دانلود تحقیق مواد دفع آفات

Word 83 KB 6864 6
مشخص نشده مشخص نشده کشاورزی - دامپروری
قیمت: ۲,۰۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • مواد دفع آفات

   

  این مواد شامل یک سری از ترکیبات معدنی و آلی می‌باشند که به طرق مختلف ، موجب از بین رفتن آفات حیوانی و گیاهی می‌گردند. از آفات حیوانی می‌توان انواع حشرات موذی ، جوندگان و از آفات گیاهی ، قارچ‌ها و علف‌های هرز را نام برد

  ارتباط مواد دفع آفات با صنایع پتروشیمی

  این مواد از دو نقطه نظر با صنایع پتروشیمی ارتباط پیدا می‌کنند. اول آنکه بعضی از آنها را می‌توان مستقیما از سنتز هیدروکربنهای نفتی تهیه نمود. دوم اینکه اغلب این مواد را بایستی در حلالهای نفتی ، حل کرده و سپس مورد استفاده قرار داد.

  حشره‌کشها

  حشره‌کشها را در رابطه با نحوه اثر آنها به سه گروه زیر تقسیم می‌کنند.

  سموم داخلی

  سموم داخلی یا سمومی که از راه معده و دستگاه گوارش حشرات را مسموم می‌کنند، مانند ترکیبات آرسنیک ، فلوئور و آنتیموان.

  سموم تماسی

  سموم تماسی ترکیباتی هستند که از راه پوست ، جذب بدن حشرات شده و آنها را از بین می‌برند. این سموم ممکن است، معدنی مانند گوگرد و پلی‌سولفورها ، یا گیاهی مانند نیکوتین و یا سموم آلی مصنوعی (ترکیبات کلره و فسفره) مانند ددت باشند.

   

   

   

  سموم گاز

  سموم گاز ترکیباتی هستند که به صورت گاز ، حشره را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اگر این سموم به صورت مایع یا جامد باشند، باید به آسانی قابلیت تبخیر و یا تصعید داشته باشند تا به صورت گاز در آمده و حشرات را متاثر کنند. مهمترین این سموم عبارتند از اسید سیانیدریک ( HCN) ، برمید متیل ( CH3Br) ، سولفید کربن CS2 و پارادی‌کلرو بنزن C6H4Cl2.

   

  قارچ‌کشها

  قارچها به علت نداشتن کلروفیل ، قادر به تهیه مواد قندی نبوده و به صورت پارازیت بر روی درختان یا بوته‌های مجاور زندگی می‌کنند. از ترکیباتی که به عنوان سم برای مبارزه با قارچها بکار می‌روند، می‌توان دایرین و کرانیل (Chloranil ) را نام برد. کلرانیل را می‌توان از ترکیب سیکلو هگزان و اکسیژن و اسید کلریدریک بدست آورد.

  علف‌کشها

   

  این سموم موجب از بین رفتن علفهای هرزی که در مجاورت گیاهان مفید روئیده‌اند، می‌شود. گیاهان خودرو علاوه بر اینکه در مزارع مقدار زیادی آب و مواد غذایی را توسط ریشه خود جذب می‌نمایند، از میزان نور و حرارت محیط کشت گیاهان مفید کاسته و در نتیجه محصول را کم می‌کنند. همچنین علفهای هرز ، موجب افزایش هزینه کشت و برداشت می‌شوند. همچنین هرگاه از محصول بدست آمده به عنوان بذر در بهره‌برداری دیگر استفاده شود، سبب آلودگی کشت شده، در سالهای آیش نیز مقداری مواد غذایی و رطوبت زمین را مصرف می‌کنند. در مورد انتخاب نوع علف‌کش لازم است به دو نکته اساسی زیر توجه شود:
   

  نباید علف‌کش بر روی کشت اصلی ، اثر نامطلوبی داشته باشد.

  باید بوسیله علف‌کش بتوان علفهای هرز مشخصی را از بین برد و سم بکار برده شده اثر قطعی بر روی علف هرز موجود داشته باشد.

  ترکیبات معدنی که برای این منظور بکار برده می‌شوند عبارتند از آرسنیت سدیم ، بوراتها ، کلرات سدیم. نمونه سوم حاصل از ترکیبات آلی برای مبارزه با علف‌های هرز ، مشتقات اسید نفیتل فتال آمیک (M.P.A) می‌باشند، در تجارت به نامهای آلاناپ ( Alanap) یافت شده و به صورت امولسیون 23.6% در مزارع و سبزی‌زارها بکار می‌روند.

   

  علف‌کشهای گازی

  این ترکیبات ، به صورت مایع در مزارع وارد شده و سپس در حرارت به بخار یا گاز تبدیل می‌شوند. بخارات و گازهای محلول حاصل بر روی علف‌های هرز اثر نموده و موجب از بین رفتن آنها می‌گردند. از علف‌کشهای گازی می‌توان برمید متیل و سولفید کربن را نام برد.

   

   

  سموم دفع جوندگان

  مهمترین این سموم عبارتند از:

  انیدرید آرسنو (As2O3)

  محلول 3 تا 5 درصد آن را با آب مخلوط می‌کنند. برای تهیه آن ، سولفورهای آرسنیک‌دار را در هوا می‌سوزانند و انیدرید آرسنو به صورت بخار متصاعد می‌شود که آن را در محفظه‌های مخصوصی سرد می‌کنند. قدرت کشندگی آن برای موش 75mg/kg و برای انسان 130mg/kg است.

  سولفات تالیم (Tl2SO4)

  سولفات تالیم و نیز استات آن ، به عنوان سم جوندگان مصرف می‌شود. این سموم را به صورت طعمه بکار می‌برند و آن را به نسبت یک درصد با آرد مخلوط می‌کنند.

  فسفید روی (Zn3P2)

  این سم را نیز برای از بین بردن جوندگان ، با غلات یا آرد به نسبت یک تا چهار درصد مخلوط می‌کنند.

   

  آلودگی ناشی از سموم دفع آفات نباتی

   

  مقدمه : افزایش جمعیت و به دنبال آن افزایش تقاضا جهت مواد غذایی کشاورزان را واداشته که میزان تولید محصولات خود را افزایش دهند و در پی آن تولید ومصرف آفت کش ها که سبب افزایش عملکرد کشاورزی می شوند افزایش فوق العاده ای پیدا نموده است . ضمن آنکه 99 درصد سموم مصرفی در بخش کشاورزی به هدف نرسیده و از راههای گوناگون وارد محیط زیست شده و آلودگی شدید زیست محیطی را ایجاد نموده اند.

  برای اولین بار خانم راشل کارسون با نوشتن کتاب بهار خاموش جهانیان را متوجه اثرات منفی ناشی از کاربرد  سموم  نمود .لذا توجه  مردم و به ویژه دانشمندان معطوف یافتن راههای مناسب جهت حل این معضل گردید.

  تعاریف و اصطلاحات  :

  آلودگی: آلودگی را می توان به عنوان یک تغییر نامطلوب در خواص فیزیکی ، شیمیائی و بیولوژیکی هوا ، آب یا زمین تعریف کرد که باعث به خطر انداختن سلامت ، بقا و فعالیتهای انسانی و یا سایر موجودات زنده میشود .

  آفت : موجوداتی که در منافع غذایی،بهداشتی و پوشاکی انسان ایجاد اختلال می کنند.

  آفتکش : ترم وسیعی از مواد سمی که جهت از بین بردن آفات به کار برده می شوند. و براساس موجودات تحت تاثیر به صورت:حشره کشها،علف کشها،قارچ کشها،کنه کشها،نرم تن کشها،نماتدکشها و جونده کشها تقسیم می شوند .

  سم سیستمیک :سمی که وارد بافت هدایتی یک موجود مثل آوند گیاهان شده و به تمام به بخش های موجود زنده منتقل می شود.

  ال دی 50 :شاخصی برای سمیت سموم که عبارت است از دوزی از یک ماده شیمیایی که روی هر جمعیتی تاثیر داده شود پنجاه درصد آن جمیت را می کشد .درنتیجه هرچه مقدار آن کمتر باشد سم مهلک تر است.

  دوره کارنس :فاصله زمانی لازم بین آخرین سم پاشی و برداشت محصول که در بسیاری موارد بین هفت تا چهارده روز است و برای سموم فسفره حدود ده الی چهارده روز است .

  اثرات آفتکش ها :

  آفتکش ها اثرات گوناگونی روی انسان و اکوسیستمها دارند که تعدادی از این اثرات در این مبحث بیان خواهد شد.

  1-اثرات آفتکش ها روی انسان : این اثرات به صورت سرطانزایی،بیماریهای سیستمهای عصبی ، تنفسی ، زادآوری ،بیماریهای پوستی، اختلالات ادراکی ، اختلال در اعضای حرکتی و غیره می باشد. 

  2-اثرات آفت کش ها روی اکوسیستم ها :

  سموم دفع آفات نباتی علاوه برآنکه بر روی آفات موثر هستند موجودات مفید را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. از آنجا که 35 درصد محصولات کشاورزی در نتیجه گرده افشانی توسط حشرات حاصل می گردند که از بین رفتن حشرات گرده افشان مقدار محصول را کاهش می دهد. گذشته از آنکه با از بین رفتن یک آفت ،موجود دیگری که توسط آن کنترل می شده ممکن است در نتیجه نبود دشمن طبیعی طغیان نموده و به صورت آفتی جدید ظاهر گردد.

  مصرف بی رویه سموم در طی سالها ممکن است سبب ظهور آفت های مقاوم به سموم گردد که جهت کنترل آنها سموم جدید با قدرت بیشتر لازم می شود که با ورود این سموم به محیط زیست آلودگی زیست محیطی تشدید خواهد شد.

  بزرگ نمائی بیولوژیکی- برخی از مواد شیمیائی ساخته شده مانند ددت توسط فرایندهای طبیعی رقیق یا تجزیه نمی شوند بلکه آنها می توانند در زنجیره ها یا شبکه های متعدد غذائی در اکوسیستم متراکم شوند در نتیجه ، موجودات تراز عالی تروفیک  همانند انسانها دوز های زیادی از ماده سمی را با آنکه در آب ، خاک و هوا میزان آن کم است دریافت می نمایند .

 • فهرست:

  ندارد.


  منبع:

  ندارد.

1- مقدمه: کشاورزان همواره در طول تاریخ با علف های هرز در مبارزه بوده­اند و در این راه به پیشرفتهای قابل ملاحظه­ای دست یافته­اند. بشر مبارزه با علفهای هرز را از طریق دست و استفاده از حیوانات شروع نمود و در حال حاضر این راه از طریق مکانیکی و شیمیایی ادامه می­یابد. پیشرفتهای به دست آمده برای مبارزه با علفهای هرز همواره با پیشرفتهای بشر در به کارگیری انرژیهای مختلف همراه بوده است به ...

سم شناسی سم شناسی (Toxicology) درباره تاثیرات زیان آور عوامل شیمیایی و فیزیکی بر روی سیستمهای زنده بحث می‌کند. یا علم راجع به سموم تولید شده بوسیله گیاهان ، جانوران و باکتریهای پاتوژن را گفته می‌شود. این کلمه از ریشه یونانی کلمه Lagos و taxicon گرفته شده که به معنای مطالعه تاثیرات منفی مواد شیمیایی روی ارگانیسمهای زنده است. دید کلی انسان در یک محیط شیمیایی زندگی می‌کند و بسیاری ...

انواعی از کود های شیمیایی و سموم دفع آفات نباتی به وسیله گیاهان جذب شده و در قسمت‌های خوراکی گیاه ذخیره می‌شود آیا تا به حال میوه‌ای خورده‌اید که مزه‌اش به نظرتان تلخ و غیرطبیعی بوده باشد؟ آیا شده است که سیبی را گاز بزنید و پس از خوردن، طعم موادشیمیایی را روی زبان‌تان حس کنید؟ اگر این‌طور است پس مطالب زیر را بخوانید: موادشیمیایی مورد استفاده در کشاورزی، درست همان چیزهایی هستند ...

انواع کود شیمیایی ترکیب شیمیایی و درصد خلوص کودهای مختلف حاوی یک عنصر، بسیار متفاوتند. این تفاوتها بر مورد مصرف، نحوه پخش، زمان کوددهی و اثر بخشی کودها تاثیر بسیار مهمی دارند.بنابراین شناخت کافی از انواع کودهای شیمیائی قبل از انتخاب و یا مصرف آنها ضرورت دارد. کود های شیمیایی خلاصه: کود های شیمیایی (fertilizer chemical) آمیتراز (میتاک ) گروه شیمیایی :دی أمیدین ویژگیهای فیزیکی و ...

-1- مقدمه: کشاورزان همواره در طول تاریخ با علف های هرز در مبارزه بوده­اند و در این راه به پیشرفتهای قابل ملاحظه­ای دست یافته­اند. بشر مبارزه با علفهای هرز را از طریق دست و استفاده از حیوانات شروع نمود و در حال حاضر این راه از طریق مکانیکی و شیمیایی ادامه می­یابد. پیشرفتهای به دست آمده برای مبارزه با علفهای هرز همواره با پیشرفتهای بشر در به کارگیری انرژیهای مختلف همراه بوده است ...

تهیه محلول سمی: خصوصیات فیزیکی فسفید روی ماده ای خاکستری تیره یا جرم جسمی بالاست و در آب حل نمی شود و اول فسفر دو رنگ را با آب مخلوط می کنیم و می بینیم که با آب مخلوط نمی شود. در هر شرایط بعد از آن آب را با روغن پارافین که از نفت به وجود آمده است حل می شود . سپس مشاهده می کنیم با حرارت دادن با هم مخلوط می شوند و بعد آب به آن اضافه می کنیم که باز با آب محلول نمی شود. روغن هم به ...

تغذیه و بهداشت مواد غذایی : تغذیه صحیح یکی از عوامل مهم حیاتی در تأمین سلامت و بهداشت هر شخص ، خانواده یا جامعه است . با استفاده از غذای لازم و کافی ، جنبش و ح یات ، کارآیی و فعالیت ، رضایت خاطر ، نشاط زندگی و قدرت مبارزه با مشکلات در انسان تأمین می شود ، به علاوه سلامت و بهداشت سن های بعدی نیز تضمین و افزون می گردد . گر چه ظرفیت تفکر و اندیشه صحیح و توانایی و قدرت عضلانی تا حدی ...

چکیده دفع مواد زائد خطرناک مایع یکی از مباحث جدی و عمده دانش و تکنولوژی محیط زیست می‌باشد. و این دفع می‌بایست بر شالوده قوانین و راهکارهای مهندسی و استانداردهای دقیق و روشن مبتنی باشد. از این رو قبل از دفع این مواد بررسی رو شمای مختلف دفع با توجه به شرایط محلی و موقعیتهای مکانی و اقلیمی و شرایط اقتصادی برای انتخاب یک روش مناسب و بهینه جهت دفع حائز اهمیت می‌باشد. در این تحقیق پس ...

نیم نگاهی به کشت دانه روغنی گلرنگ در مناطق مختلف کشور گلرنگ به لحاظ خصوصیت مطلوب زراعی و مقاومت نسبی نسبت به شوری خاک و خشکی هوا، مقاومت بالا به سرمای زمستانه، وجود روغنی مطلوب با بیش از۹۰ درصد اسیدهای چرب غیراشباع، همواره به عنوان دانه روغنی مطلوب و با ارزش مطرح بوده است. گلرنگ به لحاظ خصوصیت مطلوب زراعی و مقاومت نسبی نسبت به شوری خاک و خشکی هوا، مقاومت بالا به سرمای زمستانه، ...

دید کلی آب شرط وجود حیات می‌باشد و اکثر قریب به اتفاق واکنشهای شیمیایی در محیط آبی صورت می‌گیرد. آب به علت پاره خواص ویژه اساسی نقش تنظیم کننده‌ای در طبیعت داشته و آن را در برابر تغییرات ناگهانی دما حفظ می‌کند. آب بعد از مصارف گوناگون (خانگی ، کشاورزی و صنعتی و …) تبدیل به پساب می‌شود. برای جلوگیری از آلودگی آب و محیط زیست توسط این پسابها باید راهکارهایی برا ی تصفیه و استفاده ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول