تحقیق رایگان تکنولوژی بیومتریک(Biometric) چیست؟

Word 16 KB 32737 4
مشخص نشده مشخص نشده حقوق - فقه
قیمت با تخفیف: ۰ تومان
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • تکنولوژی بیومتریک (Biometric) چیست؟

  بیومتریک به روش های خودکار تشخیص یا تایید هویت یک شخص زنده از طریق اندازه گیری مشخصه های فیزیولوژیکی یا رفتاری وی اطلاق میشود بدین ترتیب بیومتریک یک مجموعه فناوری محسوب میگردد.

  تفاوت مشخصه های فیزیولوژیکی و رفتاری:

  اثر انگشت , الگوی عنبیه , الگو خونی ویا حرارتی صورت و یا الگوی فیزیکی چهره , الگو عروق خونی , شبکیه چشم , DNA , هندسه دست از جمله  مشخصه های فیزیوپلوژیکی و در عین حال صدا و نحوه ی مکالمه , نحوه امضا , نحوه تایپ عبارات و نحوه راه رفتن از جمله مثال های مشخصه های رفتاری محسوب میگردد. لازم به ذکر است که این الگوها در افراد مختلف حتی در دوقلوها متمایز  هستند و بدین ترتیب میتوان با بکار گیری سخت افزار و نرم افزار مناسب از انها تعیین یا تایید هویت افراد به صورت کاملا خودکار با حد اکثر سرعت و دقت لازم و با حداقل خطای ممکن بهره جست.

  بیومتریک های فیزیولوژیکی (PHYSIOLOJICIL)

  عنبیه نگاری: در عنبیه نگاری  از الگوی پیچیده و منحصر بفرد عنبیه که حتی در چشمان راست و چپ انسان هم متفاوت هستند, تصویر برداری می شود. ادعا می شود خطا تشخیص این سامانه در حد یک در چند میلیون است. کپی برداری مصنوعی از عنبیه به خاطر ویژگیها و تعداد خصوصیات قابل سنجش آن غیر ممکن است. اسکن نمودن عنبیه توسط دوربینهای مادون قرمز و یا دوربینهای تصویربرداری صورت می گیرد.

  شبکیه نگاری: هر شبکیه هم مانند عنبیه دارای الگوی منحصر بفردی است که در سامانه های شبکیه نگاری توسط یک پرتونوری اسکن می شود. از این سامانه ها در کاربرد های بسیار امنیتی و حساس استفاده می شود.

  انگشت نگاری: در انگشت نگاری تصویر خطوط و شیارهای نوک انگشتان با تکنولوژیهای مختلفی از جمله نوری , سیلیکنی , اولتراسوند , حرارتی و فشاری اسکن می گردد. استفاده از انگشت به خاطر اجبار قانونی در مقاصد شناسایی از دیرباز , تقریبا در همه جا پذیرفته شده است تا جایی که این ناوری از حالت اجبار قانونی به یک ابزار مدنی و نیز دارای قالب تجاری و سهم بازار بالا , تبدیل شده است و محدوده وسیعی از کاربردها استفاده میشود.

  سیستم خودکار تشخیص اثر انگشت AFIS (Automated Fingerprint Identification System)

  این سیستم در مواقع فرمت وسعت یافته سیستم قبلی است که جهت مقایسه یک نمونه با یک بانک اطلاعاتی مشتمل بر میلیون ها نمونه با استفاده از ١ , ٢ , ٤ و حتی ١٠اثر انگشت مجزا بکار می رود.

  چهره نگاری: سامانه های چهره نگاری از ویژگی های متمایز کننده چهره استفاده می نماید. این سیستمها دارای دو گونه اصلی تصویر برداری ویدیویی و حرارتی هستند  که نوع اول بسیار رایج تر و کاربردی تر است. اسکن از صورت به طرزیمتفاوت از موارد دیگر صورت می گیرد. در این روش نمونه بدست آمده باید به صورت 3D باشد. برای این منظور از ٣ دوربین که نسبت به هم زاویه ٩٠ درجه می سازند یا از یک دوربین متحرک که بصورت یک نیم دایره که مرکز ان صورتت شخص مورد نظر است , استفاده می شود و به وسیله نرم افزار مربوطه یک تصویر 3D بدست می آید.

  اساس کار سیستمهای مبتنی بر تصویر برداری ویدیویی بر نگاشت نقاط کلیدی چهره از قبیل مکان  چشمها , دهان و سوراخهای بینی استوار است.

  دست نگاری: برخی از سامانه های بیومتریک نیز مبتنی بر اسکن دست می باشد. این اسکن می تواند خطوط  کف دست , عروق خونی پشت دست و یا هندسه دست شامل می گردد. در مورد اخیر از تصویر 3D دست و اندازه گیری پهنا ,عرض و طول انگشتها و بند انگشتان استفاده میشود به این ترتیب کاربرد دست خود را در فضای مشخص شده قرار می دهد و دوربین از بالا و کنار با تهیه تصاویر لازم اطلاعات خواسته شده را دریافت می کند.

  بیومتریکهای رفتاری(Behavioral)

  امضا نگاری:تحلیل چگونگی امضا کردن یک شخص که اغلب از ان به عنوان تشخیص امضا دینامیکی یاد می شود , مهمترین و عمومی ترین بیومتریکهای رفتاری است. شکل استاتیکی تکمیل امضا زمانی که برای امضا کردن  مصرف می شود , سرعت , شتاب , زاویه قلم , فشار وارده بر قلم و کاغذ , تعداد دفعاتی که قلم از روی کاغذ برداشته می شود , از پارامترهای اصلی تحلیل امضا می باشد.

  نحوه تایپ کردن(Key Stroke-Scan)

  این فناوری بر پایه تمایز نحوه تایپ کردن افراد , توسعه یافته است. به این ترتیب که پارامترهایی از قبیل مدت زمانی که کلید فشرده می شود , سرعت تایپ و ... از الگوی تایپ استخراج می شود.

  شرکت مایکروسافت به تازگی صفحه کلید جدیدی را به بازار عرضه کرده است که در آنها به جای استفاده از کلمات عبوری از ویژگیهای بیومتریک اختصاصی هر فرد برای ورود به سایت ها و Log On کردن استفاده می شود.

  صوت Voice- Scan

  این بیومتریک بر اساس خصوصیات صدای کاربران عمل می کند که در واقع یک تکنیک هیبریدی متشکل از خصوصیات فیزیولوژیکی و رفتاری- روانی است و بیشتر در کاربردهای ١:١ استفاده می شود و مخصوصا در سیستمهای Telephone- Base که در ان شناسایی از راه دور میسر می شود, بسیار مناسب است.

  سایر بیومتریکها: می توان به بیومتریکهایی نظیر DNA , نحوه راه رفتن , الگو رگهای پشت دست , خطوط کف دست , شکل گوش , بوی بدن و الگوی بافتهای زیر پوستی دست اشاره کرد.

   نحوه کار برخی از سیستمهای بیومتریک:

   اثر انگشت:برای استفاده از اثر انگشت از اسکنرهای مخصوصی استفاده می شود. این اسکنرها انواع مختلفی دارند بعد از اینکه انگشت روی صفحه اسکنر قرار گرفت , بسته به نرم افزار استفاده شده , اثر انگشت اسکن شده و نقاط کلیدی آن تعیین شده و با الگوی اولیه تطبیق دهده می شود.

  صورت:این روش به علت استفاده از سخت افزار و نرم افزارهای گران قیمت هزینه زیادی دارد , ولی قابلیت اعتماد بالایی دارد. ولی در این روش نیز مانند اسکن کف دست نیاز به روز شدن اطلاعات وجود دارد.

  موارد کاربرد:

  پاسپورتهایی با مشخصه های فردی:

  یک گذرنامه بیومتریکی ترکیبی از صفحات کاغذ و مستندات شناسایی الکترونیکی افراد است که از مشخصات بیومتریکی برای تصدیق شهروندی افراد استفاده می شود. اطلاعات کلیدی گذرنامه روی یک ریزتراشه کامپیوتری بسیار کوچک RFID ذخیره میگردد که بسیار شبیه به ذخیره اطلاعات بر روی کارتهای هوشمند می باشد.

  کشورهای عضو پاسپورتهای بیومتریک را به عنوان VWP(Visa Waiver Program) می شناسند. کشورهای عضو VWP هماهنگ بوده و همدیگر را Confirm می کنند.

  استفاده در تامین بازیهای جام جهانی توسط کشور آلمان

  در آلمان و در جریان مسابقات با استفاده از دوربینهای مخصوص , ویژگیهای بیومتریکی چهره حاضران در استادیوم و دیگر نقاط شهرهای میزبان جام جهانی جمع آوری شد. به این ترتیب , امکان تطبیق همزمان اطلاعات استخراج شده از تصاویر دوربینها با بانکهای اطلاعاتی چهره آشوبگران یا دیگر مجرمان تحت پیگرد و شناسایی سریع این افراد میسر گردید

 • فهرست:

  ندارد
   

  منبع:

  ندارد

سنسور هاي اثر انگشت از نظر دريافت تصوير به دو نوع تقسيم ميشوند : سنسورهاي خازني سنسورهاي نوري از نظر عملکرد داخلي به دو نوع تقسيم ميشوند : سنسورهاي با قابليت دريافت,ذخيره,مقايسه ,پردازش تصوير سنسورهاي با قابليت فقط دريافت تصوير از اثر

بيومتريک به روش هاي خودکار تشخيص يا تاييد هويت يک شخص زنده از طريق اندازه گيري مشخصه هاي فيزيولوژيکي يا رفتاري وي اطلاق ميشود بدين ترتيب بيومتريک يک مجموعه فناوري محسوب ميگردد. تفاوت مشخصه هاي فيزيولوژيکي و رفتاري: اثر انگشت , الگوي عنبيه

سنسور های اثر انگشت از نظر دریافت تصویر به دو نوع تقسیم میشوند : سنسورهای خازنی سنسورهای نوری از نظر عملکرد داخلی به دو نوع تقسیم میشوند : سنسورهای با قابلیت دریافت,ذخیره,مقایسه ,پردازش تصویر سنسورهای با قابلیت فقط دریافت تصویر از اثر انگشت مزایا و معایب سنسورهای خازنی : سرعت بالا قابلیت روشن بودن بدون ارسال هر بار Request خش برداشتن در مدت زمان کوتاه مزایا و معایب سنسور های ...

يکي از مباحث مهم در جامعه امروزي که دغدغه بسياري از کارشناسان و همچنين کاربران مي‌باشد بحث امنيت و تشخيص و تاييد هويت است. امروزه در امور مربوط به امنيت اماکني مانند دانشگاه ها، فرودگاه ها، وزارتخانه ها و حتي شبکه‌هاي کامپيوتري استفاده از روش هاي

امروزه به علت اهميت روز افزون اطلاعات و تمايل افراد به امنيت بيشتر اطلاعات مخصوصا در Internet، ابزارهاي قديمي مانند استفاده از Password به تنهايي جوابگو و قابل اعتماد نمي باشد، خصوصا با ايجاد تجارت الکترونيک و خريد و فروش اينترنتي مسئله امنيت نه تنه

معرفي علم بيومتريک اين مقاله به معرفي سيستمهاي تشخيص هويت که مهمترين و دقيق‌ترين آنها بيومتريک است خواهد پرداخت. پس از تعريف بيومتريک به تعريف معماري سيستم‌هاي بيومتريک مي پردازيم و درمي يابيم که هر سيستم بيومتريک با چه معماري اي کار مي‌کند. در

اشاره : یکی از مباحث مهم در جامعه امروزی که دغدغه بسیاری از کارشناسان و همچنین کاربران می‌باشد بحث امنیت و تشخیص و تایید هویت است. امروزه در امور مربوط به امنیت اماکنی مانند دانشگاه ها، فرودگاه ها، وزارتخانه ها و حتی شبکه‌های کامپیوتری استفاده از روش های بیومتریک در تشخیص هویت یا تایید هویت افراد بسیار متداول شده است. سیستم‌های پیشرفته حضور و غیاب ادارات، سیستم‌های محافظتی ورود ...

پيشرفتهاي اخير در زمينه نرم‌افزار و سخت‌افزار کامپيوتر، صنعت را قادر ساخته است تا سيستم‌هاي موثق زيست سنجي قابل استفاده‌اي را توسعه دهد. از آنجا که عنبيه چشم انسان بسيار بافت پيچيده‌اي دارد، شيوه مختصري بر اساس بعد فرکتال جهت آشنا شدن با عنبيه چشم ا

منحصر به فردي اثر انگشت از قرن 16مورد توجه قرار گرفته است. تشخيص هويت از طريق اثر انگشت به صورت گسترده اي در تکنولوژي بيومتريک قابل استفاده است. به اين علت که برر سي اثر انگشت به عنوان يک روش صحيح در تشخيص هويت قدمت زيادي دارد و همچنين در مراکزي که

نانوتکنولوژی چیست؟ کامپیوتر ها اطلاعات را تقریبا" بدون صرف هیچ هزینهأی باز تولید مینمایند. اقداماتی در دست اجراست تا دستگاههایی ساخته شوند که تقریبا" بدون هزینه - شبیه عمل بیتها در کامپیوتر - اتمها را به صورت مجزا بهم اضافه کنند ( کنار هم قرار دهند). این امر ساختن اتوماتیک محصولات را بدون نیروی کار سنتی همانند عمل کپی در ماشینهای زیراکس میسر میکند. صنعت الکترونیک با روند کوچک ...

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول