دانلود مقاله رایگان نقش سیگار بر سرطان

Word 28 KB 3556 5
مشخص نشده مشخص نشده دانلود مقاله های رایگان
قیمت: ۰ تومان
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • محققان می گویند نقش سیگار در بروز انواع سرطان ها به ویژه سرطان های سر و گردن باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد زیرا می توان این ماده را عامل بروز بسیاری از سرطان ها و مرگ و میر ناشی از آنها دانست.

  محققان می گویند نقش سیگار در بروز انواع سرطان ها به ویژه سرطان های سر و گردن باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد زیرا می توان این ماده را عامل بروز بسیاری از سرطان ها و مرگ و میر ناشی از آنها دانست.
  به نوشته تازه ترین شماره نشریه سرطان، با آنکه سیگار عمدتاًً را به علت نقشی که در ایجاد سرطان ریه دارد می شناسند باید گفت این ماده می تواند گروهی از سرطان ها را در انسان ایجاد کند که هر یک سهم زیادی در مرگ و میر بیماران دارند. از جمله سرطان های مهمی که بر اثر سیگار کشیدن به وجود می آید می توان به سرطان های سرو گردن اشاره کرد و به نظر می رسد سیگار کشیدن به طور کلی موجب افزایش سرطان های سر و گردن در مردان و زنان می شود. نکته مهم آن است که سابقه سیگار کشیدن هم با بروز سرطان های سر و گردن ارتباط دارد.
  به عبارت دیگر اگر کسی در حال حاضر سیگار نمی کشد ولی سابقه کشیدن سیگار را دارد هم با افزایش خطر ابتلا به سرطان های سرو گردن مواجه است. سرطان های حنجره، بینی، حفره دهان و حلق از جمله مهم ترین سرطان های سر و گردن به حساب می ایند که بسیاری از انها بسیار تهاجمی هستند و می توانند موجب مرگ و میر شوند. با آنکه برای بسیاری از سرطان ها عامل شناخته شده ای وجود ندارد درباره سرطان های فوق می توان گفت که ترک سیگار می تواند یک روش مناسب برای جلوگیری از ابتلا به بسیاری از آنها باشد.
  یکی از نتایج مهم این مطالعه آن است که در زنان نقش سیگار برجسته تر است و به عبارت دیگر زنانی که سیگار می کشند در مقایسه با مردان سیگاری بیشتر ممکن است به سرطان های سر و گردن دچار شوند و بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست بدهند. با توجه به افزایش تعداد زنانی که سیگار می کشند نتایج مطالعه جدید می تواند برای زنان سیگاری هشدار دهنده باشد.

  ریه از اعضای داخلی بدن است که وظایف مهمی همچون تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن،تصفیه اکسیژن ،جذب مواد زاید از خون تیره و پمپاژ خون تیره وریدی را برعهده دارد اما ابتلابه بیماری سرطان ریه که بیشترین دلیل آن سیگار و هوای آلوده است مانع از انجام وظیفه این عضو می‌شود.

  دکتر عباس ضیائی متخصص بیماری‌های خون و آنکولوژی در اصفهان گفت: سرطان ریه یکی از شایعترین سرطان‌ها در سراسر جهان به شمار می‌رود و بیش از ‪۸۰ درصد مبتلایان به این بیماری در فاصله پنج سال پس از تشخیص بیماری، جان خود را از دست می‌دهند.

  به گزارش سازمانهای بین‌المللی بعد از سرطان پستان در زنان و سرطان پروستات در مردان، سرطان ریه شایعترین نوع سرطان درهردو جنس یاد شده است.

  وی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: بیشترین دلیل این بیماری استعمال سیگار است به طوریکه از هر‪ ۱۰نفر بیمار مبتلا به سرطان ریه هشت نفر آن سیگاری هستند .

  وی گفت : علایم هشداردهنده سرطان ریه افزایش یا شدت سرفه در افراد سیگاری، سرفه همراه با خلط خونی، تنگی نفس در اثر فعالیت، خس خس حاد سینه، درد مبهم یا مشخص قفسه سینه، خش شدن صدا، کاهش وزن، بی‌اشتهایی، تورم در ناحیه گردن و صورت، و ضعف و خستگی مفرط است.

  وی با اشاره به این که این سرطان در مراحل ابتدایی هیچ نشانه‌ای ندارد، گفت:‪۹۰درصد بیماران اغلب زمانی به پزشک مراجعه می‌کنند که بیماری در مراحل پیشرفته قرار دارد و همین امر باعث افزایش آمار مرگ و میر در میان مبتلایان این نوع سرطان شده است.

  ضیائی، اعتیاد به دخانیات، آلاینده‌های موجود هوا، استنشاق دود سیگار توسط افراد غیرسیگاری، عوامل ژنتیک و عوامل ایمنولوژیک (ایمنی) را از مهمترین دلایل دیگر بروز سرطان عنوان کرد و افزود: سن بالای ‪ ۶۰سال هم می‌تواند یک عامل در مبتلا شدن فرد به سرطان ریه باشد .

  دکتر علی رضا نصر نیز گفت: سرطان ریه معمولا به دلیل غنی بودن سیستم خونرسانی و لنفاوی ریه می‌تواند براحتی به اندام‌های دیگر سرایت کند.

  این متخصص خون وآنکولوژی افزود: بسیاری از افراد مبتلا به سرطان ریه با مصرف طولانی مدت سیگار زمینه بروز این بیماری مهلک و مرگبار را در خود فراهم کرده اند.

  نصر دیگر عوامل بروز این بیماری را وراثت و بیماری شغلی نظیر عوامل معینی در خانه و یا محل کار مثل استفاده از پنبه‌های نسوز و یا تشعشعات رادیواکتیویته عنوان کرد و گفت: اگر فردی در معرض این عوامل قرار بگیرند ریسک ابتلا به بیماری در حدود دو تا سه درصد افزایش پیدا می‌کند .

  وی با بیان این که شایعترین علایم ابتلا به سرطان ریه سرفه‌های بی‌پایان است، افزود:هنگامیکه سرطان به اندازه کافی رشد کرد و به سایر نقاط بدن نیز کشیده شد سردردهای شدید، احساس درد، شکستگی استخوانها، ضعف، خونریزی و لخته شدن خون از نشانه‌های آن است.

  این متخصص نیز همچون دیگر کارشناسان با اشاره به نقش موثر سیگار در سرطان ریه و هزینه‌های بالای درمانی و روانی آن گفت : بیشترین تلاش و تمرکز باید بر روی نوجوانان و از همان سنین ‪۱۰و ‪۱۲سالگی باشد تا از گرایش آنها به سمت سیگار جلوگیری شود.

  پژوهشگران در نشست سالیانه انجمن تحقیقات سرطان آمریکا اعلام کردند: استعمال دخانیات از طریق جلوگیری از تشکیل پروتئین ها ی ترمیم کننده ماده وراثتی سلول یا دی .ان .ای خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در افراد افزایش می دهد.

  بررسی محققان در باره 41836 زن نشان می دهد ، سیگار کشیدن از طریق مهار این نوع پروتئین ها ، خطر بروز سرطان روده را دو برابر افزایش می دهد.

  سیگار شایعترین علت قابل پیشگیری مرگ در جهان است و عامل بروز بسیاری از انواع سرطان است .

  بیش از 4000 نوع ماده سمی در سیگار وجود دارد که بیشتر آنها سرطانزاست.

   

 • فهرست:

  ندارد.


  منبع:

  ندارد.

سوالات بسیاری در مورد نقش تغذیه و بخصوص ویتامین ها و گیاهان طبی در سلامت چشم مطرح میشود. واقعیت اینست که علیرغم مصرف متداول این مواد گیاهی وطبیعی، دانش ما بدلیل فقدان تحقیقات علمی لازم، بسیار محدود است. در این مقاله ما به نقش ویتامین ها ومواد گیاهی اشاره میکنیم که نقش آنها بیشتر تجربه شده است. در یک نگاه کلی چشم مانند بقیه قسمت های بدن به مرور زمان دچار تغییرات پیری میشود. هنر ...

سرطان لوزالمعده، سرطان تندرو سرطان لوزالمعده در تمامی گروه‌های سنی، از جوان 15 ساله گرفته تا سالمند 90 ساله دیده می ‌شود. اما حداکثر شیوع آن در سنین 55 تا 85 سالگی است. علت واقعی بروز این سرطان هنوز شناخته شده نیست، ولی مشاهده شده که سیگار می‌ تواند احتمال بروز آن را افزایش دهد. مطالعات نشان می دهد که غذاهای پُرچرب نیز در ایجاد این سرطان نقش دارند. دکتر ایرج خسرونیا، رییس جامعه ...

نقش مواد غذایی آنتی اکسیدانی در سلامتی بدن امروزه همه جا از فواید مواد آنتی اکسیدانی، از پیشگیری بیماری های قلبی گرفته تا کاهش آسیب مغز و چشم ها صحبت می شود. آنتی اکسیدان ها جلوی عمل رادیکال های آزاد را که موادی فعال و ویرانگر هستند، می گیرند و آنها را خنثی می کنند. امروزه همه جا از فواید مواد آنتی اکسیدانی، از پیشگیری بیماری های قلبی گرفته تا کاهش آسیب مغز و چشم ها صحبت می شود. ...

رژیم غذایی و مراقبت تغذیه ایی امری بسیار ضروری مهم است که باید به آن توجه شود تا : 1 . سلامت بدن حفظ شود. 2. بیماریهای که در اثر سوء تغذیه بوجود می آید پیشگیری شود. 3. قدرت روحی و جسمی حفظ شود. تحقیقات نشان داده است افرادی که از عمر طولانی تری بر خوردارند دارای خصوصیات زیر هستند: هر روز بطور مرتب صبحانه می خورند. در هر وعده حجم غذای کمی مصرف می کنند. همواره وزن ثابتی دارند. میوه ...

زندگی سالمندان عادت به طریقه صحیح زندگی(healthy lifestyles )و فعالیت در تمام سنین نقش بسیار مهم در مراقبت از خود دارد .یکی از مسائل دوران سالمندی عدم توانایی در عادت به چنین lifestyles در سنین بالا می باشد.انجام فعالیتهای ورزشی «مصرف غذاهای سالم «عدم استعمال دخانیات « مصرف الکل و داروها به صورت عاقلانه در سنین بالا از بروز بیماریها کاهش فعالیت پیشگیری نموده و منجر به افزایش طول ...

تأثیر شیر و لبنیات در پیشگیری و درمان فشار خون بالا بیماری فشار خون بالا به حالتی گفته می شود که فشار سیستولیک بیشتر از 140 میلی متر جیوه و فشار دیاستولیک بیشتر از 90 میلی متر جیوه باشد. لازم به ذکر است که فشار خون نرمال را حدود 80/120 میلی متر جیوه در نظر می گیرند. پرفشاری خون بیماری مزمنی است که در صورت عدم درمان می توان مشکلاتی از قبیل نارسایی کلیوی ، نارسایی قلبی ، بیماری ...

ارزش غذایی جوانه ها امروزه نقش و اهمیت جوانه ها به نحوی مطرح است که کارشناسان علوم تغذیه بر مصرف آن تأکید کرده و آن را در سبد غذایی روزانه خانواده ها معرفی می کنند. در واقع جوانه ها موادغذایی هستند که با روند طبیعی رشد و تولیدشان، در گروه سبزی ها، آن هم با ارزش غذایی بالا از نظر ویتامین ها و املاح محسوب می شوند. در کشور ما از هزاران سال پیش، در دوران باستان جوانه ها و اهمیت ...

نقش مذهب در سلامت روان روانشناسي بهداشت ، در سالهاي اخير اهميت زيادي براي نقش راهبردهاي مقابله و سبک زندگي افراد در چگونگي وضعيت سلامت جسماني و رواني آنها قائل شده است . شيوه هاي مقابله ؛ تواناييهاي شناختي و رفتاري اي هستند که فرد مضطرب به منظ

اثرات UV بر روي حيوانات اهلي تابش هاي UV سبب افزايش سرطان در حيوانات اهلي نيز مي باشند . تومورهاي پوستي در برخي از حيوانات اهلي و غذايي از قبيل گربه ، سگ، گاو و بز مشاهده شده است و احتمال مي رود که نور خورشيد سبب رشد تومور باشد. احتمال مي رو

اپیدمیولژی مطالعه عوامل موثر در توزیع و فراوانی فرایند یک بیماری در جمعیتی معین می باشد. در اصطلاح آلودگی هوا، این مطالعه اثرات تماس با هوای آزاد را در گروهی از جمعیت که واقعاً در آن جامعه زندگی می کنند تجزیه و تحلیل می نماید. به هر حال اشکالات متعددی در این مطالعه وجود دارند که شناسائی آنها مهم است. در مطالعه جمعیت بزرگ متغیرهای زیادی وجود دارند، برای مثال اعتیاد به سیگار، سطح ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول