دانلود مقاله ایدز و روانپزشکی

Word 62 KB 795 22
مشخص نشده مشخص نشده علوم پزشکی - پیراپزشکی
قیمت: ۲,۲۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • مقدمه

  سندرم نقص ایمنی   اکتسابی (AIDS) و اختلالات وابسته به آن به همراه اعتیاد، ماهیت مراقبت های بهداشتی را در سراسر دنیا تغییر داده است0 تیم های بهداشت روانی در سه زمینه با مشکل AIDS درگیر هستند :

             

  1) عوارض مغزی و عصبی

  2) سندرم های روانپزشکی کلاسیک (اضطراب، افسردگی، سایکوز) و اختلالات وابسته بهHIV

  3) کمک به جامعه و بیمار و خانواده او با اثرات اجتماعی و آموزش درمورد رفتار های جنسی و سوء مصرف مواد0

  این پدیده جدید از طیف وسیعی تشکیل شده است که در یک قطب آن سندرم های شدیدAIDS و در قطب دیگر عفونت های بدون علامت مطرح است و این بیماران به تمام اختلالات طبی دیگر نظیر عفونت ، تومور و سندرم های عصبی   روانی ، آسیب پذیر هستند . بالاخره این بیماران از یک طرف به خاطر بیماری وعوارض جسمی آن و از طرف دیگر به خاطر اثرات و استرس های اجتماعی روانی آن در رنج هستند که حمایت های اجتمای و درمانی را طلب می کند.

   

  مشاوره درAIDS 

    چه کسی به طور کلی باید آزمایش شود

    چه فرد بخصوصی باید آزمایش شود

    نتایج آزمایش چه اهمیتی دارد

    مشاوره قبل از آزمایش

    مشاوره بعد از آزمایش

   

  علائم بالینیAIDS

  1) عوارض و علائم بالینی غیر عصبی .

  2) عوارض عصبی و روانپزشکی

  عوارض عصبی و روانپزشکی

   

  آنسفالوپاتیHIV 

  نوعی آنسفالیت تحت حاد است که به دمانس تحت قشری پیشرونده بدون نشانه های عصبی موضعی منجر می شود . فقدان علائم قشری کلاسیک (آفازی) تا مراحل بیماری از علائم این اختلال است . در این بیماران تغییرات خلقی شدید و تغییرات شخصیتی، مسائل مربوط به حافظه و تمرکز و درجاتی از کندی روانی   حرکتی ، فقدان احساس ، حواس پرتی، کونفوزیون، احساس ناخوشی ، فقدان لذت و مردم گریزی که با افسردگی اشتباه می شود، عارض میگردد . آنسفالوپاتی HIV به صورت دلیریوم تظاهر می کند که دوره های شبه مانیا و اسکیزوفرنیای خود را نشان می دهد. وجود علائم حرکتی مربوط به دمانس تحت قشری مشتمل بر تشدید رفلکس ها، آتاکسی اسپاستیک راه رفتن، پاراپارزی و افزایش قوای ذهنی، جلب توجه می کند .

  علل دمانس درHIV 

  عفونت های C.N.S    نابهنجاری های C.N.S ناشی از اختلال سیستمیک و اختلالات غدد و واکنش های نامطلوب C.N.S به داروها . دمانس علامت پیش آگهی بد است و 75%50% بیماران در عرض 6 ماه فوت می کنند .

  دلیریوم :

  عللی که باعث دمانس در HIV می گردد باعث دلیریوم به صورت افزایش فعالیت یا کاهش فعالیت می گردد. که نیازمند درمان علامتی و درمان علل زمینه ای است .

  اختلالات اضطرابی : (a.d)

  بیماران مبتلا به عفونت HIV و AIDS به هر نوع اختلال اضطرابی مبتلا می شوند، اضطراب منتشر، اختلال استرس پس از سانحه و اختلال وسواس جبری نیز شایع هستند .

   

  اضطراب یک احساس ناخوشایند و نامتناسب است که معمولا با علائم فیزیولوژیک همراه است . در اضطراب سندرم های گوناگونی به صورت غالب خود را نشان می دهند. شیوع انواع اختلالات اضطرابی در HIV حدود 28%2% است .

   

  عوامل اضطراب زا در HIV و AIDS 

  الف) تهدید جدی زندگی با یک بیماری مزمن و کشنده .

   

  ب) عوامل تنش زایی روانی   اجتماعی .

   

   ج) مرگ دوستان و افرادی که بیمار به آنها وابسته است .

  1) اختلالات اضطراب منتشر (G.A.D)

  خلق نگران با علائم جسمی و فیزیولوژیک و حداقل 6 علامت از علائم زیر به مدت 6 ماه در این بیماران که بطور دائمی وجود دارد نشانه این اختلالات است : تحریک پذیری، بی نظمی در به خواب رفتن، کاهش توانایی تمرکز، تنگی نفس، تپش قلب، سرگیجه، تعریق زیاد، خشکی دهان، تکررادرار، تهوع و استفراغ، دردهای عضلانی و احساس بیقراری و خستگی .

  درمان :

  الف) دارویی : بنزودیازپین ها ، ضد افسردگی های سه حلقه ای ، ضدافسردگی های SSRIS 

  ب) غیر دارویی : روان درمانی حمایتی ، رفتار درمانی، و مشاوره و000

   

  2) اختلالات اضطرابی (هراس یا حمله پانیک) :

  حملات غیر منتظره و بدون علت زمینه ای فیزیولوژیک با علائم جسمی وشناختی که در عرض 10 دقیقه به حداکثر شدت رسیده و به تدریج در عرض یک ساعت از بین می رود . و حداقل 4 علامت از علائم اضطراب وجود داشته باشد .

  درمان :

  الف) دارویی : بنزودیازپین ها ، ضد افسردگی های سه حلقه ای .

  ب) غیر دارویی : آموزش بیمار ، رفتار درمانی ، روان درمانی

   

  3) ترس یا  (Phobia)

  فوبیا عبارت است از ترس بیمار گونه مداوم و شدید و نامتناسب بامحرک مورد نظر که باعث دوری جستن فرد و اختلال عملکرد شخص می شود .

  انواع فوبیا :

  الف) ترس اختصاصی: عبارت از ترس بیمار گونه از یک شی خاص (ارتفاع ، خون، زخم، حیوانات 000) .

   

  ب) ترس اجتماعی: اختلال شایعی است که با دوره های اضطراب شدید مشخص می شود که با موقعیت اجتماعی واقعی ایجاد میشود وقتیکه شخص در شرایط اجتماعی (غذا خوردن در جمع، نوشتن در حضور جمع و سخنرانی در شرایط اجتماعی 000) قرار گیرد دچار علائم اضطراب ، تپش قلب ، لرزش ، تعریق و تنگی نفس می شود .

  درمان :

  الف) دارویی : بتابلوکرها ، بنزودیازپین ها ، دارو های سه حلقه ای .

  ب) رفتار درمانی (غرقه سازی و آموزش رهاسازی) Relaxation- Flooding  شناخت درمانی و روان درمانی .

   

  4)  اختلال استرس پس از ضربه (PTSD)

  به دنبال حوادث (تروماتیک) که برای خود شخص یا دیگران تهدیدکننده بوده و خارج از محدوده تجارب طبیعی انسان است (شاهد مرگ ، تهدید به مرگ، تصادف، بلایای طبیعی 000) ایجاد می شود که علائم آن:

   

  1) تجربه مجدد (حادثه، فکر و000)

  2) اجتناب دائمی از خاطرات تروما و حملات پانیک 000

  3) برانگیختگی شدید با علائم به مدت حداقل یک ماه، اختلال خواب ، انزوای اجتماعی، تغییرات رفتاری و مشکلات جسمی نشان می دهد .

  درمان :

  الف) دارویی :  TCA  و بنزودیازپین ها

  ب) غیردارویی : گروه های حمایتی، رفتار درمانی

   

  اختلال وسواسی، فکری، عملی (OCD)  :

  به صورت اعمال و افکار وسواسی که حداقل یک ساعت روزانه طول کشیده و عملکرد شخص را مختل می کند :

  درمان :

  الف) دارویی : ضد افسردگی های  TCA  و  SSRIS  ها

  ب) غیر دارویی : رفتار درمانی، روان درمانی

   

  افسردگی و اختلال خلقی :

  شایع ترین علل مشاوره روان پزشکی جهت بیماران HIV است . 404% بیماران رنج می برند. افسردگی AIDS و HIV علل مختلف دارد که هر کدام از علل زمینه ای درمان خاص خود را دارد با پیشرفت بیماری احتمال افسردگی اساسی افزایش می یابد . با درمان های اختصاصی این افسردگی بهبود می یابد

   

  افسردگی اساسی :

  وجود خلق افسرده با حداقل 5 علامت از معیار های تشخیصی DSM-IV  به مدت 2 هفته در افسردگی های اساسی مطرح است . در بیماران مبتلا به ایدز از نظر بالینی خستگی و بی اشتهایی و کم خوابی، تحریک پذیری وکاهش وزن و افکار خودکشی شایع است .

  درمان :

  الف) دارویی : دارو های سه حلقه ای  (TCA) ، دارو های  SSRIS  مثل فلوکستین

  ب) غیر دارویی : شناخت درمانی، گروه درمانی، روان درمانی حمایتی

   

  اختلال خلقی دو قطبی :

  علائم مانیا با تحریک پذیری، افزایش انرژی، بی خوابی، گفتارسریع و خلق بالا حداقل یک هفته در بیمار وجود دارد که امکان دارد همراه با سایکوز یا بدون سایکوز باشد .

  درمان :

  الف) دارویی : لیتیوم کربنات، کاربامازپین، سدیم والپروات .

   

  ب) غیر دارویی : گروه درمانی، روان درمانی، فامیل درمانی .

   

  اعتیاد و وابستگی به مواد و دارو در بیماران مبتلا به AIDS 

  شیوع اعتیاد و وابستگی دارویی در این بیماران بالاست . در سطح کشور بیش از نیمی از بیماران (65% ) که به تازگی تشخیص HIV آنها مطرح است اعتیاد داروئی دارند. بیماران کنترل مصرف مواد و دارو را از دست داده اند و اکثرا از دسته  Opium  و بنزودیازپین ها است که بیمار نسبت به آنها مقاومت پیدا کرده است ، و با قطع آن علائم ترک مشخص می شود .

  درمان :

  درمان علل زمینه ای مثل افسردگی و اختلال شخصیت باید هر چه سریع تر شروع شود .

   

  جنون :

  شیوع جنون در مراحل انتهایی AIDS  (حدود 15%) است .

  علائم بالینی :

  توهم و هذیان و رفتار های غریب و غیر عادی وجود دارد . جنون ممکن است به علت بیماری زمینه ای مثل پارانوئید یا اسکیزوفرنی باشدیا ثانوی به اختلال طبی مثل عارضه داروئی یا به خاطر خود AIDS باشد .

  درمان :

 • فهرست:

  مقدمه

  مشاوره در ایدز

  عوارض عصبی و روانپزشکی

  آنسفالوپاتی ناشی از ایدز

  علل دمانس در زمینه ایدز

  دلیریوم

  اختلالات اضطرابی

  1) اختلالات اضطراب منتشر

  2) اختلالات اضطرابی (هراس یا حمله پانیک)

  3) ترس

  4) اختلال استرس پس از ضربه

  اختلال وسواسی، فکری، عملی

  افسردگی و اختلال خلقی

  افسردگی اساسی

  اختلال خلقی دو قطبی

  اعتیاد و وابستگی به مواد و دارو در بیماران مبتلا به ایدز

  جنون

  تشخیص افتراقی خلق افسرده در بیماران مبتلا به

  علائم افسردگی

  اختلالات اضطرابی

  علل جنون در بیماران مبتلا به ایدز

  مشاوره و پیشگیری در بیماران

  مشاوره

  مسائل و محورهای مطرح شده در مشاوره شامل

  موارد مطرح شده در مشاوره با ایدز

  انواع مشاوره

  مشاوره برای چه کسانی است

  مشاوره قبل از آزمایش

  مشاوره بعد از آزمایش

  منابع

   


  منبع:

   

  1) Angrist  B,d'Hollosy  M,Sanfilipo M,Santriano J,Diamond G,Simberk off M, Weinreb H:Central nervous system stimulants as symptomatic treatments for AIDS-related neuropsychiatric impairments. J Clin psychop harmacol 12:268, 1992.

   

  2) Day JJ,Grant I, Atkinson JH, Brysk LT, McCutchan JA,Hesselink JR, Weinrich JD,Spector SA, Richman DD:Incidence of AIDS dementia in a two-year follow-up of AIDS and ARC  patients on an initial  phase II AZT- placebocontrolled study. San Diego cohort. J Neuropsychiatry Clin Neurosci 4:15, 1992.

   

  3) Empfield M,Cournos F,Meyer I,McKinnon K,Horwarth E,Silver M,Schra ge H,Herman R: HIV seroprevalence among  homeless patients admitted to psychiatric inpatient unit. Am J Psychiatry 150-47, 1993.

   

  4) Graham NMH , Zeger SL, Park LP, Vermund SH, Detels R, Rinalso CR, Phair JP: The effects on survival of early treatment of human immunodeficiency virus infection. N Engl J med 326:1037,1992.

   

  5) Hirsch MS, D'Aquilla RT: Therapy for human immunodeficiency virus infection. N Engl J Med 328:1686, 1993.

   

  6) Katz MH, Gerberding JL: Postexposure treatment  of people exposed to the  human  immunodeficiency virus  through sexual contact or injection-drug use. N Engl J Med 336:1097, 1997.

   

  7) Mapou RL, Law WA, Martin A, Kampen D,Salazar AM, Rundell JR:Neuro Psychological performance, mook and complaints of cognitive  and motor difficulties in individuals infected with human immunodeficiency virus. J Neuropsychiatry Clin Neurosci 5:86, 1993.

   

  8) Silverman DC: Psychosocial  impact of HIV - related care giving on health providers: A review and recommendations for the role of psychiatry. AM J psychiatry 50:705,1993.

   

مقدمه سوء مصرف و اعتیاد به مواد مخدر یکی از بلایای بزرگی است که بشر امروزه در همه جای جهان با آن دست به گریبان است. کارتل های بین المللی و باندهای عظیم قاچاق مواد مخدر در همه جای جهان از جمله در نزدیک کشور عزیزمان پایگاه هایی دارند و به تجارت اهریمنی خود که دومین تجارت پر سود دنیاست مشغول هستند . اگر چه مقابله با تجارت غیر قانونی مواد مخدر و اثرات آن چالشی بزرگ برای جامعه جهانی ...

مقدمه این مقاله در مورد ویروس HIV که منجر به ایدز می شود می باشد و مطالب زیادی در این موارد درونش ذکر شده است . این عفونت ویروس نقص ایمنی انسان (human Immuno deficiency viruses) نام دارد که منجر به سندروم نقص ایمنی اکتسابی (Acquired Immuno Definicincy Syndrome) می باشد که در بیست اخیر پیشرفت زیادی داشته و تحقیقات زیادی روی آن انجام شده است . که دانشمندان اعتقاد دارند که این ...

مقدمه بيماري هاي رواني از بدو پيدايش بشر وجود داشته و هيچ فردي، از هيچ طبقه اقتصادي اجتماعي خاصي، در مقابل آن ها مصونيت نداشته و خطري است که بشر را همواره تهديد مي کند. خوشبختانه نهضت بهداشت رواني در نيم قرن اخير، افکار غلط و خرافات

HIV ايدز يا ويروس "اچ اي وي"(HIV) بيماري است که باعث تخريب سيستم دفاعي بدن انسان مي شود. اين ويروس بطرق مختلف همانند داشتن روابط جنسي با فرد يا افراد مسلول به اين بيماري، استفاده از سرنگ و فراورده هاي خوني آلوده، دريافت و انتقال خون آلوده و همچنين

پايگاه اطلاع رساني پزشکان ايران با استفاده از مقاله محمد فلاح ( دبير کل سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر رياست جمهوري ايران ) اعتياد ، سالها تنها به عنوان يک « جرم » شناخته مي شد و فرد معتاد را صرفاً يک « مجرم » مي شناختند . تحقيقات جامعي که به ويژه د

« مقدمه » با توجه به گستردگي ايدز در تمام آحاد جامعه و پراکندگي جمعيت در اقصا نقاط کشور، لزوم آموزش همه جانبه و گسترده از سوي همه ي رده هاي بهداشتي بيش از پيش آشکار مي شود. بنابراين، درگيرشدن تمام سطح بهداشتي از پايين ترين سطح يعني خانه هاي بهد

HIV ايدز يا ويروس "اچ اي وي"(HIV) بيماري است که باعث تخريب سيستم دفاعي بدن انسان مي شود. اين ويروس بطرق مختلف همانند داشتن روابط جنسي با فرد يا افراد مسلول به اين بيماري، استفاده از سرنگ و فراورده هاي خوني آلوده، دريافت و انتقال خون آلوده و همچنين

ایدز ایدز (به انگلیسی: AIDS یا Acquired immune deficiency syndrome) به معنی نشانه های نقص ایمنی اکتسابی می‌باشد ،یک بیماری پیشرونده علاج نشدنی و قابل پیشگیری است ،این بیماری حاصل تکثیر ویروسی به نام اچ آی وی (Human Immunodeficiency Virus) در بدن میزبان است که باعث تخریب جدی دستگاه ایمنی بدن (معروف به نقص ایمنی یا کمبود ایمنی) انسان می‌گردد که خود زمینه‌ساز بروز عفونت‌های موسوم ...

مقدمه از آنجائی که در کشورهای صنعتی و پیشرفته به علت ازدیاد جمعیت، مسافرتهای پی در پی و پیدایش مراکز تفریحی ناسالم و عدم پایبندی به مسائل اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی و مذهبی و از سوی دیگر اضافه شدن مسائل اقتصادی و نیز اعتیاد، بیماریهای آمیزشی ازجمله ایدز شیوع پیدا نموده است و به علت وجود رادیو، تلوزیون، نوارهای ویدئوئی، ماهواره و اینرتنت فرهنگ های غلط این جوانع به کشورهای در حال ...

بدون شک سلامت افراد جامعه اهميت بسزايي دارد. جوامع انساني بدون حفظ سلامت و رعايت بهداشت نمي توانند بقا و استمرار خود را حفظ کنند. بيماري و ناتواني، روابط انساني را مختل و در نتيجه احساس امنيت و همبستگي را از انسان سلب مي سازد. پس طبيعي است که علم طب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول