دانلود تحقیق موانع کارآفرینی

Word 39 KB 6865 15
مشخص نشده مشخص نشده پروژه کارآفرینی
قیمت: ۲,۰۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • در بیست و چند سال  گذشته که مدیر چند  سازمان  بزرگ بودم  همواره  یک پرسش اساسی  برایم مطرح بود که چرا یک مدیر  از مدیر دیگر کارایی بهتری  دارد؟

  در دوره های  مهندسی پاسخ این پرسش را نیافتم  ولی پس  از آنکه  در رشته مدیریت  با واژه کارآفرینی (Enterprenership) آشنا  شدم ،انگیزه ای  که داشتم  باعث شد روی این موضوع کار کنم.

  این پرسش ها که چرا یک فرد  از فردی دیگر موفق تر است ، یا اینکه  چرا یک شرکت  عملکرد  اقتصادی بهتری از شرکتی  دیگر دارد و یا این که  چرا  یک کشور  از کشور  دیگر پیشرفته تر  است  دریچه  جدیدی برایم  باز کرد  و متوجه شدم  که ما  در طی 40 سال  گذشته  در آشنایی ،معرفی ،فرهنگ سازی و نهادینه  کردن  موضوع کارآفرینی در سطح  جامعه ،یک غفلت  استراتژیک  داشته ایم .این مفهوم اصلا وارد  دانشگاههای ما نشده است ،در حالی که در  آمریکا  حدود 2000 دانشکده  در سطح لیسانس ، فوق  لیسانس  و دکترا دوره کارآفرینی دارند.

  بحث کارآفرینی یک بحث توسعه ای است .الگو های  مختلفی برای  توسعه در دنیا وجود دارد،از جمله  توسعه های  درون زا  یا برون زا،توسعه های  مبتنی  بر مزیت های رقابتی یا مبتنی بر الگو های جمعیتی خاص ،ولی آخرین مدل توسعه در واقع  توسعه از طریق کارآفرینی است .

  شما  وقتی به کشوری  مثل ژاپن نگاه می  کنید می بینید  که الگوی توسعه آن ،از مسیر شرکت های  بزرگ  بوده است .مخصوصا از دوران  روی  کار آمدن  امپراطوری  میجی  و سقوط  حاکمیت  سامورایی ها که دولت  از طریق شرکت های بزرگ توسعه را آغاز کرد و هولدینگ هایی مثل میتسوبیشی ،سومی تومو،میتسو یی ،پاناسونیک،تویوتا در این کشور شکل گرفت .در کشورهایی مثل سنگاپور یا تایوان  می  بینید که توسعه از طریق اسمی (شرکت های کوچک و متوسط)است .

  شرکت های  کوچک  و متوسط در اندونزی حتی وزارت اسمی  دارند.این کشورها الگوی توسعه شان  از طریق شرکت های کوچک است.

  در کره جنوبی هم توسعه ابتدا از طریق شرکت های بزرگ بود .شرکت هی بزرگی مثل سامسونگ و ال.جی محور قرار گرفتند.در کشورهای سوسیالیستی مثل شوروی ،توسعه از طریق دولت و تمرکز دولتی بوده در واقع  توسعه تا آن زمان ، ترکیبی از این سه محور بوده است .

  ولی آخرین  پدیده ای  که از آن  صحبت  می کنند، ابتدا رشد و توسعه اقتصادی  از طریق Primary Economy  یعنی اقتصاد اولیه بود ولی در حال حاضر  می گویندSecondry Economy   یعنی توسعه از طریق کارآفرینی که در این روش  توسعه ،تمرکز بر روی افراد  خاصی  است  که مدل های انگیزشی و خلاقانه دارند. افرادی که به آنها قهرمانان  صنعتی و قهرمانان  توسعه  می گوئیم .افراد خاصی که می آیند و لکوموتیو ران توسعه می شوند.

  کارآفرینان  چنین نقش کلیدی را در توسعه دارند.

  کارآفرینی  ویژگی ای نیست  که در همه باشد.در تعریف  به فردی می گوییم  که دارای  ایده  و فکری جدید است  و از طریق  ایجاد  یک کسب و کار می  تواند  یک مغازه ،یا کار  در منزل  یا فروشگاه یا شرکت  باشد، یک محصول  یا خدمت  جدیدی به بازار  ارائه دهد.

  این بحث  بسیار  مهمی  است  که بدانیم  لکوموتیوران توسعه چه کسی است؟ در بنگاههای اقتصادی ، از گذشته این بحث  وجود داشته است  که انسان ها  از زمان غار نشینی  همیشه  به دنبال  تغییر بودند.این عامل  تغییر چیست شما وقتی به اقتصاد دان  ها نگاه می کنید،مثلا  مرکانتلیستها  می گفتند کشوری  موفق است  که منابع اولیه بیشتری (مثل طلا و نقره )  داشته باشد  و فعالیتهای  تجاری،عامل و موجد ارزش  افزوده باشد.

  اما در اقتصاد مکتب دیگری به نام Naturalism  یا طبیعیون  به وجود آمد که می گفتند کشوری  موفق است  که زمین  بیشتری  داشته باشد.  توماس مان  گفت : زمین یگانه سرچشمه نعمت است .

  این اقتصاد دانان ، فعالیتهای کشاورزی را محور توسعه می  دانستند.بعد ها عده ای  از کلاسیک ها آمدند و گفتند کشوری که تولید  در آن محور باشد  موفق  است .در این مرحله  شومپیتر که  او را پدر کارآفرینی  می دانیم،آمد و  حرف بسیار جالبی زد .این اقتصاد  دان  مکتب اطریش در سال 1934 گفت که عامل اساسی  توسعه، نوآوری  است  همه حرف او این بود  که ایجاد  شرکت های  جدید  توسط کارآفرینان  نو آفرین ، موجب خروج شرکت های  قدیمی  از  صحنه بازار می شود .این تخریب را  تخریب  خلاق نامگذاری کرد.این  تخریب خلاق در چند حالت  بوجود می آید: این که کسی محصول  یا خدمت  جدید  ارائه دهد ، در تولید  فرآیند جدیدی ایجاد کند ،بازار جدیدی ایجاد کند ،منبع جدید و یا اینکه  تشکیلات  جدیدی را در داخل  تشکیلات قدیمی  بوجود آورد.

  مثلا زمانی که  معلمان  از یک تکه چوب  در پای  تخته  کلاس  درس استفاده می کردند،نجارها  کارشان ساخت  این تکه چوب ها بود .در  این  زمان  یک انسان خلاق از آلومینیم  برای  این کار  استفاده کرد .به طوری  که آن  تکه چوب  بلند تبدیل  به یک  قطعه آلومینیمی  قابل حمل شد  که  به عنوان خودکار و نوشت ابزار مصرف می شد. در این حال  اوضاع نجارها به هم  ریخت .پس از آن ،فکر جدید دیگری  آمد  و از  یک  باتری  کوچک  و لیزر یک پوینتر  ساخت  که موجب  شد  بازار  قبلی  کنار زده  شود .شمومپیتر  می گوید  که در اقتصاد  هر چه از نوآوریها  زاد و ولد  بیشتری  داشته  و چرخه تخریب  خلاق گسترده تر  باشد،  اقتصاد  پویا و کارآمدتر است.  

  با این حساب اساس کارآفرینی ،نوآوری  است .این مطلب در واقع  جوهره ناب  کارآفرینی  است .ولی  ما در فضای  ساده تر  به ایجاد شرکت های  جدید  هم کارآفرینی  می  گوییم .به این معنا ،برای  شناخت  اقتصاد توسعه یافته  در یک  کشور می  توان  به میزان  ایجاد  شرکت های  مختلف هم  توجه کرد .طبق آمارها تا  سال  2010 در آمریکا هشت میلیون  شرکت ایجاد  می  شود .در کشور ما  آخرین آمارها  از تعداد شرکت هایی که می خواهند  اظهارنامه مالیاتی  بدهند تا جامعه حسابداران رسمی به کار آنها رسیدگی کنند چیزی  حدود  50 هزار شرکت است .که این تعداد  با نگاه  به شرکت های  داخل  بورس ،خیلی کمتر خواهد شد.

  اصولا کشور توسعه  یافته  کشوری  است  که یک  اقتصاد  قوی  داشته باشد .من  اقتصاد  قوی را با دو پارامتر نشان می دهم.یکی وجود کارآفرینانی  که قدرت نوآوری  داشته باشند و دیگری  وجود  کارآفرینانی  که تمایل  به ایجاد کسب و کار دارند و شرکت تاسیس می کنند.

  شومپیتر  اعتقاد دارد که کارآفرینی  موتور توسعه اقتصادی  است .اساس حرف او  این است  که موتور  توسعه اقتصادی  در واقع نوآوری  است .

  روشن نبودن  این مفهوم در کشور ما  به خاطر  این است  که ما به مسائل مختلف نگاه صنفی  داریم .اگر ما به دنبال  به وجود آوردن  یک کشور موفق هستیم ،باید  بتوانیم  یک  اقتصاد  موفق  سازماندهی  کنیم . و اقتصاد  موفق در گرو استراتژی های  مدون، جامع و فراگیر است  که کارآفرینی  در  آن محور قرار میگیرد.باید  فضایی را بوجود  آوریم  که کارآفرینان در آن فضا  بتوانند  رشد و نمو کنند. 

  پانزده سال قبل  مجله ای  را که  در آن لیست  500 شرکت برتر دنیا نوشته  شده بود خواندم .در ابتدای این  لیست ،شرکت های  نفتی  ،بانکی ،و شرکت های مختلف آمریکایی ،انگلیسی ،ژاپنی ،هلندی  و امثالهم بودند.

  شرکت هایی مثل شل ، تویوتا، جی ای ،جی ام  و غیره ،در انتهای  لیست  به شرکت هایی از کشور چین ، مالزی و ترکیه برخورد کردم .این سوال برایم  بوجودآمد  که چرا اقتصاد ما قدرت معرفی حتی یک شرکت در سطح 500 شرکت دارای کلاس  جهانی  را ندارد .از آنجا بود  که فهمیدم  اقتصادی موفق است  که قدرت سازماندهی  شرکت های برتر را در سطح  جهانی  داشته باشد .قدرتی که ما نداریم.این کارآفرینان هستند که می  توانند چنین شرکت هایی را ایجاد کنند.

  از موانع  کارآفرینی در کشور ما یکی دولتی  بودن  اقتصاد  است .کارآفرینی در بستر بخش  خصوصی  می  تواند  رشد و نمو داشته باشد .ما  این فضا را ایجاد نکرده ایم.در واقع اصلی ترین  مانع کارآفرینی در کشور ما ،نگاه  و نگرش  دولت  است  دولت  با این مفهوم آشنا نیست .بسیاری از مسوولین  کارآفرینی را مترادف  با  اشتغال می  دانند.در صورتی که اینطور نیست .ایجاد اشتغال در واقع خروجی  مجموعه کارآفرینی است .اگر نگاه سیستمی  داشته باشیم ،چنانچه ورودی یک سیستم  کارآفرینی باشد، خروجی  این سیستم  ایجاد اشتغال است .

  در واقع  مفهوم کارآفرینی هنوز شناخته نشده و این یکی دیگر از موانع کارآفرینی در کشور ما است .در واقع  باید برای مجموعه دولت  و سیاستمداران  نظام مفهوم کارآفرینی و اهمیت آن تشریح شود.

  موامع کارآفرینی زنان

  مناسبات حاکم بر سازمان کار

   

  سازمان‌ها از فرهنگ جامعه تاثیر می‌پذیرند.مولفه‌های مرتبط با نابرابری جنسیتی از طریق مناسبات رسمی و غیررسمی بر ساختار روانی زنان و جهت‌یابی آنان نسبت به کارشان تاثیر می‌گذارد.این قبیل نابرابری‌ها در درون سازمان قبل و بعد از استخدام به اشکال مختلف مانند وجود معیارهای استخدامی نابرابر،دستمزد نابرابر برای کار یکسان،شانس بیشتر برای بیکاری فرصت نابرابر برای آموزش‌های جانبی،دستیابی نابرابر به منابع تولیدی،مشارکت نابرابر در تصمیم‌گیری،امکان نابرابر در ارتقای شغلی نمودار می‌شود
   
   
 • فهرست:

  ندارد.


  منبع:

  ندارد.

مقدمه: برای دست یابی به توسعه پایدار و درونزا , در هر جامعه ای نیاز به مشارکت زنان احساس می شود . هیچ جامعه ای نمی تواند تنها با نیروی کار نیمی از جمعیت خود , با توسعه جهانی رقابت کند . از ابتدای صنعتی شدن جامعه شناسان و دیگر صاحب نظران در باره ی مشارکت زنان در امور اقتصادی و توسعه دیدگاهای متقاوتی داشته اند , وهر یک از آنها با توجه به مسائل زمان خود این موضوع را بررسی کرده اند ...

مقدمه به زبان ساده « کارآفرینی» همان ، فرآیند تاسیس یک کسب وکار ( شرکت) بر مبنای یک فکر و ایده ی نو است . یک یا گروهی از افراد که به آنها « کارآفرین» می گوییم، فرصتی نوین را کشف، یا خلق میکنند . و برپایه ی آن ، شرکت یا موسسه ای خصوصی بنیان نهاده ، به قول معروف ، دل را به دریا زده ، وارد عرصه ی بازار ورقابت می شوند. کار آفرینی نیازمند وجود فرهنگ خاصی است . هر فردی ، تواناییوتمایل ...

کارآفرینی زنان از منظر تعلیم و تربیت چکیده اشتغال زنان ایرانی در سالهای اخیر به دلایل مختلف حساسیت ویژه‌ای پیدا کرده است. از سوی دیگر مشکلات اشتغال که به صورت عام در کشور ایران وجود دارد ، در مورد زنان حادتر می‌شود و مسئله اشتغال زنان را در آینده نه چندان دور با بحران مواجه خواهد ساخت. علیرغم اینکه زنان ایرانی مطابق تحقیقات انجام شده بیشتر تمایل به مشاغل دولتی دارند ولی وضعیت ...

اشتغال استخدام و مشغول بودن به کار – حالت شاغل بودن شامل مزد بگیران وافرادی که برای خود کار می کنند . اشتغال تمام وقت به فعالیتی گفته میشود که ساعات مقرر ومعمول کار را بطور پیوسته شامل گردد قانون کار جمهوری اسلامی ایران 8 ساعت در روز و جمعاً 24 ساعت کار در هفته را تعیین نموده است . متوسط 7 ساعت و 20 دقیقه برای 6 روز . اشتغال پاره وقت به اشتغال منظم و اختیاری برای یک دوره روزانه ...

چکیده : پیشرفت سریع در فناوری اطلاعات، روشهای جدید همکاری و مشارکت را بین مؤسسات آموزش کشاورزی را ممکن ساخته است. اگر مراکز آموزش کشاورزی بخواهند خود را تحولات وپیشرفتهای سریع علم و تکنولوژی همگام سازند، لازم است اساتید و آموزشگران بطور مستمر با بکارگیری فناوری اطلاعات دانش خود را روزآمد سازند. تحولات حوزه فناوری اطلاعات همواره نظامهای آموزشی را تحت تأثیر قرار داده است. باتحول ...

رهکارهای تسهیل در ظهور خلاقیت و نوآوری -یورش فکری -سنتز کردن گروه های کاری ( سینکتیکس SYNECTICS ) -سوالات ایده برانگیز -راه کار دلفی -گروه اسمی نامنظم -ایینه مورینو -ارتباط اجباری -تجزیه و تحلیل مورفولوژیک -گروه تخیلی -الگو برداری از طبیعت -تفکر موازی تغییرات بنیادی در سالهای اخیر در سطح مدیریت در جهان 1-ذهنیت و نگرش بشر در خصوص پدیده مدیریت و رهبریت در سازمانها تغییر یافته. ...

- مقدمه کارآفرینی واژه ایست نو، و از معانی کلماتش به مفهوم واقعی آن دست نمی یابیم. این واژه به جای Entrepreneur Ship که در فارسی معادل دقیقی برای انتقال مفهوم آن نداریم و به این ترتیب«کارآفرین» به جای Entrepreneur، که در اصل از زبان فرانسه به دیگر زبان ها راه یافته، به کار گرفته شده است. تاکنون برای«کارآفرین» به مفهوم فوق در منابع و ماخذهای خارجی تعاریف گوناگونی شده است. به طور ...

مشارکت فناوری اطلاعات در کارآفرینی چکیده در این مقاله به بررسی مشارکت فناوری اطلاعات در کارآفرینی و ایجاد فرصت‌های شغلی پرداخته شده است. در حقیقت فناوری اطلاعات به عنوان موتور محرکی در نظر گرفته شده است که ضمن به حرکت درآوردن چرخ‌های شغلی و استخدامی، سبب رشد و پویایی اقتصاد جامعه و ایجاد نوع جدیدی از اقتصاد می‌شود که اقتصاد دانش محور نامیده می‌شود. هدف از نگارش این مقاله مروری ...

مقدمه: نیاز به موفقیت (NEED FOR ACHIEVEMENT) یک عامل بالقوه در کارآفرینی است که می تواند باعث رشد و توسعه اقتصادی شود. نیاز به موفقیت گونه ای ویژه از انگیزه به شمار می‌آید که شامل یک احساس درونی و قوی نسبت به موفقیت است. این نیاز برمبنای انتظار انجام کارهای بهتر و سریع تر از دیگران یا انجام بهتر این کارها نسبت به گذشته است. شواهد متعددی، وجود ارتباط بین سطح انگیزه موفقیت و ...

چکیده در این مقاله به بررسی مشارکت فناوری اطلاعات در کارآفرینی و ایجاد فرصت های شغلی پرداخته شده است. در حقیقت فناوری اطلاعات به عنوان موتور محرکی در نظر گرفته شده است که ضمن به حرکت درآوردن چرخ های شغلی و استخدامی، سبب رشد و پویایی اقتصاد جامعه و ایجاد نوع جدیدی از اقتصاد می شود که اقتصاد دانش محور نامیده می شود. هدف از نگارش این مقاله مروری بر وضعیت فعلی در بازار کار فناوری ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول