دانلود مقاله پرورش قارچ صدفی

Word 98 KB 6469 31
مشخص نشده مشخص نشده کشاورزی - دامپروری
قیمت قدیم:۹,۸۵۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۸,۶۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • مقدمه:

  امروزه پرورش انواع قارچهای خوراکی اهمیت بسزایی در دنیا کسب کرده و از پیشرفتهای قابل توجه و چشم گیری برخوردار شده است با اینکه قارچ از بقایای مواد زاید گیاهی و صنعتی تغذیه می کند اما سرشار از پروتئین، کلسیم، فسفر و ویتامین و انواع اسید آمینه ضروری است. با پرورش قارچ می توان ضمن تهیه غذاهای لذیذ، مقوی و ارزان، کمبود و پروتئین و ویتامینهای K, E, D, A و املاح معدنی از قبیل کلسیم، آهن و فسفر مورد نیاز به ویژه کودکان و خانمهای باردار را با تغذیه قارچ تازه تامین نمود. قارچهای خوراکی گروهی از قارچهای کلاهک دار هستند که تا کنون مانند سایر قارچها جزء سلسله گیاهان طبقه بندی می شدند. زیرا دارای دیواره سلولی و هاگ هستند. این گروه تفاوت زیادی با گیاهان دارند از جمله اینکه فاقد کلروفیل هستند بنابراین برای تغذیه احتیاج به مواد غذایی آماده و پرورده دارند. قارچهای کلاهک دار و طبیعت به صورت وحشی و خودرو و در مناطق مختلف کره زمین از کوهستانهای برف گیر گرفته تا بیابان های خشک و کویری و در انواع خاکهای مراتع، جنگلها و مزارع رشد می کنند افزایش و توسعه ی قارچهای خوراکی تاثیر قابل توجه ای روی تولید غذا و حل مشکلات ضایعات آلی غیر خوراکی دارد. از میان قارچهای خوراکی، انواع قارچهای صدفی در آب و هوای نیمه گرم سیبری به خوبی رشد می کنند و قادر هستند مستقیما مواد آلی موجود در مواد فاقد را تجزیه کرده و اندامهای باردهی با میزان تولید بالاتر و مقادیر قابل توجهی مواد مصرفی و ویتامینها توانایی تولید آنزیمهای اکسید کننده و هیدرولیز کننده توسط قارچ صدفی، امکان کشت موفقیت آمیز آن را روی انواع موادیست ارزان قیمت مانند کاه برنج کاه گندم، خاک اره، روزنامه و غیره فراهم می کند.

  قارچ های تولید شده از ضایعات کشاورزی و صنعتی دارای 30 تا 50 درصد پروتئین برحسب وزن خشک و حدود 3 تا 4 درصد بر پایه وزن تر هستند این نسبت دو برابر سبزی هایی نظیر: مارچوبه، کلم و به ترتیب چهار برابر و دوازده برابر میوه هایی نظیر پرتقال و سیب است. پروتئین قارچ های خرواکی هر 19 اسید آمینه ضروری بدن را دارد. بنابراین مصرف قارچ خوارکی تا حدودی می تواند مشکل کمبود پروتئین را در کشورهای در حال توسعه برطرف کند. البته برخلاف آنچه گفته می شود مقدار پروتئین قارچ های خوراکی در مقام مقایسه با گوشت زیاد نیست ولی از حدود 50 درصد پروتئین که در قارچ اندازه گیری شده است حدود 70 الی 80 درصد آن قابل جذب بدن انسان می باشد. قارچ های خوراکی به دلایلی مانند رشد آسان، میزان بالای تولید محصول در واحد سطح، عدم تهیه کمپوست، و خاک پوششی، دارا بودن شکل و نره خوب، قابل کشت بودن در داخل جلبه ها، سبدیها، کیسه های نایلونی، قفسه های و غیره به سرعت صورت یک گونه تجاری در بسیاری از کشورها خصوصا جنوب شرقی آسیا توسعه یافت. این گونه را می توان در دامنه وسیعی از حرارت حدود 22 تا 28 درجه سانتی گراد کشت داد.

  پیشینه قارچ در جهان و ایران:

  کشف قارچ خوراکی در آسیا تاریخی 2000 ساله و در اروپا قدمتی 300 ساله دارد، با خاتمه جنگ جهانی دوم کشت قارچ های خوراکی در بسیاری از کشورهای اروپائی به سرعت افزایش یافت. به طوری که اکنون تولید قارچ در 58 کشور تولید کننده به مرز سه میلیون و 163 هزار و 934 تن در سال رسیده است. امروز مصرف سرانه کشورهای اروپایی 4 کیلو و برداشت قارچ از هر تن کمپوست به 350 کیلو رسیده است. با وجود اینکه قرین به 50 سال است از اولین قارچ خوراکی در ایران می گذرد، اما در مقایسه با بسیاری از کشورها از قدرت بیشتری برخوردار است. اما مشکلاتی از قبیل دانش فنی، نبود افراد متخصص و نیز عدم وجود مراکز تحقیقاتی مطابق با علم روز باعث شده تا میزان تولید و مصرف قارچ در ایران در سطح هیچ یک از کشورهای پیشرفته جهان نرسد. در ایران قارچ صدفی و قارچ تکمه ای تولید و کشت می شود. تا امروز 97 واحد پرورش قارچ تکمه ای در کشور احداث شده است.

  نخستین همایش قارچ های خوراکی در ایران 16 شهریور ماه در فرهنگسرای اشراق برگزار شد که این مراسم جمعی از مقامات کشوری، اساتید علمی و تولید کنندگان قارچ نیز حضور داشتند.

   

   

  هدف از برپایی این همایش:

  تحلیل و بررسی مشکلات و تولید کنندگان قارچ در ایران.

  بررسی امکان افزایش کمی و کیفی تولید قارچ در ایران.

  حمایت از حقوق تولید کنندگان.

  ترویج فرهنگ مصرف قارچ در میان اقشار گوناگون جامعه.

  تلاش در جهت افزایش میزان اشتغال در بخش تولید قارچ در کشور.

  ارتقاء سطح دانش و مهارت و گسترش فن آوری جدید در تولید قارچ در ایران.

  در زمینه تولید قارچ بخش خصوصی بسیار جلوتر از بخش دولتی است. امروز میانگین مصرف سرانه قارچ 220 هزار و 250 گرم در سال است. این در حالی است که مصرف سرانه در کشورهای پیشرفته 3 کیلو برای هر نفر است. میزان تولید قارچ در کشور در دو دهه گذشته کمتر از 20 گرم بوده است.

  در گواتمالا تصاویری از خدایان متعلق به 3500 سال قبل از میلاد مسیح دیده شده که خدایان آنها به شکل قارچ بوده اند. مردم دنیا هم به دو دسته تقسیم می شوند.

  1- گروهی که قارچ دوست دارند.              2- گروهی که قارچ دوست ندارند.

  تا چند سال قبل تصور بر این بود که تنها 20 گونه قارچ در دنیا تولید می شود. اما بعد مشخص شد در کشور چین 50 گونه قارچ برای خوراک و دارو کشت می شود. البته بسیاری از قارچ ها قابل کشت نیستند. اما قابل خوردن هستند. امروزه قارچ را داروی قرن 21 نامیده و تعداد واقعی آن را به صورت تخمینی 140 هزار گونه در دنیا دانسته اند که فقط 12 هزار گونه از آن شناسائی شده است. در ایران 2000 گونه قارچ خوراکی شناسائی شده است که 50 نوع آن قابل کشت مصنوعی و پروری است. قارچ های سمی، داروئی، خلسه آور. قارچ خاصیت ضد سرطان، کاهش کلسترول و فشار خون، تنظیم قند خون جلوگیری از انسداد عروق ضد آلرژی و التهاب پوست دارد.

  مقدار آنتی اکسیدان قارچ 4 برابر جگر سیاه و 12 برابر گندم است. قارچ های خوراکی مقدار کمی چربی دارند (2 درصد) و از درصد بسیار زیادی مواد معدنی (سدیم، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، آهن و فسفر) برخوردار هستند. قارچ میزان زیادی پروتئین دارد که دقیقا بعد از گوشت قرار می گیرد و می تواند برای کسانی که منع خوردن گوشت قرمز را دارند جایگزین بسیار مناسبی باشد.

  از بحث فوائد قارچ که بگذریم نکته قابل اهمیت دیگر مسئله اشتغال زائی آن است. کشور چین در سال 6/8 میلیون تن (تقریبا 70 درصد تولید جهانی) قارچ دارد که برای 30 میلیون نفر در این کشور شغل ایجاد کرده است. چین بزرگترین تولید کننده قارچ در جهان است بعد از چین، آمریکا و هلند قرار گرفته اند. ایران در این قیافه رتبه 17 را به خود اختصاص داده است.

   

   

  اصول ایجاد کارگاه تولید قارچ:

  مهمترین نکته در ایجاد یک کارگاه تحقیقات قارچ خوراکی رعایت سه اصل زیر است:

  آموزش در سطوح مختلف

  برگزاری دوره های مختلف

  آموزش روستاییان

  در کشور چین در مدت 25 سال بیش از 80 دوره در 140 دوره آموزش در کل کشور برگزار شده است و 230 محقق در آنجا مشغول به کار هستند. ایران علیرغم داشتن پتاسیم بالا متاسفانه از سطح دانش و تحقیقات برخوردار نیست ایران 5/23 میلیون تن کلش گندم و برنج دارد به اضافه ضایعات مرغداری و کشاورزی که این ضایعات سوخته می شوند.

  اما ما می توانیم آنها را برای تولید پروتئین بکار بریم و با آموزش در سطح روستاها چگونگی بهروری از ضایعات را داشته باشیم علاوه بر منبع درآمد از بسیاری از مهاجرتها نیز جلوگیری به عمل می آید.

   

   

   

  عنوان طرح:

  تولید قارچ صدفی

  کارگاه تولید قارچ صدفی

  صاحبان: سمانه رحمتی- معصومه حصاری

  آدرس: خراسان شمالی- بجنورد-

  تلفن:

  سایت:

  شرح فعالیت اقتصادی:

  در دو دهه اخیر پرورش قارچ خوراکی در دنیا افزایش قابل توجهی یافته است. تولید و عرضه این محصول در کشورهای صنعتی جهان بصورت صنعتی و با استفاده از مدرنترین تکنیکهای موجود انجام می گیرد. به علاه در این گونه کشور ها همچنان شیوه های سنتی از قبیل جمع آوری و عرضه قارچهای جنگلی و یا پرورش آن در سطوح کوچک و بعنوان سرگرمی ادامه دارد. با توجه به همین تنوع در تولیدات است که قیمت قارچ خوراکی در اروپا در زمستان بالاترین رقم را داشته ولی در تابستان به علت عرضه قارچهای جنگلی پائین ترین سطح را دارا می باشد با وجود این چون کیفیت قارچ صنعتی بهتر از قارچ جنگلی است قیمت آن بالاتر می باشد. در اروپا تقاضا برای محصول مرغوب زیاد است و صنایع کنسرو سازی ماده، لوله کمی در اختیار خواهد داشت. زیرا بیشتر محصول بصورت تازه به بازار عرضه می شود. به علاوه موسسات ویژه پرورش قارچ خود دارای صنایع کنسرو سازی بوده و بدین وسیله با کنسرو کردن محصول اضافی تعادل لازم بین عرضه و تقاضا را ایجاد کنند. قسمت عمده قارچ تولیدی در اروپا و آمریکا و موسسات ویژه و تخصصی انجام می گیرد با توجه به رقابت شدید بین موسسات مختلف پرورش قارچ موقعی اقتصادی خواهد بود که اندازه واحد تولیدی در حدی باشد که در تمام طول سال قادر به تولید و ارائه محصول باشد. بنابراین تجزیه و تخصص لازمه بقاء یک واحد تولیدی خواهد بود.

  تغییرات اصولی که در سالهای اخیر در روش های تولید قارچ صورت گرفته در کمتر محصول دیگری می توان مشاهده کرد. از جمله می توان به بستر غذایی جدید مکانیزاسیون آماده کردن بستر کاشت، عملیات کاشت، ضد عفونی تنظیم آب و هوا در سالن های پرورش و بهبود در کیفیت مایه قارچ اشاره کرد. با استفاده از تکنیک پیشرفته عملکرد قارچ در واحد سطح افزایش چشم گیری یافته است. به همین دلایل شاید موسسات سنتی فاقد مکانیزاسیون قادر به رقابت با واحدهای مدرن امروزی نبوده و از نظر اقتصادی قابل دوام نخواهند بود. البته باید توجه داشت برای احداث واحدهای تولیدی مدرن سرمایه گذاری زیادی لازم است کلی سرمایه ای که ما برای تاسیس کارگاه مورد نظر با توجه به هزینه های سالیانه و سرمایه گذاری های ثابت و جاری بالغ بر ریال 64445000 برآورد نموده ایم سرمایه لازم جهت اجزای طرح از طریق آوره نقدی موسینس و دریافت وام از بانک کارآفرینی است.

  تحلیل پروژه:

  از آنجایی که این طرح برای 33 نفر ایجاد اشتغال می کند و تولید سالانه به میزان 200000 کیلو برای رفع نیاز مشتریان می تواند بر اقتصاد جامعه تاثیر زیادی داشته باشد. و اینکه قارچ با داشتن املاح و ویتامین های بسیار می تواند جایگزین خوبی برای گوشت باشد که در اقتصاد خانواده و جامعه تاثیر گذار است. علاوه بر اینکه این طرح در اقتصاد و فرهنگ جامعه تاثیر  می گذارد با تولید بیشتر و افزایش کیفیت و کمیت تولید می توانیم از لحاظ سیاسی نیز جایگاه خوبی در جهان داشته باشیم. همچنین از آنجایی که در کشور ما تولید قارچ خیلی نیفتاده و استقبال زیادی صورت نگرفته. اما خوشبختانه علاقه و توجهی که از طرف عده ای در سنوات اخیر نسبت به این امر ابراز گردیده است، امید ترقی و آینده روشن را نوید می دهد. ما به این نتیجه رسیدیم که با داشتن منابع اولیده تولید در داخل کشور و بازار مصرف در خود شهر و شهرهای همجوار          می توانیم طرح موفقی داشته باشیم.

 • فهرست:

  ندارد.


  منبع:

  ندارد.

تولید و پرورش قارچ صدفی متاسفانه به علت عدم آشنایی برخی از فعالان بخش تولید قارچ صدفی به فنون بازاریابی صحیح و ارایه نامناسب قارچ، ویا ارایه قارچهایی با کیفیت پایین به بازار و همچنین وجود رقابت ناسالم در بین تولید کنندگان قارچ صدفی، درحال حاضرتولید قارچ به صورت صنعتی علیرغم نیاز بازار، سودآوری پایینی دارد. عدم اطلاع رسانی صحیح وبعضا ارایه اطلاعات غلط و ناکافی و خودداری از تصویر ...

مقدمه قارچ ها بسیار متنوع وگوناگونند دسته ای تک سلولی هستند که بیشتر بیماریزا می باشند که موجب بروز بیماریهای قارچی در انسان و گیاهان می شوند . شایعترین آنها قارچ کچلی و دیگر قارچهایی است که روی پوست بدن جانداران به ویژه گوشتخواران ضایعاتی مانند نوعی بیماری پوستی بوجود می آورد و از برخی جانوران چون سگ و گربه به انسان سرایت می کنند و یا قارچی که بر روی بوته تیره گندمیان نشو و نما ...

مقدمه انسان از هزاران سال گذشته از قارچ‌ها آشنا بوده و از آن به عنوان منبع تأمین غذا استفاده کرده است. قارچ‌ها که بیشتر در مناطق جنگلی به صورت خودرو رشد می‌کنند به علت بالا بودن پروتئین به‌عنوان پروتئین جنگل معروف شده‌اند. زمین‌هایی که دارای خاک غنی از مواد آلی هستند مکان مناسب برای رویش قارچ‌ها می‌باشند. استفاده از قارچ‌ها به صورت خودرو تا زمان ناپلئون ادامه داشت تا این که ...

متاسفانه به علت عدم آشنايي برخي از فعالان بخش توليد قارچ صدفي به فنون بازاريابي صحيح و ارايه نامناسب قارچ، ويا ارايه قارچهايي با کيفيت پايين به بازار و همچنين وجود رقابت ناسالم در بين توليد کنندگان قارچ صدفي، درحال حاضرتوليد قارچ به صورت صنعتي عليرغ

قارچ خوراکی صدفی Oyster mushroom) ) محل رشد در طبیعت : بر روی چوبهای پوسیده یا در حال پوسیدن و سطح درختان . دارای قدرت تجزیه بالاو براحتی مواد سلولزی راکلونیزه می سازد . دارای رنگهای مختلف کلاهک از قبیل سفید ، آبی ، خاکستری ، طلایی ، قهوه ای و … قارچ صدفی درختی Pleurotus osteratus در جنگهای درختان سخت چوب گسترش فراوانی دارد . گونه های زراعی معروف : P,cittinopileatus/ ...

قارچ خوراکی صدفی Oyster mushroom) ) محل رشد در طبیعت : بر روی چوبهای پوسیده یا در حال پوسیدن و سطح درختان . دارای قدرت تجزیه بالاو براحتی مواد سلولزی راکلونیزه می سازد . دارای رنگهای مختلف کلاهک از قبیل سفید ، آبی ، خاکستری ، طلایی ، قهوه ای و … قارچ صدفی درختی Pleurotus osteratus در جنگهای درختان سخت چوب گسترش فراوانی دارد . گونه های زراعی معروف : P,cittinopileatus/ ...

از نظر تاریخچه،پرورش قارچ در هاله ای از ابهام به سر برده.قبلاً از قارچ ها به عنوان مواد توهم زا درفالگیری استفاده میکردندوقارچ راگوشت خدا می نامیدند،ولی بدون شک معلوم شده است که قارچ برنج که درچین تقریباًاز2000سال قبل با ساده ترین روش والهام از طبیعت برروی چوب درختان کشت می شده است وتکنولوژی روش کاشت این قارچ ها جزءهنرهای خیلی قدیمی و محرمانه ی این سرزمین ها بوده است،فقط تاریخ ...

نتايج محاسبات فني، مالي و اقتصادي براي طرح توجيهي پرورش قارچ شناسنامه طرح توجيهي پرورش قارچ مجري طرح توجيهي پرورش قارچ آقاي توليدات طرح توجيهي پر

وجودگرما و هوای مرطوب در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری محدودیت های عمده ای در امر کشت و پرورش بسیاری از قارچ های خوراکی متداول، مانند قارچ دکمه ای Agaricus bisporus و شی تا که Lentinula ایجاد می کند. قارچ چینی با رشد برروی کاه برنج، قارچی مناسب برای مناطق گرمسیری بوده و در این مناطق از اهمیت زیادی برخوردار است. کشت و پرورش قارچ های صدفی، نسبت به سایر قارچهای خوراکی، بسیار ارزان و ...

پرورش انواع قارچ های خوراکی مقدمه: امروزه پرورش انواع قارچهای خوراکی اهمیت بسزایی در دنیا کسب کرده و از پیشرفتهای قابل توجه و چشم گیری برخوردار شده است با اینکه قارچ از بقایای مواد زاید گیاهی و صنعتی تغذیه می کند اما سرشار از پروتئین، کلسیم، فسفر و ویتامین و انواع اسید آمینه ضروری است. با پرورش قارچ می توان ضمن تهیه غذاهای لذیذ، مقوی و ارزان، کمبود و پروتئین و ویتامینهای K, E, ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول