 3تا 5روزه بلاستوسیست نامیده می شود و حاوی سلولهای بنیادی است که بشدت در حال تکثیرند تا اندامها و بافتهای مختلف جنین را به وجود آورند. نوع دوم سلولهای بنیادی در بدن انسان بالغ وجود دارند.
  این سلولها در بافتها و اندام هایی نظیر قلب ، مغز، مغز استخوان و ریه ها وجود دارند و مخصوص ترمیمند. سلولهای بنیادی بالغ هم این قابلیت را دارند که در شرایط مناسب به سلولهای مختلف متمایز شوند.

  سلول های مغز استخوان
  در گذشته تصور دانشمندان بر این بود که سلولهای بنیادی هر بافت فقط به خودش متمایز می شود، در حالی که ثابت شده است سلولهای بنیادی مغز استخوان که به طور طبیعی سلول های خونی را می سازند، در شرایط مناسب قابلیت تبدیل به هر بافتی را دارند.
  به دست آوردن این سلولها کار چندان پیچیده ای نیست و نیاز به جراحی خاصی ندارد و می توان آن را با سرنگ از استخوان ران بیرون کشید.
  یک ویژگی مهم سلولهای بنیادی مغز استخوان نسبت به نوع جنینی این است که از خود فرد گرفته می شوند؛ بنابراین ، پس از پیوند اصطلاحا پس زده نمی شوند چون کاملا با بافتهای سالم بدن بیمار هماهنگی دارند.
  علاوه بر این سلولهای بنیادی جنینی ممکن است بعد از پیوند توموری شوند و مشکلات تازه ای را برای بیمار به وجود آورند در حالی که تا به حال گزارشی از توموری شدن سلولهای بنیادی مغز استخوان به دست نیامده است.
  مشکل دیگر استفاده از سلولهای بنیادی جنینی ، بحث اخلاقی آنهاست که همواره در جوامع بشری مطرح بوده است.

  کشف عملکرد 2ژن توسط محقق ایرانی
  در تمایز سلولهای بنیادی به سلولهای بافتهای مختلف مشکلات زیادی وجود دارد به طور مثال مطالعات نشان داده است که وقتی سلول بنیادی را به سمت سلول عصبی تمایز می دهند دچار مرگ می شوند، چون سلولهای عصبی برای زنده ماندن به عواملی نیاز دارند که در شرایط آزمایشگاه نیست.
  با توجه به این که همه فعالیت های سلول تحت کنترل ژنهاست ، بنابراین با بررسی نقش ژنها در تمایز شاید بتوان بر این مشکلات غلبه کرد.
  دکتر محمد مهدی یعقوبی اولین دانش آموخته دوره دکترای ژنتیک در ایران که بتازگی از دانشگاه تربیت مدرس فارغ التحصیل شده است ، در پایان نامه دکترای خود به بررسی عملکرد ژنهای مختلف در زمان تمایز سلولهای بنیادی به سلول های عصبی پرداخت و به نتایج قابل توجهی دست یافته است که این نتایج در قالب دو مقاله در امریکا به چاپ رسیده و نیز در جشنواره بین المللی رویان رتبه اول را کسب کرده است.
  تمایز سلولهای بنیادی در آزمایشگاه به وسیله مواد بیولوژیکی و فاکتورهای رشد که در بدن موجود زنده هم همان کار را انجام می دهند صورت می گیرد. این مواد اصطلاحا القاکننده های تمایز ند و زمان تمایز به نوع این موانع و نیز روش مورد استفاده بستگی دارد.
  بررسی فعالیت ژنها یا به اصطلاح مطالعه بیان ژنها به وسیله بررسی و شناسایی پروتئین های ایجاد شده انجام می شود؛ زیرا هر ژن وقتی بیان می شود یک رو نوشت از آن در سلول ایجاد می شود که آن رونوشت به پروتئین تبدیل می شد، در واقع فعال شدن ژن به معنی ساخته شدن رونوشت است.
  ژن عامل مرگ ، پروتئینی را بعد از ترجمه تولید می کند که در نهایت منجر به مرگ سلول می شود؛ زیرا هر پروتئین ، پروتئین دیگری را فعال می کند.

  امیدهایی برای آینده
  دانشمندان در تلاشند از تمایز سلولهای بنیادی به سلولهای عصبی و پیوند آن به عضو آسیب دیده برای درمان بیماری هایی نظیر پارکینسون ، آلزایمر، سکته مغزی یا ضایعات نخاعی استفاده کنید؛ ولی در اکثر تلاشهایی که تا به حال شده است ، پیوند سلول عصبی با بهبود موقت همراه بوده است که علت آن می تواند مرگ سلولهای عصبی باشد.
  یکی از مشکل ترین جراحی های ترمیم مربوط به بیماران قطع نخاعی است ، زیرا در نخاع بیش از 20میلیون رشته عصبی وجود دارد که اگر آسیب ببینند، پیوند آنها تقریبا غیرممکن است.
  علاوه بر این ، بعد از قطع نخاع احتمال بروز آسیبهای ثانویه هم وجود دارد که یکی از آنها مرگ سلولی است ؛ یعنی به مرور زمان در محل ضایعه سلولها می میرند و حفره ایجاد می شود یا ممکن است انحراف ستون فقرات داشته باشیم.

  مرگ سلولی گاهی مفید است
  مرگ سلول همیشه اتفاق می افتد و فقط مخصوص شرایط آزمایشگاه نیست ؛ یعنی در بدن موجود زنده هم ژنهای القاکننده مرگ برای مرگ سلول فعال می شوند و این مرگ سلولی گاهی مفید و لازم است

  .
  به طور مثال در سلولهای سرطانی ژنهای مهارکننده مرگ بیش از اندازه فعال می شوند و جلوی مرگ سلولهای سرطانی را می گیرند.

  استفاده از سلولهای بنیادین برای درمان ناشنوایی

   

  دانشمندان امیدوارند که مطالعات بر روی سلولهای بنیادین منجر به کشف روشی برای درمان ناشنوایی ظرف 10 سال آینده شود.
  به نقل از منابع اینترنتی، دانشمندان دانشگاه شفیلد تلاش می‌کنند تا از سلول‌های بنیادین برای رشد سلول‌های جدید در گوش داخلی که عضو اصلی شنوایی است، استفاده کنند.

   

   

  دکتر مارسلو ریوولتا رییس این مطالعات در این باره گفت: ما نسبت به نتایج این تحقیقات بسیار خوشبین هستیم.
  لذا ایاخیرا دانشمندان اعلام کرده‌اند که می‌توان از سلولهای بنیادین چشم برای درمان ضعف بینایی استفاده کرد.ن احتمال وجود دارد که انجام آزمایشات بر روی نمونه‌های انسانی در 2 تا 3سال آینده امکانپذیر باشد

   

  .سلولهای بنیادی

   

  همچنین در New Scientist می خوانیم که کار بر روی سلولهای بنیادی ادامه دارد. عده ای از محققین در حال مطالعه در این زمینه می باشند و اعلام می دارند سلول های گوناگون توانایی تبدیل شدن به سلولهای شبکیه ای را دارند .

  گزارش شده است که حتی سلولهای چشم افراد 60 ساله نیز دارای سلولهای بنیادی خاصی است که قابلیت تشکیل انواع سلولهای مختلف در شبکیه را دارند . همانطور که می بینیم تحقیقات جهانی در زمینه های مختلف برای دستیابی به روش درمانی قطعی ادامه دارد .

  پژوهشکده رویان”بااستفاده از سلول‌های بنیادی موفق به درمان ضایعات‌نخاعی‌شد ‪۸۴/۰۸/12

  پژوهشکده رویان”بااستفاده از سلول‌های بنیادی موفق به درمان ضایعات‌نخاعی‌شد ‪۸۴/۰۸/12

  پژوهشگران پژوهشکده رویان با استفاده از سلول‌های بنیادی جنینی انسان موفق به درمان ضایعات نخاعی موش صحرایی شدند.

  روابط عمومی پژوهشکده رویان با ارسال نمابری با اعلام این خبر افزود:در این روش از سلول‌های بنیادی جنینی انسان که قبل از پیوند برخی از مراحل تمایز را طی کرده‌و درون داربست جای گرفته‌اند بر روی ضایعات نخاعی حاد استفاده شد.

  از پیوند ابتدا بایستی از از توانایی سلول‌ها بنیادی جنینی انسان در تمایز به سلول‌های عصبی در آزمایشگاه اطمینان حاصل می‌شد که برای این منظور سلول‌ها در آزمایشگاه به سلول‌های عصبی تمایز داده شدند.

  مدل استفاده شده موشهای صحرایی بودند که از طریق جراحی یک قطعه از یک طرف نخاع آنها برداشته شد و برای اطمینان از عدم بهبودی در نیمی از نخاع برشهای بافت شناسی تهیه شد.

  در این تحقیق آزمایشگاهی ، سیستم ایمنی این حیوانات سرکوب شد و ‪ ۶روز پس از جراحی ،سلول‌های آماده شده به همراه داربست در ناحیه ضایعه قرار گرفته شد.

  موشهای صحرایی هر روز پس از پیوند از نظر حرکتی مورد بررسی قرار گرفتند، در این بررسی معیارهایی وجود دارد که توسط دانشمندان علم عصب تعریف شده است و در مراحل مختلف ،نمراتی بر اساس میزان حرکت به حیوان داده می‌شود.

 • فهرست:

  ندارد
   

  منبع:

  ندارد

موجود زنده ، دستگاه پيچيده اي است متشکل از واحدهاي دقيقي که با نظمي عجيب در کنار هم کار مي کنند. همه نظم و پيچيدگي و عملکرد دقيق اين ماشين زيستي تحت کنترل دستگاه هاي بسيار کوچکتري است که ژن نام دارند. ژن ها را مي توان ماشين هايي نانومتري به حساب آو

سلولهای بنیادی، سلولهایی اند که در بدن جنین، در نهایت به سلولهای بافت و اندامهای مختلف تبدیل می‌شوند. این سلولها، برخلاف سلولهای معمولی که با تقسیم شدن، سلولهای مشابه خود را به وجود می‌آورند، می توانند به هریک از انواع سلول در بدن موجود زنده تبدیل شوند و همین موضوع موجب پیدایش بافتها و اندامهای مختلف جنین می‌شود. سلولهای بنیادی به 2 نوع سلولهای بنیادی جنینی و سلولهای بنیادی بالغ ...

واکسن‌های نو ترکیب در درمان سرطان‌ های معده‌ ای و روده‌ای پیشرفت‌های بدست آمده از علوم ایدئولوژی و بیولوژی ملکولی در چند دهه گذشته، دانشمندان را خوش بین نموده است که سیاست‌های حاکم بر مقررات ایدئولوژی ممکن است در بیمارانی که مبتلا به امراض سرطانی باشند مفید واقع شوند. پیشرفت‌های کلیدی که در این زمینه سوی داده است عبارتند از: 1- شناسایی نقش بحرانی سلول antigen – presenting و درک ...

دسترسی انسان به فناوری تکثیر سلول‌ های بنیادی (بن‌ یاخته‌ ها) و به‌کارگیری آن‌ها برای تولید سلول‌های دیگر، از جمله مباحث نوین در علوم زیستی است. انتظار می‌رود این فناوری، در سال‌های آتی انقلاب بزرگی را در عرصه علوم گوناگون به‌ویژه پزشکی پدید آورده و در درمان برخی از بیماری‌های صعب‌العلاج انسان مفید واقع شوددر متن زیر، علاوه بر تعریف و بیان برخی از کاربردهای عملی، قریب‌الوقوع و ...

هدف : هدف ازانجام این تحقیق بالا بردن سطح دانش و کسب اطلاعاتی درباره سلول های بنیادی ، خصوصیات و کاربرد آنها در علوم پزشکی و درمان بیماریها به وسیله این سلول هامی باشد امروزه بیماری های زیاد ومسری گریبانگیر جامعه بشری شده است ودر حالی که بسیاری از این بیماری ها صعب العلاج می باشد و به همین خاطر این بیماری ها نظر دانشمندان علوم پزشکی را به خود معطوف کرده است و آنها را به این فکر ...

مقدمه با بیش از نیم قرن تحقیق، امروزه مطالعه سلول های بنیادی یکی از هیجان انگیزترین و سریع الرشدترین مباحث زیست شناسی می باشد که کشفیات کلیدی در هر دو حوزه آزمایشگاهی و کلینیکی باعث گسترش استفاده از این سلول ها در حفظ حیات انسان ها گردیده است. جدیدترین روش های بیوتکنولوژیکی که باعث توسعه دانش زیست شناسی سلولی و علم پزشکی در دهه آینده خواهد شد، بررسی موشکافانه تکنیک های لازم برای ...

واکسن‌هاي نو ترکيب در درمان سرطان‌هاي معده‌اي و روده‌اي پيشرفت‌هاي بدست آمده از علوم ايدئولوژي و بيولوژي ملکولي در چند دهه گذشته، دانشمندان را خوش بين نموده است که سياست‌هاي حاکم بر مقررات ايدئولوژي ممکن است در بيماراني که مبتلا به امراض سرطاني با

تاريخچه‌ بيوتکنولوزي بيوتکنولوژي‌ ريشه‌ در تاريخ‌ دارد و تکوين‌ آن‌ از سال هاي‌ بسيار دور آغاز شده‌ تابحال‌ ادامه‌ يافته‌ است‌. در تقسيم‌بندي‌ زماني‌ مي‌توان‌ سه‌دوره‌ براي‌ تکامل‌ بيوتکنولوژي‌ قائل‌ شد. 1) دوره ‌ تاريخي‌ که‌ بشر با ا

چکیده با گسترش روز افزون تکنولوژی در دنیای امروز و پیشرفت همه جانبه‌ی زندگی بشری آنچه که بیش از همه به چشم می‌خورد و بیش از همه فقدان آن جای خود را در زندگی امروز یشری خالی و یا دست کم کمرنگ می‌بیند آرامش و آسایش است. بروز انواعی از بیماریها و سرطان از جمله مواردی است که همگام با دنیای امروز و همگام با پیشرفتهای بشری رو به گسترش است. و هر روز گریبان گیر عده بی‌شماری از انسانها ...

مقدمه: در روند تکامل، تولید مثل جنسی موجودات عالی به عنوان راهی برای حفظ تنوع ژنتیکی جمعیتهای انتخاب شده است که بقای آن موجود در مواجهه با شرایط مختلف را امکانپذیر می سازد. در این نوع تولید مثل هر یک از این نطفه ها حامل نیمی از ژنهای والدین نر و ماده می باشد که به فرزندان منتقل می شود. تا قبل از کشف روش کلونینگ تصور بر این بود که سلولهای سوماتیک پس از تمایز یافتن قادر به برگشت ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول