دانلود پروژه بررسی لیست حقوق و دستمزد شرکت زمزم

Word 154 KB 3672 39
مشخص نشده مشخص نشده پروژه مالی
قیمت قدیم:۱۴,۸۵۰ تومان
قیمت: ۱۰,۰۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • مقدمه

  انتشارات آزاده در تاریخ اول آذر ماه 1355 با سرمایه 50 میلیون ریال تأسیس شده است و تحت شماره ای در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده و بهره برداری از کارخانه از تاریخ 1/9/1355 تحت مجوزی در مورخ 20/12/1354 از سوی وزارت صنایع و معادن گردیده است.

  هدف و انگیزه انتخاب موضوع

  دلیل ارائه این تحقیق و اهمین آن در این است ارائه لیست حقوق و دستمزد اگر چه در تمامی شرکتها به یک نحو محاسبه می شود اما نحوه ارائه آن برای مدیران و استفاده کنندگان در تمامی شرکتها به یک شکل و یکسان نمی باشد و در این تحقیق سعی بر این بوده است که یکی از راههای ارائه این لیست مورد بررسی قرار گیرد. از آنجایی که حسابداری دارای یک علوم و چهار چوب خاص می باشد اما استفاده از این قوانین کاملاً سلیقه‌ای می باشد که هر حسابدار بنا به نیاز شرکت و سلیقه خود روشی از این روشها را برای ارائه گزارشات خود مورد استفاده قرار می دهد

  فرضیه تحقیق

  فرضیه این تحقیق بررسی و تنوع ارائه لیست حقوق و دستمزد می باشد.

   

  روش تحقیق

  روش این تحقیق به صورت مشاهده عینی بوده است زیرا تمامی مدارک و اطلاعات از حسابداری این شرکت تهیه و ارائه شده است.

   

  نمونه آماری

  بررسی و ارائه لیست حقوق و دستمزد شرکت زمزم واقع در خیابان رسالت می باشد.

   

  استفاده کنندگان از تحقیق

  استفاده کنندگان از این تحقیق اشخاص بخصوصی نمی باشند دانشجویان، اساتید و کلیه کسانی که علاقمند به ارائه لیست حقوق و دستمزد هستند می توانند از این تحقیق استفاده و یا مورد مطالعه قرار دهند .

   

  تعریف واژه ها

  سیستم: مجموعه ای به هم پیوسته  است که به دنبال هدفهای معینی با هم هماهنگی دارند.

  حقوق: آنچه در ازای کار انجام شده توسط کارکنان و یا ارائه کنندگان خدمات به طور ماهانه به آنها پرداخت می شود.

   

  دستمزد: پرداختی به کارگران (ساده یا ماهر) بر حسب ساعت، روزه، ماه و یا مقدار تولید تعیین می گردد.

   

  کسری کار: به ساعاتی گفته می‌شود که یک فرد در طول ماه کمتر از ساعت قانونی کار کرده باشد.

   

   

   

  فصل دوم

  مطالعات نظری

   

  مقدمه

  از آنجایی که هزینه حقوق و دستمزد و مخارج مربوط به آن در صد تقریباً بالایی از هزینه‌ها را تشکیل می دهد ضروری است در این سیستم پیش بینی های لازم برای حصول اطمینان از پرداخت صحیح حقوق و دستمزد بعمل آید. از سوی دیگر سیستم حقوق و دستمزد باید بنحوی طراحی شود که اطلاعات لازم را بسرعت گرد آوری، کسورات لازم را محاسبه نموده و تدابیر مناسبی برای جلوگیری از پرداخت به افراد و سایر انواع سوء استفاده ها فراهم نماید.

  برای رعایت قانون، کارفرما موظف است اطلاعات لازم در مورد کارکنان و میزان حقوق و مزایای آنان را به مراجع ذیصلاح ارسال نماید. در ایران نیز طبق قانون مالیات بر آمد، کارفرما مؤظف است اسامی کارکنان و مشخصات آنها را به حوزه های مالیاتی محل ارسال و مالیات متعلق به کارکنان را به حساب مخصوصی واریز نماید. بعلاوه طبق قوانین تأمین اجتماعی لازم است هر ماهه اسامی کارکنان و میزان حقوق و دستمزد آنها طی لیستی به ادارات تأمین اجتماعی محل تسلیم دو حق بیمه سهم کارمند و کارفرما به حسابهای مخصوص واریز گردد.

   

  سیستم حقوق و دستمزد

  در سیستم حقوق و دستمزد به علت تراکم و استمرار اطلاعات، نحوه پردازش اطلاعات و اهمیت سرعت و صحت آن از اتوماسیون استفاده می شود. اطلاعاتی نظیر نرخ ساعتی و یا روزانه حقوق و دستمزد که ممکن است برای مدت موقتی تغییر نکند و همچنین برنامه هایی نظیر نحوه محاسبات کسورات مالیات و حق بیمه صندوق تأمین اجتماعی که در طول سال، قوانین آن ثابت می‌باشد را بهتر است در حافظه کامپیوتر ذخیره نمود. با استفاده از این اطلاعات ، می‌توان محاسباتی مانند حقوق و یا دستمزد ناخالص، کسورات، تعیین حقوق و دستمزد خالص و بروز در آوردن سابقه هر کارمند و کارگر رابطه الکترونیکی انجام داد.

   

  حسابداری حقوق و دستمزد

  حقوق بخشی از هزینه هر شرکت است در واحدهای خدماتی نظیر مؤسسات حسابرسی، بنگاههای معاملات املاک و آژانسهای مسافرتی عمده ترین هزینه، حقوق می باشد. از آنجایی که واحدهای خدماتی، خدمات کارکنان خود را می فروشند، لذا هزینه حقوق کارکنان هزینه اصلی فعالیت این واحد ها را همانند بهای تمام شده کالای فروش رفته در مؤسسات بازرگانی که بزرگترین هزینه می باشد، تشکیل می دهد. حقوق کارکنان می تواند شکلهای مختلفی داشته باشد. بعضی از کارکنان حقوق خود را بصورت سالانه، ماهانه و یا هفتگی دریافت می کنند. بعضی دیگر بر اساس ساعتهای کار حقوق دریافت می کنند. ممکن است کارکنان بخش فروش، تمام یا قسمتی از حقوق خود را بر مبنای درصدی دریافت کنند. بعضی دیگر از واحدهای تجاری نیز علاوه بر حقوق عادی کارکنان به آنها پاداش نیز پرداخت می کنند. اغلب واحدهای تجارتی بر مبنای ساعت کارکنان ، برای آنها حقوقی در نظر می گیرند که حقوق عادی نام دارد. و به ازاء ساعات اضافی کار کارکنان، برای آنها اضافه کاری در نظر می گیرند.

   

  لیست حقوق و دستمزد

  لیست حقوق و دستمزد عبارت است از فرم چند ستونی که برای خلاصه کردن، گرد آوری و سهولت گزارش اطلاعات مرتبط با حقوق و دستمزد مورد استفاده قرار می گیرد. فرم و طرح این لیست به تعداد و گروههای کارکنان، اطلاعات مندرج در آن و نحوه استفاده از ماشینها و ابزار مکانیکی و الکترونیکی بستگی دارد.

  اطلاعات مندرج در این فرم عبارتند از : اطلاعات مربوط به مشخصات فردی کارمند ، ساعات و نرخ دستمزد مزایای مستمر و غیر مستمر ، کسورات و نحوه تسهیم هزینه حقوق و دستمزد به واحدهای مختلف شرکت.

  شرکتهای مختلف بر حسب روال خاص خود لیست حقوق و دستمزد تهیه می کنند. بدین معنی که ممکن است در شرکتی هر 15 ماه روز یکبار حقوق کارکنان پرداخت گردد و در شرکت دیگر هر 25 روز یکبار و شرکتهای دیگر به روال دیگر حقوق کارکنان خود را پرداخت نمایند. نمونه لیست حقوق و دستمزد در صفحه چاپ شده است.

   

   

  نظریه کارآیی

  عامل اصلی سطح دستمزد ها را میزان کارآیی کارکنان و بازدهی کار آنان می داند.

   

  نظریه عرضه و تقاضا

  این نظریه به خدماتی مانند کالا و تعیین قیمت می نماید یعنی با فرض عدم دخالت سایر عوامل (دولت، مقررات، فشارهای اجتماعی و .. ) نرخ دستمزد ها در محل تلاقی منحنی عرضه و تقاضا تعیین می شود.

   

  نظریه قوانین و مقررات دولتی

  در سیستم های اقتصاد ارشادی معمولاً دولتها بوسیله تصویب قوانین و مقررات دولتی، برای تأمین حقوق و دستمزد عادلانه عاملان کار، اقدامات وسیعی را به مرحله اجرا در می آورند. و این بر اساس قوانین کار و مقررات دولتی حداقل حقوق و دستمزد، شرایط محیط کار، ساعات کار، قوانین و مقررات، بیمه ، بازنشستگی و از کار افتادگی و سایر مزایای مادی را برای عاملان کار تعیین می کند و آنان را در سود کارخانجات شریک می نماید.

  کنترلهای داخلی سیستم حقوق و دستمزد

  کنترلهای لازم در رابطه با سیستم حقوق و دستمزد به تعداد کارکنان بستگی دارد. هر چه کارکنان مؤسسه بیشتر باشد افراد بیشتری برای کنترل هزینه حقوق مورد نیاز می باشد. جهت کنترل و شناسایی دقیق هزینه حقوق و دستمزد، کارت ساعت کارکنان متداولترین مدرک می باشد. حتی در برخی از شرکتها که کارکنان زیادی دارند، جهت کنترل بیشتر لازم است یکی از افراد نگهبان در کنار ساعت کارت زنی حضور داشته باشد.

  کنترلهای لازم در هنگام تهیه لیست باید بنحوی باشد که حقوق و دستمزد به افرادی پرداخت نگردد. برای این منظور باید هنگام پرداخت کنترلهای بیشتر صورت گیرد. یکی از شیوه های مناسب برای این امر گرفتن امضا از هر یک از کارکنان به هنگام دریافت حقوق و یا فیش حقوقی می باشد.

  حقوق و دستمزد کارکنان در شرکتهای مختلف به اشکال متفاوتی پرداخت می گردد. متداولترین اشکال پرداخت حقوق و دستمزد به شرح زیر می باشد:

  الف) صدور چک عهده بانکی شرکت: در این صورت ابتدا چکی معادل جمع مبلغ قابل پرداخت به کلیه کارکنان صادر و به حساب مخصوص که برای این منظور افتتاح شده است واریز و سپس از محل حساب مذکور برای هر یک از کارکنان چک صادر می گردد.

  ب) واریز حقوق به حسب بانکی کارکنان:

  اغلب شرکتهایی که کارکنان زیادی دارند برای سهولت کار چکی معادل جمع حقوق و دستمزد قابل پرداخت صادر و به همراه اسامی کارکنان و شماره حساب بانکی آنها به بانک ارسال می دارند. بانک نیز معادل مبلغ مندرج در لیست حقوق و دسمتزد به حساب جاری هر یک از کارکنان واریز می نماید. در این شیوه اگر چه دشواریهای ناشی از صدور چک برطرف می گردد ولی احتمال سوء استفاده بیشتر می باشد.

 • فهرست:
  عنوان صفحه
  فصل اول - کلیات
  مقدمه 2
  هدف و انگیزه انتخاب موضوع 2
  فرضیه تحقیق 3
  روش تحقیق 3
  نمونه آماری 3
  استفاده کنندگان از تحقیق 3
  تعریف واژه ها 3
  فصل دوم - مطالعات نظری
  مقدمه 5
  سیستم حقوق و دستمزد 6
  حسابداری حقوق و دستمزد 6
  لیست حقوق و دستمزد 7
  عوامل نظریه های حقوق و دستمزد 8
  کنترلهای داخلی سیستم حقوق و دستمزد 9
  سهم کارمند از سود در شرکت 11
  کنترلهای داخلی بر حقوق و دستمزد 11
  کنترل پرداختهای حقوق و دستمزد 13
  مبلغ قابل پرداخت به کارکنان 14
  سیاستهای کلی حقوق و دستمزد 14
  کارکنان شرکت 16
  مزایا طبقه بندی و ارزشیابی مشاغل 16
  مراحل ایجاد نظام طبقه بندی و ارزیابی 17
  ضرورت و نقش ارزیابی مشاغل 17
  فصل سوم - فرضیات تحقیق
  روش تحقیق 20
  موضوع فعالیت 20
  روشهای جمع آوری اطلاعات 20
  نمونه آماری 20
  اهداف شرکت 20
  کسور 20
  پرداخت ناخالص (حقوق ناخالص) 21
  پرداخت خالص (خالص پرداختن) 21
  کسور حقوق و مزایا 21
  کسور اجباری حقوق و مزایا 22
  عنوان صفحه
  کسور اختیاری حقوق و مزایا 22
  کارت مجموع درآمد (سابقه حقوق و مزایای) سالانه کارمند 23
  اجزاء سیستم حقوق و دستمزد 24
  گزارشگری هزینه حقوق و بدهی ها 25
  محاسبه حقوق و مزایا 25
  کسوران حقوق و مزایا 26
  حق بیمه 26
  مالیات 26
  سایر کسورات 27
  چکهای حقوق و دستمزد 27
  انتخاب نظام پرداخت حقوق و مزایا 28
  فصل چهارم- تحلیل نتایج
  حقوق ماهیانه 30
  نحوه محاسبه مبلغ ساعت اضافه کاری 30
  حق مسکن 30
  میزان عیدی کارکنان 30
  حق اولاد 30
  حق بیمه 30
  عنوان صفحه
  شرایط پرداخت حق بیمه 31
  پیوستها 32

   


  منبع:

  ندارد.

الف)- تاریخچه شرکت پاکسان از سال 1341 رسماً فعالیت خود را در زمینه تولید مواد شوینده آغاز نمود. این شرکت تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بعنوان واحدی از گروه صنعتی بهشهر مشغول فعالیت بود. پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ، شرکت پاکسان مشمول قانون حفاظت و توسعه صنایع گردید واز آن پس تحت پوشش سازمان صنایع ملی فولاد ایران و زیر نظر مدیریت منتخب دولت جمهوری اسلامی ایران مساعی خود ...

تاریخچه تشکیل سازمان: همانطور که مطلع هستید در هر چارچوب و مجموعه‌ای نظم حاکم بر آن مجموعه حرف اول را می زند و تا نظم نباشد هیچ هماهنگی و شکل گیری در کارها و پیشبرد اهداف نخواهد بود. منطق هر نظامی نظم است و در سایه نظم امنیت و آرامش نیز خود به خود برقرار می شود و در این راستا از همان دوران شکل گیری جوامع و دولتها سازمان ها و نهادهایی در این رابطه فعالیت خود را آغاز کرده اند که ...

با وجود اینکه اعتصابات توجه اقتصاددانان را برای سالهای زیادی به خود جلب کرده، تجزیه و تحلیل اقتصاد خرد مذاکرات دسته جمعی هنوز در مراحل ابتدایی خودش است. اخیراً فقدان اطلاعات در مورد قرارداد مذارات و اعتصابات مشکل اساسی بود. هرچند محققان در عرض ده سال گذشته یک سری از مجموعه بزرگی از داده های کوچک جمع کرده اند که ترکیبی از اطلاعات در مورد انقضای قرارداد، پرداخت حقوق و وقفه های ...

ثابت: در این روش برای تعدیل صورتهای مالی هم از ارزشهای جاری و هم از شاخص قیمتها استفاده می شود. بدین ترتیب که بهای تمام شده تاریخی به وسیله ارزش جاری پایان دوره جایگزین می شود و سود نیز به دو بخش ناشی از تورم و خالص از تورم تقسیم می شود که برای تفکیک این دو بخش از شاخص قیمتها ستفاده می شود. نحوه عمل به این صورت است که ارزش جاری اول دوره به وسیله شاخص قیمتهای پایان دوره تعدیل می ...

منابع و ماهیت وجوه نقد وجوه نقد معمول وجوه نزد بانکها ( حسابهای جاری)، وجوه موجود در صندوق ، تنخواه گردان و به ندرت ، شامل موجودیها حسابهای پس انداز است. حسابهای بانکی همانند حسابجاری اشخاص و با دسته چک است. فروشهای نقدی ، وصول مطالبات و واریز افزایش سرمایه نوعا سبب افزایش این حسابها و مخارج واحد تجاری سبب کاهش آنها می شود. گاه بر اساس مفاد قرار دادهای دریافت وام بانکی، موجودی ...

تعریف دقیق سیستم حسابداری : سیستم حسابداری شرکت سوله خراسان در فعالیت عمده را انجام می دهد. ثبت رویدادهای مالی یا همان ثبت اسناد گزارش گیری هنگامی که اطلاعات اسناد حسابداری وارد سیستم حسابداری می شوند. ثبت آنها به صورت موقت صورت می گیرد. بدین معنی که این اسناد در هیچ یک از دفاتر کل ، معین و روزنامه ثبت نمی شود. این دو به این خاطر در نظر گرفته شده است تا بتوان اسناد را پیش از ان ...

تعیین حقوق و دستمزدی که سازمان باید به کارکنان خود بپردازد ، یکی از مهمترین جنبه های مدیریت منابع انسانی است ، زیرا اولاً سیستم پاداش که حقوق و دستمزد جزیی از آن را تشکیل می دهد و تاثیر بسزایی در جذب و رضایت کارکنان و ایجاد انگیزه در آنان دارد و ثالثاً پرداخت به کارکنان از سنگین ترین هزینه هایی است که هر سازمان باید برای پیشبرد و عملی کردن اهداف خود متحمل شود. بنابراین سیستم ...

پيشينه تاريخي سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور : سازمان مديريت و برنامه ريزي کشوراز ادغام دو سازمان امور اداري و استخدامي کشور(سابق) و سازمان برنامه و بودجه (سابق) به وجود آمده است. الف – سازمان برنامه وبودجه به منظور هماهنگ نمودن فعاليت هاي عمراني

تعیین حقوق و دستمزدی که سازمان باید به کارکنان خود بپردازد ، یکی از مهمترین جنبه های مدیریت منابع انسانی است ، زیرا اولاً سیستم پاداش که حقوق و دستمزد جزیی از آن را تشکیل می دهد و تاثیر بسزایی در جذب و رضایت کارکنان و ایجاد انگیزه در آنان دارد و ثالثاً پرداخت به کارکنان از سنگین ترین هزینه هایی است که هر سازمان باید برای پیشبرد و عملی کردن اهداف خود متحمل شود. بنابراین سیستم ...

فصل اول (صنايع چدن فولاد مشهد ) فصل دوم (کليات) مقدمه کوشش هاي مديريت براي دستيابي به هدفهاي واحد تجاري بر اساس وظايف دو گانه برنامه ريزي و کنترل پي‌ريزي مي شود. وظيفه برنامه ريزي اساسا يک فرايند تصميم گيري است که با م

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول