دانلود مقاله انرژی هسته ای و کاربرد صلح آمیز آن

Word 327 KB 4167 162
مشخص نشده مشخص نشده محیط زیست - انرژی
قیمت قدیم:۱۶,۲۰۰ تومان
قیمت: ۷,۴۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • آشنایی با فعالیت های سازمان انرژی اتمی ایران

  بدون تردید جمهوری اسلامی ایران از کشورهای صاحب نام در عرصه فناوری هسته ای در جهان است، اما کسب این جایگاه در گرو تلاش های بی وقفه کارشناسان و متخصصان اهل این سرزمین است که در طول سال های گذشته از هیچ کوششی فرو گذار نبوده اند.

  روایت جهانی شدن دانش هسته ای ایرانیان روایتی شنیدنی است که بازگویی و تامل در آن نسل امروز ما را با مسیر پیموده شده برای بومی کردن تکنولوژی هسته ای آشنا کرده و آنان را بیش از گذشته در راه صیانت از حقوق مسلم و خدشه ناپذیر خودشان مصمم خواهد ساخت.

  آنچه در پی می آید، مجموعه ای از اقدامات این سازمان از سال 1355 تا کنون است

  سازمان قبل از انقلاب

  - در سال 1335 مجلس شورای ملی ایجاد مرکز اتمی دانشگاه تهران را تصویب کرد.

  - در سال 1340 در زمینی به مساحت 28 هکتار در شمال آن روز تهران، کلنگ احداث این مرکز زمین زده شد.

  - در آذرماه 1346 « راکتور 5 مگاواتی آموزشی و تحقیقاتی ایران » ، بحرانی و آماده به کار شد.

  - در اسفندماه 1352 بر اساس فرمانی سازمان انرژی اتمی ایران ایجاد گردید.

  - در فرودین ماه 1353 سازمان انرژی اتمی ایران تشکیل شد و شروع به کار کرد.

  - در همین سال قرارداد ساخت چهار واحد نیروگاه اتمی با شرکت های آلمانی و فرانسوی منعقد گردید.

  - در تیرماه 1353 قانون تاسیس سازمان، از مجلس شورای ملی گذشت و به دولت ابلاغ شد.

  وظایف سازمانی

  بر اساس ماده 3 قانون سازمان انرژی اتمی مصوب 16 تیرماه سال 1353 وظایف سازمان به شرح زیر تعریف و تصویب شده است :

  الف - توسعه و گسترش علوم و فنون اتمی در کشور و ایجاد زیربنای علمی و فنی لازم برای استفاده از علوم و فنون اتمی در برنامه های توسعه و تحول کشور .

  ب - انجام مطالعات و تحقیقات لازم در زمینه های مربوط به علوم و فنون اتمی.

  پ - اهتمام در کاربرد علوم و فنون اتمی در صنایع، کشاورزی و خدمات.

  ت - ایجاد خدمات فنی مورد نیاز کشور در زمینه علوم و فنون اتمی.

  ث - انجام بررسیها و عملیات اکتشافی برای تعیین منابع مواد اولیه صنایع اتمی از قبیل سوخت اتمی و مواد رادیواکتیو و بهره برداری از این منابع از طریق استخراج و استفاده از مواد مزبور در صنایع، نیروگاهها، کارخانه ها و تاسیسات مختلف اتمی کشور.

  سازمان موظف است اهتمام خود را برای تامین سوخت اتمی و سایر مواد اصلی مورد نیاز صنایع اتمی کشور با توجه به نیازهای آینده به کار ببرد.

  ج - ایجاد نیروگاههای اتمی و بهره برداری از آنها برای کمک به تامین نیروی برق مورد نیاز کشور.

  چ - ایجاد تاسیسات شیرین کردن آب شور و بهره برداری از آنها برای کمک به تامین آب مورد نیاز کشور.

  ح - تولید و توزیع رادیوایزوتوپها و سایر مواد و تجهیزات مورد نیاز برای کاربرد علوم و فنون اتمی کشور.

  خ - ایجاد هماهنگی و نظارت بر امور مربوط به علوم و فنون اتمی در کشور که بوسیله سایر موسسات اعم از دولتی و یا وابسته به دولت و یا غیر دولتی انجام می شود و تنظیم مقررات، ضوابط و آئین نامه های مربوط و پیشنهاد آن به مراجع ذیصلاح قانونی برای تصویب.

  د - ایجاد ارتباط با مراجع بین المللی و یا کشورهای خارجی در زمینه علوم و فنون و صنایع اتمی به نام دولت جمهوری اسلامی ایران، نمایندگی دولت ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی به عهده سازمان خواهد بود.

  ذ - انجام تحقیقات مربوط به استفاده از منابع انرژی موجود در طبیعت که مورد بهره برداری قرار نگرفته اند و اهتمام در استفاده از تجربیات سایر کشورها در این زمینه از طریق ایجاد ارتباط لازم.

  رئیس سازمان

  رئیس سازمان بالاترین مقام اجرایی سازمان، مسئول اداره کلیه امور سازمان و موسسات وابسته و نماینده سازمان در کلیه مراجع می باشد.

  استقلال مالی سازمان

  به موجب ماده 2 قانون، سازمان دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی است و منحصرا تابع مقررات قانون سازمان و اساسنامه مربوط و آئین نامه های استخدامی و مالی اداری مخصوص به خود می باشد. مگر آنکه در قانون صراحتا از « سازمان انرژی اتمی ایران » نام برده شده باشد.

  تشکیلات سازمان

  کلیه اهداف و وظایف اصلی تعیین شده در قانون سازمان در قالب پروژه های مصوب تعریف شده و در واحدهای تحت پوشش معاونتهای پژوهشی، تولید سوخت هسته ای، نیروگاههای اتمی و نظام ایمنی هسته ای کشور اجرا می گردد. معاونتهای برنامه ریزی، آموزش و امور مجلس، اداری و مالی و نظارت در امور شرکتها و مدیریتهای مستقل تحت نظر ریاست سازمان عهده دار وظایف ستادی و پشتیبانی هستند.

  چارت سازمانی مصوب سازمان شامل معاونت ها و واحدهای تابعه آن نشان داده شده است.

  سازمان بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی

  پیروزی انقلاب اسلامی شرایط جدیدی در ایران و بالطبع در سازمان انرژی اتمی ایران به وجود آورد و سازمان را که برای ساخت و تکمیل چهار راکتور در بوشهر و دارخوین تعهدات سنگینی عهده دار شده بود، به تجدید نظر واداشت.

  با مصوبه مورخه 29/12/1360 هیات محترم وزیران، عمده فعالیت های اجرایی و تحقیقاتی سازمان از سال 1361 مجددا آغاز شد.

  در دو برنامه 5 ساله اول و دوم، سازمان فعالیت های تحقیقاتی کاربردی را مد نظر قرار داد.

  با انتخاب جناب آقای سید محمد خاتمی به ریاست جمهوری اسلامی و تغییر مدیریت در سازمان در مهرماه 1377 فرانمای سازمان با 7 معاونت و 5 مدیریت کل مستقل، تصویب و به اجرا در آمد.

  محور اصلی فعالیت جدید سازمان علاوه بر خدمات کاربردی و توسعه علوم و فنون هسته ای ، در تکامل چرخه سوخت و اجرای پروژه های نیروگاههای اتمی در کشور است.

  فعالیت های سازمان

  با توجه به اینکه منابع فسیلی موجود جهان پایان پذیر بوده و انرژی هسته ای یکی از با صرفه ترین جایگزین ها برای تامین برق مورد نیاز است و به عبارت دیگر تامین انرژی الکتریکی از تکنولوژی هسته ای (شکافت و گداخت) راه حل پیشنهادی و مورد قبول تولید انرژی در جهان در قرن بیست و یکم بوده و لازم است هر کشوری، حتی اگر دارای منابع فسیلی نسبتا فراوان باشد، انرژی مورد نیاز خود را از منابع متنوع تامین نماید، به تصمیم شورای انرژی کشور، مقرر شد سازمان انرژی اتمی ایران نیز بخشی از انرژی الکتریکی مورد نیاز کشور را از نیروگاههای هسته ای تامین نماید.

  معاونت نیروگاههای اتمی

  مسئولیت کلی ساخت و بهره برداری از نیروگاههای اتمی به عهده معاونت نیروگاههای اتمی سازمان است. مراحل مختلف این امر شامل برنامه ریزی، انتخاب محل، طراحی، مهندسی، ساخت، راه اندازی، بهره برداری و نگهداری، افزایش طول عمر باقی مانده واحد، مدیریت زباله های هسته ای، از کاراندازی واحد و ایمنی هسته ای می باشد. اهم وظایف معاونت نیروگاههای اتمی به این شرح است:

  قرارداد طرح تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر علیرغم تمامی تلاشهای آشکار و پنهان دولت آمریکا با کشور روسیه منعقد گردید و هم اکنون کارشناسان روسی با همکاری متخصصین ایرانی پس از طی مراحل مقدماتی، مراحل اجرای کار را آغاز نموده اند که تا پایان سال 78 حدود 32% پیشرفت داشته است. پیش بینی می شود در صورت تامین منابع ارزی و ریالی مورد نیاز و تامین به موقع تجهیزات و مواد و مصالح جایگزین، واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر تا پایان سال 1382 راه اندازی شود.

  معاونت نیروگاههای اتمی با چهارمدیریت ستادی وظایف خود را انجام می دهد:

  دفتر مهندسی و نظارت فنی

  دفتر تضمین کیفیت

  دفتر خدمات هسته ای و بهره برداری

  دفتر امور قراردادهای خاص

  علاوه بر آن مجری طرح نیروگاه اتمی بوشهر تحت نظارت معاونت نیروگاهها انجام وظیفه می نماید. این امر در مورد نیروگاه استقلال نیز صادق خواهد بود.

  اهم فعالیت های دفتر مهندسی و نظارت فنی

  هماهنگی کلیه فعالیتهای مربوط به پردازش اطلاعات مهندسی، جمع آوری اطلاعات از طریق ارتباطات بین المللی، سازماندهی شبکه های محلی و گسترده کامپیوتری، طراحی و توسعه سیستمهای اطلاعات مدیریت، تحقیق و توسعه انجام مطالعات کلان پروژه و مدلسازی و تجزیه و تحلیل اطلاعات پروژه و نظارت بر اجرای برنامه های زمان بندی و بررسی روند پیشرفت پروژه ها.

  اهم فعالیت های دفتر تضمین کیفیت

  دفترتضمین کیفیت به عنوان یک اهرم قدرتمند مدیریتی جهت حصول اطمینان از کیفیت کلیه فعالیتها و ساخت اقلام و تجهیزات در انطباق با الزامات تعیین شده توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی و نظام ایمنی هسته ای کشور انجام وظیفه نماید.

  اهم فعالیتهای دفتر خدمات هسته ای و بهره برداری

  حصول اطمنیان از کارائی و شایستگی پرسنل بهره برداری، نگهداری و پیشتیبانی فنی که در بهره برداری و نگهداری نیروگاهها تحت گواهینامه با رعایت مقررات دفتر امور ایمنی هسته ای کشور مشغول به کار می باشند.

  حصول اطمینان از انجام اندازه گیری های حفاظتی در محدوده سایت و در داخل هر منطقه برنامه ریزی اضطراری (EPZ) به منظور ایمنی و حفظ جان مردم و پرسنل نیروگاه در شرایط اضطراری و بروز وقایع بحرانی (رادیولوژیکی).

  اهم فعالیتهای دفتر امور قراردادهای خاص

  * برگزاری مناقصه های داخلی و خارجی و انجام سایر معاملات از طریق ترک مناقصه و مشارکت در انتخاب فروشندگان، تولید کنندگان، پیمانکاران و مشاوران.

  معاونت پژوهشی

  وظایف این معاونت عبارتست از برنامه ریزی و هدایت طرح ها و پروژه های بخشهای معاونت، انتقال تکنولوژی هسته ای به کشور، انجام تحقیقات بنیادی و کاربردی در زمینه استفاده از انرژی اتمی در صنایع، پزشکی و کشاورزی. اینک مروری بر مراکز تحت پوشش این معاونت داریم :

   

  مرکز تحقیقات هسته ای

  این مرکز به سبب سابقه طولانی و توان علمی فنی حاصل از کادر مجرب و با تجربه خود همواره پیشاهنگ فعالیتهای علمی و پژوهشی بوده است. هدف اصلی این مرکز انجام تحقیقات پایه در علوم هسته ای و فراهم آوردن زیربنای علمی برای گسترش علوم و فنون هسته ای کشور و امکانات لازم برای ایجاد خودکفائی نسبی آنها است. تربیت کادر متخصص هسته ای، همکاری با دانشگاهها و مراکز علمی، آموزشی را می توان از هدفهای جنبی این مرکز به شمار آورد.

  بخشهای مختلف مرکز تحقیقات هسته ای عبارتند از:

  الف - بخش تهیه و تولید رادیوایزوتوپها

  این بخش با بیش از 18 سال فعالیت در زمینه تهیه و تولید رادیوایزوتوپها با تاسیس آزمایشگاههای مجهز، استفاده از امکانات راکتور تحقیقاتی و تربیت نیروی انسانی کارآزموده در دو زمینه تولید دارو و تولید چشمه های صنعتی فعالیت می نماید.

  تولید رادیو داروهای مورد استفاده در پزشکی

  الف) ژنراتور تکنسیم m - 99

  این ژنراتور با استفاده از مولیبدن - 99 حاصل از پاره ای شکافت کار می نماید. تکنسیم M - 99 حاصل به عنوان یک رادیو دارو برای تشخیص ودرمان بعضی از بیمارها به ویژه غدد سرطانی به روش تزریق وریدی مستقیما و یا به کمک کیتهای رادیو دارویی مصرف می شود. در حال حاضر حدودا هفته ای 50 عدد از این ژنراتورها در بخش رادیوایزوتوپها تولید و به مراکز پزشکی هسته ای کشور فرستاده می شود. این در حالی است که ما تنها کشور تولید کننده این نوع ژنراتور در منطقه هستیم.

  ب) کیت های رادیو دارویی

  این کیت ها به روش فرمولاسیون و سنتز تهیه شده و از تکنولوژی خاصی برخوردار است. در طول چند سال اخیر، این امکان فراهم شده است که بیش از 15 کیت مختلف پس از طی مراحل پژوهش، توسعه، کنترل کیفیت و بررسی های مختلف بر روی حیوان به صورت کلینیکی و پاراکلینیکی به تولید انبوه برسند.

  نام کیت های تولید شده:

  MIBI, MSA, DMSA, GHA, EHIDA, DTPA, MDP, PHYTATE, HMPOA, MAG3, EC, ECD, MERBROFENINE, RBC, SNC12, PY, TINCOLLOID, SNC12, PYP, TINCOLLOID.

  کیت های یاد شده در شرایط سترون، عاری از پیروژن (تب زایی) و به صورت خشک (لیوفیلیزه) در شرایط و محیط آزمایشگاه تمیز و استریل تهیه می شوند و دارای جذب بسیار زیاد در ارگانهای مختلف مورد نظر بدن هستند.

  کیت های فوق الذکر همگی به تولید انبوه رسیده و به مراکز پزشکی هسته ای کشور ارسال می شوند. کیت های مزبور همراه با تکنسیم m  - 99 برای سنتی گرافی از
  اندام های مختلف از راه وریدی وارد بدن شده و در تشخیص بیماریهای مختلف کمک بزرگی به پزشکان می نمایند.

  پ - ید 131

  این رادیودارو به صورت یدور سدیم در کپسول های خوراکی برای درمان و تشخیص و یا به صورت محلول برای درمان (تراپی) تولید می گردد. این ماده پرتوزا از طریق پرتودهی اکسید تلور در راکتور به مدت یک هفته و به روش تصعید به کمک کوره حرارتی در سیستم کاملا بسته و حفاظت شده، تولید می شود. تولید این ماده پرتوزا در حال حاضر بیش از نیاز کشور می باشد و امکان صادرات آن به هر مقدار به خارج از کشور وجود دارد. این ماده پرتوزا دو بار در هفته تولید شده و یا برنامه ریزیهای انجام شده، در زمان مقرر به مراکز پزشکی هسته ای کشور می رسد.

  تولید چشمه های صنعتی

  چشمه های پرتوزای ایریدیوم - 192

  چشمه های ایریدیوم - 192 به صورت دیسک (Pellet) و به ابعاد بسیار کوچک دریافت می شوند. هر سه یا چهار دیسک در ظرف کوچک فولادی قرار داده می شود به نحوی که پرتوزایی آن در سطح 70 تا 75 کوری باشد. پس از انجام جوشکاری پیشرفته، کنترل کیفیت و انجام بازرسی های صنعتی در ظرفهای مخصوص قرار داده شده، پرس گردیده و تحویل مراکز رادیوگراف می گردند تا برای بررسی جوشکاری لوله های نفت و گاز به کار گرفته شوند. لازم به ذکر است که ارائه این چشمه ها  به صنعت ایران گام قابل توجهی در جهت خودکفایی و صرفه جویی ارزی به حساب می آید و امید است که در ظرف چند سال آینده تمام مراحل تولید این چشمه در کشور صورت گرفته و امکان صادرات آن نیز فراهم آید.

  چشمه های دیگر صنعتی

  این چشمه ها که میزان پرتوزائی آنها چند صد میلی کوری است، کاربردهای صنعتی در سطح سنجی، ضخامت سنجی و دانسیته سنجی دارند. ضمنا از این نوع چشمه ها می توان در بررسی های مختلف مانند آنالیزهای شیمیائی، ردیابی، عیب یابی، و بررسی ترک های موئین نیز استفاده کرد.

  چشمه های بتالایت

  تهیه و تولید چشمه های نورانی بتالایت برای استفاده صنایع به ویژه صنایع نظامی، فرودگاهها، سیستمهای اپتیکی از جمله دوربین ها صورت می پذیرد. این لامپ های نورانی با استفاده از گاز تریسیم تهیه می شوند. با انتقال تکنولوژی و فراهم آوردن زیربنای فنی و دانش علمی لازم امکان تولید انواع مدل های این لامپ های نورانی فراهم است. طراحی، ساخت، نصب، بهره برداری و خدمات پس از تحویل سیستم های مختلف با استفاده از چشمه های پرتوزا که در زمینه های مختلف کاربردهای متعدد دارند از دیگر خدمات ارائه شده مرکز تحقیقات هسته ای سازمان انرژی اتمی می باشد. استفاده از این چشمه های پرتوزا در نشت یابی لوله های نفتی مسلما اثر اقتصادی و فنی وسیعی در بر دارد.

  الف) بخش تحقیقات و کارگردانی راکتور

  مهمترین ابزار علمی این بخش، یک راکتور تحقیقاتی 5 مگاواتی از نوع استخری می باشد. با توجه به تسهیلات تابش دهی که شامل 7 کانال پرتونوترونی و دو سیستم پنوماتیک می باشد، راکتور قادر است امکان تحقیقات پایه در زمینه فیزیک راکتور، فیزیک نوترون و اثر متقابل نوترون با ماده را ارائه نماید. سرویس دهی راکتور در تهیه برخی از رادیو ایزوتوپها برای مصارف پزشکی، صنعت و کشاورزی و نیز آنالیز به روش فعال سازی نوترونی وتربیت نیروی انسانی می باشد. عملیات ساختمانی راکتور مرکز تحقیقات هسته ای در تاریخ 30/9/1340 آغاز گردید و در تاریخ 4/9/1346 فعالیت این راکتور با هدف تحقیقات بنیادیو تولید رادیوایزوتوپهای مورد نیاز در پزشکی، کشاورزی  و صنعت و همچنین آموزش نیروی انسانی رسما آغاز گردید.

  فعالیتهای مربوط به راکتور به صورت پراکنده و بسیار ضعیف انجام گرفت و نیاز کشور را به رادیوایزوتوپها به ویژه رادیو داروها تامین نمی نمود و کلیه این فرآورده های حیاتی از کشورهای صاحب تکنولوژی وارد کشور می شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی برنامه ریزی دقیقی در راستای استفاده بهینه از راکتور به عمل آمد و با پیگیری و جدیت و جهت دهی صحیح مسئولین محترم سازمان انرژی اتمی حرکت همه جانبه ای در جهت هرچه فعالتر نمودن راکتور آغاز گردید. ولی متاسفانه در طول مدت هشت سال دفاع مقدس فعالیت راکتور بر حسب شرایط موجود با راندمان کم دنبال گردید. پس از پایان جنگ تحمیلی پیشرفت و پیشبرد فعالیتهای راکتور تحقیقاتی در زمینه های کاری مربوط به طور چشمگیری افزایش یافت.

  در سال 1367 واحد جنوبی سیستم تابش دهی پنوماتیک به طول 800 متر تا مرکز تابش گاما ادامه داده شد که کارشناسان آن مرکز بتوانند مستقلا و مستقیما نمونه های پژوهشی خود را جهت پرتودهی به قلب راکتور فرستاده و دریافت نمایند.

  در سال 1371 مبدلهای حرارتی که یکی از سیستمهای مهم مربوط به خنک کننده های راکتور می باشند، توسط کارشناسان و تکنسین های بخش تعویض گردید. نظر به مدت زمان طولانی استفاده از سوخت موجود و اشکالات مربوطه، امکان افزایش قدرت راکتور تحقیقاتی و افزایش مدت کارکرد آن وجود نداشت و لذا شرایط راکتور جوابگوی نیازهای تحقیقاتی و تولید رادیو ایزوتوپها نبود با پیگیری و پشتکار مدبرانه مسئولین سوخت راکتور در سال 1372 تعویض گردید. کلیه مراحل تعویض و تبدیل سوخت و همچنین انجام تغییرات لازم در سیستم میله های کنترل و مکانیزمهای آن با همکاری و مشارکت کارشناسان و تکنسین های فنی بخش تحقیقات و کارگردانی راکتور به مرحله اجرا درآمد.

  ب ) بخش فیزیک هسته ای

  عمده فعالیت های آزمایشگاه و اندوگراف حول شناب دهنده متمرکز است. آنالیز مواد به کمک روشهای هسته ای بالاخص روش پیکسی (pixe) و روش پس زنی رانرفورد (RBS) مورد استفاده قرار می گیرد. ایجاد یک آزمایشگاه تکنیک خلاء و تعمیر آشکار سازهای ژرمانیوم ابر خالص (Hp Ge)، تعمیر و راه اندازی سیستم شمارش آنتی کامپتون، بررسی پدیده شکافت با پرتونونهای Mev   30 = E  در سیکلوترون مرکز کرج‏‏، بررسی واکنشهای هسته ای روی تراز ایزومری Al26‏ خدمات باستان سنجی و حفظ و مرمت آثار فرهنگی تاریخی نیز از فعالیت های این بخش است.

  ج ) بخش فیزیک نوترون

  در قسمت فیزیک نوترون، فعالیتهای ساخت حفاظ برای سیستمهای دیفراکتومتر نوترونی و رادیوگرافی نوترونی‏ همکاری و انجام پروژه های مشترک با مرکز تحقیقات و تولید سوخت هسته ای اصفهان‏، بررسی ساخت سیستم گرداننده نمونه در قلب راکتور، طرح ساخت رابیت، انجام آنالیز به روش NAA به صورت کمیو کیفی برای نمونه های بیولوژیکی و ژئولوژیکی‏، راه اندازی و استفاده از کدهای کامژیوتری مانند MCNP و HEPRO و آنالیز نمونه های مرکب و کاغذ قدیمی به روش پیکسی انجام می شود.

  د) بخش الکترونیک

  فعالیتهای پژوهشی بخش الکترونیک شامل تکمیل طرح منبع تغذیه H.v، تکمیل طرح آمپلی فایر حساس به بار‏ بررسی آمپلی فایر کانال لگاریتمی راکتور، طراحی و ساخت سیستم مونیتور دستی، طراحی و ساخت دستگاه ضخامت سنج هسته ای ، طراحی و ساخت دستگاه اندازه گیری خلاء با کاتود سرد و دستگاه کنترل حرارت سیستم سنتز بنزین و ... می باشد.

   

   

  ه) بخش فیزیک بهداشت

  فعالیت های پژوهشی، علمی و فنی فیزیک بهداشت شامل کنترل و نظارت بر کلیه فعالیت های هسته ای، حضور مداوم در مرکز کنترل راکتور در هنگام کار، مشاوره و مشارکت در نصب سیستمهای ایمنی هسته ای، نظارت و کنترل راکتور در هنگام کار، مشاوره و مشارکت در نصب سیستم های ایمنی هسته ای، نظارت و کنترل بر کار تهیه انواع رادیوداروها، نظارت و کنترل مراحل ساخت چشمه های صنعتی از قبیل ایریدیوم - 192 و کبالت - 60 و سزیوم 137- همکاری با گروه پسمانداری، کنترل پرتوگیری کلیه کارکنان و ... می باشد.

  و) بخش حالت جامد

  فعالیت های گروه حالت جامد شامل تهیه لایه نازک شفاف و رسانا از اکسید قلع و ایندیوم به روش غوطه وری شیمیائی، تهیه سرامیک PZT،‌ مطالعه تعیین ساختار آلیاژهای فلزات شیشه ای از حالت بی شکل به کریستال، رشد بلورKCI ، تولید اشعه یونی با جریان بالا و پروژه رشد کریستالهای سدیم آیداید دوپ شده می باشد.

  ز) بخش طراحی و ساخت

  فعالیت های بخش طراحی و ساخت شامل طراحی و ساخت شیوه های یونیورسال، ساخت دستگاه X-Ray برای کاربری در دندانپزشکی، ساخت آشکار ساز L.S.L برای اتصال به دتکتور و اتصال لوله هدایت کننده جریان است.

   

   

   

   

  ح) بخش شیمی تجزیه

  فعالیت های شیمی تجزیه شامل تشخیص و تعیین مقدار عناصر سمی کم مقدار در خون و مواد بیولوژیکی بدن انسان، مواد معدنی و آلی ، افزودنی های مواد غذایی و آشامیدنی، انواع کودهای شیمیائی و گازهای صنعتی و ... می باشد.

  مرکز تحقیقات کشاورزی و پزشکی هسته ای کرج

  این مرکز در زمینی به مساحت 100 هکتار در شمال کرج قرار گرفته و در زمینه استفاده از پرتوها در امور کشاورزی و پزشکی فعالیت می نماید:

  بخش کشاورزی هسته ای

  - بررسی استفاده از موتاژن فیزیکی پرتوگاما در ایجاد تنوع ژنیتیکی در گیاه برنج (موتاسیون بریدینگ، به منظور ایجاد جهش و تنوع ژنتیکی در ساختار توارثی نباتات، این روش سالیان درازی است که در عرصه به نژادی مورد استفاده قرار می گیرد).

  - استفاده از پرتوتابی به منظور افزایش تنوع ژنتیکی برای ایجاد لینه های مقاوم به خوابیدگی و زودرسی و بیماری بلاست در ارقام برنج.

  - بررسی مقدماتی موتانتهای خالص سویا.

  - تهیه لاینهای پاکوتاه و متحمل به بلاست از بعضی ارقام پا بلند محلی در برنج.

  - القای موتاسیون در نارنگی به منظور تنوع ژنتیکی در جهت تولید موتانتهایی با صفات کیفی برتر.

  - استفاده از آب و خاک شور در کشاورزی پایدار به کمک تکنیکهای هسته ای.

  - بررسی امکان ایجاد موتاسیون با به کارگیری پرتوی گاما برای تولید لاینهای مقاوم به بیماری پژمردگی در ارقام نخود ایرانی.

  - ایجاد لاینهای زودرس و مقاوم به ریزش در کنجد.

  - اثر پرتوگاما در افزایش تولید جوجه های گوشتی.

  - استفاده از روش پرتودهی به منظور جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی و مواد غذایی اولیه تبدیلی.

  بخش سیکلوترون

  این بخش در زمینه پرتودهی و تولید رادیوایزوتوپهای گوناگون با پروتون و دوترون و نشاندار کردن ترکیبات در پزشکی هسته ای فعالیت می نماید.

  از پژوهش های مهم در این زمینه تعمیر دستگاه جوش TIG مرکز، ساخت کویل مسی RF سیکلوترون به روش انجماد، تولید رادیوداروها، مانند: تالیوم 201 - گالیوم 67، کریتیون m 81، تولید رادیوداروی کربن - 11 ، تهیه کمپلکس Io-Oxine 111 برای نشاندار کردن پلاکتها و گلبولهای سفید و نشاندار کردن مواد آلی با کربن 14 است.

  بخش مواد هسته ای

  فعالیت های پژوهشی بخش مواد شامل موارد زیر می شود: استخراج زیرکانیوم و طراحی و ساخت غلاف سوخت از جنس زیرکالوی، طراحی و ساخت تیوب های سرامیکلی آلومینایی، پروژه نوترون اتورادیوگرافی، طراحی و ساخت کامپوزیست های زمینه فلزی با (MMC)، ساخت دزیمترهای تومولومینسانس از نوع GaSo4 : DY بررسی و ساخت آهن ربای دایمی سری ALNICO.

 • فهرست:

   

  عنوان صفحه
  آشنایی با فعالیت های سازمان انرژی اتمی ایران 1
  سازمان قبل از انقلاب 1
  وظایف سازمانی 2
  رئیس سازمان 3
  استقلال مالی سازمان 3
  تشکیلات سازمان 4
  سازمان بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی 4
  فعالیت های سازمان 5
  معاونت نیروگاههای اتمی 5
  اهم فعالیتهای دفتر تضمین کیفیت 7
  اهم فعالیتهای دفتر خدمات هسته ای و بهره برداری 7
  اهم فعالیتهای دفتر امور قراردادهای خاص 7
  معاونت پژوهشی 7
  مرکز تحقیقات هسته ای 8
  تولید چشمه های صنعتی 10
   
  به دست آوردن مواد رادیو اکتیو 61
  کاربردهای علوم و تکنولوژی هسته ای 62
  انرژی هسته ای 64
  کاربردهای علوم و تکنولوژی هسته ای 69
  برق هسته ای 72
  چرخه سوخت هسته ای 75
  دیدگاههای اقتصادی و زیست محیطی برق هسته ای 77
  بمب کثیف چیست؟ 84
  انواع بمب کثیف 86
  آسیب های ناشی از بمب کثیف 88
  تصویر برداری در پزشکی هسته ای 90
  توموگرافی تابش پوزیترون 92
  توموروگرافی با استفاده از تابش تک فوتون 93
  تصویر برداری قلب و عروق 94
  اسکن استخوان 94
  پزشکی هسته ای و درمان بیماریها 95
  مصارف صلح آمیز انرژی هسته ای 121
  اورانیوم 124
  ساختار نیروگاههای اتمی جهان 127
  ایزوتوپهای اورانیوم 128
  ساختار نیروگاه اتمی 129
  غنی سازی اورانیوم 132
  تاریخچه بمب اتم 134
  لیزه میتنر 136
  چرخه سوخت هسته ای 137
  فراوری 138
  غنی سازی 139
  راکتور هسته ای 141
  بازفراوری 142
  بمب پلوتونیومی 143
  بمب اورانیومی 144
  نیروگاه هسته ای 145

   

   
  منبع:

  ندارد.

طرح تحقيق تعريف موضوع تحقيق: ازگذشته تاکنون افرادبسياري درزمينه ي انرژي هسته اي فعاليت هاي بسياري کرده اند و پژوهش هاي فراواني انجام داد امابعضي تنهامتوجه اين موضوع هس

طرح تحقيق بيان مسئله امروزه سرعت پيشرفت اختراعات و اکتشا فات گوياي آن است که زندگي بشر با علم ودانش گره خورده است به گونه اي که انسان بافعاليت هاي علمي وتحقيقاتي خود هر روز پرده از اسرار خلقت برداشته ، بيشتر به رمزوراز کائنات دس

در فناوري هسته‌اي، خواه صلح آميز باشد يا نظامي، ماده بنيادي مورد نياز، اورانيوم است. اورانيوم از معادن زيرزميني و همچنين حفاري‌هاي رو باز قابل استحصال است. اين ماده به رغم آن که در تمام جهان قابل دستيابي است اما سنگ معدن تغليظ شده آن به مقدار بسيار

استخراج در فناوري هسته اي، خواه صلح آميز باشد يا نظامي، ماده بنيادي مورد نياز، اورانيوم است. اورانيوم از معادن زيرزميني و همچنين حفاري‌هاي رو باز قابل استحصال است. اين ماده به رغم آن که در تمام جهان قابل دستيابي است اما سنگ معدن تغليظ شده آن به

مقدمه انرژي هسته‌اي از عمده‌ترين مباحث علوم و تکنولوژي هسته‌اي است و هم اکنون نقش عمده‌اي را در تأمين انرژي کشورهاي مختلف خصوصا کشورهاي پيشرفته دارد. اهميت انرژي و منابع مختلف تهيه آن ، در حال حاضر جزء رويکردهاي اصلي دولتها قرار دارد. به عبارت بهتر

دسترسی ایران به بازار سوخت هسته ای بین المللی و همکاری در انرژی هسته ای: براساس یک توافق کلی و اعتماد دو جانبه در حال رشد، اتحادیه اروپا، سه کشور اروپایی از توسعه برنامه هسته ای غیرنظامی ایران حمایت می کنند. این حمایت شامل کمک برای تخصیص تجهیزات مورد نیاز برای راکتورهای تحقیقی بیشتر در ایران و همکاری در دیگر حوزه های استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای، غیر از فعالیت های چرخه سوخت ...

انرژی هسته ای از عمده ترین مباحث علوم و تکنولوژی هسته ای است و هم اکنون نقش عمده ای را در تأمین انرژی کشورهای مختلف خصوصا کشورهای پیشرفته دارد. اهمیت انرژی و منابع مختلف تهیه آن، در حال حاضر جزء رویکردهای اصلی دولتها قرار دارد. به عبارت بهتر، از مسائل مهم هر کشور در جهت توسعه اقتصادی و اجتماعی بررسی ، اصلاح و استفاده بهینه از منابع موجود انرژی در آن کشور است. امروزه بحرانهای ...

انرژي هسته اي و مصارف صلح آميز آن انرژي هسته اي ، شکل اصلي ديگري از انرژي است که در داخل اتم قرار دارد . يکي از قوانين جهاني اين است که انرژي نه توليد پذير است و نه از بين رفتني ، اما به شکلهاي ديگر قابل تبديل است. ماده را مي توان به انرژي تبد

پیشگفتار: دو دهه پایانی قرن بیستم به دلیل رشد سریع علم و تکنولوژی در همه زمینه ها و اثر بر همه شئون زندگی، دوران انفجار فن آوری اطلاعات و ارتباطات نام گرفت. گرچه اثرات اولیه چنین تحولی در واپسین سالهای قرن بیستم مشهود گشت ولی اثرات اصلی آن در قرن بیست و یکم ظاهر شد بطوریکه قرن حاضر را (قرن تغییرات شدید) نام نهاده اند. کشورها، مجامع و سازمانهائی که از درک صحیح و سریع چنین ...

قدرت هسته‌ای این مقاله درباره استفاده و کاربرد راکتور‌های هسته‌آی بعنوان منابع قدرت می‌باشد. یک نیروگاه هسته‌ ای توان هسته‌ای کنترل شده استفاه از واکنش‌های هسته‌ای جهت آزاد کردن انرژی برای تولید گرما و تولید الکتریسته می‌باشد. انرژی هسته‌ای بوسیله‌ یکی واکنش زنجیره‌ای هسته‌ای کنترل شده تولید می‌شود و گرمای بوجود آمده حاصل از آن برای جوشاندن آب، تولید نجار و به حرکت در‌آوردن ...

کاربردهای دیگر فیزیک هسته ای 1- برای کشف مطلبی اگر احتیاج به تجزیه و تحلیل موادی باشد که هیچ گونه امکان کنترلی روی آن نیست چه کاری می‌توان انجام داد؟ مثلاً اگر بخواهیم مقداری خاک کفش مشخص مظنونی یا موی سر یک انسان و یا نفت خام یک کشتی را که مقداری از کالای خود را بطور غیر قانونی در جای دیگر فروخته است تجزیه و تحلیل نمایید، چه کاری می‌توانیم بکنیم؟ البته می‌توان از روش شیمیایی ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول