دانلود مقاله تجارت الکترونیک در ایران و جهان

Word 100 KB 4192 35
مشخص نشده مشخص نشده اقتصاد - حسابداری - مدیریت
قیمت: ۳,۵۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • پیش‌گفتار

  امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات محور توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورهای مختلف قرار گرفته است. تجارت الکترونیکی یکی از نمودهای عینی انقلاب فناوری اطلاعات و ارتباطات در عرصه‌های اقتصادی است. ظهور اینترنت و تجاری شدن آن در دهه‌های اخیر شیوه‌های سنتی تجارت را متحول نموده است. تجارت الکترونیکی انقلابی در شیوه‌ها و رویه‌های تجاری گذشته ایجاد کرده و سرعت و صرفه‌جویی را در بهترین وجه جامه عمل پوشانده است. در محیط الکترونیکی فاصله‌های جغرافیایی و محدودیت‌های زمانی و مکانی منتفی و مبادلات تجاری بر پایه اطلاعات الکترونیکی انجام می‌شود. تجارت الکترونیکی با رفع موانع فراروی تجارت بین‌الملل روند تجارت جهانی را تسریع می‌نماید. تجارت الکترونیکی از مزایا و پیامد‌های اقتصادی مهمی از قبیل گسترش بازار، کاهش قیمت منابع تولید، ارتقای بهره‌وری، کاهش هزینه‌های مبادلاتی، ایجاد اشتغال و کاهش تورم برخوردار بوده و در رشد درون‌زای اقتصادی نقش محوری دارد.

  مزایای فراوان تجارت الکترونیکی سبب شده که نه‌ تنها کشورهای توسعه یافته بلکه کشورهای در حال

  توسعه نیز از آن به عنوان ابزاری برای رقابت در عرصه داخلی و بین‌المللی استفاده نمایند. نبود راهبرد تجارت الکترونیکی نتیجه‌ای جز انزوا درعرصه اقتصاد جهانی بدنبال نخواهد داشت. گسترش روزافزون حجم تجارت الکترونیکی در جهان، بکارگیری آن توسط بنگاه‌های اقتصادی و پذیرش تدریجی آن از سوی مصرف‌کنندگان بیانگر مزایای بالقوه تجارت الکترونیکی در عرصه‌های اقتصادی و تجاری است. بنابراین راهی جز تلاش مستمر برای استفاده از آن در فعالیت‌های اقتصادی متصور نیست.

  دسترسی افراد و تجار به ابزار های ارتباطاتی با کیفیت برتر و هزینه‌های پایین، یکی از بسترهای مهم تجارت الکترونیکی است.


   

   

  مقدمه

  بسیاری از اقتصاددانان, متخصصان و آینده نگرها بر این عقیده‌اند که در سالهای اخیر انقلابی مشابه انقلاب صنعتی به وقوع پیوسته است که جهان را وارد ” عصر اطلاعات“ ساخته است و بسیاری از جنبه‌های اقتصادی,‌ اجتماعی و فرهنگی حیات بشر را دستخوش تحولی عمیق نموده است. یکی از ابعاد این تحول, تغییرات عمیقی است که در روابط اقتصادی بین افراد, شرکتها و دولتها به وجود آمده است. مبادلات تجاری بین افراد با یکدیگر, شرکتها با یکدیگر  افراد و با شرکتها و دولتها به سرعت از حالت سنتی خود که عمدتا مبتنی بر مبادله بر منبای اسناد و مدارک کاغذی است خارج شده و به سوی انجام مبادلات از طریق بهره گیری از سیستم های مبتنی بر اطلاعات الکترونیکی در حرکت است.

  تجارت الکترونیکی,‌به دلیل سرعت, کارایی,‌ کاهش هزینه ها و بهره برداری از فرصتهای زودگذر عرصه جدیدی را در رقابت گشوده است تا آنجا که گفته می‌شود عقب افتادن از این سیر تحول نتیجه‌ای جز منزوی شدن در عرصه اقتصاد جهانی نخواهد داشت.

  در این مقاله نگاهی داریم به مفهوم تجارت الکترونیکی,‌ روند گسترش آن در جهان و گریز ناپذیربودن استفاده از آن. سپس مروری خواهیم داشت به تجربه برخی از کشورها در این زمینه و اقدامات و دستاوردهای آنها.

   

   

  مفاهیم پایه تعریف تجارت الکترونیک:

  شبکه جهانی اینترنت با گسترش ارتباطات در جهان بستر بسیاری از تعولات در حوزه‌های تختلف بشری شره است به طور مثال شبکه اینترنت به عنوان یک رسانه اطلاع رسانی رقیبی برای روزنامه ها، تلویزیون و رادیو شده است از سوی دیگر نامه های الکترونیکی جای نامه های پستی را تنگ کرده کتابخانه‌های دیجیتالی رقیبی برای کتابخانه‌های شتی شده و مکالمات تلفنی از طریق اینترنت جایگزین ارتباطات قبلی شده‌اند. خلاصه آنکه اینترنت، با اتکا به شبکه جهانی خود مفاهیم جدیدی را وارد زندگی ما کرده است.

  تجارت الکترونیکی نیز یکی از مفاهیم است که باورود به شبکه اینترنت به دنیای تجارت شکل گرفته است. تجارت با استفاده از اینترنت و سوار بر آن مرزهای جغرافیایی، فاصله‌های زمانی، سرعت، حرکت، نحوه ارتباط با شرکای تجاری، خدمات پس از فروش، تبلیغات تجاری و بسیاری مفاهیم دیگر در حوزه تجارت را دستخوش تغییر نموده است.

  اگر چه تجارت همچنان معنای خود را در خرید، توزیع و فروش می‌داند اما تجارت الکترونیک روش‌های انجام را تغییر داده است درک این تغییر در روش‌ها ما را از تجارت سنتی به دنیای جدید و بازارهای بکر تجارت الکترونیکی وارد خواهد کرد.

  این یک موجود پیچیده و عجیب بشری نیست. در واقع همان تجارت است با سبک و سیاقی دیگر در تجارت الکترونیکی نیز مشتری، کالا، حمل ونقل، انبار، فاکتور، حواله انبارع بانک و ... به همان شکل قبلی در سرجای خود قرار دارند.

  تجارت الکترونیک یک موجود پیچیده و مخلوق عجیب بشری تجارت الکترونیک همان تجارت است با سبک و سیاقی دیگر. در تجارت الکترونیک ذیز مشتری، کالا، حمل و نقلع انبار فاکتور، حواله انبار، بانک، و ... به همان شکل قبلی و در سر جای خود قرار دارند.

  تفاوت تجارت الکترونیک با تجارت سنتی در یک نکته است: در تجارت الکترونیک تبادل اطلاعات بین اشخاص درگیر تجارت مانند بانک، خریدار، فروشنده، به صورت الکترونیکی و معمولاً از طریق اینترنت صورت می گیرد. حال آن که تبادل اطلاعات در تجارت سنتی به صورت کاغذی، حضوری و یا تلفنی صورت می‌پذیرد.

   

   

  روش مبادله در تجارت سنتی

  روش مبادله در تجارت الکترونیکی

  بروشور، آگهی در روزنامه و ...

  وب سایت، ارسال ؟؟ گروهی تبلیغ در سایت ها و ...

  چک و وجه نقد، واریز به حساب چاپ فاکتور، حواله انبار، رسید انبار و ...

  حواله اینترنتی، کارت بانکی و پرداخت های اینترنی و ...

  چاپ فاکتور و حواله انبار و رسید انبار و ... به صورت کاغذی

  ارائه الکترونیکی فاکتور، حواله انبار، رسید انبار و ...

   

  امضاء و تائیدیه اسناد

  امضاء نمودن اسناد با قلم و برروی کاغذ

  امضاء دیجیتال

  دفترچه راهنمای محصول و اطلاعات مورد نیاز خدمات پس از فروش

  چاپ دفترچه و ...

  ارائه ؟؟ اطلاعات به صورت الکترونیکی در وب سایت

  ارائه کالاهای الکترونیکی نرم افزار، کارت تلفن به اینترنت

  ارائه روی سی دی و یا سایت دیسکت و ...

  ارائه اطلاعات در وب سایت و به صورت Yor line

  تجارت الکترونیک در یک تعریف کلاسیک عبارت است ازفرایند خرید. فروش و یا مبادله کالا، خدمات یا اطلاعات از طریق شبکه های کامپیوتری

   

  تجارت الکترونیک در ایران و جهان < وضعیت تجارت الکترونیک در جهان

  از سال های پایانی قرن بیستم با گسترش نفوذ اینترنت، تجارت الکترونیک سوار بر آن، رشد خود را آغاز نمود و همان ابتدا تمامی برآوردها و پیش بینی ها را پشت سر گذاشت و رشد تجارت الکترونیکی و آنچه محقق شده است فاصله پیش بینی ها را با آنچه محقق شده است نشانه رشد سریع و باور نکردنی این تجارت در جهان است.

  تجارت الکترونیکی، زبان تجارت در دهکده جهانی خواهد بود. استفاده از قابلیت های تجارت الکترونیک در راستای ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای مشتری و کاهش هزینه ها تبدیل به استراتژی بسیاری از شرکت ها شده است.

  دایره این تجارت تنها از دایره اروپا و آمریکا خارج شده است بلکه در حال حاضر حجم تجارت الکترونیکی در کشور عرب حوزه خلیج فارس به مرز 10 میلیارد دلار در سال نزدیک می شود.

  در کشور ایران، با شکل گیری حداقل زیر ساخت های لازم جهت شروع تجارت الکترونیک امکان این نوع تجارت در کشور هر چند با موانعی فراهم شده است. با توجه به دستور دولت مبنی بر توسعه این نوع تجارت و بهبود زیر ساخت های ایجاد شده امید می رود تجارت الکترونیک در کشور سهم و جایگاه واقعی خود را در تجارت کشور بدست آورد.

  در ادامه به برخی از شاخصه های توسعه تجارت الکترونیکی و برنامه های در دست اجرا در این حوزه اشاره می کنیم.

  در حال حاضر ضریب نفوذ ثابت در کشور حدود 30% می باشد تلفن ثابت جزء ضروری ترین نیازهای تجارت الکترونیک می باشد.

  تعداد کاربران اینترنت در کشور در حدود 8 میلیون نفر برآورد می گردد. این عدد به معنای بازار بالفعل کشور در حوزه تجارت الکترونیک است.

  در حدود 10 میلیون دارنده کارت پول های بانکی در کشور وجود دارد با گسترش بانک های ارائه دهنده، خدمات پرداخت اینترنتی تعداد بیشتری از این افراد می توانند با کارت های خود از طریق اینترنت پرداخت نمایند.

  ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور به ضریب 10% نزدیک می شود. تلفن همراه بستر تجارت از طریق سیستم های بی سیم[1] می باشد که پس از تجارت الکترونیک خود را برای حضور در دهکده جهانی آماده می کند.

  قانون تجارت الکترونیکی در سال 80 توسط مجلس اسلامی تصویب و به تایید شورای نگهبان رسید.

  سند توسعه تجارت الکترونیکی کشور در سال 84 پس از تهیه توسط وزارت بازرگانی به تصویب هیئت دولت رسید در این سند وظایف دستگاه های دولتی و حکومتی در جهت توسعه تجارت الکترونیک در کشور مدون شده است.

  اولین درگاه پرداخت اینترنتی کشور در سال 83 توسط بانک سامان و دومین درگاه پرداخت اینترنتی در سال 84 توسط بانک پارسیان راه اندازی شد.

  راه اندازی مرکز صدور گواهی دیجیتال آخرین مراحل اجرایی خود را در وزارت بازرگانی می گذراند. با راه اندازی این مرکزی امضاء دیجیتالی مانند امضاء کاغذی سندیت خواهد یافت.

  افراد حقیقی و حقوقی با مراجعه به مرکز می توانند درخواست دریافت امضاء الکترونیکی خود را داده و آن را دریافت نموده و در هنگام عقد قرار داد و تبادل اسناد حقوقی به صورت الکترونیکی از آن استفاده نمایند.

  راه اندازی سرویس های پرداخت قبوض تلفن و برق، خرید بلیط قطارهای مسافر بری و سایر خدمات عمومی به صورت اینترنتی در فرهنگ سازی تجارت الکترونیکی تاثیر مثبتی داشته است.

  سرویس پست خرید الکترونیکی و یا سرویس وجه نقد در زمان سرویسی است که از سال 80 توسط شرکت پست جمهوری اسلامی ایران راه اندازی شده است. با کمک این سرویس خریداران کالا در فروشگاه های اینترنتی، وجوه کالای خود را در سراسر کشور در هنگام دریافت کالا به مامور پستی پرداخت می نمایند.

  در این سرویس:

  1- خریدار با مراجعه به فروشگاه الکترونیکی، کالای مورد نظر خود را انتخاب و سفارش می دهد.

  2- مدیر فروش، با مشاهده سفارش و پس از آماده نمودن آن، با فشار دکمه اطلاع به پست منطقه پستی نزدیک خود را از آماده بودن سفارش به صورت الکترونیکی مطلع می کند.

  3- مامور پستی به محل فروشگاه مراجعه و مرسوله را تحویل می گردد.

  4- مرسوله از طریق سیستم پستی در کشور توزیع می شود.

  5- در هنگام تحویل کالا به خریدار، وجه اعلام شده بر روی فاکتور توسط مامور پستی از خریدار اخذ می گردد.

  6- وجه دریافتی به حساب ویژه نزد شرکت پست واریز و هر 2 هفته یکبار با فروشگاه ها تسویه حساب می گردد.

  7- در صورت عدم پرداخت وجه از طرف خریدار به هر دلیل، مرسوله از طریق سیستم پستی کشور به فروشنده عودت می شود.

  این طرح تاکنون، به عنوان

  - پروژه برتر طرح حمایت از محصولات ict در حوزه تجارت الکترونیک

  - طرح برتر حوزه تجارت الکترونیک توسط وزارت بازرگانی

  - طرح برتر نخستین الکامپ سراسری کشور در حوزه تجارت الکترونیک

  - طرح منتخب نمایشگاه اله سیت 84 در حوزه تخصصی

  برگزیده شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس

  معرفی اولین پورتال فروشگاهی کشور:

  پورتال فروشگاهی انتخاب تحت آدرس[2] در سال 84 با حضور بیش زا یکصد فروشگاه اینترنتی و معرفی بیش از بیست و یک هزار کالای ایرانی فعالیت خود را آغاز نمود.

  این پروتال با ارائه بزرگترین بانک ایرانی در اینترنت، جایگاه منحصر به فردی را در تجارت الکترونیک کشور به دست آورده است.

  در این پورتال، خریداران با مراجعه به آن می توانند، از بین هزاران کالا و صدها فروشنده کالای خود را با مناسب ترین قیمت و کیفیت پیدا کرده و با مراجعه به فروشندگان ارائه دهنده آن کالا به طور مستقیم از آن فروشندگان خرید نماید.

   

 • فهرست:

  پیش گفتار ...................................................................................................................................   الف

  مقدمه ...........................................................................................................................................  1

  مفاهیم پایه تعریف تجارت الکترونیک

  تجارت الکترونیک در ایران و جهان و وضعیت تجارت الکترونیک در جهان

  تجارت الکترونیک در جهان .........................................................................................................  9

  راهبردهای تجارت الکترونیک در ایران ........................................................................................  11

  سیاست تجارت الکترونیک در ایران

  تجارت الکترونیک ابزاری در جهت توسعه صادرات

  چرخه ژنریک تجارت ، مزایا ، محدودیت ها و نیازهای تجارت الکترونیک ..................................... 20

  تقسیم بندی تجارت الکترونیک  .................................................................................................... 21

  هزینه های راه اندازی تجارت الکترونیک در ایران   

  نمونه ای از یک فعالیت تجاری بین بنگاه و بنگاه ( B2B ) ............................................................... 22

  فعالیتهایی که در محدوده بین بنگاه و مصرف کننده ( B2C ) قرار می گیرد ............................... 22

  دولت و مزایای دولت الکترونیک (e_Government) ...................................................................25

  قوانین حقوقی حاکم بر کسب و کار الکترونیکی ( e_law ) ........................................................ 26

  قوانین حاکم بر تجارت الکترونیک در ایران...............................................................................27

  فواید بکارگیری e_law در تجارت الکترونیک ( e_commerce ) ............................................ .27

  وظایف مراکز تایید و ثبت نرم افزارها در حفاظت آنها.............................................................28

  مزیت ها و معایب تجارت الکترونیکی ..........................................................................................30

  نیازهای تجارت الکترونیکی ........................................................................................................ 32

  آشنایی با تجارت الکترونیک از دیدگاه مشتریان و اجزاء تشکیل دهنده آن ................................. 32

  تجارت الکترونیکی از دیدگاه مشتری چیست ؟ ................................................................................... 32

  امنیت در تجارت الکترونیکی ...................................................................................................... 33

  رمز نگاری ( Encty Ption ) .................................................................................................................. 34

  هویت شناسی و موسسات ...................................................................................................................... 35

  متدهای پرداخت الکترونیکی ....................................................................................................... 37

  سیستم کارتهای اعتباری ......................................................................................................................... 37

  پول الکترونیکی و کارتهای هوشمند ..................................................................................................... 38

  پول الکترونیکی مبتنی بر شبکه ........................................................................................................... 40

  سهولت بکار گیری از تجارت الکترونیک ...................................................................................... 41

  ایجاد یک فروشگاه بزرگ مجازی ( mall ) ................................................................................... 41

  ایجاد قوانین روشن تجاری به منظور ایجاد یک بازار الکترونیکی معتبر....................................... 43

  EDI – مبادله الکترونیکی داده ها به عنوان پیشینه تجارت .......................................................... 43

  مزایای استفاده از تبادل الکترونیکی اطلاعات ..................................................................................... 45

  هزینه های استفاده از تبادل الکترونیکی اطلاعات .............................................................................. 46

  زیر ساخت های لازم جهت تجارت الکترونیکی ......................................................................... 48

  نتیجه گیری ................................................................................................................................ 51

  منابع و ماخذ .............................................................................................................................. 52

  منبع:

  قانون تجارت الکترونیک به انضمام قوانین و مقررات مربوطه تدوین فرهاد شمس و مرتضی وصالی ناصع

   قانون اساسی-

   قانون مالیتات های مستقیم مصوب 1366 و اصلاحیه های بعدی آن

  قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی – اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

  آشنائی با تجارت الکترونیک و زیر ساخت های آن به تالیف مهندس محمد حسن نیکبخش تهرانی و مهندس مهدی آذر صابری

  تجارت الکترونیک به تالیف حسین احمدی

  مقالات اولین همایش آینده اینترنت و تجارت الکترونیکی در ایران اسفند 79 تهران دانشگاه صنعتی شریف

  امنیت اطلاعات در شبکه اینترنت دکتر غلامعلی سمسارزاده

  مطالب آموزشی آشنایی با مفاهیم و استاندارد های بین المللی تجارت الکترونیکی و EDI مرکز آموزش وزارت بازرگانی – آقای دکتر حقیقی طلب تیر ماه 1380

  مجموعه مقالات همایش جهانی شهرهای الکترونیکی و اینترنتی 13 اردیبهشت ماه 1380

  تجارت الکترونیک - بانک مقالات در اینترنتIT.ir -  WWW. Pertian

  تجارت الکترونیک در جهان امروز  -------- WWW. Iranitc.com 

چکیده موفقیت در راهبرد جهش صادراتی مستلزم شناسایی تحولات جهشی نظیر تجارت الکترونیکی در عرصه تجارت بین‌الملل است. توسعه تجارت الکترونیکی مستلزم سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌های مربوط به آن، در کشور است، لذا تعیین اولویت‌های سرمایه‌گذاری در این راستا از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. مقاله حاضر با هدف تسهیل امر توسعه تجارت الکترونیکی و به منظور اولویت‌بندی زمینه‌های ...

چکیده در این مقاله سعی شده است تا راهکارهائی به منظور سوق دادن تجارت سنتی در ایران به سمت تجارت الکترونیکی ارائه گردد. دراین راستا ضمن نگاهی به مفاهیم این تجارتها، روند گسترش تجارت الکترونیکی در جهان و گریز ناپذیر بودن استفاده از آنها بررسی گردیده است. همچنین با استفاده از تجربه های برخی کشورها و در نظر داشتن سیاستهای کشوری، روشهائی برای راه اندازی و گسترش تجارت الکترونیکی ارائه ...

چکیده موفقیت در راهبرد جهش صادراتی مستلزم شناسایی تحولات جهشی نظیر تجارت الکترونیکی در عرصه تجارت بین‌الملل است. توسعه تجارت الکترونیکی مستلزم سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌های مربوط به آن، در کشور است، لذا تعیین اولویت‌های سرمایه‌گذاری در این راستا از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. مقاله حاضر با هدف تسهیل امر توسعه تجارت الکترونیکی و به منظور اولویت‌بندی زمینه‌های ...

پیش‌گفتار امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات محور توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورهای مختلف قرار گرفته است. تجارت الکترونیکی یکی از نمودهای عینی انقلاب فناوری اطلاعات و ارتباطات در عرصه‌های اقتصادی است. ظهور اینترنت و تجاری شدن آن در دهه‌های اخیر شیوه‌های سنتی تجارت را متحول نموده است. تجارت الکترونیکی انقلابی در شیوه‌ها و رویه‌های تجاری گذشته ایجاد کرده و سرعت و صرفه‌جویی را ...

شناسایی موانع بکارگیری تجارت الکترونیکی (EC) در ایران سید رحیم صفوی میرمحله * تجارت الکترونیکی/ موانع/ ایران چکیده: بحث EC بحث روز اقتصاد جهانی است و هر کشوری که توجه لازم را به EC (تجارت الکترونیک) نداشته باشد از گردونه رقابت جهانی عقب می افتد. یکی از مراحل اصلی برنامه ریزی EC، شناخت موانع آن می باشد. در این راستا در این مقاله و پژوهش به شناسایی موانع تجارت الکترونیک در ایران ...

تجارت الکترونیکی در جهان امروز بسیاری از اقتصاددانان, متخصصان و آینده نگرها بر این عقیده‌اند که در سالهای اخیر انقلابی مشابه انقلاب صنعتی به وقوع پیوسته است که جهان را وارد ” عضر اطلاعات“ ساخته است و بسیاری از جنبه‌های اقتصادی,‌ اجتماعی و فرهنگی حیات بشر را دستخوش تحولی عمیق نموده است. یکی از ابعاد این تحول, تغییرات عمیقی است که در روابط اقتصادی بین افراد, شرکتها و دولتها به ...

چکیده رشد و گسترش روز افزون فناوری ارتباطات، انقلابی را در ابعاد مختلف زندگی انسانها و عملکرد سازمانها ایجاد کرده است. این فناوری روشهای کارکرد و نگرش افراد، سازمانها و دولتها را دگرگون ساخته و باعث ایجاد صنایع نوین، مشاغل جدید و خلاقیت در انجام امور شده است. ظهور پدیده‌هایی چون کسب و کار الکترونیک، تجارت الکترونیک و بانکداری الکترونیک از نتایج عمده نفوذ و گسترش فناوری اطلاعات ...

چکیده با توجه به سیر نزولی تولید و صادرات فرش دستباف ایران در سال های اخیر، در این مقاله راه کارهای نوین تجارت و استفاده از شیوه تجارت الکترونیکی فرش دستباف به جای شیوه سنتی آن مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. از طرف دیگر، با توجه به رشد روز افزون تجارت الکترونیکی و مزیت های رقابتی حاصل از آن لازم می باشد که برای جبران عقب ماندگی های سال های گذشته در زمینه صادرات فرش دستباف، ...

چکیده سازمان تجارت جهانی (WTO) به عنوان یکی از 118 مولفه‌ جامعه­ موج سوم(1)، و همچنین تحولات پارادایمی در صنایع خودروسازی جهانی که در آستانه ورود به قرن دوم حیات خود است، استراتژیک­‌ترین چالشها، برای خودروسازان نوپای منطقه­ای به ویژه شرکتهای خودروساز ایرانی به حساب می­آیند. این مقاله گزیده‌های مطالعه‌ای را ارایه می‌دهد که الزامات بسترسازی در زیرساختهای رقابتی صنایع خودروسازی ...

اشاره : اقتصاد اثباتى(3) دستیابى به کارایى اقتصادى را وظیفه خویش مى شمارد. هدف, تخصیص منابع به نحوى است که با امکانات موجود بیش ترین مطلوبیت فراهم آید. اما این که این مطلوبیت حداکثر شده, چگونه بین آحاد جامعه توزیع شود, به هنجارهاى(4) مقبول جامعه بستگى دارد که قضاوت درباره آن ها بیرون از مسئولیت اقتصاددان تلقى مى شود. در مدل بهینه پارتو که دستیابى بدان هدف اصلى اقتصادهاى رایج ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول