دانلود تحقیق سخت افزار (مادربرود کارت گرافیک مانیتور)

Word 62 KB 4493 19
مشخص نشده مشخص نشده کامپیوتر - IT
قیمت قدیم:۲,۰۰۰ تومان
قیمت: ۱,۲۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • با توجه به گسترش روز افزون کاربرد رایانه در ایران و انجام تعمیر و مونتاژ آن توسط کاربران عادی، حرفه ای و فروشندگان رایانه، نیاز به وجود مرجع اساسی می شد که با آن بتوان از اطلاعات موجود در بازار خرید و فروش آگاه شد، قطعات رایانه بر اساس راهنمایی های آن انتخاب و خریداری کرد، به مونتاژ و نصب قطعات رایانه ای پرداخت، ادوات و قطعات تقلبی را از اصل تشخیص داد و در صورت نیاز به تعمیر، عمل عیب یابی و تشخیص عیب را بدون نیاز به تعمیر کار و متخصص انجام داد و... .

  در این تحقیق ما به کاربرد و مونتاژ مادربرد و انواع آن و انواع قطعات نصب شده بر روی آن به موضوعاتی می پردازیم و همچنین انواع کاربردهای درگاهها و پرتهای آن وچگونگی نصب آن می پردازیم .

  درفصل دوم به انواع کارتهای گرافیکی و کاربرد آن در رایانه و نصب آن در رایانه به طور خلاصه صحبت می کنیم .

  در فصل سوم به انواع صفحه نمایش مانیتور و چگونگی بهتر استفاده کردن آن میپردازیم .

  درفصل چهارم درباره ی نصب کارت صوتی و انواع مختلف ورودی و خروجی صوت در رایانه بحث می کنیم .

   

   

  (فصل اول )

  مادربرد و مونتاژ رایانه

  اطلاعات عمومی :

  چند تراشه از مدارهای مجتمع که قرار باشد با هم و در ارتباط با یکدیگر در دستگاهی قرار گیرند، روی ورقه ای از جنس فلز سبک، پلاستیک یا نوعی سرامیک نصب می شوند، این را یک تخمه مدار یا برد مادر (mother board) می گویند.

  در رایانه ها ، تراشه پردازنده، تراشه های حافظه ی رم و رام و دیگر سخت افزارهایی که بخش درونی رایانه را تشکیل می دهند، همه روی یک کارت ثابت نصب می شوند که آن را با نام های زیر می شناسیم:

  1.مادر برد 2. برد مادر3. برد اصلی 4 . تخمه مدار مادر 5. برد سیستم 6. تخمه مداراصلی

  بنابراین بزرگ ترین کارت رایانه داخل جعبه ی رایانه قرار گرفته ،برد اصلی یا مادر برد نام دارد که بر روی آن محل هایی به نام شکاف یا چاک برای قرار دادن کارت های دیگر وجود دارد. هر کارت یک لبه ی اتصال دهنده دارد که کارت با این لبه در محل مخصوص بر روی مادر برد قرار داده می شود . این لبه اتصال های لازم درونی و بیرونی کارت را با ادوات رایانه ای ، تراشه و مدارهای مجتمع برقرار می سازد. مادر بردها در انواع مختلف از نظر شکل و اندازه تولید می شوند و همه ی آنها حاوی مدارهای اصلی رایانه هستند.

   

  قطعات کلیدی مادربرد

  تمام قطعاتی که مهم و اساسی است و وجود آن در رایانه الزامی است روی مادر برد قرار دارند. بعضی از این قطعات عبارتند از:

   پردازنده و تراشه گیر پردازنده

   تراشه حافظه اصلی (رم) وجایگاه آن

  تراشه های حافظه رام بایوس

   کمک پردازنده و جایگاه آن

   کلیدهای قطع و وصل و اتصال گرهای تنظیم (جامپرها)

   محل اتصال صفحه کلید

   محل اتصال کابل های برق

   محل اتصال بلند گو

   محل قرار گرفتن بردهای توسعه یا کارتهای توسعه، که شکاف یا چاک نام دارند.

  باتری و محل اتصال باتری

  ... .

   

   

  گذرگاه توسعه :

  گذرگاه یا خط حامل یک مسیر عمومی است که داده ها در یک رایانه از روی آن نقل و انتقال می یابند. این مسیر به وسیله ی مدارهای الکتریکی ، بین بسیاری از عضوهای یک رایانه ارتباط برقرار می کند و مقدار داده هایی که به طور هم زمان از گذرگاه می تواند نقل و انتقال یابد، بر اساس بیت مشخص می شود. برای مثال یک گذرگاه 16 بیتی سریعتراز یک گذرگاه 8 بیتی داده ها را منتقل می کند . در رایانه  های

  شخصی 4 گذرگاه معمول است که عبارتند از:

  1. گذرگاه پردازه ای 2. گذرگاه حافظه 3. گذرگاه آدرس که بخشی از دو گذرگاه فوق است 4. گذرگاه ورودی و خروجی(گذرگاه توسعه)

  گذرگاه پردازنده مسیکر ارتباط بین پردازنده و تراشه های پشتیبان آن یعنی تراشه های مجتمع یا « چیپ ستها» است.

  الف) گذرگاه یا خط حامل آیزا: در رایانه قطعات مختلف از طریق یک خط با هم تماس برقرار می کنند که به آن گذرگاه یا خط حامل می گویند .

  ب) گذرگاه یا خط حامل اِیزا : « آیزای توسعه یافته » با تولید رایانه های 386 یک گذرگاه عریض تر 32 بیتی به کار گرفته شد که به گذرگاه ایزایی یا آیزا معروف شد.

  ج) گذرگاه یا خط حامل ام کا یا مکا

  د) گذرگاه ویزا و گذرگاه محلی

  گذرگاه پی سی آی :این گذرگاه برخلاف گذرگاه های محلی ویزا، یک گذرگاه واقعی نیست بلکه نتیجه ی توسعه پردازنده است که می تواند نسبت به طرحهای گذرگاهی قبلی یا با سرعتی نزدیک به سرعت پردازنده کار کند. این گذرگاه دارای قابلیت های زیر است :

  1. استفاده از گذرگاه ها بر اساس اولویت  2. کنترل بیت توازن برای تمام اجزای رایانه  3. پیکربندی بدون استفاده از جامپرها و کلیدهای دیپ.

  تعیین نوع کارت:کارت هایی که در شکافهای توسعه قرارمی گیرند کارت های 8، 16، 32، بیتی هستند. برای استفاده کارا از هر شکاف توسعه در رایانه باید همان کارتی را در آن قرار داد که مناسب اندازه ی شکاف ساخته شده است. با این وجود می توان در یک شکاف 32 بیتی یک کارت 8 بیتی قرار داد.

  گذرگاه یواس بی : هنگامی که بخواهید یک وسیله ی جانبی به رایانه خود اضافه کنید یکی از سه عمل زیر را انجام دهید:

  1.تنظیم جامپرها یا کلیدهای اتصال گر کارت یا وسیله جانبی . 2. استفاده از یک کارت توسعه و قرار دادن آن در یکی از شکافهای مادربرد. 3.استفاده از درگاه های موازی و سری برای اتصال وسیله جانبی به آنها.

  پس از آن معمولاً عملهای زیر نیز صورت می گیرد:

  1.تنظیم وتخصیص وقفه ها . 2. نصب و راه اندازی راه انداز دستگاه جانبی.

  گذرگاه ای جی پی : در رایانه های جدید به کارت گرافیکی این اجازه داده می شود که به هر ناحیه دلخواه از حافظه ی اصلی دسترسی داشته باشند و با یک گذرگاه گرافیکی مستقل و جدا، داده ها را مستقیماً و به سرعت بین حافظه و کارت گرافیکی جا به جا کنند . به این ترتیب تصویرها سه بعدی ، واقعی تر به نظر می رسند. برای استفاده از این روش لازم است دارای مادربرد با شکاف جدیدی برای کارت جدید ای جی پی باشید .

  برخلاف گذرگاه 32 مگاهرتزی پی سی آی، ضربان گذرگاه ای جی پی 66 مگاهرتز است . با این ضربان میزان انتقال داده ها به 266 مگاهرتز در ثانیه می رسد و با استفاده از روش لوله کشی دو لول  این مقداربه 528 مگابایت در ثانیه میرسد که 4 برابر سرعت گذرگاه پی سی آی است این گذرگاه جدید دارای خصوصیات زیر است:

  1. موقع عملیات، پهنای باند گذرگاه ای جی نسبت به پی سی آی چهار برابر است.

  2. این گذرگاه، کارت گرافیکی را با سایرادوات جانبی رایانه، به اشتراک مورد استفاده قرارنمی دهد.

  3. طرح ها و تصویر ها مستقیماَ از حافظه ی اصلی خارج می شوند.

  4.وجود چهارمگابایت حافظه روی کارت گرافیکی ای جی پی برای کارهای سنگین هم کافی است.

  5. پردازنده اصلی رایانه و پردازنده گرافیکی در حافظه می توانند هم زمان به حافظه اصلی دسترسی داشته باشند.

  6. دسترسی پردازنده اصلی به داده های گرافیکی در حافظه، سریع تر از دسترسی به داده های گرافیکی موجود در حافظه است.

  کارتها : مدارهای مربوط به گرافیک و تصویر، صدا، مودم ها، و... را که برروی یک صفحه قرار گرفته اند کارت می گویند.

  انواع درگاه های خارجی :

  1.درگاه سریال : این درگاه مستقیماَ به مادر برد وصل می شود و در پشت جعبه رایانه می توان آنرا پیدا کرد .

  از در گاه های سریال برای وصل ادوات جانبی چون دوربین عکاسی دیجیتال، ماوس و مودم های خارجی استفاده می شود . این درگاه ها به در گاه های کام نیز مشهورند و یکی از اولین درگاه هایی هستند که در رایانه های اولیه به کار می روند .

  2.درگاه موازی : گاهی به این درگاه،درگاه چاپگر می گویند. این درگاه بزرگترین درگاه در پشت جعبه رایانه است که درگاه 25 سیمی است که 17 سیم آن برای سیگنال ها و 8 سیم آن برای زمین به کار می رود . خطهای سیگنال به سه گروه زیر تقسیم می شوند:

  1. سیگنال داده . 2. سیگنال کنترل که به عنوان رابطی بین چاپگر و رایانه عمل می کند .3. سیگنال وضعیت که وضعیت خطاها را ردیابی می کند .

  3. درگاه اسکازی : این درگاه به صورت داخلی و خارجی با سرعت های بالایی وجود دارند که می توانند داده ها را تا سرعت 80 مگابایت در ثانیه انتقال دهند . کاربران رایانه، اسکنرها را بیشتر به درگاه خارجی اسکازی وصل می کنند. و درگاه های سی دی نویس و دی وی دی نویس را نیز می توان به آن وصل کرد.

  درگاه پی سی 2 ای : شرکت ای بی ام این درگاه را با رایانه های پی سی ای 2 خود در سال 1987 معرفی کرد. این درگاه دارای 6 پایه برای انتقال داده ها است که برای استفاده از صفحه ی کلید و ماوس طراحی شده است. در نتیجه این درگاه کار خود را با سریال برای کاربرهای دیگر آزاد می کند.

  درگاه سریال اتصال آتشی: با این درگاه می توان دوربین های ویدیویی، نمایشگرهای قدیمی، سیستم های صوتی یا حتی یک سیستم ماهواره ای رقمی را به رایانه وصل کرد.

       کنترلگر:هرابزار جا نبی در رایانه یا ابزاری به نام کنترلگر با پردازه و دیگر ابزار رایانه ارتباط بر قرار می کند.

  این ابزار واسط با نامهای کنترلگر .رابط آداپتور و... . به کار میرود. هارد دیسک وصفحه کلید به کنترل گر نیاز دارند وکارت گرافیکی نیاز مند آداپتور است.

  تراش های مجتمع :تراشه های مجتمع مهم ترین یک ما در برد را تشکیل میدهد که به آنها سری تراشه .مجموع تراشه و تراشه های جات چیپست نیز می گویند.

 • فهرست:

  ندارد.


  منبع:

  راهنمای جامع کاربردی سخت افزار کامپیوتر.

سيستم هاي ويدئويي کامپيوترها در گذشت زمان رو به پيشرفت و بهبود بوده است و خواهد بود. از آغاز تاريخچه کامپيوتر توانسته است اين سيسستم را رو به پيشرفت گذارد. شرکت هاي بسياري نظير IBM شرکت که بر مي گردد به سال 1981، و... در اين پيشرفت سهيم بوده اند.IBM

کارت گرافیک یکی ازعناصر مهم در کامپیوتر است که با توجه به نوع استفاده و نیاز کاربران، دارای مدل های متفاوت با پتانسیل های مختلف می باشد. کاربران با توجه به امکانات کارت گرافیک قادر به استفاده از بازی های کامپیوتری پیشرفته ، مشاهده فیلم و انجام عملیات حرفه ای نظیر ضبط و ویرایش فیلم ، می باشند. در زمان استفاده از تصاویر گرافیکی حجیم و یا برخی بازی های کامپیوتری، ممکن است تصاویر ...

نحوه انتخاب يک مادربرد انتخاب مادربرد ، يکي از تصميمات مهم در زمان تهيه و يا ارتقاء يک کامپيوتر است .انتخاب فوق ، علاوه بر تاثير مستقيم بر عملکرد فعلي سيستم ، بيانگر انعطاف سيستم در زمان ارتقاء نيز مي باشد . قابليت هاي فعلي يک کامپيوتر و پتانسيل هاي

انتخاب مادربرد ، یکی از تصمیمات مهم در زمان تهیه و یا ارتقاء یک کامپیوتر است .انتخاب فوق ، علاوه بر تاثیر مستقیم بر عملکرد فعلی سیستم ، بیانگر انعطاف سیستم در زمان ارتقاء نیز می باشد . قابلیت های فعلی یک کامپیوتر و پتانسیل های ارتقاء آن در آینده ، جملگی به نوع مادربرد انتخابی بستگی خواهد داشت . امروزه بر روی مادربردها ، پورت های پیشرفته ای نظیر( Fireware(IEEE 1394و یا USB 2.0 و ...

مادربورد چیست ؟ مادربورد ( Motherboard ) در واقع سیستم عصبی کامپیوتر شماست . بدون مادربورد هیچ قطعه ای به درد نمی خورد . یعنی شما برای استفاده از یک قطعه مانند کارد گرافیکی و ... باید آن را روی مادربورد نصب کنید . این نصب ممکن است به صورت قرارگیری قطعه روی مادربورد باشد یا به صورت اتصال آن بوسیله کابل به مادربورد. انتخاب مادربورد مهمترین انتخاب در خرید یک کامپیوتر است . برای ...

نحوه انتخاب يک مادربرد:انتخاب مادربرد ، يکي از تصميمات مهم در زمان تهيه و يا ارتقاء يک کامپيوتر است .انتخاب فوق ، علاوه بر تاثير مستقيم بر عملکرد فعلي سيستم ، بيانگر انعطاف سيستم در زمان ارتقاء نيز مي باشد . قابليت هاي فعلي يک کامپيوتر و پتانسيل هاي

مادربرد انتخاب مادربرد ، یکی از تصمیمات مهم در زمان تهیه و یا ارتقاء یک کامپیوتر است .انتخاب فوق ، علاوه بر تاثیر مستقیم بر عملکرد فعلی سیستم ، بیانگر انعطاف سیستم در زمان ارتقاء نیز می باشد . قابلیت های فعلی یک کامپیوتر و پتانسیل های ارتقاء آن در آینده ، جملگی به نوع مادربرد انتخابی بستگی خواهد داشت . امروزه بر روی مادربردها ، پورت های پیشرفته ای نظیر( Fireware(IEEE 1394و یا ...

براي اينکه بتوان در صفحه نمايش رايانه ، تصويرهاي مربوط به داده ها و اطلاعات را مشاهده نمود بايد ارتباطي بين مادربرد و نمايشگر برقرار شود ، به همين دليل کارت گرافيکي در يکي از شکاف هاي توسعه مادربرد قرار مي گيرد و يا يک کابل به مادربرد وصل مي شود و ن

معرفي قطعات سخت افزاري کامپيوتر سخت افزار شامل کليه قطعات کامپيوتر مي باشد از قبيل: 1- مادر بورد 2- CPU 3- کيس و پاور 4- فلاپي ديسک 5- هارد ديسک 6- سي دي رام 7- کارت صدا 8- کارت فکس مودم 9- کارت گرافيک 10- کي بورد 11- مانيتور 12- ماوس 13

پردازنده یک کامپیوتر از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است ولی هیچ کدام از آنها اهمیت پردازنده، (CPU) را ندارند. این واحد قطعه ای مربع شکل از جنس سیلسکون است که به عنوان روح هر کامپیوتر شناخته می شود. پردازنده نقش زیادی در کارآیی کامپیوتر دارد و تولیدکنندگان، قیمت کامپیوتر خود را باتوجه نوع به سرعت پردازنده آنها تعیین می کنند. اگر در صدد خرید کامپیوتر جدید و یا ارتقای کامپیوتر قدیمی ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول