دانلود مقاله انواع گل و گیاه

Word 66 KB 6596 45
مشخص نشده مشخص نشده کشاورزی - دامپروری
قیمت: ۴,۵۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • فارسی اصیل: ندارد

  فارسی رایج: آرالیا

  نام انگلیسی: False castor oil plant

  گیاهی مقاوم به تغییرات درجه حرارت، متعلق به خانواده «آرالیاسه» برگها شبیه پاپیتال و پنجه ای با هفت بریدگی عمیق، همیشه سبز، با رنگ سبز روشن و براق، سریع الرشد و ارزان و نگهداری آن ساده است، در بعضی کتب، آن را به نام «فاتسیاژایونیکا» می شناسند، برگها نسبت به ماده براق کننده شیمیای خساس هستند، در اواسط تابستان گلهای سفید به صورت خوشه ظاهر می گردند، احتیاج به نور بیشتری دارد.

  نیازها

  نور: اگرچه مکانهای پرنور را ترجیح می دهد ولی در نیم سایه و نیم آفتاب قابل نگهداری است.

  دما: قابلیت تحمل زیادی دارد و در درجه حرارت صفر تا 21 درجه سانتیگراد به رشد خود ادامه می دهد.

  آبیاری: خاک را در تابستان همیشه مرطوب نگهدارید در تابستان هفته ای 2 بار و در زمستان هفته ای یکبار به آبیاری احتیاج دارد.

  رطوبت: در تابستان هر روز و در زمستان دوبار در هفته احتیاج به غبارپاشی دارد، گیاه شدیداً رطوبت دوست است.

  تغذیه: با کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر 14 روز یکبار گیاه را تغذیه مصنوعی نمایید.

  خاک مناسب: خاک لیمونی بهترین خاک است.

  تعویض گلدان: هر سال با شروع فصل رشد گلدان را فقط با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید، گیاه دوست دارد ریشه هایش نزدیک بهم باشد از گلدان خیلی بزرگ استفاده نکنید. چنانچه شاخه ها دراز و منحرف و فاصله برگها زیاد باشد پس از تعویض گلدان احتمال دارد انتهای شاخه ها بشکند، محل قطع شده را با گوگرد ضدعفونی کنید.

  تمیز نمودن برگ ها: برگها باندازه کافی پهن هستند که بتوان با پارچه یا اسفنج مرطوب آنها را تمیز نمود، از مواد براق کننده شیمیائی استفاده نکنید: در صورت تمایل هر 6 هفته یکبار.

  تکثیر: کاشت بذر و ریشه دار نمودن قلمه در بهار

  آرالیا:

  نام علمی: Aralia japanica

  برگها در بعضی از واریته های آرالیا ابلق و دارای لکه های سفید کرمی در متن سبز است، واریته های ابلق نسبت به برگ سبزها رشد کمتری دارند.

  ساقه دراز وضعیت و فلاصله بین دو برگ زیاد است: هوا خیلی گرم است گیاه را به محل خنک تر و مملو از اکسیژن منتقل نمایید، غبارپاشی با آب ولرم و سبک فراموش نفرمایید.

  گیاه خود را انداخته است: آبیاری زیاد از اندازه و خاک گلدان باتلاقی شده است، اجازه دهید سطح خاک بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید، ته گلدان با آب زیرگلدانی در تماس نباشد، زهکش را بازدید نمایید.

  عوارض و درمان

  برگهای جوان سیاه رنگند:

  یخ زدگی عامل آن است و گیاه در هنگام شب پشت پرده پنجره و در تماس با شیشه بوده است برگهای صدمه دیده را حذف و گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

  برگها رنگ پریده هستند:

  کمبود مواد غذایی خاک عامل آن است، هر دو هفته یکبار طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی نمایید.

  لکه های سوخته روی برگها مشاهده می گردد:

  علت آن غبارپاشی در آفتاب است، غبارپاشی را صبح زود یا عصر انجام دهید، اجازه ندهید نوک برگها با شیشه داغ در تماس باشند.

  برگها به طرف پایین خم می شوند:

  هوا گرم و خشک است، غبارپاشی هفته ای دو بار در زمستان و هر روز در تابستان را فراموش نفرمایید.

  برگها سقوط می کنند:

  گیاه خیلی تشنه است گلدان را بمدت 5 دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید، غبارپاشی روزانه در تابستان فراموش نکنید.

  اگرچه تغذیه مصنوعی انجام شده ولی تعداد برگهای جوان خیلی کم است:

  گلدان خیلی بزرگ است گیاه بجای تولید برگ به حجم ریشه های خود افزوده است، پس از دو سال گلدان جدید را فقط یک درجه بزرگتر انتخاب کنید.

  برگها بدشکل و چسبناک حشرات سبزرنگی روی آنها به چشم می خورند:

  هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند.

  برگها زردرنگ و سطح زیرین آنها پر از تار عنکبوت است:

  عارضه مربوط به حمله کنه های قرمز ریز است، با سم کنه کش هر چهارده روز یکبار طبق دستور سمپاشی نمایید، غبار پاشی در کاهش آفت موثر است.

  فارسی اصیل: دارزی (دار= درخت + زی=زیستن) اشاره به دارچسب بودن آن است.

  فارسی رایج: ارکیده

  نام انگلیسی: Slipper orchid

  برخلاف تصور عموم ارکیده به آسانی در منازل و آپارتمانها قابل نگهداری و به شرایط مختلف سازگاری نشان می دهند و تکثیر آن نسبتاً آسان است، بعلت وضع خاص گل و نامنظم بودن و پراکندگی رنگهای مختلف در قسمتهای متفاوت گلبرگ تشریح شکل گل و توضیح رنگ آن کمی مشکل است، شرایط نگهداری این ارکیده از بقیه ارکیده ها ساده تر است ولی در وضع خاک از نظر زهکش به خاطر حساسیت شدید ریشه ها به باتلاقی شدن لازم و ضروری است، اواخر تابستان گل می دهد، (برای اطلاعات بیشتر به منابع مراجعه فرمایید).

  نیازها:

  نور: نور غیر مستقیم کنار پنجره را ترجیح می دهد، گیاه را در معرض تابش مستقیم آفتاب بخصوص در ظهر تابستان قرار بدهید.

  دما: حداکثر درجه حرارت در تابستان 27 و در زمستان 10 است.

  آبیاری: در تابستان هفته ای دو تا سه بار آبیاری نمایید، در زمستان هفته ای یک بار کافی است، در بهار سطح خاک گلدان همیشه باید مرطوب باشد.

  رطوبت: در بهار و تابستان هر دو روز یک بار با آب ولرم و سبک فاقد املاح گیاه را غبارپاشی نمایید، جهت تأمین رطوبت دائمی و پایدار به زیر گلدانی حاوی سنگریزه آب اضافه نمایید تا زمانی که در پاییز و زمستان گیاه در گل است در صورت پایین بودن درجه حرارت (13) غبارپاشی مضر است.

  تعذیه: از اول فصل رشد تا زمان پژمردگی گلها را با مواد غذایی مصنوعی گیاه زیستی طبق دستور سازنده تغذیه نمایید، بعد از پژمرده شدن گلها تا بهار آینده تغذیه را متوقف نمایید.

  خاک مناسب: ارکیده به خاک مخصوص نیاز دارد بهتر است خاک آن را به صورت آماده از متخصصین تقاضا کنید، مخلوطی از خزه اسفاگتوم و خاک لوم و پیت و شن خاک خوبی برای ارکیده است.

  تعویض گلدان: هر دو سال یک بار بعد از گل دهی احتیاج به تعویض دارد.

  تمیز نمودن برگها: برگها را با پاذچه نرم و یا اسفنج مرطوب تمیز نموده و از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نمایید.

  تکثیر: تشریح روش ازدیاد ارکیده ها به طور مختصر امکان ندارد، ضمن استفاده از منابع به توضیح مصور مراجعه فرمایید.

  پرورش ارکیده نیاز به اطلاعات وسیع در باره شرایط رشد و مشکلات پرورشی دارد، به منابع مراجعه فرمایید.

  جوانه ها در شب آسیب می بینند:

  عامل آن حشره تریپس است، با سم حشره کش گیاه را هر هفته یک بار سمپاشی نموده تا علائم برطرف گردند، ممکن است بجای ماندن قطرات آب حاصله از غبارپاشی روی گلها همین علائم را بوجود بیاورند.

  عوارض و درمان

  در زمستان گیاه سیاه می شود:

  شبها هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید و یا اینکه صدمه مربوط به استفاده از مواد شیمیایی براق کننده است از آنها استفاده نکنید.

  زخمهای پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و قاعده آنها تشکیل شده است:

  عامل آن حشره آفت است، گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر چهارده روز یک بار سمپاشی نموده تا علائم برطرف گردند.

  اگرچه رطوبت کافی است ولی برگها و گلها خشک می شوند:

  عامل آن اشعه مستقیم آفتاب است گیاه را به محلی با اشعه غیرمستقیم ببید.

  رشد گیاه متوقف است:

  هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.

  غنچه ها منقبض شده و خشک می شوند:

  هوا گرم و خشک است، هر دو روز یک بار با آب ولرم و بدون املاح غبارپاشی کنید، با قرار دادن گلدانها در گلدانهای بزرگتر و پر نمودن حد فاصل دو گلدانها را با پیت و یا خزه مرطوب رطوبت دایمی و پادیار ایجاد نمایید.

  سطح برگها و گلها دارای تار عنکبوت است:

  کنه ریز قرمز عامل آن است، با اسفنج و یا پارچه پشت برگها را تمیز و گیاه را طبق دستور با سم کنه کش سمپاشی نموده تا علایم برطرف گردند، تأمین رطوبت در کاهش آفت مؤثر است.

  برگها می ریزند:

  آبیاری بیش از اندازه و خاک باتلاقی شده است، رهکش را بازدید و آب اضافی گلدانها و زیرگلدانی را خارج نمایید.

  برگ انجیری

  نام علمی: Monstera deliciosa

  فارسی اصیل: اژبن (اژ=مار + بن=ریشه) (اشاره به ریشه های مار مانند آن است)

  فارسی رایج: برگ انجیری

  نام انگلیسی: Swiss cheese plant

  چند گونه از فیلودندرون با برگهای پهن و بریدگی های عمیق در گلفروشی ها موجود است که همه آنها تحت نام برگ انجیری به فروش می رسند ولی در گیاه شناسی که اساس طبقه بندی روی گل و دستگاه زایشی است ممکن است دو گیاه ظاهراً مشابه دو نام مختلف را به خود اختصاص دهند، بر هر صورت آن گیاهان با هر نامی که عرضه گردند. در این نیازها مشترکند. هوای گرم و مرطوب ایده آل آنهاست، تغییرات درجه حرارت را به راحتی می پذیرند، ریشه های هوایی آنها احتیاج به تغذیه و تکیه گاه خزه دارند، برای افراد مبتدی گیاهانی مناسب هستند.

  نیازها

  نور: نزدیک پنجره با نور غیر مستقیم نیم سایه نیم آفتاب نور دلخواه این گیاه است، مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید.

  دما: اگرچه تا 10 درجه سانتیگرالد مقاومت دارد ولی کمتر از 13 درجه را دوست ندارد، در تابستان تا حدود 30 درجه مقاومت می نماید ولی در درجات بالاتر باید غبارپاشی مداوم نمود.

  آبیاری: آبیاری زیاده از اندازه برای گیاه مضر و سطح خاک در فاصله دو آبیاری باید خشک شود، در تابستان هفته یا یکبار و در زمستان هر دو هفته یکبار احتیاج به آبیاری دارد، همیشه قبل از آبیاری رطوبت سطح خاک را بازدید نمایید.

  رطوبت: در تابستان هفغته ای دو تا سه بار و در زمستان هر هفته یکبار نیاز به غبارپاشی دارد، از آب ولرم و سبک فاقد املاح جهت غبارپاشی استفاده نمایید.

  تغذیه: نیاز چندانی به تغذیه مصنوعی نیست بیش از اندازع باعث تجمع املاح در خاک می شوند در صورت نیاز هر ماه یکبار تغذیه مصنوعی نمایید.

  خاک مناسب: خاک سبک لیمونی بهترین و مناسب ترین محیط برای رشد ریشه این گیاه است.

  تعویض گلدان: هر ساله در فصل بهار با شروعذ فصل رشد احتیاج به تعویض گلدان دارد در سالعلی بعد با سنگین شدن گلدان تعویض خاک سطح گلدان با خاک نو و غنی پیشنهاد      می گردد.

 • فهرست:

  ندارد.


  منبع:

  ندارد.

و دوستداران گل و زیبایی مقدمه در میان کرات منظومه شمسی کره ای وجود دارد که قدرت خداوند در قالب حیات آشکار نموده است یک کره ای خاکی بستر حیات را برای فراهم آورد و گیاهان سبز را برای ادامه زندگی در قلب خود رویانید . به انسان به عنوان موجودی متفکر منادی بخشیدین پس از آغاز حیات از زمین شکل گرفت انسان های غارنشین بفکر ساختن خانه افتادند. آنان بار دیگر نیاز به سوی زمین دراز کردند و ...

کاکتوس ها گیاه گوشتی و سازگار به نقاط گرم و خشک. یا تارهای مجتمع. Aerol برگ ها تبدیل به خار. ساقه مسئول فتوسنتز. نیازمند نور کامل، خاک سبک و قلیایی، آب کامل و گرما. نگهداری در گلخانه خشک و پنجره های رو به جنوب منزل. مخلوط خاک مناسب شامل خاکبرگ+ شن درشت + ماسه. تکثیر با بذر ، قلمه ، پاجوش و پیوند (نیمانیم و مجاورتی). نیمانیم به صورت سطحی، مورب یا گوه ای. استفاده از سنجاق به جای ...

گل های پیاز دار 1- پیاز معمولی . نرگس، لاله ، سنبل و سوسن. 2- پیاز توپریا کرم. گلایول، زعفران زینتی و مریم. گل نرگس طول تاج کوتاه نرگس فتانNarcissus poeticus طول تاج بلند وشیپوری Narcissus trompette نرگس شهلاNarcissus incomparabilis Amaryllidacea تیره گیاه علفی با برگ های استوانه ای و پیاز درشت . مقاوم به سرما. ساقه گلدهنده دارای گل های زیاد به رنگ های سفید ، زرد یا کرم . انواع ...

هر کشوري براي آنکه بتواند پيشرفت کرده و در وضعيت متعادلي از لحاظ اقتصادي فرهنگي و اجتماعي قرار گيرد موضف است تمهيداتي را اتخاذ نمايد در اين راستا کشور ايران نيز مستثني نيست با اينکه از صادر کنندگان مطرح نفت خام در جهان است و تاکيد بر اين مطلب که ذخا

گياهان و گلها خاموشترين و زيباترين شاهکار خلقت و يکي از بهترين هداياي الهي به انسان است که سرشار از طراحي برتر خداوند توانا، مواد مغذي و عناصر درماني گوناکوني بوده و تماشاي گل و گياه در هر کشور و هر اجتماعي به منزله سنبل شکوه و آرامش خاطر و هديه ارز

گیاهان زینتی بخشی از کل گیاهان موجود در دنیا هستند که بر اساس سلیقه انسان و دارا بودن خصوصیات ویژه ای از جمله رنگ، شکل اندازه گل، برگ و ساقه جزء گروه گیاهان زینتی قرار داده شده اند. یک گیاه را نمی توان به یک گروه خاصی از گیاهان محدود و منحصر نمود. با توجه به این امر مشاهده می شود که روز به روز تعدادی از گیاهان، از یک گروه به گروه دیگری وارد می شوند و بر تعداد گیاهان مشترک در بین ...

گلکاری گیاهان و گلها خاموشترین و زیباترین شاهکار خلقت و یکی از بهترین هدایای الهی به انسان است که سرشار از طراحی برتر خداوند توانا، مواد مغذی و عناصر درمانی گوناکونی بوده و تماشای گل و گیاه در هر کشور و هر اجتماعی به منزله سنبل شکوه و آرامش خاطر و هدیه ارزنده افراد به یکدیگر می باشد. ازدیاد پرورش و نگاهداری گلها به ترفندها و تجربه خاص و اطلاعات پیشرفته علمی و عملی نیاز دارد. ...

بنفشه بنفشه نام نوعی گل است که بیشتر در نواحی معتدل جهان یافت می‌شود. گلی است با ساقه‌ای کوتاه و رنگ آن بنفش، یا زرد و بنفش است. این گیاه دارای خواص درمانی و پزشکی نیز هست. گویا در ایران باستان این گل نزد عشاق نشان یادآوری و فراموش نکردن یکدیگر بوده است. مشخصات کشاورزی گیاهی است علفی و پایا و دارای برگ هایی که از محل مشترکی در ناحیه یقه خارج می شوند. برگ های آن قلبی شکل، دارای ...

تکثیر کاکتوس ها بدست اوردن قلمه مناسب نیاز به حسن انتخاب دارد کاکتوس ها از راه قلمه زدن به راحتی تکثیر می شوند.ولی این عمل بیشتر از کاکتوس های جزء جزء صورت می گیرد.زیرا به گیاه اسیب کمتری می زند.از جوانه هایی استفاده کنید که سطح تماس کمتری با گیاه دارند.از گرفتن قلمه از پایه گیاه خودداری کنید.رطوبت این قسمت از گیاه بیشتر است و خطر گندیدگی گیاه مادر بیشتر است.اگر این کار را کردید ...

وضعيت جغرافيايي وطبيعي ايران به گونه اي است که آسمان روشن و صاف و آفتاب گرم آن عامل مثبتي براي رشد و نمو برخي گياهان در فصول مختلف سال است اين امر باعث مي‌شود تا در آينده نه‌تنها از واردات بذر و قلمه گل و گياه کاسته شود بلکه سبب صادرات محصولات گلخان

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول