دانلود مقاله رایگان بازارهای دیگر

Word 41 KB 5132 4
مشخص نشده مشخص نشده دانلود مقاله های رایگان
قیمت: ۰ تومان
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • بازارهای دیگر

   

  مقدار صادرات به کشورهای عربی به طور کلی در دهه گذشته رو به کاهش بوده است. اگرچه این کشورها با جذب فرشهای گران‎قیمت باعث افزایش صادرات این کالا شده‎اند، اما ارقام رسمی مقدار صادرات نشان دهنده محدود شدن بازار فرشهای ایران در کشورهای عربی  است. البته باید اضافه کرد که کشورهای عربی از  مراکز مهم جذب فرشهای قاچاق ایران است.

  کشورهای عربی به علت قرار گرفتن در محیطی کویری و گرم و خشک بیشتر طالب فرشهای ظریف بافت و گلدار با رنگهای ملایم هستند و این به دلیل جغرافیایی منطقه است. ضمناً کشورهای عربی به علت داشتن اماکن مذهبی و مقدس مسلمانان، خواهان فرشهای بزرگ پارچه نیز می‎باشند.

  از دیگر کشورهای نسبتاً مهم واردکننده فرش دستباف می‎توان از بلژیک، سوئد، استرالیا، کانادا، هنگ‎کنگ، دانمارک، قطر، سنگاپور، نروژ، فنلاند، اسپانیا، زلاندنو نام برد.

  از بازارهای جدید بین‎ المللی که جهت گسترش و توسعه صادرات فرش ایران دارای اهمیت فراوانی است بازار تایوان است. بازار تایوان یکی از بازارهای بکر در زمینه فرش می‎باشد و مردم این کشور دارای قدرت خرید بالایی هستند.

  از دیگر کشورهای شرقی به کره جنوبی می‎شود اشاره کرد. کشور کره، کشوری ثروتمند است که با تکیه بر توانمندیهای خود، راه پیشرفت را طی کرده است، مردم این کشور قدرت خرید بالایی دارند و لازم است در مورد بازار این کشور تحقیق و جستجو شود، تنها مشکل اساسی صادرات به این کشور وجود یک تعرفه 70 درصدی است و مقامات ایرانی برای حل این مشکل باید از سیستم تعرفه ترجیحی استفاده کنند.

  از دیگر بازارها، بازار کشورهای ثروتمند آفریقایی است که هنوز کار اساسی در مورد آنها صورت نگرفته است، بهتر است با در نظر گرفتن ثبات سیاسی و قدرت خرید مردم و عوامل محلی به فعالیت در این کشورها پرداخت. بازار زلاندنو هم از دیگر بازارهای بالقوه در زمینه فرش است که اطلاعات دقیقی در مورد این کشور در دست نیست و باید اطلاعات بدست آورده شده و بازار ایران را گسترش داد.

  در میان کشورهای اسکاندیناوی ارتباط فنلاند با ایران کمتر از همه و سوئد بیشتر از همه بوده است. دانمارک و نروژ پس از سوئد قرار داشته‎اند. این ترتیب هم از نظر سیاسی و هم از نظر اقتصادی صادق بوده و امروزه هم کم و بیش صادق است. بویژه سوئد از واردکنندگان فرش ایران بوده است. چرا که فرش ما سازگاری خوبی با آب و هوای سرد این کشور داشته است. هم‎اکنون در کاخهای این کشور، برخی از سازمانهای دولتی و خانه‎های ثروتمندان فرشهای خیلی خوب ایران بافت دوره صفوی به بعد وجود دارد. برخی دیگر از این قطعات زیر پا جفت و صرفا برای حفظ آرایش و به حالت اشیاء موزه‎ای نگهداری میشوند.

  حجم قابل توجه فرشهای کهنه‎ای که در سالهای اخیر در برخی از فروشگاه‎ها و انبارها فراهم شده است. نشان از رونق بازار فرش ایران در این سرزمین‎ها بویژه سوئد دارد. باید توجه داشت که این کشور در حدود پنجاه سال اخیر هیچ جنگی را شاهد نبوده و توانسته خود را در امان نگهدارد. به همین دلیل رکودهایی که با جنگهای اول و دوم جهانی پدید آمد در این کشورها چندان معنایی نداشته و سیاستمداران آن توانسته‎اند حتی از آن وضع‎اسف‎بار برای بالا بردن سطح صنعت و تولید خود استفاده کنند و کشور خود را به یکی از مرفه‎ترین کشورهای اروپا تبدیل کنند. این وضع بسیار ضعیف‎تر در مورد نروژ و دانمارک هم صدق میکند که از موج حوادث دورتر بوده‎اند. اما به علت شرکت در جنگ مانند سوئد نشدند.

  ولی در عین حال با ظهور جنگ دوم جهانی و پس از آن قالی ایران اندک اندک کیفیت خود و سازگاری خود را با تحولات سریع این کشورها از دست داد و پس از انقلاب به کالای وارده متروکی تبدیل شد. به حدی که امروزه مثلا نسلی که به فرش شرقی و به ویژه ایرانی علاقه دارد. یک خرسک موصل هفتاد ساله را بر فرش‎های کنونی تبریز و قم و اصفهان ترجیح میدهد و به آنها اعتنایی نمیکند. وضع در مورد نسل جوانتر بکلی دیگر است.

  سخنان بالا به این معنی نیست که دربازار اسکاندیناوی فرشهای امروزه ایرانی یا مشابه چینی، هندی و پاکستانی آنها وجود ندارد اما مصرف آن‎ها کم و تا حدی به وسیله ایرانیان، اعراب و به ندرت جمعیت‎های دیگری صورت میگیرد که یا توانای آوردن آن فرشها را از کشورهای مادر دارند یا به تفاوت یک تا دو میلیون تومان آن چندان اهمیتی نمیدهند.

  در این کشورها و به ویژه در سوئد اقلیتی که بازمانده اشراف و خانواده‎های ریشه‎دار قدیمی است هنوز دلبسته فرش ایرانی است و آن را به فرشهای دیگر ترجیح میدهد. اما سلیقه ویژه‎ای دارند که فرش‎های امروز ایران به ندرت پاسخگوی آن است. برای مثال فرشهای ایران پیش از 1320 در این کشورها و به ویژه در سوئد علاقه‎مند دارد نظیر بختیاری، فراهان و محال (سلطان‎آباد، ساروق، مشک‎آباد، میغان، آشتیان، تفرش، رودبار و محال که بافت لری دارد و…) ، موصل‎های خوب مثل بیدگنه، قلتوق، بوغداکندی… اردبیل، شاهسون، زنجان، مجموعه هریس (شامل بخشایش، زرنق، گوراوان، خوی، بیجار، فرشهای عشایری، ورامین، کرمان، مشهد، کاشان، سنه، کرمانشاه، و مجموعه کردی و لری بافت اشتران و بروجرد و اطراف آن، نهاوند (مانند عشوند) مزلقان و غیره. روی هم رفته بیشتر فرش های عشایری و روستایی مورد علاقه بوده و طرحهای جدید بازارچندانی ندارند و روز به روز بازار خود را به دلایل زیر از دست میدهند:

   فرش ایرانی جنس مرغوب خود، به ویژه پشم شناسنامه‎دار خود را از دست داده است. بسیاری از فرشهای کردی یا قشقایی و امثال آن با پشم‎های غیربومی نامرغوب بافته میشوند. پشم‎های غیر ایرانی هم مزید بر علت است.

   این فرش‎ها رنگهای زیبای قدیمی (کلاسیک) خود را از دست داده و دسته‎هایی از آنها بسیار تیره شده‎اند.

   بسیاری از طرحهای زیبا متروک شده و جای آنها را نقشه‎های بی‎اصالت، سرهم بندی شده، کودکانه و ذوق ویژه‎ای که متاسفانه (عربی) نامیده میشود، گرفته است. فرشهای تصویری ایران در این سرزمین‎ها مضحک و اسباب ریشخند است و به هیچ وجه خریداری ندارد.

   به علت کوچک شدن خانه‎ ها دیگر فرش بزرگتر از پنج مترمربع به ندرت مصرف دارد.

   به علت تغییر ذوق و سرعت تحول  به ویژه در آرایش خانه، فرش ایرانی توانایی انطباق ندارد و با آرایش‎های امروزی خانه‎ها، مبلمان، پرده‎ها، کاغذهای دیواری و امثال آن سازگار نیست.

  خوشبختانه اتحادیه فرش ‎فروشان سوئد نه تنها جمعیتی نسبتاً قابل توجه بلکه افراد با اطلاع و فرش ‎شناس بسیار قوی دارد و این عده از ناچاری کم‎کم به سوی خرید و فروش انواع فرشهای دیگر، چه دستباف و چه ماشینی  گرایش می‎یابند و اگر فرش ایرانی در وضعیت کنونی بماند با خروج فرشهای موجود از بازار، بیش از پیش به فرش چینی و فرشهای ماشینی گرایش خواهند یافت. اما حجم عظیم موجودی برخی از فرش‎فروشان ، حاکی از آن است که قبلا با وجود گران بودن نسبی، فرش ایران مصرف بیشتری داشته است. نسل جدید خود مسائل دیگری دارد که باید به آن توجه کرد:

   براساس گرایشی که در اروپا عمومی است و تا حدی دارد به جاهای دیگر هم سرایت میکند، بسیاری از جوانان فکر میکنند چرا حاصل سالها زحمت خود را بدهیم خانه، فرش، اتومبیل و امثال آن بخریم. ما میتوانیم با این پولها سفر کنیم کشورها، موزه‎ها، مجموعه‎های هنری و…را ببینیم و زندگی سرشارتر و بهتری داشته باشیم. آنان حتی اگر اتومبیل، کامپیوتر و امثال آن بخرند به دلیل آن است که ابزار کارشان است. از ابزار کار نمیتوان گذشت. در ایران و به ویژه تولید فرش آن کسی را نداریم که بتواند پاسخگوی این نسل در غرب باشد از میان تولیدکنندگان ایران کمتر کسی توان درک مسائل نسل جدید غرب را دارد و متاسفانه به علت تبلیغات سطحی و دشمنانه سالهای اخیر و انتخاب مسئولانی با سلیقه‎ای ویژه، کار ما به نادانی در برابر تحولات غرب کشیده است. 

   این نسل می‎اندیشد که زیبایی هم به سرعت تحول‎پذیر است و کالای تزئینی و مصرفی، از جمله فرش را هم تا زمانی باید نگهداشت که دل را نزند و چشم را خسته نکند. متأسفانه حتی فرش ماشینی ما هم نابراه رفته و به تقلید از فرش سنتی شتافته است. درک کشور ما از نسل جدید غرب، ذوق و سلیقه او بسیار کم و توان تحول در ما هم به همان اندازه است. تولیدکنندگان کنونی ایران توانائی پاسخگویی به سلیقه این نسل را ندارند.

   به علت سنتی، کمی سواد و حتی بی‎اطلاع بودن تولیدکنندگان فرش ایران، ابتکار ونوآ‎وری فرش در ایران از بین رفته و حتی بسیاری از فنونی که میتوانست ما را دراین سالها یاری کند فراموش شده است. فراموش شدن نقشه‎ها و نقش‎های اصیل ما به ویژه انواع عشایری و روستایی آن- که سخت مورد علاقه جوانان غرب است – از جمله نقاط ضعف ماست.

  با دیدن نمونه فرشهای ایرانی در برخی از انبارهای اسکاندیناوی، بویژه سوئد میتوان دریافت که روزگاری مثلا بین 1300 تا 1320 خورشیدی چه اندازه فرش ایرانی به این کشورها وارد شده است. اما چنان که گفته شد فرش امروز ایرانی بسیار محدود و در تعداد مشخصی از فرش فروشیهای خیابانی چشمگیر عرضه میشود، و فرش فروشان قدیمی که معمولا گالریهایی درون ساختمانها و دور از چشم دارند، تنها با فرشهای کهنه و مشتریان ویژه خود سروکار دارند. در اتحادیه فرش فروشان سوئد اشخاص وارد و آگاه بسیار قوی وجود دارند و در مجالس خود، درباره فرش ایران و بویژه نمونه‎های کمیاب و بسیار زیبا سخن میگویند و نمونه‎هایی را به نمایش میگذارند، اما متاسفانه این گونه جلسات حلقه بسته‎ای است که هیچ ایرانی فعال و آگاه و علاقه‎مند تولید به آنها راه ندارند و شاید از وجود آنها هم آگاه نباشند.

  از آنجا که گبه تا حدی جبران چهره ثابت و بسته فرش ایرانی را میکرد، در اینجا هم مدتی خواستار یافت، اما با تکراری و یکنواخت شدن طرح آنها و بویژه با بی‎روح و بی معنی شدن طرحهای جدید که ابتکار تولید کنندگان پانزده ساله اخیر است، به سرعت از رونق افتاد. متاسفانه وضع درایران و فهم و سواد بیشتر تولیدکنندگان در حدی است که انسان از توصیه‎های جدید مهم می‌ترسد. چرا که ممکن است با دید سطحی وشتابزده فکری را که حاصل سالها کار است، چنان از اصل بیاندازد که حاصل کار تفاوتی با تولیدهای دیگر نداشته باشد، در اینجا چنین مینماید که فرش ایران آهنگ رو به زوال دارد و چنان که همه کوششهای اخیر تشکیل و ایجاد انواع نمایشگاهها و تسهیلات، کاری از پیش نبرده است، ناگزیر مسئولان امر باید به شکست برنامه‎ های خود اعتراف و از اشخاص دلسوز و آگاه و نه فرصت‎ طلبان اقتصادی  برای ارتقاء فرش ایران یاری بجویند.

 • فهرست:

  ندارد.


  منبع:

  ندارد.
   

جام جم آنلاین: در منطقه ورامین قالیبافی همچون بسیاری از مناطق دیگر همواره در کنار کشاورزی مد نظر بوده ولی به دلیل اینکه در این منطقه شغل اصلی مردم کشاورزی است قالیبافی به عنوان ممر درآمدی درکنار سایر شغل ها دنبال شده است. به گزارش خبرنگار ایرنا، شهرستان ورامین به علت قرارگیری بر سر راه مهاجران و کوچ نشینان، اقوام مختلف جمعیت را در خود جای داده است. اقوام مختلف کرد، لر، ترک و عرب ...

فرش ایران دارای تاریخی بسیار طولانی است، در ایران از دیرباز بافتن انواع فرش متداول بوده و انگیزه ای اجدادی داشته است. به نوشته مورخان، جهانگردان، جنگجویان و آثار مکشوفه از گذشتگان گویای آن است که فرشبافی به صورت هنری دستی ، مردمی ، روستایی و عشایری در ایران سابقه بس دراز دارد. پروفسور «رودنکو» کاشف «فرش پازیریک» معتقد است که قالی مذکور کار مردم ماد یا پارس و پارت (خراسان بزرگ) ...

شناخت سلایق و نیازهای بازار جهانی فرش الف:آلمان کشور آلمان یکی از بزرگترین وارد کنندگان فرش دستباف ایران می باشد به طوریکه در سال 1375 از نظر وزنی 8/48% را از نظر ارزشی بالغ بر 40% از صادرات فرش کشورمان را به خود اختصاص داده است. سهم آلمان از صادرات فرش دستباف در سال 84 از نظر وزنی 6/22% و از نظر ارزشی 4/19% بوده است و در هشت ماهه اول سالجاری کشور آلمان برای اولین بار پس از ...

کشور آلمان یکی از بزرگترین وارد کنندگان فرش دستباف ایران می باشد به طوریکه در سال 1375 از نظر وزنی 8/48% را از نظر ارزشی بالغ بر 40% از صادرات فرش کشورمان را به خود اختصاص داده است. سهم آلمان از صادرات فرش دستباف در سال 84 از نظر وزنی 6/22% و از نظر ارزشی 4/19% بوده است و در هشت ماهه اول سالجاری کشور آلمان برای اولین بار پس از ایالات متحده امریکا (که از نظر وزنی 5/27% واز نظر ...

وضعيت فرشبافي در بسياري از کشورهاي جهان از جمله ايران، ترکيه، هند، پاکستان، افغانستان، چين، مراکش، مصر و... از ديرباز متداول بوده است و مردم اين کشورها به کار بافتن قالي آشنايي داشته‌اند و اين کشورها را مي‌توان به عنوان قديمي‌ترين مراکز بافت فرش در

مقاله کاربرد RFID در صنعت فرش دستباف ایرانی کاربرد RFID در صنعت فرش دستباف ایرانی سید وحید رضا نورایی، فاطمه بازرگانی، سید حسام الدین انوار مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران ایران واژه های کلیدی: فرش دستباف، RFID ، کد شناسایی، ردیابی چکیده در حال حاضر اخباری مبنی بر کپی‌برداری از نقشه‌های ایرانی، شیوه تهیه رنگ طبیعی و نحوه نصب دار قالی به شیوه ایرانی در خارج از کشور شنیده ...

صادرات فرش دستباف ایران در پنج سال گذشته روند نزولی داشته و پایین بودن قیمت فرش کشورهای رقیب در مقایسه با فرش ایران و هماهنگ بودن آن با سلایق بازارهای جهانی نیز از عوامل عمده رشد برخی از کشورها در بازارهای جهانی به شمار می رود، اما شایان ذکر است که ایران همچنان رتبه اول بازار جهانی را به خود اختصاص داده است. وزارت بازرگانی در پاسخ به تذکر تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ...

صدور کارت ملی و بین المللی برای فرش های دست بافت بر اساس گواهی ها و تضمین های بین المللی، هر تخته فرش دستباف با هویت تضمین شده به بازارهای جهانی راه می یابد. سلیمان مددپور - مدیرعامل شرکت توسعه سنجش صادرات فرش ایران - در گفت وگو با ایسنا از اجرایی شدن طرح کنترل کیفی فرش دستباف خبر داد و افزود: با انجام کنترل کیفی، فرش دستباف از بی هویتی نجات می یابد چرا که هویت فرش دستباف ایرانی ...

فرش دستباف ایران صاحب کارت شناسایی ملی و بین المللی می شود تا در بازارهای داخلی و بین المللی به آسانی قابل تشخیص و مقایسه با فرش های هندی، چینی و سایر کشورها باشد. سلیمان مددپور، مدیرعامل و رییس هیات مدیره شرکت «توسعه صادرات سنجش فرش» با اعلام این خبر به خبرنگار سرمایه گفت: «با به ثمرنشستن همکاری 11 ساله این شرکت و انجمن نظارت عمومی سوییس )SOCIETY GENERAL DE SURVILENCE( کار نصب ...

فرش ایرانی روند نزول صادرات فرش دست بافت ایرانی در سال های اخیر تداوم داشته و به گفته دست اندرکاران بازار فرش، اکنون فرش های کپی شده از طرح و نقش فرش ایرانی بسیاری از بازارهایی هدف فرش دستباف ایرانی را به خود اختصاص داده است. با روند نزولی صنعت فرش ایرانی در بازارهایی صادراتی طی سال هایی اخیر و عده های بسیاری برای بازاریابی و افزایش قدرت صادر کنندگان فرش ایرانی در بازارهایی هدف ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول