دانلود مقاله حسابداری مالیاتی

Word 51 KB 4932 23
مشخص نشده مشخص نشده اقتصاد - حسابداری - مدیریت
قیمت: ۲,۳۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • پس از جنگ جهانی دوم ، بنا به دلایل متعدد بسیاری از کشور ها در صدد اصلاح ساختار مالیاتی خود برآمدند . در این میان مالیات بر ارزش افزوده در دو دهه گذشته به عنوان یک روش جدید مطرح شده و به لحاظ ویژگیهای انعطاف پذیری که دارد مورد توجه کشورهای مختلف به هنگام اصلاح ساختار مالیاتی واقع شده است .اهم دلایلی که انگیزه های این اصلاح به شمار می روند را می توان در چهار گروه زیر طبقه بندی نمود :

  رفع نارسایی های مالیاتی سنتی ؛

  ایجاد منبع درآمد برای پاسخگویی به هزینه های روز افزون دولت؛

  ایجاد سیستم های مالیاتی متناوب با عملکرد پیمانهای منطقه ای ؛

  ایجاد تحول در ساختار مالیاتی به دلیل هماهنگ نبودن آن با روند توسعه اقتصادی .

  علیرغم اینکه به خاطر ناشناخته بودن مالیات بر ارزش افزوده برخی از کشورها نسبت به پذیرش آن ابراز نگرانی کرده اند ، اما با گذشت زمان شمار کشورهای استفاده کننده از این مالیات به طور قابل توجهی افزایش یافته است .

  به طور کلی در بررسی های گوناگون در خصوص تئوری مالیات بر ارزش افزوده،    صاب نظران اقتصادی این مالیات را از سه جنبه مختلف بررسی کرده اند . این سه جنبه عبارتند از :

  الف – مسائل ساختاری ، اقتصادی ، اجتماعی مالیات بر ارزش افزوده . مشکلات مرتبط با آنها و راه های مقابله با این مشکلات ؛

  ب – اثرات مختلف مالیات بر ارزش افزوده بر متغیر های اقتصادی از دیدگاه خرد و کلان ؛

  ج – طرق اجرای مختلف مالیات بر ارزش افزوده در کشورهای مختلف و استفاده از تجارب حاصل به منظور بهبود ساختار این روش مالیاتی .

  تاریخچه

  برای نخستین بار ، مالیات بر ارزش افزوده توسط (( فو – زیمنس )) به منظور فائق آمدن بر مسائل مادی بعد از جنگ طرح ریزی و به دولت آلمان معرفی شد . به رغم اظهار علاقه و تمایل کشورهای دیگر ( مثل آرژانتین و فرانسه ) در مورد آگاهی از چگونگی ساختار مالیات بر ارزش افزوده ، این مالیات به طور رسمی تا 1354 در هیچ کشوری به کار گرفته نشد . در این سال کشور فرانسه مالیات بر ارزش افزوده را به عنوان مالیاتی برای کالاهای مصرفی در مرحله تولید اعمال کرد و در 1986 این کشور توانست مالیات بر ارزش افزوده را به صورت مالیاتی جامع به مرحله خرده فروشی گسترش دهد .

  در دهه 1960 بسیاری از کشورهای اروپایی از مزایای مالیات بر ارزش افزوده آگاه شدند و این مالیات تدریجاً در سیستم مالیاتی بسیاری از کشورهای اروپایی به کار گرفته شد . در اواسط دهه 1960 ( سال 1966 ) جامعه اروپا به منظور هماهنگ سازی سیستم مالیاتی و بهبود جریان کالاها و خدمات تمام کشورهای عضو را مکلف به پذیرش ساختار مالیات بر ارزش افزوده کرد و نیز در پذیرش این مالیات را به عنوان یکی از پیش نیازهای  لازم به منظور عضویت در جامعه اروپا مطرح نمود .

  در دهه 1960 و 1970 بسیاری از اعضای جامعه مشترک کشورهای اروپایی این مالیات را پذیرفتند .( دانمارک 1967- آلمان غربی 1968- لوکزامبورگ 1970- بلژیک 1971- ایرلند 1972- ایتالیا 1973 و بالاخره انگلستان 1973 ).در همین زمان و نیز در دهه های بعد کشورهای دیگری ( از جمله برزیل ، اروگوئه ، مکزیک ، آرژانتین ، شیلی ، ساحل عاج ، امریکا ، ژاپن ، استرالیا ، سوئد ، الجزایر ، مغرب و تونس ) به خیل کشورهای استفاده کننده ازمالیات بر ارزش افزوده کالاهای کارخانه ای ، مالیات بر کل فروش مالیات بر درآمد شرکتها و ….. کردند .

  از سوی دیگر ، انتقال از سیستم برنامه ریزی متمرکز به سیستم متکی به مکانیزم بازار نیز لزوم تغییر سیستم مالیاتی را در کشورهای اروپای مرکزی و شرقی ایجاب کرده است . در حال حاضر کشورهای مجارستان و آلمان دمکراتیک ( قیل از ادغام دو آلمان ) مالیات بر ارزش افزوده را به منظور اصلاح ساختار مالیاتی خود به کار بستند . علاوه بر این کشورهای بلغارستان ، لهستان و یوگوسلاوی نیز  نسبت  به کاربرد این روش مالیاتی از خود تمایلات مثبت نشان داده اند .

  به هر حال با گذشت زمان و نمایان شدن نقاط قوت مالیات بر ارزش افزوده ، درجه محبوبیت این مالیات بیشتر گشته است . به طوری که در حال حاضر بیش از 50 کشور از این مالیات استفاده می کنند و بیش از ده کشور دیگر نیز به طور جدی در مورد پذیرا شدن آن از خود تلاشهای مثبتی نشان داده اند .

  نرخ و پایه مالیاتی مالیات بر ارزش افزوده در کشورهای مختلف متفاوت بوده و متوسط نرخ به کار گرفته شده در حدود 5 تا 18 درصد  در حال نوسان بوده است .

  هر چند که در تعدادی از کشورها ، بعضی از خدمات مثا خدمات دارویی ، خدمات بیمارستانی ، خدمات امنیتی ، خدمات خانه ، خدمات بیمه ، خدمات پستی و خدمات زیر بنایی مثل آب و برق و گاز مشمول مالیات نمی شود ، اما در برخی کشورها ، پایه مالیات بر ارزش افزوده وسیع تر از سایر مالیات های سنتی بوده و مواردی از قبیل خدمات تفریحی ، خدمات حمل و نقل ، خدمات قانونی ، خدمات ملکی و حتی خدمات زیر بنایی را نیز در بر می گیرد . این پایه وسیع توانسته است  در بسیاری از کشورها درآمدهای مالیاتی را به طور قابل توجهی افزایش دهد . از طرفی پایه ای از کشورها نیز به دلیل رعایت رفاه اجتماعی ، مواد غذایی و مواد مورد نیاز عامه مردم را مشمول نرخهای پایین تر مالیاتی کرده اند . هر چند که کشورهای عضو جامعه مشترک اروپا از جمله کشورهای پیشتاز در زمینه یکسان سازی نرخ های مالیات بر ارزش افزوده بوده اند ، لیکن تلاش آنها در این زمینه تا کنون به ثمر نرسیده است .

  سمفهوم و محتوای صورت ارزش افزوده

    اندازه گیری اقتصادی ارزش افزوده از مفهوم خاص آن متمایز است . یک تعریف از صورت ارزش افزوده این است که این صورت نشان دهنده تفاضل درآمد حاصل از فروش کالا یا خدمات با مواد و خدمات خریداری شده می باشد . این یک تعریف بسیار ساده بود و با مفهوم اولیه آن مطابق می کند و توسط اقتصاد دانان و مدیران تولید به منظور گزارشگری درون سازمانی مورد استفاده قرار می گیرد . اگر بخواهیم صورت ارزش افزوده را برای مقاصد گزارشگری برون سازمانی تهیه کنیم ، در سطحی بالاتر تعیین کننده ارتباط خاص جهت توزیع  ارزش افزوده ایجاد شده بین گروه های ذینفع خواهد بود . این گروه های ذینفع عبارتند از نیروی کار ، سهامداران ، تامین کنندگان سرمایه و دولت .

  در صورت ارزش افزوده این مساله اصلی که ثروت به وسیله سه عامل اساسی زمین ، کار و سرمایه ایجاد می گردد و این عوامل برای تولید یک کالا مورد نیاز می باشند مورد توجه قرار می گیرد .

  برای آنکه مفهوم ارزش افزوده و نحوه محاسبه آن نشان داده شود با ذکر مثالی این موضوع تشریح می شود .

   یک نظام اقتصادی بسیار ساده را تصور نمائید که در آن فقط 1000 کیلوگرم گندم به ارزش هر کیلو 50 ریال تولید می شود. ارزش تولیدات این نظام اقتصادی 50000 ریال است . حال اگر تصور کنیم که همین مقدار گندم مراحل تولیدی دیگری را نیز طی می کند ، لازم است ارزش تولید مراحل بعدی نیز به نوعی به حساب آیند . مثلاً فرض کنید این مقدار گندم در آسیاب تبدیل به آرد شده است و هر کیلو آرد به مبلغ 80 ریال به فروش رسیده و سپس در یک نانوایی تبدیل به 100000ریال نان می شود و نان به عنوان کالای نهایی مورد استفاده قرار گیرد . . سوالی که مطرح می شود این است که ارزش تولیدات این جامعه مفروض چه قدر است ، اگر به خواهیم ارزش محصولات را در مراحل مختلف ( گندم ، آرد ، نان ) با یکدیگر جمع کنیم ، رقم 230000 ریال می شود . ارزش آرد در بر گیرنده 50000 ریال ارزش گندم بوده و 100000 ریال ارزش نان تولیدی نیز شامل ارزش آرد و در نتیجه گندم است . بنابراین در چنین جمع بندی به خاط دوباره شماری ( و یا چند باره شماری ) ارزش کل محصول جامعه بیش از میزان واقعی به حساب می آید .

  علت دوباره شماری این است که فعالیتهای اقتصادی به صورت زنجیره ای انجام می گیرد . مثلاً‌ سنگ آهن در یک مرحله تولیدی تبدیل به چدن شده ، چدن در مرحله تولیدی دیگر به فولاد و فولاد به فولاد های مخصوص تبدیل می شود . فولاد مخصوص در مرحله دیگر تبدیل به مثلاً شاسی ماشین شده و شاسی با سایر قطعات در مرحله تولید نهایی ه اتومبیل تبدیل می گردد . حال اگر هر مرحله تولیدی توسط یک کارخانه یا یک واحد جداگانه انجام پذیرد ، ارزش تولید معدن  معادل ارزش مقدار سنگ آهنی است که استخراج کرده است و ارزش تولید چدن توسط ذوب آهن شامل ارزش سنگ آهن نیز هست ، و به همین ترتیب فولاد در بر گیرنده ارزش چدن ودر نتیجه سنگ نیز خواهد بود . و سرانجام اتومبیل در بر گیرنده ارزش کالاهای واسطه ای و نیم ساخته قبلی خود می شود . بدین گونه می بینیم که جمع کردن ارزش تولید مراحل مختلف تولیدی سبب می شود که ارزش سنگ آهن را به دفعات به حساب آوریم . برای جلوگیری از این مشکل در سنجش تولید یک نظام اقتصادی از مفهوم (( ارزش افزوده )) استفاده می نماییم .

  اگر ارزش افزوده کشاورزی را در مثال قبل 50000 ریال تصور کنیم ، ارزش افزوده آسیاب  30000=50000- 80000 ریال و ارزش افزوده نانوایی معدل 20000=80000-100000

  ریال است . این شاخص یعنی حاصل جمع ارزش افزوده فعالیتهای مختلف ، به عنوان شاخص مناسب ارائه عملکرد یک نظام اقتصادی می تواند به کار  رود .

 • فهرست:

  ندارد.


  منبع:

  ندارد.
   

پس از جنگ جهانی دوم، بنا به دلایل متعدد بسیاری از کشور ها در صدد اصلاح ساختار مالیاتی خود برآمدند.در این میان مالیات بر ارزش افزوده در دو دهه گذشته به عنوان یک روش جدید مطرح شده و به لحاظ ویژگیهای انعطاف پذیری که دارد مورد توجه کشورهای مختلف به هنگام اصلاح ساختار مالیاتی واقع شده است.اهم دلایلی که انگیزه‌های این اصلاح به شمار می روند را می توان در چهار گروه زیر طبقه بندی نمود: ...

مالیات بر ارزش افزوده، نوعی مالیات چند مرحله‌ای است که در مراحل مختلف زنجیره تولید، توزیع بر اساس درصدی از ارزش افزده کالاهای تولید شده و یا خدمات ارائه شده اخذ می‌شود، این مالیات در واقع نوعی مالیات بر فروش چند مرحله‌ای است که خرید کالاها و خدمات واسطه‌ای را از پرداخت مالیات معاف می‌کند. قبل از توضیح انواع مالیات بر ارزش افزوده، لازم است که مفهوم تولید ناخالص داخلی یا GDP مطرح ...

چکیده همه دولتها برای تأمین هزینه‌ های خود از منابع مختلف، درآمد ایجاد میکنند که دیرین ترین مورد آن به "مالیات ستانی" اختصاص دارد. در طول تاریخ حیات اقتصادی دولتها، منابع درآمدی به تدریج افزایش یافته است و امروزه بخشی از درآمدهای دولت در کشور ما از طریق استقراض از بانک مرکزی، فروش نفت خام و فروش خدمات مختلف مانند خدمات پستی، حمل و نقل و انحصارهای دولتی و در حال حاضر درآمدهای ...

بیان و علل وجود مسأله: 1-1 بیان مساله: یکی از مهم ترین مشکلات ساختاری اقتصاد کشور، ضعف نظام مالیاتی است. شرایط این نظام به گونه ای است که کمتر می توان نشانه هایی از یک نظام مالیاتی کارآمد در آن پیدا کرد. چرا که اگر کارآیی را انجام درست کار بدانیم، نظام مالیاتی ایران کار خود را درست انجام نمی دهد. به عبارت دیگر این نظام فاقد شاخص های اثبات کننده انجام درست کار یعنی دقت، سرعت و ...

اقتصاد ایران اکنون در چرخه رکود - تورم قرار دارد. کارشناسان اقتصادی و منابع منتشرشده از سوی مراجع بین المللی همه بر این باورندکه این بحران ، بحرانی زودگذر نیست . پژوهشهای اقتصادی آشکار ساخته است که ظرفیت تاریخی اقتصاد ایران حدود 30هزار دلار درآمد سرانه است ، در حالی که دست بالا در سال 1375 ازهشت درصد این ظرفیت استفاده شده است وبراساس گزارش ویژه مجله اکونومیست جهان درسال 2000 ...

بهار88 مقدمه مالیات بر ارزش افزوده درمقایسه با سایر مالیاتهای مرسوم نوعی از یک مالیات جدید است.گسترش این سیستم ، یکی ازمهمترین توسعه های مالیاتی و بی شک یکی از جدال برانگیزترین مباحث اواخر قرن بیستم است. این سیستم مالیاتی باتلاش اقتصاددانان برای رفع یا کاهش اختلال و نارسایی های مالیاتی سنتی و همچنین افزایش درآمد دولت شکل گرفته است. این مالیات یک نوع مالیات بر فروش چند مرحله ای ...

هدف ازتهيه اين پروژه معرفي ماليات بر ارزش افزوده به عنوان يکي از روش هاي جديد تعيين ماليات وتوضيحات درباره مفاهيم و اهداف تعيين ماليات براساس ارزش افزوده و همچنين تبعات متفاوت اقتصادي حاصل از اجراي ماليات برارزش افزوده مي باشد. همچنين در اين پروژه س

خبرگزاری مهر - گروه اقتصادی : در تماسی که با یکی از مدیران ارشد اقتصادی کشور داشتم به من گفت :"هم‌اکنون با همان مشکلاتی دست به گریبان هستیم که نفت را با قیمت 5 دلار عرضه می‌کردیم". با این پیش زمینه، وارد بحث اخذ مالیات در ایران می شویم. به عبارتی، بررسی می کنیم مالیاتی که دولت از اقشار مختلف جامعه اخذ می‌کند برای کسب درآمد است یا توسعه و رونق اقتصادی کشور و یا هر دو . بدین ترتیب ...

مقدمه : جلوگیری از فرار مالیاتی و اقتصاد زیر زمینی با اجرای مالیات بر ارزش افزوده حاصل می شود به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی و اقتصاد زیر زمینی پیاده سازی مالیات بر ارزش افزوده در کشور لازم است. در حال حاضر مالیات بر ارزش افزوده در 135 کشور دنیا پیاده شده است و این نوع مالیات هم اکنون در کشورهای فقیر ، غنی ، کشورهای خاورمیانه ، کشورهای حاشیه ایران اجرا می شود. به منظور ...

مفهوم ارزش مدیریت مبتنی بر ارزش به ذهن هر کسی که در سازمان است این موضوع را القاء می نماید که بیاموزد تصمیمات خود را مبتنی بر درک خویش از چگونگی کمک این تصمیمات به ارزش شرکت ، الویت بندی نماید. این بدین معنی است که همه فرآیندها و نظامهای اساسی به سمت ایجاد ارزش بایستی جهت گیری شوند. ارزش آفرینی Value Creation در چهارچوب فرآیند و زنجیره ارزش در ادبیات مالی و اقتصادی و بازرگانی ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول