گزارش کارآموزی شهرسازی منطقه 2

Word 6 MB 35106 51
مشخص نشده مشخص نشده عمران - معماری - شهرسازی
قیمت قدیم:۱۴,۸۵۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۱۰,۰۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • مکان کارآموزی:

  شهرداری منطقه 2

  مقدمه:

  از انجا که بسیاری از مباحث در حیطه تئوری برای دانشجو بیان می گردد و هضم ان در کلاس های تئوری برای دانشجو تقریبا سخت و شاید هم ممکن نباشد لذا این دوره های کاراموزی می تواند تا حد بسیار زیادی دانشجو را در فهم و درک مسایل تئوری کمک نماید و همچنین باعث پیوند مسایل تئوری و اجرایی به خصوص در رشته ی معماری صرفا اجرایی گردد. همچنین این دوره کاراموزی دانشجو را با محیط کاری اینده و افراد و ایتم هایی که در اینده با ان برخورد دارد نیز اشنا می سازد نحوه برخورد با افراد مختلف و همکاران و... از مهمترین دستاوردهای این دوره می باشد.

   

   

   

  فصل اول : آشنایی کلی با مکان کارآموزی و قوانین مهم آن

  برای گذراندن کارآموزی مکانی دولتی را انتخاب کرده ام که مربوط به رشته معماری هم می شود . یعنی شهرداری گرگان که در آن برای ساخت یک ساختمان مسکونی و یا با کاربری دیگر مجوز داده می شود .شهرداری مکانی پر رفت و آمد و پر دغدغه ای است . سر و کار زدن با ارباب رجوع و یا هر قشری از جامعه و رفتار درست با آنها بسیار مهم می باشد و کنترل کردن این فضاها بسیار مشکل می باشد به همین دلیل از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر بخش دارای کارمندهای خاص خودش است که د ارای تخصص و تجربه می باشند . در شهرداری فضاهایی از قبیل بخش شهرسازی و واحد عمران و بخش نوسازی و در آمد و دبیرخانه ، بانک ، اتاق معاونین و شهردار و غیره است

  در این مکان باید برای برخورد درست با همکاران سنجیده تر رفتار کنیم . در شهرداری مسائلی قابل ذکر و مهم می باشد .

  برای واحدهای زیر 75 متر مربع 5/12 متر مربع پارکینگ نیاز دارد

  برای دو واحد که تراز 50 متر مربع پارکنیگ نیاز است

  برای واحدهای اداری به ازای هر 1 متر مربع 25 متر مربع پارکینگ نیاز دارد .

  برای واحد تجاری و باب به ازای هر باب 25 متر تا 50 متر مربع پارکینگ

  برای واحد آموزشسی به ازای هر 1 متر مربع  متر مربع پارکینگ نیاز است .

  برای واحدهایی در سایت اداری به ازای هر 15 متر مربع 25 مترمربع نیاز هستند .

  برای واحدهای فرماتی به ازای هر 1 متر مربع 5/37 متر مربع پارکنیگ مورد قبول است .

  و در اجرای طراحی و اجرای آسانسور برای ساختمانهای 4 طبقه و به بالا الزامی می باشد در معابر بالای 2 متر پنجره ساختمانها می بایستی دو جداره اجرا شود .

  حداقل ارتفاع تجاری 3 متر می باشد .

  در تجاری سطح معابر 12 الی 16 متر یک باب واحد تجاری و از 16 متر به بالا در واحد تجاری تا سقف 25% سطح اشغال و حداکثر 50 متر مربع مجاز است .

  در جانمایی کلیه پلاکها رعایت 2/1 متر از پلاک ثبتی الزامی است ضمنا به منظور حفظ فاصله از پلاک ثبتی در سطوج نورگیرالزامی است .

  رعایت حداقل 6 متر از پلاک ثبتی در مجتمع های بلند مرتبه سازه ای و 7 طبقه به بالا الزامی می باشد .

  ارتفاع کنسول در معابر عمومی حداقل 5/4 متر می باشد .

  سطح اشغال زیرزمین حداکثر 80% عرصه در تمام کاربریها بلامانع است .

  از همه مهمتر کاربریهای ساختمان مورد بررسی می باشد .

  کاربریها یعنی ساختمان های مورد استفاده چه قشری می شود . مسکونی ، اداری ، آموزشی ، خدماتی ، فضای سبز ، بهداشتی و...

  کاربری اداری : به سه قسمت که شامل کاربری اداری محله، ناحیه و مرکز شهر تقسیم می شود . تراکم ساختن در سه مورد فوق به ترتیب 200% ، 220% و 240% تعداد طبقات به ترتیب 6 ،8 و 10 و سطح اشغال به ترتیب 45% ، 40% و 25% پیشنهاد شده است.

  در اراضی شیب دار ارائه نقشه های دیوار محافظ و اجرای دیوار اجباری است . رعایت ضوابط ساخت مندرج در آیین نامه 2800ا لزامی است .

  حداقل درز انقطاع در تراز هر طبقه برابر یک صدم ارتفاع آن تراز می باشد . معافیت تامین پارکنیگ برای واحدهای کوچک حداکثر تا دو واحد می باشد و علاوه بر آن می بایست پارکنیگ مورد نیاز تامین گردد .

   

   

   

   

   

  طرح تفصیلی شهرداری گرگان :

  ( مقیاس 2000/1 کل سطح شهر گرگان با کاربری های مختلف)

  مسکونی تراکم کم ، مسکونی تراکم متوسط ،مسکونی تراکم ویژه نهارخوران ، مسکونی تراکم قدیم ، آموزشی ، محور تجاری، مسکونی کارگاهی ، خدمات شهری ، خدمات حمل ونقل ، مسکونی آموزشی .

  صنایع گردشگری، فضای سبز حریم ، فضای سبز عمومی ، اداری ،ورزشی ، درمانی ، بهداشت درمانی ، جهانگردی ، پذیرایی ، مذهبی.

  در طرح تفصیلی به صورت نقشه مشخص شده به رنگهای مختلف  و بافت قدیم و بافت جدید شهر را مشخص می کند و کاربری متن مورد بررسی را نمایش می دهد . در طرح تفصیلی شهر چگونگی کاربری هر ساختمان و تغییرات کاربری ها را بررسی می کنند و جریمه های لازم برای هر منطقه با کاربری معلوم شده را مشخص می نماید .

  در خیابانهای با عرض بیش از 20 متر در صورتیکه احداث ساختمان غیرمسکونی باشد ، درمانی ،آموزشی ، ورزشی و تجمع های تجاری فرهنگی ، مذهبی ، جهانگردی پذیرایی مد نظر باشد . عقب نشینی حداقل 5 متر از بر خیابان الزامی است و در ساختمان دولتی و اداری به ترتیب در معابر بالای 20 متر و 10 متر ودر معابر کمتر از 20 متر 6 متر عقب نشینی از برخیابان می باشد .

   

   

  فصل دوم

  ارزیابی ( بخش های مرتبط با رشته علمی کارآموز)

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  فصل دوم

  ارزیابی ( بخش های مرتبط با رشته علمی کارآموز):

  بخش هایی که از اول من در آن فعالیت نموده ام و با کار آنها آشنا شدم بخش شهرسازی می باشد .

  در شهر سازی منطقه دو گرگان از ابتدا کار یک پرونده ساختمانی شروع به کار شود در شهرسازی پر کردن فرم های مربوطه و درخواست ارباب رجوع می باشد که با پر کردن فرم ها و درخواست آن مشخص می شود .

  بخش اول ( خلاصه دهی و نوبت ) : بعد از درخواست مشخص شده ارباب رجوع و بررسی پرونده قدیم در شهرداری و دادن اطلاعات جدید به سیستم و انتخاب مامور بازدید به مامور بازدید ارائه می شود . مامور بازدید با فرم های ارائه شده و بررسی آنها و روز نوبتی که برای بازدید صورت گرفته مکان ملک و ساختمان و یا زمین بایر را می بیند و نظر خودش را اعلام می کند .

  بخش دوم ( مامور بازدید):  پس از دادن گزارش بازدید مهندسین مربوطه فرم های گزارش بازدید به ( بخش سوم – کنترل نقشه ) انتقال داده می شود که قبل از آن با گزارش بازدید مشخص می شود . ابعاد زمین و برهای ساختمان و زمین مربوطه به خیابان یا کوچه و نیز مساحت تقریبی زمین طبق بازدید مامور که مشخص می شود عدم خلاف و یا صدور پروانه و یا پایانکار و یا تمدید پروانه به آن ساختمان تعلق می گیرد یا خیر .

  در بخش کنترل نقشه بعد از بررسی کردن و محاسبات نقشه مقدار خلافی های ساختمان مشخص می شود و کنسول ها و پیش آمدگی های ساختمان را مورد بررسی قرار می دهند

  اگر در ساختمان نقشه ها با گزارش مامورد بازدید همخوانی نداشته باشد باید عدم خلاف صادر شود و جریمه مربوطه توسط فرم عدم خلاف معین شود .

  بخش 4(صدورعدم خلاف): و همینطور انتقال نقشه به طرح تفصیلی و تعیین نوع کاربری زمین ومیزان تراکم آن زمین بر اساس طرح تفصیلی معین شود که (بخش 5- طرح تفصیلی) می باشد که در طرح تفصیلی که نوع زمین و کاربری و میزان تراکم و منقطه آن مشخص شد و هیچگونه مشکلی زمین و یا ملک نداشت. رئیس شهرسازی با مهر و امضاء آن تایید می شود و به بخش واحد عمران و محاسبات انتقال می دهند.

   

  فصل سوم

  آزمون آموخته ها و نتایج و پیشنهادات

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  فصل سوم :

  آزمون آموخته ها و نتایج و پیشنهادات :

  در شهر سازی گرگان اول در بخش شماردهی پرونده های جدید کار کردم و آشنایی با فرم های جدید و درخواست های افراد مختلف برای گرفتن صدور پروانه و یا عدم خلاف و گزارش بازدید که در سیستم آن بخش از سه قسمت (کلاسه دهی از طریق سیستم ) اطلاعات پرونده جدید ، اطلاعات پرونده و فرم درخواست ، اطلاعات مورد بازدید ، در تشکیل پرونده نیاز کد نوسازی ملک و اطلاعات ملک داشت . مثل سند و یا قولنامه ، آدرس ،کد پستی کاربری مربوطه، نوع مالکیت زمین ، نوع سند ، کد محدوده ، پلاک ثبتی ، نام مالک ، وضعیت مشاعی ساختمان را حتما در سیستم وارد می کردیم ..

  در فرم درخواست پرونده باید شماره دبیرخانه و تاریخ آن و تاریخ نامه و شماره نامه و نام مالک و صاحب نامه و همینطور شماره دفترخانه ثبت می شد و در انتخای کار در سیستم کلید تایید می زدم و فرم درخواست در سیستم ثبت می شد .

  اطلاعات مامور بازدید : یعنی در سیستم وقتی ارباب رجوه برای بازدید ساختمان خود نوبت گرفت باید در آن روز مامور بازدید خود را مشخص کند که با ثبت کردن در سیستم و نام مامور بازدید آن را ارسال می کنیم به سیستم خود مامور بازدید.

  در مرحله دوم کارآموزی خود برای آشنایی با ساختمان و مراحل کار ساختمان سازی با مامور بازدید به بازدید از چند ساختمان و زمین بایر و ساختمان تخریب شده رفتم .

  در هنگام بازدید و متر کشی از فضاهای مختلف زمین و ابعاد زمین و مساحت تقریبی زمین و یادداشت اعداد بدست آمده در بازدید و دیدن عملیات و پیشرفت ساختمان در مراحل مختلف کار بود . در بازدید از این مراحل و دیدن خلافی های ساختمان و نداشتن عدم صلاحیت در کار و تعطیل کردن کار از طریق مامور بازدید صورت می گرفت... که همراه با عکس و گزارش مامورد بازدید همراه بود .

  در بخش آخر که فعالیت کردم بخش کنترل نقشه بود .

  برای بدست آوردن زیربنای نقشه وپلانی که مورد بررسی بود بر اساس ضوابط به صورت زیر عمل می کردیم : بررسی کل مساحت نقشه البته با کسر کردن تراس و نورگیرها و راه پله .

  برای واحدهای زیر 75 متر مربع  پارکینگ نیاز دارد .

  برای واحدهای بالای 75 متر مربع m25 پارکینگ نیاز نیست .

  برای واحد تراز 50 متر مربع پارکنیگ نیاز نیست .

  برای واحدهای اداری به ازای هر متر مربع m 25 پارکینگ نیاز است .

  برای واحدهای تجاری (باب) به ازای هر باب تا 50 متر مربع 25 متر مربع پارکینگ نیاز است .

  اگر یک باب 51 متر مربع به بالا بود

  برای واحدهای ورزشی به ازای هر 100 متر مربع  پارکنیگ نیاز است .

  برای واحدهای در سایت اداری به ازای هر 150 متر مربع 25متر مربع

  برای واحدهای خدماتی به ازای هر 100 متر مربع 5/37 متر مربع پارکینگ نیاز است .

  از کل مساحت کل مساحت تقریبی برای زیربنای مفید ساختمان بدست می آید که بامشخص کردن نیاز پارکنیگ و نیز عقب نشینی مورد نیاز و همینطور خلافی ها برای پیش آمدگی های ساختمان مشخص می شود و میزان تراکم ساختمان را نسبت به مساحت ساختمان محاسبه می کنند و سطح اشغال درصد آن معلوم می شود که دونوع تراکم وجود دارد یکی تراکم مبنا ( تراکم ها نیز بر اساس منطقه و حوزه مربوطه درصد دارد) و تراکم سقف که همگی در کنترل نقشه مورد استفاده قرار می گیرد.

  در سیستم کنترل نقشه 3 گزینه وجود دارد:1- تایید نقشه 2- صدور پروانه 3- اعلام ضابطه ها .

  تایید نقشه :

  نیاز دارد به کد نوسازی و بعد  از باز شدن صفحه مورد نیاز در سیستم مشخصات ملک را وارد کرده ، جهت های ساختمان توسط کروکی . مساحت کل زمین و طبق سند مساحت پس از براصلاحی ، منطقه مربوطه ، کاربری، کد محدوده ، تراکم ، درصد معلوم شده ، پلاک ثبتی و نظر کارشناس و...

   

   

  صدور پروانه :

  کد نوسازی وارد می کنیم و اطلاعات ملک مربوطه صفحه اش باز می شود و کروکی جدید ساختمان را می کشیم و شماره پروانه ، تاریخ صدور پروانه ، سطح اشغال ، بخش ثبتی ( توضیحات کنترل فنی )(توضیحات برهای) (ابعاد زمین )(نوع کاربری)(شماره استعلام و تاریخ)(مساحت زمین بعد از بر اصلاحی )(مساحت طبق سند)(وضعیت زمین ) را در سیستم مشخص می کنیم .

  اعلام ضابطه ها :

  در این گزینه نیز جهت های مربوطه نقشه را مشخص می کنیم. مساحت پس از بر اصلاحی وضع موجود ، مساحت طبق سند ، کاربری ، تراکم و درصد ، کاربری موجود ، تراکم ، کد مرجع، کد محدوده خدمات ، نظریه کارشناس و... را در سیستم ثبت می کنیم.

  که با این مشخصات کلی می توان در کنترل نقشه :

  اصلاحی و تغییرات نقشه صورت می گیرد

  صدور پروانه

  افزایش بنا

  صدور پایانکار

  گواهی بهره برداری

  پروانه تعمیرات

  صدور گواهی استعلام از ادارات برق و بیمه صادر شود

  که فعالیت آخر من در شهرداری بود.

  پیشنهادات:

  در شهرداری از قوانین خاصی پیروی می کنند که بسیار لازم و قابل قبول می باشد که در این مدت که من در آن بخش فعالیت نموده ام افراد بسیاری از قشرهای مختلف برای انجام کار به شهرداری آمده اند و هر شخصی مشکل خاصی داشت که با گذراندن مراحل خاصی که در آن بخش صورت گرفته بود می توانست مشکل خود را حل نماید و به کار ساختمانی خود ادامه دهد . پیشنهادم در این باره این است که با وجود افرادی با تجربه بیشتر در کار شهرسازی می توان سرعت کاری را افزایش داد و ارباب رجوع را راضی نمود

  فرم های مربوطه :

  برگ تعهد کارفرما : درخوئاست محضری برای شرکت های آب و فاضلاب که فاضلاب در محیط خیابان خارج و محیط آلوده نمی کنند.

  فرم درخواست : نوشته ای برای درخواست خود و مدارک لازم می آورند که در دبیرخانه ثبت می گردد. درخواست و بعد قسمت شهرسازی و...

   

   

  برگ گواهی استحکام بنا:

  پیشرفت عملیات ساختمانی و بازدید گزارش

  تعهد نامه :

  املاکی که تعریض داشته باشد از این فرم استفاده می کنند .

  برگ اعلام شروع عملیات ، تخریب ساختمان و شروع کار جدید ساختمان جدید

  برگ استعلام های مربوطه : برگ هایی که برای درخواست برق است . دفتر خانه و یا بانک و اداره تامین اجتماعی برای گرفتن پروانه به شهرداری ارجاع می شود .

  فرم های کنترل و نقشه وضوابط :

  کل ابعاد زمین و نوع کاربری زمین ومیزان تراکم در این فرم ها مشخص می شود و برای کنترل ابعاد زمین بازدید شده با نقشه های مربوطه .

  فرم عدم خلاف ، و کمیسیون ماده صد .

  فرم های گزارش بازدید

  مامور بازدید با دیدن ملک و یا زمین ، ابعاد آن نوشته می شود و توسط متراژ کردن زمین و بررسی به برهای مختلف خیابان ها و کوچه های مجاور و نوع زمین و میزان پیشرفت ساختمان در حال ساخت و همینطور نوع کاربرهای استفاده از مصالح ورعایت نمودن قوانین وعقب نشینی ها ، فرم صادر می شود .

   

  10-فرم صدور پروانه ساختمان

  برای ساختن ساختمان باید با ارائه نقشه مربوطه و مدارک لازم و نیز گزارش مامور بازدید از زمین و یا ساختمان تخریب شده دوباره برای احداث ساختمان جدید فرم پروانه ساختمان صادر شود.

 • فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

مجموعه قوانين و مقررات شهر سازي از آغاز تا پايان سال 1378 ساخت شهر هاي جديد ( وزارت مسکن و شهرسازي ) از اساسنامه شرکت عمرات شهرهاي جديد (83) – 14/10/67 ماده 4 – موضوع شرکت : مديريت تهيه طرحهاي شهر سازي ، معماري ، نقشه

تعريف تفکيک: تفکيک عبارتست از قطعه بندي زمين بر اساس مقررات و برنامه هاي توسعه که مورد تصويب قرار گرفته اند.مقررات کلي تفکيک دربرگيرنده اندازه و شکل قطعات زمين عرض و طول آن ها و همچنين چگونگي تامين دسترسي ها ست.با اجراي اين روش ممکن است قطعات ز

مقدمه : موضوعي که دراين تحقيق مورد تحليل قرار گرفته است بند 24 ماده 55 قانون شهرداريها است . ماده 55 قانون شهرداريها به وظايف محوله شهرداريها مي پردازد . موضوعي که در بند 24 اين ماده به عنوان وظيفه ي شهرداريها عنوان شده است ، صدور پروانه ه

به طور کلی با توجه به وضعیت خاص محدوده طرح پلاکهای موجود را به لحاظ قیمت به دو گروه عمده می توان تقسیم کرد : اراضی واقع در لبه خیابان اراضی واقع در عمق بلوکهای همجوار بر اساس بررسی بعمل آمده اراضی گروه اول بدلیل ارزش بالای تجاری به ازاء هر متر مربع بیش از 10 میلیون ریال قیمت گذاری می گردند و اراضی گروه دوم که عمدتاً دارای کاربری مسکونی می باشند حدود 1 میلیون ریال خرید و فروش می ...

مقدمه ساختمان سازي مانند بسياري از صنايع متداول در جهان داراي قوانين و مقررات خاص خود مي باشد که عدم رعايت اين قوانين و مقررات باعث تقليل استحکام و خسارات جبران ناپذير در حين انجام کار و پس از انجام کار خواهد شد. هدف ساختمان سازي انسان محوري است.

طرحهاي جامع و طرحهاي توسعه شهري روش کار خود را بر تقسيمات شهري و ايجاد استقرار کالبدي و پيشنهادات براي توسعه در دراز مدت شکل مي دهد بعبارتي در طرحهاي جامعه مشاور منابه . تنگنها و امکانات بالفعل و بالقوه را بررسي و با توجه به شرايط وضع موجود اقدام به

معرفی موضوع مجتمع مسکونی یک نمونه مشهور مسکن که در ایران و در قرن 14 شمسی و با منسوخ شدن خانه های سنتی حیاط داخلی رواج یافته است، خانه های ردیفی (Row House) می باشد. اساساً این نوع مسکن بر مبنای تفکیک قطعات و مالکیت فردی قطعه زمین مسکونی استوار است، و در صورتی که فقط شامل یک واحد مسکونی باشد، مسکن اختصاصی (Detached) یا مستقل نام می گیرد. در این نوع مسکن هم اکنون در زبان عامیانه ...

مقدمه وجود برنامه توسعه شهرها از ابتداي قرن اخير يک ضرور غير قابل انکار مطرح گرديده و اين ضرورت در ايران در دهه چهل با تهيه و تصويب اولين طرح هاي جامع شهري عينيت يافت. ولي طي اين سال ها اجراي اينگونه طرح ها در اکثر موارد پيش بيني شده به علل گوناگو

چکیده پژوهش: پژوهش انجام شده که در ارتباط با حاشیه نشینی در تهران و به مطالعه موردی منطقه اسلام شهر پرداخته ، با هدف تبیین فرایند شکل گیری ، دگرگونی و تغییرات پدیده و نیز عوامل داخلی و خارجی مؤثر بر آن و فراهم کردن بستر لازم برای ارزیابی عینی نتایج و بازخوردهای سیاست ها و روش های برخورد با پدیده صورت گرفته است. در انجام این پژوهش از روش کتابخانه ای استفاده شده و از پژوهش هایی که ...

مقدمه وجود برنامه توسعه شهرها از ابتدای قرن اخیر یک ضرور غیر قابل انکار مطرح گردیده و این ضرورت در ایران در دهه چهل با تهیه و تصویب اولین طرح های جامع شهری عینیت یافت. ولی طی این سال ها اجرای اینگونه طرح ها در اکثر موارد پیش بینی شده به علل گوناگون محقق نشد که بررسی این علل خارج از بحث می باشد. ولی یکی از علل عدم موفقیت اجرای طرح های جامع و تفصیلی را می توان در جدا بودن فرآیند ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول