گزارش کارآموزی نماکاری

Word 476 KB 35103 16
مشخص نشده مشخص نشده عمران - معماری - شهرسازی
قیمت قدیم:۱۰,۱۵۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۷,۵۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • مکان کارآموزی:

  آزادشهر- خیابان جهاد- فلکه مرکزی – کوچه دهم

  مقدمه :

  در دنیای امروز و آینده فن آوری کارهای اجرایی همراه با نوآوری که هر روز صنعت ساختمان را متاثر می کند لزوم آموختن هرچه بهتر روش های درست کارهای عملی ساختمانی را ایجاب می کند .

  نحوه انتخاب درست و بجای مصالحی چون آجر ، سیمان ، گچ ، بلوک و دیگر مصالح و همچنین طرز درست مصرف کردن آنها از اهمیت فراوانی برخودار می باشد .

  از آنجا که مصالح ساختمان و نیز مصالح جنبی و وابسته ی به آن بسیار فراوان ومتنوع می باشد بنابراین لزوم اجرای عملیات ساختمانی چه در کارگاههای آموزشی و یا در کارگاه های اجرایی ساختمانی کمک شایایی به ما خواهد نمود .

   

  تشکر وقدردانی :

   

   

   

  در پایان نهایت سپاس و قدردانی را از استاد ارجمندم جناب آقای مهندس
   گله خیلی و همچنین علیزاده مقدم سرپرست کارگاه شرکت فنی و مهندسی ایمن فراز گلستان را دارم و از خداوند آرزوی توفیق روز افزون برای این دو عزیز می نمایم .

  بخش اول : آشنایی کلی با مکان کار آموزی

  این پروژه مدرسه ای است دو طبقه با اسکلت بتونی و سقف تیرچه بلوک که دارای 3 قسمت اصلی و کلی می باشد :

  1 قسمت شرقی مدرسه که مربوط به کلاس دانش آموزان می باشد .

   2 قسمت مرکزی که ساختمان اداری مدرسه است .

  3 قسمت غربی مدرسه که شامل نمازخانه می شود . نمای این ساختمان کاملا سنگی است پوشش سقف نیز از جنس سفال می باشد . در گذشته در این مکان مدرسه و سرویس وجود داشت که بعد از تخریب مدرسه و سرویس جدیدی که 8 چشمه می باشد درست شد ، سقف سرویس هم از جنس سفال است .

  4 زمان اجراء کار : این پروژه نزدیک به 3 سال می باشد که در دست اجراء است و باید تحویل داده شود .

  بخش دوم : آموخته های اجرایی

  گزارش اصلی :

  یکی از عمده کارهایی که در این مدت مشاهده کردم نصب و جمع کردن داربست بود زیرا مساحت زیادی در این کار مربوط به نصب سنگ بود که توضیحات بیشتر در پایین توضیح داده می شود .

  1 تعریف و هدف از داربست

  کارگر تا زمانی که روی زمین ایستاده ، می تواند تا ارتفاع محدودی کار کند و برای ادامه کار در قسمت بالا ، باید وسیله ای در زیر پای خود قرار دهد . بدیهی است هر چه ارتفاع دیوار بالا رود ، وسیله ی زیر پا هم باید بلندتر شود . این وسیله در کارهای ساختمانی داربست نام دارد . در قدیم برای اجرای ساختمان های بلند ،‌ با ریختن تدریجی خاک به زیر پای بنا ، کف را کم کم بالا می بردند و ارتفاع مورد نیاز را تأمین می کردند . پس از احداث و انجام ساختمان ، خاک ریخته شده را برمی داشتند تا به کف

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  اولیه برسند . از یک طرف پر زحمت بودن این عمل و از طرفی نیاز روزافزون به ساختمان های بلند ، انسان را وادار کرد تا از وسیله ای سبک و راحت برای این منظور استفاده و جمع کردن داربست کند . همراه با سبکی و راحتی ، مسأله ی ایمنی ، سرعت در برپایی ، استفاده و جمع کردن داربست هم برای انسان مطرح بود تا بلاخره به داربست های امروزی دست کیافت .

   

   

  انواع داربست

  1 داربست کوتاه :

   

  در ساختمانهایی با ارتفاع کم و در ساختمان های داخلی ، ار داربست های کوتاه و سبک استفاده می کنند . معمولا در این مورد دو عدد شبکه و یک یا دو تخته زیر پا قرار
  می دهند این کار اصولی و ایمنی نیست بخصوص موقعی که از شبکه به صورت خوابیده استفاده شود زیرا چرخش ناگهانی شبکه ، احتمال سقوط کارگر را به دنبال دارد . استفاده از خرک به خاطر امنیت بیشتر به مراتب بهتر از شبکه است . خرکها را از چوب یا فلز می سازند . خرکهای چوبی را اگر با چهار تراش هایی به ابعاد 8×8 یا 10×10 سانتی متر بسازند و در آن ها به اندازه ای کافی تخته های چپ و راست و دستک به کار برند از کارایی خوبی برخوردارند . حداکثر فاصله دو خرک از یکدیگر 3 متر است و در صورت نیاز ، 2 خرک را می توان روی هم قرار داد به شرط آنکه ارتفاع آنها از 4 متر بیشتر نشود . با دو عدد نردبان دو طرفه و تخته زیر پایی ، داربستی موقت برای کارهای سبک می سازند .

  2 داربست بلند فلزی :

  این داربست ها را با لوله های فولادی با قطر 3/48 میلی متر یا حداقل 4 میلی متر و بست های مربوط مونتاژ می کنند با اتصال لوله ها به یکدیگر به وسیله بست ها در زمانی نسبتاً کوتاه می توان داربستی ثابت و محکم بوجود آورد و از آن برای کار در ارتفاع استفاده کرد . برای جلوگیری از واژگون شدن ، باید داربست را به طریقی مناسبی به دیوارهای ساختمان مهار کرد . حداکثر فاصله دو مهار از یکدیگر 6 متر است .

  وسایل اتصال و متعلقات مربوط کبه داربست بلند فلزی :

  1 بست زوجی : این بست وسیله اتصال لوله های عرضی به پایه های عمودی است .

  2 بست گردان : به وسیله این بست ، دو لوله را می توان به هر زاویه ای به هو وصل کرد .

  3 بست لوله های افقی : این بست دو لوله افقی را تحت زاویه ی 90 درجه به یکدیگر وصل می کند .

  4 میله ی شکاف دار اتصال : برای طویل کردن دو لوله ی داربست به کار می رود .

  5 پایه ی قابل تنظیم : به جداره ی داخلی پایین لوله متصل می شود و به وسیله آن ارتفاع پایه ی داربست تنظیم می شود .

   

   

  3 داربست ( سکوی ) پیش آمده :

  این نوع داربست از سطح ساختمان به صورت سکو بیرون می زند و به همین جهت به آن داربست پیش آمده می گویند . این داربست به دیواره های ساختمان تکیه دارند و در مکان هایی که بر پا سازی داربستهای مرسوم از سطح زمین غیر ممکن یا پرهزینه باشد مورد استفاده قرار می گیرد . همین طور که ساختمان بالا می رود ، آنها هم از دیوار باز می شوند و توسط جرثقیل در محل جدید نصب می شوند و به این ترتیب در مصالح داربست صرفه جویی زیادی بعمل می آید .

  2 سنگ کاری :

  1 ابزار : دستگاه فرز حافظ دار خط کش میخ سرکج کاردک و گونیا

  2 مراحل کار گذاشتن سنگ پلاک :

  الف ) در نما سازی گسترده ، قبل از نصب سنگ های بی رنگ و شیری و مرمر و نظایر آن در ازاره از سنگ سیاه رنگ دو تشیه در یک یا در چند رج استفاده می شود .

  ب ) بعد از نصب سنگ سیاه دو تشیه سنگ پلاک شیری یا به رنگ دیگر یا یک سانتی متر پیش آمدگی نصب می شود که جلوه خاصی به نما می دهد .

  ج ) گاهی بعد از کار گذاشتن سنگ ازاره از وجود قرنیز سنگ به ضخامتهای مشخص استفاده می شود . لبه های سنگ قرنیز پخ زده می شود .

  د ) بعد از کار گذاشتن سنگ قرنیز سنگ نما نصب می شود .

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  اسکوپ زدن سنگ :

   

  در سنگ کاری باید اصول اسکوپ کردن سنگ را با دقت در قطعات اجراء کرد ، زیرا نصب سنگ بدون اتصال به اسکلت و سقف کاری سبب جدا شدن سنگ از سطح کار
  می شود که گاهی ممکن است خطرات جانی داشته باشد . روش اسکوپ کردن سنگ زمانی به درستی انجام می شود که دیوار چینی و کار گذاشتن سنگ هم زمان انجام شود ، اما در حالتی که دیوار چینی انجام شده باشد چنگک اسکوپ از یک طرف در شیار

   

   

   

   

   

   

   

   

  سنگ و از طرف دیگر در محل نیمه ای از سقف کاری خالی شده نشست خواهد داشت . پس از جای گرفتن اسکوپ در دیوار به وسیله ی ملات گچ و آجر آبخور شده پر کردن سوراخ صورت می گیرد .

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  مهار کردن سنگ پلاک بوسیله سیم مفتول :

  1 در این روش به وسیله ی دو سوراخ مورب نسبت به کنار سنگ که در پشت سنگ انجام می گیرد سوراخ ها در  ضخامت سنگ به هم می رسند . مشابه این سوراخ از دو ناحیه پایین و بالا نیز انجام می شود .

  2 سیم مفتول که دارای جنس نرم و از نوع آهن سفید است از دو سوراخ پایین عبور داده می شود . پس از قلاب زنی محکم ، مفتول به طرف سوراخ های بالا کشیده شده پس از عبور از سوراخ فوقانی بالاتر از سطح سنگ ادامه می یابد .

  3 میخ سرکج به سقف کاری کوبیده شده سیم مفتول به میخ سرکج متصل می شود .

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  اتصال سنگ پلاک بوسیله ی مفتول میخ سرکج به اسکلت

  دوغاب ریزی پشت سنگ :

   

  برای اینکه دوغاب به سطح سنگ روان نشود ورق فلزی را به شکل نیمه قیف باز در
  می آورند سپس آن را در فضای خالی پشت سنگ قرار داده ، آن را به دست نگه داشته آنگاه دوغاب را به وسیله ی ملاقه به درون قیف می ریزند که به پشت سنگ روان شود .

  دوفاب باید شل باشد که کاملاً پشت سنگ را بطور سرتاسری پر کند از این رو اگر گرفتگی در ناحیه ی سنگ پیدا شود بوسیله ی میله زنی عمودی بسیار آهسته مسیر را باز کرده دوغاب را به پایین هدایت می کنیم . عمل دوغاب ریزی باید به سرتاسری در چندین مرحله انجام شود تا توپری ملات و فشار از یک نقطه سبب رانش و شردادن سنگ از محل نصب نشود .

  با چکش زنی بسیار آهسته بر سطح سنگ به طوری که سنگ از جای خود جابجا نشود نشست و اثر دوغابه در پشت سنگ به طور کامل مشخص می شود یعنی چنانچه صدای خالی یا صدای بم از آن برنخیزد ، عمل دوغاب ریزی به شیوه ی اصولی انجام پذیرفته است .

  تعریف سقف :

 • فهرست:

  بخش اول : آشنایی کلی با مکان کار آموزی                                                         1

  بخش دوم : آموخته های اجرایی                                                              1

  گزارش اصلی                                                                                        1         

  1 تعریف و هدف از داربست                                                                             1

  انواع داربست                                                                          2

  2 سنگ کاری                                                                                      5         

  تعریف سقف                                                                                                   9

  پوشش سقف های شیب دار                                                                  10

  تعریف سقف کاذب و انواع آن                                                                12

  موزاییک فرش                                                                                                    14

  طریقه ساخت موزاییک                                                                                     16

  سرامیک کاری                                                                                                   17

  سفید کاری                                                      

  منبع:

  ندارد

فناوری سقف‌های عرشه فولادی یا متال دک سیستم سقفهای مرکب عرشه فولادی یکی از فناوریهای نوین در اجرای سقف در اسکلت های فولادی و بتنی می باشد که ابتدا در سال 1820 توسط مهندس و معماری به نام هنری پالمر در ساختمان بوسیله کنگره ای کردن ورق گالوانیزه مورد استفاده قرار گرفت. به مرور زمان و با تغییرات متعدد و پیشرفتهای چشمگیری که در روش سقف های عرشه فولادی ایجاد شد سرانجام در دهه 1980 این ...

مقدمه محل کارآموزی در شهر تهران و زنجان بوده و کارگاهی که در آنجا مشغول به گذراندن دوره ی کارآموزی بودم از عملیات خاک برداری از یک خرابه را شامل تا اجرای سقف اول بطول انجامید . دستورالعملهای حفاظتی و ایمنی کارگاه های ساختمانی اجرای کارهای ساختمانی شامل مراحل متعددی است که ضمن آن افراد با ماشین آلات ساختمانی، ابزار و مصالح گوناگون سروکار دارند . این روابط ویژگی ها امکان وقوع ...

مقدمه: با توجه به پيشرفت روز افزون تکنولوژي در صنايع ساختمان سازي و حجم انبوه پروژه هاي عمراني در کشور، توجه به دانش مديريت پروژه در علم امروز ساخت و ساز امري غيرقابل اجتناب است. بدون شک با به کارگيري اصول مديريت پروژه و ساخت، با آميزش علم

با توجه به پيشرفت روز افزون تکنولوژي در صنايع ساختمان سازي و حجم انبوه پروژه هاي عمراني در کشور، توجه به دانش مديريت پروژه در علم امروز ساخت و ساز امري غيرقابل اجتناب است. بدون شک با به کارگيري اصول مديريت پروژه و ساخت، با آميزش علم و تکنولوژي مي

انواع مختلف روشهاي ساختمان سازي در ايران با رويکرد صنعتي کردن ساخت و‌ ساز انواع روشهاي ساخت و ساز را مي توان به هفت دسته عمده زير تقسيم‌ بندي نمود: 1) ساختمان سازي با روشهاي ابتدائي: Elementary Building System اين نوع ساختمان سازي از ابتدا

مقدمه قبل از انجام هر گونه عمليات ساختماني در يک منطقه مورد نظر نياز به برخي کارها و اموري ميباشد . يک عمليات اجرايي در يک محل داراي چند شخصيت حقيقي و حقوقي مي باشد که هرکدام به نحوي در پيشرفت کار وموضوع پيمان نقش دارند. کارفرما : قطب اصلي

مقدمه: انجام طراحی برای اجرای بنائی است که بتوانندوظایف مورد انتظاررا به خوبی به انجام برساند واجرای طرح یعنی اینکه باید اهداف از پیش تعیین شده ای را که در طراحی مد نظر بوده است جامه عمل بپوشانید.در کل اجرای طرح یعنی عینیت بخشیدن به آن طرح مطابق نقشه ها و مدارک اجرایی است که حاصل دید و تفکر طراح میباشد. هربنا ازلحظه شروع به آن تالحظه ای که به بهره برداری میرسد،یکسری مراحل کلی که ...

درشروع کاریک ساختمان طراحی شده طرحی درمقابل قراردارد که باهمکاری مهندس ساختمان تهیه می شود. برای اینکه طراحی واستراکچر درارتباط نزدیک بایکدیگر باید باشند. برای طراح سیستم باربر ساختمان نیاز به تجربه است که آن موجب انتخاب روش واقتصادی ماده ساختمانی ویک سیستم مناسب باربری می شود که هدایت درست عملیات ساختمان ساده ترین روش تقریبی محاسبه بسیار مهم است . طرح پس از اینکه به صورت قابل ...

درشروع کاریک ساختمان طراحی شده طرحی درمقابل قراردارد که باهمکاری مهندس ساختمان تهیه می شود. برای اینکه طراحی واستراکچر درارتباط نزدیک بایکدیگر باید باشند. برای طراح سیستم باربر ساختمان نیاز به تجربه است که آن موجب انتخاب روش واقتصادی ماده ساختمانی ویک سیستم مناسب باربری می شود که هدایت درست عملیات ساختمان ساده ترین روش تقریبی محاسبه بسیار مهم است . طرح پس از اینکه به صورت قابل ...

تاریخچه شرکت: شرکت ساختمانی نیکامهر در سال 74 تأسیس گردیده است. عمده کار این شرکت ساخت و ساز ساختمان و ساخت وساز آپارتمان های چند طبقه و ساختن ساختمانهای اسکلت فلزی راه سازی و کارگاه بلوک زنی و تیرچه زنی و غیره را در دستور کار خود دارند. البته این شرکت یک شرکت خصوصی است و به صورت خصوصی اداره می شود. مدیر عامل: آقای محمد صدیقی زاده سهام داران: آقای مجتبی سلمان خاکسار آقای محمد ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول