دانلود گزارش کارآموزی پول و بانک

Word 260 KB 4187 161
مشخص نشده مشخص نشده اقتصاد - حسابداری - مدیریت
قیمت قدیم:۲۹,۱۰۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۱۸,۰۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • -مقدمه:

      منظور از تنظیم مجموعه ، مقایسه ای است بین دروس آموخته شده در دوره تحصیلی در دانشگاه و فعالیتهای عملی در محل کار آموزی، مادر این گزارش قصد داریم کارایی آموخته ها را در محیط کار مشخص نماییم .

     در دوره کار آموزی ، کارآموز بعد از آشنایی با نحوه فعالیتها و نوع مدیریتی که در محل کارآموزی است ، با استفاده آموخته های خود در دروس تئوری و تطبیق آنها با امور عملی به انجام مسئو لیتهای محوله برعهده خود بپردازد .

  هدف از این دوره بالا بودن سطح دانش دانشجو در امور عملی و آشنایی وی با محیط کار و قرار گرفتن در مقابل مسائل و مشکلاتی است که ممکن است بعدها در محیط کار با آنها مواجه شود تا در آینده مسئولیتهایی که در محیط کاری برعهده وی نهاده می شود را به نحو احسن انجام دهد و با مشکلات کمتری برخورد کند . گذراندن این دوره باعث میشود که کارآموز در آیند در کار خود موفقتر و کاراتر باشد .

   

  2-تاریخچه محل کارآموزی:

      در این قسمت ابتدا به تاریخچه و سیر تحولات پول و بانکداری وسپس به شرح تاریخچه بانک صادرات می پردازیم:

   

  1-2- پول و بانک

         اختراع پول که شاید یکی از کشفیات شگرف و بی نظیر باشد مشکلات موجود در مبادله کالاها را به کلی بر طرف ساخت .                                                      

  تعریف پول : پول وسیله مبادله ای است که مورد پذیرش عامه مردم بوده و قدرت ابراء نامحدود داشته باشد .                                                                  

   

  انواع پول

  پول کالائی

         در جوامع نخستین تحصیل انواع کالاهای تولید شده جهت مصرف صرفاً از طریق تعویض و مبادله کالا ( پایاپای ) امکان پذیر بود و این مبادله با مشکلات بسیار همراه بود از جمله :

     الف – تعیین ارزش کالا براساس قبول واحد معینی که مورد تائید طرفین معامله باشد .

     ب – تعیین خریدار و فروشنده ( طرفین مبادله در کالا ) که هر دو نیاز به کالاهای عرضه شده طرف مقابل داشته و آماده مبادله دو کالا با یکدیگر باشند ( مبادله گوسفند با گندم ) .

       برای حل چنین مشکلاتی بشر در ابتدا اشیاء و یا کالاهائی را به عنوان تعیین کننده ارزش کالاها انتخاب کرد که انتخاب آن بستگی به نوع و فراوانی آن شیئی یا کالا در آن منطقه یا شهر داشت مثل صدف در سواحل دریا و گوسفند و گاو در نواحی کوهستانی و معتدل .

      گرچه با انتخاب کالاهای واسطه دو اشکال اساسی فوق ظاهراً حل شده بود اما گاهی کالای واسطه نیز به علت غیر قابل تقسیم بودن مانع انجام معاملات کوچک می گردید و یا به علت حجم زیاد و ارزش کم نقش اساسی را که ذخیره کالای واسطه تا زمان احتیاج به معامله باشد غیر ممکن می ساخت و در بعضی مواقع نگهداری کالای واسطه به علت فساد پذیری امکان نداشت .

     تنوع تولید و رفع نیاز بشر از تولیدات مختلف در سیر گسترش اقتصاد کشورها موجب پیدایش یک وسیله اقتصادی مورد قبول عام به نام پول شد .

   

  پول فلزی

        پس از آنکه فلزات قیمتی(طلا و نقره) کشف شد و مزایا و وجوه تمایز آنها نسبت به کالاهای دیگر شناخته شد این فلزات جایگزین وسایل مبادلاتی قبلی شدند و به عنوان پول مورد استفاده قرار گرفتند و مسئولان امر در جوامع مختلف نسبت به ضرب سکه اقدام نمودند  برای این کار آنها شمشهای طلا و نقره را به سکه های کوچک و متنوع تبدیل و مسکوکات را به مهر خود ممهور و در قلمرو جغرافیایی خویش رایج ساختند .

   

  پول کاغذی

       در ازمنه قدیم ، اسکناس به بصورت مختلف وجود داشته و در هر زمان دارای نقش و وظایف محدود و خواصی بوده است . مثلاً در روم قبل از میلاد ، بانکها اسناد کاغذی منتشر می کردند و به اشخاصی که مسکوکات خود را پیش آنها به امانت می گذاشتند سندی به عنوان(قبض رسید)می دادند.

       این اسناد،که به همین عنوان(قبض رسید)،معروف بودند،در بازار دست به دست می گشتند و عملاً وظایف پول مسکوک و رایج آن زمان را انجام می دادند.در قرون وستا نیز،بانکهای هلندی و انگلیسی،اسناد و روشهای نظیر آن را ابداع نموده و بر اساس آن وصول مسکوکات فلزی قدیمی را طبق سندی،(گواهی)می کردند و این گواهی انتقال رسمی و نه عملی مسکوکات فلزی را امکان پذیر می ساخت و در عمل،قسمتی از وظایف و نقشهای همان مسکوکات را ایفا می کردند .

       در سال 1656 میلادی(پالمستروخ)موسس بانک سوئد اسکاناس را ابداع کرد و آن را،به ویژه برای تنزیل اسناد تجاری به وسیله بانکها،رایج ساخت.قبل این این تاریخ،بانکها اغلب به عملیات تنزیل و سپرده می پرداختند.بدین ترتیب که اسناد تجاری مدت دار را به عنوان سپرده نزد خود می پذیرفتند و موقتاً معادل وجه آنها بعد از کسر بهره متعلقه ، تعهد نامه ایکه ممکن بود به صورت مسکوکات فلزی باشد،به دارندگان آنها می دادند.این نوع پول،در واقع تعهد نامه ای بود که طبق آن بانک تنزیل کننده یا قبول کننده سپرده،آن را منتشر کرده،تعهد می نمود که هر وقت حامل آن به بانک رجوع کند،بدون هیچگونه تشریفاتی،معادل آن را به صورت مسکوک فلزی به وی بپردازد.در حقیقت ایت تعهد نامه،در عین حال یک اسکناس قابل تبدیل به فلزات قیمتی نیز بود . این همان اسکناسی است که بعدها با طلا رابطه رسمی برقرار ساخت و از نظر نحوه انتشار،حجم و موسسات ناشر،قانونمند گردید،و از قرن نوزدهم،در چارچوب مقررات و قوانین پولی و بانکی و تحت عنوان پول رایج عمومی در اقتصاد و سرمایه داری متداول و مطرح شد .

  پول تحریری

        پول تحریری به مجموع مانده حسابهای مشریان بانکها و سایر موسساتی که سپرده می پزیرند،اطلاق می شود و معمولاً به وسیله چک و یا وسایل دیگر از حسابی به حساب دیگر قابل انتقال است . پول تحریری در واقع همان حساب جاری و حساب اعتباری اشخاص و موسسات مختلف است که نزد بانکها نهگداری می شود و صاحب آن می تواند به شکل اسکناس آن را دریافت کندیا آن را به حساب دیگری به نام خودش یا دیگران منتقل نماید .منشاء پول تحریری اراده افراد و یا اعتبارات بانکی می باشد.

   

  وظایف پول

     1- پول وسیله مبادله است یعنی کلیه کالاها و خدمات عرضه شده با پول مبادله می گردد

     2- پول وسیله سنجش ارزش است یعنی ارزش کالاها و خدمات با پول سنجیده می شود .

     3- پول ذخیره ارزش است یعنی با اندوختن پول قدرت خرید در زمان آینده حفظ می گردد .

     4- پول وسیله پرداختهای آتی است یعنی معاملاتی در حال حاضر انجام می شود که تسویه آن موکول به آینده می گردد یا بالعکس مانند معاملات سلف .

  5- پول واحد ثبت معاملات بازرگانی در دفاتر حسابداری است.

     نقشی که پول در بازارهای مختلف مبادلات و معاملات پیدا کرد کار داد و ستد و تجارت را توسعه بخشید و موجب گسترش حرفه صرافی گردیدو صاحبان این حرف همان صرافان اولیه بودند که عملیات آنها مفدمه کار بانکهای امروزی شد.

   

  حجم پول در گردش

       بخش مهمی از دادوستدها و مبادلات از طریق پول تحریری صورت می گیرد و بخش دیگر آن با اسکناس و مسکوک انجام می شود .از نظر اقتصادی و قدرت نقدینگی تفاوتی میان این دو نوع پول نیست .به همین جهت وقتی صحبت از حجم پول در گردش می شود ، منظور مجموع پول تحریری و آن قسمت از اسکناس و مسکوک است که در دست اشخاص می باشد.

   

  سرعت گردش پول

       از آنجایکه پول در جریان مرتباً در گردش بوده و شخصی به شخص دیگر منتقل می شود لذا از لحاظ اقتصادی این سرعت قابل اهمیت می باشد و منظور از سرعت گردش پول تعداد دفعاتی است که به وسیله یک واحد پولی در زمان محدود و مشخص اعمال گوناگون انجام می گیرد مثلاً اگر گردش یک اسکناس 000/10ریالی در طول سال 3 بار باشد قدرت خرید این اسکناس معدل 000/30 ریال در سال است و اگر این گردش 7 بار باشد قدرت خرید آن 000/70ریال است بنابر این افزایش و کاهش سرعت گردش پول دقیقاً هامن نقش افزایش و کاهش پول در جریان را ایفاء می کند.

   

   

  سرعت گردش پول =تولید ناخالص ملی به قیمت جاری

                              کل نقدینگی بخش خصوصی

   

  نقدینگی بخش خصوصی

       نقدینگی بخش خصوصی با نقدینگی بانکها متفاوت است . نقدینگی بانکها معمولاً ذخائری است که هر بانک بصورت نقد نزد خود نگهداری نموده تا بتواند از آن محل پاسخگوی سپرده گذاران باشد . به عبارت دیگر نقدینگی بانکی یعنی هر بانک و یا نظام بانکی باید چه نسبتی از سپردها را بصورت نقد یا دارایهای نقد وقت نگهداری نماید . لذا بانکها معملاً علاوه بر ذخائر قانونی نزد بانک مرکزی ، ذخیره در گردش و یا انواع دارایهای را بصورت نقد نزد خود یا یکدیگر نگاه می دارند . نقدینگی بخش خصوصی شامل مجموع پول و شبه پول می باشد . افزایش و یا کاهش نقدینگی همراه با سرعت گردش پول از جمله عواملی هستند که در سطح عمومی قیمتها و در نتیجه در تغییرات ارزش پول تاثیر مستقیم دارند.

     چنانچه افزایش نقدینگی در جامعه همراه با افزایش تولید ناخالص داخلی نباشد به عنوان یک عامل شدید کننده تورم خواهد بود .

  شبه پول+پول=نقدینگی بخش خصوصی

  سپردههای دیداری+اسکناس و مسکوک در دست مردم = پول

  سپردههای بلند مدت+سپردههای کوتاه مدت=شبه پول

  سپردههای مدت دار+سپردههای قرض الحسنه (جاری و پس انداز)+اسکناس و مسکوک در دست مردم=نقدینگی بخش خصوصی

   

  آغاز بانکداری

       بانکداری در جهان به هنگامی آغاز گردید که داد و ستد و مبادله کالا ( غیر از مبادلات جنس به جنس ) بین مردم شروع و حتی با گسترش تجارت پیش از آنکه پول به مفهوم جدید مورد استفاده قرار گیرد نیاز به خدمت موسسات بانکی محسوس تر گشت و احتیاج به یک وسیله پرداخت و سنجش ارزشها و بالاخص وصول متالبات از مشتریان دور و نزدیک با وجود خطرات ناشی از نقل و انتقال پول ایجاب می کرد که این فعل و انفعال توسط موسساتی به نام بانک انجام گیرد .

       کلمه بانک اصطلاحی است قدیمی که از واژه آلمانی Bank به معنای نوعی شرکت اخذ و رواج یافته و شاید هم از کلمه Banco که یک لغت ایتالیای و به معنای نیمکت صرافان به کار برده می شد اشتقاق یافته است . در هر حال بانک یا همان موسسات صرافی آن روز با همان نام و روش کهن به تدریج سازمان یافته و مرکز کلیه فعالیتهای پولی و اعتباری بانکهای امروزی گردیده اند .

   

  تاریخچه بانکداری

  1 _ بانکداری در دوره قدیم

       الف _ بابل : در امپراطوری بابل معاملات بانکی به شیوه ابتدای آن رواج داشت و حتی در قوانین حمورایی مقرراتی برای دادن وام و قبول سپرده های تجاری ذکر و دستوراتی در باره سرمایه گذاری آمده است .

   

       در شهر بابل تجارتخانه ها و بانکهای بزرگی وجود داشت که دادن تمسک ، حواله ، برات و نیز گرفتن ربح معمول بود و میزان ربح 20% بوده و در مواردی به صدی چهل تا چهل و سه می رسید .

        معابد این شهر در حدود 2000سال قبل از میلاد مسیح به عملیات بانکی محدودی مبادرت می ورزیدند و آنها در مقابل وثیقه اموال غیر منقول پول به عاریت می دادند .

     ب _  یونان : در کشور خدایان و ارباب انواع علاوه بر بانک های خصوصی بعضی از معابد هو به کار صرافی اشتغال داشتند سپرده های مردم را پذیرفته و به اشخاص یا شهرها وام اعطا می کردند . از جمله معبد دلفی بود در شهر افسن و بعلت جنگهای مدام داخلی ، معابد مطمئن ترین محل برای نگهداری و حفاظت اموال گرانبها و پر ارزش به شمار می آید.

     پ – ایران : قبل دوره هخوامنشی ، بانکداری به طرز ابتدائی مرسوم ولی در انحصار معابد و شاهزادگان بود و در زمان هخوامنشیان بازرگانی رونق یافت و پول مسکوک رواج گرفت و معروفترین این بانکها ، بانک اجیبی بود که تعلق به مهاجرین یهودی مقیم بابل داشت و به کلیه امور بانکی از قبیل قبول سپرده و اعطای وام و رهن گرفتن املاک می پرداخت و سرمایه آن برای خرید و فروش منازل ، احشام ، غلامان و کشتی های حامل کالا بکار می افتاد .

    ت _ رم: در اوایل تاسیس دولت رم که وصول مالیاتها به شکل مقاطعه به اشخاص واگذار می شد مامورین غالباً به شهرها و موسسات دولتی وام می دادند . در واقع به نوعی بانکداری مبادرت می ورزیدند . بانکداریهای رومی گذشته از تبدیل پولهای خارجی به پولهای کشور و تعیین عیار آنها و قبول سپرده و دادن وام ، کار صندوقداری را هم برای مشتریان خود انجام می دادند .

       عملیات بانکی بانکداران رومی از بیشتر جهات شبیه به عملیات بانکی کنونی و عبارت بود از افتتاح حساب جاری و مدت دار به نفع افراد ، پرداخت بهره به سپرده ای مدت دار ، صدور برات تجاری ، دادن قرضه بانکی اعم از مصرفی و تجاری با بهره های متفاوت ، رهن و صدور اعتبارنامه تجارتی و غیره.

     ث _ چین : در چین نیز در حدود قرن ششم قبل از میلاد بانکداری رواج داشت و اختراع کاغذ(در حدود 105سال قبل از میلاد)در چین از نظر استفاده در عملیات بانکداری اهمیتی بسزا یافت زیرا همین کشف بود که برای اولین بار تهیه اسناد بانکی،تنظیم محاسبات و نگهداری حسابها و نقل و انتقال اسناد را به صورت ارزان و ساده مقدور ساخت

  2 _ بانکداری در قرون وسطی(از قرن پنجم تا پانزدهم)

     در قرون وسطی بانکداری و تجارت به مفهوم آنچه در یونان و امپراطوری رم وجود داشت عملاً از بین رفت و پس از سقوط رم یک سیر قهقرائی در عملیات بانکی و سایر مظاهر تمدن بشری پیدا شد عرف بانکداری باانجام برخی عملیات بانکی توسط اقوام مختلف بخصوص یهودیها که با استعداد طبیعی این قوم که بیشتر به فعالیتهای بانکی پرداخته بودند ، حیات تازهای یافت ولی با مخالفت و تعصب شدید مقامات کلیسا علیه دریافت ربح از افراد و منع مشروط آن در مذهب یهود،این فعالیت تقریباً بلامانع در برخی از مراکز شهرها به طور انحصاری در اختیار این قوم قرار گرفت .در مذهب یهود منع دریافت بهره منحصراً به منع دریافت آن از هم کیشان یهودی تعبیر شده،بنابر این عملیات صرافی و بخصوص دریافت بهره در مقابل دادن قرضه از افراد غیر یهودی بلامانع رواج یافت .

 • فهرست:

  ندارد.


  منبع:

  .بهمنی،محمود؛بانکداری داخلی-1؛موسسه بانکداری ایران،بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران؛1381

  .کارتر،آر،جی؛دیریت انبار و عملیات مرتبط؛ترجمه خسرو پناه؛سازمان مدیریت صنعتی؛چاپ اول ؛1377

  .آرمسترانگ،مایکل؛مدیریت استراتژیک منابع انسانی؛ترجمه دکتر اعرابی؛دفتر پژوهشهای فرهنگی ؛1371

  .رابینز،استیفن پی؛ مبانی رفتار سازمانی ؛ترجمه پارسیان،علی و محمد،اعرابی؛دفتر پژوهشهای فرهنگی؛1383

  .حقیقت،حمید؛اصول حسابداری1؛شرکت چاپ و نشر کتابهای درسی ایران1380؛

  .عزیزی،غلامرضا؛فراگرد تنظیم و کنترل بودجه

  .سعادت اسفندیار؛مدیریت منابع انسانی؛سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛1383

  .نبوی،عزیز؛اصول حسابداری؛ جلد یک

  .جزوه برنامه ریزی استاد محمد نژاد

  .جزوه بایگانی استاد خیاطی

  .جزوه کارپردازی استاد خیاطی

  .جزوه روش تحقیق استاد مقدم

  .جزوه بودجه استاد محمد نژاد

  .نادری،فاطمه؛گزارش کار؛استاد راهنما استاد محمد نژاد؛1384

  .شاه نظری،فاطمه؛ گزارش کار؛استاد راهنما استاد محمد نژاد؛1383

برگ سه نسخه‌ای طریقه پر کردن برگ سه نسخه‌ای چک به بانک : تاریخ بالای کادر به تاریخ واگذاری چک به بانک تاریخگذاری می‌شود و بقیه موارد بالای کادر را مانند برگ ارائه شده پر می‌کنیم و در داخل کادر تاریخ وصول چک، شماره چک و شماره حساب ،نام بانک و شعبه مورد نظر و مبلغ چک را به حروف وعدد یادداشت می‌کنیم . توضیح درمورد برگه سه نسخه : برگ 1- سند حسابداری :سند حسابداری بانک است. برگ 2 – ...

تاریخچه بانکداری در ایران: بانک شاهی ایران: صرافان ایرانی در مقام مقابله و رقابت با عملیات بانک جدید شرق برخاستند که اولین بانک بود و مرکزش در لندن و حوزه عملیاتی آن مناطق جنوبی آسیا بود این بانک در سال 1266 شمسی (1888 میلادی) در محل بانک تجاری( بازرگانی سابق) شروع به فعالیت کرد و برای جلب رضایت مشتریان و شروع فعالیت به حسابهای جاری 5/2% به حساب سپرده‌های ثابت به مدت 6 ماه 4% و ...

آشنايي با مکان کارآموزي تحقيق حاضر در مورد قرض الحسنه شهيد چمران اصفهان مي باشد مقدمات و کليات قرض الحسنه و قرض الحسنه. از گذشته هاي دور با امانت گذراندن اشياي گرانبها و سپردن وجوه به اشکال ابتدايي آغاز گشت. با توسعه و پيشرفت داد و ستدها وتغ

مقدمه: بودجه شاهرگ حیاتی دولت است زیرا دولت تمامی فعالیت های ملی خود اعم از کسب درآمد و پرداخت هزینه ها برای اجرای برنامه های متعدد و متنوع خود را در چار چوب قانون بودجه انجام می دهد بنابراین بودجه آیینه تمام نمای همه برنامه ها و فعالیت های دولت بوده و نقش بسیار مهمی در توسعه اقتصاد ملی ایفا می نماید . نظام بودجه بندی به عنوان یک ابزار مهم و حساس برای برنامه ریزی عملیات و فعالیت ...

اينجانب واحد کارآموزي خود را در دانشگاه امام حسين(ع) واقع در تهران- کيلومتر 13 بزرگراه شهيد بابايي- دانشکده فني و مهندسي- معاونت پژوهش گذراندم. اين دانشگاه در سال 1365 تاسيس گرديده است. که در ايتدا کار خود را در هفت رشته فني و علوم انساني آغاز نمود.

محل کار اموزی. توزیع برق مرکز تهران مقدمه : ورود نخستین مولد برق در ایران به 120سال پیش یعنی زمان ناصرالدین شاه برمی گردد در آن زمان فقط ده سال از اختراع اولین ماشین تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی (ماشین گرام )می گذشت . تاسیس وزارت آب و برق (وزارت نیرو فعلی )در سال 1343هجری شمسی به مرور صنعت برق ایران بصورت صنعت یکپارچه دولتی درآمد که از آن زمان تا کنون سرمایه گذاری عطیمی ...

فصل اول تارخچه شرکت پارس خودرو شرکت پارس خودرو در سال 1335 با نام شرکت جیپ به منظور واردات و فروش اتومبیلهای جیپ ویلیز آمریکایی تأسیس گردید. در سال 1338 با احداث سالن جیپ شروع به مونتاژ انواع جیپ کرد و در سال 1345 با احداث سالن پرس توسعه پیدا نمود و از سال 1346 با احداث سالن سواری تولید اتومبیلهای سواری آریا و شاهین را آغاز نمود. این شرکت در سال 1352 به نام شرکت موتور جک (سهامی ...

در طول دهه های 70 و80 میلادی ، تغییرات مهمی در عملکرد سیاست پولی به وجود آمد . برای دستیابی مؤثر و کارا به اهداف ، یک دلیل عمده ای برای چنین تغییراتی ، لزوماً طرح عواملی مانند اعتبار ( credibility ) و شفافیت برای دستیابی مؤثر و کارا به اهداف سیاست گذاری بوده و در این راستا ، استقلال بانک های مرکزی در اتخاذ سیاست های پولی نیز افزایش یافته است . در دهه 90 میلادی ، شیلی ، زلاندنو و ...

اشاره در بخش نخست این گزارش گفته شد که پولشویی فرایندی است که مجرمان اقتصادی یا گروههای سازمان یافته با توسل به آن، منشا و ماهیت مال حاصل از جرم را تغییر داده و آن را به حوزه اقتصادهای رسمی وارد می سازند و بر این نکته نیز تاکید شد که فعالیت های مجرمانه مالی، منجر به تغییر جهت درآمدی از سرمایه گذاریهای بلندمدت به سوی سرمایه گذاریهای پرخطر، کوتاه مدت و پربازده در بخش تجاری شده و ...

فصل اول : آشنایی با مکان کارآموزی مشخصات محل کارآموزی: آدرس محل کارآموزی : خیابان شفا شفای 5 بلوک 10 پلاک 95 آدرس شرکت کارآموزی: خیابان سجاد حامد جنوبی سر نبش چهارراه اول موضوع کارآموزی : موضوع این گزارش نازک کاری ساختمان مسکونی می باشد. معرفی محیط کار شرکت حصین دژ توس در سال 1377 به ثبت رسید و در این سالها پروژه های مختلفی از جمله: مجتمع تجاری آسمان ، ده طبقه ، میدان جانباز ، ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول