دانلود گزارش رایگان اسراییل به سمت پیشگامی نانوتکنولوژی!

Word 19 KB 11504 5
مشخص نشده مشخص نشده دانلود مقاله های رایگان
قیمت: ۰ تومان
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • اسراییل به سمت پیشگامی نانوتکنولوژی!

            17 ژوئن 2001- علم بسیار بسیار کوچک، پدیده بزرگ آینده است؛ و اسرائیل میل ندارد در" رقابت نانو" عقب بماند. در سال گذشته، دانشگاههای بن‌گورین، تل‌آویو، عبری و Technion ، از سرمایه‌گذاریهای بزرگی در زمینه علوم نانو و نانوتکنولوژی که بیشتر از 100 میلیون دلار می‌باشد، خبر دادند.

            اجزاء ساختمانی مقیاس میکرومتری که اخیرا" در تقریباْ هر صنعتی بکار می‌روند، توسط دانشمند علوم نانو، رالف مارکل -‌عضو اصلی شرکت آمریکایی نانوتکنولوژی Zyvex- چنین مورد تشبیه قرار گرفتند: "سعی کنید در حالی که دستکش بوکس پوشیده‌اید با آجرهای "لگو" چیزی را بسازید. شما می‌توانید این آجرها را روی هم به صورت توده‌ا‌ی انباشته کنید، ولی نمی‌توانید آنها را آنطور که خودتان می‌خواهید روی هم بچینید."

            آمیهای فری‌من، استاد بیوتکنولوژی دانشگاه تل‌آویو و رئیس کمیته توسعه برنامه‌های تحقیقاتی علوم نانو و نانوتکنولوژی این دانشگاه –که برای اجرا ی اولین مرحله برنامه خود، 14 میلیون دلار تصویب نموده - می‌گوید: "ما یک ایده داریم".

            وی می‌گوید: "ما سعی می‌کنیم مرکزی را بعنوان هسته فعالیتها در محیط دانشگاه بسازیم." وی همچنین بیان می‌دارد که "طراحی یک واحد جدید برای توسعه رشته‌های مختلف علمی، کار کوچکی نیست و این مرکز در نوع خودش، اولین مرکز در دانشگاه می‌باشد. "

            دانشگاه تل‌آویو یک برنامه عملی برای ساختن این مرکز ارائه داده ‌، که عملیات اجرایی آن بین یک تا سه سال کامل می‌شود. این مرکز دارای آزمایشگاههای تحقیقاتی در زمینه نانوساختارها، نانوابزارها، نانووسایل و نانوسیستم‌ها خواهدبود. تسهیلات و امکانات این مرکز، بین محققین تقسیم خواهدشد تا باعث دلگرمی همکاران فری‌من در زمینه‌های مختلف علمی شود. وی می‌گوید: "ما می‌خواهیم چیزی بسازیم که مهیج بوده و همکاریها را افزایش دهد."

            پروفسور یوری سیوان -‌فیزیکدان و یکی از عوامل مؤثر در تصمیم دانشگاه Technion جهت بنانهادن یک مرکز 30 میلیون‌دلاری نانوتکنولوژی و علوم نانو- می‌گوید: "مجاورت، بسیار بسیار مهم است." وی همچنین بیان می‌دارد: "این همان دلیلی است که باعث پیدایش چنین مرکزی شده -‌یعنی همکاری در زمینه‌های مختلف."

            پروفسور سیوان سالهای متمادی درزمینه نانوکابل‌ها با دانشکده پزشکی Technion و مراکز شیمی و بیولوژی، همکاری کرده‌است. نانوکابل‌ها، کابلهای بسیار کوچکی هستندکه برای ارتباط نانووسایل بکار می‌روند. بنابراین وی تجربه‌های مفیدی در زمینه چالش‌های این نوع همکاری دارد.

            وی می‌گوید: "یکی از مسائل مهم، فهمیدن همدیگر و ایجاد یک فرهنگ لغت است: مراجعه به زبان جدیدی که دانشگاههای مختلف ایجاد می‌کنند. تا چندسال آینده که زمینه‌های مختلفی در این فناوری بوجود میاید و رشته های آموزشی در علوم نانو ایجاد می‌شود، دانشجویان با این زبان چندگانه بهتر صحبت خواهند کرد." سیوان ادامه می‌دهد: "امید آن می‌رود که نسل جدیدی بوجود آید که این کار را بهتر از ما انجام دهد."

            دکتر یوری بانین، با زمینه تخصصی نانومواد، عهده‌دار یک مسؤولیت مشابه در دانشگاه عبری است. این دانشگاه یکی از مراکز دانشگاهی است که اخیرا" 40 میلیون دلار در یک مرکز چندجانبه علوم نانو سرمایه‌گذاری نموده است.

            وی می‌گوید: "مقامات دانشگاهی ما را برای سرمایه‌گذاری پژوهشی و مدرنیزه‌کردن امکانات تحقیقاتی تحت فشار قرار داده‌بودند.این مسیر آینده و راهی پرهزینه است."

  بانین و تیم تحقیقاتی‌اش در آزمایشگاه تحقیقاتی علوم نانو در دانشکده شیمی- فیزیک به دنبال یافتن این موضوع هستند که خواص مواد نیمه‌هادی مثل سلنید کادمیوم و آرسنید ایندیوم چگونه با کوچک‌شدن اندازه آنها تغییر می‌کند.

            در مرکز "ایلس کتز" واقع در دانشگاه بن‌گورین ، پروژه‌های تحقیقاتی مانند نانولوله‌ها، بیوسنسورها و نقاط کوانتومی صوتی غیرعادی در دست مطالعه می‌باشند. در اکتبر سال 2000 اعلام شد که از آنجا که ساختمان فیزیکی مرکز نانو تا چندین سال تکمیل نخواهدشد، لذا ایجاد این مرکز نسبت به مرکز فیزیک در اولویت است.

            باروق هور ویز، استاد فیزیک و رئیس "مرکز نانو" می‌گوید: "ما هر 25 نفر هفته‌ا‌ی یک ملاقات با هم داریم. با وجود این ملاقاتهای هفتگی، فرهنگ لغت نانوتکنولوژی هنوز برای تمام شاخه‌های علمی تکمیل نشده‌است وحصار زبان هنوز بسیار بسیار قوی است."

            یکی از سایر موانعی که محققین علوم نانو با آن مواجه می‌باشند، عبارتست از تصور عمومی از این علم بعنوان یک رؤیای علمی ساده. فری‌من از دانشگاه تل‌آویو با ناراحتی در مورد چاپ مقاله‌ا‌ی در یک مجله علمی عمومی که دانشمندان علوم نانو را مسخره کر‌ده‌بود، صحبت می‌کرد. وی و همکارانش از صحبت‌کردن در مورد میکروماشینهای مینیاتوری نابودکننده سلولهای سرطانی بیم دارند، چرا که ممکن است این ماشینها اندکی غیرواقعی به‌نظر برسند.

            وی می‌گوید: "پیشرفتهای اساسی و مهمی صورت گرفته‌است که باعث می‌شود این ادعا که نانوتکنولوژی چیزی بیش از یک رؤیا برای آینده نیست، رد شود." وی همچنین بیان می‌دارد: "از نقطه‌نظر علمی، فازی که ما در آن قرار داریم، ایجاد یک زیربناست و این به معنای ساخت و توسعه تکنیکها و ابزار تولید ذرات با مقیاس نانو می‌باشد." وی می‌گوید: "مشکل ما فقط کوچک‌کردن اندازه هر چیز نیست، بلکه موانع زیادی در این راه وجود دارد و کوچک‌ کردن مواد، کار ساده‌ا‌ی نیست." موانع ایجادشده به علت فاصله کوچک بین اجزاء و کنشهایی که ممکن است بین مولکولها بوجود آید و نیز واکنشهای شیمیایی و محیط زیست و مشکلات خنک‌کردن و مشکلات دیگر، ازجمله موانع این مسیر هستند." تاکنون دانشگاههای بن‌گورین ، عبری و Technion بدون توجه به کاربردهای اقتصادی ، تحقیقات خود را بطور مطلق بر روی این موضوع متمرکز کرده‌اند که در مقیاس نانو چه رخ می‌دهد.

            فعالیت دانشگاه تل‌آویو در این زمینه بسیار زیاد است. تفکر ایجاد مرکز نانوتکنولوژی و علوم نانو باعث راحت‌ترشدن همکاری با صنعت شده و تسهیلاتی را برای حمایت از طرحها فراهم می‌آورد. با وجود اینکه ساخت مراکز نانو هم اکنون مورد بحث می‌باشد، فری‌من برآورد می‌کند که حداقل 5 تا 10 سال طول بکشد تا انواع کاربردهای حاصل از کار تحقیقاتی این مراکز به بازار ارائه شود. در اسرائیل کسانی وجود دارند، که آماده بهره‌برداری و سودبردن از این بخش هستند. شرکت Nanopowders در سال 1996 در مرکز ملی انکوباتور تکنولوژیکی نقب شروع به کار نمود. این شرکت که اخیرا" 15 نفر را استخدام کرده‌است و در کفرسابا واقع است، در حال تولید نانوپودرهای فلزاتی چون نقره، طلا، نیکل و مس در ابعاد 50 نانومتر می‌باشد.

            مشکل تولید پودرهای فلزی با این اندازه، اینست که روشهای متداول تولید پودر به سادگی برای چنین مقیاسی قابل استفاده نیست. شرکت نانوپودرها یک فرآیند تولید هیدرومتالورژیکی را در طی چندین اختراع خود ابداع نموده ‌است. رئیس شرکت Nanopowders ، انتا ماتزنر، می‌گوید: "نانوپودرها می‌توانند برای لایه‌های رسانا در بیوتکنولوژی یا وسایل الکتریکی بکار روند."

            وی می‌گوید: "هرچند این شرکت هنوز پودرهای 50 نانومتری را به فروش نمی‌رساند، ولی ما ذرات بزرگتر، 200 نانومتری، را به صنایع الکترونیکی برای استفاده در هادیها می‌فروشیم.بازار نانومواد در حال رشد است، ولی نه با سرعت زیاد: این بازار بیشتر شبیه بیوتکنولوژی است. این بازار در حدود سال 2005 بسیار گسترده خواهد شد."

            بنابراین هرچند ممکن است هنوز با دنیای وسایل نانومتری فاصله داشته‌باشیم، اما اسرائیل امیدوار است هنگامی که به چنین دنیایی می‌رسیم، پرچمدار "انقلاب نانو" باشد.

 • فهرست:

  ندارد.


  منبع:

  www.digitalisrael.com/

تاسیس و عضوگیری انجمن علمی نانوفناوری ایران انجمن‌ علمی‌ نانوفناوری‌ ایران‌ با اهداف زیرتشکیل‌ ‌گردید: گسترش‌، پیشبرد و ارتقای‌ سطح‌ دانش‌ جامعه‌ از فناوری های‌ جدید کمک‌ به‌ توسعه‌ کمی‌ و کیفی‌ نیروهای‌ متخصص‌ و تشویق‌ محققان‌ و صنعتگران‌ به‌ کنکاش‌ در نانوتکنولوژی‌ بهبود بخشیدن‌ به‌ امر آموزش‌ و پژوهش‌ در زمینه‌های‌ مربوطه بهره گیری هرچه بیشتر از پتانسیل علمی کشور در زمینه ...

فراوردهاي نانوتکنولوژي به لحاظ نظري هر ساختار مولکولي پايداري که قوانين فيزيک و شيمي را نقض نکند قابل پياده سازي است. و نانوتکنولوژي در واقع پياده سازي ساختارهاي مولکولي با دقت اتمي مي باشد. هرچيزي که در پيرامون ما قرار دارد از اتم ساخته شده است

مجلس آمریکا و نانوتکنولوژی 18 اکتبر 2002- در تاریخ 17 اکتبر در مجلس نمایندگان آمریکا قانونی تصویب شد که بر اساس آن یک گروه مشاوره صنعتی با همکاری دولت به ارائه راهبردی برای سرمایه­گذاری در نانوتکنولوژی بپردازند. مایک هوندا، یکی از این نمایندگان، گفت: "لازم است متخصصین صنعتی و دانشگاهی در کمیته مشاوره نانوتکنولوژی شرکت کنند. این گروه به تعیین سرمایه­گذاریها و اهداف برنامه پیشگامی ...

کاربرد نانوتکنولوژی در صنایع غذایی سابقه و هدف : نانو فناوری یکی از جدید ترین علومی است که در سه شاخه مرطوب ، خشک و محاسبه ای اینده زندگی بشر را دگرگون خواهد ساخت . یکی از مهمترین زمینه های تاثیر گذاری نانو فناوری در زندگی انسان ، علم غذا است که به دلیل احتیاج روزمره و دائمی انسان به غذا هر گونه تغییر و تحو لی در ان نقش به سزایی در تغییر کیفیت زندگی انسان خواهد داشت . لذا به ...

بودجه نانوتکنولوژی اروپا و آمریکا تحلیلی بر سرمایه‌گذاری اروپا در زمینه نانوتکنولوژی و کلیات ششمین برنامه تحقیقاتی این اتحادیه ( FP 6) تهیه شده توسط: انجمن کسب و کار نانو در اروپا . مقدمه یکی از معیارهایی که سرمایه‌گذاری نانوتکنولوژی با آن محک زده می‌شود، بودجه برنامه پیشگامی ملی نانوتکنولوژی (NNI) در ایالات متحده است. در یک نگاه گذرا به نظر می‌رسد که سرمایه گذاری اتحادیه اروپا، ...

نانوتکنولوژی چیست؟ نانوتکنولوژی تولید کارآمد مواد و دستگاهها و سیستمها با کنترل ماده در مقیاس طولی نانومتر، و بهره برداری از خواص و پدیده های نوظهوری است که در مقیاس نانو توسعه یافته اند. یک نانومتر چقدر است؟ یک نانومتر یک میلیاردم متر (9-m 10) است. این مقدار حدوداً چهار برابر قطر یک اتم است. مکعبی با ابعاد 5/2 نانومتر ممکن است حدود 1000 اتم را شامل شود. کوچکترین IC های امروزی ...

نانوتکنولوژی یا هنر ساخت مواد از اتم ها، مدّتهای مدیدی در عرصه افسانه‌های علمی تخیّلی قرار داشت (روباتهای خود همانندساز میکروسکوپی که به هنگام نیاز، اشیای موردنظر را می‌سازند)، ولی در چند سال اخیر، نانوتکنولوژی از محیط رمان‌ها خارج و وارد محیط بازار شده‌است. از سوی دیگر، پیشرفت سریع این تکنولوژی، بعضی از آژیرهای خطر را به صدا درآورده‌است. در آوریل 2000، بیل جوی، از بنیانگزاران ...

1-مقدمه نانوتکنولوژی، توانمندی تولید مواد، ابزارها و سیستم‌های جدید با در دست گرفتن کنترل در سطوح مولکولی و اتمی و استفاده از خواصی است که در آن سطوح ظاهر می‌شود. از همین تعریف ساده بر می‌آید که نانوتکنولوژی یک رشته جدید نیست، بلکه رویکردی جدید در تمام رشته‌هاست. از زمانی که فاینمن، فیزیکدان برجسته آمریکایی، ایده کار با اتمها و مولکولها را مطرح کرد [10] محققان جهان به کار در این ...

نانوتکنولوژی در گردهمایی انجمن ملی شیمی (83/02/15 ) 1 آوریل 2004- نانوتکنولوژی با تولید لباس‌های ضد لک، شیشه‌های عینک ضد خش و ضدآفتاب‌ و بسیاری از موارد دیگر، در حال ورود و تأثیرگذاری بر عرصه زندگی بشریت است. در آینده اثرات بیشتری از این فناوری مورد انتظار خواهد بود که از آن جمله تولید رایانه‌های سریع‌تر، تست‌های تشخیصی بهتر و بهبود حذف مواد سمی از محیط زیست و نواحی آلوده ...

دانشمندان دولتی حرکتی رو به جلو را با یک عزم همگانی در راستای آخرین جهت‌دهی‌های تحقیق و توسعه ( R&D) آغاز نموده‌اند. توجه طراحان دولتی در پیشگامی ملی نانوتکنولوژی (NNI) به سرعت زیادی به توسعه این فناوری جلب شده است. آنها یک طرح عملی را بعد از ماه ژولای در این زمینه منتشر نمودند.در همین راستا بودجه درخواستی برای NNI در سال 2001 که حدود 495 میلیون دلار است، در کنگره مورد بررسی ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول