تحقیق حضرت سلیمان علیه‌السلام در قرآن و روایات

Word 299 KB 35215 132
مشخص نشده مشخص نشده الهیات - معارف اسلامی - اندیشه اسلامی
قیمت قدیم:۲۶,۲۰۰ تومان
قیمت: ۱۹,۸۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • چکیده

  حضرت سلیمان علیه السلام یکی از انبیای مقرب درگاه الهی میباشد. آن حضرت مانند پدر بزرگوارشان حضرت داود علیه السلام دارای خصوصیات اخلاقی بودند که توانستند بدان وسیله به درجات رفیع قرب الهی نائل آیند. نعم العبد بودن، اوابیت، خلق نیکو، شکر‌گذاری برای نعمات الهی و کفران نعمت ننمودن و ...، از خصائصی است که به ایشان سیر صعودی داد. اما از نظر عهدین، آن خلق عظیم که ما به او نسبت می دهیم کاملاً بی اساس و بیهوده است. عهدین، نسبت های ناروا و بی جایی به ایشان میدهد که البته در کتب اسلامی با ادله قوی، این تهمت ها از دامان پاک آن حضرت و پدر و مادر بزرگوارش، پاک میشود. در قرآن که کتاب الهی، مسلمانان است، آیات فراوانی در مورد حضرت سلیمان، آورده شده و تفاسیر بسیاری بر آن نوشته شده است. این آیات نشان دهنده آن است که حضرتش، قدرت های فراوانی در اختیار داشتند اما این قدرت ها، ایشان را از مسیر تمامی پیامبران الهی، جدا نکرد، بلکه به کمک آنها توانست همگان (از جمله ملکه سبا) را به سوی حق راهنمایی کند. در مورد آیات قرآن، بهانه جویان، شبهاتی آفریده اند که البته عالمان اسلامی به تمامی آنها جواب محکم داده اند. در مورد حضرت سلیمان علیه السلام روایات فراوانی نیز آورده شده است که یقین ما را درباره سرشت پاک آن حضرت دو چندان می نماید.

  مقدمه

  حمد و سپاس مخصوص توست ای پروردگار عالمیان، ای که نعمت های پی در پیت، مرا از انجام وظیفه شکر گذاری غافل کرده و فیضان دریای فضل و کرمت، مرا از ستایش، عاجز گردانید و عطای پیوسته ات مرا از ذکر محامد جمالت بازداشته و زحمت های متوالیت، مرا از نشر و بیان نیکویی هایت ناتوان ساخته.

  خداوندا! آن کیست که شیرینی محبتت را چشید و جز تو کسی را خواست؟ و آن کیست که به مقام قرب تو انس یافت و لحظه ای روی از تو گردانید؟ الهی ما را از آنان قرار ده که برای مقام قرب و دوستی خود برگزیده ای و خالص برای عشق و محبتت نموده ای.

  پیامبران الهی، انسان های مقرب نزد پروردگار، بودند. ایشان هیچ گاه و در هیچ صورتی روی خود را از سمت بارگاه الهی برنگردانیده و حتی در پستی های زندگی از شکر گذاری نزد خداوند بلند مرتبه دست نکشیده اند.

  یکی از انبیای مقرب درگاه الهی، حضرت سلیمان علیه السلام میباشد. آن حضرت دارای ویژگی هایی میباشد که در میان انبیای دیگر، نادر است. به طور کلی خداوند به ایشان، سه منبع قدرت مال و علم و حکومت را عطا فرموده و نیروهای آسمانی و زمینی دور از دسترس همگان، که همان باد و جنیان هستند را در اختیار ایشان قرار داد.

  کلید واژه‌: سلیمان= پر از سلامتی . 2- قرآن = کتاب آسمان مسلمانان.

  اینکه آن حضرت با داشتن چنین قدرت هایی، از وظایف الهی خود باز نماند و شیطان نتوانست تا آخر عمر، او را اغوا نماید، به دلیل برخورداری از فضایل اخلاقی بسیار است. این فضایل که خداوند نیز در قرآن از آنها یاد میکند (نعم العبد و اواب و ...)، باعث شد تا هیچگاه از هدف والای خود (هدایت)، که همان هدف تمامی پیامبران الهی میباشد، دور نشود و همچنان در طول زندگانی، سیر صعودی به سوی پروردگار جهانیان داشته باشد.

  این پایان نامه، متشکل از سه بخش میباشد. در بخش اول نگاهی به زندگانی آن حضرت می اندازیم. ابتدا کمی با پدر او آشنا می شویم. بعد از آن به خصوصیات خلقی و خلقی آن حضرت می پردازیم و در آخر، از منظر عهدین به آن حضرت می نگریم و نگاه عهدین به آن حضرت را نقد می کنیم.

  در بخش دوم، از منظر قرآن به حضرت سلیمان علیه السلام می نگریم و به تفسیر آیاتی که در مورد آن میباشد می پردازیم. در آخر شبهاتی چند در مورد این آیات را آورده به آنها جواب می دهیم.

  در بخش سوم که آخرین بخش است، روایاتی که در مورد حضرت سلیمان علیه السلام است را آورده‌ایم.

  در آخر امید آن دارم که این تحقیق بتواند، خصوصیاتی را که انسان باید دارا باشد تا به کمال الهی برسد، را بر ما بشناساند و خواننده را در رسیدن به قرب الهی کمک نماید. انشاء ا...

   

   

   

  بخش اول:

   نگاهی بر زندگانی حضرت سلیمان علیه السلام

  و سیمای آن حضرت در عهدین

   

   
  فصل اول: کلیات و پیشینه، تعریف و تبیین موضوع:

  سلیمان (ع) از انبیا معروف بنی اسرائیل است. نام مبارکش هفده بار در قرآن ذکر شده و حالات و قصه هایش در کلام الله بسیار و به تصریح آمده است. سلیمان از نظر لغوی یعنی پر از سلامتی و سلیمان از لحاظ اصطلاحی

  1: نوعی انگشتر را گویند 2: گونه ای سنگ آذرین که عبارت است از سیلیکات آبدار طبیعی روی است، حجر سلیمانی: سنگ سلیمان. 3: (گیا) گونه ای از خرمای سفید است. 4: سلیمان پیامبر، که بر همه عالم و جن و انس سلطنت کردند.

  حضرت سلیمان (ع) یکی از پیامبران صاحب وحی است بنا به آیه شریفه «و اوحینا الی ابراهیم و اسمعیل و اسحق و یعقوب و الاسباط و عیسی و ایوب و یونس و هارون و سلیمان و آتینا داود زبورا (نسا/163)

  گر چه ایشان صاحب شریعت مستقل نبوده و مروج احکام تورات بودند. همچنین ایشان صاحب فضیلت های زیادی از جمله: علم و حکمت-عبد خوب و نیکو-بنده مقرب خداوند- فضیلت زیاد بر بعضی بندگان - صاحب منطق الطیر و ... بوده اند که به تفصیل سعی شده در پایان نامه به آن اشاره شود. که در بخشها و فصل های مختلفی که همگی از روی آیات قرآن کریم دسته بندی شده که در قسمت سرفصل ها و عناوین به آنها اشاره می شود همچنین در تبیین مسائل از تفاسیر متعدد و همچنین کتاب مقدس (عهدین) و بعضی از کتب هایی که در رابطه با بعضی از مکاتب مربوط به حضرت سلیمان میباشد به آن اشاره شده است.

  ضرورت و اهداف تحقیق:

  حضرت سلیمان (ع) که یکی از انبیای مقرب الهی است، دارای ویژگی هایی میباشد، که در بین انبیا دیگر این ویژگی ها زیاد دیده نمیشود با مراجعه به قرآن و وصف خداوند متعال از سلیمان و نعمت هایی که به او ارزانی شده است برای من بسیار زیبا و قابل تامل بوده است و مرا بر آن داشت که به تحقیق در رابطه با زندگی ایشان بپردازم. و ویژگی‌هایی که ایشان را به این مقام رساند یا خصائصی که در درون ایشان بوده و با توجه به این همه موهبت و ثروت که از طرف خداوند به ایشان ارزانی شده ذره ای از این خصیصه های الهی کم نشده، را مورد بررسی قرار دهم و ان شا الله به نتیجه گیری خوبی برسیم که (انسان می تواند در اوج قدرت، مکنت، حکمت و همه مواردی که می توان بر قلب ها و جان ها حکومت کرد را داشته باشد ولی ذره ای از نفوذ شیطان و وساوس او را در خود راه ندهد). همچنین با توجه به مسائل سیاسی روز و رژیم صهیونیستی که به تجاوز و قتل عام مسلمانان و نابودی و زوال آنها به پا خاسته و خود را رهروان حضرت سلیمان (ع) می‌دانند و ادعا میکنند که حضرت سلیمان بر اسرائیل حکومت می کرد و بنای بیت المقدس را که خانه خدا است ساخته تا همیشه اسرائیل بر همه مردم جهان برتری داشته باشد. همچنین بعد از مراجعه به منابع تحقیقی با مکتبی به نام فرا ماسونرها آشنا شدم که آنها هم ادعا میکنند که از حضرت سلیمان (ع) تاسی گرفته اند که این مکتب بعداً بنیانگذار افکاری شد که چهره دین را مخدوش معرفی نموده و ان شا الله سعی من بر این است که در حد توان بتوانم مقداری از این مباحث را مورد بررسی قرار دهم و نشان دهم. چهره راستین حضرت سلیمان (ع) در قرآن و روایات بسیار زیبا معرفی شده و با ویژگی هایی که صهیونیسم جهانی معرفی میکند تناقض دارد. همچنین کتاب مقدس نیز ایشان را به عنوان پادشاه معرفی کرده و متاسفانه در بعضی موارد به تحریف، ایشان را فردی دنیا زده معرفی کرده اند و ان شاء ا... در بخش مراجعه به عهدین و شبهاتی که در بخش مخصوص به آن اشاره می‌شود بیشتر توضیح داده می‌شود.

   

  پیشینه موضوع:

  حضرت سلیمان (ع) هم در کتاب مقدس (عهدین) معرفی شده اند و در رابطه با ویژگی ها و زندگی ایشان، سخنانی آمده و هم در قرآن کریم، اما چیزی که مطرح است چون کتاب مقدس عمده مطالب آن تحریف شده میباشد، از لحاظ سندی و ویژگی نمی توان آن را مورد بحث و بررسی به عنوان سند محکم قرار داد. لذا قرآن کریم بهترین و معتبرترین سندی میباشد که می‌توان حضرت سلیمان را معرفی نمود. اما از لحاظ قدمت نزول کتب آسمانی (تورات و انجیل) اولین پیشینه، قرآن کریم دومین پیشینه، اما مهمترین و معتبر ترین میباشد خداوند متعال در قرآن کریم در رابطه با سلیمان (ع) او را بهترین بندگان و عبد صالح معرفی میکند: «و وهبنا لداود سلیمان نعم العبد انه اواب» (سوره ص/30)

  و این دلیل صالح بودن را نیز اواب بودن او معرفی میکند که ان شا الله در بخش‌ها و فصل‌ها توضیحات بیشتر ارائه میگردد. اما بعد از این منابع مراجعه به روایات ائمه اطهار (ع) هم می توان یکی دیگر از پیشینه ها باشد. همچنین در نهج البلاغه علی (ع) هم در مواردی به حضرت سلیمان اشاره شده. اما در دوره معاصر کتبی که در رابطه با انبیا نوشته اند نیز می توان اشاره کرد.  این جانب سعی کردم همه این موارد را بررسی کنم همچنین با مرکز پژوهشی باقرالعلوم (ع) تماس گرفته ولی متاسفانه مطلبی در این مورد پیدا نشده که به پیشینه مقالات  دسترسی پیدا کنم همچنین با مراجعه به نمایشگاه قرآن کریم به قسمت پیشینه شناسی حوزوی مراجعه کرده و در فایل پایان نامه ها 112000 پایان نامه وجود داشت اما هیچ کدام در این مورد نبوده فقط در یک کتاب که در رابطه با عناوین پایان نامه ها بوده به دو پایان نامه اشاره شده با موضوعات (حضرت داود و حضرت سلیمان علیهم السلام از دیدگاه قرآن و عهدین) و (حضرت سلیمان از دیدگاه عهد عتیق و قرآن کریم) که  در شهر اصفهان و دیگری در دانشگاه قم موجود باشد که متاسفانه برای اینجانب مقدور نمیباشد که به آنها دسترسی پیدا کنم.

   

  فرضیه ها یا سوالات اصلی و فرعی:

  1-ویژگی های خاص حضرت سلیمان چه بود؟

  2-قرآن کریم حضرت سلیمان را چگونه معرفی میکند؟

  3-نظر روایات در رابطه با صفت های خلقی و خلقی سلیمان (ع) چیست؟

  4-شبهاتی که در رابطه با سلیمان (ع) و درخواستی که از خداوند تبارک و تعالی دارد و کارگزاران او مطرح است از جمله آورنده تخت سلیمان (ع) چه چیزهایی میباشد و چه پاسخ هایی داده میشود.

   

  سوالات فرعی:

  1-پدر حضرت سلیمان (ع) چه نقشی را در تربیت و به جهت رسیدن سلیمان (ع) داشت؟

  2-دلیل نعم العبد بودن و فضیلت سلیمان و داود نسبت به افراد دیگر چه بوده است؟

  3-عوامل موثر در ویژگی های حضرت چه چیزهایی می تواند باشد؟

  4-کارگزاران حضرت سلیمان چه مخلوقاتی بودند؟

  5-اختلاف حکم حضرت سلیمان و داود (ع) بر چه بود؟

  6-آیا حضرت سلیمان فقط زبان مورچگان و هدهد را می دانست یا زبان همه حیوانات را می فهمید؟

  7-آورنده تخت سلیمان چگونه توانست این کار را انجام دهد؟

  روش تحقیق:

  روشی که اینجانب با آن تحقیق کرده ام کتابخانه ای است. بنده برای یافتن کتاب هایی در مورد حضرت سلیمان علیه السلام به کتابخانه مراجعه کرده و در آنجا کتاب هایی را یافتم و توانستم تحقیق مورد نظر را بنویسم، نا گفته نماند به دلیل اینکه مطالبم کافی نبود به پژوهشکده باقرالعلوم در قم نیز مراجعه کرده و از این مرکز نیز راهنمایی گرفتم. اما در اصل، مبنا و پایه های تحقیقم را به کمک استاد راهنما از تفسیر موضوعی آقای جوادی آملی گرفتم. من در اینترنت نیز به دنبال کتابی با عنوان حضرت سلیمان گشتم و در آخر توانستم مطالبی را بیابم.

  زمان بندی مراحل انجام تحقیق:

  اینجانب ابتدا به دنبال کتاب هایی که در مورد حضرت سلیمان نوشته شده یا در آنها اشاره ای به آن حضرت شده، از جمله تفاسیر گشتم و مقداری کتاب پیدا کردم. بعد از آن به پژوهشکده باقرالعلوم مراجعه کردم که در آنجا چند منبع نیز در اختیارم قرار داده شد. بنده از تمامی کتاب ها، مطالب مورد نیازم را فیش نویسی کردم و آنها را مرتب کردم. بعد از آن مطالب مربوط تحت هر کدام از عناوین کلی و جزئی را زیر آنها نوشتم و بعد از آن نیز تحقیق را تایپ کرده‌ام. البته تمامی مراحل زیر نظر استاد راهنما و استاد مشاور بوده و از ایشان کمک گرفتم.

 • فهرست:

  مقدمه.. 1

  فصل اول: کلیات و پیشینه، تعریف و تبیین موضوع. 3

  ضرورت و اهداف تحقیق.. 5

  پیشینه موضوع. 6

  فرضیه ها یا سوالات اصلی و فرعی.. 8

  روش تحقیق.. 9

  زمان بندی مراحل انجام تحقیق.. 9

  عناوین کلی و جزئی.. 10

  فصل دوم: حضرت داود و حضرت سلیمان علیهما السلام. 11

  آغاز کار سلیمان. 13

  نعتمهایی که خداوند به سلیمان داد. 14

  پدر بزرگوار او« حضرت داود علیه السلام». 15

  فصل سوم : صفات خلقی و خلقی حضرت سلیمان. 19

  الف: صفات خَلقی او. 19

  ب: صفات خُلقی او؛ از نگاه قرآن. 20

  1- نعم العبد بودن. 20

  2- اواب بودن. 22

   

   

  عنوان                                                                                        صفحه

  3. علم و حکمت سلیمان. 24

  4. ادب سلیمان (علیه السلام) 27

  فصل چهارم: سلیمان در عهدین و نقد آن. 30

  نسل داود و سلیمان. 30

  نسل سلیمان پادشاه. 31

  ادب سلیمان  (درخواست سلیمان از خدا؛) 31

  دعای سلیمان برای کسب حکمت... 33

  سلیمان خانه خدا را میسازد. Error! Bookmark not defined.

  دیدار ملکه سبا با سلیمان. 37

  مرگ سلیمان. 38

  ندای حکمت... 39

  چند غزل از غزلهای سلیمان (علیه السلام) 40

  نقد عهدین.. 40

  بتکده های سلیمان ویران میشود. 43

  رد اتهامات.. 44

  بخش دوم:

  حضرت سلیمان علیه السلام در قرآن و پاسخ به بعضی از شبهات پیرامون آن

  فصل اول: ملک و حکومت و کارگزاران حضرت سلیمان علیه السلام. 45

  فصل دوم: علم و حکمت حضرت سلیمان «علیه السلام». 69

  عنوان                                                                                        صفحه

  اوابیت حضرت سلیمان (علیه السلام) 73

  سلسله اوابین... 75

  فصل سوم : هدهد و دعوت از ملکه سبا و اسلام آوردن او. 79

  درس نظارت به زمامداران. 80

  درس آزادگی.. 83

  نظام مشورتی.. 96

  نپذیرفتن هدیه.. 102

  سرانجام کار ملکه سبا 114

  فصل چهارم : وراثت سلیمان و آشنایی با منطق حیوانات.. 115

  وراثت سلیمان. 120

  سمبل قدرت.. 121

  آشنایی با منطق حیوانات.. 127

  فصل پنجم : امتحان از حضرت سلیمان (امتحان سلیمان و طلب مشیت الهی) 132

  پناه بردن به خدا از آزمایش.... 137

  فصل ششم: حضرت سلیمان علیه السلام و لقا پروردگار 139

  فصل هفتم: شبهات و پاسخ به آنها 142

  بخش سوم:حضرت سلیمان علیه السلام در روایات

  فصل اول : حضرت سلیمان علیه السلام و صفات اخلاقی.. 150

  روایات در مورد سوره ص32. 153

   

  عنوان                                                                                        صفحه

  روایات در مورد سوره سبا آیه 12. 154

  سفره مهمانی و سفره شخصی حضرت سلیمان (ع) 157

  چهار صفت از صفات اخلاقی.. 157

  اعتکاف حضرت سلیمان. 158

  روزه حضرت سلیمان. 158

  قضاوت در مورد باد. 159

  بهشت... 160

  سلیمان(ع) و خانه کعبه.. 160

  عشق حقیقی و پند پذیری ایشان از پیرامون خود. 160

  سلیمان و آیه شریفه بسم الله الرحمن الرحیم.. 163

  فصل دوم : حضرت سلیمان علیه السلام و ملک و حکومت و کارگزاران او. 164

  تماثیل‌.. 171

  فهمیدن زبان موجودات.. 171

  اسم اعظم.. 173

  انگشتر. 173

  جانشینی سلیمان. 175

  قبض روح آن حضرت.. 177

  عنوان                                                                                        صفحه

  نتیجه گیری.. 178

  فهرست منابع فارسی.. 179

  فهرست منابع عربی.. 181

   

   

   

  منبع:

  کتاب مقدس(تورات)

  انصاری، محمد علی ، ملک سلیمان، چاپ 2، سال انتشار 1386.

  انصاریان، حسین، سیمای نماز در آئینه حیات، انتشارات پیام آزادی، چاپ اول، سال انتشار 1375.

  تاج لنگرودی، محمد مهدی، اخلاق انبیاء، ناشر: مولف کتاب، چاپ اول، سال انتشار 1370.

  آیت ا... جوادی آملی، عبدا...، تفسیر موضوعی قرآن، مرکز نشر اسراء ، چاپ سوم، سال انتشار 1383.

  حسینی دشتی، سید مصطفی، معارف و معاریف، انتشارات دانش قم، نوبت چاپ دوم، زمستان 1386.

  خاتمی، سید احمد، اخلاق و بینش سیاسی و وجدان کاری، انضباط اجتماعی.

  خرمشاهی، بهاء الدین، دانشنامه قرآن و قرآن پژوهی، انتشارات دوستان و ناهید، چاپ دوم، سال انتشار 1381.

  دشتی، محمد، فرهنگ سخنان امام حسن مجتبی، نشر محدث، چاپ اول، سال انتشار 1382.

  رسولی محلاتی، سید هاشم، تاریخ انبیاء‌، قم بوستان کتاب، چاپ ششم، سال چاپ 1384.

  سبحانی، جعفر منشور جاوید، موسسه اما صادق قم، چاپ اول.

  شفائی، حسین، امتحان عامل تکامل، انتشارات سلسال، چاپ دوم، سال انتشار 1381.

  طالقانی، سید محمود، پرتوی از قرآن، شرکت سهامی انتشار، چاپ دوم، سال انتشار 1342.

  قرشی، سید علی اکبر، قاموس قرآن، دارالکتب اسلامیه، سال انتشار 7-1376.

  علامه مجلسی، محمدباقر، حیوه القلوب، انتشارات سرور، چاپ 6، سال انتشار 1384.

  مصباح یزدی، محمد تقی، راه شناسی، انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، چاپ اول، سال انتشار 1376.

  آیت ا... مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، چاپ 8، دارالکتب اسلامیه، سال انتشار 1370.

  مکنون، ثریا، صانع پور ، مریم، بررسی تاریخی منزلت زن از دیدگاه اسلام، ناشر: مرکز نشر سازمان تبلیغات اسلامی، چاپ چهارم، سال چاپ 1374.

   

  فهرست منابع عربی:

  قرآن مجید، ترجمه مرحوم الهی قمشه‌ای .

  نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی.

  ابوزره، محمد، معجزه بزرگ، ترجمه محمود ذبیحی، بنیاد پژوهشهای اسلامی، چاپ 2، سال انتشار 1379.

  جزایری، سید نعمت ا... ، قصص الانبیاء، مترجم:‌ یوسف عزیزی، انتشارات هاد، سال انتشار 1379.

  طباره، عفیف عبدالفتاح، همراه با پیامبران در قرآن، مترجمان، حسین خاکساران و عباس جلالی، مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی، سال انتشار 1379.

  طباطبایی، سید محمد حسین، تفسیر المیزان، موسسه انتشارات دارالعلم.

  ثقه الاسلام کلینی، اصول کافی، ترجمه سید جواد مصطفوی، دفتر نشر فرهنگ اهل بیت (علیهم السلام)

  یعقوبی، احمد بن اسحاق، تاریخ یعقوبی، مترجم: محمد ابراهیم آیتی، چاپ 9، سال انتشار 1382، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی

حضرت سليمان عليه السلام حضرت سليمان يکي از پيامبران الهي است که از طرف پروردگار در اين دنيا داراي حکومت و سلطنت بسيار وسيع و با عظمتي بود تا آنجا که چنين سلطنتي براي هيچکس بعد از او پيدا نشد. مجموعه امکانات و توانمندي حکومتي حضرت سليمان آن

حضرت سلیمان یکی از پیامبران الهی است که از طرف پروردگار در این دنیا دارای حکومت و سلطنت بسیار وسیع و با عظمتی بود تا آنجا که چنین سلطنتی برای هیچکس بعد از او پیدا نشد. مجموعه امکانات و توانمندی حکومتی حضرت سلیمان آنچنان بی نظیر و چشمگیر بود که به فرموده امیرالمؤمنین علیه السلام ( اگر کسی راهی برای زندگانی جاویدان در این دنیا می یافت و می توانست با مرگ مبارزه کند این شخص حتما ...

حضرت سلیمان علیه السلام حضرت سلیمان یکی از پیامبران الهی است که از طرف پروردگار در این دنیا دارای حکومت و سلطنت بسیار وسیع و با عظمتی بود تا آنجا که چنین سلطنتی برای هیچکس بعد از او پیدا نشد. مجموعه امکانات و توانمندی حکومتی حضرت سلیمان آنچنان بی نظیر و چشمگیر بود که به فرموده امیرالمؤمنین علیه السلام ( اگر کسی راهی برای زندگانی جاویدان در این دنیا می یافت و می توانست با مرگ ...

حکمت سليمان u داود u بر اريکه سلطنت بني اسرائيل تکيه داشت، و در امور جاريه آنان حکومت و تصرف مي کرد، مراقب وحدت کلمه آنان و وضع اقتصاديشان بود، مخاصمان صبح نزدش حاضر شده ماجري و مرافعات خود را بعرضش مي رساندند، و بر مدعاي خود احتجاج مي کردند،

مقدمه شنا خت ومعرفت چهارده معصوم (ع) امری واجب وضروری است وهیچ عذروبهانه ای در ترک این امرپذیرفته نیست وهرکسی که بدون معرفت و شناخت امام ازدنیا برود مرگ او همانند مرگ زمان جاهلیت و مرگ گمراهان و کافران ومنافقان می باشند(اصول کافی 1ص180) دیگاه و شناخت شیعیان نسبت به چهارده معصوم (ع) بر دو نوع است: یک عده از شیعیان هستند که قائل به پیامبری حضرت محمد (ص) و عصمت حضرت زهرا (ع) و ...

امام محمد باقر علیه السلام حضرت باقر (علیه السلام)در سال ۵۷ هجری در شهر «مدینه» چشم به جهان گشود. او هنگام وفات پدر خود امام زین العابدین (علیه السلام)که در سال ۹۴ رخ داد، سی و نه سال داشت. حضرت باقر (علیه السلام)در سال ۵۷ هجری در شهر «مدینه» چشم به جهان گشود. او هنگام وفات پدر خود امام زین العابدین (علیه السلام)که در سال ۹۴ رخ داد، سی و نه سال داشت. نام او «محمد» و کنیه‏اش ...

مقدمه: دردم نه زکعبه بود کز روی تو بود مستی نه زباده ، کز بوی تو بود حج ، وادی سیر و سلوک عرفانی و طور سینای عارفان ربانی است . حج ، ضیافت خانه قدسی حضرت رحمان و گلشن با صفای کمال و تعالی انسان است حج ، نشانه عبودیت مطلق و مظهری از فرشته سیرتی انسان است . حج ، دریای ژرفی است از عارفان و عرفان ، معنویت ، تقدس ، روحانیت و ایمان رشید الد ین میبدی می گوید : حج عوام نوعی است وحج خواص ...

واما توضیح مطلب اول: خداوند متعال رب العالمین است یعنی تربیت کننده همه موجودات عالم و معنی رب العالمین آن است که مخلوق خود راه راست حرکت داده و از صفر به اوج کمال میرساند انسان هم در این زنجیره تربیتی قرار گرفته و خداوند متعال برای تربیت او انسانی را که از علم و عصمت کامل برخوردار است را به عنوان مربی او قرار می دهد که آن انسان کامل را امام و محبت خدا می نامیم و اگر در هر زمانی ...

يک نفر را مثل آقاى خامنه‌اي پيدا بکنيد که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر اين باشد که به اين ملت خدمت کند، پيدا نمى کنيد، ايشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمينى «قدس سره» ازميلاد تا مدرسه رهبر عاليقدر حضرت آيت الله سي

ایمان: اولین خصوصیت یک ورزشکار مسلمان، ایمان و تقوای اوست. نیرومند بودن به تنهایی از نظر اسلام ارزشی ندارد. آن چه معیار ارزش است، تقوا است. خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: "انّ اکرمکم عندالله اتقیلکم؛ گرامی ترین شما نزد خدا، پرهیزکارترین شماست." البته انسان پرهیزکار و با ایمان، هر چه قوی تر و نیرومندتر باشد، بهتر است، اما قوی بودن به تنهایی کافی نبوده و ملاک ارزش نخواهد ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول