دانلود مقاله تاریخچه بهنمیر

Word 131 KB 8970 88
مشخص نشده مشخص نشده جغرافیا - زمین شناسی - شهرشناسی - جهانگردی
قیمت: ۸,۸۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 •  

  آنچه که لازم است در ابتدای این مهم، بیان شود اینکه نگارنده این مطالب در خانواده ای که اهل بهنمیر بوده است بزرگ شده است و چون از کودکی در آن محًل رفت و آمد می کرده و با محیط و مردمان و تشکیلات و جلسات آن تا حدودی آشنائیت داشته است، همیشه علاقمند به دانستن اطلاعاتی درباره انتشار امر مبارک در آن خطًه داشته و هنگامیکه موضوع  به عنوان تاریخچه بهنمیر مورد تأئید یاران باوفای جمال قدم واقع شد،چنان شوق و شوری در من ایجاد شد که سراز پا نمی شناختم ، ولی مدام فکر را حصر در این موضوع می کردم. چگونه میتوانم لغاتی را بیابم که تمام احساسات قلبیم را در این خصوص بیان کند ولی از آنجائیکه همیشه در همه حال الطاف و عنایات الهیه شامل این بی مقدار بوده است.با اطمینان خاطر سفر اولیه خودم را به آن نقطه آغاز نمودم،پس از بررسی اولیه متوجه شدم هیچ گونه تحقیقی بجز یک جزوه کوچک چند برگه ایی که توسط جناب مهرابخانی تهیه شده بود هیچ منابع خاصی و یا منبع مطالعاتی،حتی در مورد موضوعات جغرافیایی آن وجود ندارد،عزم خود را جزم نمودم که با توجه به متقدمینی که در آن ناحیه است بتوانم مطالبم را تکمیل کنم ولی با توجه به اینکه احبای بهنمیر تمام الواح و آثار نازله از طلعات مقدسه و مدارک مهم را به دستور یاران ایران به دارالاثار فرستادند،هیچ مدرک مهمی در دست نبود.و نیز بسیاری از مطالب را همه افراد به یاد نداشتند و باید حداقل دو تا سه بار نزد هر کدامشان برای مطالب جمع آوری شده می رفتم.و با توجه به شغل کشاورزی که ساعات ملاقات را هم تحت تأثیر قرار می داد روند کار را کند کرده بود.

  چکیده»

   

  مجموعه حاضر تحقیقی است تحت عنوان تاریخچه بهنمیر. بر اساس اطلاعات بدست آمده از نفوس مطمئنه و متقدمین آن خطه پیشرفت و روند تاریخی امر مبارک از زمان حضرت اعلی و با رشادتهای آقا رسول و عده ای از بستگان و اصحاب در قلعه شیخ طبرسی و بازگشتن بقیه السیف به بهنمیر و مراجعت مبلغین و نفوس مشهور در آن دیار سبب نفوذ وگستردگی و استقرار امر مبارک در آنجا گردید.

  در این رساله جهت نمودار ساختن هرچه بهتر اهمیت تأثیر نقش مبلغین و مهاجرینی که بر طبق فرامین تبلیغی به جهت تداوم بیشتر امر مبارک مساعدت نمودند.و شواهد نمونه های بسیاری از فعالیت ها و خدمات کثیره آن نفوس مخلصه و تحمل مصائب و مشکلات اهل بهاء در بهنمیر در برابر ضوضای معاندین آورده شده است.

  این تحقیق به صورت میدانی واندکی به روش کتابخانه ای از کتابهای امری و غیر امری استخراج گردیده است،تاکنون تحقیقاتی در زمینه تاریخچه بهنمیر از ابتدای امر تاکنون به صورت این مجموعه انجام نشده است.

  در این تحقیق سعی شده کلیًه مطالب و شواهد از نظرات چندین متقدًم که سالهای متمادی و طولانی در آنجا زندگی می نمایند تدوین گردد.به امید اینکه محققان و نویسندگان در آتیه با تحقیقات وسیعتر و کاملتری در این زمینه تأثیر خدمات و فعالیتهای بیشمار یاران آن سامان را که به جان و دل کوشیدند تا شاهد پیشرفت امر مبارک در آن خطه باشند را بیش از پیش  ظاهر و عیًان سازند.

  واژه های کلیدی در این تحقیق:وقایع بهنمیر،قلعه شیخ طبرسی،مبلغین.

  «مقدمه»

   

  داستان ایمان اولین مؤمنین در روستای بهنمیر به عهد اعلی باز می گردد.در سنه 1261 هجری قمری ،هنگامی که حضرت اعلی در مکه اظهار قائمیت نمودند ، دو نفر از اهل بهنمیر به نام حاجی طالبا و حاجی ذکی ندای الهی را شنیدند و آنرا در بهنمیر بازگو نمودند. آقا رسول بهنمیری که یکی از افراد صاحب منصب در آن خطه بود،یکی از دوستانش را به نام آقا محمد حسین کلاهدوز به مشهد فرستاد و ایشان به امر مبارک مؤمن گردیدو سپس در طی نامه ای واقعیت امر را برای آقا رسول بازگو کرد.آقا رسول پس از ملاقات جناب باب الباب در بارفروش(بابل) به بهنمیر بازگشت و در وقایع شیخ طبرسی به همراه دوستان خویش شجاعت های بسیاری از خود نشان دادند ولی عاقبت بر اثر کید و فریب یکی از افراد به نام ابوطالب و وعده های دروغین شاهزاده از قلعه به همراه پنجاه نفر مازندرانی خارج گردید،که متأسفانه به دستور شاهزاده سر از آقا رسول جدا نموده و به آمل فرستادند.عده ای دیگر از اصحاب نیز هدف تیر بلاء دشمنان خویش واقع شدند.

  پس از اختتام کار قلعه به امر سعید العلماء سواران کُرد و ترک به بهنمیر ریختند و منازل احباء را به باد غارت دادند و بسیاری از منازل اصحاب قلعه را طعمه حریق نمودند . پس از این وقایع که اهالی آن دیار تحت تأثیر عوامل خاص محیطی از جمله اذیَت و آزار  ساکنین آن محل واقع شده بودند نور امید و حرارت و ضیاء شمس حقیقی پرتو خویش را بار دیگر به آن محل تاباند و باحضور مبلغینی از جمله: میر ابوطالب ، سید محمد رضا، شور و شعف خاصی به آن سرزمین عطا نمود که بار دیگر یاران آن سامان وفاداری خودرا نسبت به امر الهی ثابت نمودند و با چه سختیهایی گرد هم می آمدند و ندای الهی را استماع می نمودند.مبلغین و نفوس مهمًه دیگری نیز از جمله میس کهلر و یاران دیگر به بهنمیر سفر می نمودند که با هدایات و راهنمائی هایشان ، سبب پیشرفت امر الهی می شدند.

  در زمان حیات حضرت ولی امرالله و اجرای فرامین تبلیغی حضرت عبدالبهاء مهاجرانی برای تبلیغ امرالله به نقاط مختلف کشور نقل مکان نمودندکه تعدادی از آن افراد هم اکنون نیز در بعضی از نقاط مهاجر نشین ساکن می باشند.

  به این ترتیب در تعریف موضوع تحقیق نظر به نقش و اهمیًت پیشبرد امر مبارک از دوران عهد اعلی و نیز خدمات شایان توجه افراد نسبت به پیشرفت امر مبارک نگارنده در صدد برآمد تا تاریخی در تنفیذ و توسعه امرالله در این منطقه را بنگارد.

  هدف کلًی این تحقیق تهیًه مجموعه ای از نقش و جایگاه امر مبارک و روند کلی پیشرفت امر الهی و تکامل تدریجی امرالله است. نگارنده برای تحقیق این رساله با مسائل و مشکلاتی روبرو بوده است.کهولت سنً بعضی از متقدمین و بخاطر نداشتن همه مطالب از زمانهای گذشته و موجود نبودن هیچگونه تحقیقی از قبل ، کار را دشوارتر می نمود. در هر حال مطالب این مجموعه در واقع بیان اولیَن تحقیقاتی است که در این زمینه ولو ناقص صورت گرفته است.حاصل این تحقیق ایجاد فرصتی است برای کسانی که علاقه به پیشرفت روحانی امر مبارک در بهنمیر را دارند،تا با بررسی دقیق تر و تحری حقیقت مطالبی که لازم به بررسی بیشتر دارد را بیابند.

  در رساله حاضر به علًت میدانی بودن و جمع آوری مطالب از نفوس مهمه و گردآوری مطالب موجود تاریخ امر مبارک را در زمانی که بهنمیر یک روستای بسیار کوچک و با امکانات ناچیز ولی از نظر روحانیات بسیار غنی بود خیلی زود پله های ترقی را می پیمود بیان گردیده است.بنابراین فرض تحقیق برای آن درنظر گرفته نشده است. با ملاحظه بعضی از کتب جغرافیایی و منابع موجود و نیز بیان نمودن مطالبی که در ذهن و دل افراد متقدمی که حال در قید حیات هستند در این رساله اطلاعاتی جمع آوری شد که هرگز در قبل با وجود تعدادبی شماری از متقدمینی که می توانستند گره ای از مسائل متعدد را باز نمایند،هیچ گونه تحقیقی به عمل نیامده است.

  بنابراین اهمیَت این تحقیق بدین جهت است که مطالب جمع آوری شده از سخنان نفوس نفیسه ای است که حال در قید حیاتند ولی ممکن است نتوانند سالهای آتیه به دلیل کهولت سن و یا وداع از دیار فانی چنین اثری را از یاران باوفای جمال اقدسش گرد آورند. بنابراین چنین مجموعه ای با این سبک و سیاق که به طور مجزا بررسی و تدوین شده است تا حال ارائه نگردیده بود.اگر چه مجموعه حاضر تلاشی است بی وقفه،که در آن سعی شده از تمام منابع و نفوس مقدسه ای استفاده گردد که می توانند در این امر مهم به جهت تنظیم و تدوین به بیان مطالب مهم و اساسی بپردازند. لیکن امید است که این مطالب پایه ای برای تحقیقات کامل تر وغنی تر فراهم آورده شده باشد.

  روش تحقیق در این رساله میدانی واندکی کتابخانه ای از نوع تاریخی می باشد.در تهیه این رساله علاوه بر مجموعه کتابهای جغرافیایی وکتب تاریخ طویل و ظهورالحق جلد 3و4 امری ،تاریخ قلعه شیخ طبرسی 1 و 2، مطالب اخبار امری و آهنگ بدیع های قدیم مورد استفاده واقع گردیده که به صورت جزئی در مطالب این رساله آورده شده است.بیشترین مطالب تهیًه شده از صحبت های نفوس مطمئنه و نازنینی است که در آن دیار از بدو تولد زندگی نموده وباآداب و رسوم و موقعیًت های اجتماعی،اقتصادی و ... و نیز مسائل امری که نقش بسیار اساسی دارند و از مطالب مهًم این رساله است آشنا بوده اند.

 • فهرست:

  فهرست
  پیشگفتار
  چکیده
  مقدمه
  فصل اول:جغرافیای بهنمیر 17
  1- موقعیت جغرافیایی 17
  2- وجه تسمیه بهنمیر 18
  3- رودها،گیاهان،جانوران به طور اختصار 19
  o در یای خزر 19
  o مهمترین روددر خطه بهنمیر 20
  o جانوران ناحیه بهنمیر 21
  o رستنی ها وگیاهان این منطقه 21
  4- موقعیت اقتصادی و شغلی 21
  نباتات غذایی 24
  الف- زراعت نیشکر 24
  ب- برنج 26
  وضعیت اقتصادی خانوار بهائی و موقعیت شغلی آن در سالهای اولیه 26
  5- اعتقادات،مذاهب،رسوم و آداب 27
  o مذهب اهالی بهنمیر 27
  o آداب و رسوم و گویش و لهجه اهالی بهنمیر 28
  o صنایع دستی ناحیه بهنمیر 30
  6- اوضاع و احوال اجتماعی و اخلاقی و فرهنگی در زمان ظهور 31
  وضعیت خانوار بهائی از نظر سنی جوان یا پیرنسبت به زمان قبل و یا حال 32
  فصل دوم:تاریخچه نفوذامر مبارک در بهنمیر 33
  1- پیدایش اولیه امر در آن خطًه 34
  2- شرح حال اصحاب بهنمیر در قلعه شیخ طبرسی 34
  جناب رسول بهنمیری دارابدینی 35
  جناب آقاطاهر(برادر آقا رسول) 41
  آقا محمدحسین(برادر آقا رسول) 41
  آقا علی(عموی آقارسول) 42
  محمدجان(پسر آقا علی) 42
  مسیح(پسر اقا علی) 42
  آقا نظام 42
  صفی علی 42
  آقاشفیع 42
  ملا محمدیوسف 43
  عظیم بهنمیر(پسر عموی آقا رسول) 43
  قاسم(سلمانی آقا رسول) 43
  آقا غلام رضا بهنمیری(بقیه السیف) 44
  آقا عباس(بقیه السیف) 45
  مشهدی احمدعلی (بقیه السیف) 45
  آقالر بهنمیری (بقیه السیف) 46
  ملاحسین بهنمیری 47
  ملا امینا (بقیه السیف) 48
  3- نفوس مؤثر در نفوذ و استقرار امر 49
  شرح خاطره 52
  4- چگونگی توسعه امر در سالهای اولیه در بهنمیر 53
  5- مبلغین و نفوس مشهور و بهائیان معروف 54
  جناب آقا علی اکبر فروتن 55
  میس کهلر 56
  جناب اولینگا وهمسر گرامیشان 57
  ایادی عزیز امر الله جناب ذکر الله خادم 59
  جناب جلال خاضع 60
  جناب علی آذری 62
  جناب عباس محمودی 63
  جناب هوشمند فتح اعظم 63
  6- دیگر مبلغینی که باعث توسعه و انتشار امر گردیدند: 63
  آقا شکرالله سلیمی 64
  آقای دکتر مسیح فرهنگی 64
  حکایتی از شخصی به نام مش نصرالله یوسف زاده 65
  نفوس نفیسه ای که سبب اعلاء کلمه الله گردیدند 66
  7-نفوس مهمه که مصور خدماتوعلت تحکیم در آن خطه بوده اند: 67
  o کربلائی کرامت 67
  o فرج الله سنائی 67
  o شیخ رمضان علی عَمْرَیی 69
  o آقایوسف زاده 70
  فصل سوم: مصائب و مشقات احباء در جهت تحقق امر مبارک در آن خطه 70
  1- مهاجرینی که از آن خطه بوده اند. 70
  2- کسانی که در آن خطه از امر کناره گرفته تبری کرده اند 76
  3- معاندین و معترضین 77
  ضوضای معاندین بر علیه احباء 78
  نمونه هایی از ضوضای معاندین بر علیه احباء 79
  4--شهدا و شرح مختصری از احوال آنان 81
  فصل چهارم: وضعیت امر مبارک و تشکیلات از گذشته تا کنون 82
  1- مدرسه بهائی 82
  تأسیس مدرسه 82
  محل ساختمان 83
  معلمین مدرسه بهائی 85
  محصلین- دروس مدرسه و مخارج آن 86
  مراسم و آداب 88
  مدارک موجود 88
  عاقبت مدرسه 89
  2-کلاسهای درس اخلاق بهنمیر 90
  3-حظیره القدس 91
  اوقاف و عاقبت حظیره القدس 93
  4- مهمانسرا بهنمیر 93
  5- گلستان جاوید 94
  6- حمام بهنمیر 96
  7- اولین محفل روحانی 98
  8- اولین لجنات 98
  9- تبرع اماء الرحمن سال 1333 98
  مؤخره 100
  ضمائم 104
  یادداشت ها 106
  کتابنامه 111
  منبع:

  ملک خسروی نوری، محمد علی. تاریخ شهدای امر و قلعه شیخ طبرسی،جلد 1 نشر ملًی مطبوعات امری 130 بدیع

  ملک خسروی نوری،محمدعلی. تاریخ شهدای امر و قلعه شیخ طبرسی،جلد 2 نشر ملًی مطبوعات امری 130 بدیع

  مازندرانی. عزیزالله.مصابیح هدایت جلد 3 نشر دوم. رضوان 121 بدیع

  شایان، عباس.جغرافیای تاریخی و اقتصادی مازندران، چاپ دوم طهران 1336 ه .ش

  طاهری،ابولقاسم.جفرافیای تاریخی گیلان و مازندران،آذربایجان از نظر جهانگردان، ابولقاسم طاهری.طهران 1347 شمسی

  رابینو،ه.ل.ترجمه مازندرانی. غلامعلی وحید،مازندران و استرآباد

  ستوده،دکتر منوچهر.از آستارا تا استرآباد جلد4 

  سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح فرهنگ جغرافیایی آبادیهای کشور جمهوری اسلامی ایران جلد 28 سال 1370   

مجموعه حاضر تحقيقي است تحت عنوان تاريخچه بهنمير. بر اساس اطلاعات بدست آمده از نفوس مطمئنه و متقدمين آن خطه پيشرفت و روند تاريخي امر مبارک از زمان حضرت اعلي و با رشادتهاي آقا رسول و عده اي از بستگان و اصحاب در قلعه شيخ طبرسي و بازگشتن بقيه السيف به ب

عبيد زاکاني از شعرا و نويسندگان فارسي‌زبان قرن هشتم هجري قمري است. عبيدالله ملقب به نظام‌الدين از صاحبان صدور خاندان زاکان قزوين است و اشعار خوب دارد و رسائل بي نظير. عباس اقبال در مقدمه ديوان عبيد مي‌نويسد: از شرح حال و وقايع زندگاني

به نام خدا خلاصه تاريخ ايران زمان ميلادي زمان هجري سلسله پادشاه رويدادها پايتخت حدود 720 تا 550 پيش از ميلاد مادها ديا اکو ديااکو هفت قبيله آريايي را در

درآمد:‌ در تاریخ معاصر ایران قیام های متعددی علیه استبداد و استعمار به وقوع پیوسته است. از آن جا که اکثر آن ها منطقه ای بوده وهمراهی سایر نواحی کشور را با خود نداشتند، محکوم به شکست گردیدند . اما نهضت مشروطیت که منجر به تغییرساختار نظام سیاسی و اداری ایران گردید ، از این نقیصه مبرا بوده است . چرا که این جنبش ملی ارتباط و پیوستگی خود را همانند حلقه های یک زنجیر با بیشتر نقاط ...

روز بيست و پنجم شعبان سال 736 هجري قمري را در تاريخ بشري بايد از روزهاي شوم و نامبارک به حساب آورد ، زيرا در اين روز در يکي از روستاهاي شهر کش که امروز به شهر سبز معروف است و در جنوب سمرقند قرار دارد ، نوزادي پاي به عرصه وجود گذاشت که سالها بعد اقدا

شهري دل انگيز وزيبا ، در کنار بزرگترين و با شکوه ترين پايتخت شرق باستان ، پس از دودمانهاي هخامنشي و ساساني پيوسته وارث و نگاهدارنده فرهنگ و تمدن ايران باستان و زادگاه و جايگاها بسياري از دلاوران و برزگان دين و دانش و هنر و حکمت و عرفان بوده است و به

اسماعیل میرزا، ملقب به ابوالمظفر بهادر خان حسینى، فرزند سلطان حیدر و نواده دخترى اوزون حسن آق قویونلو بود. اسماعیل در 892 ق / 1487 م در اردبیل دیده به جهان گشود. وى پس از کشته شدن پدرش، سلطان حیدر «893 ق / 1448 م» در جنگ با یعقوب بیگ آق قویونلو و متحدش فرخ یسار شروانشاه، به همراه برادرانش در حصار استخر زندانى شد «عالم آراى عباسى، ص 32؛ جهانگشاى خاقان، صص 44 - 46». رستم بیگ آق ...

سلجوقيان قومي ترک که در حدود 150 سال بر قسمتهاي وسيعي از ايران حکومت کرده و باعث تحولاتي در همه زمينه ها من الجمله هنر و به خصوص معماري در ايران گشتند، معماري دوره سلجوقي حاوي ظرافت هاي تمدن گذشته ايران و تلفيقي از هنر ملت هايي که به تصرف و تسلط قوم

رفیق راه ما حکیم ناصر خسرو قبادیانی بلخی گوینده ونویسنده ومتفکر برجسته ایرانی است وی در ماه ذیقعده سال 394 ه. ق در قریه قبادیان بلخ تولد یافت چون روزگاری دراز در مرو به سر برده خودرا مروزی خوانده است از آغاز جوانی به فراگرفتن دانش های گوناگون همت گماشت وگذشته از ادب پارسی وتازی با بیشتر معارف وفنون زمان خویش چون حساب هندسه نجوم طب وداروسازی اقسام موسیقی، الهیات وتفسیر آشنا شد از ...

موقعيت و تاريخچه جواهرده روستاي جواهرده از توابع بخش مرکزي شهرستان رامسر با مختصات جغرافيايي 50 درجه و 28 دقيقه طول شرقي و 36 درجه و 52 دقيقه عرض شمالي، در 25 کيلومتري جنوب غربي رامسر و 280 کيلومتري ساري قرار دارد . اين روستاي کوهستاني و ييلا

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول