تحقیق بررسی سطوح کود نیتروژن با پوشش گوگردی و اوره بر میزان خصوصیات رشدی، جذب عناصر، خصوصیات اکوفیزیولوژیک و درصد اسانس نعناع

Word 1 MB 35201 96
مشخص نشده مشخص نشده روش تحقیق
قیمت قدیم:۲۲,۶۰۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۱۹,۸۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 •  

  چکیده

  نعناع ( Mentha piperita L.) از گیاهان دارویی بسیار با ارزش  است که دارای کاربرد وسیعی در صنایع بهداشتی و آرایشی ،شیرینی سازی ، نوشابه سازی، ادویه سازی وداروسازی می باشد. به منظور مقایسه اثرات کود اوره و اوره با پوشش گوگردی بر روی عملکرد، جدب عناصر ، خصوصیات اکوفیزیولوژیک و درصد اسانس نعناع آزمایشی در سال 1386  انجام گردید. آزمایش به صورت فاکتوریل بر پایه طرح بلوک های کامل تصادفی در سه تکرار انجام شد . کود اوره و اوره با پوشش گوگردی به عنوان فاکتور اول و سه سطح 57،46،23 گرم در متر مربع نیتروژن خالص بعنوان فاکتور دوم در نظر گرفته شد. نتایج نشان داد که اوره با پوشش گوگردی سبب افزایش وزن خشک و تر ریشه در مقایسه با اوره معمولی گردید. همچنین طول برگ تحت تاثیر  میزات ازت بکاربرده شده قرار گرفت و افزایش یافت. در رابطه با میزان ازت در برگ مشخص گردید که با بکار بردن کودهای ازته میزان ازت برگ افزایش یافت. بیشترین میزان ازت در برگ در تیمار 46 گرم در متر مربع اوره معمولی و با پوشش گوگردی بدست آمد. تعداد برگ و طول ساقه تحت تاثیر تیمارها قرار گرفت بطوریکه میزان 46 گرم در متر مربع اوره با پوشش گوگردی نسبت به بقیه تیمارها تعداد و طول ساقه را افزایش داد. در این تحقیق مشخص شد که اثرات نوع کود بر درصد اسانس موثر بوده و بیشترین میزان اسانس در تیمار کود اوره با پوشش گوگردی مشاهد شد. همچنین در بین غلظتهای مختلف، غلظت 46 گرم در متر مربع ازت بیشترین درصد اسانس و 23 گرم در متر مربع کمترین میزان اسانس را داشت. بنابراین مشخص گردید با افزایش ازت میزان اسانس گیاه افزایش می یابد ولیکن این میزان افزایش تا تیمار 46 گرم ازت در متر مربع تاثیر گذار بود و با افزایش غلظت ازت از 46 به 57 گرم در متر مربع میزان اسانس کاهش نشان داد. در بین پارامترهای اکوفیزیولوژیک تنها فتوسنتز تحت تاثیر تیمار 23 گرم در متر مربع قرار گرفت و افزایش نشان داد. نتایج نشان داد که با افزایش میزان غلظت کود ازت بکاربرده شده میزان فتوسنتز نه تنها افزایش نشان نداد بلکه کاهش نیز یافت.

   

   

  کلمات کلیدی : نعناع، نیتروژن، اوره با پوشش گوگردی، تعداد برگ، اسانس، عملکرد

   

  مقدمه:

  خداوند متعال هیچ چیز را بدون فایده نیافریده ودر هر مخلوقی حکمتی نهفته است از جمله نعمات خدا دادی،  گیاهان دارویی می باشند که از قدیم الایام بشر با آنها آشنا گشته و جهت معالجات بیماران خود مورد استفاده قرار داده است (5،2). پیشرفت های علمی طی دو دهه اخیر، اهمیت و نقش گیاهان دارویی را در تامین نیازهای بشر به ویژه در حیطه درمان دو چندان ساخته است. امروزه با بهره گیری از روشها و فنون تخصصی، مهمترین مواد و ترکیبهای شفا بخش بکار گرفته می شود. اثرات جانبی داروهای شیمیایی و الزامات زیست محیطی و روند تدریجی گرایش به سوی فرآورده های طبیعی سبب شده اند تا به گیاهان دارویی توجه بیشتری شود. بررسی ها نشان داده که جایگزینی داروها با منشاء طبیعی به جای داروهای شیمیایی در سطح دنیا به سرعت رو به توسعه و گسترش است.

   کشورهای مختلف با بهره گیری از توانهای بالقوه خود از جمله تنوع پوشش گیاهی ،تنوع اقلیمی و ارزان بودن انرژی و نیروی کارگری و وجود تکنولوژی های برتر و... سهم خود را از تجارت جهانی گیاهان دارویی می گیرند به طوری که کشوری مانند کانادا خود را غول خفته گیاهان دارویی می داند.

   همچنین به دلیل اثبات عوارض جانبی داروهای شیمیایی و تمایل بشر به استفاده هر چه بیشتر محصولات طبیعی به منظور حفظ سلامت خویش ، مشکلات سیستم دارویی مدرن مانند هزینه های بالا ، استفاده از منابع غیر تجدید شونده مانند منابع فسیلی و آلودگی محیط توسط صنایع دارویی و ناتوانی بشر برای ساخت برخی از مواد داروئی که به طور طبیعی در گیاهان وجود دارد باعث توجه بیشتر به گیاهان داروئی گردیده است .

   افزایش جمعیت ایران  و نیاز مبرم صنایع داروسازی به گیاهان داروئی به عنوان مواد اولیه تولید دارو ، ناتوانی در تولید مصنوعی پاره ای از داروهای حیاتی توسط صنایع داروسازی و همچنین اهمیت مواد موثره گیاهان داروئی در صنایع غذایی ، آرایشی و بهداشتی باعث شده که توجه و تحقیق پیرامون این دسته گیاهان از نقطه نظر کشت ، تولید و مصرف از اهمیت خاصی برخوردار باشد .

  از دو هزار سال قبل تا کنون از گونه‌های مختلف نعناع به عنوان ادویه و دارو استفاده می‌شود. اما استفاده انسان از نعناع به 250 سال قبل باز می‌گردد. از برگ‌ها، پیکر رویشی و اسانس این گیاه در اکثر فارماکوپه‌های معتبر به عنوان دارو یاد شده است. از مواد مؤثر نعناع برای خوش طعم شدن داروهای بدمزه استفاده می‌شود. اسانس نعناع «منتول»  خاصیت ضد باکتریایی دارد و در تهیه محلول‌هایی برای شستشوی دهان و گلو استفاده می‌شود. «منتول» همچنین خاصیت ضد خارش دارد. اسانس نعناع در صنایع غذایی، بهداشتی و آرایشی، شیرینی‌سازی، نوشابه‌سازی و صنایع ادویه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  مقدار مصرف سالانه اسانس نعناع در جهان به هفت هزار تن می‌رسد. در این مورد آمریکا در سال 1992 حدود 3200 تن اسانس از 43000 هکتار زمین زیرکشت استحصال نمود (82).

  مهمترین کشور تولید کننده این گیاه آمریکاست. از کشورهای دیگر تولید کننده نعناع می‌توان از روسیه، بلغارستان، برزیل، ژاپن، فرانسه، آرژانتین و مجارستان نام برد.

  درکشور ما تحقیقات قابل ملاحظه ای درخصوص کاشت ، داشت و برداشت آن انجام نگرفته است . گیاه نعناع دارای ویژگی های متعددی جهت کشت در مناطق وسیعی از کشور است. مهمترین این ویژگی ها عبارتند از :

  1- نعناع دارای دوره رویشی کوتاه است . از بدو رویش تا زمان گلدهی مدت زمانی برابر 80 تا 100 روز به طول می انجامد (5).

  2- امکان تناوب کشت آن با غلات وجود دارد . زیرا این گیاهان معمولا" از دوره رویشی کوتاهی برخوردارند وپس از برداشت آنها زمان کافی برای آماده کردن زمین وجود دارد همچنین  طول ساقه ، با توجه به شرایط اقلیمی محل رویش ، بین 30 تا 100 سانتی متر متغیر است (5).

  3-فصل کشت نعناع درمناطق موردکشت گیاهان زراعی دیگر تلاقی زیادی نداشته وتعادلی درتوزیع زمانی کار کشاورزان وماشین آلات کشاورزی ایجاد می کند.

  4-  گیاه نعناع با شرایط آب وهوایی بیشتر نقاط ایران سازگار است. درنواحی مختلف ایران بخصوص استانهای تهران،کهکیلویه و بویراحمد، آذربایجان غربی وشرقی، کرمان و فارس یافت می شود.

  این گیاه ،سریعا" تحت تاثیر شرایط متفاوت محیط زندگی قرار می گیرد، مانند آنکه انواعی از آنها که در دشت ها واماکن مرطوب میرویند اگر درمحیط های خشک قرار گیرند ،به سرعت تغییراتی ازنظر سازش و تطابق با محیط حاصل می کنند تا مقاومت آنها درمقابل تعرق ،زیاد شود بطوری که برگهای آنها پوشیده از کرک می شود ،یا کناره پهنک برگهای آنها به سمت پائین خمیدگی حاصل می کند ویا روزنه ها ، به حالت فرورفته دربشره باقی می ماند ویا ممکن است هیپودرم در آنها به صورت کاملا" کلانشیمی درآید ویا برگ حالت نسبتا" ضخیم وچرمی پیدا می کند وحتی سطح آنها ممکن است کاهش حاصل نماید به حدی که بکلی از بین برود(4).

  5-مصرف روز افزون نعناع دردنیا ضرورت توسعه کشت آن را درکشور به منظور امکان صادرات این محصول توجیه می نماید . مصرف نعناع امروزه در سراسر امریکا وهندوستان واروپا شایع می باشد (39).

   

  نعناع در طول رویش و تولید مواد مؤثر به مقدار زیادی مواد و عناصر غذایی نیاز دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که مقادیر مناسب ازت به میزان قابل توجهی سبب افزایش اسانس نعناع می‌شود(55).

  کود اوره با پوشش گوگردی ( SCU ) به عنوان یک نوع کود آهسته رهش که دارای راندمان بالا و مزایای بسیار زیادی برای خاک و گیاهان است ، در صنایع کشاورزی  کاربرد زیادی دارد. اخیراً در کشور ما نیز با توجه به راندمان پایین کود شیمیایی اوره و اتلاف آن، آلودگی شدید خاکها و منابع زیرزمینی آب به نیترات و نیتریت ، کاهش جذب عناصر ریزمغذی بدلیل بالابودن pH خاکها و … استفاده از این نوع کود نه تنها برای مزارع شالیزار که بطور کامل در آب غوطه ورند بلکه برای تمام اراضی کشاورزی توصیه شده است .   صرف نظر از مزایای فوق گوگرد نیز به عنوان یک ماده حیاتی در ساختمان پروتئین ها ، به عنوان کاهنده pH  خاکها و در نتیجه ایجاد شرایط جذب عنصر ریز مغذی خصوصا آهن و روی که مردم کشور ما در فقدان میزان آهن و روی رکورد دار می باشند،  دارد .با توجه به اهمیت ازت در عملکرد و میزان تولید اسانس در این گیاه و نیاز بالای این محصول به ازت و از طرفی اهمیت کود های پوشش دار که ازت را به آرمی آزاد می نمایند این تحقیق به بررسی و مقایسه دو منبع کود ازتی یعنی اوره و اوره با پوشش گوگردی در تولید اسانس و عملکرد گیاه نعناع خواهد پرداخت.                                              

   

  1-1- تاریخچه :

   

  در تیره نعناع (Labiatae) طبق بررسی های جدیدی که بعمل آمده ،4000 گونه گیاه وجود دارد که در200 جنس جای داده شده اند . این گیاهان به وضعی در کره زمین پراکندگی دارند که در غالب نواحی یافت می گردند ولی پیشینه انتشار آنها درمدیترانه است . گیاهانی عموما" علفی یکساله یا پایا ودارای ساقه های راست یا خزنده اند(55). 

   بعضی  از   آنها مانند.  ، Thymus و Lavandula ظاهربوته مانند  وساقه های متعدد وچوبی شده دارند. یا به صورت درختچه مانند ممکن است یافت گردد. از مشخصات این گیاهان آن است که ساقه های چهار گوش دارند . از قاعده ساقه آنها نیز غالبا" ساقه های فرعی منشاء می گیرد که حالت خزنده درسطح زمین پیدا می کنند ویا درون خاک وارد گردیده به صورت ساقه زیرزمینی درمی آیند . درانواع چند ساله این گیاهان ، ساقه های مسن ظاهر مدور دارد واین نیز بر اثر پیدایش لایه زاینده ای در ناحیه پوست ساقه های جوان است که با ایجاد بافت های جدید ، موجب ریزش وازبین رفتن لایه های بیرونی ، از خارج میگردد وبا این عمل ،ظاهر چهارگوش ساقه را ازبین میبرد . عده زیادی ازگیاهان تیره نعناع ،سریعا" تحت تاثیر شرایط متفاوت محیط زندگی قرار می گیرند مانند آنکه انواعی از آنها که در دشت ها واماکن مرطوب میرویند اگر درمحیط های خشک قرار گیرند ،به سرعت تغییراتی ازنظر سازش و تطابق با محیط حاصل می کنند تا مقاومت آنها درمقابل تعرق ،زیاد شود بطوری که برگهای آنها پوشیده از کرک می شود ،یا کناره پهنک برگهای آنها به سمت پائین خمیدگی حاصل می کند ویا روزنه ها ، به حالت فرورفته دربشره باقی می ماند ویا ممکن است هیپودرم در آنها به صورت کاملا" کلانشیمی درآید ویا برگ حالت نسبتا" ضخیم وچرمی پیدا  می کند وحتی سطح آن ممکن است کاهش حاصل نماید به حدی که بکلی از بین برود(5 و 31).

  Abstract:

  Mint (Mentha piperita L.) is one of most valuable medicinal plant that have vast usage in health, vanity, confectionary, beverage, spice and medicinal industries. In order to compare Urea and Sulphur Coated Urea (SCU) on vegetative, echophysiological characteristics, mineral uptake and percentage of essence and experiment was carried out in 2007 in factorial base as Randomized complete block design (RCBD). Urea and SCU were as first factor and level of application were as a second factor that were  in 3 levels including 23, 46 and 57 g.m2 of net nitrogen. Results reveled that SCU caused increasing in root fresh and dry weight. Also result indicated that leaves nitrogen increased with applying of Urea and SCU. Results showed most leaves nitrogen obtain in 46 g.m2  of net nitrogen in SCU treatment. Number of leaves and stem length affected by treatments and 46 g.m2  of net nitrogen in SCU in compare to other treatment enhanced both number and length of leaves. Also in this research was found Urea and SCU were affective in percentage of essence that in this way SCU was more effective and increased percentage of essence in leaves. Results about percentage of essence showed 46 g.m2  of net nitrogen in SCU treatment increased percentage of essence more that other treatments. Treatment of 46 g.m2  of net nitrogen in both fertilizer (Urea and SCU) had least percentage of essence. Therefore our results raveled with increasing of  nitrogen application until 46 g.m2  of net nitrogen, percentage of essence will increase, however, with increasing  of nitrogen application more than 46 g.m2  of net nitrogen , amount of essence in leaves will decease. Regarding of echophysiological parameter results indicated that just photosynthesis was effected by treatment and most photosynthesis obtain in 23 g.m2  of net nitrogen and with increasing of nitrogen not only the amount of photosynthesis didn’t increased but also with increasing of nitrogen photosynthesis decreased.       

 • فهرست:

  ندارد
   

  منبع:

   

   

  1- ابراهیمی ،م.1374. بررسی اثرات استفاده از نیتروژن ومراحل مختلف برداشت علوفه درکشت دو منظوره گندم هیرمند . پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت . 157 صفحه .

  2- ابوعلی سینا . 1366 (428 ه-ق) . قانون در طب جلد 2. ترجمه : ش.ع. انتشارات شوش.

  3- اکبری ،غ،ع.ح، ایران نژاد .ن، شهبازیان .ز،جوانمردی (1385). بررسی تاثیر مقادیر مختلف ازت وفسفر بر عملکرد و میزان اسانس دانه انیسون.مجموعه مقالات اولین همایش گیاهان دارویی ،ادویه ای ومعطر .شهرکرد .صفحه 2.

  4- امید بیگی، ر . 1384. تولید و فراوری گیاهان دارویی .. دانشگاه تربیت مدرس.  انتشارات آستان قدس رضوی  . 347 صفحه.

   5- امید بیگی، ر.1376. .رهیافتهای  تولید و فراوری گیاهان دارویی . انتشارات طراحان نشر .جلد دوم.

  6- امیدبیگی،ر.1379. رهیافتهای تولید وفراوری گیاهان دارویی . انتشارات آستان قدس رضوی . جلد سوم . چاپ چهارم .

  7- امیدبیگی،ر .1374. رهیافت های تولید و فراوری گیاهان دارویی .جلد اول.انتشارات فکر روز .283 صفحه.

  8- امیدی ،ا.م.ا،توکلی ،مظاهری .1382 .بررسی اثرات قطع آبیاری برروی صفات مهم زراعی سه رقم گلرنگ بهاره ،چکیده مقالات هشتمین کنگره زراعت و اصلاح نباتات ایران . دانشکده علوم کشاورزی . دانشگاه گیلان .343 صفحه.

  9- امین پور، ر.وموسوی ، م. 1374.اثرات تعداد دفعات آبیاری برمراحل نمونه عملکرد واجزای عملکرد دانه زیره سبز .مجله علوم کشاورزی ومنابع طبیعی .دانشگاه صنعتی اصفهان ،شماره 1: 6-1.

  10- آقارحیمی ، ج،1378. بررسی اثر تراکم وکود نیتروژن بر عملکردواجزای عملکرد گیاه دارویی مارتیغال ؛ گزارش نهایی طرح پژوهشی دانشگاه آزاد واحد جیرفت .

  11- آرویی ،ح. 1379.بررسی سطوح مختلف نیتروژن برروی برخی صفات گیاه دارویی کدوی تخم کاغذی ، مجله پژوهش وسازندگی .شماره 48. پائیز 1379.صفحات 4-9.

  12- بابایی ،آ.،1375. بررسی اثر تنش آبی در مراحل رشد ونمو ،ریال کمیت وکیفیت اسانس و مقدار روغن سیاه دانه .پایان نامه فوق لیسانس علوم گیاهی . دانشگاه آزاد اسلامی واحد شمال تهران. 161 صفحه.

  13- باقری ، م.1376. بررسی اثر مقادیر تقسیط  کود نیتروژن برعملکرد کلزای پائیزه . پایان نامه کارشناسی ارشد . دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج.

  14- بخشنده، عبدالمهدی و  قبادی، محمد اقبال. (1378). بررسی اثر تقسیط کود نیتروژنه از نوع اوره و اوره با پوشش گوگردی بر عملکرد و اجزای عملکرد دو رقم گندم.  دانشور. ، سال 7 ، شماره 26 مکرر، صفحات 34-27. (1378)

  15- بیتافر، پروانه. (1379). کود اوره با پوشش گوگردی. پایان نامه (کارشناسی ارشد) - دانشگاه شیراز، دانشکده تحصیلات تکمیلی،.
  16- جایمند ،ک.م،ب ، رضایی. (1385).اسانس ،تقطیر ،روشهای آزمون وشاخص های بازداری درتجزیه اسانس .چاپ اول .ناشر : انجمن گیاهان دارویی ، تهران .354 صفحه.

  17- جعفر زاده کنار سری ،م.ک،پوستین.1376. بررسی اثر تنش درمراحل مختلف رشد بربرخی از ویژگی های مورفولوژیکی (رقم رکورد ). مجله علوم کشاورزی ایران .جلد 29.شماره (2) .صفحات 353-361.

  18- جهان آرا ،ف.ب،م.حائری زاده. (1380) . اطلاعات وکاربرد داروهای گیاهی رسمی ایران .چاپ اول .ناشر ،شرکت داروگستر رازی .تهران .صفحات :26:170-27.

  19- حسینی ، سید محسن . 1372.اثر مقادیر مختلف کود نیتروژن ، دور آبیاری و تراکم بوته روی برخی خصوصیات کمی وکیفی منحنی رشد کلزا .پایان نامه کارشناسی ارشد . دانشگاه آزاد تربیت مدرس.

  20- حق نیا ،خ.1370.خاک شناخت . انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد .630 صفحه.

  21- محمودی،ج.ر،حیدری.م،نوجوان وص،زارع.1379.اثر تنش خشکی برروی برخی خصوصیات بیوشیمیایی وفیزیولوژیکی گیاه آفتابگردان (رقم رکورد ) . پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه ارومیه .102 صفحه .

  22- حیدری شریف آبادی ،حسین. (1380). گیاه وشوری .سازمان تحقیقات ،آموزش و ترویج.

   

  23-  خاوری نژاد،رمضان علی.  1379. تاثیر سه کود وK ,P ,N بر مقدار ترکیبات اسانس گیاه نعناع فلفلی در مراحل گلدهی و بعد از گلدهی. مجله علوم وفنون کشاورزی ومنابع طبیعی. 10(38):2699-2709

  24- خواجه پور ،م.1376. اصول زراعت در مناطق خشک ،انتشارات دانشگاه صنعتی اصفهان .  386 صفحه.

  25- خوش نظر پرشکوهی ،ر.ا.ح،شیرانی راد . 1383. بررسی تعیین زمان مناسب آخرین آبیاری کلزا در منطقه قزوین ،چکیده مقالات هشتمین کنگره زراعت و اصلاح نباتات ایران ،دانشکده علوم کشاورزی دانشگاه گیلان. 376 صفحه.

  26- دادیان ،ع.م.ر،اردکانی .ح. دانشیان وم.دادپور.1383.بررسی تاثیردور آبیاری وتراکم بوته برروی عملکرد واجزاء ژنوتیپ های سویا دراستان مرکزی .چکیده مقالات هشتمین کنگره علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران ، دانشکده کشاورزی .دانشگاه گیلان . 376 صفحه.

  27- دانشیان ،ا.م،کریمی .ع،رضایی.وس.ف،موسوی .1375.اثرات میزان آبیاری وکود ازته سرک برعملکرد واجزاءعملکرد آفتابگردان .پایان نامه کارشناسی ارشد .دانشگاه اسلامی خوراسگان .115 صفحه.

  28- راضی ،ه.م،آساد .1377. مقایسه معیارهای انتخاب درشرایط آبیاری مطلوب وآبیاری محدود در آفتابگردان .چکیده مقالات پنجمین کنگره علوم زراعت واصلاح نباتات ایران ،موسسه تحقیقات وتهیه نهال وبذر کرج،صفحه 441.

  29- رشدی ،م. س،رضادوست .1383 . اثرات سطوح مختلف آبیاری برخصوصیات کمی وکیفی ارقام آفتابگردان . چکیده مقالات هشتمین کنگره زراعت و اصلاح نباتات ایران . دانشکده علوم کشاورزی . دانشگاه گیلان .صفحه 383.

  30-زاهدی ،م .ر،رمامقانی.م،مسگر باشی و ع، کاشانی. 1383. بررسی اثرات تاریخ های کاشت وتیمارهای آبیاری بر شاخص های فیزیولوژیک دو رقم گلرنگ بهاره . چکیده مقالات هشتمین کنگره زراعت و اصلاح نباتات ، دانشکده علوم کشاورزی . دانشگاه گیلان . صفحه 392.

  31- زرگری ،علی. 1376.گیاهان دارویی.جلد چهارم .چاپ ششم. انتشارات دانشگاه تهران

  32- زرین کفش، م. 1371. حاصلخیزی خاک وکود . انتشارات دانشگاه تهران. صفحه319

  33- سبحانی ،م .1383.بررسی اثرات دورهای آبیاری وروشهای کاشت برخصوصیات کمی وکیفی گلرنگ بهاره رقم اراک 2811 در استان مرکزی . چکیده مقالات هشتمین کنگره زراعت و اصلاح نباتات ، دانشکده علوم کشاورزی . دانشگاه گیلان.

  34- سرمدنیا.غ،ع.کوچکی .1372. فیزیولوژِ ی گیاهان زراعی . انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد.

  34-سعید شریعتی ،ش.1375.بررسی اثر تراکم وزمان توزیع کود سرک برعملکرد واجزای عملکرد ومراحل فنولوژیکی ارقام کلزای بهاره . پایان نامه کارشناسی ارشد .دانشگاه مشهد ،دانشکده کشاورزی.

  35- سرمدنیا ،غ. ع، کوچکی .1366. جنبه های فیزیولوژیکی زراعت دیم . انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد .

   

  36- صادقی ، ب.، 1373. اثر مقادیر ازت وآبیاری برعملکرد زیره سبز .سازمان پژوهشهای علمی وصنعتی ایران .پژوهشکده خراسان ، مجموعه مقالات دومین همایش زعفران وگیاهان دارویی.

  37- صادقی ، ح . م، ج،بحرانی .1379.تاثیر تراکم بوته ومقادیر کود نیتروژن برعملکرد واجزای عملکرد ودرصد پروتئین دانه ذرت دانه ای . ششمین کنگره علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران . دانشگاه مازندران .صفحات 8-15.

  38- صمصام شریعت ، ه .1371.عصاره گیری و استخراج مواد موثره گیاهان دارویی وروشهای شناسایی وارزیابی آنها ، دانشکده داروسازی ،دانشگاه علوم پزشکی اصفهان . انتشارات مانی .132 صفحه .

  39- طاهرخانی مهدی,گلچین احمد,نورمحمدی قربان   . (1384).  بررسی کارایی و تاثیر مقادیر مختلف اوره با پوشش گوگردی و سایر منابع کودی نیتروژن دار بر عملکرد کمی و کیفی کلزا . علوم کشاورزی  تابستان 1384; 11(2):179-191.

  40- طباطبائی ، م. 1365 .گیاه شناسی کاربردی .انتشارات جهاد دانشگاهی تهران. چاپ اول

  41- عجم نوروزی ،ح.م.ج.بحرانی. 1377. تاثیر آرایش کاشت وتراکم بوته بر عملکرد دانه واجزاء آن در هیبرید ذرت دانه ای دیر رس در منطقه علی آباد کمین پنجمین کنگره علوم زراعت و اصلاح نباتات. دانشگاه صنعتی اصفهان.SC704, SC604 ایران

  42- عزیزی .م،م.راشد محصل .1377 . اثر رژیم های مختلف آبیاری و کود پتاسیم بر عملکرد و اجزای عملکرد سویا .مجله علوم وفنون وصنایع کشاورزی ،جلد 12 ،شماره 2،صفحات 74-81.

  43-فرخزاد کاظمی، س.، فرهی آشتیانی ، ص. وشریفی عاشورآبادی ،ا.، 1381. اثر تنش کم آبی برمولفه های پژوهش وسازندگی  عملکرد بذر در گیاه دارویی زیره سبز(Cuminum cyminum)  شماره 54.

  44- فرشی ،م.م،شهابی .م،قائمی،ر،جاراللهی .1376. برآورد آب مورد نیاز گیاهان عمده زراعی وباغی کشور ،جلد اول (گیاهان زراعی ). نشر آموزش کشاورزی.

  45- قائمی،م و ح.سیادت، 1373. بررسی اثر رژیم های مختلف رطوبت قابل استفاده خاک در عملکرد پنبه ، موسسه تحقیقات خاک وآب ،نشریه فنی شماره 936،  صفحه8.

  46- قبادی، محمداقبال. (1373).  بررسی اثر تقسیط کود ازت از نوع اوره و اوره با پوشش گوگردی (S.C.U) بر مراحل نموی راس ساقه و عملکرد دو رقم گندم در شرایط آب و هوایی اهواز. پایان نامه (کارشناسی ارشد) -- دانشگاه شهید چمران اهواز

  .

  47-کارپر ،جین . ترجمه : پروانه، کاریکا. 1376 کیمیای جوانی. چاپ اول.  انتشارات دانشگاه الزهرا.

  48- کریم زاده ، خ. د.مظاهری،وس.ع،پیغمبری .1382. اثر چهار دور آبیاری بر عملکرد وصفات کمی سه رقم آفتابگردان .مجله علوم کشاورزی ،جلد 34 ،شماره 2 ،صفحه 293-301.

  49- کریمی ،پ.1368. بررسی شیمیایی اسانس های گیاهان تیره جعفری پایان نامه دوره دکترا دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز .96 صفحه.

  50-کوچکی ، ع و م،ح.بنایان.1373. فیزیولوژی عملکرد گیاهان زراعی . انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد .380 صفحه.

  51- کوچکی .ع،الف .زند .1375. کشاورزی از دیدگاه اکولوژی . انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد .

  52- کوچکی ،ع وم،ح،راشد محصل .م. نصیری وصدر آبادی . 1370. مبانی فیزیولوژیکی رشد و نمو گیاهان زراعی ،انتشارات بنیاد فرهنگی رضوی .403 صفحه .

  53- لطیفی ،ن.1374.اثر کمبود رطوبت بر ویژگی های مورفولوژیک ،تولید ماده خشک وشاخص برداشت قبل وبعد از گلدهی گیاه کلزا .مجله علوم وصنایع کشاورزی.جلد 9. شماره 2.

  54- محمدزاده، علیرضا.  (1378) . مقایسه اثرهای اوره و اوره با پوشش گوگردی بر عملکرد گوجه‌فرنگی (رقم امپریال) در استان بوشهر/ مجله علوم خاک و آب . ، سال 13 ، شماره 2، صفحات 168-159

  55- محمودی، معصومه. (1386). بررسی اثرات کود نیتروژن ودورآبیاری برعملکرد واسانس گیاه داروئی نعناع فلفلیMentha piperita L.. پایان نامه کارشناسی ارشد گروه زراعت، دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت.

  56- مظاهری ،د.ن،مجنون حسینی .1380.مبانی زراعت عمومی .انتشارات دانشگاه تهران .320 صفحه.

  57- مظفری ،ک.ی،عرشی وح.زینالی خانقاه .1375. بررسی اثر خشکی بر برخی از صفات مرفولوژیکی واجزاءعملکرد دانه آفتابگردان .مجله نهال وبذر ،جلد 12، شماره (3) ،صفحات 24-33.

  58- ملکوتی ، م وم،همایی. 1373. حاصلخیز خاکهای مناطق خشک مشکلات و راه حل ها . انتشارات دانشگاه تربیت مدرس .494 صفحه.

  59- ملکوتی ،م.ج.،1375.کشاورزی پایدار وافزایش عملکرد با بهینه سازی مصرف کود در ایران ،نشر آموزش کشاورزی.

  60- ملکوتی ،م.ریاضی همدانی .1370. کودها وحاصلخیزی خاک .مرکز نشر دانشگاه تهران .  صفحه385

  61- مومنی فردالنگه ،س.ر،فرغانی .ج. دانشیان .س،رئیسی وب،تجاب. 1383. بررسی اثردور آبیاری وکاربرد کود سرک برعملکرد ارقام سویا دراستان گیلان .چکیده مقالات هشتمین کنگره زراعت واصلاح نباتات ،دانشکده کشاورزی .دانشگاه گیلان .448 صفحه.

  62- میرزا،م.،سفیدکن ،ف واحمدی ،ل.،1375.اسانس های طبیعی ،انتشارات موسسه تحقیقات وجنگلها.

  63- میر حیدر ،ح. معارف گیاهی (کاربرد گیاهان در پیشگیری ودرمان بیماریها). 1382 . جلد پنجم . نشریه فرهنگ اسلامی.

  64- ناصری ، ف. 1371. دانه های روغنی . انتشارات آستان قدس رضوی .823 صفحه.

  65- ناصری پور یزدی ،م . ت. 1370.بررسی اثر N-P-K بررشد وعملکرد زیره سبز . پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشکده کشاورزی فردوسی مشهد .91 صفحه

  66-نخعی نژاد ،ا.1377. بررسی اثر مقادیر مختلف کود نیتروژن و تراکم بر روی عملکرد کمی وکیفی ذرت سیلویی وبررسی منحنی رشد آن در منطقه جیرفت ،پایان نامه کارشناسی ارشد . دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت .

  67- نجفی ،ف. ورضوانی مقدم ، پ.، 1381. اثر رژیم های مختلف آبیاری و تراکم بر عملکرد وخصوصیات زراعی گیاه  دارویی اسفرزه.  مجله علوم کشاورزی و منابع طبیعی .دانشگاه صنعتی اصفهان. شماره 45.

  68- نجفی نژاد ،ح.ح.ا، مداحیان .1382. اثر رژیم های مختلف آبیاری و تراکم کاشت وعملکرد دانه و برخی خصوصیات زراعی ذرت ، مجله نهال و بذر ،جلد 19،شماره 2 ،صفحه 155-166.

  69-نیاکان،م.1383.اثر نسبتهای سه کود N/P/K بروزن تر ،وزن خشک ،سطح برگ ومیزان اسانس گیاه نعناع فلفلی. Mentha piperita L .فصلنامه پژوهشی تحقیقات گیاهان دارویی ومعطر ایران .جلد20 شماره 2..

   صفحه 131-148.

  70-هاشمی دزفولی ، ا.ع،کوچکی وم،بنایان اول. 1374. مبانی فیزیولوژیکی رشد ونمو گیاهان زراعی . انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد . 404 صفحه.

  71- Alkire,B.H.,Simon,J.E.,Craker,L.E.,Nolan,l.and Shetty,K.1996. Response of Midwestern peppermint(Mentha pipperita L.)and native spearmint (M.Spicta L.)to rate and from of nitrogen fertilizer .International symposium medicinal plants ooooo,Ametierst, Massa chusetts,USA,17-30Aug.

   

  72- Anderson,F.F.Eumpran ,and R.H.Moll.1984. Nitrogen fertility effects on accumulation ,remobilization and partitioning of .N and dry matter in corn . genotype differing prolificary . Agron .j .79:397-404.)

   

  73-Anonymous .2005 .water use  efficiencydiscussion .http ://www.microirrigation  porum .com /new /archives /wue.html.

   

  74-Anwar ,M,&,et .al.1995.Response of sunflower varieties to different irrigation regimes during kharif season in Peshawar vally .sdra journal of Agriculture ,11(3) 273-278.

   

  75-Bilsborow ,P.E.and E.J.Evans.1993.The influence of spring nitrogen on yield ,yield components and glucosinolate content of autumn sown oilseed rape .J.Agric .Sci .Camb.120:219-224.

   

  76-Bhardwaj,S.D and Kausal,A.n.1990.Nitrogen levels and harvesting management studies on fresh herbage and oil yield in peppermint cultivar (Mentha piperita Linn).Indian perfumer ,34:1,30-41.

   

  77- Bhardwaj,S.D and Kausal,A.N.1989. Effect of nitrogen levels and harvesting management on quality of essential oil in peppermint cultivars. Indian Perfumer ,33:3,182-195.

   

  78-Bhati,D.S.1990 .Effect of nitrogen and phosphorous fertilization on cumin (Cuminum cg minum L)and loumy sand soils. Ind.j Agric Sci.60:338-394.

   

  79- Blamy.F.P.and Chapman .j .1980 .Protection ,oil and energy xield of sunflower as effected by N and P fertilization .grron.73.582-583.

   

  80- Blamy,F.P.C and Chapman .1979. Soil cimelioration Effects boron uptaks by sun flower commun .soil sci 8. and plantanal .10:1057-1067.

   

  81- Cavroni, J, Baaro C. S. F. and Mraques M. M. O. (2005). Yield and composition of the essential oil of Mentha piperita L. (Lamiaceae) grown with biosolid. Braz. J. Plant Physiol., l.17(4):345-352

   

  82- Clark, R.J. and Menary, R. C.  (1980). The effect of irrigation and nitrogen on the yield and composition of peppermint oil (Mentha piperita L.) Australian Journal of Agricultural Research 31(3) 489 - 498

   

  83- Congress on medicinsl and aromatic plants for human walfare (WOCMAP). Maastricht Netherlands. No.331.115-120.

   

  84- Court ,W.A.,R.C.Roy,R.Pocs,A.F.More and P.H.White,1993. Optimum nitrogen fertilizer rate for peppermint (Mentha piperita L.) in Ontario.

  Canada Journal of Esseential oil Research ,5:6,663-666.

   

  85- Cox.U.J.andG.P.Jolliff.1986.Growth and Yield of sunflower and soybean under soil water deficits .Agron .J.18:226-230.

   

  86-Croteau,R.,Burbott,A.J and Lommis, W.D.1972.Biosynthasis of mmonond sesquiterpenes in peppermint. Phytochemistry, 11:2937-2947.

   

  87-Dhuyal . S.L.,S.C.Bharagave and M.L.Jakar.1997.Screening of drought tolerance in cumingen ,type .Annals of Biology Iadhiama,13:79-82.

   

  88- Duke,J.A.(1987): Hand book medicinal herbs .CRC   press .Bocaraton,Florida.

   

  89- Ferere,E.&J.M.Fernandz.1986.Genetic variability in sunflower and soybean under drought .yeild relationships .Australia journal of Agriculture research .37:573-582.

   

  90-Freres, E.C. , A.A.Schneiter ,B.L.Johnson ,1993.Agronomic performance of dwarf, semi dwarfd ,and conventional height sunflower hybrids grown in five plant populations under faonfed conditions Helia .10 .Nr.19:19-30.

   

  91-Galambosi ,B and A.Aflatuni,1998.Effect of cultivarition techniques on mint oil in Northern Finland .Perfumer &Flavorist 23:27-31.

   

  92-Gardenas ,Flores , Francisco ,javiier : Maxico .1998. Crop management for in creasing the quality and modify the oil protein in sunflower seeds.

   

  93-Garside ,A .L.,R.J.Leun,R.C.Machou,and D.E.Byth .1992.Irrigation management of soybean in a semi –arid tropical environment .II Effect of irrigation frequency on soil and plant water status and crop water use .Aust.j.Agric .Res .,43:1019-1032.

   

  94-Ghosh,M.L.,Chatterjee,S.K., Palevitch ,D.,Simon ,Y.E and Mathe,A.1993. Physiological and biochemical indexing of synthesis of essential oil in Mentha spp growth in India .Acta Horticulture,331:351-356.

   

  95- Glenn M. Blouin, Donald W. R, and Oscar E. M. (1971) Sulfur-Coated Fertilizers for Controlled Release: Pilot Plant Production. J. Agric. Food Chem.; 1971; 19(5)  801 - 808;

   

  96-Golder,H.V and Vangelder ,H.H.M.1988.Influence of nitrogen fertilizer application level on oil production and quality in Mentha pipperita L. Applied. Plant Science,2:68-71.

   

  97-Gubbels,G.H.1988.Effect of planting density D.T.And jate  Maturing.sunflower hybrids plant sci.69:1251-1254.

   

  98-Hang,A.N.and G. Gilliard.1991.Water requirement for winter repeseed in central Washington , In:Proc.canola conf .Suscaton ,Canada.

   

  99-Hanway ,J.J.1992 .Corn growth and composition in relation to soil fertility :ⅡUptake of N,P and K and their distribution in different plant parts during the growing season. Agron .J. 54:217-222.

   

  100-Hay,R.K.M.,and P.G.Waterman (1993) : Vollatile oil crops . Iongman

  scientific &Technical ,England.

   

  101-Hefendehl,F.W.and Merritl.J.M.1972.Changes in Monoterpene composition in Mentha aquatica produced by gene substitution ,phytochemistry,Vol .11,PP 189-195.

   

  102-Human , J.J.,D.Dutiot ,H.D.Bwzudenhout,&L.P.Bruyn.1990.The influence of plant water stress on net photosynthesis and yield of sunflower .Agricultural university of south Africa .Cropscience .164(4):231-241.

   

   

  103-Hunter , M.N ,and Mc.Koscar ,A.N.1982. interactions between moisture supply nand , in performance of an open pollinated and hybrid sunflower .varity in a semi –orid environment sunflower conf ,surfaces paradis:89-91.

   

  104-Hurgarin pharmacopoeia (1984): VII Kiadz,II Kotet medicina konyvkiado , Budapest.

   

  105-Jani,S.and Hoxha, S.2000. the effect of plant pruning on production of melon .grownder PVC green house conditions .Acta Horticulturae.579:377-380.

   

  106- Kemper ,W.,Olsen ,D. and Hodgdon ,J.1975.A.fertilizer or salt leaching as effected by surface shaping and placement of fertilizer and irrigation water .Soil Sci.Soc.Am.Proc.39:115-119.

   

  107-Khan , M.K.,S.H.Shah ,and L. Brien .2001. water use efficiency of field  pea genotypes of contrasting morphology .http://www.regional .org .av/asa/2001/pl/5/shah.html

   

  108-Kokkini,S., Karousou,D and Vokou,D.1994. Pattern of geographic variation of Organum vulgari trichumes in and essential oil content Greece .Biochem.Syst.Ecol,22:517-528.

   

  109-Kokkini ,S.,R. Karousou ,and T.Lanaras ,1997 .Essential oils with 1,2-

  epoxy –p-menbane derivatives from Mentha spicata Plants growing across the island of crete .Bot. Acta, 184-189.

   

  110-Kothari,S.K and Singh , K.1987.Response mint (Mentha arvensis L.) To varying levels of N application in V.P.foot hills. Indian .J.Agric. Sci,57:795-800.

   

  111-Krogman,K.K.and E.H.Hobbs.1975.Yield and morphological response of rape to irrigation and fertilizer treatment .Can.J.Plant Sci .55:903-909.

   

  112- Mason M.G. (1985)  Sulfur-coated urea as a source of. nitrogen for cereals in Western Australia. Australian. Journal of Experimental Agriculture. )25:(913-21

   

  113-Martin,E.C.,Loudon,T.L.,Ritchie,J.T.and Werner,A.1998.Use of drainage lysimeters to evaluate nitrogen and irrigation management strategies to minimize nirate leaching in maize production .Trans .ASAE 37:79-83.

   

  114-Narwal, ss and S.Malik .1985. Response of sunflower cultivar to plant density and nitrogen .j .Agri.sci.104:93-95.

   

  115-Nissanka , S.P.,M.A.Dixon and M. Tollenaar.1997.Canopy gas exchange response to moisture stress in old and new maize hybrid .Crop Sci .37: 172-181

   

  116-Pankauskiene ,E.1971.Effect of nitrogen ous fertilizers on the growth yield and concentration of Essential oil from Mellissa of ficinalis. Boll .sady prinbaltiki,PP.A33-9.

   

  117-Patel ,B.S.,S.Co .Sandaria and C.Patel . 1996.Influence of irrigation and nitrogen on Plantago ovata .Indian Journal of Agronomy,41:136-139.

   

  118-Penka.M.1978.influence of irrigation on the contents of effective substances of officinal plants .Acta Agriculture,73:181-198.

   

  119-Phase microextraction and gas chromatography/mass spectrometry analysis. J Agric Food Chem 47: 3782-3786 .

   

  120-Pino ,J.A.,A.Rosado and V.Fuentes,1996.Chemical composition of the essential oil of Mentha pulegium L. from Cuba.J.Essent. oil Res,8:295-296.

  121-Porter NG, Shaw ML, Shaw GJ, Ellingham PJ (1983) Content and composition of dill herb oil in the whole plant and the different plant parts during crop development. N Z J Agric Res 26: 119-120.

  122-Radford ,O,R.1984.Genetic variability in sunflower cultivars under

  drought .II Growth and water relations .Aust.J.Res.37:583-593.

   

  123-Ragers,C.E.,B.W.Unger,&G.L.Krinter.1983. Adventions rooting ic hopi sunflower function and anatomy Agron.J.76:429-434.

  124-Rajput.r.j.1992.Relation ship between N and K in maize .Abstracts of Botany .7.43:1693.

   

  125- Rezaian, S.  and  Forouhar M. (2004). The effect of nitrogen fertilizers (urea, sulfur coated urea) with manure on the saffron yield. Acta Horticulturae  ( 650): 201-205

   

  126-Robbins.C.W.,Carer ,D.L.1980. Nitrat-nitrogen leached below the root zone during and following alfalfa .J.Environ.Qual .9:447-450.

   

  127-Robers,S.,W.H.Wearer and JP.Phelps.1990. Use of the nitrate soil test to predict sweet corn response to nitrogen fertilization .Soil .Sci.Am.J.44:306-308.

   

  128-Rohloff J (1999) Monoterpene composition of essential oil from peppermint (Mentha × piperita L.) with regard to leaf position using solid-phase microextraction and gas chromatography/mass spectrometry analysis. J Agric Food Chem 47: 3782-3786 .

   

  129-Ruminska, A.,Suchorska,K and Weglarz, Z.1984.Growth and development of peppermint (Mentha piperita L.)in the first and second year of cultivation .Annals of Warsaw Agricultural University, SGGW.AR,Horti.culture,12:33-39.

   

  130-Russelle, M.P.,Deibert, E.J., Hauck, R.D.,Stevanovic ,M., Olson ,R.A.1981. Effects of water and nitrogen management on yield and N-depeleted fertilizer use efficiency of irrigated corn .Soil Sci .Soc .Am .J.45:553-558.

   

  131-Sahhar,EL.,Fahamy, G.E and Zanati, E.L.1997.Effect of different rate of nitrogen ,phosphorus and potassium fertilizer on Mentha piperita L. Agricultural Research rewiw, 55:5,119-130.

   

  132-Shlabby,A.,Khattab, M., EL-Gamassy,A.and EL- Gamassy,K.1993. Cultivation of Melissa  officinalis in Egypt. First word congress on medicinsl and aromatic plants for human walfare (WOCMAP).Maastricht Netherlands. No.331.115-120.

   

  133-Simpson ,E.R.J.Cooke ,and D.D.Davies .1989. Measurement of protein in leaves of Zea mays using (H3) acetic anhydride and tritiated water .Plant physiol .67:1214-1219.  

   

  134-Singh,V.P.,Chatterjee,B.N and Singh,P.V.1989.Response of mint species to nitrogen fertilization .Journal of Agricaltural Science,113:2,267-2.

   

  135-Spinelli,G.Bertoli,A.Tomei Paolo Emilio .1997. Variability of essential oil composition of Mentha aquatica spp. Aquatica collected in two different habilitas of north Tuscany ,Italy.

   

  136-Steer,B,And P.J.Hucking .1980.Leaf and production in sunflower .as effect by nitrogen supply ;Ann.Bolt.52:267-277.

   

  137-Sterenson,F.J.1982.Nitrogen in agriculture soil.am 95 Oc.Agron. Meriso.Mis.

   

  138-Stevenson,C.K.and J.K.R.Gasser .1970 . The effect of ammonium sulfat treated with a nitrification inhibitor and calcium nitrae and growth and N-uptake of spring wheat ,rye grass and kale .J.Agr.Sci Camb.74:111-117.

   

  139-Yadav,R.L.,R.Mohan,M.Ram,A.A .Naqut and D.V.Singh,1985.Response of Mentha piperita Linn to nitrogen and row spacing in semi _ arid central ultra Pradesh .Indian JOURNAL OF Agricultural Sciences ,55:1,59_60.

   

  140-Zubriski . J.C,and D.C,Zimmerman .1974.Effect of nitrogen and phosphorous and plant density of sunflower agron .798-801.

استاندارد و کیفیت کلمه کیفیت ترجمه انگلیسی (Quality) به معنای چگونگی است یعنی، صفت حالت یا وضعیت یک شی. ابتدا که این کلمه در زبان های اروپایی به کار رفت دارای بار مثبت بود یعنی کیفیت به عنوان یک کلمه مفهوم ارزشی به کار می رفت و لذا در فارسی هم غالبا به جای آن کلمه مرغوبیت را به کار می بردند اما به تدریج این دیدگاه تغییر کرد و امروزه کوالیتی نه بار مثبت دارد و نه بار منفی بلکه از ...

هنگام انتشار ارزیابی‌های گاونر... زمان تمرکز هر سال 3 بار در ماههای ژانویه ، آوریل و آگوست ، نتایج ارزیابی‌ گاوهای نر منتشر می‌شوند و شما ممکن است نتایج این ارزیابی‌ها را از طریق این نشریه یا نمایندگی سی ،‌آر ، آی دریافت نمایید . اطلاعات مربوط به صفات مهم نظیر تولید شیر ، تیپ ، امتیاز سلول‌های بدنی ، باروری ، آسان زایی و طول عمر تولیدی مربوط به میلیون‌ها راس گاو شیری در طی سال ...

هر موجود زنده ای شیوه زندگی مشخصی دارد که به ساختار و فیزیولوژی آن موجود و همچنین محیط زیستی که در آن سکنی گزیده، بستگی دارد. عوامل فیزیکی و بیولوژیکی برای تولید دامنه وسیع و متنوع محیط زیست در نقاط مختلف زمین در حال فعالیت هستند. شرایط در بعضی مناطق استوایی و دریاها تقریبا ثابت هستند، اما در بیشتر نقاط زمین، دما، رطوبت و نور خورشید با توجه به فصول سال تغییر می کنند. این ...

با آنکه جغرافيا نيز مانند اکثر علومي که بشر را در طول تاريخ زندگي وي بر روي کره زمين کمک و هدايت کرده اند، روندي پرنوسان را پشت سر گذاشته و تا کنون که دوره شکوفائي آن است و به جامعه جهاني خدمات ارزنده اي کرده است هنوز تعريف واحدي که مورد قبول محقيقي

چکيده مسائل اقتصادي و زيست محيطي در کنار مسائل فني، توليدکنندگان محصولات کشاورزي را وادار کرده است روش‌هاي جديد را در مديريت توليد محصولات کشاورزي بکار گيرند. در روش‌هاي متداول توليد محصولات کود شيميايي به طور يکنواخت در سطح مزرعه توزيع مي‌گردد. ا

چکیده: در گذشته بصورت سنتی از دانه های کدوی تخم کاغذی برای دفع کرم کدو استفاده می شد . بعدها تحقیقات نشان داد که دانه های این گیاه و روغن حاصل از آن حاوی مواد مؤثره ارزشمندی مانند: peponen,prostaliquid,gronfing است ،که نقش عمده ای در معالجه غده پروستات و مداوای سوزش مجاری ادرار و معالجه تصلب شرایین دارد. مصرف دانه های این گیاه باعث تقویت و مقاومت بدن در مقابل عوامل بیماریزا می ...

مقدمه : به دلیل اهمیت ازت در تولیدات کشاورزی، انتخاب عاقلانه نوع و مقدار کود ازته جهت برداشت حداکثر محصول الزامی است . ارائه مقدار متناسب ازت نه تنها سبب وصول حداکثر درآمد می گردد، بلکه از تجمع زیادی نیترات در پروفیل خاک جلوگیری می کند و آبشویی را نیز به حداقل میزان ممکن خواهد رسانید . مقدار کود ازته مورد نیاز برای نیل به عملکردهای بهینه با توجه به نوع محصول، خاک، آب و هوا و ...

مقدمه هر یک از گیاهان برای داشتن رشد مطلوب نیاز به شرایط خاصی از نظر شدت نور ، دمای روزانه ، دمای شبانه ، میزان رطوبت نسبی هوا و رطوبت خاک دارند . برای تولید و پرورش تجاری گیاهان با کیفیت بالا و در تمام طول سال باید شرایط محیطی مطلوب به همراه کنترل عوامل خسارت زا نظیر باد ، طوفان های ویرانگر ، سرما و یخبندان و ..... از طریق ساختمانی بنام گلخانه هستیم که به عنوان محیط کنترل شده ...

هر گونه تغییر در ویژگی های اجزاء متشکله خاک به طوری که استفاده از آن ناممکن گردد و آلودگی خاک نامیده می شود . اخیرا خارج کردن ضایعات به طریق ایمنی از محیط زیست انسان برای ادامه تمدن به عنوان ضرورت شناخته شده است . برای به حداقل رساندن آلودگی ، ضایعات باید سریعا به چرخه طبیعی خود برگرداننده شوند . خاک یک واسطه برگشت مجدد این ضایعات محسوب میگردد قابلیت خاک برای جذب سطحی تبادل ...

تعریف پزشکی ورزشی یا طب ورزش پزشکی ورزشی تخصصی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان آسیب هایی که درتمرینات و مسابقات ورزشی رخ داده اند،مخصوصا صدمات مربوط یه چرخش و پیچش مفصلی که منجر به آسیب عضلات،تاندون ها(زردپی)،لیگامان ها(رباط)،منیسک(مینیسک)،استخوان و خود مفاصل میشود،میپردازد. شاخه ای از پزشکی، در ارتباط با تناسب فیزیکی و همچنین تشخیص و درمان آسیب های ناشی از فعالیتهای ورزشی است. ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول