دانلود مقاله تاریخچه استفاده از چادر مشکی و به طور کلی حجاب از آغاز تا کنون

Word 182 KB 3952 71
مشخص نشده مشخص نشده الهیات - معارف اسلامی - اندیشه اسلامی
قیمت قدیم:۷,۱۰۰ تومان
قیمت: ۱,۹۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • مقدمه:

  الحمد لله رب الرض و السماء و صلوات الله و سلامه علی محمد و آل محمد و عجل الله تعالی فی فرجهم.

  هدف اولیه این پایان نامه ارتقاء کیفیت پارچه چادر مشکی داخلی بود. اما با تحقیقات انجام شده در این زمینه به این نتیجه رسیدیم که این عمل به سادگی امکان پذیر نیست و در تولید این پارچه تکنیکهای زیادی به کار می رود که از طرفی امتحان خود را به خوبی پس داده اند و از طرفی از نظر مبانی نظری اطلاعات زیادی در این مورد در دسترس نیست.

  به همین جهت تصمیم بر آن شد که ضمن انجام آزمایشات تعیین شده یک پایه گذاری اولیه جهت شروع تحقیقات بیشتر پیرامون این تکنیکها انجام گیرد.لازم به ذکر است که توجه به مبانی نظری این تکنیکها میتواند در آینده موجب تحولاتی در صنعت نساجی گردد.

  در این پایان نامه به طور مختصر به بیان این تکنیکها و طرح سوالاتی می پردازیم که موجب گشایش گرههای علمی پیرامون تولید پارچه چادر مشکی می شود ان شاءالله.

  ارتباط چادر مشکی و حجاب

  علت عمده و اساسی استفاده از پارچه چادر مشکی پوشاندن تمام سطح بدن و برجستگیهای بدن زن و همچنین جلوه ننمودن وی در سطح اجتماع می باشد. بنابراین جهت یک بررسی ریشه ای و عمیق می بایست ابتدا به تاریخچه این نوع پوشش و کلاً پوشش با این نیت که حجاب نامیده می شود پرداخت.

  تاریخچه حجاب در بین ملل و اقوم مختلف

  با توجه به مدارک تاریخی قدر مسلم این است که قبل از اسلام حجاب در میان بعضی ملل وجود داشته است. در ایران باستان و در میان قوم یهود و احتمالاً در هند حجاب وجود داشته است و از آنچه در قانون اسلام آمده سخت تر بوده است. اما در عصر جاهلیت عرب وجود نداشته و به وسیله ی اسلام در عرب پیدا شده است.

  ویل دورانت در صفحه 30 جلد 12 کتاب «تاریخ تمدن» ترجمه فارسی، راجع به قوم یهود و قانون تلمود می نویسد:

  «اگر زنی به نقض قانون یهود می پرداخت چنانکه مثلاً بی آنکه چیزی بر سر داشت به میان مردم می رفت و یا در شارع عام نخ می رشت یا با هر سنخی از مردان درد و دل می کرد یا صدایش آن قدر بلند بود که چون در خانه اش تکلم می کرد همسایگان می توانستند سخنان او را بشنوند در آن صورت مرد حق داشت بدون پرداخت مهریه او را طلاق دهد»

  در جمله ی «بی آنکه چیزی بر سرداشت» همان پوشش پارچه ای مانند روسری و چادر می تواند اشاره شده است .

  همچنین وی در جلد اول همان کتاب و در صفحه 552 راجع به ایران باستان پس از داریوش می گوید:

  «زنان طبقات بالای اجتماع جرأت آن را نداشتند که جز در تخت روان روپوش دار از خانه بیرون بیایند و ...»

  وی همچنین درباره تاریخچه حجاب در اسلام در جلد 11 «تاریخ تمدن» صفحه 111 می گوید:

  «حجاب و خواجه داری در ایام ولید دوم (127-126 هجری قمری) معمول شد.»

  او طوری سخن می گوید که گویی در زمان پیامبر گرامی اسلام (ص) کوچکترین دستور یا آیه ای درباره ستر و پوشش زنان مسلمان صادر نشده است و زنان قرن اول با بی حجابی کامل رفت و آمد می کرده اند.

  در سنن ابوداود جلد 2 صفحه 382 از ام سلمه که یکی از همسران پیامبر گرامی اسلام (ص) است نقل می کند که ام سلمه می گوید:

  «پس از آنکه آیه سوره احزاب «یُدنیهنَ عَلَیهنَّ مِن جَلابیهنَّ» نازل شد، زنان انصار چنین کردند.»

  آیات 27 تا 31 سوره نور بیانگر وجوب رعایت ستر و حجاب برای زنان مسلمان است. پس مشخص می شود که حجاب اسلامی از همان صدر اسلام وجود داشته است. ضمن اینکه تاریخ اسلام این ادعا را رد کرده است و احادیثی نیز از ائمه اطهار (ع) در مورد جزئیات و حدود رعایت حجاب اسلامی نقل شده است که می توان دراین مورد به کتب «وسائل الشیعه ، جلد 3» و نیز «کافی، جلد 5» رجوع نمود که از کتب معتبر شیعه می باشند.

  آنچه که از بررسی اسناد تاریخی حاصل می شود این است که حجاب اسلامی از نظر فلسفه وجودی، معقول ترین و منطقیترین علل را دارد و از نظر حدود نیز ضمن کامل بودن آنها از حجابهای مانند آنچه در مورد برخی از زنان ایرانی گفته می شود سهل تر است.

  1-3- از چادر دوره اشکانی تا چادر مشکی

  پوشش چادر ایرانی در دوره اشکانیان نیز برای زن ایرانی ذکر شده است که در زیر تصویر زن ایرانی با حجاب دوره اشکانیان دیده می شود.

  طبق تحقیقات انجام شده چادر مشکی به همراه چادر سفید، روبنده و چاقور که نوعی شلوار جوراب دار بوده است در دوره زندیه مورد استفاده بوده است و از آن زمان تاکنون چادر مشکی مورد مصرف بوده است و به عنوان پوشش زنان شیعه ایرانی شناخته شداست. در زیر تصویری از زن ایرانی دوره زندیه   با پوشش چادر سفید و چادر مشکی دیده می شود:

   

   

   

  1-4-پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران

  پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به جهت تأمین نیاز داخلی ورفع وابستگی در این زمینه تلاشهایی صورت گرفت که متأسفانه تاکنون شاهد رشد چشمگیری در این زمینه نبوده ایم. از جمله علل عمده این عقب ماندگی را می توان سرمایه گذاری ضعیف در بخش تحقیقات نبود ستاد یا مرکز پیگیر در این زمینه و همچنین مشکل بزرگ وجود مافیای سودجو در جریان واردات پارچه چادر مشکی می توان د باشد.

  در سال 65-1364 یک هیأت علمی ایرانی جهت بررسی مراحل و تخمین بودجه مورد نیاز جهت راه اندازی چند کارخانه تولید پارچه چادر مشکی در ایران از طرف بنیاد مستضعفان جمهوری اسلامی ایران به کره جنوبی اعزام گردید که طی تحقیقاتی به این نتیجه رسید که با به کارگیری بودجه ای که دو یا سه سال صرف خرید این محصول از کشورهای خارجی می گردد می توان چند کارخانه چادر مشکی راه اندازی نمود که نیاز داخلی را برطرف نماید.

  نظام خاصی که جهت تولید این پارچه و یا کلاً پارچه های مختلف در کشور کره جنوبی دیده شده است جالب و قابل ملاحظه است و شاید بتوان با راه اندازی نظام تولیدی مشابه آن برخی از مشکلات پیش روی تولید کنندگان خصوصاً در زمینه تولید پارچه چادر مشکی را برداشت.

   

   

  1-4-1- نظام تولید خوشه ای

  در این نظام تولیدی کل مجموعه ریسندگی، بافندگی و رنگرزی و تکمیل و عرضه کالا منسجم نبوده بلکه یک یا چند بخش م یتواند به صورت خوشه ای عمل کند.

  به عنوان مثال طبق گزارش کارشناس نساجی که از نزدیک شاهد این نظام تولیدی بوده است بخش بافندگی به صورت خوشه ای عمل می نماید و به صورت کارگاههای کوچک و یا حتی یک ویا دو ماشین بافندگی در خانه ها عمل می کند.

  مدیریت مرکزی می تواند پس از تولید نخ در کارخانه ریسندگی آن را میان بافندگان پخش نموده سپس پارچه بافته شده را تحویل گرفته وبه کارخانه منتقل ماید و سپس کالای نهایی را به سیستم عرضه کالا منتقل نموده و در ضمن عملیات تبلیغات کالا را اداره نماید.

  مزیتهای این سیستم به طور کلی عبارت است از:

  بخش قابل توجهی از سرمایه ثابت شرکت می تواند صرفه جویی شود به این صورت که هر گروه بافنده خود مسئول خرید  و گهداری از ماشین بافندگی می باشدو فقط به صورت فردی کار می کند. از آن جهت که بهترین پارچه های چادری با دستگاه ماکویی بافته می شوند و قیمت آن دستگاه نیز بسیار پایین است در زمینه تولید پارچه چادر مشکی استفاده از نظام تولید خوشه ای بخش بافندگی مفید به نظر می رسد.

  تمام انرژی واحدهای تولیدی صرف تولید و افزایش کیفیت و بهره وری اقتصادی خواهد شد و این واحدها از ارتباط مستقیم با مسائل مدیریتی محفوظ می مانند.

  در نظام های مالیاتی مختلف بسته به قوانین امکان کسر مالیات یا حذف آن از بخش خوشه ای وجود دارد که در این زمینه باید بررسی های بیشتری انجام شود.

  به هر حال نظام تولید خوشه ای، نظامی تجربه شده می باشد که شاید بتواند در زمینه تولید پارچه چادر مشکی با کاهش هزینه تولید و افزایش کیفیت کالای نهایی راهگشای امر خودکفایی کشور در این زمینه باشد.

  1-4-2- مصرف داخلی

  طبق گزارشات مندرج در مطبوعات ایران مصرف داخلی این پارچه در سالهای اخیر حدود 30 میلیون متر مربع در سال ذکر شده است که این رقم بالا نشان دهنده بازار مناسبی برای تولید کنندگان این پارچه می باشد.

  گفته می شود که معمولاً تجار عرضه کننده این پارچه آن را از کارخانه تولید کننده بدون مارک خریداری کرده و مارک مورد نظر خود را بر روی پارچه درج می کنند. با این حساب خطر تقلب در بازار فروش این پارچه زیاد می باشد و خریدار به جای نام کارخانه تولید کننده با نام کمپانی عرضه کننده پارچه مواجه است.

  1-4-3- کارخانجات داخلی

  بر اساس تحقیقات انجام شده تاکنون چند کارخانه در سطح کشور دست به تولید این پارچه زده اند که عبارتند از:

  کارخانه حجاب شهرکرد که در راستای اجرای طرح حجاب احداث شده است و دارای کارخانه بافندگی حجاب و کارخانه تکمیل لاله نقش می باشد. بنابر گفته یک مقام عالی رتبه این کارخانه فعالیت آن در زمینه تولید پارچه چادر مشکی به سال 79-78  باز می گردد و از سال 82 تاکنون نیز فعالیت خود را به طور جدی پیگیری نموده است.

  کارخانه کرپ ناز کرمانشاه که طبق تحقیقات انجام شده با فراز و نشیبهایی مواجه بوده که به علت کمبود اعتبار مالی فعالیت آن در زمینه تولید پارچه چادر مشکی مختل شده و از فعالیت فعلی آن در این زمینه اطلاعی نداریم.

  کارخانه ایران مرینوس قم که در نیمه دوم سال 85 پارچه چادر مشکی با نام «الزهرا» را تولید نموده است و سابقه تحقیقات 4 ساله در این زمینه را دارد. تا دی ماه 85 این کارخانه نخ جهت تولید پارچه چادر مشکی را از کره جنوبی وارد کرده و مراحل بافندگی و رنگرزی و تکمیل را انجام می داده است.

  طی آزمایشات انجام شده پارچه تولیدی کارخانه ایران مرینوس مورد بررسی قرار گرفته و پارچه ای با مارک فرست کلاس به عنوان نمونه خارجی و یک پارچه مطلوب مصرف کننده، هم از نظر کیفیت و هم از نظر قیمت در نظر گرفته شده است.

 • فهرست:

  ندارد.


  منبع:

  ندارد.

تاریخچه رنگرزی رنگ و رنگرزی نه تنها در ایران بلکه در هند و چین و مصر دارای پیشینه ای بس طولانی است. رنگرزی در ایران سابقه ای دیرینه دارد. پیش از اسلام به خصوص در دوره ساسانی، رنگرزان از احترام خاصی برخوردار بوده اند. اما از آنجا که معمولاً رنگرزی بر موادی انجام می گیرد که از مواد آلی فساد پذیر تشکیل شده اند، آثار بازمانده از گذشته دور بسیار اندک است، خوشبختانه در پرتو دستاوردهای ...

تاریخچه فرش ایران قدیمترین فرش دستبافت ایرانی در سال 1949 در دومین مرحله کاوشهای باستان شناس روسی، رودنکو در منطقه پازیریک کشف و به نام فرش پازیریک نامیده شد. رودنکو در کتابی که به مناسبت این اکتشافات در سال 1953 در روسیه منتشر کرد، درباره فرش مکشوفه توضیحات مفصلی نگاشت و آن را صراحتا کار ایران و قدیمی ترین فرش ایرانی در دنیا بیان نمود. او نوشت: "بدون اینکه بتوانیم به طور حتم ...

تارﻳخچه شعر بافی شعربافی( ( SHARBAFIاز جمله هنر و صنعتی است که حدود ‪ ۳۵۰سال پیش به وسیله دستگاهی با نام "ماکوپران" انجام می‌شد و در هر کوی و برزن شهر یزد مردم به این شغل مشغول بوده و امرار معاش می‌کردند. ااین شغل در محله‌های قدیمی یزد مانند وقت و ساعت ، بازارنو، پشت باغ ، شاه ابوالقاسم، جنگل و پشت خان ، از رونق خاصی برخوردار بوده و به عنوان شغل اصلی آن دوران محسوب می‌شد. زری ...

مقدمه: موضوع تحقیق مابررسی کارگاه های رنگرزی میبدویزدمی باشدکه لازم به ذکراست باتائیداستادطباطبایی استادبرزگری واستادزارع هیچ گونه کارکاه رنگرزی درمیبدوجودنداردبه همین دلیل تحقیق مامختص کارگاه های رنگرزی یزدمی باشد.این تحقیق به سه قسمت تقسیم می شود 1- تحقیق میدانی ازکارگاه دریزد 2- بررسی تاریخچه رنگرزی 3- بررسی رنگدانه های طبیعی مادرتحقیق میدانی خودرنگرزی سفیدگری بررسی حمام رنگ ...

لباس های محلی ایران پوشش ایرانی از ابتدای تاریخ باستانی این کشور تا کنون دست خوش تحولات جدی نشده و مفهوم پوشش از زمان باستان به این سو در فرهنگ ایرانی حفظ شده است. پوشش زن و مرد ایرانی ازجمله مسایلی است که از دوران باستان در ایران دارای اهمیت بوده و در شرع مقدس اسلام نیز برآن تأکید بسیار شده است. پوشش ایرانی از ابتدای تاریخ باستانی این کشور تا کنون دست خوش تحولات جدی نشده و ...

قدیمترین فرش دستبافت ایرانی در سال 1949 در دومین مرحله کاوشهای باستان شناس روسی، رودنکو در منطقه پازیریک کشف و به نام فرش پازیریک نامیده شد. رودنکو در کتابی که به مناسبت این اکتشافات در سال 1953 در روسیه منتشر کرد، درباره فرش مکشوفه توضیحات مفصلی نگاشت و آن را صراحتا کار ایران و قدیمی ترین فرش ایرانی در دنیا بیان نمود. او نوشت: "بدون اینکه بتوانیم به طور حتم بگوییم این فرش کار ...

پارچه ماده‌ای نرمش‌پذیر است که از شبکه‌ای از الیاف طبیعی یا مصنوعی (معروف به نخ) تشکیل شده پارچه را از طریق بافتن، کش‌بافی، قلاب‌بافی، گره زدن یا فشردن الیاف به هم درست می‌کنند. پارچه‌ها از نظر مواد به‌کار رفته انواع گوناگون دارند از جمله نخی، پنبه‌ای، پشمی، ابریشمی . غیره. به بخشی از بازار که پارچه‌ فروشی‌ها در آن قرار دارند بازار بزازها گفته می‌شود انواع پارچه چیت (= پارچه‌ی ...

تاريخچه نساجي درصدر اسلام • درقرون اوليه اسلامي کارگاه هاي پارچه بافي ساساني در شوش ، ري و مرو به کار خود ادامه دادند و با همان کيفيت به توليد پارچه پرداختند ، زيرا مراکز نساجي بر مبناي عوامل متعددي پا گرفته بودند ؛ از جمله نزديک بودن به جاده هاي

معرفي کلي کارخانجات ريسندگي و بافندگي مشکين دشت مقدمه : پوشش انسان براي محافظت خويش از سرما و گرما، جانوران و حوادث طبيعي همواره يکي از احتياجات اوليه و ضروري بوده است. به همين دليل از ديرباز صنعت نساجي بعنوان يکي از اساسي تري

پشم و مو و هر الیاف دامی از همان آغاز در ریسندگی و بافندگی جای خاصی یافت . در مناطقی نظیر مصر و بین النهرین به دلیل هوای گرم و رطوبی، کتان و پنبه کاربرد بیشتری داشت و قطعاتی از بافته های این الیاف در مقایر مربوط به امرا و شاهزادگان سلسله های حکومتی مصر دیده می شود که قدمت آنها بعضاً به 6000-7000 سال پیش می رسید . برخی از یافته های به دست آمده از مصر سپس آناتولی و بین النهرین که ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول