‫پروژه آموزش الکترونیکی مفاهیم هندسی ریاضی چهارم ابتدایی

Word 4 MB 35192 62
مشخص نشده مشخص نشده کامپیوتر - IT
قیمت قدیم:۶,۲۰۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۴,۸۵۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • چکیده

  مجمو عه ای که  در اختیار  دارید "  آموزش مفاهیم هندسی ریاضی سال چهارم " ابتدایی  می باشد که  مطالب  را  در پنج  فصل مختلف  خلاصه کرده است. در فصل اول بچه ها ابتدا با مفاهیم هندسی نظیر خط، نیم خط و زاویه آشنا می شوند تا  برای رسم های هندسی  مثل رسم خطوط عمود  بر هم  و فاصله یک  نقطه از یک خط در فصل دوم آشنا شوند. سپس  در فصل سوم با اشکال هندسی و رسم آن آشنا می شوند و در دو فصل آخر نیز  به مفاهیم محیط و مساحت و روش به دست آوردن محیط  و مساحت  اشکال هندسی پرداخته شده است. در قسمت آخر هر فصل دو سوال بصورت تستی آورده شده تا مطالب آموزشی مورد ارزیابی واقع شود.

   

   

   

  مقدمه

          دانش بشری  هر روز در حال پیشرفت  می باشد و  با پیشرفت علوم کامپیوتری  نیز سی دی های  مختلفی وارد بازار می شود. سی دی های آموزشی  ساده ترین وآسان ترین روش جهت آموزش علوم و فنون مختلف بخصوص کتب درسی می باشد.

         در  این پروژه می خواهیم  با  استفاده از اشکال ، رنگ ها ، موسیقی  و  صداگذاری متناسب  با  گروه  سنی ابتدایی به روش ساده و آسان بخشی از کتاب ریاضی سال چهارم ابتدایی را آموزش دهیم . امید است تلاش ما گامی باشد هر چند کوچک جهت رسیدن به هدف  نهایی مان  که  همان  طراحی سی دی آموزشی مفید و مناسب برای این گروه سنی است.

   

   

   

   

   

  فصل اول

   

   

  تعریف و امکان سنجی مسئله

   

   

   

   

   

   

  1-1 تعریف مسئله

  از آنجا که  امروزه کودکان  با  علم کامپیوتر آشنا  هستند و ذهن  آنها  جهت  یادگیری دروس به وسیله سی دی های آموزشی از طریق کامپیوتر آمادگی بیشتری دارد  بنابراین تصمیم به آموزش  ریاضی  ابتدایی  برای  بچه های  آشنا با کامپیوتر گرفته شد. همچنین برای افزایش کیفیت آموزش، مطالب آموزشی سی دی را به مطالب چند رسانه ای ( فیلم و صدا ) و آموزش متنی به همراه تصاویر تهیه شد. برای ترکیب وپیاده سازی چنین نرم افزاری ازبین نرم افزارهای موجود  باید  نرم افزاری مناسب انتخاب می شد که پس از بررسی های لازم تصمیم به استفاده از  Authorware گرفته شد.

   

   

   

   

  2-1 محدوده مسئله

  از آنجا که  مخاطبان  کار ما  گروه سنی  ابتدایی هستند ، سی دی  آموزشی  مورد نظر متناسب باکاربران ابتدایی بصورت آموزش مفاهیم هندسی ریاضی ساخته شده است و محدوده آن این گروه سنی و آشنا با کامپیوتر می باشد.

   

  3-1 اهداف کلی

  استفاده  از  سیستم های  آموزشی  الکترونیکی  به  جای  سیستم های موجود مبتنی بر آموزگار و شاگرد

   

  1-3-1 اهداف جزیی

  فرآیند فن آوری تولید سی دی آموزشی برای گردآورنده پروژه

   

  4-1 کارهای انجام شده مرتبط با موضوع

  ابتدا  کتابهای  آموزش  تدریس  ریاضی  و  کتاب  درسی  سال چهارم مطالعه شد و با مشورت  با  مدرس این کتاب ،مطالب مورد نظر جمع آوری  و بر اساس روند مورد نظر فصل بندی  شد. برای  رعایت  استاندارد  سی دی  از متخصصان تولید سی دی های آموزشی کمک گرفته و تصمیم به استفاده از نرم افزار Authorware برای ساخت سی دی گرفته شد.

   

  5-1 امکان سنجی

  در این سی دی با توجه به انتخاب نرم افزار Authorwareاین امکان فراهم شده است تا بتوان  فیلم های  چند رسانه ای  آموزشی  صفحات حاوی متن و عکس و صوت را در سی دی قرار دهیم و پروژه بدون نیاز به نرم افزاری خاص بر روی سیستم عامل windows اجرا می نماید.

   

  فصل دوم

   تجزیه و تحلیل و طراحی CD

   

  1-2 تعریف کامل مسئله

  در این پروژه سعی شده  متناسب  با  گروه سنی خاصی از کودکان، در صفحات مورد نظر از رنگ های شاد ،تصاویر کودکانه و جذاب و  همچنین از موسیقی های مناسب برای آنها استفاده شود. در ذیل به مراحل مختلف ساخت سی دی می پردازیم.

   

  2-2 مراحل طراحی برنامه

        در ابتدای کار مطالب مورد نظر ازکتاب ریاضی سال چهارم دبستان جمع آوری شد. سپس طبق مطالب ، اشکال  وتصاویری را درنظرگرفته و نرم افزارهای مورد نیاز  نصب شد که شامل  Authorware ,  PhotoImpact Photoshop, , SoundForge   و  Word   می باشد. سپس درایوی  کاملا خالی شد تا تمام تصاویر، صداها و چیزهای مربوط به پروژه در آن ذخیره شود .  تصاویر  مورد نیاز  را  در  درایو  قرار داده  و  با استفاده از نرم افزارهای    PhotoShopو  PhotoImpact دکمه ها و تصاویر مربوط به پروژه  طراحی شده و کارهای مورد نظر روی آنها انجام شد. سپس با استفاده از  SoundForge صداها ضبط و موسیقی های مورد نیاز دردرایو کپی شد.درمرحله بعد درنرم افزار Authorware تصاویر، دکمه ها، صدا و موسیقی های ذخیره شده طی مراحل خاصی قرار داده شد. در آخر نیز بعد از رفع اشکال و بررسی کلی برنامه بصورت exe ذخیره شده و رایت شد

   

   

  2-3 شکل ظاهری صفحه اصلی و طرحهای پیشنهادی

  برنامه دارای یک صفحه اصلی  است  که  در اجرای آن ابتدا صفحه  شروع یعنی  "بسم الله الرحمن الرحیم" اجرا می شود و پس از 5 ثانیه پاک شده و صفحه اصلی نمایان می شود.  صفحه  اصلی  بوسیله نرم افزارهای PhotoShopو  PhotoImpact   و بر اساس گروه سنی  و نوع آموزش مورد نظر  طراحی شده است . در این صفحه سه بخش اصلی هست که جهت ورود  به هر بخش دکمه ای وجود دارد که قبلا باPhotoImpact طراحی شده  بود . بخش اول  معرفی سی دی  ، بخش دوم  راهنمای سی دی و بخش سوم  که مهمترین  بخش  می باشد  مربوط  به  مطالب  آموزشی است. می توان با توجه به سلیقه شخصی صفحاتی به شکلهای متفاوت  و دلخواه طراحی  کرد  و از نرم افزارهای دیگری مثلflash جهت جذاب تر کردن و انیمیشن کردن دکمه ها و متن استفاده شود.

   

   2-4 طراحی تصاویر

  برای طراحی  تصاویر در نرم افزار PhotoImpact  یک  صفحه  باز  کنید  و  از پنجره Easypallet   که  در سمت راست قرار دارد سربرگ Galleries را باز کرده زیر شاخه Image   Enhance meats را انتخاب کنید  سپس از گزینه های آن گزینه  fill gallery را انتخاب کنید و بعد روی All کلیک کنید . نمونه های صفحات را در سمت راست پنجره می بینید و از بین آنها روی صفحه مورد نظر دابل کلیک کنید تا  روی صفحهNew قرار گیرد و بعد قابی  را برای صفحه  طراحی  شده  از  طریق  گزینه  Foto Frame Gallery  انتخاب  کنید . برای  قاب هم می توان  روی  آن  دابل کلیک  کنید  تا  دور  صفحه  قرار گیرد.  در  صورت نیاز می توان از امکانات دیگری مثل گالری تمبری شکل، گالری متحرک و ... استفاده کرد. سپس تصویر مورد نظر را  با پسوند JPG/JPEG/JPE و در  قسمت File Name نام آن را در مسیر خاصی ذخیره کنید.

   

  2-5  طراحی دکمه ها

    برای  طراحی  دکمه ها  ابتدا  در  نرم افزار  PhotoImpact   از منوی  web    گزینه component designert را انتخاب کنید.پنجره component designer باز می شود که درسمت چپ  عنوان  انواع  دکمه ها  نوشته  شده ،  با  انتخاب هر زیر گزینه، نمونه دکمه ها در سمت راست دیده می شود. دکمه مورد نظر را با کلیک کردن روی آن انتخاب و سپس دکمه next را کلیک کنید. در پنجره باز شده  تغیراتی  مثل  رنگ ، اندازه  و  نوشته  عنوان را بر اساس دکمه انتخاب شده  اعمال کنید . بعد  از  تغییرات  گزینهExport  سپس As Individual Objects را انتخاب کنید . سپس دکمه طراحی شده را با  Ctrl+A  انتخاب و با پسوند PNGیا BMPذخیره کنید.

   

   

   2-6 تایپ متن و رسم اشکال

  در نرم افزار  photoshopمی توان  به وسیله  ابزارtype tool  متن  مورد نظر را نوشت.

  ابزارهای مورد استفاده در برنامه و کاربردهای آنها عبارتند از:

  ابزار T،  تغییر اندازه متن

  ابزارchange the text ، انتخاب نوع  متن

  ابزار set the text color   ، تغییر  رنگ  متن

  ابزار creat warped text  ، تغییر  شکل  متن

  ابزار move tool ، تغییر مکان  متن

  ابزارهای line و gradient ، رسم اشکال

   و در آخر متون و اشکال را با  پسوند JPEG باید ذخیره کرد.

                

   

                              

  2-7 افکت دادن به متن

  جهت  افکت دادن  به متن تایپ  شده در phooshop بعد  از تغییر رنگ و اندازه خطها به ترتیبی  که  در طراحی  تصاویر گفته شد  ، کافی  است در پنجره  layer  در  زیر صفحه  از قسمت   add a layer style  یکی از گزینه ها را باز کنید . هر گزینه پنجره ای خاص  دارد که شامل گزینه هایی  در سمت چپ  پنجره  و  تنظیماتی  در سمت راست می باشد .  با تیک دار کردن هرکدام ، افکت  مورد نظر روی  خط  اعمال می شود که  شامل:

  drop ( قطره )

   glow( درخشش )

  bevel ( اریب زنی )

  emboss ( برجسته کاری )

  stain ( براق کننده )

  overlay  ( جایگذاشت )  می باشد . برای  برجسته نشان دادن  خطوط  می توان مقدار distance , spread , size را در drop shandow تغییر داد.

   

                    

   

  2-8  ضبط صدا   

  آن را  انتخاب  کنید  تا  صفحه آن باز شود  سپس  Record ابزار soundforge    در نرم افزار

    را  بزنید   و  پس  از  اتمام  توضیحات  دکمه Record  "هد فون"  را  وصل  کرده  و دکمه  را انتخاب playرا انتخاب کرده سپس آن صفحه را  ببندید . برای  اجرا می توان دکمه  stop

   ذخیره کرد.(*.wav) کرده و در آخر آن را با پسوند

   

              

   

   

  2-9  افکت دادن به صدا

         برای  این کار  صدای  مورد نظر  را  بازکرده  و آن را  انتخاب کنید . سپس از  نوار منو،

   را انتخاب کنید.  افکت های مختلفی  در  این قسمت  وجود دارد  و باانتخاب Effects  منوی

  استفاده Wave Hammer  هر  کدام می توان  تنظیمات خاص  آن  را انجام داد که  از افکت  

   تغییر داده شد  تا" تن" صدا کاهش یا افزایش یابد.   Threshold شد و در آن صفحه قسمت

 • فهرست:

  چکیده....................................................................................................................   1

  مقدمه.....................................................................................................................   2

  فصل اول:تعریف و امکان سنجی مسئله..................................................................  3

  1-1 تعریف مسئله .......................................................................................................

  1-2 محدوده مسئله .....................................................................................................

  1-3 اهداف مسئله ......................................................................................................

        1-3-1 اهداف کلی .............................................................................................

        1-3-2 اهداف جزئی ..........................................................................................

  1-4 کارهای انجام شده مرتبط با موضوع ...................................................................

  1-5 امکان سنجی ......................................................................................................

   

  فصل دوم:تجزیه و تحلیل و طراحی سی دی ......................................................

  2-1تعریف کامل مسئله .............................................................................................

  2-2 مراحل طراحی برنامه .........................................................................................

  2-3 شکل ظاهری صفحه اصلی و طرح های پیشنهادی ...........................................

  2-4 طراحی تصاویر ..................................................................................................

  2-5 طراحی دکمه ها ..................................................................................................

  2-6 تایپ متن و رسم اشکال ........................................................................................

  2-7 افکت دادن به متن .................................................................................................

  2-8 ضبط صدا .............................................................................................................

  2-9 افکت دادن به صدا ................................................................................................

  2-10 قطعه قطعه کردن صدا و موسیقی .......................................................................

  2-11 آشنایی با نرم افزار authorware ......................................................................

  2-12 قرار دادن صدا و موسیقی ..................................................................................

  2-13 لینک دکمه ها به صفحات داخلی .....................................................................

   

  فصل سوم: پیاده سازی سی دی .........................................................................

  3-1 طراحی بخش شروع برنامه ...........................................................................

  3-2 طراحی صفحه اصلی .........................................................................................

    3-2-1 طراحی معرفی سی دی ..............................................................................

    3-2-2 طراحی راهنمای سی دی ............................................................................

    3-2-3 طراحی مفاهیم درسی .................................................................................

       3-2-3-1 طراحی فصول .....................................................................................

       3-2-3-2 طراحی سوال .....................................................................................

       3-2-3-3 طراحی بخش پایانی ..........................................................................

   

  فصل چهارم: راهنمای سی دی .........................................................................

  4-1 تشریح نحوه اجرای برنامه ........................................................................

  4-2 سخت افزار مورد نیاز .....................................................................................

  4-3 نرم افزار مورد نیاز ........................................................................................

  4-4 نحوه نصب برنامه ..........................................................................................

   

  نتیجه گیری و پیشنهادها .........................................................................................

  منابع و مآخذ ..........................................................................................................

   

   

  منبع:

   

  1-بهروش_ م ، جعفری_[ ع ، دانشفر_ع ، روش تدریس ریاضیات ابتدایی (1372).

  2-شید فر _ ع ، فروزان _ م ، فرهودی مقدم _ پ ، معلم ریاضی چهارم دبستان ، اداره کل چاپ و توزیع کتاب های درسی (1378).

  3- شید فر _ع، فروزان _م ،  فرهودی مقدم _پ، کریم پور _ر ، ریاضی چهارم دبستان ، اداره کل چاپ و توزیع کتاب های درسی (1382).

  4- رز_ک ، خود آموز ادوب فتو شاپ ، انتشارات کتاب غزال ، انتشارات سائسی (1382).

   

  1- “authorware 6.0 “ software.

   

  2-“photoshop 7.0”    software.

   

  3-“photoimpact 10”  software.

   

  4- “soundforge 8.0”  software.

   

   

تکنولوژي آموزشي درعرصه هاي متعدد کارايي خود را نشان داده است. هر فرد، سازمان يا نهادي که از روشهاي پيشنهادي علم تکنولوژي آموزشي بهره گرفته، بيش از پيش بر بهره وري و اثر بخشي خود افزوده است. تکنولوژي آموزشي در آموزش و پرورش به سان چراغي است که د

هدف رشته مهندسی کامپیوتر که به طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر می پردازد، لذا اهمیت بسیار زیادی در دنیای امروز برخوردار است. هدف از طی این دوره تربیت کارشناسانی است که در زمینه تحلیل، طراحی، ساخت و راه اندازی دستگاهها و مجموعه های سخت افزاری جدید، بررسی و شناخت مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری موجود، نگه داری، عیب یابی و تعمیر و اصلاح و توسعه فعالیت کنند طراحی، شبیه سازی، ...

رشته مهندسي کامپيوتر که به طراحي و ساخت اجزاي مختلف کامپيوتر مي پردازد، لذا اهميت بسيار زيادي در دنياي امروز برخوردار است. هدف از طي اين دوره تربيت کارشناساني است که در زمينه تحليل، طراحي، ساخت و راه اندازي دستگاهها و مجموعه هاي سخت افزاري جديد، برر

رياضيات چيست؟ آيا ميتوان اين علم را در چند جمله معرفي کرد ؟ بدون شک معرفي علوم پايه بخصوص علم رياضي که ما در همه علوم است، کار بسيار دشواري است. زيرا اين علم از يک سو ذهني و تجريدي و از سوي ديگر عملي ميباشد و در نتيجه يک تعريف بايد کلي باشد تا بتو

ریاضیات چیست؟ آیا میتوان این علم را در چند جمله معرفی کرد ؟ بدون شک معرفی علوم پایه بخصوص علم ریاضی که ما در همه علوم است، کار بسیار دشواری است. زیرا این علم از یک سو ذهنی و تجریدی و از سوی دیگر عملی میباشد و در نتیجه یک تعریف باید کلی باشد تا بتواند تمام ابعاد دانش ریاضی را در بر بگیرد .برای مثال « آندروگلیسون» ریاضی دان آمریکایی در معرفی این علم می گوید: «ریاضیات علم نظم است و ...

مقدمه: یک کشف بزرگ سبب حل شدن یک مسأله بزرگ می‌شود، ولی در حل هر مسئله حبه‌ای از اکتشاف وجود دارد. مسئله شخص ممکن است چندان پیچیده نباشد، ولی اگر کنجکاوی وی را برانگیزد و ملکه‌های اختراع و اکتشاف را در فرد به کار وادارد، و اگر آن را با وسایل و تدابیر خود حل کند ممکن است از تنش و شادمانی حاصل از پیروزی در اکتشاف شاد شود، چنین حال و تجربه‌ای در سالهای تجربه‌پذیری می‌تواند شوق و ...

کاربرد هاي روبوت در سطوح مختلف آموزشي - فعاليت هاي يادگيري دبستاني از روبوت ها مي توان جهت آموزش و يادگيري فعاليت ها و عناوين زير استفاده نمود: 1- مفاهيم چپ و راست ، توالي و سلسله مراتب 2- مشاهده کردن 3- شمردن و يادگيري اعداد 4- نواختن و آواز خواندن

مقدمه : میکروکنترلر چیست ؟ میکروکنترلر در واقع یک کامپیوتر تک تراشه ای ارزاتقیمت می­باشد. کامپیوتر تک تراشه ای بدین معنی است که کل سیستم کامپیوتر در داخل تراشه مدارمجتمع جای داده شده است.میکروکنترلری که برروی تراشه سیلیکونی ساخته میشود دارای خصوصیاتی مشابه خصوصیات کامپیوترهای شخصی استاندارد است. نخستین ویژگی میکرولنترلر دارای یک CPU (واحد پردازشگر مرکزی) حافظه RAM3 و حافظه ROM4 ...

1- مقدمه با توجه به اهميت و حساسيت امر مهار آب‌ هاي سطحي خصوصاً در کشور ما که اکثر رودخانه‌هاي مناطق مختلف فصلي بوده و کمبود آبي که در پهنه وسيعي از کشور وجود دارد ، نياز به شناسايي و به مدل در‌آوردن رفتار رودها و شريان‌هاي آبي جهت ب

مقدمه (خلاقیت ) مقوله ای است که اغلب ابعاد زندگی اجتماعی بشر را در بر می گیرد اما به جرات می توان گفت خلاقیت در آموزش و پرورش نکته ای کلیدی و حائز اهمیت است . با عنایت به اینکه ،زمینه اساسی خلاقیت باید در خانواده ، مدرسه و دانشگاه فراهم گردد و مدارس در این زمینه نقشی مضاعف دارند در این مقاله کوشش می شود برخی از ابعاد اساسی ( خلاقیت و آموزش ) مورد توجه قرار گیرد. تعریف خلاقیت : ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول