گزارش کارآموزی صنعت هوایی و مواد ترکیبی فجر

Word 97 KB 33040 14
مشخص نشده مشخص نشده گزارش کارآموزی
قیمت قدیم:۷,۱۵۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۵,۰۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • «صنعت هوایی و مواد ترکیبی فجر»

  هواپیمای فجر 3

  صنعت هوایی فجر که در کیلومتر 5 جاده ی مخصوص تهران – کرج واقع شده است تحت نظر وزارت دفاع و برای پشتیبانی از نیروهای مسلح به ساخت هواپیماهای تمام کامپوزیتی فعالیت می کند.

  با توجه به اینکه ساخت یک هواپیما از صفر تا 100 که از طریق کشورهای خارحی وارد ایران شده است و در ایران با نظارت مهندسین کشورهای خارجی به تأیید رسیده و مونتاژ گردد به صرفه نبوده و گران تمام می شود و مقرون به صرفه نیست. این صنعت تصمیم به این امر گرفت که با استفاده از چندین متخصص ایرانی و تحصیل کرده هایی که در کشورهای خارجی فارغ التحصیل شده اند و علاقه مند به خدمت در جمهوری اسلامی ایران هستند و دوست دارند که بنیانگذار ساخت هواپیما در ایران باشند، دست به ساخت اولین هواپیما در ایران بزنند و موفق به ساختن از صفر تا صد هواپیمای فجر 3 جمهوری اسلامی ایران بشوند.

  این صنعت با همکاری و مساعدت جمعی از متخصصان و تحصیل کرده ها توانست این قدم و پیشرفت را در کشوری که به هیچ وجه هیچ گونه اطلاعاتی در زمینه ی ساخت هواپیمایی نداشت و فاقد اطلاعات در این زمینه بود بردارد و مورد توجه کشورهایی قرار گیرد که چگو.نه بتوان بدون اینکه هیچ اطلاعاتی در مورد چیزی باشد، دست به ساخت و تولید چیزی زده شود و بسیار نیز در این زمینه موفق باشد.

  این صنعت از سال 1372 شروع به کار کرده و در طی این سال توانسته است که به طور موفقیت آمیزی 5 فروند هواپیمای فجر را به مرحله ی استفاده برساند.

  در کشورهای خارجی ساختن یک هواپیما از 0 تا 100 و اینکه آن مورد استفاده و بهره برداری برسد حدود 5 سال طول می کشد اما خوشبختانه در ایران و در این صنعت به دلیل بالا بودن نیروی انسانی و توانمندی های بالای آنها این مدت به 4 سال رسیده است. البته لازم به ذکر است که زمان 4 سال در ایران و 5 سال در کشورهای خارجی مثل انگلیس به صورت تحقیقاتی و صنعتی صورت می گیرد یعنی از هیچ چیز به یک هواپیما رسیدن و از آن بهره برداری کردن می باشد. ولی اگر مثلاً بخواهیم خط تولید این هواپیما را در ایران راه اندازی کنیم بسیار زمان کمتری برای تولید یک چنین هواپیمایی طول می کشد.

  هواپیمای فجر به صورت کاملاً کامپوزیتی ساخته شده است که در مورد ساختن کامپوزیت و اینکه از چه موادی ترکیب یافته و چه موادی روی هم قرار گرفته تا توانسته است این ماده کامپوزیتی را ایجاد کند توضیح داده خواهد شد.

  با توجه به اینکه این هواپیما در ایران ساخته شده است و با توجه به قابلیت هایی که دارد و به خود اختصاص داده است و با توجه به هواپیماهای خارجی پیشرفته که استانداردهای قابل توجهی را به خود اختصاص داده اند از استانداردهای جهانی هواپیمای فجر 3 توانسته است به این درجه برسد که استاندارد 24-GARE را به خود اختصاص دهد.

  هر بخش یا شرکت و موسسه ای برای تولید و انجام عملیات صنعتی خود نیاز به یک سری قسمتهای خاص و ویژه ای که کنترل و تنظیم صنعت از ابتدای ساخت و مونتاژ قطعات و برداشت محصول تهیه شده دارد.

  صنعت هوایی و مواد ترکیبی فجر نیز همانند دیگر موسسات از قسمتهایی از قبیل زیر تشکیل شده است.

  1-بخش مدیریت و برنامه ریزی:

  همان طور که هر شرکت و یا موسسه ای به یک مدیر و برنامه ریز نیاز دارد که با توجه به یک مرجع خاص برنامه ریزی و مدیریت کند این صنعت نیز از یک بخش مدیریتی و برنامه ریزی تشکیل شده است.

  2-بخش تکنولوژی و تولید:

  واحد تکنولوژی در اصل دربرگیرنده و هماهنگ کننده ی تمام واحدهای نام برده شده است که از مدیریت و طراحی تا ساخت را با همدیگر هماهنگ کرده و می تواند به عنوان یک سیستم حیاتی برای یک مجموعه کار و فعالیت کند.

  3-بخش کنترل کیفیت: بخش کنترل و کیفیت نیز با کنترل و نظارت به عملیاتی که برای تولید قطعات، از قبیل پوسته (بدنه) و ... صورت می گیرد و می تواند کیفیت سطح و جنس مواد و ... را مورد بررسی قرار داده و به عالی ترین درجه کیفیت و برهترین و به صرفه ترین حد ممکن برساند.

  4-بخش طراحی: بخش طراحی بخشی است که قطعه و یا چیزهای مورد نظری که قرار است تولید شود (فجر 3) را به صورت نقشه های ساختی همراه با اندازه ها و ... تبدیل می کند و به بخش ساخت فرستاده و آنجا نیز از روی نقشه هایی که به صورت کاملاً مشخص طراحی و تدوین شده اند قطعات ساخته و پرداخته می شوند.

  5-بخش ساخت: بخشی که عملیات ساختن و ماشینکاری و عملیات پوسته سازی (بدنه و غیره) را به عهده دارد و این بخش با استفاده از نقشه ها و کاتالوگهایی که از طریق قسمت طراحی در اختیارشان قرار می گیرد شروع به کار ساختن و پرداختن قطعات طبق استانداردها و اندازه ها همراه با رعایت تلرانسها و ... می کند.

  6-بخش مونتاژ: بخش مونتاژ نیز قطعاتی را که از طریق قسمت ساخت در اختیار این بخش قرار می گیرد را طبق نقشه های مونتاژی روی هم قرار داده و با رعایت نکات مشخص و نقشه ها می تواند دست به آرمان مورد نظر بیابد.

  7-بخش سیستم: بخش سیستم بخش تولید قطعات و قسمتهای طراحی می باشد که در هواپیمایی به کار می رود از قبیل موتور و سیستم کلاج و سیستم برق و ... که با فعالیت خود می تواند گام مهمی را در ساخت هواپیما به خود اختصاص دهد.

  هواپیمای فجر 3 دارای قابلیت های بسیار زیادی می باشد که در این جا فرصت پرداختن به این موارد نمی باشد ولی مختصر نگاهی به پاره ای از استفاده هایی که از این هواپیما می کنند خواهیم داشت.

  از این هواپیما در مواردی مانند استفاده به صورت تشریفاتی و یا در بخش راه و ترابری و یا در بخش آموزش هواپیمایی و همچنین در قسمت کشاورزی و غیره مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد.

  1-در قسمت استفاده به صورت تشریفاتی می توان این چنین بیان کرد که مثلاً برای انتقال چند نفر خاص از شهری به شهر دیگر و مواردی از این قبیل که با خلبان می توان تا 4 نفر سرنشین را در آن جای داد.

  2-در بخش راه و ترابری مثلاً برای عکس برداری از قسمتی و یا نظارت به یک محدوده و کنترل یک قسمت می توان از این هواپیما استفاده کرد.

  3-در بخش آموزش هواپیمایی نیز همان طور که از اسمش پیدا است می توان به فعالیت های آموزشی هواپیمایی از قبیل آموزش خلبانی و آموزشهای فنی و مهندسی و … پرداخت و مورد استفاده ی دانش جویان هوا و فضا و … نیز قرار گرفت.

  4-در بخش کشاورزی نیز می توان به مقدار مشخص و معینی در مواردی مانند سم پاشی و … نیز مورد استفاده قرار گیرد.

  یک سری از مشخصاتی که از کاتالوگهای هواپیمای فجر 3 در دسترس است را می توان به صورت زیرگروه بندی کرد. فجر 3 (FAJR-3) هواپیمایی است در رده سبک؛ تک موتوره با قابلیت حمل چهار سرنشین در دو مدل ارابه فرود ثابت (F3-A) و ارابه فرود جمع شونده (F3-B) می باشد این هواپیما با توجه به انتخاب مشتری در کلاسهای utility و Aerobatic قابل ارائه می باشد. با ترکیب تکنولوژی مدرن و اصول طراحی نوین این هواپیما به معیارهای بالای امنیت، راحتی و کارآیی دست یافته و فجر-3 علاوه بر برخورداری از تکنولوژی روز از ظاهری شکیل و چشم نواز برخوردار می باشد. این تلفیق موزون تکنیک و هنر، فجر-3 را در نوع خود بی نظیر ساخته است.

  ماموریت اصلی فجر 3 آموزش خلبانی حرفه ای بوده و برای کاربردهای متنوع دیگر مانند: گشت زنی، شناسایی ترابری سبک، امور پستی و VIP قابلیت استفاده را دارد.

 • فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

بیشتر تاریخ شناسان هوانوردی، چاک ییگر، خلبان آزمایشی نیروی هوایی آمریکا را اولین کسی می دانند که در حال پرواز با هواپیمای آزمایشی X-1، که در حقیقت یک بمب افکن تغییر یافته جنگ جهانی و مجهز به چهار موتور راکت بود، برای نخستین بار دیوار صوتی را در جهان شکست. البته تعداد دیگری از خلبانان نیز ادعا نموندند که این کار را زودتر از چاک ییگر انجام داده اند، اما باز هم، رکورد این خلبان ...

شبيه‌ساز پرواز سيستمي است که براي تقليد (يا شبيه‌سازي) رفتار هواگردها به ويژه هواپيما ساخته مي‌شود. شبيه‌ساز پرواز از حد بازي‌هاي کامپيوتري تا دستگاه‌هاي بزرگ چند ميليون دلاري ساخته مي‌شود. شبيه‌سازهاي قديمي عمدتاً سيستم‌هاي مکانيکي و الکترومکانيکي

شبیه‌ساز پرواز سیستمی است که برای تقلید (یا شبیه‌ سازی) رفتار هواگرد ها به ویژه هواپیما ساخته می‌شود. شبیه‌ساز پرواز از حد بازی‌ های کامپیوتری تا دستگاه‌های بزرگ چند میلیون دلاری ساخته می‌شود. شبیه‌سازهای قدیمی عمدتاً سیستم‌های مکانیکی و الکترومکانیکی بودند. با پیشرفت فن‌آوری رایانه و کاربرد نرم‌افزار، شبیه‌سازهای امروزی توانائی تقلید تقریباً تمام جنبه‌های پرواز هواپیما را ...

تاريخچه هواپيمايي در ايران در اواخر جنگ جهاني و در يکي از روزهاي سال 1296 شمسي اهالي تهران براي اولين بار هواپيمايي را مشاهده کردند که در ارتفاع پايين بر فراز شهر پروازي کرد. چون فرودگاه در آن زمان در تهران وجود نداشت، اين هواپيما در ميدان مشق ق

معرفي و تاريخچه فعاليتها: شرکت خدمات هواپيمايي پارس در سال 79 بعنوان تنها مرکز تعمير و نگهداري پرنده‌هاي شرقي در ضلع شمال غربي فرودگاه مهرآباد ايران با مساحتي بالغ بر 17 هزار مترمربع مشتمل بر دو آشيانه تعميراتي ، 20 شاپ تخصصي، 2 مرکز مدرن کاليبراسيو

کور رنگی چیست؟ مهندسی و کاربرد رنگ - 3 در دو قسمت قبل با فرآیند و چگونگی دریافت نور و رنگ در چشم آشنا شدید. متاسفانه یکی از بیماری‌های رایج در ایران، کورنگی است. از هر ده‌مرد ایرانی، یکی نوع خاصی از کوررنگی را داراست. شناخت این بیماری و نقاط ضعف آن،‌برای فعالین دربخش منابع‌انسانی و مهندسی فاکتورهای انسانی لازم‌است. 3.5درصد مردان و 0.2درصد از بانوان جهان، کوررنگ هستند. میزان ...

با پيشرفت صنايع نظامي مخصوصا در کشور هاي صاحب اين صنايع مدتهاست که بحث حفاظت راداري مطرح شده و بسياري از کشورها براي مراقبت از فضاي هوايي کشورشان از رادار استفاده ميکنند و در اين ميان با پيشرفت تکنولوژي خود اين کشور هاي صاحب صنعت براي عبور از همين و

به نام خدا خلاصه تاريخ ايران زمان ميلادي زمان هجري سلسله پادشاه رويدادها پايتخت حدود 720 تا 550 پيش از ميلاد مادها ديا اکو ديااکو هفت قبيله آريايي را در

موشک کروز نوعی هواپیمای بی‌سرنشین هدایت شونده است که مسیر آن تا رسیدن به هدف قابل تغییر و هدایت است. در اغلب موشک‌های کروز در واقع از نوعی موتور جت استفاده می‌شود و بنابر تعریف نمی‌توان به آن‌ها موشک گفت. هدایت موشک‌های کروز امروزی توسط رایانه‌ای که در آن‌ها قراردارد انجام می‌شود. در این رایانه‌ها مدلی از زمین و پستی و بلندی‌های آن تا هدف وجود دارد و موشک کروز با استفاده از ...

کشف انرژي اتمي کشف انرزي هسته اي يکي از مهمترين و اثر گذارترين کشفيات بشر در طول تاريخ است. در سال 1927 ميلادي ، « آلبرت انيشتن » با طرح فرمولي ثابت نمود که « اگر اتم شکافته شود ، انرژي عظيمي ايجاد مي شود.» دوشيوه بنيادي براي آزادسازي يک اتم وجود

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول